Baku egy hihetetlenül izgalmas hely. A kelet találkozása a nyugattal. Azerbajdzsán Európa keleti határa, bár sokak szerint már nem is tartozik a kontinensünkhöz. Földrajzilag viszont még határozottan Európa része. Az orientális hangulatot mi sem tükrözi jobban, mint a helyi népszokások. Az ételeik isteni finomak és az helyiek is nagyon örülnek a turistáknak. Szinte mindent megtesznek azért, hogy az általuk nagyra becsült utazó úgy térjen haza Azerbajdzsánból, hogy az ismerőseinek egy rossz szavat se tudjon mondani a kirándulásáról. Amikor neki kezdtem az utazás megszervezésének szinte alig találtam magyar nyelvű leírást a városról, ezért elég szkeptikus voltam. Miután viszont haza értem bátran kijelenthetem, hogy sokkal izgalmasabb és érdekesebb ez a város, mint például London, Párizs vagy épp Stockholm. De ne is ragozzuk tovább, lássuk hát milyen is Baku, milyen látnivalók várnak ránk ott és azt, hogy megéri-e egyáltalán odautaznunk. Spoilerezek: igen, nagyon!
Tartalom
Pár érdekesség Azerbajdzsánról
- Azerbajdzsán gazdasága főleg a kőolajra épül, ezért a fővároson kívül szinte mindenütt olajfúró tornyokat fogunk látni. De nem csak a szárazföldön, hanem a Kaszpi-tengerben is. A levegőben szinte érezni lehetett a kőolaj illatát, amikor leszállt a repülőnk.
- A Kaszpi-tengert sokan tévesen tengernek képzelik el. Valójában viszont ez egy édes vizű tó. Lehet is benne fürdeni, viszont érdemes oda figyelni, hogy melyik részen gázolunk bele a vízbe. Sok tengerpartja szennyezett a kőolaj kitermelésnek köszönhetően. Az egyik helyiek legkedveltebb tengerpartja Zagulba beach.
- Baku városában több, mint 120 mecset található. Elsőre félve kérdeztem meg, hogy keresztényként látogathatók-e ezek a mecsetek. A helyiek viszont örömmel látták, hogy érdeklődünk a szokásaik és a vallásuk iránt.
- Érdemes ellátogatni Neft Daşları városába is. Ez a város attól különleges, hogy házai és utcái cölöpökre épültek. Keresetek rá a googlen.
- Az azerieknek van egy nemzeti sportjuk, amit Chovkan-nak neveznek. Ez hasonló a lovaspólóhoz: lovakon ülnek a játékosok és egy görbe fa ütővel játsszák. Közben pedig harsona orientális zene szól, amely a játék része.
- Az azeri kisbabákat sós vízben fürdetik, ugyanis a legendák alapján ettől erősebbek lesznek. A hajukat és a körmeiket egy éves korukig nem vágják le hasonló okokból.
- Az azerbajdzsáni szólásszabadság enyhén szólva is hagy maga után némi kívánnivalót. 2015-ben Bakuban rendezték az Eurovíziós Dalfesztivált és a nemzetközi újságírókat kitiltották a rendezvényről.
- Az ország elnöke Aliyev a saját feleségét nevezte ki az ország első alelnökének. Az országban szinte semmi korrupció sincs, ugye?
- Az azeriek nagyon vendégszeretők, imádják a perzsa szőnyegeket és a délutáni teázásokat. A teát szigorúan dzsemmel isszák, ami elsőre elég furcsa volt.
Azerbajdzsán államhatárai
Bizonyára mindenki tisztában hallott már egy-egy történetet arról, hogy milyen nehéz is volt valakivel a rokonságban megegyezni a telek határok kijelölésén. Azerbajdzsán ugyanezzel küzd. Túlzás nélkül, nem létezik még egy olyan ország, amelyiknek ennyi gondja lenne a határaival. A legnagyobb konfliktusa Örményországgal. Azerbajdzsán és Örményország határai teljesen le vannak zárva. Amennyiben szeretnénk mind két országot meglátogatni, akkor Grúzián keresztül kell haladnunk, bármekkora kerülő is ez számunkra. Érdemes először Azerbajdzsánban kezdeni az utazási, ugyanis így az azeri határőrök nagyon tudnak kötözködni majd a határon.
Mostanság elég forró is a hangulat Hegyi-Karabah régiójában. Hegyi-Karabah területileg Azerbajdzsánhoz tartozik, viszont a lakosság túlnyomó része örmény. Sztálin még a második világháború alatt úgy döntött, hogy Hegyi-Karabah Azerbajdzsánhoz tartozik, ezzel is erősítve a Szovjetunió egységét. Hogy a helyzet még bonyolultabb legyen, Hegyi-Karabah jelenleg csakis Örményországból elérhető, az azeri határokat lezárták. Hegyi-Karabahon kívül van még egy Nahicseván. Nahicseván területileg Azerbajdzsánhoz tartozik, de egy különálló autonóm köztársaság. Ez az autonóm köztársaság viszont nem határos Azerbajdzsánnal sehol sem. A fenti térképen dél-nyugaton látható külön álló rész Nahicseván és a zöld rész pedig Hegyi-Karabah. Egy szóval teljes a káosz…
Biztonságos ennek ellenére Azerbajdzsán, illetve Baku?
Csak úgy, mint Grúzia és Örményország, Azerbajdzsán is teljesen biztonságos. Mind férfiként, mind pedig nőként nyugodtan meglátogathatjuk Azerbajdzsánt.
Bár az ország muszlim, a nőknek nem kell kendőt, vagy pedig burkát viselniük. Szinte teljesen európaiasan öltözködnek a fiatal lányok – a vallás nem játszik túl nagy szerepet az országban. Bár a Hegyi-Karabah régió tanácsos elkerülni, ezen kívül minden más része szabadon látogatható és nem kell attól félnünk, hogy egy félőrült nekünk ront egy fejszével.
Khm… Fejsze. Ha már itt tartunk, azt érdemes szem előtt tartani, hogy Azerbajdzsánban nagyon szeretik a magyarokat a 2004-es Ramil Səfərov fejszés gyilkosság óta. Ramil Səfərov egy azerbajdzsáni származású tiszt volt, aki Magyarországon szolgált. A vele szomszédos szobában egy örmény tiszt volt elszállásolva. Ramil éjszaka kilopakodott a szobájából, majd egy fejszével végzett az örmény tiszttel. Ezt követően el is ítélték, majd be is börtönözték Ramil Səfərovot. 2012-ben viszont Azerbajdzsán és Magyarország megegyezett a rab kiadatásában, azzal a feltétellel, hogy nem változtatnak a büntetésén – mindössze átszállítják Azerbajdzsánba. Amikor viszont ez megtörtént, Ramil Səfərovot haza érkezése után azonnal felmentették, majd hősként kezdték el ünnepelni. Örményország ezt követően megszüntette a diplomáciai kapcsolatait Magyarországgal. Azerbajdzsánnal viszont jelentősen javult a helyzet. Ennek ellenére ajánlatos ezt a témát kerülni a helyiekkel.
Tényleg kell vízum Azerbajdzsánba?
Sok eltérő információ kering erről az interneten. Aki azt állítja, hogy nem kell, annak ne higgyetek. A három kaukázusi ország közül egyedül Azerbajdzsánba kell vízum. A jó hír viszont az, hogy ezt sokkal egyszerűbb megszerezni, mint pár éve. Régebben még egy helyi hotel által kiállított meghívó levélre is szükségünk volt, manapság már egy szimpla internetes regisztrációval megkapjuk a vízumot. Az ára 24,- USD és ezen az oldalon (A COVID-19 járvány kitörésekor leállították az oldalt, a vírus lecsengése után valószínűleg újra indítják) igényelhetjük. A vízumnak két fontos feltétele van: Az első az, hogy HIV és Hepatitisz B és C vírusos emberek nem kaphatják meg. A második pedig az, hogy nem szabad Hegyi-karabah pecsétnek szerepelnie az útlevelünkbe. Amennyibe Azerbajdzsánba készülünk és jártunk Hegyi-karabahban, akkor inkább csináltassunk egy másik útlevelet és akkor nem lesz gond belőle. A vízum egy hónapig érvényes, és mindössze egy belépésre jogosít fel az országba.
Repülőjegy Bakuba
Baku, Azerbajdzsán fővárosa többféleképp is megközelíthető. Szerencsére már eljutottunk oda, hogy nem szükséges utazási irodán keresztül repülnünk – így saját szervezésben lényegesen olcsóbbra jövünk ki. A legegyszerűbb utazási mód mindenképp a Wizz air budapesti indulású repülőjárata. A járataik egyedüliként átszállás nélkül közlekednek Közép-Európából. Mindössze 4 óra repülés után egy teljesen más világba csöppenünk. Kis kézi poggyásszal akár már 40,-euróból is megoldható a repülőjegy oda-vissza, ha rendelkezünk Wizz Discount tagságival.
Érdemes azon is elgondolkodni, hogy akár 2-3 országot is megnézünk, ha már a kaukázusi régiót válasszuk úti célunkként. Mi Kutaisi-vel kötöttük össze a bakui utazásunkat. Kutaisiben landoltunk, körbe utaztuk Grúziát, majd innen tovább repültünk Bakuba, és onnan jöttünk haza. Eredetileg Tbilisiből akartunk vonatozni Bakuba, de a mérföldjeimet böngészve örömmel tapasztaltam, hogy összejött egy ingyen repülőjegyre elegendő Qmiles hűségpontom a Qatar Airwaysnél Tbilisből Bakuba. Qatar Airways a kedvenc légitársaságom, nekik soha sem mondok nemet. Végül is jó döntésnek bizonyult és alig egy óra repülés után már a Kaszpi-tenger partjánál ereszkedtünk. A barátaim nem rendelkeztek mérföldekkel, ezért az Azeri Airlines gépével utaztak Tbilisi-ből, nagyon dicsérték őket is.
Akik nem rendelkeznek mérföldekkel azoknak jó ötlet lehet az éjjeli vonat Tbilisiből. Bakuból a 38as vonat megy Tbiliszibe, Tbilisziből pedig a 37es vonat Bakuba. Mind kettő 20:30-kor indul és más nap reggel 8óra után fut be a másik ország fővárosába. 3 osztály közül választhatunk, ezek a következők:
- osztály (spalny vagon) – 2 személyes privát alvókabin – az ára Bakuból 57,10,- AZN, Tbilisiből pedig 97,- GEL
- osztály (kupé) – 4 személyes privát alvókabin – az ára Bakuból
33,61,- AZN, Tbilisiből pedig 57,- GEL - osztály (platskartny) – nyitott alvókabinos út – az ára Bakuból
22,93,- AZN, Tbilisiből pedig 38,- GEL
Hotelek és egyéb szállások Baku városában a látnivalók közelében:
A szállások Bakuban nagyon olcsók. Még a 4-5*-os hotelek árai is felettébb barátságosak. A legfontosabb tényező szállás foglaláskor az, hogy ne legyen a szállásunk túl messze Baku óvárosától, mivel ott találhatók a legfőbb látnivalók a városban. Miután hulla fáradtan a grúziai 5000 méteres hegyekből megérkeztünk Bakuba úgy döntöttünk, hogy egy kicsit kényeztetjük magunkat, ezért egy picivel jobb hotelt választottunk ki szállásnak. A Modern Hotel Baku került ki győztesen, amely minden elvárásunkat felül múlta. Szinte rögtön a belváros szívében található. Ettől autentikusabb hotelben meg sem tudtunk volna szállni még akkor sem, ha szándékosan ilyet kerestünk volna. A szállás hangulatáról a képek sokkal többet elárulnak, mint bármi, amit írhatnék – inkább nézzétek meg ti is azt. Az isteni finom ingyenes reggeli pedig egy nagyon kellemes meglepetésként ért minket.
Luxus szállástipp – Fairmont Baku Flame Towers
Amennyiben nem számít a pénz és egy csipetnyi luxusra vágyunk, akkor érdemes a Fairmont Baku Flame Towers szállodát választani. Ez a szálloda a város jelképének számító lángcsóva alakú épületben található. A szobaablakból kiváló kilátás nyílik a Kaszpi-tengerre. A vendégek mozizhatnak, jazz bárba mehetnek, vagy pedig részt vehetnek a sok-sok wellness kezelés egyikén.
Amennyiben egyik szállás sem felel meg a fentiek közül az igényeidnek, akkor érdemes körül nézni a Booking.com térképén, ahol más kiváló hoteleket, illetve apartmanokat találhatsz:
Booking.comAutóbérlés vagy tömegközlekedés Bakuban?
Nagy általánosságban az autóbérlést választom. Viszont Bakuban annyira olcsók a taxik és a tömegközlekedés, hogy teljességgel fölöslegesnek tartom az autóbérlést. A főbb látnivalók gyalogos közelségre találhatók egymástól és ahova nem tudunk eljutni gyalog, oda elvisz az Uber, vagy pedig a Bolt. Ha a lenti látnivalókon kívül máshova is szeretnénk eljutni, akkor már érdemes elgondolkodni egy autó kölcsönzésén. Az autókölcsönzőkről sok jót nem hallottam, szóval mindenképp érdemes biztosítást kötni. indulás előtt. Én az autóbiztosítást a Worldwideinsure weboldalon kötöttem meg, ahol egy évre olcsóbbra jött ki a korlátlanszámú autókölcsönzésre a biztosítás, mint egyenesen az autókölcsönzőnél egyetlen alkalomra.
Ami az árakat illeti, azok egyáltalán nem vészesek. Egy Volkswagen Polo gépjármű már akár napi 20,- euróért is lefoglalható. Az autókölcsönző értékelései néhol elég durvák, szóval mindenképp hasonlítsátok össze autóbérlés előtt az egyes autókölcsönzőket. A legjobb ajánlatokat a Rentalcars és a Discovercars weboldalakon találhatjátok.
Látnivalók Baku városában
Baku nagyjából 4 napnyi látnivalóval várja az utazókat. Ennyi idő alatt bőven meg lehet nézni minden látványosságot a városban. Mielőtt elindultunk, azon gondolkodtam, hogy vajon meg-e éri ide utazni. Az összes ismerősöm furán nézett rám, hogy mi a francért menne valaki pont oda?! Azóta már eltelt több mint egy év és bátran kijelenthetem, hogy ez volt az egyik legjobb úti cél, amit valaha választottam. Az emberek nagyon kedvesek voltak, semmiféle atrocitás nem ért bennünket. Igaz az ország több, mint 90% muszlim, de nem olyan szinten hithűek, mint például Szaúd-Arábiában. Vegyük is sorjában, hogy milyen látnivalók várnak ránk Baku orientális városában:
Maiden Tower – A Szűz-torony
Baku egyik legtitokzatosabb épülete, rengeteg legenda lebegi körbe. A torony magassága 29,5 méter. Az alapátmérője pedig 16,5 méter. A falai nagyon vastagok, az alapoknál majdnem 5 méter szélesek. Ebből is erednek a legendák, ami alapján a torony a nevét kapta. A torony annyira biztonságos volt a történelem során, hogy hiába ostromolták nem sikerült bevenni. Pont ezért, a szűz lányokat ide bújtatták el a barbár hordák elől. A torony tetejéről pompás látvány nyílik az óvárosra és a Kaszpi-tengerre is. 9:00 és 18:00 között van nyitva és a belépő ára 15 AZN.
Flame towers – a tűz tornyok
Bár nem itt szálltunk meg, de a tűz tornyok meglátogatását nem hagyhattuk ki. A három torony éjszakánként különböző fényekben van kivilágítva. Ott jártunkkor az egyik torony (luxus apartmanokkal) még mindig építés alatt állt. A másik toronyban irodaházak találhatók, oda sajnos nem engedtek be. A harmadikba, a hotelbe viszont bárki szabadon bemehet körül nézni. Hihetetlen látvány fogad már a hotel recepcióján is. Ha becsukom a szemeimet, az óriási kristály csillárt még mindig magam előtt látom azóta is. A hotelen belül elmehetünk a Jazz bárba egy koncertre vagy az Imax moziba egy filmre ha kedvünk tartja. Ha rákeresel a Googlen arra, hogy „mik a legfontosabb látnivalók Baku városában”, akkor a láng tornyai garantáltan minden listán szerepelni fognak.
Baku óvárosa
Baku városa olyan, mint amikor az új és az öreg találkozik egymással. Egyrészt modern felhőkarcolók sorakoznak egymás mellett. Aztán az eget bámulva séta közben hirtelen egy több száz éves mecset jelenik meg előttünk. Az óváros része Bakunak pont ilyen. Egy fallal van körbe véve az egész rész. Jobbnál-jobb éttermek és kocsmák várnak ránk. Imádtam csak úgy céltalanul mászkálni és nézni a helyi kofákat, ahogy a portékájukat kínálják. Ha szuvenírt szeretnénk vásárolni Bakuban, akkor ez a tökéletes hely. A látnivalók közül ez volt az én személyes kedvencem Baku belvárosában.
Shirvanshahs palota
Azerbajdzsán építészetének egy valódi gyöngyszeme. A 15. században épült és több épületből is áll. Megtalálható itt többek közt egy mecset, egy sírkamra, de még egy termálfürdő is. A palota 52 szobából áll és szinte minden lépésünk során a történelmet látjuk megelevenedni körülöttünk. Ha szeretnétek többet megtudni Baku leghíresebb palotájáról, akkor ebben a posztban találhattok további érdekességeket.
Gobusztán sziklarajzai és sár vulkánjai
Amennyiben szeretnénk látni Azerbajdzsánt Bakun kívül is, akkor érdemes egy taxit fognunk és elindulnunk Gobusztánba. Az itt található barlangrajzok egyes legendák szerint több ezer évesek. Körülbelül fél óra kocsikázásra innen találhatóak a sárvulkánok, amelyek leginkább egy holdbéli tájra emlékeztetnek. Több mint 300 fortyogó sárvulkán található itt, ami a világ sárvulkánjainak az egy harmada. Érdemes egy egész napot rászánni erre a két látnivalóra.
Nizami bevásárlóutca
Ami Budapesten a Váci utca az Bakuban a Nizami utca. Baku legnagyobb bevásárló utcája hosszabb mint 3,5 kilométer. Modern, neo-reneszánsz, barokk, neoklasszikus épületek váltják egymást. Ha szeretnénk orientális hangulatú ruhákkal bevásárolni, akkor a lehető legjobb hely erre a Nizami utca.
A Mártírok sétánya és az Örök Láng emlékműve
A mártírok sétánya egy emlékhely az 1990-ben történt Szovjetek elleni felkelésben elesett katonák tiszteletére. A márvánnyal kirakott sétányon kiváló fotókat készíthetünk a Tűz Tornyokról és a legvégén találjuk az Örög Láng emlékművét. Itt a láng az elhunyt katonák tiszteletére lobog. Az emlékmű mögött elénk tárul a legszebb kilátás Baku-ra és a Kaszpi-tengerre. Innen egy siklóval tudunk leereszkedni az óvárosba. A Siklóban egyszerre 28 embert fél el és 455 méteren keresztül ereszkedik le közvetlenül a szőnyegmúzeumhoz.
A szőnyegmúzeum és mini Velencéje
Az épület, amely már az első pillantásra is különleges. Egy szőnyeget ábrázol kívülről. Nem véletlenül, ugyanis itt találjuk a legszebb szőnyegeket Azerbajdzsán, amelyet már valódi művészetnek nevezhetünk. Majdnem 5000 darab különböző szőnyeg látható ebben a múzeumban. A fényeket szándékosan gyengére állították a hőmérsékletet pedig állandósították az épület üzemeltetői azért, hogy a természetes színezékek ki ne fakuljanak. A szőnyegmúzeum mellett találjuk Baku mini Velencéjét. Ha szeretnénk egyet gondolázni Velencén vagy pedig Las Vegason kívül, akkor ne is keressünk tovább – csoda szép hely.
Heydar Aliyev Központ
Akik szeretik a modern építészetet, azoknak ez az épület egyenesen kötelező. Zaha Hadid brit-iraki építész neve bizonyára ismerősen hangzik a legtöbb olvasónak. Szerte a világon találjuk épületeit és rengeteg építészt ő inspirált. Többek közt a Heydar Aliyev központot is ő tervezte. Ez egy valódi építészeti műremek, amely bármelyik modern nyugati városban megállná a helyét. Manapság kiállítóteremként működik. Érdemes előre informálódni, hogy milyen kiállítást rendeznek épp az épületben.
Atesgah tűz temploma
A 16.-17. században a zoroasztriánus vallás dominált Azerbajdzsán területén. Ez a a világ egyik legrégebbi mind a mai napig létező vallása. Ez a vallás az iráni felföldön, pontosan a mai Azerbajdzsán területén keletkezett. Az Atesgah templom a zoroasztriánus vallás temploma. Bár a templom nem olyan nagy szám, de mindig élvezettel tekintek bele egy-egy új vallásba, hogy ezáltal is pontosabb képet kapjak a helyi életről.
Yanar Dag
Yanar Dagot sokan úgy ismerik, mint az örök láng hegye. Az állandó gázszivárgásnak hála a tűz soha nem alszik ki ezen a helyen. Állítólag egy pásztor fedezte fel az 1950-es években, amikor a gázszivárgást meggyújtotta. Azóta a tűz nem aludt ki és gyakran akár 3 méter magasba törnek fel a lángok. Sajnos a kötelező látnivalók közül ez nekünk kimaradt, de legalább lesz miért vissza térnem Baku városkájába.
Egyéb fizetős programok és látnivalók Baku városában:
- All Inclusive! Yanar Dag, Gobustan, sárvulkánok, Astegah temploma kirándulás egyben – 82,- EUR
- All Inclusive! Egész napos Shamakhi és Gabala kirándulás – 45,- EUR
- Fedezd fel Azerbajdzsán gubai hegyvidékét! Egész napos kiruccanás ebéddel az árban – 67,- EUR
- Szervezett kirándulás Azerbajdzsán eldugott részébe! Irány Lahij és Demirchi – 69,- EUR
- Repülőtéri transzfer egyenesen Baku városába – 25,67,- EUR
- Fél napos kirándulás Absheron kastélyaihoz – 125,- EUR
- Kóstold meg a helyi borokat! Egész napos kirándulás Qabalába, a helyi borászati régióba – 168,- EUR
- Kirándulás Quba-ba és Khinalig-ba fel az azeri hegyekbe – 80,- EUR
- Fél napos borkóstolás egyenesen az azeri szőlőtermelőknél, annyi borral, ami beléd fér – 192,- EUR
- Egész napos főző mesterkurzus: Tanuld meg elkészíteni a helyi ételeket egy profitól! – 113,- EUR
Baku összegezve:
Repülőjegy: 40,- EUR
Szállás 3 éjszakára reggelivel: 100,- EUR
Vízum: 20,- EUR
Együtt: 160,- EUR
Min a fenti leírásból látható, mi nagyon jól éreztük magunkat Azerbajdzsánban. Baku városában az árak nagyon olcsók, a látnivalók változatosak, az emberek pedig hihetetlen jó fejek. A három kaukázusi ország közül pont Azerbajdzsán orientális konyhája ízlett a legjobban számomra, szóval azzal sem tudunk melléfogni. Ráadásul az éttermek is olcsóbbak, mint például Budapesten – nem kell sok extra költséggel számolnunk az étkezésre.
Végül még annyit hozzá adnék, hogyha legközelebb úti célt fogsz választani, akkor ne feltétlenül ragaszkodj a nyugati országok fővárosaihoz. London és Párizs szép helyek, de garantálom neked, hogy a látnivalók Baku városában legalább annyit tudnak nyújtani, mint a két előbb említett város. Kicsit mozdulj ki a komfort zónádból, és bátran foglald le a repülőjegyedet Bakuba, ígérem nem fogod megbánni.