Bizonyára a blog legtöbb olvasója ismeri Scott McKenzie dalát San Francisco városáról. Amikor felcsendül a dallam rögtön megelevenedik a ’60-as évek hippi fővárosa. Ez a város maga a történelem: itt kezdődtek el a polgárjogi tüntetések, a háború elleni protestálások és a feketék szabadságjogaiért induló harc is innen indult el. San Francisco hihetetlen fejlődésnek indult el és soha nem tapasztalható magasságokba emelkedett a város. Akár egy tündérmese. Egy tündérmese, amely egyre távolabb került a happyendtől. Sajnos hihetetlen nagy társadalmi különbségek jelentek meg. San Franciscotól nem messze a Szilícium völgyben beindultak az óriás IT cégek, amelyek meghatározó tényezői lettek a városnak. A gazdagok még gazdagabbak lettek, a szegények pedig még szegényebbek. Az óriási jólléti különbség pedig megmutatkozik az egész városban. Az utcán egymást érik az öltönyös informatikusok és a szakadt ruhájú hajléktalanok. Lássuk hát milyen látnivalók várnak ránk San Francisco városában és hogyan juthatunk el ide a lehető legolcsóbban.
Tartalom
Személyes élményeim San Franciscoból
2019-ben egy újabb Amerikai körútra készülődtünk és azon filóztam, hogy melyik városokat iktassuk be ebbe az utazásba. Mivel rengeteg jót hallottam már a Yosemite nemzeti parkról, ezt mindenképp meg szerettem volna tekinteni. Ehhez a nemzeti parkhoz a legközelebb San Francisco nemzetközi repülőtere található, így erre a városra esett a választásom – hisz úgysem jártam még itt. Felspanolt elvárásokkal érkeztem San Franciscoba és felemás élményekkel távoztam.
San Francisco nagyon érdekes város, de már réges-rég nem arról szól, mint az előbb emlegetett Scott Mackenzie dal. A szálláskeresés kész gyötrelem volt. Még legjobban lepusztult szállások árai is bőven meghaladták az USA-ban megszokott (az átlagnál eleve magasabb) ár színvonalunkat. Végülis nagy nehezen sikerült egy megfelelő szállást találnunk – erről majd bővebben a szállás résznél. Az éttermek árai a csillagos egekben vannak – 25-30,- USD alatt sehol sem tudunk egy jót enni és akkor még nem is számoltam a 15-20%-os San Franciscoban elvárt borravalóval. Ha az étkezésen spórolni szeretnénk, akkor érdemes keresni a gyorséttermeket, de ezeknek is az árai drágábbak, mint máshol az USA-n belül.
Igazából minden olyan drága ebben a városban, hogy nem terveztünk túl sok időt itt tölteni. Három napot szántunk a városra és nyugodt szívvel kijelenthetem, hogy elég is volt számomra. A látnivalók San Francisco belvárosában nagyjából egy nap alatt megnézhetők. Reggel felkeltünk és elsétáltunk a Fisherman’s Wharf-hoz. Itt friss tengeri kagylólevessel indítottuk a napot, amelyet zsemlyében szolgáltak fel. Helyi ínyencség, semmiképp sem hagyjátok ki!
Legegyszerűbb megoldás a városnézésre az, ha biciklit bérlünk. Helyszínen a biciklik árai 8,- USD-nél kezdődnek óránként, legfeljebb viszont 32,- USD-t fizetünk egy napra. Amennyiben a fisherman’s wharf-tól elindulunk a Golden Gate híd irányába, akkor áttekerhetünk a világ egyik leghíresebb hídján. A közlekedéstől nem kell tartanunk – külön biciklis sáv található a híd szélén. Amennyiben úgy döntünk, hogy átkerekezünk a hídon, akkor számoljunk azzal, hogy egész napra ki fog kellenünk bérelni a biciklit, 4 óra alatt biztosan nem érkezünk. A hídon túl megérkeztünk egy kisebb gazdag faluba, aminek Sausalito a neve. Innen egy kompjárat közlekedik vissza San Franciscoba, amely pár stéggel távolabb érkezik meg, mint a Fisherman’s Wharf. A kompra fel lehet vinni a kerékpárt és mindössze 13,- dollárba kerül rá a jegy . A legnagyobb előnye a biciklizésnek a következők:
- egy nap alatt az egész belvárost láthatjuk,
- szinte végig a tenger mellett fogunk tekerni,
- tökéletes a kilátás a Golden Gate hídra,
- a komp elhalad az Alcatraz börtön mellett is
- ráadásul még hajókáztunk is egyet.
Én mocskosul élveztem. Nincsenek különösen meredekebb emelkedők, úgyhogy még az idősebbeknek, vagy pedig a tapasztalatlanabb bicikliseknek sem fog gondot okozni a tekerés. Személy szerint, ha valaha ismét visszakeveredek San Franciscoba biztosan újra kerékpárt ragadok.
Repülőjegy San Franciscoba
500,- euró körüli repülőjegy már nagyon jónak számít, csapjunk is le rá azonnal, amint egy ilyen bukkanik fel akcióban. A következő légitársaságok árainál érdemes körül nézni: Air Canada, Air France, American Airlines, Austrian/Lufthansa, British Airlines, Delta/KLM, Iberia, Swiss. Külön ki szeretném emelni a bécsi repülőtér fontosságát, ha a lehető legjobb árra pályázunk. Érdemes elgondolkodni az úgy nevezett nyitott végű repülőjegyeken is. Például Budapestről induló járat és Bécsbe érkező vagy pedig San Franciscoban landoló járat és Las Vegasból haza induló járat. Ezeknek hála sikerülhet lejjebb tornáznunk a repülőjegy árát, akár 450,- euró körüli árra is. A lehető legjobb árak megtalálásához használjuk például az Expedia keresőjét.
Szállás San Francisco városában
Mint már fent említettem a szállás elég nagy gond San Franciscoban. Rengeteg a turista és kevés az olcsó és jó értékelésű szállás. Ezért is nem árt, ha időben lefoglaljuk a szállásunkat. Amit érdemes észben tartani foglalás előtt, hogy a hidakon túl található települések (Oakland és Sausalito) már nem San Francisco részei. Hiába találunk szállást jó áron, bármelyiken is, ne ott foglaljunk, mert a taxizásnak hála végül még drágább lesz a leves, mint a hús! Sausalito még válalhatóbb a kettő közül, de Oakland már nagyon lepusztult. A hajléktalan kérdést San Franciscoban a város vezetése úgy próbálja megoldani, hogy az otthontalanokat Oakland-be kiköltöztetik a híd alá. Ennek köszönhetően a problémát nem oldják meg, csak áthelyezik.
A másik része San Francisconak, amit érdemes kerülni az a Mission Street közeli környéke és a Tenderloin negyed. Igaz a belvárosban található, de az összes uberes óvva intett minket tőle, hogy oda betegyük a lábunkat. Többen is elmondták, hogy ha onnan kapnak fuvart, akkor inkább kikapcsolják az alkalmazást. Rengeteg a csöves, drogos ott. A földön sétálva sok mindent találunk, amit nem szeretnénk (többek közt használt óvszert, eldobott heroinos tűket, emberi ürüléket), ezért érdemes a lábunk alá nézni, hogy hova lépünk.
A legjobb budget tipp: Pacific Heights Inn
Itt szálltunk meg mi is. Indulás előtt naphosszat csak szállásokat hasonlítgattam össze és ez volt az, amelyik a legjobb ár/értéket nyújtotta. A hotelnek kettő és négy ágyas szobái vannak, nagyjából ugyanazért az árért. Úgy döntöttünk, hogy spórolunk és beáldozzuk a kényelmünket érkezés után és négyen szálltunk meg egy szobában. Az megy, hogy egy kisebb reggeli is és a kávé is beletartozik az árba már csak egy kellemes meglepetés volt.
Az arany középút: Hotel Zephyr San Francisco
Egy gyönyörű négy csillagos hotel, amely egy kikötő stílusos hangulatát kelti. Minden szoban ennek tükrében lett berendezve. A vendégek értékelései alapján ez az egyik legjobb ár/értékű szállása a Fisherman’s Wharf negyedben. Olcsónak természetesen nem mondanám, de még bőven a megfizethető kategóriába tartozik. Bár őszintén, mi számít olcsónak San Franciscoban?
A legjobb luxushotel: Four Seasons San Francisco
A Four Seasons már önmagában is garancia a luxusra. Egy valódi business hotel mindennel, amire az üzleti utazóknak szüksége van. Hatalmas királyi ágyak, szenzációs kilátás és egy konditerem vár ránk, ha ezt választjuk. San Francisco legjobb negyedében, nem fog kellenünk a biztonságunk miatt aggódni.
Amennyiben a fenti két hotel közül egyik sem felel meg számunkra valamilyen oknál fogva, akkor érdemes még körül néznünk a booking.com weboldal felhozatalában:
Booking.comAutóbérlés vagy tömegközlekedés San Franciscoban
San Francisco városába csakúgy, mint Los Angelesbe vagy Las Vegasba fölösleges az autóbérlés a látnivalók felkereséséhez. A látványosságok olyan közel találhatóak egymáshoz, hogy könnyedén bejárhatók gyalog, biciklivel, vagy esetleg Uberrel. Viszont Amerikába nem 4-5 napra szoktunk Európából utazni és ebben a városban ennél több napra nem érdemes maradni. Főleg úgy, hogy pár száz kilométerre innen olyan látnivalók találhatóak, mint a Yosemite nemzeti park, vagy pedig a Big Sur útvonal a tengerpart mellett.
Az árakat érdemes egyébként összehasonlítani a Discovercars és a Rentalcars weboldalakon. Sajnos a pandémia következtében szinte dupla annyiba kerül egy autóbérlés, mint a vírus megjelenése előtte. Ennek ellenére még most is napi 50-60,-euróból meg lehet oldani a kölcsönzést, csak nagyon oda kell figyelni arra, hogy mikor és kinél foglalja le az ember az autót.
Én az autóbiztosítást a Worldwideinsure weboldalon kötöttem meg, ahol egy évre olcsóbbra jött ki a korlátlanszámú autókölcsönzésre a biztosítás, mint egyenesen az autókölcsönzőnél egyetlen alkalomra egy sima bérlésre.
Az autóbérlésnél rengeteg autókölcsönző ajánlata között szerepel az ingyenes egyirányú autókölcsönzés. Ez annyit jelent, hogy például felvesszük San Franciscoban az autót és leadjuk Los Angelesben. Ennek hála nem kell visszavinnünk a kiindulópontra az autót és több látnivalót meg tudunk csodálni extra költségek nélkül.
Látnivalók San Francisco városában
San Francisco California második legnagyobb városa, rengeteg hollywoodi film játszódik itt ebből kifolyólag. Amint megérkezünk a tengerparti részéhet a városnak, sorba fognak eszünkbe jutni a filmes jelenetek, amik itt játszódtak. Igazából a látnivalók többsége közel található egymáshoz, így a város energiáit könnyedén magunkba tudjuk szívni pár perc séta alatt is már. Nézzük sorban milyen látnivalók találhatóak itt, és miért éri meg mindenképp meglátogatni San Francisco városát:
Golden Gate híd
Túlzás nélkül a világ legismertebb hídja. Ha San Franciscoban egy amerikai filmben katasztrófa történik, akkor ez a híd szinte teljes biztonsággal érintett lesz és statisztikailag nagy valószínűséggel egy sárga iskolabusz is áldozatául esik a katasztrófának. A hidat 1937-ben adták át, és mindössze 4 évig tartott felépíteni. A legjobb fotókat a következő helyszínekről tudjuk készíteni a hídról: Nob Hill (San Francisco oldal) és Golden Gate National Recreation Area (Sausalito oldal).
Alcatraz börtön szigete
30 éves működése alatt több mint 1500 ember raboskodott a szigeten. A rabokkal történő kemény bánásmódnak hála méltán tett szert negatív hírnevére a börtön. Mindössze egyszer sikerült megszöknie három embernek a börtönből, ám az ő végzetük is erősen kérdéses a mai napig. A szigetet esőkabátokból készített tutajon akarták elhagyni, az erős hullámzás miatt, viszont az FBI ügynökök azt gyanítják, hogy vízbe fulladtak. A belépő 40,- USD és nagyjából 2 órás program vár ránk a szigeten. Igaz, tovább is maradhatunk, ha szeretnénk.
Lombard Street
A világ legkanyargósabb utcája. Gyakorlatilag egyik kanyar éri a másikat egy nagyon meredek lejtőn. Sokkal többet nem tud ez a helyszín ettől, de San Franciscoban ez is elég volt ahhoz, hogy az egyik legikonikusabb helyszínévé váljon.
Fisherman’s Wharf
A halászok mólója, a tengeri ételek Mekkája. Aki szereti a pici gyomrocskáját kényeztetni, annak ez a látnivaló kötelező! Igaz nagyon turistás ez a hely, de arra tökéletes, hogy belekóstoljunk a városba. A környéken található látnivalók közé tartozik a Madame Tussauds viasz múzeum, Musée Mécanique, Ripley’s Believe it or Not!, és a Ghirardelli tér. A mólóról városnéz hajókázásra vagy pedig horgász kirándulásra indulhatunk.
San Francisco ikonikus villamosai
Bár sokszor a képek nem adják teljesen vissza, de San Francisco nagyon dimbes-dombos. A turistás tengerparti részeket kivéve fel kell készülnünk arra, hogy bizonyos dombon felfelé is fogunk sétálni. Ezen segítenek a helyi tömegközlekedés villamosjáratai. 1873 óta üzemelnek már a villamosok és ma már a legfőbb turista látnivalók közé tartoznak San Francisco városában. A legnépszerűbb útvonalaik a Powell -> Mason és a Powell -> Hyde. Egy 120 perces felnőtt irányjegy mindössze 2,50,- USD-be kerül, kihagyhatatlan ajánlat. A villamosokkal könnyedén megközelíthetőek a következő turista látnivalók: Fisherman’s Wharf, Ghirardelli Square, a Komp épülete, Nob Hill és a Lombard utca.
Chinatown
Akárhol is járok a nagyvilágan, Chinatown-ba mindig elmegyek. San Francisco Chinatown-ja pedig méltán népszerű. Remek éttermek, kiváló helyi piacok és olcsó szuvenírek várnak ránk itt. 1906-ban egy földrengés a földdel egyenlővé tette San Francisco kínai negyedét, akkor teljesen újjá építették. Azóta ez a legnagyobb kínai negyed Ázsián kívül a világon.
Pier 39
Fisherman’ Wharf-nál keletre haladva találjuk a 39-es mólót. Hogy miért olyan híres ez a móló? A fókák kedvenc helyszíne. A stég melletti kis faemelvényen pihennek és csodás látni őket vadon, természetes környezetükben – nem egy állatkertben bezárva.
Golden Gate Park
A neve ellenére semmi köze nincs a Golden Gate hídhoz, teljesen más helyen is található. A parkban több mint 5000 fajta növény található, rengeteg sétáló és bicikli útvonal mentén. És mindezek mellett egy múzeum paradicsom is. Olyan múzeumok találhatóak itt, mint: a de Young Múzeum, a California Academy of Sciences Múzeum a Steinhart Akváriummal együtt, a Japán Tea Kert, és a San Francisco Botanikus Kert.
Big Sur
Igazából a Big Sur már San Franciscon kívül esik. Nem is annyira lehet behatárolni, de határozottan az egyik legmélyebb benyomást gyakorolta rám ez a látnivaló. Az egyes út középső szakaszát nevezik így, amelyik San Franciscot köti össze Los Angeles-szel a tengerpart mellett. Tenger felett átnyúló hidak várnak ránk itt lélegzetelállító sziklafalok mentén. A tengerpart nagyon változatos golfpályától kezdve, vadon napon sütkérező fókák és mormoták váltják egymást. Ezen az úton kötelező áthaladni, itt érzed igazán a californiai életérzést.
Yosemite Nemzeti Park
San Francisco igazi aduásza ez a nemzeti park. Olyan sziklaképződmények várnak itt ránk, ami garantáltan beleég majd a retinánkba, oly gyönyörűek. A parkba érkezve az alagútnál már sejtettük, hogy itt bizony nem átlagos dolognak leszünk szemtanúi. Amint kiértünk a fényre elénk tárult amerikai utazásunk egyik legszebb látványa. Próbálom leírni, hogy milyen, de ezt nem lehet – mindenkinek látnia kell. A parkban a legfőbb látnivalókat egy nap alatt meg lehet nézni, de ha van időnk mindenképp szánjunk rá több időt. A parkon belül a kötelező látnivalók közé tartozik a Bridalveil Falls vízesés, El Capitan sziklája, Half Dome sziklája, Glacier Point (a park legszebb kilátása innen nyílik), Mariposa Grove (óriási sequioa fái – Giant Grizzly a park legterebélyesebb óriásfenyője). Szállást érdemes Oakhurst-ben nézni, ugyanis a nemzeti parkban a szállások nagyon drágák, Oakhurst meg csak valamivel több, mint egy órára található a bejárattól és az árak a töredékért vannak. Bővebben itt írtam a Yosemite nemzeti parkról.
Egyéb fizetős programok és látnivalók San Francisco városában:
- Örökítsd meg a San Francisco-i utazásodat egy profi fényképésszel – 139,- EUR
- Ne hagyd a véletlenre! Kóstold meg Chinatown legjobb falatjait egy helyi idegenvezetővel – 72,- EUR
- Egy irányú transzfer a Yosemite Nemzeti Parkba, vagy pedig onnan vissza – 133,- EUR
- Egy napos elektromos roller bérlés – a látnivalók legkönnyebb felfedezéséhez – 86,- EUR
- Egy napos Hop-on, Hop-off buszjegy – 35,- EUR
- Hajókirándulás a Golden Gate hídhoz – 30,- EUR
- San Francisco akvárium belépő – 25,- EUR
- Tanulj meg szörfözni a hippik városában! Kezdő szörf lecke – 115,- EUR
- Kombinált 1 napos kerékpár bérlet és Alcatraz belépőjegy – 77,- EUR
- 2 Órás romantikus kirándulás hippi busszal a város legnagyobb látnivalóihoz – 70,- EUR
- Fél órás helikopteres kirándulás a Golden Gate híd felett – 241,- EUR
- de Yong múzeum belépő – 13,- EUR
- Tekerj át a Golden Gaten – egy napos kerékpár bérlés – 27,- EUR
- Egy naps buszos/vonatos kirándulás a Yosemite parkba – 129,- EUR
Összegezve:
Repülőjegy: 400,- EUR/fő
Szállás San Franciscoban 3 éjszakára 2 személyre számolva: 165,- EUR/fő
Szállás a 4 éjszakára 2 személyre számolva (Yosemite, Big Sur): 140,- EUR/fő
Autóbérlés 7 napra 2 személyre számolva: 113,- EUR/fő
Együtt: 813,- EUR
San Francisco méltán kapta meg nálunk Amerika legdrágább úticélja díjat. Ha ennek ellenére úgy döntünk, hogy ide utazunk készüljünk fel arra, hogy nem lesz olcsó. Az ételek árai még nincsenek benne ebben az összegzésben, ami még jelentősen megdobja majd a végösszeget. San Francisco egy nagyon izgalmas város, viszont a látnivalók terén minden egyes pozitívumra jut legalább egy negatívum is. Az pedig, hogy mire emlékszünk majd a városból rajtunk múlik, ha hazaérkeztünk.