Nizza a francia Riviéra legfontosabb központja. A város, a csaknem 350 000 lakosával Franciaország ötödik legnagyobb városa. A legtöbb magyar turista is pontosan ide utazik a francia Riviérán, mivel egyedül ez a település rendelkezik nagyobb nemzetközi repülőtérrel. A város elhelyezkedése már csak azért is kiváló, mivel pontosan Cannes és Monaco között helyezkedik el. Ennek köszönhetően egy röpke hét napos vakációba Nizza városába, a környező látnivalók többsége is könnyedén belefér. Ennek ellenére Nizza többnyire nem szerepel az utazók kötelező bakancslistáján. Az emberek többsége inkább a hangzatos nevű szomszédos városokról álmodozik. Pedig Nizzában is rengeteg kihagyhatatlan látványosság van. A posztban megpróbálom összefoglalni, hogy miért érdemes rászánni az időt erre a városra is. Az száz százalék, hogy Nizzában nem fogsz unatkozni. Pár dologgal viszont érdemes tisztában lenni indulás előtt. Az biztos, hogy nem ez lesz életed legolcsóbb nyaralása. Ráadásul álmaid tengerpartjait sem ebben a városban találod majd. Viszont! Ha ezzel a két gondolattal megbarátkoztál, akkor nagyon kellemes napokat tölthetsz majd el itt. Vágjunk is bele!
Tartalom
Érdekességek Nizzáról
- Nizza városa egy görög istennőről kapta a nevét. Ezt az istennőt Nike-nek hívták. Még mielőtt valaki megkérdezné: nem, nem a sportruházati márkáról nevezték el. Ez az Isten a győzelmet személyesítette meg az antik kultúrában. A város eredeti neve egyébként Nikaia volt, amelyet a ligurok felett aratott győzelem után kapott.
- Nizza színes épületei több művészt is ide vonzottak. A tenger és a város gyönyörű építészeti stílusa olyan alkotók érdeklődését is felkeltették, mint Paganini, Cocteau vagy épp Pablo Picasso.
- A középkor óta a város vezetősége minden évben megrendezi a Nizzai Karnevált. A középkorban a pór nép bohócnak öltözött és kicsúfolták a gazdagok viselkedését. Manapság már sokkal inkább fesztiváljelleget öltött ez az esemény. Ha a karnevál ideje alatt érkezel Nizzába, akkor érdemes időben szállást foglalni.
- Nizzának különleges mikroklímája van. Míg Franciaország legtöbb részén a nyár elviselhetetlenül meleg szokott lenni, addig Nizzában a hűvös misztrál szeleknek hála sokkal kellemesebb időjárás fogadja az utazókat.
- Nizzát nagyon keményen érintette a második világháború. Szerencsére ebből manapság már nem sok minden érezni. A ’60-as évek végéig viszont még kézzel mostak az emberek és még csak hűtők sem működtek a városban. Mivel a város ekkor nagyon elszegényedett, a francia nemesség „babadouk”-nak csúfolta. Ez lefordítva annyit jelent, hogy Szörnyodú.
- Nizzára a második világháború során annyira áhítoztak a nagyhatalmak, hogy kétszer is elfoglalták. Először az olaszok rohanták le a várost, majd ezután a német katonák vették körbe Nizzát. A német katonák minden eshetőségre felkészültek: a város alatt egy alagútrendszert építettek ki. Itt tárolták a lőszereiket. Ráadásul az alagutak remek menekülőútként szolgáltak a tiszteknek arra az esetre, ha baj történne.
- 1506-ban mindössze 3000 ember élt Nizzában. A török hadseregek ebben az időszakban megpróbálták lerohanni Nizzát egy 20 000 főt számláló hadsereggel. A csata heteken át tartott, de egyik félnek sem sikerült győzedelmeskednie. Végül Catherine Ségurane, az egyik helyi hősnő döntötte el a csatát. Ez a mosodában dolgozó asszony felmászott a várfalra és az egyik török katonát holtra verte a prakkerével. Ezután a „hölgy” egy nem igazán úrihölgyhöz méltó mozdulattal letolta a nadrágját és kitörölte a fenekét a támadó zászlójával. Az ellenség ezt látva szégyenében megfutamodott. Azóta pedig hősként ünneplik Catherine Ségurane-t.
- Csak úgy mint a történelem során más városokban, Nizzában is elszeparálva éltek a zsidók. A zsidó közösség egy kapuval elzárt utcában élt, amelyet „A Zsidók Utcájának” neveztek. A nem zsidó vallású embereket zavarta ez a külön zárkózás, ezért egy titkos alagutat építettek az utcába.
- Nizza öblét gyakran az Angyalok-öblének is nevezik. A nevét onnan kapta, hogy a 3. században Palesztinában egy katolikus embert lefejeztek a hite végett. A holttestét a tengerbe hajították. A legenda szerint onnan pedig az angyalok vezették Nizzába. Ő volt Szent Reparate, akiről a helyi székesegyház is kapta a nevét.
- A olasz hadsereg tábornoka, Giuseppe Garibaldi is Nizzában születettt. A városban egy szobrot állítottak az ő tiszteletére. Ez a szobor Olaszország felé néz. Ennek jelképes értelme van. Amikor Garibaldi visszatért Nizzába meglepődve tudta meg, hogy a város már Franciaországhoz tartozik.
- A város jelképe egy vörös sas. Ezt az akkoriban uralkodó Savoyai-ház emblémájából vették át. A Nizza zászlóján található madár egyébként a büszkeséget és az erőt szimbolizálja.
- A város leghíresebb utcáját, a Promenade des Anglais-t az első ide érkező gazdag angol turistákról nevezték el. Ezek közé a gazdag angolok közé tartozott többek között Winston Churchill és Viktória királynő.
- Nizzában minden nap pontosan délben ágyúzörej töri meg a csendet. Elsőre a legtöbb ember azt gyanítja, hogy valami háborús megemlékezésről van szó. Valójában ennek az ágyúlövésnek sokkal prózaibb oka van. A történet egészen 1860-ig nyúlik vissza, amikor is Sir Thomas Coventry feldühödött az állandóan csavargó feleségére. Ekkor saját pénzből beszerzett egy ágyút és meghagyta az embereknek, hogy minden nap délben süssék el. Ezt hallva felesége azonnal haza sietett ebédet készíteni. Bár Sir Thomas Coventry már rég meghalt, a tradíció azóta is fenn maradt.
- Nizzában egykor még egy kastély is volt. Többen is próbálták bevenni, de senkinek sem sikerült. Egészen addig, amíg XIV. Lajos francia királynak az egyik eltévedt ágyúgolyója véletlenül el nem találta a lőszerraktárat. A vár úgy omlott össze mint egy kártyavár. XIV. Lajos parancsba adták, hogy bontsák le a várat és építsenek belőle egy sétáló utcát. Nos, ez lett a Promande des Anglais.
- A legjobb kilátás a tengerre… dobpergés…. nem máshonnan van, mint egy temetőből! Ráadásul egy orosz ortodox temetőből, amely azért jött létre, mivel nagy számú orosz kisebbség él ebben a városban.
Személyes élményeim Nizzából
A francia Riviérán eltöltött időmből a legkevesebb határozottan Nizzában töltöttem eddig. Nem mintha különösebb problémám lett volna ezzel a várossal. Valahogy mindig olyan érzésem volt ebben a városban, mintha nem a turizmusról szólna. Nizza egy olyan város, ahol az emberek hétköznapi életüket élik és néha-néha belecsöppen egy-egy utazó. Az embereket nem mondanám kimondottan bunkónak, de azért a kedvességről sem ez a mentalitás jut eszembe. Tudjátok… olyan tipikus franciák. Igen, igen… A XXI. században már nem szabad az embercsoportokat sztereotípiákkal illetni – én mégis megtettem. Na mesélek pár történetet, ami velem esett meg Nizzában:
Furcsa találkozás a repülőben
Wizz Airrel repültünk Bécsből. A barátnőmmel persze nem foglaltunk helyjegyet. Amikor a Wizz bevezette a szándékos szétültetést, akkor megfogadtam, hogy soha nem fogok ezért a „szolgáltatásért” fizetni. És ezt büszkén jelenthetem ki, hogy azóta is tartom magam ehhez az elvemhez. Szóval a nizzai útra visszatérve… Ezúttal úgy hozta a sors, hogy pont egymás mellé kaptunk jegyet. Leültünk az utolsó sorba és elégedetten konstatáltuk, hogy milyen szerencsénk volt. Közben beült mellénk egy 2 méter magas termetes, sok-sok tetoválással rendelkező úriember. Mivel Bécsből repültünk rögtön arra gondoltam, hogy német. Aki ismer, az tudja, hogy mennyire gyűlölöm ezt a nyelvet. Így a kommunikációt nem is erőltettem. Amíg a többi ember felszállt, mi elkezdtünk egymással csipkelődni a Klaudiámmal. Közben sikerült úgy felmérgesítenem őt, hogy kerek perec kijelentette, hogy mindjárt szól az izmos csávónak mellettünk, hogy cseréljen helyet vele. Egyszer csak megszólalt az izmos csávó magyarul: „Jó helyen vagy ott kislány, ahol ülsz…” Gondolhatjátok, hogy elvörösödött szegényke. Az irónia az egészben az, hogy a férfi egy végtelenül kedves fiatalember volt. Szóba elegyedtünk és végül még ő ajánlotta fel, hogy elvisz minket a szállásunkra. Ami nekünk hihetetlenül nagy segítség volt, mivel halvány lila gőzünk sem volt, hogy hol van a hotelünk. Légy nyitott a világra és hagyd, hogy az események vezessenek az utadon.
Az ablak
Másnap majdnem meghaltam. Az összes létező őrangyalomnak ott kellett ülnie a vállamon, mivel ekkora szerencsém nem lehet. Kezdjük a történetet az elején. Én ugyebár már sokszor jártam Nizzában. Ismerem a város minden egyes zegzugát. Ebből kifolyólag, ha valaki olyannak szeretném megmutatni a várost, aki még sosem járt ott, mindig ugyanazon az útvonalon haladok. Sorba elmegyek a kötelező látnivalók előtt, majd beülök Nizza valamelyik isteni cukrászdájába. Most is így kezdődött az egész, egyetlen dolgot leszámítva. Amikor az egyik kis kapu előtt haladtunk el, akkor hirtelen észrevettem egy gyönyörű borostyánnal benőtt falat. Általában az ilyen dolgok hidegen hagynak, de most valamiért azt mondtam a Klaudiámnak, hogy térjünk le az útról és nézzük meg azt a falat. Bementünk, de nem volt ott semmi különös sem. Egyszer csak óriási zajra lettünk figyelmesek. Kimentem a kapun, és azt láttam, hogy egy ablak kiszakadt a fenti lakás ablakából. Ha akkor, abban a pillanatban nem megyek be abba a jelentéktelen udvarba, akkor az az ablak agyon csapott volna. Nem tudom, hogy a sors keze volt-e, vagy puszta véletlen. Szerencsére túléltem és most itt írhatom nektek ezeket a sorokat.
A tenger és a szüleim
Mivel gyerekkoromban nem sokszor utaztunk a szüleimmel, ezért valahogy az utazás nem vált nálunk kötelező családi programmá, mint más családoknál. Ennek ellenére fergeteges gyerekkorom volt és semmit nem cserélnék el. A szüleim sokáig nem is jutottak el a tengerhez. Egészen addig, amíg egyszer hosszú könyörgés után be nem adták a derekukat és fel nem ültek a Nizzába tartó repülőgépre. Az anyukám és az édesapám Nizzában látták meg először élőben a tengert. Soha nem felejtem el azt a napot, amikor sikerült összehozni, hogy végre ők is eljussanak egy ilyen helyre.
A terrorveszély
2016-ban egy 31 éves tunéziai származású, muszlim vallású ember megölte az egyik teherautó sofőrjét és ellopta az autóját. A teherautóval Promenade des Anglais-on sétáló tömegbe hajtott. A támadást pár nappal később az Iszlám Állam magára vállalta. Aznap éjjel 86 ember meghalt, köztük 10 gyerek. Igazából nem is szeretnék ennek az eseménynek a részleteibe belemenni. Viszont úgy hozta a sors, hogy pár héttel ez után a támadás után Nizzába kellett utaznom. Soha nem látott biztonsági ellenőrzéseken estem át a repülőtéren. A támadás éjjelén valami megváltozott a helyiekben és ezt szinte érezni lehetett a levegőben. Később, amikor egyedül sétáltam az utcán, akkor egy félőrült a semmiből elordította magát az út közepén. Az emberek tekintetén szinte látni lehetett a félelmet. Mindenki attól tartott, hogy egy újabb terrortámadás következik majd nem sokára. Szerencsére azóta visszacsöppentünk a szürke hétköznapokba. Több terrortámadás azóta nem történt, és a város teljesen biztonságosnak mondható. Az egyetlen dolog, ami kapásból eszembe jut az, hogy éjjel ne igen mászkáljatok egyedül a tengerparton és a vasútállomás környékén. Ezt, ha betartjátok nem lesz semmi gond sem.
Utazás Nizzába
Nizzába a legegyszerűbb eljutni a francia Riviéra összes városa közül. Nizzának saját nemzetközi repülőtere van. Ráadásul egyenes járat közlekedik ide Budapestről köszönhetően a Wizz Air fapados légitársaságnak. Az út nem egész két óra, szóval nagyon hamar elrepül. Főszezonban a repülőjegyek ára nagyjából €70-€80 körül már jónak mondható. Főszezonon kívül inkább a €30-40 a reális ár egy retúr repülőjegyért. Mi többnyire Bécsből repülünk ide az Austrian Airlines légitársasággal. Egy retúr repülőjegy ára nagyjából €100-€150 az osztrákokkal. Bővebben már egyszer kifejtettem az utazást ide a Cannes-ról szóló posztomban. Érdemes a posztot elolvasnia annak, aki ide készül.
- Az aktuális repülőjegy árakat Budapestről Nizzába itt találjátok átláthatóan táblázatba összegezve.
- Az aktuális repülőjegy árakat Bécsből Nizzába itt találjátok átláthatóan táblázatba összegezve.
Érdemes egy pár szavat említenem a helyi repülőtérről, a Cote’d Azure-ról. Ez a reptér egyenesen a tengerparton található. A Budapestről érkező járatok általában párhuzamosan haladnak a tengerrel. Ha tudtok, akkor érdemes a repülőgép bal oldalán helyet foglalni. Ilyenkor ereszkedéskor kiválóan látni a tengert, a partot és a várost is. A repülőgép elhalad a reptér mellett, majd azután egy éles kanyarral visszatér a reptér felé. A pilóta hirtelen ereszkedésbe kezd és már olyan érzésed van, mintha ki tudnál nyúlni az ablakon és meg tudnád érinteni a tengert. Pár pillanattal később pedig azt érzed, hogy le is tette a repülőt a pilóta. A nizzai repülőtér az egyik legszebb leszállásokat nyújtja Európa szerte. Nem is kellenek ide látnivalók, már önmagában ezért megéri Nizza városába repülni.
Tömegközlekedés, vagy pedig autóbérlés?
A városon belül egyébként nagyon egyszerű a tömegközlekedés. Eleve a repülőtérről is már könnyedén el lehet jutni a belvárosba, főleg az újonnan átadott villamosnak. A villamosok két útvonalon közlekednek. Az első a repülőtér és a kikötő között halad. Ez a villamos kimegy a repülőtér mind két termináljára és onnan indulva átszeli az egész várost. A másik útvonalon a villamosok Henri Sappia-ból egészen a nizzai kórházig megy, közben pedig többször is keresztezi az útvonalát az egyes számú villamosnak. A jegyet a tömegközlekedésre indulás előtt kell megvásárolni a megálló mellett található automatából. Mindössze €1,50 az ára, szóval nagyon barátságos összegekről beszélünk. A villamosok térképet itt találjátok. A látnivalók többsége Nizza belvárosában könnyedén megközelíthető tömegközlekedéssel és gyalog is.
A tömegközlekedés Nizzában valóban jól működik, szóval a legtöbb esetben teljesen felesleges autót bérelni. Ha valaki csak 3-4 napra érkezik ide, az ne is gondolkodjon rajta. Ennyi időt bőven el lehet tölteni ebben a francia városban még strandolás nélkül is. Ha ettől több napra jöttök Nizzába, akkor érdemes más elgondolkodni az autóbérlésben. Igaz, hogy vonattal el lehet jutni Cannes-ba és Monacóba is – de az autó sokkal nagyobb kényelmet biztosít. Ráadásul a franciák sokkal jobb sofőrök, mint az olaszok – szóval nem nagy ördöngösség itt vezetni. Ha képes vagy például Szegeden, vagy Miskolcon vezetni, akkor a francia-Riviéra sem okoz majd gondot. A legolcsóbb autókölcsönzők megtalálásához mindenképp hasonlítsátok össze az árakat foglalás előtt. Én már ki próbáltam több autókölcsönzőt is itt, és nem sok különbséget éreztem közöttük. Többé-kevésbé mindegyik egyformán megbízható volt és ugyanazokkal a lehúzásokkal próbálkozott be, mint a konkurencia. Az autókölcsönzők ajánlatait itt tudjátok összehasonlítani. Számoljatok legalább 40,- euróval egy napra. Nagy általánosságban elmondható a francia Riviéráról, hogy minél később foglalod le az autódat, annál drágább lesz az autóbérlés.
Hotelek és egyéb szállások Nizza belvárosában a látnivalók közelében
A Cote d’Azure Repülőtér Nizza belvárosától és a látnivalók többségétől nagyon messze van. Szerencsére villamossal elég egyszerűen be lehet jutni a városközpontba. Ennek ellenére gondolom nektek sem lenne kedve naponta hosszú perceket a tömegközlekedéssel bajlódni. A villamos rettentő sok helyen megáll és fárasztó is ennyit utazni. A következő térképen kijelöltem, hogy hol található a városközpont és azt is, hogy hol érdemes szállást foglalni:
Mutatok pár szállástippet minden típusú utazónak:
A legjobb spórolós tipp: Hotel d’Ostende
Ez a hotel mindössze 12 perc sétára található a tengerparttól. A szálloda közvetlenül a pályaudvar közelében található. Igaz éjjel ez egy kicsit zűrösebb hely, de még mindig a legolcsóbb szállás megoldás a környéken. Én is szálltam már itt meg és soha semmilyen gondom sem volt vele.
Az arany középút: Hotel Nice Riviera
Létezik olyan négy csillagos hotel, amely olcsóbba kerül, mint a környező három csillagos hotelek? Igen! A Hotel Nice Riviera pontosan ezt az opciót nyújtja. Ez a szállás egyenesen a belvárosban, tágas, világos szobákkal várja a vendégeit. A vendégek pedig mindössze €10 fejében használhatják a hotel wellness részlegét is.
A legjobb luxus szállás: Boscolo Nice Hotel & Spa
Nizzában összesen négy darab öt csillagos hotel található. Ezek közül a Boscolo Nice Hotel & Spa nyújtja a legkiemelkedőbb értéket a lehető legkedvezőbb áron a luxus szállások kategóriáján belül. A szálloda egyenesen Nizza központjában található, mindössze 7 perces sétára a vízparttól. A hotel egy 500 m²-es wellness- és fitneszközponttal rendelkezik. Ha megtudod fizetni, akkor mindenképp ezt a szállást válaszd.
Ha a fenti szállások közül egyik sem felel meg az ízlésednek és az elvárásaidnak, akkor érdemes körülnézned a Booking.com további ajánlatai között is:
Booking.comLátnivalók Nizza városában
Vieille Ville (Az óváros)
Nizza festői óvárosa a macskaköves utcáival leginkább Olaszország eldugott kis városaira emlékeztetnek. Az óváros a Várhegynél (Colline du Château) kezdődik és az autópályánál végződik. Az óvárosban található a I. Albert kert, a Masséna tér és a Paillon sétány is. Nizza régi déli részében még egy piac is van. Itt nem csak szuveníreket árulnak a helyi kereskedők. Az eladásra kínált portékák között frissen fogott tengeri halakat, gyönyörű virágokat, helyi élelmiszereket és egyéb szuveníreket lehet vásárolni. Amit még mindenképp érdemes felkeresni az a Palais Lascaris épülete. Ebben a palotában eredetileg a nemesi Lascaris-Vintimille család élt. Ma már szabadon látogatható ez a lenyűgöző barokk alkotás.
Az óvárost amúgy 20 perc alatt könnyedén körbe lehet járni gyalogosan is. Érdemes rendesen megélni a pillanatot: üljetek le egy étterembe, rendeljetek egy isteni nutellás palacsintát, igyatok meg egy pohár francia bort és élvezzétek azt, ahogy hömpölyög a tömeg a szűk utcákon keresztül.
Promenade des Anglais
A Promenade des Anglais kétségkívül Nizza leghíresebb utcája. Ez az utca közvetlenül a tengerpart mellett húzódik. Ha valaki sehova sem siet, akkor egyenesen a repülőtérről sétálva eljuthat az óvárosig. Ennek ellenére én továbbra is inkább a tömegközlekedést ajánlom. Az útnak az egyik részét kizárólag a gyalogosoknak tartsák fenn. Egy másik sávban pedig a biciklisek és az elektromos rolleresek közlekednek. Ezt az utcát egyébként 1820-ban Lewis Way tiszteletes építette saját költségből. Amikor elkészült az utca, olyan fenséges látványt nyújtott, hogy Artúr brit királyi herceg rögvest beleszeretett és egy királyi ceremónia részeként avatta fel. Ha végig mész a sétányon, akkor olyan híres épületek mellett haladsz majd el, mint Palais de la Méditerranée, Villa Masséna, Masséna Múzeum és a Le Negresco híres 5 csillagos hotelje és Michelin csillagos étterme.
Nizza tengerpartja
Nizza tengerpartja egy valóban különleges strand. Bár korántsem mondanám azt róla, hogy ez életem legszebb tengerpartja. Többnyire kavicsos, ráadásul abból is a nagyobb fajtájú. A víz színe cserébe viszont gyönyörű azúrkék és rendkívül fürdésre csábító. Ennek ellenére a kavicsok miatt a fürdés nagyon nehézkes. Strandpapucs nélkül kényelmetlen belemenni a tengerbe. Akkor nem is éri meg megnézni? De igen! Ha itt jártok mindenképp csodáljátok meg Nizza tengerpartját. Ha viszont valóban szép strandra vágytok, akkor vegyétek inkább az irány Cannes felé.
Colline du Château Park (Kastélypark)
Több mint két évezreddel ez előtt az ókori görögök fennhatósága alá tartozott Nizza. A görögök elsőként a város fölé emelkedő domboldalt foglalták el. Felkészültek arra az eshetőségre, hogy ha esetleg megtámadnák őket, akkor a domboldal kiválóan védhető. Ráadásul onnan fentről nagyon hamar ki lehet szúrni a közelgő ellenséges hajókat. Ez a fellegvár egészen az 1700-as évekig bevehetetlennek számított. Ekkor viszont XIV. Lajos francia király lovagjai porig rombolták az egészet. Azóta az egész terület Nizza ékköveként, egy városi parkként működik.
A kanyargó kis poros utcák kiváló kikapcsolódást nyújtanak egy nyár esti sétához. Séta közben több helyről is lenyűgöző kilátás nyílik a Földközi-tengerre és a kikötőre. Az út szinte végig pálmafákkal van szegélyezve. A hegy tetején még egy gyönyörű vízesés is található. A kisgyermekes családok sem fognak unatkozni. A gyerekek a játszótereken játszhatnak, míg a felnőttek piknikezhetnek. Aki nem szeretne nagyon sokat gyalogolni, annak érdemes felpattannia a Quai des États-Unis-ból induló elektromos kis turistavonatra. Ezzel a kis vonattal el lehet jutni egészen a Kastélyparkig.
Matisse Múzeum
Bár nem igazán szeretem a múzeumokat, ez az egy a helyi látnivalók közül még nekem is tetszett Nizza városában. Mielőtt ide látogattok mindenképp érdemes tudni, hogy kiről nevezték el a múzeumot. Henri Matisse francia festőművészként tevékenykedett. Ő volt a 20. századi francia festészet egyik legjelentősebb alakja. Ha szereted a múzeumokat, akkor a Matisse Múzeum kötelező úti cél számodra Nizzában. A múzeum egy genovai építészeti stílusú épületben található. A házat egy mediterrán olasz kert veszi körbe. Az állandó tárlat sok egyéb látnivaló mellett 31 eredeti Matisse festményből és 57 szoborból áll. A belépőjegy ára €10/felnőtt (gyerek ingyenes), és itt tudjátok előre megvásárolni.
Monastère Notre-Dame-de-Cimiez
Közvetlenül a Matisse múzeum mellett, egy római fürdő és egy amfiteátrum maradványai felett található a Cimiez Kolostor. A kolostorhoz tartozik a Nagyboldogasszony-templom és a Ferences Múzeum. Eredetileg a Bencés-rendhez tartozott ez a kolostor. Utánuk a Ferences-rend fennhatósága alá került az épület. Egészen addig, amíg 1850-ben át nem lett építve a mai neo-gótikus formájába. A kolostor rendkívül impozáns barokk oltárral rendelkezik. Az udvarban található temetőben lettek eltemetve többek között Henri Matisse és Raoul Dufy francia festők.
Cours Saleya (Piactér)
A nizzai Cours Saleya piac egyenesen az óváros szívében található. Ez a piac szinte mindig valósággal lüktet a nyüzsgéstől. A csíkos napernyők a piac jellegzetes szimbólumává váltak az évek során. Ráadásul nem csak a turisták, de a helyiek is előszeretettel vásárolnak ezen a piacon. Több fotóművészt is láttam, aki a standokat fényképezte. Az egyik azt mondta, hogy az ilyen piacok nyújtanak számára ihletet az alkotáshoz. A piac rendkívül barátságos, már-már filmbeillő légkörrel rendelkezik.
A legfőbb részei a piacnak a következők:
- a virágpiac (nyitvatartás minden nap, kivéve vasárnap – 6.30-17.30, vasárnap 6.30-13.30),
- a zöldés és gyümölcspiac (nyitvatartás minden nap, kivéve hétfőnként – 6.00-13.30),
- a halpiac (nyitvatartás minden nap, kivéve hétfőnként – 6.00-13.30),
- a bolhapiac (nyitvatartás hétfőnként – 7.00-18.00),
- az éjszakai piac (nyitvatartás – 18.00-0.00 júniustól – szeptemberig),
Modern és Kortárs Művészeti Múzeum
Ne csak a Nizza belvárosában található kötelező látnivalók sokaságára koncentrálj! A modern és kortárs művészeti múzeum 1990-ben nyitották meg. Az épület már messziről, könnyedén kiszúrható. Ez főleg az egyedi építészeti stílusának köszönhető. Nem is meglepő, hiszen a leghíresebb francia építészek Yves Bayard és Henri Vidal tervezték a múzeum épületét. A múzeumnak négy tornya van. Ezek egytől-egyig az olaszországi carrarai kőbányákból származó carrarai márványból készültek. A tárlat főként 1950 és 1970 között készült pop art festményekből és absztrakt amerikai szobrokból áll. Külön említésre méltóak Yves Klein kiállított munkái. A belépőjegy ára €8/fő, és itt lehet előre megvásárolni.
I. Albert Kert
A tengerparttól mindössze pár perc sétára található a 1er Albert Park. Hogy egészen pontos legyek a parkot az Avenue de Verdun és a Promenade des Anglais között keressétek. A parkot 1852-ben hozták létre – ezzel ez lett Nizza legrégebbi botanikus kertje. A francia családok előszeretettel sétálnak itt babakocsikkal, vagy épp leülnek a fűbe piknikezni. A parkban van egy nyílt terű színház is. Nyáron különböző koncerteket és egyéb rendezvényeket tartanak itt. Ha pedig már unjátok az üldögélést, akkor vegyétek nyakatokba Nizzát és menjetek át a szomszédos Avenue Jean Médecin (Nizza legnagyobb bevásárló utcája) vásárolni.
Marc Chagall Nemzeti Múzeum
Marc Chagall orosz-zsidó származású, francia festőművész volt. Ő volt a modern francia festészet egyik kiemelkedőbb alakja. Az ő bibliai témájú munkáit állították ki a Chagall Múzeumban. A gyűjtemény 12 óriásfestményből áll. Mindegyik az ószövetség különböző jelenetét ábrázolja. Ezeken az óriás festményeken kívül még több kisebb-nagyobb Chagall műemlék is kiállításra került ebben a múzeumban. A belépő ára €10/fő és itt lehet előre lefoglalni.
Szent Miklós orosz ortodox székesegyház
1912-ben Miklós Cár építette ezt a lenyűgöző templomot. Ez az egyik legszebb ortodox székesegyház Oroszország területén kívül. A templom belső tere az ortodox vallásnak megfelelően gazdagon díszített. Kevés helyen látni ilyen gyönyörű templomi falfestményeket, mint a Szent Miklós Székesegyházban. A templom szabadon látogatható. Arra azért figyeljetek oda, hogy a férfiak ne rövidnadrágban és izompólóban, a nők pedig miniszoknyában és ujjatlanban menjenek be a templomba. A belépés ingyenes. Csak akkor kell fizetni, ha idegenvezetővel szeretnétek körbejárni a templomot.
Garibaldi-tér
Alig pár perc sétára található a Modern és Kortárs Művészeti Múzeumtól Nizza legnagyobb tere, a Garibaldi-tér. A tér a 18. században épült. Ennek a kornak megfelelően szinte végig barokk épületek veszik körbe. A tér közepén a nizzai születésű, olasz szabadságharcos Giuseppe Garibaldi szobra díszeleg. Aki Nizza leggazdagabb negyedét keresi, az vegyen az irányt a Garibaldi-tér felől a nizzai kikötőbe. Ott található a Le Petit Marais negyed. Ez a város éjszakai központja. Számtalan jobbnál-jobb étterem, menő nightclub és hangulatos kis bár található ezen a részén a városnak.
Hajókázás Nizza vároásból a legfőbb látnivalók körül
Ha szeretnétek a lehető legszebb pontról látni Nizza városát, akkor érdemes befizetnetek egy hajókirándulásra. Nizzából több fajta kirándulás közül is lehet választani. Személy szerint inkább a nyugati irány részesítem előnybe. Attól nem sokszor érzitek át jobban, hogy miről is szól a francia életstílus, mint amikor elsuhan a hajó a Baie des Anges tündéri strandja mellett, vagy épp Villefranche-sur-Mer lenyűgöző kis városa határában.
Ha csak egy hosszú hétvégére jöttél Nizzába, akkor is érdemes legalább egy egyórás kis hajókázásra befizetned. Mi ezt az útvonalat próbáltuk ki és felettébb elégedettek voltunk az élménnyel.
Egyéb fizetős programok és látnivalók Nizza városában
- Szervezett kirándulás Nizzából Monacóba és Éze-be, transzfer a hotelből az árban – €92
- Fél napos szervezett kirándulás Nizzából Cannes-ba, Antibes-be és St Paul de Vence-be – €59
- Kis csoportos szervezett kirándulás Provence-ba: parfümgyár látogatással az árban – €92
- Fedezd fel a látnivalók sokaságát Nizza városában egy Segwayen – €35
- Nézd meg Franciaország legszebb borászatait elektromos biciklivel borkóstolóval az árban – €80
- Nincs kedved gyalogolni? Nézd meg Nizza városát és a látnivalók többségét biciklizve – €35
- Retúr kompjegy Nizzából Monacóba a kijelölt dátumokon – €45,52
- Privát taxis transzfer Nizza repülőteréről Nizza belvárosába a hoteledre – €26
- Egész napos kirándulás Grasse, Gourdon, Valbonne borvidékére borkóstolóval az árban – €116
- Egész napos vonatos kirándulás az Alpokon keresztül ebéddel és nasival az árban – €125
- 1 órás hajókázás a Földközi-tenger legszebb környező látnivalói körül – €22
- Irány San Remo és Bordighera: vásárolj be Olaszország határ menti városainak a piacán – €87
- Ha már a francia Riviérán nyaralsz, tedd stílusosan! Egy órás Ferrari élményvezetés – €305
- Ha már a francia Riviérán nyaralsz, tedd stílusosan #2! Egy órás Lamorghini élményvezetés – €305
- Felejtsd el a diétát menü! Több fogásos ebéd Nizza legjobb éttermeiben idegenvezetővel – €65
- Egész napos retúr kompjegy Nizzából Saint Tropez városába – €86,68
Összegezve
Nizzát teljesen felesleges összevetni a hazai árakkal. Sokkal drágábbra jön ki, mint bármi idehaza. Ennek ellenére a francia Riviérán továbbra is úgy érzem, hogy ez a legolcsóbb hely. Mind Cannes, mind pedig Monaco egy szinttel drágábbak. Ettől függetlenül Nizza nem olcsó hely. Nagy általánosságban elmondható az is, hogy minél távolabb mentek a tengerparttól és a kikötőtől, annál olcsóbbak lesznek az éttermek. Na és mi mennyibe kerül Nizzában? Egy ebéd, egy olcsóbb étteremben 15 eurónál kezdődik, egy korsó csapolt sör 6-7,- euró, egy kávé pedig 3-4,- euró.
A legfontosabb látnivalók Nizza városában és környékén a következők: Vieille Ville (Az óváros), Promenade des Anglais, Colline du Château Park (Kastélypark), Matisse Múzeum, Cours Saleya (Piactér), Monastère Notre-Dame-de-Cimiez, Modern és Kortárs Művészeti Múzeum, Albert 1er Kert, Marc Chagall Nemzeti Múzeum, Szent Miklós orosz ortodox székesegyház, Musée des Beaux-Arts (Szépművészeti Múzeum), Garibaldi-tér. Szóval elég sok látnivaló van itt a városban 3-4 napra. Ha ettől tovább maradsz Dél-Franciaországban, akkor érdemes elgondolkodnod abban is, hogy felkeresd Cannes-t és Monacót is.
Az éjszakai élet valahol Cannes és Monacó között helyezkedik el, ha rangsorolni szeretném. A legnyüzsgőbb Cannes városában, a leglaposabb pedig Monacóban. Nizzában rengeteg hangulatos kis étterem és pub gondoskodik arról, hogy a bulizni vágyók ne unatkozzanak. A legnépszerűbb helyek a következők: Villa Hostels (itt kapható a legolcsóbb sör a környéken), Wayne’s Bar (táncolj az asztalon), Movida (2 emelet, 2 DJ), High Club (A legnagyobb club Nizzában), Glam club (LGBTQ+), Le Boston Bar (retro partik), Ma Nolan’s (Chill bár a kikötőben)
Kevés olyan város van, ahol ilyen sok minőségi étterem van ekkora területen. Nizzát nyugodtan nevezhetnénk Európa Michelin csillagos éttermeinek a fővárosának. Aki szereti a fine-dining-ot és nem bánja, ha 150-200,- eurót is kifizet egy kétszemélyes vacsoráért, az nagyon fogja szeretni Nizzát. Ha valamin, akkor az ételek árán nem érdemes spórolni Franciaországban. Nem hiába lett ilyen híres a francia konyha. Én nagyon szeretem, igaz 4-5 nap után mindig azt mondom, hogy egy évig legalább hagyjanak békén már vele. Ennek ellenére bőven jár érte az 5 csillag. Pár étterem Nizzában, amely nekem nagyon bejött: Le Canon (nincs menü, csak egy étel), Jan (Michelin csillagos étterem), La Peche a la Vigne (olcsó és finom), Maido (autentikus japán étterem), Peixes 3 (tengeri herkentyűk), Le Plongeoir (különleges kilátás), Pure & V (fúziós konyha).
A kiadásaink egy hosszú hétvégére a következők voltak:
Repülőjegy Budapestről Wizz Airrel WDC tagságival – €30/fő
Szállás a Hotel d’Ostende-ben 4 éjszakára – €80/fő
Villamosjegy a repülőtérről ki és be a városba – €3/fő
Látnivalók: Belépőjegyek Nizza múzeumaiba – €20/fő
Az alapvető kiadások együtt – €133/fő
Ezen kívül még annyi pénzt elköltöttünk éttermekre és borokra az alatt a pár nap alatt, mint amennyit máskor egy hónap alatt szoktunk. Finom volt? Igen. Megérte? Akkor úgy éreztem, hogy igen. Aztán amikor hazaérkeztem már elbizonytalanodtam a megvékonyodott pénztárcám látványától.
Nizza egy olyan város, amelyet egyszer nagyon jó látni. Jó átérezni, hogy milyen a Promenade des Anglais-en sétálni és közben azon gondolkodni, hogy miért nem ide születtünk. Én is ezt tettem, és hazaindulás előtt rájöttem, hogy tiszta hülyeségeken gondolkodok. Bevillant, hogy bizony rohadtul nem szeretnék itt élni. Nincs a hellyel semmi komolyabb baj, de azért Nizzától számtalan szebb város létezik. Valahogy ez a kirakatváros egyáltalán nem lopta be magát a szívembe. Alapból nem szeretem a sznob embereket, a gazdagok magamutogatása pedig az út végére leginkább csak ürességet sugárzott már. Hiába néztem bármelyik jachttulajdonos szemébe, egyik sem volt boldog. Tied lehet a világ összes pénze, attól még nem biztos, hogy jobb életed van mint másnak. Szóval összegezve: Nizza egynek jó volt, a látnivalók szépek, van tenger is meg menő éttermek is,, ennek ellenére többet viszont nem kívánkozok ide.