Szardínia szigetéről ódákat hallottunk a barátainktól, akik ott jártak. Szinte kivétel nélkül azt mondták, ha eljutunk erre a szigetre, akkor megtudjuk mi a szerelem első látásra. Most az olvasók valószínűleg azt várják, hogy az egekbe fogom én is magasztalni ezt az Olaszország ékszerdobozának titulált kis szigetet, viszont nem ez következik. Kissé felemás élményekkel érkeztünk haza. Bár az utazást egyáltalán nem bántuk meg, de Szardínia nem lett a kedvenc szigetünk. Következzék egy teljesen szubjektív vélemény, amivel bizonyára sok ember nem fog egyetérteni. Lássuk a posztban melyik látnivalók tetszettek Szardínia szigetén és melyik látnivalók okoztak csalódást!
Tartalom
Érdekességek és látnivalók Szardínia szigetén:
A szigetet nyugatról a Baleár-tenger, keletről pedig a Tirrén-tenger határolja. És mind két része teljesen más utazói élményt nyújt. A szigetet körbe utazni legalább egy hónapig tartana úgy, hogy az összes főbb látványosságnál pár óránál azért több időt szeretnénk eltölteni. Mi végül is a keleti partot választottuk, a Tirrén-tenger melletti partszakaszt. Miután több ezer véleményt elolvastam és átnéztem a látnivalók listáját Szardínia szigetén, arra jutottam, hogy ez a legideálisabb választás. Azok a látványosságok, amelyeket meg akartunk nézni innen voltak a legkönnyebben elérhetőek és itt találtunk megfizethető áron apartmanokat a nagyobb társaságunknak. Ez kulcsfontosságú volt, ugyanis hiába találunk pár eurós repülőjegyeket Szardíniára, ha az éjszakák árát a szállásokon aranyáron mérik. Bővebben majd kifejtem a szállások pontban.
Szardíniáról érdemes tudni, hogy a lakosok nem olasznak, hanem szárdnak vallják magukat. Azon kívül is, a szigeten dél szárdok és az észak szárdok nem kimondottan szeretik egymást. Hogy miért? Az észak szárdok általánosságban lenézik a déli honfitársaikat, mivel tájszólásban beszélnek, és sokkal közelebbi kapcsolatot ápolnak a korzikaiakkal, mint a déliekkel.
A szigeten két fajta látnivaló található: leegyszerűsítve vagy egy tengerpart (és ami ahhoz kapcsolódik, pl. barlangok), vagy pedig a nagyvárosok (a nyüzsgőbb éjszakai élettel). Aki olyan történelmi épületeket szeretne látni, mint pl. a Kolosszeum vagy egyéb látnivalók Rómában, az rossz úticélt választ, ha Szardínia mellett dönt.
Mi az, ami tetszett Szardínián?
Amikor valaki rákeres az interneten a legszebb tengerpartokra, akkor garantáltan a találatok között fognak szerepelni a Karib-tenger szigetei. Hófehér homok, azúrkék víz és állandó napsütés látható ezeken a fotókon. Ha ezt viszont látni szeretnénk, akkor legalább 8-10 órát kell repülni. Ráadásul ehhez még gyakran nagyon kacifántos átszállásokat beiktatnunk. A jó hír az, hogy ha ilyen tengerpartokat szeretnénk látni, akkor Szardínia tökéletes alternatív megoldást jelent számunkra mindössze pár órányi repülési távolságra Budapesttől.
A szardíniai tengerpartok simán egy szinten találhatóak a Karib-tenger híres strandjaival – ezt minden fajta túlzás nélkül állíthatom. Európa leggyönyörűbb tengerpartjai Szardínián találhatóak. Ehhez kétség sem férhet. Ami számomra elsőre meglepő volt, hogy szinte alig található hotel a sziget tengerpartjain. Sokkal eredetibben néznek ki így a tengerpartok, mint például Bulgáriában a Napos parton, ahogy az egyik épület éri a másikat.
Az olasz konyha a világ legjobb konyhái között van számon tartva. Amit viszont sokan nem tudnak, hogy az olasz konyhától a szárd konyha még egy fokkal magasabbra tette a mércét. A frissen kifogott helyben elkészített tengeri herkentyűk még az effajta ételre nem kapható embernek is kiprovokálja a kíváncsiságát. A pizzájuk pedig olyan ropogós, hogy ami közben ezt eszed, arra gondolsz, hogy soha többé nem szeretnél más ételt enni. Előre úgy tűnik, hogy kissé túlzásba estem a szárd konyha körülírása közben, de higgyétek el, hogy nem.
A helyi lakosok is nagyon barátságosak. Tisztában vannak vele, hogy mennyire fontosak a turisták számukra. Ennek hála a közbiztonság a tökéletestől még egy fokkal jobb. Szinte sehol sem éreztük magunkat veszélybe. Mallorcától jóval kevesebb utcai árus zaklatott minket a strandokon. Gyakorlatilag az ár színvonalnak hála Szardínia szigete megszűri az oda utazó közösséget. Nekem személy szerint kissé olyan érzésem volt Szardínián, mint amikor egy buliban VIP jegyem van – és csak a további VIP utazók között mozgok.
Szépek a látnivalók, jó a tengerpartok, akkor miért mégsem tetszett annyira Szardínia?
Hisz minden adott volt itt: türkizkék vizű tengerpartok, remek olasz konyha, barátságos helyiek, stb… Az első és legfontosabb tényező az ár/érték arány. Hihetetlenül drága minden a szigeten. És ebben semmi túlzás nincs:
Az autóbérlés gyakorlatilag kétszer olyan drága volt mint Zakynthoson vagy pedig Mallorcán. Hiába böngésztem az autókölcsönzők oldalát minden áldott nap, hiába hasonlítottam össze az összes autókölcsönző aktuális árazását – nem találtam sehol sem egy öreg Fiat 500-at reális áron. Ami a legnagyobb lehúzás a kölcsönzők részéről az a biztosítás, ami gyakorlatilag megduplázza az autóbérlés árát. Autóbérlés nélkül viszont a látnivalók tört részét sem tudtuk volna bejárni Szardínia gyönyörű szigetén.
Az étkezésnél a határ a csillagos ég. Az ember beül egy étterembe, és nagy valószínűséggel eszik egy finomat, ám az garantáltan nem a magyar utazók ár fekvéséhez van igazítva. Még az eldugott kis falvakban az éttermek is aranyáron adják a pizzát.
Főszezonban megfizethető normális kinézetű szállást emberi áron találni szinte egyenlő a lehetetlenséggel. Ha esetleg mégis jó áron bukkannánk rá egy szállásra, akkor vagy kilométerekre lesz a tengerparttól, vagy egy omladozó épület alaksorában egy kis egérlyuk lesz, vagy pedig rosszabb esetben mindkettő. Amit mindenképp hozzá kell tennem, hogy augusztusban jártunk a szigeten – az olasz turisták főszezonjában. Gianni, a szállásadónk elmondta, hogy ha szeptember végén, október elején érkezünk, akkor jelentősen olcsóbb lett volna már a szállásunk.
Viszont nem csak az árakkal gyűlt meg a bajunk. A tömegközlekedés szinte nullával egyenlő a szigeten. Volt, hogy nem szerettünk volna autózni, inkább mindenki a társaságból fogyasztott volna alkoholt. Nos, ez is kemény akadályokat jelentett. A buszok összevissza járnak, a menetrend semmit sem számít. Gyakorlatilag már 20perce ott vártunk a menetrend szerinti buszra, amikor úgy döntöttünk nem várunk tovább. El is indultunk haza, amikor hirtelen feltűnt a busz… Még szerencsére pont felfértünk rá.
Visszafele taxizni szerettünk volna. Taxit a semmiből leakasztani lehetetlenség volt. Egyszerűen nem volt egy taxis társaság sem az északkeleti részen San Teodoro környékén ahol megszálltunk. Olbiából kellett volna taxit hívnunk, de ő is csak 1,5 óra múlva érkezett volna. 23:50-kor este mondanom sem kell, hogy semmi kedvünk sem volt tovább várakozni rájuk. És amikor rákérdeztünk az árra, akkor meg pláne elvetettük az ötletet. Így esett meg, hogy gyalog kellett haza sétálnunk. Maga a séta nagyon vicces volt, de szegény 60 éves édesapám nem így képzelte el a nyaralását, az is biztos.
És ami a legnagyobb mínusz volt számomra az a hangulat hiánya. A szigeten egyáltalán nem volt meg az a szabad mediterrán hangulat, mint amit az ember Görögországban, Spanyolországon vagy Cipruson megtapasztal. Esténként csodás érzés a tengerparton a lenyugvó napban gyönyörködni, de azért 7 napon keresztül elég monoton program ez. Mást pedig nem nagyon lehetett csinálni San Teodoro partvidékein. Az éttermek elég korán bezártak, a szórakozóhelyek skálája pedig kimerült a kis helyi pizzériákban, kávézókban. Röviden összefoglalva, ha nyüzsgő éjszakai életre vágysz és ősrégi látnivalók romjaira – akkor Szardínia NEM a te szigeted. Legalábbis az észak-keleti régió biztosan nem.
Repülőjegy Szardíniára
Szardínia szigetének három főbb repülőtere van, mindegyik körül más és más látnivalók találhatóak. A repülőterek a következők: Olbia, Alghero és Cagliari.
Olbia – Mi Olbia repülőterére érkeztünk Bécsből a Fly Level légitársasággal. Sajnos ez az opció már nem aktuális, ugyanis a Fly Level elvérzett a Koronavírus oltárán. Olbiaba azóta az Austrian Airlines indított járatot Bécsből. Ez viszont egyáltalán nem olcsó opció. Számoljunk legalább 300-400,-eurós repülőjegyekkel, ha velük utazunk. Az Eurowings szintén üzemeltet járatok Olbiába Bécsből, viszont ez meg még kényelmetlenebb megoldás. Egyszer át kell szállni Düsseldorfban, így ezt sem tudjuk nyugodt szívvel ajánlani.
Cagliari – Budapestről és Bécsből is a Ryanair járataival elérhető a legolcsóbban Szardínia déli repülőtere. Árban egy koronavírus-mentes főszezonban számoljunk 130-150,- euróval oda-vissza. Főszezonon kívül viszont akár már 30-50,- euróért is utazhatunk ide, Olaszország gyöngyszemébe. Bécsből még az Austrian Airlines-szal is repülhettek, de ez csak úgy, mint Olbiába – Cagliariba sem lesz olcsó.
Alghero – Budapestről elérhető a Wizz Air és a Ryanair járataival. Bécsből a poszt írásának pillanatában nincs elérhető járat Alghero városába. Főszezonban számoljatok legalább 100-130,- euróval oda-vissza. Főszezonon kívül viszont akár már 20,- euróért is utazhattok ide, ha rendelkeztek Wizz Air tagságival.
Hotelek és egyéb szállások Szardínia szigetén
Ahogy fent már említettem a szállások aranyárért vannak. Főszezonban a legolcsóbb apartmanok árai is 50,- EUR/fő/éjszakánál kezdődnek. Mi a Residenze Mare e Pineta szálláson szálltunk meg, amely 2 hálószobából állt, és egy közös helységben kényelmesen széthúzható kanapéággyal várt ránk. Az apartman tiszta volt és kényelmes. Mindössze 10 perc könnyed sétával a tengerpartra jutottunk. Árban 1350,- euróra jött ki 6 személyre az apartman egy hétre.
Amennyiben Szardíniára készültök, és már foglalt lenne a fent említett szállás, akkor linkelek egy budget tippet, egy részemről ajánlott tippet és egy luxus tippet az összes nagy repülőtér környékéről, hogy mindenki tudjon a pénztárcájához mérten foglalni. A megjelenített árak 2022 főszezonját tükrözik.
Olbia környéke
A legolcsóbb budget szállás: B&B Sa Cannacca
Igazából Szardínia észak-keleti régiójában hiába keres az ember nagyon-nagyon olcsó hotelt, nem fog találni. Ez a része Szardíniának mindig is a fényűzésről szólt. Ez a szállás egy remek opciók azok számára, akik gyalogos közelségre szeretnének megszállni a sziget észak-keleti központjában, Olbiában. Ár/érték arányban ez a szállás egyenesen verhetetlen. A szállás ára már tartalmazza a reggelit is!
Az arany középút: Grande Baia Resort & Spa
Kiváló értékeléssel rendelkező négy csillagos hotel San Teodoro mellett, mindössze 5 perces sétára a kiváló Grande Baia strandtól. A hotelhez hozzá tartozik egy fitneszterem és egy medence is, melyet a vendégek korlátlanul használhatnak. Az összes szoba egyébként légkondicionált, ami a nagy melegekben sokkal kényelmesebb alvást biztosít. Az ár már tartalmazza a kontinentális reggelit is.
A legjobb luxus szállás: Baglioni Resort Sardinia
Ez az öt csillagos szálloda három úszómedencével várja vendégeit. A hotel szardíniai stílusban lett berendezve, kifejezetten elegáns szobák állnak a szállóvendégek rendelkezésére. Ráadásul erről a szállásról könnyedén elérhetők a látnivalók, a legjobb tengerpartok és a legkiválóbb éttermek is Szardínia szigetén. Nem olcsó, de cserébe a szolgáltatásokat a minőség legmagasabb fokán biztosítják.
Alghero környéke
A legolcsóbb budget szállás: Butterfly Accommodation
Ha nincsenek nagy igényeid és csak egy tiszta szállásra vágysz gyalogos közelségre a tengerparthoz akkor ez a B&B a tökéletes választás. Mindössze pár perc kellemes sétára található a strandtól, közel a belváros nyüzsgéséhez. Amennyiben ezt a szállást választod, akkor valódi pörgős olasz nyaralásra számíthatsz.
Az arany középút: Hotel Soleado
4*-os medencés hotel, közvetlenül Algheroban a tengerparton. A hotel szabadtéri úszómedencével, napozóterasszal és ingyenes wifivel várja vendégeit egyenesen Lido San Giovanni tengerpartján. A kiváló értékelésnek és a hotel remek fekvésének köszönhetően bátran ajánlanám bárkinek, aki hajlandó egy kicsit többet fizetni egy minőségi nyaralásért.
A legjobb luxus szállás: Smy Carlos V Wellness & Spa Alghero
Algheroban két 5*-os szálloda közül választhatnak a luxus kedvelői. A kettő közül ez a hotel nyújt jobb ár/érték arányt. A Smy Carlos V hotel a repülőtértől mindössze pár percre található. A szállás több medencével is rendelkezik. Ráadásul a hotel közvetlenül egy finom, fehér homokos tengerparton található.
Cagliari környéke
A legolcsóbb budget szállás: Affittacamere Aiosardegna
Ha minden egyes cent számít, akkor ettől a szállástól keresve sem találsz jobbat. A szállás a belvárostól és a tengertől egyaránt gyalogos távolságra található. A szobákat a vendégek kiválóra értékelték. A szálloda közvetlenül a Regio palota előtt helyezkedik el. A szobák légkondival vannak felszerelve, szóval a dög meleg miatt sem kell senkinek sem aggódnia.
Az arany középút: Hotel Califfo
Gyakorlatilag ettől jobb értéket képviselő szállást nem lehet Cagliariban találni. A reggelit már tartalmazza a szállás ára, így azon nem kell agyalnunk mivel indítjuk a reggelt. Az egész város ott hever a hotel bejáratánál és bármikor könnyűszerrel eljuthatunk innen a tengerparthoz is. A tökéletes ár/érték arányt jelképezi ez a hotel.
A legjobb luxus szállás: Palazzo Doglio
A két 5*-os hotelből Cagliariban a Palazzo Doglio a jobb választás, bár egyáltalán nem olcsó. Viszont a luxust meg kell fizetni, és ebben a hotelben a luxus az alapkövetelmények közé tartozik. Érdemes már csak a hotel fotóit megnéznetek és tudni fogjátok, hogy miről is beszélek.
A Booking.com weboldalán további szállásokat találhattok az igényeiteknek megfelelően, érdemes itt is körülnézni:
Booking.comAutóbérlés Szardínián – Érdemes kocsit bérelni?
A kérdésre egy határozott igen a válaszunk! Mi egy nagyobb társaság részeként érkeztünk a szigetre, így úgy döntöttünk, hogy beruházunk egy autóbérlésre, annak ellenére, hogy milyen rohadt drága is valójában az autóbérlés főszezonban. Végül is remek döntésnek bizonyult az autó a bevásárlások során, és a szigeten belüli utazáshoz gyakorlatilag elengedhetetlen. És ahogy már fenn is említettük, a tömegközlekedés hihetetlenül pocsék, annyira ritkán járnak a buszok.
A Rentalcars weboldal az egyik kedvenc ár összehasonlító oldalam. Ezen a weboldalon keresztül összehasonlítottuk az összes aktuális ajánlatot, majd a Noleggiare Rent a car-ra esett a választásunk, amely a „legelőnyösebb” ajánlatot adta. Egy Opel Corsat kaptunk, egy hétre 267,- euróért, minden fajta biztosítás nélkül. A helyszínen még úgy döntöttünk, hogy hozzáfizetünk a biztosításhoz a nyugalmunk érdekében – az ár gyakorlatilag megduplázódott. És ezek után még örülhettünk, hogy augusztusban mindössze ennyiért sikerült autót bérelnünk… Ha esetleg bérelhető autót kerestek Szardínián, akkor még érdemes megnézni a Discovercars ajánlatait, sokszor itt találhatók a legolcsóbb ajánlatok az egész szigeten.
Tavaly óta már átálltam a külsős biztosításra az Worldwideinsure-ra, amely egy évre 75,59,- GBP-be kerül és korlátlan számú autóbérlésre nyújt biztosítást ez alatt az év alatt. Ennek hála a biztosítás ára töredékébe kerül mint korábban. Bővebben itt írtunk róla: Autóbérlés tippek & trükkök: így spórolhatsz rengeteget az autóbérlésen! Amióta megkötöttem ezt a biztosítást, azóta SEHOL nem hagyom magam lehúzni a helyi átverős biztosítással.
Ha nem szeretnétek autót bérelni, akkor kihasználhatjátok a Kiwi taxi szolgáltatásait. A repülőterén így névtáblával várnak majd érkezéskor és hazafele a repülőtök indulásához igazítják a privát transzferetek indulását. Mi is ezt a szolgáltatást használtuk ott létünkkor, kiválóan működött. Ennek hála könnyen eljuttok Szardínia bármelyik repülőteréről a szállásotokra (és vissza is), viszont nagy hátránya a látnivalók nehezebb megközelítése lesz.
Látnivalók Szardínia szigetén:
Ide gyakorlatilag az összes tengerpartot az egész szigeten fel lehetne sorolni. A sok strand közül nem is lehet nagyon kiemelni egyet-egyet, ugyanis rögtön eszébe jut az embernek az, hogy még ez is, meg az is milyen gyönyörű volt. Ezért inkább csak kiemeltem három személyes kedvenc tengerpartot, ami számomra a legjobban tetszett:
La Maddalena: Szardínia legszebb tengerpartja az utazók véleménye alapján szinte egyöntetűen La Maddalena, amely a látnivalók csúcsát képezi. Ez a tengerpart Szardínia észak-keleti régiójában található és a Karib-tenger strandjaival vetekedhet, ezt bátran állítom. Nem hiába lett ez a strandszakasz az amerikai celebek kedvenc része, szinte bármelyik sarkon összefuthatunk egy Brad Pittel vagy pedig egy Leonardo Dicaprioval. Semmiképp se hagyjátok ki, ha ide utaztok!
Isola Tavolara – A másik lélegzetelállító tengerpart a szigeten Isola Tavolara. Pontosítva ez nem is Szardínián található már, hanem egy kis szomszédos szigeten ahova rendszeres kompjárattal hajókázhatunk át. Ezt a pici szigetet úgy kell elképzelni, mint egy óriási hegyet, amely hirtelen a semmiből a tengerből kidomborodik. A hegy lábánál olyan, tengerpartok találhatóak amelyek garantáltan beleégnek a retinánkba! Autós közlekedés egyáltalán nincs Isola Tavolarán – erre viszont nincs is szükség. Gyalogszerrel fél óra alatt át tudunk sétálni a sziget egyik feléből a másikba. A szigeten mindössze két étterem található, hajókkal szállítják ide a nyersanyagokat az éttermek üzemeltetéséhez. Ha Szardínia szigetére utazol, ezt a tengerpartot vedd fel a kötelező látnivalók közé mindenképp!
Cala Goloritzé – egy újabb strand és vele együtt egy újabb olyan hely, amiért a többi sziget a Földközi-tengerben a területe felét simán odaadná. Su Porteddu-ból egy könnyedebb túrával juthatunk el ide és amikor megérkeztünk, és meglátjuk a tengert rögtön elmúlik minden kétségünk afelől, hogy megérte-e ide túrázni.
+1 Tipp – San Teodoro beach -Igazából ez a strand semmivel se volt kiemelkedőbb a többitől (mint már említettem mind fenomenális). De itt úgy minden nagyon egyben volt, az éttermek, a strand minősége, a város gyalogszerrel bejárhatósága. Még ha látnivalók sokaságában nem is bővelkedett, de nekem akkor is ez a város tetszett a leginkább Szardínia szigetén. Tökéletes úti cél egy családi kiránduláshoz.
Fizetős programajánlatok és látnivalók, ha már Szardínián vagyunk:
OLBIA
- 3 órás reggeli kayaktúra Cala Suaraccia-ban – 40,- EUR
- Egész napos Costa Smeralda városnéző kirándulás – 98,- EUR
- Privát történelmi archeloógus túra kabriós tuk-tukkal – 75,- EUR
- Egész napos kirándulás La Maddalena szigeteihez transzferrel – 140,- EUR
CAGLIARI
- Egész napos 4×4-es JEEP túra fel a hegyekbe és le a tengerpartokhoz – 60,- EUR
- Vintage 1964-es FORD 1100D városnéző túra Cagliari látványosságaihoz – 45,- EUR
- Egész napos luxus yacht bérlés kapitánnyal privát kirándulásra 8 személyre – 3588,- EUR
- Teljes napos privát kirándulás Cagliari környékén a legszebb tengerpartokhoz – 60,- EUR
ALGHERO
- 4 órás Delfinles és sznorkelezős hajókirándulás – 48,- EUR
- Fél napos tengeri kajakozós túra – 70,- EUR
- Biciklis kirándulás Alghero titkos tengerpartjára – 68,- EUR
- Oliva és borkóstolás idegenvezetővel – 24,- EUR
Mint láthatjátok még az előre lefoglalható programok sem olcsók. Egyszerűen, tömören – a szigeten minden drága. Aki Európa legszebb tengerpartjaira vágyik, annak mélyen a zsebébe kell nyúlnia. Szinte az összes tengerparton tátott szájjal álltunk és gyönyörködtünk, de valljuk be meg is volt az ára. Végső soron Szardínia tengerpartjai legalább olyan gyönyörűek, mint a Karib-tenger szigeteinek és látnivalók is akadnak itt bőven. Ugyanakkor simán benne van az is, hogy egy Kubai nyaralás a téli főszezonban olcsóbbra jön ki, mint ez a sziget. Nem bántuk meg, hogy elutaztunk Szardíniára, ám az ár/érték arány olyan irányba döntötte el a képzeletbeli mérleget, hogy nem valószínű, hogy valaha is újra visszatérünk Szardíniára.