Brugge olyan, mint egy tündérmese – hangzik el ez a mondat Ralph Fiennes szájából az Erőszakik című filmben, kissé trágárabban megfogalmazva. Bizonyára sokan még csak nem is hallottak Brugge városáról annak ellenére, hogy Európa egyik legszebb helye, ahol egymást érik a szebbnél-szebb látnivalók. És hogy mitől olyan különleges ez a belga kisváros? Sok helyen jártam már, viszont Brugge óvárosában sétálva úgy éreztem magam, mintha egy időgépből léptem volna ki és 300 évet utaztam volna vissza az időben. Ahogy a macskaköveken sétáltam és a csatornákban úszkáltak körülöttem a hattyúk végig azon gondolkodtam, hogy lehet egy város ennyire elbűvölő és magával ragadó. A kis házikók lépcsőzetes tetőszerkezetei, az égbe nyúló tornyok és a titokzatos kis mellékutcák mind-mind csak fokozták a hely látványos hangulatát. A látnivalók Brugge városában minden elvárásomat felül múlták. Ezt a várost látni kell, különösen addig, amíg újra el nem árasztják a turistahordák. A posztban mesélek a személyes élményeimről, a részletes árakról és természetesen nem maradnak ki a szokásos tippek és trükkök sem. Vágjunk is bele.
Tartalom
Érdekességek Brugge-ről
- A várost sokan Bruges néven ismerik. A magyar nyelvben viszont a Brugge-t használják leginkább. Kiejtve úgy hangzik, hogy „Brűzs”. A szövegben mi Brugge-ként fogunk a városra hivatkozni.
- Brugge Belgium leglátogatottabb városa. Ez annak tükrében különösen furcsa, hogy mindössze a hatodik legnagyobb város az országban. Leelőzi többek között Brüsselt, Ghentet és Antwerpent is.
- Bár a legtöbben úgy gondolják, hogy a Brugge-ben található házikók a középkorban épültek, valójában viszont „csak” a 16.-17. században épültek. Brugge egy nagyon szegény vidék volt ekkortájt, ezért a lakosai az új házak helyett a régieket rekonstruálták folyamatosan.
- Brugge-ben még szellemjárta ház is található. A ház régebben egy zárda volt, ahol apácák éltek. Az egyik apáca szerelmes lett egy papba és titkos légyottokat folytattak. Egy nap úgy döntöttek, hogy elszöknek és azóta senki sem tudja mi történt velük. Szellemük viszont a mai napig ott kísért. Ezt az épületet a Spanjaardstraat 17 szám alatt találhatjátok. A házban állítólag az albérlők olyan gyorsan cserélődnek, mint jó bordélyban a kuncsaftok. Átlagban még egy évet sem bírnak ki az emberek ebben a szellemházban.
- A legtöbb Brugge-ben kapható csokit még csak nem is Belgiumban gyártják! A város vezetése úgy próbálja felhívni erre a problémára a turisták figyelmét, hogy a valóban Brugge-ben gyártott csokoládét egy speciális logóval jelölik. A logón két hattyúval és egy kakaóbab található.
- Igaz a hattyúk a legnépszerűbb látnivalók közé tartoznak Brugge óvárosában, valójában nem a turisták kedvéért tartják őket Belgiumban. Míg a középkorban még a hattyúkat Brugge lakosai vacsorára fogyasztották, addig manapság már saját maguk gondozzák és etetik őket. Jelenleg összesen kb. 250 hattyú éldegél Brugge-ben.
- Brugge nyilvános fürdői kettős szerepet játszottak a város történelme során. Egy részt csak a gazdagabb családokhoz volt bevezetve az ivóvíz és ezért a szegényebbek általában csak egy hordóból mosakodtak. Ezért a szegények nyilvános fürdőkbe jártak tisztálkodni, ahol meg tudtak fürdeni. Más részt viszont ide jártak az üzletemberek tárgyalni. Mivel Burgesben a kuplerájokat betiltották, ezért ezekben a nyilvános fürdőkben találták meg ezek az üzletemberek az örömöt egyes üzletkötések után.
- A város nem csak a csokoládéról és a csatornáiról híres, hanem a csipkéjéről is. Igaz sok helyen már hamis kínai csipkét árulnak. A Peperstraat 3 cím alatt egy úgy nevezett „Csipke Center” üzemel, ahol a mai napig eredeti Brugge-ben készült csipkét árulnak.
- Belgium 470 kastélyából 50 Brugge-ben és a környékén található. Ennek köszönhetően elég magas az egy négyzetkilométerre jutó kastélyok száma a környéken.
- A hasábburgonyát a legendákkal ellentétben a belgák fedezték fel és nem az amerikaiak. Számomra elég bizarr volt, hogy lehet ez egy országnak a nemzeti étele. Ami még ettől is szürreálisab az az, hogy még múzeumot is építettek a hasábburgonyának – lásd Frietmuseum. Sőt, ha még ez nem lenne elég, akkor még egy bárt is a krumplinak szenteltek.
- Sokan Amszterdamot tartják a csatornák városának. Ez igaz is, de Brugge nagyon szorosan követi a holland fővárost. Ebben a mesebeli kis belga városban összesen 80 híd található és a turistamagazinokban gyakran észak Velencéjének is nevezik ennek köszönhetően.
- A De Halve Maan nevű cég Brugge hivatalos sörfőzdéje. A Zot sört csakis Bruggeben készítik. A sörfőzde ugyanannak az egy családnak a birtokában van már 1856-tól.
- Nem csak Hollandiában, de Belgiumban is találunk szélmalmokat. A legöregebb szélmalom Brugge-ben még ma is az eredeti helyén található. Ez az egyetlen látogatható szélmalom a környéken. A malomban egy szélmalom található.
- Akár az egész ország, úgy Brugge is nagyon liberális hely. Belgiumban 2003 óta legális a homoszexuális párok házassága és még 5 gramm marihuána birtoklása is belefér, ha megállít egy rendőr ellenőrizni az irataidat.
- Wally de Backer neve sokak számára ismerős lehet. Ha elsőre nem ugrik be senki, akkor lehet a művészneve Gotye már többet mond. Igaz Gotye félig ausztrál származású, viszont valójában Brugge-ből származik.
Személyes tapasztalatok Brugge-ről
Brugge egy nagyon szép város. Ha valamikor egy romantikus kirándulásra szeretnél elmenni kedveseddel, akkor ettől jobb helyet nem fogsz találni. A város középkori hangulata szinte azonnali szerelemmel járt. Azt viszont nem árt előre leszögezni, hogy Brugge nem egy budget úticél.
Mi ezt a várost elsőként az In Bruges – Erőszakik filmnek köszönhetően fedeztük fel. Collin Farrel, Brendan Gleeson és Ralph Fiennes kiváló alakítása és a film humora egyszerűen odaszegezi a nézőt a képernyő elé és nem engedi el egészen addig, amíg nem nézi végig. A filmben rengeteg kültéri jelenetet vettek fel, és a néző kicsit úgy érzi magát, mintha ott lenne a városban. Mialatt Brugge-ben jártuk szándékosan felkerestük a forgatási helyszíneket. Egy teljes napot erre szántunk és remekül szórakozunk. Az nélkül senki ne induljon el Belgiumba, hogy ezt a filmet nem látta!
Az árak a Benelux államokhoz átlag színvonalához képest is magasak. Gondolom az olvasók többsége már járt olyan helyen, ahol renget volt a turista és az árakat ennek megfelelően az egekbe emelték az éttermekben és az attrakcióknál. Most képzeljetek el egy olyan országot, mint Belgium. Belgiumban az árak alapból drágábbak és ehhez még hozzájön az előbb említett turistaáradatnak köszönhető áremelés. A cukrászdákban egy kocka csokoládék ára 1,-eurónál kezdődik. Az éttermekben egy csapolt sörért legalább 5,50,- eurót kell kiadnunk. Egy ebéd ára pedig még a legolcsóbb éttermekben is legalább 20,- euró lesz fejenként alkoholfogyasztás nélkül.
2021 még mindig elég furcsa évnek számít, ami az utazást illeti, de a turizmus már szépen lassan kezd fellendülni. Brugge mindig is nagyon népszerű város volt a turisták körében. Elég csak beírni a Google-be a „Bruges crowds” keresőszavakat és már látható is a szörnyű igazság. Pont ezért, hogy a turistahordákat elkerüljük, érdemes a nyári hónapokon kívüli időpontra időzíteni Brugge meglátogatását. Az árak olcsóbbak, kevesebb az ember és sokkal szabadabban érzi magát az ember. Mi például márciusra időzítettük pontosan ez okból az utazást. Igaz, esténként még hűvösebb volt és kellett a téli kabát is, viszont egy sokkal hitelesebb élményben volt részünk.
A város nem túl nagy, ráadásul a lényeges részek mind az óvárosban találhatók. Sok utcába autóval sem lehet behajtani ezért egy autóbérlés legfőképp akadály, ha a belvárosban szeretne megszállni valaki. Gyalogosan nagyon kényelemesen be lehet járni a várost. Aki esetleg mégis inkább autóbérlés mellett dönt, az mindenképpen nézze meg, hogy a szállásánál milyen feltételekkel lehet parkolni. Sok esetben egy napi parkolás majdnem annyiba kerül az óvárosban, mint a szállás egy éjszakára egy kissé olcsóbb hotelben. Belgiumban a legolcsóbb autókölcsönző árakat a Discovercars weben találjátok (Peugeot 208 napi 20,- euró) – szerintünk viszont teljességgel felesleges autót bérelni annak, aki csak Brugge-be szeretne ellátogatni.
Érdemes éjjel is körbe járni a várost. Többek között a kivilágított házaknak köszönhetően nagyon hangulatos fényképéket lehet készíteni Brugge óvárosáról. Ha nappal tetszik a város, akkor éjjel egyenesen imádni fogod.
Repülőjegyek Belgiumba – hogyan jutok el Brugge-be?
Belgium egy nagyon felkapott úticél. Hála a fapados járatoknak ma már egyáltalán nem gond eljutni ide Magyarországról. Brüsszelnek, a belga fővárosnak két repülőtere is van. A kisebb Charleroi repülőtér nagyjából 70 kilométerre található Brüsszeltől, míg a nagyobb Zaventem már gyakorlatilag a város része. A fapados repülők szinte kivétel nélkül Charleroi repülőterén landolnak. Néha-néha valamelyik ultra fapados bepróbálkozik a fő repülőtérrel, viszont eddig rendre törlésre került ez az útvonal. Sajnos Zaventem repülőtere jóval magasabb költségeket számít fel a légitársaságoknak, ezért a távolság ellenére jobban megéri Charleroi-ba repülnie a Ryanairnek és a Wizz-Airnek is. Amennyiben a gyorsaság a fontos és a pénz nem akadály, akkor érdemes megnézni a Brussels Airlines járatait, amelyek közvetlenül Zaventem-be közlekednek. A repülőjegy árai és kiindulási repülőterei a következőképp néznek ki:
- RYANAIR: Ez a légitársaság Charleroi-ra repül. A környező repülőterek közül Bécsből, Budapestről és Pozsonyból is repülnek járatai. A repülőjegyek árai Brüsszelbe 23,- eurónál kezdődnek irányonként.
- WIZZ AIR: Ez a légitársaság Charleroi-ra repül. A környező repülőterek közül Bécsből és Budapestről repül Brüsszelbe. A repülőjegyek árai Brüsszelbe 10,- eurónál kezdődnek WDC tagságival. Tagsági nélkül legalább 20,- euróval kell számolni irányonként.
- BRUSSELS AIRLINES: Ez a légitársaság Zanventem-re repül. A repülőjegyek ára valamivel drágább, mint a fapados konkurenciánál. Nagyjából 36,- eurónál kezdődnek irányonként a repülőjegyek árai. Ez az ár viszont már tartalmaz egy teljes méretű kézi poggyászt is.
Hogyan jutok el a repülőtérről Brugge-be?
A belga repülőterekről nagyon egyszerűen és gyorsan el lehet jutni Brugge-be már. Nézzük sorba az egyes repülőtereket:
Charleroi (CRL): Charleroi az egyik legszörnyűbb repülőtér, ahol valaha voltam. Nincsenek normális éttermek, hatalmas a tömeg és még leülni is nehéz valahova. A repülőtér méretét már réges-régen túl nőtte az utasforgalma. Aki erre a repülőtérre érkezik, vagy innen repül, az próbáljon meg úgy időzíteni, hogy a lehető legkevesebb időt töltse itt. Charleroi-ból Brugge-be eljutni a legkézenfekvőbb megoldás a buszozás. A Flibco busztársaság járatai naponta többször is közlekednek Brugge és Charleroi között. A járatok indulását meg lehet tekinteni ezen a weboldalon. Ezen a weben akár le is tudjátok foglalni a számotokra kedvező buszt. Pár évvel ezelőtt még azzal reklámozták magukat, hogy irányonként már 5,- euróért eljuttatnak bárhova Belgiumon keresztül. Ez ordas nagy hazugság volt, legfeljebb csak marketingszövegnek felelt meg, de nem az igazságnak. Bárkivel is beszélgettem, mindenki azt mondta, hogy látta a reklámot, de az ő buszjegyének az ára az 5,- euró közelében sem járt. Jellemzőbbek inkább a 20,- euró körüli árak egy irányba.
Zaventem (BRU): Zaventem repülőterének több nagy előnye is van Charleroi-hoz képest. Elsőként a repülőtér nem olyan pusztulat, mint Charleroi. Brüsszel nemzetközi repülőtere egy közeli kis falu, Zaventem szomszédságában található. Köszönhetően az R0-ás körgyűrűnek Brüsszel belvárosból nagyon egyszerűen és villám gyorsan megközelíthető – már ha épp nincs dugó. Másodsorban pedig a vasúti közlekedés a repülőtérről. Zaventemből kényelmesen el lehet jutni Brugge városába buszozás nélkül. A Vonatok viszonylag pontosak és nagyon kényelmesek is. A vonatjegy ára egy irányba 23,- eurónál kezdődik és itt lehet lefoglalni.
Aki nem szeretne buszozni, annak jó megoldás lehet a Kiwitaxi vagy pedig a Suntransfers transzferszolgálat. Érdemes összehasonlítani az aktuális árakat, hogy melyik oldal kínálja olcsóbban a transzfert. Ezeknek a szolgáltatásoknak a segítségével előre le lehet foglalni a fuvart az úticélunkra és már a repülőtéren névjegytáblával vár a sofőrünk majd.
Hol érdemes szállást foglalni Brugge városában, hogy a látnivalók ne legyenek túl messze?
Brugge területe nagyjából Budapest 20%-nak felel meg. Viszont a fontosabb látnivalók mind Brugge központjában találhatók. Pont ezért érdemes szállást is ott keresni. A fenti térképen bejelöltem, hogy hol érdemes szállást keresni. A piros körön kívül található szállások már nagyon távol esnek a látványosságoktól.
Kékkel bejelöltem a vasútállomást a térkép bal alsó sarkában. Az állomás egy kényelmes sétára taláható az óvárostól. Nem csak a vonatok, de a Flibco buszai is oda futnak be.
Pár konkrét szállás tipp:
Spórolós tipp: ibis budget Brugge Centrum Station
Mivel igyekeztünk a lehető leggazdaságosabban bejárni Brugge-t, ezért mi is ezt a szállást választottuk. Ki kell, hogy jelentsem egyáltalán nem bántuk meg! A szállás igaz elég minimalista berendezésű, de mindent meg lehet ott találni, amire egy megfáradt utazó vágyik. Tiszta szobák, kényelmes ágyak, saját zuhanyzó. Az ára pedig Belgiumhoz képest kifejezetten baráti. A három ágyas szobáik ugyanolyan árért foglalhatók le mint a két ágyasak. Szóval, ha valaki a lehető legolcsóbban szeretné megúszni a belga nyaralását, akkor legalább még két havert hozzon magával.
Az arany középút: Canalview Hotel Ter Reien
A társaságunk több tagja is ebben a hotelben szállt meg, mivel közvetlenül a történelmi belvárosban szerettek volna éjszakázni. Nagyon elégedettek voltak a szállással. A szoba ára tartalmazta a reggelit is, ami Belgiumban nem elhanyagolható a magas áraknak köszönhetően.
Luxus tipp: Relais Bourgondisch Cruyce, A Luxe Worldwide Hotel
A szállás, ahol az Erőszakik című filmben a két bérgyilkos megszállt. Ez a négy csillagos hotel Brugge legszebb szállása. Az összes Brugge-ről szóló képeslapon ezt a hotelt látni. Ha szeretnél Brugge legelegánsabb hoteljében megszállni, akkor a Relais Bourgondisch Cruyce hotel a legjobb választás. Nézd csak meg a fotókat a szállodáról és rögtön érteni fogod, hogy miről beszélek.
Akinek egyik fenti szállás sem felel meg, annak érdemes körülnézni a Booking.com szállásajánlatai között, ahol személyre szabhatja igényeit:
Booking.comLátnivalók Brugge városában
Belfort van Brugge – Belfry torony
Brugge óvárosának a központjában található a Belfry torony. Az egész városból látni már és kiváló orientációs pont abban az esetben, ha sikerülne eltévednetek Brugge szűk utcácskáin. A toronyba fel lehet menni. Nagyon szűk kanyargós lépcsők vezetnek fel, de a kilátás mindenképp megéri. Összesen 366 lépcsőt kell megmászni a kilátásra kiéhezett turistáknak. A torony 83 méter magas és több emeleten is meg lehet állni körülnézni. Érdekesség, hogy a tornyot 1282-ben kezdték el építeni és pontosan 200 évvel utána fejezték csak be. A belépő ára 12,- euró és belépéskor lenn a toronynál lehet megvásárolni.
Hajókázás Brugge csatornáin
Aki elutazik Brugge városába és nem próbálja ki a hajókázást a városban található csatornákon a látnivalók körül, az valójában nem is járt Brugge-ben. A csónakázás fix útvonalon történik, fél órás program. A csónakok áprilistól egészen november közepéig közlekednek délelőtt 10:00 és délután 17:00 között. Az ára 10,- EUR/fő.
A Dijver-csatorna menti házak
Brugge legfotogénebb része a Dijver-csatorna, ahonnan a látnivalók többsége nagyon jól lefotózható. Itt egyszerűen nem lehet béna fotót készíteni. Ha az Instagramon beütitek a keresőbe a #Brugge kifejezést, akkor feltűnik majd, hogy a megjelenő képek többsége ezen a helyen készült. Ha valaki szeretné közelebbről is megtekinteni a városnak ezt a részét, akkor érdemes befizetnie a csónakázásra, ugyanis ezen az útvonalon halad el a csónak.
Városháza
Belgium egyik legrégebbi városháza Brugge-ben található. Az építése 1376-ban kezdődött és egészen 1420-ig tartott. A városháza gótikus stílusban épült. Az épület belső homlokzatán flandriai grófok, bibliai alakok és történelmi személyek szobrai láthatók. Érdemes felmenni az első emeletre. Az itt található gótikus teremben 19. századi falfestmények és fából faragott függőboltozatot találunk. A kivitelezése mester, már önmagában ez a terem egy valódi műremek.
Markt tér
Bruges központi tere. A tér tele van jobbnál-jobb éttermekkel és kávézókkal. A tér minden oldalán más építészeti stílus dominál, ez teszi valóban különlegessé az egész helyet. A tér keleti oldalán található a neo-gótikus Provinciaal Hof épülete. A tér nyugati oldalán pedig a 15. századi téglaépítésű Huis Bouchoute épületét találjuk. Érdemes leülni egy kávézóba egy frissen készült forró csokira és szimplán csak gyönyörködni a hömpölygő tömegben.
Onze Lieve Vrouwekerk – Miasszonyunk-templom
A Miasszonyunk-templom építése 1230-ban kezdődött. Hivatalos dokumentum nincs arról, hogy mikor készült el, de a történészek a 14.-15. századra becsülik. A templomnak 112 méter magas a tornya, aminek köszönhetően elnyerte az „egész Belgium legmagasabb tornya” képzeletbeli címet. A templomban rengeteg művészeti alkotás található, amelyek közül a legismertebb Michelangelo-nak A gyermek és a szűz szobra. Michelangelo művén kívül még olyan nemes művészek alkotásai is megtalálhatók a templomban, mint Pieter Pourbus, Gerard David és Bernaert van Orley.
Szent Vér-bazilika
Ezt a templomot elég sokat kerestük, pedig ott volt szinte az orrunk előtt a Burg téren. A legenda szerint, amikor Jézust keresztre feszítették egy fiolát tartottak a sebéhez és Jézus vérét belecsorgatták. A fiolát lezárták, majd pár év századdal később egy kereszteslovag segítségével Brugge-be került. A vér azóta már megalvadt, viszont a történelem során számos alkalommal természetellenesen cseppfolyóssá vált. A templom ingyenesen látogatható és a turisták meg is érinthetik a fiolát, amely Jézus vérét tartalmazza. Fényképezni viszont nem szabad, egy egyházi alkalmazott felügyel erre. A belépés ingyenes.
Begijnhof
A középkorban az úgy nevezett szerelem tava (Minnewater) Brugge külső kikötőjének a része volt. Manapság ennek már nem sok nyomát lehet felfedezni, egyedül a sluishuis épülete nyújt némi betekintést a múltba. Ha Brugge-ben jártok mindenképp érdemes megállni és megnézni Begijnhof 17. századi fehér épületeit és a barna téglás falait, ami egy letűnt korszak méltó emléke. A Begijnhof a múltban zárdaként, ma már múzeumként működik.
Brugge szélmalmai
Eredetileg 25 szélmalom működött Brugge városában. Ma már csak egy pár áll ezek közül. A turisták között viszont rendkívül népszerű látványosság a mai napig. Nem tudom miért, de engem is mindig érdekeltek ezek a számomra furcsa épületek. A Sint Janshuismolen szélmalom a mai napig működik és látogatható is. A belsejében múzeumot alakítottak ki. A belépő ára 4,- euró a felnőtteknek és 3,- euró a gyerekeknek, itt lehet előre lefoglalni. Aki a szélmalmokat szeretné meglátogatni, az arra készüljön fel, hogy elég sokat fog kellenie gyalogolnia, ugyanis a malmok a város szélén találhatók. Gyalogosan könnyen megközelíthetők, de senki ne számítson öt perc sétára.
Múzeumok Brugge-ben: Groeninge múzeum, Csokoládé múzeum, Hasábburgonya múzeum, Gyémánt múzeum
Mint már pár posztban említettem, én nem igazán rajongok a múzeumokért. Ennek ellenére muszáj megemlíteni Brugge legfontosabb múzeumait. Aki szereti a múzeumokat, annak a következő helyek érdekesek lehetnek:
- Groeningemuseum – művészeti alkotásokat mutat be
- Historium – történelem egy szakaszát dolgozza fel
- Choco-story – csokoládé múzeum
- Oude Steen kínzás múzeum – a kínzások különböző típusait mutatja be
- Friet museum – hasábburgonya múzeum
- Gyémánt múzeum – kiváló alkalom azt sugallni a barátodnak, hogy itt az ideje lépnie
De Halve Maan sörfőzde
Brugge-be elutazni az nélkül, hogy sört innánk legalább akkora bűn, mint guminővel szeretkezni. A sörimádóknak bizonyára ismerős lehet Brugge városának sörmárkája, a De Halve Maan. Mivel ezt a sört közvetlenül Brugge-ben főzik ezért az anyagias tulajdonosok rögtön ki is találták, hogyan lehetne még több pénzt keresni ezzel. A sörfőzdét látogathatóvá tették a turisták számára. Két fajta belépő áll a turisták rendelkezésére. Az első az 45 perces és 15,-euróba kerül. Ez az ár csak a sörfőzde látogatást tartalmazza. A második pedig az XL csomag. Ez már 90 perces látogatás kisebb csoportokban és még sör kóstolást is tartalmaz.
Jeruzalemkerk – Jeruzsálem templom
A Jeruzsálem templomot 1428-ban építették és a jeruzsálemi Szent Sír-templom alapján modellezték. A templomot az Adorne család építette miután hazaértek a Szentföldi zarándokútjukról. A 15.-16. században átépítésre kerültek a templom ablakai. Ekkor hozták létre Jézus koporsójának a másolatát, amely kintről ezeken az ablakokon keresztül a mai napig megtekinthető. A templom legnagyobb különlegessége viszont nem ez a sírmásolat, hanem a tornya. Ez a torony már önmagában is különleges, hiszen orientális építészeti stílusban készült, amely teljesen eltér a Brugge-ben megszokott építkezési stílusoktól. Ennek ellenére mégis teljesen beleillik a város látképébe.
Térkép a látnivalókhoz
Egyéb fizetős programajánlatok és látnivalók Brugge városában
- Főzőiskola: Tanuld meg elkészíteni az eredeti belga gofrit! – 24,- EUR
- Főzőiskola: Főzd meg a saját belga csokoládédat – 38,30,- EUR
- Biciklitúra Brugge óvárosában a legnagyobb látnivalók körül idegenvezetővel – 36,- EUR
- Művészlelkeknek: Belépő a Salvador Dali kiállításra – 10,- EUR
- Fedezd fel Brugge-t egy kerékpáron! – 42,- EUR
- Vedd meg előre, sorakozás nélkül! Belépő a Salvador Dali kiállításra – 10,26,- EUR
- Vedd meg előre, sorakozás nélkül! Belépő a csokoládé múzeumba – 9,50,- EUR
- Vedd meg előre, sorakozás nélkül! Éld át milyen volt a középkoriban alattvalóként élni. Historium belépő – 9,50,- EUR
- Romantikus privát repülés hőlégbalonnal két személy számára Brugge felett – 922,- EUR
Összegezve
Repülőjegy – 44,- EUR Ryanairrel
Szállás 4 éjszakára az Ibis Budget Brugge Centrum Station hotelben – 144,- EUR
Retúr Flibco buszjegy – 40,- EUR
Együtt – 228,- EUR
A legnépszerűbb látnivalók Brugge óvárosában a következők: De Halve Maan sörfőzde, Groeninge múzeum, Csokoládé múzeum, Hasábburgonya múzeum, Markt tér, Gyémánt múzeum, Brugge szélmalmai, A Dijver-csatorna menti házak, hajókázás a csatornákon, Belfry torony, a városháza, Mi asszonyunk templom, Jeruzsálem templom és nem utolsó sorban sok-sok sör és csokoládé.
Mi az hogy! Ha nem vagy biztos még a válaszban erre a kérdésre, akkor valóban meg kell nézned az Erőszakik című filmet, utána már nem lesz semmi kétséged sem afelől, hogy ott a helyed Brugge-ben és muszáj felmásznod a toronyba is.
Erre a kérdésre nincs egyértelmű válasz. A hollandok azt mondják, hogy ők szívesen járnak át Belgiumba, mivel olcsóbb, mint Hollandia. A belgák pedig Hollandiát dícsérik, köszönhetően a nagyobb szabadságnak. Nekünk egy hajszállal Belgium jobban tetszett. Egy dolog viszont biztos: mind két országot látni kell.
Ha összeszámoljuk a szállást, a repülőjegyet, a transzfert és az étkezést, akkor legalább 300,-euróval érdemes számolni egy hosszú hétvégére még egy budget utazónak is. Ez az összeg természetesen még ettől sokkal magasabb is lehet szállástól és az étkezéstől függően.
Brugge – Árszínvonal
Jár a maximális pontszám. Ahogy már korábban is említettem Brugge árai nem a közép-európai fizetésekhez lettek igazítva. Annyira nem drága, mint például Amszterdam, de még így sem olcsó. Brugge drága, különösen akkor, ha nem gyorskajával szeretnénk jól lakni addig, amíg ott tartózkodunk. A szállást még egy ügyes foglalással egészen olcsón meg lehet úszni, de ha belelendül valaki a sör és csoki kóstolgatásba, akkor ne lepődjön meg utána, ha a pénztárcája komoly diétán esik át a kirándulás alatt.
Brugge – Látnivalók
Akit vonzanak a középkori hangulatú kisvárosok, azoknak nincs min gondolkodniuk, foglalhatják is a repülőjegyeket. Hattyúk, macskaköves utcák, szélmalmok és középkori téglaházak várnak az utazókra szinte minden sarkon. Ahogy az Erőszakik filmben is elhangzott, sokszor úgy éreztem magam, mint aki ébren van, és mégis álmodik.
Brugge – Éjszakai élet
Az mondjuk nincs. A legtöbb hely még éjfél előtt bezár és a városban szinte megáll az élet. Viszont ez az időszak kiváló alkalomként szolgálhat azoknak, akik jó esti fotókat szeretnének készíteni a csatornákról és a régi épületekről. Aki mozgalmasabb éjszakai életre vágyik Belgiumban, az álljon meg inkább Gent városában, amely útba esik Brüsszel felől. Gent egyetemi város, ennek megfelelően tele van bulizni vágyó egyetemistákkal. A belga lányok nem különösképp szépek, cserébe viszont rendesen oda tudják tenni magukat egy buliban.
Brugge – Helyi ételek
A belga konyha elég furcsa volt számomra. A nemzeti ételük a hasábburgonya, bár kissé más íze van, mint a hazainak, de azért elég túlzásnak éreztem, hogy sok helyen akár 7-8 eurót elkértek egy adagért. A másik nemzeti ételük a gofri, ami nagyon finom. Csak ezt sem éreztem olyan különlegesnek, hogy ezért megérné belgiumba utazni. Ezen kívül még a helyi specialitások között találunk egy speciális kagylólevest Waterzooi néven és egy sörből készült marhalevest, amit stoverij-nek hívnak. A belga konyhát erős közepesre értékelem.
Brugge – Összegezve
Brugge kiváló úticél azoknak a pároknak, akik szeretnének egy kis időt kettesben tölteni és megtalálni azt a lángot, ami már elveszett. Pár itt töltött nap után garantáltan újra egymásra találnak és boldogabban térnek haza, mint az előtt bármikor. Brugge városában a látnivalók megtekintésére 3-4 napot bőven elég szánni, viszont Belgium felfedezésére egy hónap sem elég, annyi gyönyörű látnivaló van ott.