A látnivalók Montenegróban sokkal izgalmasabbak, mint Horvátországban. Igaz sok ember nem fog ezzel a mondattal egyetérteni, de számomra ez teljesen egyértelmű. Amikor elhagytuk Dubrovnikot és a határon elkérték az útleveleinket, már akkor az az érzésem támadt, hogy végre egy kicsit elhagyom a kitaposott ösvényt. Félre ne értsetek, szeretem Horvátországot, imádom az Adriai-tenger partjait, de a kor fejlődésével kicsit veszített a varázsából már. Montenegrónak még a mai napig meg van az a varázsa, amitől valóban a Balkánon érezhetjük magunkat. Kicsit olyan érzés ide érkezni, mint amikor az ember kilép egy időgépből. Igen, a házak közül sok roskadozik. Igen, az autók fele úgy néz ki, mint amelyiket épp a bontóba viszik. És az is igaz, hogy soha az életben nem szeretnék ott élni. Az emberek viszont hihetetlenül kedvesek. A tengerpartok olyan tiszták és gyönyörűek akár a Karib-szigeteken. Az ország fjordjai pedig már önmagukban megérdemelnek egy látogatást. A legrészletesebb Montenegróról szóló magyar posztban bemutatom, hogy milyen látnivalók várnak ránk ebben a csodás országban, melyik részén érdemes megszállni és melyik részeit jobb elkerülni.
Tartalom
Érdekességek Montenegróról
- Az ország klímája az egész évben tökéletes. Sokan télen utaznak ide, amikor kevesebb a turista, de a természet még ugyanúgy zöld színben pompázik, mint nyáron. Igaz a víz fürdésre alkalmatlan, de az időjárás sokkal barátságosabb, mint Budapest betondzsungelében. Montenegróban nagyon ritkán havazik és még ennél is kevesebbszer marad meg a hó. Ha havazik is, szinte azonnal elolvad.
- Bár az embereknek elsősorban a tengerpartok jutnak eszükbe Montenegróról, viszont az országban több síközpont is üzemel. Ennek köszönhetően reggel megihatsz egy kávét a tengerparton, délben pedig már a hegyoldalon síelhetsz Kolasin, vagy Zabljak városaiban.
- Montenegró hivatalos pénzneme az euró. Ez elég furcsa, mivel az ország nem tagja az Európai Uniónak.
- Az Adriai-tenger Montenegróban annyira tiszta, hogy akár 50-60 méterre is le lehet látni a mélybe. Ha félsz olyan helyen úszni, ahol nem látod a tengerfenekét, akkor Montenegrót imádni fogod!
- A tenger hőmérséklete nyáron elérheti a 27 Celsius fokot is. Ha az időjárás nem túl szeles, akkor gyakran már májusban 25 fok meleg a tenger. Sokszor viszont az Atlanti-óceán ciklonjai miatt a víz pár óra alatt lehűlik még augusztusban is.
- Minél bátrabban eltávolodsz a kitaposott ösvénytől, annál kedvesebb és őszintébb emberek fogják az utadat keresztezni. A helyiek nagyon hálásak azért, hogy szerény kis országukat választja a becses turista úticéljaként. Ezt különösképp azokban a régiókban lehet megtapasztalni, ahova kevesebben utaznak már.
- Mi Podgorica repülőteréről repültünk haza és egy nagyon kedves sofőrt sikerült elcsípnünk. Mindössze annyit kellett volna csinálnia, hogy Kotor városából eljuttat minket Podgorica repülőterér. Ő viszont annyira beleélte magát abba, ahogy mesélt az ország történelméről, hogy nem bírta befejezni. Végül szerényen megkérdezte nem-e zavarna minket, ha nem csak mesélne a látnivalókról, hanem meg is mutatná nekünk. Mi természetesen örömmel igent mondtunk. Végül az egész napját arra szánta, hogy megmutassa a szeretett hazáját. Egy centet sem fogadott el ezért cserébe.
- Az ország legmagasabb csúcsa a Bobotov Kuk a Durmitor Nemzeti Parkban. Ez a csúcs több, mint 2500 méter magas. Montenegró lakosai viszont gyakran egy másik csúcsot neveznek meg az ország legmagasabb pontjának. Ez nem más, mint a Zla Kolata nevezetű csúcs. Az egyetlen probléma ezzel a hegycsúccsal az, hogy az Albán határon található és a hegy legmagasabb pontja már a ország déli szomszédjának a területén található.
- Azok az utazók, akik a lehető legszebb fényképeket szeretnék elkészíteni Montenegróról, azoknak ajánlatos a téli hónapokban ide utazniuk. Ilyenkor a Kotori-öbölben a tenger felszíne nyugodtabbá válik és a fényképeken úgy néz ki, mint egy tükörkép.
- Montenegró fjordja a Kotori-öbölben 60méter mélységet ér el. Ennek köszönhetően az óceánjáró hajók betudnak úszni egészen Kotor városáig. Az már más kérdés, hogy ez miatt a hajós társaságokat rengeteg kritika éri.
- Az országban fontos szerepet játszanak az egyes vallások. Míg az emberek többsége ortodox keresztény vallású, addig azért találunk Montenegróban szép számban muszlim és katolikus hívőket is. Külön érdekesség, hogy a munkáltatóknak figyelembe kell venniük az alkalmazottak vallását és kötelesek biztosítani számukra a vallásuknak megfelelő szabad napokat az ünnepeik során.
- A filmekből ismerős lehet az a jelenet, ahogy a balkánon a levegőbe lövöldöznek pisztolyaikból az emberek. Ne lepődjetek meg, ha Montenegróban a szokásos látnivalók helyett ezt látjátok! A vidéki családok így ünneplik az újszülött érkezését. Különösen igaz ez akkor, ha fiúgyermek születik. Az üvöltöző, levegőbe lövöldöző emberek csak tudatni szeretnék a falu többi lakóival, hogy megérkezett az ifjú trónörökös!
- Montenegróban mindenki cigarettázik. Szó szerint mindenki, még a nők is a szülészeten. Igaz 2019 óta tilos a zárt helységekben a dohányzás, ám az utcán és a teraszokon ez továbbra is megengedett. A turistáknak nem árt arra felkészülniük, hogy Montenegróban a látnivalók körül nagyon füstösek lesznek.
- Montenegró teljesen biztonságos úticél. Nyugodtan sétálhatunk az ország bármelyik részén: akár nappal, akár éjjel. A helyi lakosok nem szeretnek veszekedni, kerülik a konfliktusokat. Ennek köszönhetően az ország biztonságos az egyedül utazó nők számára is. A legnagyobb veszélyt talán a többi turista jelenti, mivel a montenegróiak nagyon vigyáznak az ország jó hírnevére és azt szeretnék, ha az utazók a jövőben még visszatérnének. Én szívesen vissza is mennék. 🙂
Utazás Montenegróba
Montenegró hála a földrajzi fekvésének, könnyedén elérhető repülővel és autóval is egyaránt. Igaz, az autósoknak megkell küzdeniük 1000km autópályával és legalább 10-11 órányi vezetés vár rájuk, mire megérkeznek Horvátország és Montenegró határához. Ez Budapestről üzemanyag terén legalább 150,- euró kiadást jelent, amihez még hozzá jönnek a sztrádadíjak Horvátországban (kb. 60,- euró). Érdemes indulás előtt átszámolni, hogy melyik megoldás jön ki olcsóbbra: repülni, vagy pedig saját autóval elvezetni.
Ezzel szemben a nyári hónapokban a légiközlekedés ára egy négytagú családnál kb. az autós utazás kétszeresét jelenti. A légitársaságok közül a legjobb választás a Wizz Air, mivel egyenes járatot üzemeltet mind Podgorica és Bécs, mind pedig Podgorica és Budapest között. A repülőjegy ára oda-vissza nagyjából 80-100,- euróra jön ki a nyári hónapokban. A főszezonon kívül viszont egy retúr repülőjegy már 30,- euróért bezsebelhető a Wizz Air Discount Club tagoknak. Podgorica repülőterén érdemes autót bérelni. Erről bővebben a következő fejezetben. Aki nem szeretne vezetni, az igénybe veheti a rendszeres buszjáratokat. Montenegróban a privát transzfer is egy nagyon előnyös lehetőség. Ha a Kiwitaxin vagy pedig a Suntransfers weboldalon keresztül rendeltek taxit, akkor a repülőtéren már névjegytáblával várni fog a sofőr és még az árral sem tud trükközni, ugyanis a fizetést weben keresztül el lehet intézni.
Alternatív megoldásként kitűnő választás lehet még Dubrovnik repülőtere. Dubrovnik repülőtere könnyedén és olcsón elérhető Bécsből a Ryanair légitársaság járataival. Ennek az ára 45,- eurónál kezdődik. (A nyári hónapokban kicsit drágább). Dubrovnik repülőteréről nem árt tudni, hogy a várostól délre található, 30 percre a határtól. A repülőtérről rendszeres buszjárat közlekedik Montenegróba. A busz útvonala a következő: Tivat – Kotor – Budva – Herceg Novi – Podgorica. Egy buszjegy ára járattól függően 15 és 18,- euró között mozog.
Autóbérlés, vagy tömegközlekedés Montenegróban?
Montenegró elég jó autóbuszhálózattal rendelkezik. Az ország bármelyik pontjáról bárhova el lehet jutni tömegközlekedéssel. Más kérdés az, hogy mennyire gyorsan. A buszok nem túl sűrűn járnak. Aki viszont nem siet, az nagyon sokat spórolhat. Viszont azoknak, akik mindössze egy hétre utaznak Montenegróba már jobban megéri autót bérelni. A várva-várt nyaralást mégsem azzal akarja senki sem eltölteni, hogy a buszmegállóban ücsörög. Elsőként mindenképp hasonlítsátok össze az árakat a Rentalcars ás a Discovercars ár összehasonlító webeken keresztül. A poszt írásának pillanatában főszezonban egy Renault Clio napi 42,- euróért bérelhető. Ennyit szerintem bőven megér a kényelem. Amennyiben Dubrovnik repülőterére érkezik valaki, akkor érdemes mindenképp először busszal átkelni a határon. Ha káreset történik, akkor Montenegró sajnos nem része az Európai Uniónak, ezért az egész procedúra jóval bonyolultabbá válik és sok kölcsönzőnél a biztosítás sem érvényes!
Hotelek és szállások Montenegróban a látnivalók környékén
Mielőtt ész nélkül neki állna valaki szállást foglalni Montenegróban a látnivalók környékén, érdemes első sorban letisztáznia saját magában, hogy mi is az utazásának a valódi célja. Ha strandolni szeretne valaki, akkor semmiképp sem Kotor környékén keressen szállást. Ha valaki Montenegró hegyeit szeretné megcsodálni, akkor érdemes a Durmitor Nemzeti Park környékén hotelt keresnie. Bár a tengerpart közelinek tűnik a hegyekhez, ez elég csalóka lehet. Az utak nagyon kacskaringósak és sokszor a Magyarországon megszokott sebességnél jelentősen lassabban lehet csak haladni. Ezek miatt az érvek miatt három részre osztottam fel Montenegrót:
Tengerparti nyaralás
Budget szállás: Contessa Apartments
Budva Montenegró strandolós központja. Ha pezsgő éjszakai életre vágyunk, akkor ez a város a legjobb választás. Igaz a városi strandja nem annyira szép, de ennek a szállásnak nagy előnye, hogy a belvárostól távolabbi strand mellett, közvetlenül a Mogren beachnél található. A szálláson a gyors és jól működő Wi-Fi magától értetődő. Pontosan úgy, mint az ingyenes, privát parkolási is.
Luxus szállás: Hotel California by Aycon
Egész Montenegró legjobb hotelje. Ez az öt csillagos hotel pontosan azt nyújtja az igényes utazóknak amire vágynak. A szobák árai tartalmazzák a mesés reggelit. Sveti Stefan városában található Montenegró legdrágább strandja, viszont a hotel privát partszakasszal rendelkezik, ahol ingyenes napágyak járnak a vendégeknek. Ha Lewis Hamiltonnak és Rita Oranak megfelelt ez a szállás 2016-ban a nyaraláshoz, akkor hidd el, te sem fogsz csalódni!
Montenegró fjordjai
Budget szállás: Apartments Marković
A legjobb apartman a kotori öbölben . Az apartman az óvárostól mindössze 2,5 km-re, Muo csendes kis halászfalvában található, távol a városi nyüzsgéstől. Az aktív kikapcsolódást kedvelő utazók búvárkodhatnak, horgászatnak, kenuzhatnak és biciklizhetnek is a helyszínen. A szálláson kerékpárt is lehet kölcsönözni. Ráadásul a kirándulásokat is megszervezik a turisták számára Perastba és a Lovćen hegyre is.
Luxus szállás: Hyatt Regency Kotor Bay Resort
A szállás kizárólag felnőtt utazókat fogad, ezzel is biztosítja a vendégei nyugalmát. Az öt csillagos értékelés nem véletlen, ugyanis a wellnessközponton kívül saját privát stranddal rendelkezik. Deluxe szobái pezsgőfürdővel vannak ellátva, ahonnan egyenes kilátás nyílik a kotori öbölre. Ha nem zavar az, hogy egy kicsit mélyebben kell a zsebedbe nyúlnod, akkor ennél a szállodánál keresve sem találnál jobbat a kotori öbölben.
Montenegró hegyvidéke
Budget szállás: Guest House Durmitor Paradise
Ez a szállása Žabljakban várja vendégeit, gyalogos közelségre a Krno Jezero tóhoz és mindössze 11 kilométerre a varázslatos Tara Canyon kilátótól. A Guesthouse Durmitor Magic egy 3 csillagos panzió, amelyből közvetlenül az épületeit körülölelő hegységekre nyílik kilátás. A kerékpár kölcsönzés egy nagyon kellemes plusz a szállástól, amivel megéri élni. Csodálatos élmény biciklin felfedezni a nemzeti parkot. Az ára a nyári hónapokban 37,- EUR/fő/éjszaka és ez már tartalmazza a reggelit is.
Akinek egyik fenti szállás sem felel meg, annak érdemes körülnézni a Booking.com szállásajánlatai között, ahol személyre szabhatja igényeit:
Booking.comLátnivalók Montenegróban
Kotor óvárosa és a Kotori-öböl
Kotor kétségkívül egész Montenegró legszebb városa. Közvetlenül a Kotori-öböl partján találjuk ezt a várost. Az Adriai-tenger felől egy fjord vezet be Kotor városáig. Az óceánjáró hajók egészen végig hajóznak Kotorig az öbölben. Ezek a hajóstársaságok Montenegró legnagyobb látnivalójaként hirdetik Kotort. Ennek meg van az árnyoldala is sajnos. Azok az utazók, akik csak egy napot szánnak Kotor városára könnyedén belefuthatnak egy olyan időpontba, amikor kiköt egy óceánjáró a város mellett. Ilyenkor úgy özönlik el a várost a turisták, mint marhacsordák a mezőt. Érdemes tehát úgy időzíteni Kotor meglátogatását az utazóknak, hogy az óceánjárók érkezését elkerüljék. Erre a legjobb megoldás az óceánjárók menetrendjéhez igazítani az utazást. A menetrend itt található.
Kotor az UNESCO világörökségének a része. Maga a város gyönyörű. Számomra sok tekintetben még Dubrovniktól is szebb. Nem annyira turistás, sokkal vadregényesebb az egész hely. Ráadásul az óváros bizonyos részein még a mai napig helyi lakosok élnek, ezért sokkal hitelesebben hat, mint Horvátország ékkövének számító Dubrovnik. Kotor óvárosát egy csaknem 5 kilométer hosszú városfal öleli körbe. Erre a várfalra fel lehet mászni és körbesétálni a belvárost. Az óvárosban érdemes a Tripadvisoron megnézni az éttermek értékelését mielőtt valahova beülünk, ugyanis sok a simlis hely. Kotorban a tengerpart fürdésre nem igazán alkalmas. Az óceánjárók miatt az embernek nincs is igen kedve belemenni a vízbe. Ráadásul az ország többi részével ellentétben nem is túl vonzó a víz színe.
A legjobb kilátópontot Kotor városára a San Giovanni kastély mellett találjuk. Ehhez 1350 lépcsőfokot kell megmászni, ami nyáron nem kis kihívást jelent. Mivel Kotort hegyek ölelik körül minden oldalról, ezért a meleg benn ragad az öbölben. Érdemes ezért nagyon korán, még napkelte előtt elindulni fel a hegyre. Késő délután is vállalható ez a túra, viszont itt már fennáll annak az esélye is, hogy ránk esteledik.
Bár kétség kívül Kotor a a Kotori-öböl leghangulatosabb városa, azért a többi kis települést sem szabad alábecsülni. Ha autóval érkezik ide valaki, akkor érdemes még megállni Tivat, Risan és Orahovac városkáiban. A látnivalók közül ez volt az én személyes kedvencem Montenegróban.
Budva, avagy strandolás Montenegróban
Montenegró teljes területén összesen 117 strand található a 294 kilométer hosszú partszakaszán. Montenegró legjobb tengerpartjai a következők:
- Queen’s Beach – Nagyjából 300 méter hosszú homokos partszakasz, amely nem messze található Budvától. Körülötte olajfák és ciprusfák nyújtanak árnyékot.
- Velika Plaža & Ada Bojana – Montenegró leghosszabb tengerpartja. Az albán határ mellett található és több mint 3kilométer hosszú. Valódi vad tengerpart, távol a nagyvárosoktól. A bárokat és a beach clubokat ne ez a parton keresd!
- Dobrec Beach – Kavicsos tengerpart, távol mindentől. Ez a tengerpart, a Kotori-öbök bejáratánál a Luštica fél sziget északi részen található. A partszakasz nem túl hosszú, de cserébe közvetlenül egy tengerparti bár napágyaiból élvezhetik az utazók a tenger morajlását.
- Sveti Stefan & Milocer Beach – Sveti Stefanban találjuk a hotelekkel beépített luxus félszigetet. Ez az erődítmény a gazdag turisták közkedvelt nyaraló úticélja. A homok helyenként rózsaszín árnyalatban tündököl a napsütésben. Ezen a tengerparton 2 napágy ára egy esernyővel 70,- euró. A Milocer beach fentről festői kilátást nyújt. Sajnos egy magánstrandról van szó, ahova nem jutottunk be.
- Puro Beach – A bulizók számára ez a tengerpart a tökéletes választás. Egy hatalmas medencéből élvezhetik a rezidens DJ lemezsetjeit, miközben pár lépéssel odébb már csobbanhatnak is a tengerben.
- Jaz Beach – 2,5 kilométerre található Budvától nyugatra. 2015-ben a Lonely Planet Európa legjobb strandjának választotta és a mi személyes kedvencünk is ez a beach volt Montenegróban. Nyáron koncerteket szoktak itt tartani.
- Plavi Horizonti – Ez a tengerpart kicsit félreeső helyen található a többi tengerparthoz képest. Ennek köszönhetően viszont nem annyira zsúfolt nyáron. Egy nagyon cuki, kis öbölben található. Nagyon puha homokos tengerpartja van. A tengervíz pedig szépen lassan mélyül. Ennek köszönhetően tökéletes választás a kisgyermekes családok számára. Kiváló választás sznorkelezéshez is.
- Petrovac-öböl Budvában – Budva egyik legjobb tengerpartja. Tökéletes választás egy családi nyaraláshoz. A család összes tagja itt megtalálja azt, amit keres. Apa a tengerparti sörözőket, anya a napágyakat a gyerekek pedig a homokos tengerpartot.
- Mogren Beach, Budvában – Budva másik kiváló tengerpartja. A víz türkizkék árnyalatai és az aranyszínű homokos part nem okoznak csalódást még a legigényesebb utazóknak sem. A part különlegessége, hogy nem csak egy partról van szó, hanem valójában kettőről, amit egy hegyoldal választ el.
- Becici Beach, Budvában – Egy újabb remek tengerpart Budva városában. Az előző tengerpartokkal ellentétben ez a tengerpart az aktív nyaralást kedvelő embereknek ajánlott. Rengeteg vizi sportlehetőséget ki lehet itt próbálni. Aki ilyen nyaralásra vágyik az biztos, hogy nem fog csalódni.
- Mala Plaza, Ulcinj – Ha valaki Ulcinj városában száll meg, akkor nagy valószínűséggel ezen a tengerparton köt ki. Gyalogos közelségre található Ulcinj történelmi városától is. Érdemes azzal számolni, hogy a nyár folyamán nagyon zsúfoltá válik ez a partszakasz.
- Lucice Beach, Petrovac – Egy nagyon csendes tengerpart, amit tűlevelű fák vesznek körbe. Akik a tökéletes tengerparti Instagram képet keresik Montenegróban, azoknak mindenképp megéri ide ellátogatni.
Budva városa a legjobb kiindulópont a tengerparti nyaraláshoz. Ebből kifolyólag Montenegróban itt a legpörgősebb az éjszakai élet is. A városban egymást érik az éttermek, bárok, diszkók és egyéb szórakozóhelyek. Órákon át lehet sétálgatni a különböző szűk utcácskákon és élvezni a nyüzsgést. Budva tökéletes választás mind a családoknak, mind a szórakozásra vágyó fiataloknak. Amennyiben ráuntok a bárokra Budvában, akkor érdemes tovább állni és elindulni az egyik fenti tengerpart irányába, vagy a következő látnivalók felé.
Lipa barlang
A 2,5 kilométer hosszú barlang Európa egyik legnagyobb látogatható barlangja. 2017-ben még sikerült meghosszabbítani a balrangrendszert, ennek köszönhetően a turisták több időt tölthetnek el a föld alatt. Érdemes legalább 1,-2 órát rászánni, hisz a természet hihetetlen alakzatokat alakított ki. A barlangban leginkább úgy éreztem magam, mintha egy teljesen más bolygón lennék. A belépő ára 10,90,- EUR a felnőtteknek és 6,90,- EUR a gyerekeknek. Létezik családi jegy is (Max 2szülő + 3gyerek) ennek ára 29,90,- EUR.
Kék barlang (Blue Grotto)
A kék barlang egy kötelező látnivaló, ha valaki Herceg Novi-ban száll meg. Herceg Novi-ból hajóval el lehet jutni a Zanjice beachre. Itt érdemes egyet csobbanni, megenni egy fagyit és azután felszállni a következő hajóra, amely egyenesen a Blue Grotto nevezetű barlanghoz visz majd tovább. Herceg Noviból a hajók 10 percenként közlekednek Zanijce beachre. Zanijce beachről pedig fél óránként a Blue Grottohoz. Az egész kirándulás nagyon olcsó, ugyanis 8,- euróból megoldható oda-vissza. A barlangban kristálytiszta víz fogadja a kíváncsi turistákat, és garantálom, hogy életed végéig emlékezni fogsz, arra ahogy a fény cikáz a víz felszínén. A bátrabbak akár meg is mártózhatnak a tengerben.
Skadar tó
A delfin alakú tó jelenti a határt két ország között. Ez a tó válassza el egymástól Montenegrót és Albániát. Aki azt mondja, hogy a tengerért jött Montenegróba és nincs szüksége arra, hogy megnézzen egy „szimpla tavat” az óriásit téved! A tónál rendkívül változatos madárpopuláció él, amely ennek köszönhetően az ornitológusok kedvenc úticéljává vált. A tó ezernyi felfedeznivaló helyet rejteget. Akik a tengeren nem mernek csónakázni, azoknak a Skadar-tó kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy evezzenek egyet. A víz sokkal nyugodtabb, mint az Adriai-tengeren, viszont a víz legalább olyan tiszta. Ráadásul fürdeni is lehet a Skadar-tóban! Érdemes rákereseni a Murici partra, kellemes meglepetéseket rejteget!
Ulcinj
Ulcinj Montenegró legdélebbi városa. Sok látnivaló nem vár itt a turistákra. Azok az utazók viszont, akik azért jöttek Montenegróba, hogy kipihenjék magukat egy kiváló választás. Sokkal csendesebb, mint Kotor, vagy pedig Budva. Érdemes megtekinteni Ulcinj óvárosát is. Mint Montenegró legtöbb városát Ulcinj történelmi részét is óriás kőfalak veszik körül. Mivel ez a város már közel található az albán határhoz ezért a lakosság összetétele is különböző. Az emberek többsége moszlim vallású. Aggódni ez miatt nem kell, nagyon barátságosak a lakók és cserébe az éttermek is kicsit változatosabb ízeket kínálnak, mint északon. A városi tengerpartot érdemes elkerülni, ugyanis a szennyvizet jó balkáni módjára a tengerbe engedik. Viszont pár kilométerrel odébb található a Velika Plaza part, amely valóban tiszta. Ha valaki szép tiszta tengerpartra vágyik, akkor érdemes a Coppacabana Beach részére menni.
Lovcen csúcs
Lovcen csúcsa nagyon fontos szerepet játszik a montenegrói lakosok életében. Itt temették el a nemzeti hősüket, Petar II Petrović Njegošt. Erről a helyről kapta Montenegró a nevét. A háttérben sötét hegyek magasodnak. Ezt jelenti az ország neve is „Monte-negro=Fekete-hegy”. Rengeteg különleges növény és állat található itt. 4 kihalófélben lévő növény csak itt terem meg és a montenegrói mezei egér is megtalálható ebben a hegységben. Ennek az egérnek a különlegessége, hogy a hím egyedek különböző számú kromoszómával rendelkeznek. A Lovcenről egy túravonal egészen Kotorig vezet. A hegyek szerelmeseinek kötelező ez a túra. Ráadásul lefele nem is olyan fárasztó. Ha unod már a látnivalók közül a kötelező templomokat és romokat, akkor ezt semmiképp se hagyd ki Montenegróban!
Durmitor Nemzeti Park és a Tara Canyon
A Durmitor Nemzeti park hegyvonulata Montenegró északi részén húzódik. Ebben a nemzeti parkban található Montenegró legmagasabb hegycsúcsa. A Bobotov Kuk nevezetű csúcs 2523 méter magas. A Sušica, Tara és Draga folyók olyan kanyonokat alakítottak ki, amelyeknek hála a Durmitor Nemzeti Park felkerült az UNESCO Világörökség listájára. Az utazók nem csak hegycsúcsokat, de gleccsereket és akár földalatti folyókat is találnak itt. A legfontosabb központi települések Boricje, Donja és Zabljak. Ezeken a településeken szállást is találhatnak a megfáradt túrázók. Az egyik legnagyobb látnivaló a Durmitor Nemzeti Parkban a Tara folyó által 1300 méter mélyen kivájt szurdokvölgy. Télen a legtöbben síelni érkeznek ide, míg nyáron sokan raftingolni jönnek.
Ostrog kolostor
Az Ostrog kolostort a 17. században alapította a bosnyák származású püspök Szent Vazul. 1671-ben sajnos elhalálozott, a teste a mai napig az Ostrog kolostorban található. Erről az ortodox templomról azt érdemes tudni, hogy a hegy szikláiba építették. Ennek köszönhetően az egyik legnépszerűbb zarándokhely a szerb ortodoxok körében. Ezzel együtt az egyik leglátogatottabb templommá is vált az egész Balkánon. A legenda szerint annak, aki eljön ide imádkozni az élete gondtalanná válik és kigyógyul bármilyen betegségből.
Biogradska Gora Nemzeti Park
Amikor azt hallja az ember, hogy őserdő, akkor automatikusan Brazília dzsungelét képzeli el. Valójában viszont Európában is létezik a mai napig három őserdő. Ezekből az egyik Montenegróban található – ez pedig a Biogardska Gora Nemzeti Park. Ez a nemzeti park a Bjelasica-hegység része. A parkban több mint 2000 nővényfaj és 600 állatfaj él. Az erdő 1600 hektáron terül el és számtalan gleccsertó található itt. Aki a természet legérintetlenebb formáját szeretné megtekinteni, az a Biogardska Gora-tól keresve sem találhat jobbat.
Egyéb fizetős programok és látnivalók Montenegróban
KOTOR
- Észak-Montenegró kirándulás: Durmitor, Tara Canyon, Osztrog kolostor Kotorból – 49,- EUR
- Egész napos rafting a Tara Canyonban Kotorból reggelivel és ebéddel az árban – 84,- EUR
- Nagy körutazás Montenegróban, Kotorból – látnivalók: Lovcen,hajókázás a Crnojevic folyón,Sveti Stefan – 49,- EUR
- Egész napos kirándulás a Skadar-tóhoz Kotorból – 50,- EUR
- Egész napos felfedező túra Montenegró canyonjaiban Kotorból – 55,- EUR
- Egész napos kirándulás a Durmitor nemzeti parkba Kotorból – 50,- EUR
BUDVA
- Becici beach paragliding Budvából – 75,- EUR
- Egész napos SUP vagy kajak bérlés Budvában – 35,- EUR
- Tandem paragliding ejtőernyőzés Budvában – 95,- EUR
- Kayak és SUP bérlés Budvában – 40,- EUR
- Belépő a Lipa-barlangba – 10,90,- EUR
- Egy irányú transzfer Budvából Dubrovnikba – 26,- EUR
- Egész napos kirándulás Montenegro szívébe a a legszebb természeti látnivalókhoz – 90,- EUR
Összegezve:
- Repülőjegy nyáron: 80,- EUR
- Autóbérlés egy hétre 2 emberre szétszámolva: 80,- EUR
- Szállás Budvában 7 éjszakára a Guest House Budvában 2 emberre szétszámolva: 100,- EUR
- EGYÜTT: 260,- EUR
Erre a kérdésre nincs helyes válasz. Ha strandolni készülsz, akkor mindenképp Budva jobb döntés. Ha viszont unod már a tengerpartokat és inkább a különleges látnivalók érdekelnek, akkor mindenképp más várost válassz Montenegróban. Ha város és fjordnézésre vágysz, akkor dönts inkább Kotor mellett.
Montenegróban az árak évről évre emelkednek – különösen a fontosabb látnivalók környékén. Most még olcsóbb, mint Horvátország. De ahogy egyre több ember fedezi fel ezt a rejtett kis gyöngyszemet, úgy egyre drágább is lesz az ország. A tengerpartot elhagyva teljesen más árakkal találkozhatunk már.
A legfontosabb látnivalók a következők: Kotor városa, Budva városa, Durmitor Nemzeti Park, Biogardska Gora Nemzeti Park, Tara Canyon, Lovcen csúcs, Skadar tó, Blue Grotto, Lipa-barlang, stb.
Horvátország drágább, mint Montenegró. Az Európai Uniós tagságnak hála sokkal rendezettebb is. Montenegró viszont valódi balkáni hangulattal várja a turistákat. Aki szereti a balkáni hangulatot az imádni fogja Montenegrót. Aki viszont nem tud elvonatkoztatni a megszokott európai szinvonaltól, az inkább maradjon inkább Horvátországnál.
Árszínvonal (2/5): Ha sikerül elkerülnötök a turisták pénztárcájára szakosodott étermeket a látnivalók körül, akkor egy egész olcsó nyaralást lehet Montenegróban összehozni. Jelen pillanatban még sokkal olcsóbb, mint például Horvátország. Érdemes viszont minél előbb ide utazni. Könnyen lehet, hogy pár éven belül már ez nem lesz ilyen olcsó.
Látnivalók (4/5): Már önmagában az Adriai-tenger partjai csodálatos látnivalót nyújtanak Montenegróban. Viszont a tengernél sokkal több érdekesség vár ránk ebben a parányi kis országban. Ha nem feltétlenül a tengerpartra koncentrál valaki, akkor olyan helyeket lehet felfedezni, amiről álmotokban sem gondolnátok, hogy ilyen létezik Európában. Már önmagában ezekért a csodákért megéri Dubrovniktól tovább kocsikázni és elhagyni az Európai Unio határait.
Éjszakai élet (3/5): Budvában megérdemelné a maximális pontszámot. Gyakorlatilag minden megtalálható ott, ami a szórakozáshoz szükséges. És hogy miért csak három pontot adtam rá? Elég megnézni az összes többi várost. Este 11 óra után minden bezár és kísértetvárosokká változnak ezek a települések. Igen, még Kotor is.
Helyi ételek (3,5/5): Jogosan számítanának az éhes utazók arra, hogy kiváló tengeri halakat szolgálnak majd minden éttermben fel. Hiszen mégiscsak az Adriai-tenger partján nyaralnak. Sajnos a montenegrói konyhából szinte teljesen hiányoznak a tengeri herkentyűk. Leginkább a horvát konyhára emlékeztet, viszont attól egy kicsit merészebb. A sajtok és a sonkáik bármikor felveszik a versenyt akár a svájci ínyencségekkel, vagy pl. a menorcai különlegességekkel.
Összegezve (4/5): Montenegró egy csodálatos úticél. Tenger, hegyek, balkáni hangulat – mi kell még? Egy dolgot azért fontos leszögezni. Montenegró már valóban a Balkán. Nem úgy, mint Horvátország, amely az európai standardokkal várja a turistákat. Bármilyen sztereotípiát is hallottál a Balkánról, az összes igaz lesz Montenegróra. Az út mellett sok szemét lesz eldobálva, a közlekedés is káoszba képest torkolni, a kommunizmusnak a nyomai a mai napig láthatóak minden városban és a jugoszláv háborúból is sok emlék maradt fenn. Aki ezeken a dolgokon nem képes túllépni az semmiképp se utazzon Montenegróba! Azok az emberek, akik viszont képesek ezen túllépni életük egyik legjobb nyaralását élhetik át.
Montenegro, vidimo se opet!