Cannes városának a neve attól függetlenül minden filmrajongónak ismerősen cseng, hogy még csak azt sem tudja milyen látnivalók találhatók ott. A Francia Riviérának ez a városa egy valóban gyönyörű hely, amelyet minden embernek látnia kellene mielőtt meghal. Amikor először jártam Cannes-ban kicsit úgy éreztem, hogy már minden szegletét ismerem a valahonnan. Filmrajongóként sorba villantak, be az egyes filmek jelenetei, ahogy a tengerparti sétányon sétáltam. Akarva-akaratlanul is mosolyra gördült a szám sarka, ahogy elhaladtam a tengerparton, ahol Rowan Atkinson grimaszokat vágott a Mr. Bean nyaral című filmben. Később a Croisetten sétálva beugrott, hogy ott üldözték Jason Stathamet is A szállítóban. És még hosszasan sorolhatnám, hogy mennyi szép filmes emlék jutott az eszembe. Azóta több, mint tíz alkalommal tértem vissza ebbe a kisvárosba és bejártam minden egyes négyzetméterét. Ha tovább olvasol, akkor a posztban megtalálod a legrészletesebb magyar nyelvű útmutatót egy Cannes-i utazáshoz. Indulás előtt kötelező olvasmány!
Tartalom
Érdekességek Cannes városáról
- Cannes-t az időszámításunk előtti 2. században alapította az Oxybii törzs. A település eredeti neve Aegitna volt és halászfaluként funkcionált. Ez után pontosan ahogy Európa nagy részét, Cannes-t is elfoglalta a Római Birodalom. A rómaiak egy helyőrséget hoztak létre itt, amelynek egyetlen célja volt – megvédeni a birodalmat. Amikor Róma elesett, akkor Cannes-t is lerohanták a barbárok és a szaracénok.
- 1838-ban Lord Brougham felfigyelt Cannes gyönyörűségére és építtetett egy mólót, amely a tengerbe nyúlik. A móló mellé nem sokkal később felépült a sétány és egy kaszinó is. Innen pedig már magától értetődött, hogy egy hotelt is fel kellene húzni mellé. Így kezdték el építeni a legendás Carlton hotelt.
- Nyugat-Európa kőkeményen megsínylette a két világháborút. Számtalan várost porig romboltak a katonák. Ennek tükrében nem meglepő, hogy Franciaországban mennyi műalkotás emlékezik meg a háború áldozatairól. Cannes-ban is van egy szobor, amely mind két világháború hősies katonáinak állít emléket.
- Mivel Cannes városának rendkívül jó a klímája, ezért nem csak nyáron, de télen is rendkívül népszerű a város a turisták körében. Ez főleg annak köszönhető, hogy Cannes nagyon közel található az Alpokhoz is. Szóval az, aki arra számít, hogy télen sokkal olcsóbban megússza az utazást ide, az jelentőset téved.
- 1956-ban Cannes egy jelentős királyi esemény otthonául szolgált. Itt házasodott össze Grace Kelly hollywoodi színésznő a monacoi Rainer herceggel. 1955-ben Cannes-ban forgatta Hitchcock a Fogjunk tolvajt című filmet, amikor is összemelegedett az ifjú álompár.
- Cannes-tól mindössze egy 15 perces hajóútra található Île Sainte-Marguerite szigete. Hogy mitől olyan különleges ez a sziget? Aki látta a Vasálarcos című filmet, az bizonyára tudja, hogy az itt található börtönben raboskodott a rejtélyes maszkos férfi.
- Cannes a francia Riviéra üzleti központja. Számtalan fesztivált, nagyszabású piacot és különböző rendezvényt tartanak itt. Az emberek imádnak céljából Cannes-ba bevásárolni járni. A Boulevard de la Croisette és a Rue d’Antibes legendás utcái a márkás ruhák szerelmeseinek a Kánaánja.
- A városban nincs olyan sok tengerpart, de ezek kétségkívül a francia Riviéra legjobbjai. Ha valaki a naturista élvezetek hódolója, akkor ő is megtalálhatja a számára legmegfelelőbb partot. Ehhez elég csak felkeresnie a Plage de la Batterie-t. Ez a partszakasz annyira el van rejtve a városi nyüzsgéstől, hogy bárki ledobhatja a felesleges ruhadarabjait és a tengeri pezsgő vízében áztathatja a teste minden egyes fedetlen porcikáját.
- 1939-ben Jean Zay volt Franciaország oktatási minisztere. Ebben az időben még nem volt egyetlen filmfesztivál sem Franciaországban. Jean Zay állt elő az ötlettel, hogy illene egy fesztivált szerveznie Franciaországnak is. Eredetileg Biarritz-ben rendezték volna meg ezt a fesztivált, de a városnak nem volt rá elég pénze. Ezután jött az ötlet, hogy tartsák meg Cannes-ban. Biarritz azóta is bánja, Cannes-ban pedig ez lett az egyik leghíresebb rendezvény szerte a világon. Az első teljes hosszúságú Cannes-i Filmfesztivált egyébként 1946-ban rendezték meg.
- Cannes lakosságának a számát szinte lehetetlen megállapítani. A hivatalos adatok alapján 70 000 ember lakik itt. Viszont a filmfesztivál megrendezése alatt ez a szám még 200 000-től is magasabb. Természetesen a hotelszobák árai ebben az időszakban az átlagár sokszorosára rúgnak.
- És ha már filmfesztivál: A rendezvény során a városban két kilométer hosszú vörös szőnyeget terítenek le. Ha ez még önmagában nem hangzik elég lenyűgözőnek, akkor gondoljatok bele abba, hogy ezt a szőnyeget naponta háromszor ki kell cserélni. Olyan sok ember halad át rajta, hogy pár óra alatt teljesen bekoszosodik.
Személyes vélemény Cannes-ról
Azok közé az emberek közé tartozok, akiknek volt szerencséje több alkalommal is eljutnia Cannes-ba. Hogy egészen pontos legyek 12 alkalommal jártam eddig ebben a városban. Nem azért mert annyira imádom, hanem a rengeteg szolgálati útnak köszönhetően. Ennyi alkalom után már nem túlzás kijelentenem, hogy minden egyes négyzetcentiméterét ismerem a városnak. Amit lehetett megnéztem, amelyik étteremben vacsorázni lehetett ott vacsoráztam már és ahol le lehetett ülni egy jó hideg sörre ott söröztem már. Kicsit az Edda minden sarkon álltam már című száma jut eszembe az ott töltött időmről.
Ha összeszeretném foglalni, hogy mi az amit szeretek ebben a városban, akkor leginkább a következő dolgok jutnak az eszembe:
- A nagyszerű éttermek, remek ételek
- Az élmény, amikor visszatérek és újra a régi megszokott helyek fogadnak
- Az emberek rendkívül divatosak. Látni, hogy adnak magukra.
- Az esti nyüzsgés, a város valóban lélegzik éjszaka.
- A francia Riviéra legjobb strandjai itt találhatók – sokkal jobbak, mint Monacóba, vagy Nizzában
- A város piacain meglepően olcsón lehet vásárolni minőséges ruhákat
Ha pedig a legnagyobb negatívumokat szeretném összefoglalni, akkor hirtelen a következő dolgok miatt nem annyira kedvelem ezt a várost:
- Az éttermek, az üzletek és a szállások árai
- Az éttermekben a pincérek csak kidobálják az ételt, a kiszolgálás minősége hagy némi kivetnivalót
- A vasútállomás mellett éjszaka rendkívül sok a hajléktalan és a zűrös alakok
- A franciák beképzeltek, nem igazán lehet a helyiekkel ismerkedni
- Nincsenek hagyományos látnivalók Cannes belvárosában az óvárost kivéve
- Némelyik hotel nagyon lepukkant az árához képest
Mielőtt lefoglalnátok az utazásotokat Cannes-ba mindenképp nézzétek meg, hogy nem-e esik egybe az utatok valamilyen óriáskongresszussal. Ha igen, akkor érdemes elnapolni az utatokat, mivel ilyenkor az egész kiruccanás a többszörösébe kerülhet majd. A szállások nyíltan közlik a vendégeikkel, hogy felvitték az áraikat csak azért, mert épp kongresszus van. Egyszer az is előfordult velem, hogy leültem egy étterembe és a kezembe nyomott étlapot hirtelen kikapta a pincér. Meg is kérdeztem tőle, hogy mi a baj? Erre közölte velem, hogy véletlenül egy olyan étlapot adott, amelyet akkor használnak, amikor nincs semmilyen nagyobb rendezvény a városban. A különbség az árakban szemmel látható volt.
A strandok a városban egészen jók. Számomra a nagy kedvenc a Plage du Midi partja. Ez közvetlenül a helikopter leszálló pályánál található. Elég távoli a belvárostól ahhoz, hogy kevés ember legyen ott. Viszont elég közeli ahhoz, hogy még gyalog elsétáljak oda minden egyes alkalommal ha ott járok. Évek óta van egy szokásom, amelyet igyekszek minden egyes alkalommal betartani. Veszek egy vödör KFC-t és kimegyek erre a plázsra, majd ott leszopogatom a csípős szárnyakat, miközben bámulom a tenger tündöklő kékségét. Ha lesz pár unalmas órátok, próbáljátok ki ti is.
Pár érdekes személyes rövid történet Cannes-ból
Az özönvíz
2015 őszén az időjárás egyáltalán nem volt kegyes a várossal. Amikor megérkeztem Cannes-ba akkor még csak épp elkezdett beborulni az égbolt. Gyorsan lerakodtam a cuccaimmal és úgy döntöttem, hogy a tengerpart felé veszem az irányt. Leültem egy pizzára és néztem, ahogy szó szerint megnyílik az égbolt. Hirtelen drámai villámok cikáztak az égbolton. Én természetesen nyugodtan ettem a songokumat. Azt gondoltam, hogy pár perc és átmegy. Nos, ez most nem olyan vihar volt, ami pillanatok alatt átment. A vízszint hirtelen elkezdett emelkedni, és a város vízelvezető csatornái nem bírták elnyelni a lezúduló víztömeget. 10 percen belül már térdig ért a víz. Úgy döntöttem, hogy ideje visszamenni a szállásra. Az nap este 8 ember halt meg. A többségük megfulladt, mikor menteni próbálta az autójukat a mélygarázsból. Így utólag azért nagy tanúsága az esetnek, hogy mennyit ér egyeseknek a saját élete.
A celebek
Cannes valóban az a város, ahol soha nem tudhatod, hogy kivel futsz össze. Nekem többször is sikerült hollywoodi celebekkel találkoznom és beszélgetnem is. Csak, hogy egy párat említsek: Gordon Ramsey, Kiefer Sutherland, Tim Kring, Pablo Escobar testvére és még hosszasan sorolhatnám. Tudom, hogy klisésen hangzik, de ha ide utaztok, akkor valóban tartsátok nyitva a szemeiteket. Sokszor fel sem tűnnek a teljesen átlagosan kinéző világsztárok.
Az utcai árusok
Cannes belvárosában a látnivalók közelében rengeteg színes bőrű afrikai bevándorló kínálja a portékáját. Nagyon kreatív üzletpolitikát fejlesztettek ki. Ha süt a nap, akkor napszemüvegeket árulnak, ha esik az eső, akkor hirtelen átváltanak esernyőre. Az egyik alkalommal magyar hangra lettem figyelmes a sok simlis árus között. A magyarok erősen tájszólással beszéltek. Miután szóba elegyedtem velük közölték, hogy azért vannak itt, hogy kirabolják a gazdagokat. Miközben buborékokat fújnak ellopják a pénztárcákat. Meglepően őszinték voltak. Engem azért megnyugtattak: „Te jófej vagy, téged nem fogunk kirabolni”. Köszi, így már mindjárt jobb lett a napot!
Utazás Cannes városába
Cannes-ba nincs semmilyen egyenes járat. A legközelebbi repülőtér Nizza városában található. Nizzába a két ultra fapados légitársaság közül csak a Wizz air repül. Szerencsére Bécsből és Budapestről is repül ide ez a magyar légitársaság. Akinek nem okoz gondot a két repülőtér közötti utazás, az könnyedén akár már 30,- euróból is megvásárolhatja a retúr repülőjegyét Nizzába. Természetesen ehhez az árhoz a Wizz Air Discount Club is szükséges. Mi az Austrian Airlines járataival utazunk többnyire Bécsből. Viszont ennek csak egyetlen indoka van: nem én fizetem a repülőjegyet, hanem szolgálati útra járok Cannes-ba.
Aki esetleg több helyet szeretne megnézni a francia Riviérán, az még esetleg elgondolkodhat egy kombinált repülőjegyen Marseille és Nizza között. Marseille szerintem nem túl érdekes város, viszont sokszor olcsóbbak a repülőjegyek oda, mint Nizzába. A két város között pedig egyenes vonatjárat közlekedik. A vonatok menetrendjét itt találjátok meg.
- Az aktuális repülőjegy árakat Budapestről Nizzába itt találjátok átláthatóan táblázatba összegezve.
- Az aktuális repülőjegy árakat Bécsből Nizzába itt találjátok átláthatóan táblázatba összegezve.
Nizza repülőtere közelebb van, mint Marseille. 45 perc kocsikázásra található Cannes városától. Ennek ellenére még mindig ez a legegyszerűbb módja az utazásnak ide. A nizzai repülőtérről egyébként egyáltalán nem bonyolult eljutni Cannes-ba. Elég csak a repülőtér épületéből balra kimenni, ott felpattanni a 210-es buszra, amely egyenesen a vasútállomásnál teszi ki az utasokat. A busz menetrendjét itt találjátok. A buszjegy ára €22 egy irányba, vagy pedig előre megvásárolva €33 oda-vissza.
Létezik még egy busz, amely viszont a 210-es busztól jelentősen olcsóbb alternatív megoldást jelent. Ehhez mindössze be kell villamosozni Nizza belvárosába és ott a Parc Phoenix előtt elcsípni a menetrend szerinti 200-as járatot. A villamosra a menetjegy ára €1,50. A 200-as buszjegy ára pedig szintén €1,50 – a busz sofőrjénél kell készpénzben fizetni.
Ha nem szeretnél autóbusszal utazni, akkor rendelj taxit előre a repülőtérre. A HSE Drive weboldalán megrendelheted előre a sofőrt és névtáblával vár majd a repülőtéren. Ha a weboldalon keresztül rendeled meg a transzfert, akkor jelentősen olcsóbbra jön ki, mintha csak a reptéren leintenél egy taxit.
Tömegközlekedés vagy autóbérlés a jobb megoldás Cannes-ban?
Cannes-nak az a legnagyobb előnye, hogy egyáltalán nem nagy város. Nizzával ellentétben ez egy sokkal kisebb és könnyebben gyalogosan bejárható kisváros. A város egyik feléből a másikba nagyjából 40-50 perc sétával el lehet jutni. Ez azt jelenti, hogy ha valaki a belvárosban száll meg, akkor 15-20 percnél többet sehova sem kell mennie. A városon belül fölösleges bárhova is buszozni, vagy taxizni. És ez adja meg Cannes valódi szépségét. Szinte bárhol leülhetsz egy pohár rosé borra, nem lesz gond gyalogszerrel visszatalálni a szállásodra. Ha már Cannes-ban vagy és máshova nem készülsz a francia Riviérán belül, akkor felejtsd el az autóbérlést is.
Na de mi a helyzet akkor, ha szeretnéd megnézni a többi várost is a francia Riviérán? Érdemes ebben az esetben autót bérelnetek? Szerintem igen, sőt határozottan ajánlom is. A tengerparti út lenyűgöző. Olyan csodálatos látnivalók várnak rád Cannes városán túl, mint Antibes, Monaco, Saint-Raphael, Nizza és Éze. Az autóbérlés egyáltalán nem gond, és a francia Riviéra megszokott áraihoz képest még a legtöbb időszakban elég normális áron megoldható. A hosszú évek tapasztalatai alapján kijelenthetem, hogy Nizzában a repülőtéren a legolcsóbb autót bérelni. Érdemes foglalás előtt összehasonlítani az összes helyi autókölcsönző árait összehasonlítani. Ezt a következő oldalon tehetitek meg: Discovercars. Ha nem béreltetek autót rögtön Nizzában, akkor még mindig nincs veszve minden. Cannes vonatállomása melletti épületben több nemzetközi autókölcsönző ajánlatai közül is válogathattok. Ezek többnyire valamivel drágábbak, mint a nizzai opciók.
Ami sokszor gondot okozhat, az az ingyenes parkolás hiánya Cannes belvárosában. A városban több fizetős parkoló is található, de többségük éjszakánként egy darab húsz eurós bankóval megvékonyítja az ember pénztárcáját. Tudatos utazó ennyit nem fizet egy parkolásért, csak végszükség esetében. Szerencsére Cannes-ban is van ingyenes parkoló. A város keleti felében közvetlenül a parton van egy félsziget, ahol ingyenesen le lehet parkolni. Itt találjátok a pontos helyét.
Hotelek és egyéb szállások Cannes belvárosába, a látnivalók közelében
Kevés város van a világon, ahol olyan fontos a szállásod elhelyezkedése, mint Cannes-ban. Alapból a város Le Cannet, La Bocca és Carnot negyedeit el kell felejteni. A szállások nem sokkal olcsóbbak ott, cserébe viszont sokkal messzebb esnek a tengerparttól. Teljesen fölösleges tortúrának teszitek ki magatokat, ha ezekben a negyedekben szálltok meg. Mutatom térképen, hogy a város melyik részén érdemes szállást keresni:
A piros vonalon túl már ne foglaljatok szállást. A látnivalók többsége Cannes városában ezen a vonalon belül található. A legolcsóbb szállásokat a vasútállomás környékén keressétek. Igaz ez a része a városnak első látásra kissé zűrösebbnek tűnik, ennek ellenére teljesen biztonságos. Jómagam is többször szálltam meg különböző szálláshelyeken ezen az utcán. Mutatok pár hotelt, amely remek ajánlat lehet az utazásotok során:
A legjobb spórolós ajánlat: L’Esterel
Ez általában a legolcsóbb hotel Cannes belvárosában, amely mindössze pár perc sétára található a Palaistől és a látinvalók többségétől. Mivel a szállás remek helyen fekszik és Franciaországhoz képest nagyon olcsón kínálja a szobáit, ezért ajánlatos időben lefoglalni.
Az arany középút: Hotel Le Fouquet’s
Alig 300 méterre a Croisette beachtől található a La Fouquet hotel. A hotel minden egyes szobája teljesen egyedien néz ki. Mindössze 10 perc alatt pedig gyalogosan elérhető a Palais des Festivals épülete is. Igazi luxushotel, amelyet még azért elérhető áron le lehet foglalni.
A legjobb luxusajánlat: Hôtel Martinez, in The Unbound Collection by Hyatt
Ha nem számít az, hogy a szállásfoglalásod árán már egy használt autót is vásárolhatnál a jófogáson, akkor a Martinez a TE hoteled. Ez az öt csillagos hotel a fényűzés mintaképe. 2018-ban teljesen átépítették a hotelt, és a szobái megkapták a mai Art Deco stílusukat. A szálloda egy 2 Michelin csillagos étteremmel, wellnessközponttal, konditeremmel és privát stranddal is rendelkezik. Cannes legjobb strandjai és a látnivalók többsége szinte már egyenesen a hotel bejárata előtt találhatók. Nem hiába ez a város legjobb luxus hotelje.
Ha a fenti három hotel épp nem elérhető, vagy nem nyerte el a tetszésedet, akkor érdemes még körülnézned a Booking.com további ajánlatai között is:
Booking.comLátnivalók Cannes városában és környékén
Boulevard de la Croisette
Cannes legfelkapottabb sétálóutcája. Az egyik felől a tenger és a beach klubok szegélyezik, míg az út másik oldalán a világ legjobb hoteljei és legdrágább ruhaüzletei találhatók. Az utca a Palais des Festivals-nál kezdődik és egészen Square du 8 Mai 1945 téren található rózsakertig húzódik. A sétány több mint két kilométer hosszú. Remek időtöltés már az is, ha valaki a sétány elejétől elmegy egészen a végéig és közben a napsütésben csillogó tengerben gyönyörködik. A sétány legvégén található Port Pierre Canto-ban parkolnak a milliomosok jachtjai. Szóval, ha a városközpontban található kikötő látványával nem győztél betelni, akkor érdemes ide is elnézni.
Le Suquet
Cannes óvárosát a helyiek Le Suquet-nak nevezik. A helyi látnivalók közül ez az én személyes kedvencem Cannes városában. Ez a része a városnak elég meredek, mivel a Mont Chevalier hegyoldalában helyezkedik el. Aki szeretné felfedezni a város történelmi látnivalóit, annak érdemes kényelmes cipőt húznia. A hegyoldal tetejéről remek kilátás nyílik a kikötőre, Isle de Lérin’s szigetére és a Palais épületére. Az óvárosban autók nem közlekedhetnek, ennek köszönhetően remek úti cél egy nyár esti sétához. A csúcson még a mai napig állnak a várost körbevevő ókori falak. A várfal mellett pedig megtalálható a Eglise Notre-Dame d’Espérance nevezetű katedrális és a XI. századi Tour du Mont Chevali őrtorony.
Ha szeretnétek kicsit vásárolgatni, akkor vegyétek az irányt a Rue Meynadier és a Rue d’Antibes felé. Ezeken az utcákon már sokkal olcsóbban lehet bevásárolni, mint a tengerparti sétányon. A Rue d’Antibe párhuzamosan halad a tengerparttal, szóval eltévedni biztosan nem fogtok. Ha pedig valaki szeretne egy kicsit torkoskodni, akkor annak érdemes még megkóstolnia a Lenôtre és a Ladurée cukrászdák isteni finom édességeit.
A Filmfesztivál
Ha épp úgy adódik, hogy május közepén keveredsz ide, akkor nagy eséllyel pont a filmfesztiválra érkezel. Ez a nemes, rangos esemény Cannes legfőbb vonzereje. Ilyenkor a Croisette-n leterítik a két kilométer hosszú szőnyeget és a hollywoodi sztárok felvonulnak a vörös szőnyegen a filmjeik bemutatóján. A filmforgalmazók ezen a rendezvényen adják el a filmjeiket azoknak a cégeknek, amelyek a hazai mozikban később bemutatják majd őket. Ha sikerül bejutnod egy ilyen filmvetítésre, akkor óriási élményben lehet részed. A Palais mozijának a hanghatása az egyik legjobb, amit valaha is hallottam. Már önmagában ezért megéri valahogy a moziba bejutni.
Palais des Festivals
Ezt a hatalmas épületkomplexumot 1982-ben fejezték be. Azóta szinte minden hónapban volt egy-egy esemény, amelyen telt házas kongresszust, konferenciát, koncertet, vagy valamilyen piacot tartottak. 2015-ben az egész épületet átépítették. A helységeket világosabbá tették, a kivilágítást modernizálták és a mozit kényelmesebbé tették. Ha valaki a Cannes-i filmfesztivál híres lépcsői előtt szeretne egy fotót készíteni az instagram fiókjára, akkor annak a Palais keleti oldalán található lépcsőket kell megkeresnie.
Musée des Explorations du Monde
Cannes óvárosában találhatjátok a Felfedezés múzeumát. Ez a múzeum egy történelmi tárlattal rendelkezik, amelyet egy régi várban állítottak ki. A XIII. században Lérin rendi szerzetesek éltek ebben a várban. A vár tetejéről lélegzetelállító kilátás nyílik a tengerre és a város strandjaira. A kiállítás egyébként több provanszáli festményt, óceániai műtárgyat és himalájai műkincset bemutat. A belépőjegyet érdemes a weboldalon előre megvásárolni. Az eredeti ár 50%-ért, mindössze 3,- euróért megkaphatjátok. Itt tudjátok előre megvenni.
Eglise Notre-Dame de l’Espérance
Le Suquet másik legfontosabb látnivalója Eglise Notre-Dame de l’Espérance temploma. Az épület késői gótikus stílusban épült. Az előcsarnok ezzel ellentétben reneszánsz jegyeket visel. A templomban található látnivalók közül a XVII. századi Szűz Mária szobor Cannes egyik legszebb vallási műkincse. A kápolnában található orgona 1857-ben készült és nem rég esett át egy alapos felújításon. Ennek köszönhetően még a mai napig rendkívül jól muzsikál. A templomot egyébként a második világháború során kórházként használták. Szerencsére ma már ilyenre nincs szükség és csak vallási szertartásokra használják.
Plage du Midi strandja
Cannes-nak több strandja is van. Ezek többsége privát strand, amely az egyes hotelekhez tartozik. Mind a Carltonnak, Marriottnak, Martineznek saját strandja van. Ha valaki ezeken szeretne strandolni, akkor mélyen a pénztárcájába kell nyúlnia – és nem az aprót tartalmazó zsebbe. Szerencsére léteznek ingyenes strandok is Cannes-ban. Az én személyes kedvencem a Plage du Midi. Ehhez mindössze a kikötőt kell megkerülni és már élvezhetjük is a tenger habjait. Ettől kevés nyugodtabb helyet találtok Cannes-ban.
További fontos partok még Cannes-ban:
- Palm beach – A város keleti felében található, főleg a vízi sportok szerelmesei szokták látogatni
- Carlton beach – A leghíresebb partszakasz az egész városban, itt forgatták Elton Jones klippjét is.
- Plage de la Bocca – A Plage du Midi folytatása. Csendesebb is, mivel távolabb esik már a várostól.
- Plage Naturiste de la batterie – Cannes nudista és LGBTQ tengerpartja azoknak, akik erre vágynak.
Beach klubok
Ha valami az ide utazóknak elsőként feltűnik, akkor az a beach klubok sokasága. A város keleti fele szinte végig be van építve beach bárokkal. Az árak ezeken a helyeken a drága és a még drágább között inognak. Ha ezeknek az éttermeknek a strandjain szeretnétek fürdeni, akkor a fogyasztás az kötelező. Sok helyen még azt is megszabják, hogy csak ételfogyasztás esetében lehet leülni az asztalokhoz. Kőkemény nyugati kapitalizmus, ez van. Ha valakinek elég pénze van, akkor imádni fogja azt az érzést, ahogy körbe ugrálják őt miközben az azúr kék tengerben lógatja a lábát. Csak legyen miből megfizetni az urizálást.
A kikötő
Monaco kikötője után ez a világ második leghíresebb jachtkikötője. A hajók egymás mellett sorakozva parkolnak és valódi mediterrán életérzéssel tölt el már csak az is, ha késő este a lágy nyári szellőben sétálok egyet. Érdemes nyitott szemekkel haladni a hajók között, mivel soha nem tudhatod, hogy melyikről száll le egy híresség.
Kaszinó
A francia Riviéra szerves részét jelenti a szerencsejáték is. Aki próbára tenné a szerencséjét, az nem csak Monacóban teheti meg, hanem Cannes-ban is. Közvetlenül a Palais nyugati sarkában található a város legnagyobb kaszinója. A belépéshez elegáns ruhát követelnek. Szigorúan csak 18 év felett lehet játszani. Csak annyi pénzt tegyetek kockára, amennyit nem féltek elveszíteni.
Az éttermek
Cannes egyébként a fine dining fővárosa. Az aki szereti a pocakját és nem sajnálja erre költeni az ádáz munkával megtakarított euróit, az biztosan nem marad éhes. Némelyik étteremben a feltálalt étel már-már művészeti alkotásokat idéz.
A legjobb kihagyhatatlan éttermek a következők:
- Da Laura – tésztafélék
- Mantel – tengeri herkentyűk (Michelin csillagos)
- La Palme d’Or – fine dining (2 Michelin csillagos)
- Bijou Plage – tengeri halak
- Glacier Vilfeu Caffe – fagylalt
- San Telmo – olasz konyha
- Grill and Wines – steak
- Cannelle – az én személyes kedvencem
A fenti éttermekben két személyre számítsatok legalább 100,- eurót kezdőárnak. A határ a csillagos ég. Volt olyan alkalom, hogy egy vacsora négy személyre 800,- euróba került. Ilyen árak mellett azért ha magam fizetem a számlát, akkor kétszer is meggondolom, hogy hova ülök be vacsorázni.
Egyéb fizetős programok és látnivalók Cannes városában
- Retúr kompjegy Sainte Marguerite szigetére – €17
- Retúr kompjegy Cannes-ból Saint Tropez-ba – €66
- Fedezd fel Esterel partjait! 2,5 órás hajókirándulás Cannes-ból – €59
- Stílusos! Privát kirándulás egy Citroen Mehariban a parfüngyártás központjába Grasse-ba – €349
- Nézd meg a látnivalók többségét Cannes belvárosában egy elektromos biciklin – €69
- Nézd meg Cannes-t mint egy igazi világsztár! Ferraris városnézés – €162
- Kis csoportos, éjszakai, szervezett kirándulás Monacóba, transzferrel az árban – €85
- Kóstold meg a legfinomabb helyi ínyencségeket! 15 féle kóstoló a legjobb éttermekben – €103
- Fotózás! Örökítsd meg a Cannes-i kirándulásodat egy helyi fényképész segítségével – €89
- Profi nyaralási képeket szeretnél? Professzionális fotózás retusálással együtt – €250
- Egész napos biciklibérlés, hogy könnyebb legyen a parton a közlekedés – €24
- Nézd meg a francia Riviérát fentől a magasból egy kis repülőgép fedélzetésről – €150
- Festőlecke: „Borozz és rajzolj le úgy, mint azt a francia lányt!” – €70
- Nézd meg a naplementét egy motorcsónak fedélzetéről – €47,77
Összegezve
Az árak horrorisztikusan drágák Cannes-ban. Ennek ellenére, ha valaki nem a parton szeretne minden nap ebédelni, az még elég okosan meg is tudja oldani a helyi nyaralást. A Rue Jean Jaures utcán több olcsó étterem is található, ahol már 10-12,- euróból is jól lehet lakni. Az élelmiszerárak pedig nem sokkal drágábbak, mint idehaza. Ha viszont valaki mulatni és nagy kanállal szeretné habzsolni az életet, az készüljön fel rá, hogy mélyen a zsebébe kell nyúlnia. Pár példa, hogy mi mennyibe kerül: egy McMenü a McDonald’s-ban €9, egy pohár csapolt sör €6, egy cappucino egy kávézóban €3, egy üveg coca-cola szintén €3.
A legfontosabb látnivalók Cannes belvárosában a következők: a kaszinó, Palais des Festivals, Rue de Croisette, a strandok, a kikötő, Le Suquet, Musée des Explorations du Monde, Eglise Notre-Dame de l’Espérance, a beach klubbok és nem utolsó sorban a Cannes-i Filmfeszivál. 3-4 nap alatt lazán meg lehet mindent nézni a városban és még arra is lesz időtök, hogy strandoljatok. Cannes egyébként kiváló kiindulópont a francia Riviéra további helyszíneinek a felfedezéséhez. Érdemes itt megszállni akkor is, ha több várost szeretnétek felkeresni.
Cannes egy valódi pörgős város. Még szezonon kívül is több étterem és kocsma van nyitva ilyen kis területen, mint bármelyik magyar városban főszezonban. A legjobb szórakozóhelyek a következők: Morrisons Irish Pub, Chrystie, Charlys wine bar, Club 7, Le Speakeasy, Diamond After Party, The Kingdom Cannes, Morrison’s Lounge, The Quay’s Irish Pub. Sokszor élőzene is szól a bárokban. Nézzétek meg előre a Facebook oldalaikon a bároknak, hogy mi az esti program.
Mint már említettem, Cannes az étkezés fellegvára. Olyan ételkülönlegességeket talál itt az ember, amihez képest a Harry Potter filmek vajsöre csak egy sima Heineken. A helyi éttermek szakácsai valóban mesterfokon űzik a vendéglátást. Bár ugyanez elmondható lenne a pincérekről is. Ezt leszámítva nem tudok semmibe sem belekötni. Ahhoz nagyon pechesnek kell Cannes-ban valakinek lennie, hogy rossz kaját kapjon.
Nézzük a piszkos anyagiakat:
Repülőjegy Nizzába a Wizz Air járatával – €20/fő
Transzfer a 200-as busszal a repülőtérről – €6/fő
Szállás 3 éjszakára a L’Esterel hotelben – €93/fő
Együtt – €119
Természetesen a fenti számok csak a minimális költségeket jelölik, a határ a csillagos ég. Ahhoz, hogy valaki teljesen kitudja élvezni a francia Riviérát számoljon legalább még háromszor ekkora összeggel. Egyszer mindenképp megéri ide utazni és belekóstolni abba az életbe, ami nekünk nem adatott meg. Ha szeretnéd kicsit a francia burzsuj életstílust átélni, akkor ne is vacillálj és foglald le a repülőjegyedet. Unatkozni biztosan nem fogsz. Én személy szerint többet ide nem jönnék vissza, ha a munkám nem követelné meg. Ennek ellenére tudom, hogy nem utoljára jártam itt. Hiába láttam a látnivalók többségét már Cannes városában, még garantáltan visszatérek. Au revoir!