A Booking.com a világ legnagyobb szállásfoglaló oldala, gondolom már egyetlen gyakori utazó számára sem ismeretlen a weboldaluk. A céget 1996-ban alapították Hollandiában, és kezdetben csak ebben az országban lehetett szállást foglalni rajta keresztül. Azóta hatalmas fejlődésen ment keresztül a cég. Jelen pillanatban 43 különböző nyelven érhető el a weblapjuk. Több egyéb között magyarul is. A Booking.com saját állítása szerint több mint egy millió szállást biztosít minden nap. Személy szerint ez az én kedvenc szállásfoglaló oldalam. A vélemények a szállásokról a legtöbb esetben autentikusak és az oldal a legkönnyebben átlátható keresővel rendelkezik. Igaz, az árak nem minden esetben náluk a legolcsóbbak, de legalább nem kell a szálláshelyen extra kiadásokkal számolnia az utazóknak. Ráadásul léteznek olyan apróbb trükkök a Booking.com weboldalon, amelyeknek köszönhetően az árakból még egy kisebb összeget le is lehet faragni. Sokan ezeket a trükköket nem ismerik, pedig gyakran akár 10-20 százalékot is meglehetne velük spórolni. Pár egyszerű kattintás csodákra képes, mutatom mit kell ehhez tennetek foglalás előtt.
Tartalom
Kezdjük az elején egy konkrét példával
Tételezzük fel, hogy április 8. és április 10. között Playa del Carmen-be szeretnél utazni. Felmentem a Booking.com weboldalra minden fajta trükkök használata nélkül. A személyek számát kettőre állítottam és begépeltem a dátumokat a kereséshez. Konkrét példaként kiválasztottam a következő szállást:
Mint a képen is látható, 220,- euróba kerül két éjszakára, két főre április 8. és április 10. között. Nem kifejezetten olcsó, de végül is a tengerpart közelében található, ennyit lehet még meg is ér Playa del Carmenben. Rákattintottam a szállásra, hogy egészen pontosan milyen feltételeket ajánl fel. A következő ajánlatokat kaptam:
Ahogy a képen láthatjátok, az előzetes ajánlat 220,- euró volt, de ha nem vissza térítendő szobát foglal valaki, akkor 212,- euróért le lehet ezt a szállást már foglalni. Alapból a szálláskeresésnél nem tüntette fel a Booking.com ezt az ajánlatot, szóval már itt látni a sunyi ár képzésüket. Bár ez lenne a legrosszabb húzásuk.
Booking.com trükkök #1: A nemzetiség
Gondolom alapból az embereknek a nemzetiségüknél Magyarország van megadva. A legtöbb ember, aki valaha regisztrált a Booking.com-ra, már arra sem emlékszik, hogy valaha ilyet töltött volna ki. Na de miért is fontos az, hogy milyen nemzetiségre állítjuk be a profilunkat? A különböző országoknál különböző jogszabályok érvényesek a külföldi turistákra, mint a belföldi utazókra. Egyes országokban az idegenforgalmi adó a külföldi turisták számára akár a helyiek által fizetett összeg többszöröse is lehet. Vizsgáljuk meg ezt, a Riviera Maya Suites szálláson.
Elsőként át kell állítani a nemzetiségünket mexikóira. Ezt a következőképp tudjátok megtenni:
1) Elsőként kattintsatok a jobb felső sarokban a nevetekre.
2) Ezután válasszátok ki a „Fiókkezelés” menüpontot.
Megcsináltam a fenti leírás szerint az állampolgárság megváltoztatását. Bezártam az ablakot, majd indítottam egy új inkognitóablakot és újra kikerestem a Booking.com weboldalon a Riviera Maya Suites szállást két személyre április 8 és április 10 között. Megdöbbenve tapasztaltam a változást:
A szállás ára kapásból 6,- euróval olcsóbb lett két éjszakára. Nem túl nagy különbség, de kezdetnek nem rossz. Rákattintottam a szállásra, hogy megtekintsem az aktuális szabad szobákat és az egyes ajánlatokat:
A 214 eurós ajánlat alatt feltűnt egy újabb lehetőség. 205,- euróért lefoglalható a szállás, úgy hogy már nem lehet lemondani. A magyarországi nemzetiséggel ugyanez az ajánlat 212,- euró volt. Tehát a kezdeti 220,- eurós ajánlatról sikerült eljutnunk 205,- euróra. Két éjszakánál ez már 15,- euró spórolás, egy hétnél pedig már egy ingyen vacsora is kijön belőle két személy számára. Ha gondoljátok, próbáljátok ki ti is egy mexikói keresésnél. Írjátok fel 4-5 hotel árait magyarországi nemzetiséggel és aztán nézzétek meg ugyanezeket a hoteleket mexikói nemzetiséggel. Garantáltan 2-3 hotel olcsóbb lesz közülük.
Ez a trükk az Európai Unióban nem működik, mivel az EU garantálja ugyanazokat a feltételeket az összes EU tagállambéli állampolgárnak. Legfőképp Dél-Amerikában, Ázsia egyes országaiban működik a dolog. Gyakorlatilag ezzel az egyszerű trükkel nem fizetsz többet a kizsákmányoló államoknak, mint a helyiek. Ha viszont azt hiszed, hogy ezzel a trükkel elértük a legolcsóbb árat ennél a szállásnál, akkor tévedsz. Még mindig lehet ebből az összegből további eurókat is lefaragni.
Booking.com trükkök #2 – mobiltelefonos alkalmazás
A Booking.com nagyon szeretné azt elérni, hogy szinte minden utazónak a telefonjára felkerüljön a Booking.com mobilalkalmazás. Hogy miért? Mert ha valaki más linkjén keresztül foglalsz le egy szállást, akkor az az illető részesedést kap a Booking.com nyereségéből. Kivéve, ha ez a foglalás az alkalmazáson keresztül valósul meg.
Az ilyen potya foglalások a Booking.com számára a legjövedelmezőbb opciót jelentik. Gyakorlatilag a bloggerek és a weboldalak hirdetik a szolgáltatásaikat, de ha megvalósul egy foglalás, akkor abból a teljes bevétel a Booking.com weboldalat illeti meg. Gyakorlatilag ingyen reklámról beszélünk, aminek a 21. század elburjánzott marketinggel túlfűtött világában felbecsülhetetlen értéke van.
Na de térjünk csak vissza a foglaláshoz. Megnyitottam a telefonos alkalmazást a mexikóira állított profilommal. A következő árat jelenítette meg ugyanarra a szállásra, ugyanabban az időben:
A két képernyőképet egymást mellé mentettem. Szemmel láthatóan eltűnt a nem visszamondható opció, viszont az ingyenesen lemondható opció ára 192,- euró lett. Teljesen ugyanaz a hotel, egy az egyben ugyanabban az időpontban 28,- euróval lett olcsóbb két éjszakára. Egy hét napos nyaralásnál ez már közel száz euró spórolást jelentene!
Ami még külön érdekesség, hogy akár két telefon is képest teljesen más árat mutatni, ugyanarra a szállásra ugyanabban az időben a profiltól függően.
Booking.com trükkök #3 Ne ragaszkodjunk foggal-körömmel hozzá
Ahogy a Nagy Magyar Utazólexikonban is leírtam már, nem éri meg minden áron a Booking.com oldalát erőltetni. Az esetek nagy részében valóban ők nyújtják a legelőnyösebb ajánlatot. Viszont már rég nem érvényes az, hogy a szállások csak egy áron kínálhatják a szobáikat az összes szállásfoglaló oldalnak. 2021 május 18.-án egy bírósági határozat mondta ki Németországban, hogy a szállásadók nem kötelezhetőek egyforma árképzésre az összes foglalási oldalon. Ez teljesen logikus a szállásadók szemszögéből is, mivel a közvetítői díjak egészen másak az egyes foglalási oldalaknál.
Tökéletes példa erre az Airbnb, ahol egyre több szállás tűnik fel azért, mert a szolgáltatói díjat nem egyedüliként a szállás fizeti, hanem az utazó is. Ha például a közvetítői díj a szállás árának a 15 százaléka, akkor ebből 3%-ot a vendég fizet, a maradék 12%-ot pedig a szállásgazda. A Booking.com-on ez a részesedés elérheti akár a 25 százalékot is, amelyet teljes mértékben a házigazda fizet. Ennek köszönhetően egyre több szállás igyekszik a lehető legtöbb szobát NEM a Booking.com-on kiadni, hanem a konkurens kisebb közvetítői díjjal üzemelő weboldalaknál. Én személy szerint a következő webhelyeken szoktam még szállást keresni:
Összegezve
2020-ban a Booking.com gigantikus méretű büntetést kapott. A 2,5 milliárd forintos bírságot még egy olyan cégóriás mint a Booking is megérzett. Ezt a szankciót a cég azért kapta, mivel pszichés nyomásgyakorlásra használt az utazókra. Állandóan olyan kamu üzeneteket jelenített meg, hogy: „Már csak egy szabad szoba áll rendelkezésre”, vagy pedig olyat, hogy „Az elmúlt 10 percben öten is foglaltak”. A bírósági döntés hatására a Booking.com eltávolította ezeket az üzeneteket és nem azóta használja a marketing eme szürke zónáját – legalábbis az átlagemberek számára látható felszínen. A fent felsorolt két trükk semmiképp sem a véletlen műve. A rendszerük szándékosan úgy van beállítva, hogy a lehető legtöbb bevételt generálja. Röviden összefoglalva tehát, ha náluk foglaltok akkor is:
- Mindenképp inkognitó lapon nyissátok meg a Booking.com-ot, sokszor már ez is elég ahhoz, hogy jobb árak jelenjenek meg.
- Hasonlítsátok össze az árakat a mobilos alkalmazásban és a webes böngészőben. Többnyire a mobilalkalmazás jobb árakat mutat.
- Keressétek ki több mobiltelefonról is ugyanazt a szállást. Előfordulhat, hogy valamelyik telefonon olcsóbb ár jelenik majd meg.
- Ha Európán kívülre utaztok, akkor állítsátok át a nemzetiségeteket az adott országéra. Lásd a fenti mexikói példát.
- Hasonlítsátok össze a szállás árait más szállásközvetítő oldalak ajánlataival is. Nem mindig a Booking.com lesz a legolcsóbb.
- Én sokszor még egy e-mailt is írok a szállásnak, hogy nem-e tudna jobb árat biztosítani, ha egyenesen náluk foglalnék közvetítő nélkül. Sokszor ez is sikerül.
A nyomasztó üzenetek igaz, hogy eltűntek, de a rendszereik a technológia fejlődésével kifinomultabbakká váltak.