Hát… ez a poszt nem túl jól öregedett. Ennek ellenére itt hagyom, és remélem egyszer még visszatérhetek ebbe a csodás városba. Az ukrán fővárost hajlamosak az emberek alábecsülni. Teszik ezt sokan annak ellenére, hogy nem is tudják milyen rejtett kincsek várnak ránk ebben a városban. A legtöbb embernek eszébe sem jut Ukrajnába utazni. Amikor valaki megkérdezi tőlem, hogy melyik az a hely, ahova legszívesebben visszatérnék az eddigi úti céljaim közül, akkor általában három-négy város jut eszembe, és ezekből az egyik mindig Kijev. Persze ezután hangos röhögés a válasz. Sokszor még hitetlenkedve vissza is kérdeznek az emberek, hogy ők komolyan gondolták a kérdést és komoly választ is várnak el. A válaszom ilyenkor is változatlan. Nem tagadom, szerelmes lettem az ukrán fővárosba. Kijev kicsit olyan számomra, mint az általános iskolában, a hátsó padsorban egyedül üldögélő kislány. A kislány, aki nem túl szép, de nem is csúnya. Viszont van neki egy olyan kisugárzása, amit nem mindenki lát meg. Ezt a kisugárzást egészen addig nem is látják az emberek, amíg meg nem ismerik őt. Kijev pont ugyanilyen. Ha nem csak a felszínt nézegeted és hajlandó vagy félretenni az előítéleteid, akkor könnyedén te is beleszerethetsz. Tudom, elsőre bizarrnak tűnik ez, hogy Ukrajnába utazzon bárki is. Hidd el megéri! Kijevben hatalmas kalandok és olyan látnivalók várnak rád, hogy életed végéig emlékezni fogsz rá. Nézzük is inkább, hogy miért dicsérem ennyire ezt az alapból unalmasnak hangzó várost.
Tartalom
Érdekességek Kijevről és Ukrajnáról
- Kijev városát 482-ben alapították. Ma a lakossága már csaknem három millió főt számlál.
- Itt található a világ legmélyebb metrómegállója. A metróra 105 méterrel a föld felszíne alatt lehet beszállni. A második legmélyebben található megálló Moszkvában van, amely „mindössze” 84 méter mély. Ez az állomás nagyon közel található az ukrán parlament épületéhez. A legenda szerint még titkos menedékek is fellelhetők ezen a metróállomáson. Ha esetleg egy újabb világháború törne ki, akkor legyen hova elbújnia Ukrajna vezetői politikusainak és milliomosainak.
- Ha gyorséttermekről van szó, akkor mindenkinek az Egyesült Államok jut az eszébe elsőként. Viszont ezen a téren Kijevnek sincs szégyenkeznivalója. A világ harmadik legforgalmasabb McDonald’s étterme pont Kijevben található. Naponta 2 200 000 rendelést vesznek fel.
- A világ első alkotmányát Ukrajnában írták alá. A szerzője Filip Orlik volt. Orlik, a zaporozsjei hadsereg hetmanja 1710-ben hitelesítette a dokumentumot. Az érdekesség kedvéért az Egyesült Államok alkotmányát csak 1787-ben írták alá.
- A hivatalos ukrán himnusz mindössze 6 sorból áll. Négy sor vers és két sor kórus. A himnusznak van folytatása is, az viszont hivatalosan nincs elismerve. A folytatást Paul Chubinskiy költő írta. Lehet, hogy köze van ahhoz a mondathoz, hogy ” Hagyd, hogy testvéreimmel helyt álljunk a véres csatákban Syan-tól Don-ig”. A himnusz nem hivatalos részének eme sorában arra utal az író, hogy Ukrajna visszaveszi Oroszországtól és Lengyelországtól az elfoglalt földeket.
- Az ukránok a világon az ötödik legnagyobb alkoholfogyasztók. Az egy emberre jutó elfogyasztott alkohol számában mindössze Csehország, Magyarország, Oroszország és Moldova előzi meg a keleti szomszédunkat. A statisztika alapján a 15 évnél idősebb ukránok évente átlagosan 15 liter alkoholt fogyasztanak el. Ez idő alatt az írek „mindössze 14 litert”, míg a skandinávok „csak” 13 litert.
- A világ legidősebb térképe is Ukrajnához kötődik. A térkép nagyjából 15 000 évvel ezelőtt készült. Egy talált mamutcsontba vésték bele a lakosok a településük térképét. Ezek után még mondja nekem valaki azt, hogy Kijevben nincsenek is látnivalók!
- Ukrajnában a bűnügyek 90 százalékát megoldják. A világon a vezető országokban is legfeljebb 40 százalékos a bűnügyek felderítésének az átlaga. Hogy lehet ez? Ukrajnában az olyan „megoldhatatlan” bűnügyekkel, mint egy telefon eltulajdonítása nem foglalkozik a rendőrség.
- A Kijevben található Ginsburg ház a Szovjetunió legmagasabb épülete volt. Az épület 12 emelete 60 méter magasba nyúlik és régebben hotelként üzemelt. Hatalmas népszerűségnek örvendett és szinte mindig minden szoba le volt foglalva.
- Az ukrán főváros bevásárlóutcája háromszoros rekord birtokosa. Ez a legszélesebb (75 méter), legrövidebb (1300 méter) és a legtöbbször újra térkövezett (7 alkalommal) bevásárlóutca.
- Kijevnek van egy saját szabadságszobra. Ráadásul a Kijevi szabadságszobor magasabb még az amerikaitól is!
- Kijev az egyik legtöbb zöld területtel rendelkező főváros Európában. Egy lakosra nagyjából 20 négyzetméter terület jut. Sajnos a közelmúltban rengeteg park helyén toronyházakat kezdtek el építeni, ezért Kijev lecsúszott a rangsorban a képzeletbeli harmadik helyről az ukrán várost.
- Ukrajnában összesen hét látnivaló került fel az UNESCO világörökség listájára. Ebből kettő Kijevben található. Ez a kettő pedig nem más, mint a kijevi barlangkolostor – a Pecserszka Lavra és a Szent Zsófia székesegyház.
- Ahhoz, hogy átjuss a Trukhaniv szigetre Kijevben, át kell sétálnod Európa leghosszabb gyalogos hídján. Ezen a szigeten található Kijev városi strandja a Dnyepper folyó partján.
- Egy nagyon régi ukrán mondás szerint Igaz, hogy Moszkva nagy és Szentpétervár szép de Kijev viszont valójában az embereknek készült. Mi ezzel teljes mértékben egyet értünk.
Személyes tapasztalatok Kijevről
Az első pillanatban, amikor kitaláltuk, hogy Kijevbe szeretnénk utazni az ismerőseim 99% teljesen hülyének nézett. „Kijevben nincsenek is látnivalók! Meg fognak ölni! El fognak rabolni!” – mondták a legtöbben. A maradék egy százalék pedig, azt kérdezte, hogy jöhet-e velünk és mikor indulunk? A legnagyobb ellenérv Kijevvel kapcsolatban az volt, hogy veszélyes – hiszen Ukrajna de facto háborúban áll Oroszországgal. A mondat második fele teljesen igaz. Kijev viszont egyáltalán nem veszélyes. Egy pillanatra sem éreztem magam nagyobb veszélyben ott, mint például Budapesten a bulinegyedben éjfél után. A háborúról csak annyit szeretnék írni, hogy Kijev földrajzilag közelebb fekszik Budapesthez, mint Donetskhez, ahol a harcok folynak. A fővárosban az egészből egy átlagos utazó annyit vesz észre mindössze, hogy valamivel több az ebédre várakozó katona az éttermekben.
A helyiek hihetetlenül barátságosak és szeretnivaló emberek. Igaz a történelem nem bánt velük kesztyűs kézzel. Igen, mondom ezt az egészet annak ellenére, hogy tudom, mit művelnek a politikus a kárpátaljai magyarokkal. Az átlagos ukránok ugyanúgy megsínylették az elmúlt száz évet. Érdemes kimenni a piacterekre, ugyanis ott lehet igazán belekóstolni az ukrán hétköznapokba. Az ukrán nagymamák serényen árulják gyümölcseiket úgy, hogy
Az emberek nagyon szegények, ami nem meglepő annak tükrében, hogy a hivatalos adatok alapján az átlagfizetés 480 euró Kijevben. Valójában viszont sokkal inkább jellemző az emberekre, hogy még ezt a szintet sem érik el. Pár évvel ezelőtt sikerült összeismerkednünk egy sráccal a repülőtéren, aki azzal dicsekedett, hogy ő 350 eurót keres, igaz ezért heti hét napot kell dolgoznia – de ez már nagyon jónak számít a helyi viszonyokhoz képest.
Az árak hihetetlenül alacsonyak. Mikor betértem egy élelmiszerüzletbe és megláttam az árakat, akkor rögtön az jutott eszembe, hogy valahogy így érezhették magukat a németek, amikor megérkeztek a nyolcvanas években a Balatonhoz. Nem azt mondom, hogy nem lehet sok pénzt elkölteni Kijevben, de ahhoz, hogy jól érezze magát az ember az ukrán fővárosban lényegesen kisebb összegre van szüksége, mint nyugat, vagy akár Közép-Európa városaiban. Pár nap elteltével az éttermekbe betérve már nem is figyeltük az árakat. Egészen addig, amíg az ember nem fog ki valamilyen hiper-szuper Michelin csillagos éttermet, addig garantáltan a hazai árak töredékéért tudunk megebédelni.
Repülőjegyek Kijev városába
Az alábbi szöveg egészen az orosz-ukrán háború kitöréséig igaz volt, sajnos azóta a légiforgalom teljesen leállt Ukrajna felett. Mivel gondolom ti sem szeretnétek a levegőben cirkáló rakéták között utazni, ezért megértitetek a helyzetet. Az ukránok jelenleg Varsóból repülnek, ha bárhova is utaznak. Oda éjszakai vonattal zötykölődnek Kijevből. Sajnos így maradt az autós, illetve a tömegközlekedés Kijevbe.
Pár évvel ezelőtt még teljesen esélytelen volt az olcsó repülés Kijev városába. Azóta sok víz lefolyott már a Dnyeper folyón és a légiközlekedés a feje tetejére állt. Az olcsó fapados járatoknak köszönhetően, egy kis odafigyeléssel a repülőjegy Kijevbe már olcsóbban lefoglalható, mint egy vonatjegy Budapestről Debrecenbe. A repülőjegy ára mindössze 20,- euróért már foglalható oda-vissza, mindenféle tagsági nélkül. Ez mindenekelőtt annak köszönhető, hogy Kijev elérhető mind a Ryanair, mind pedig a Wizz Air járataival az környező repülőterekről. Legyen az Budapest, Bécs vagy Pozsony. Amire nem árt odafigyelni, hogy Kijevnek két repülőtere is van. Az egyik a város nemzetközi repülőtere, Boryspil. Ide repül a Ryanair. A másik repülőtér pedig a kisebb Zhuliany repülőtér, amelyre a Wizz Air repül. A két repülőtér közül Zhuliany található közelebb a belvároshoz. A távolság viszont elenyésző Boryspil repülőteréről is, szóval egyáltalán nem érdemes ez miatt Zhuliany-t választani. Érdemes megnézni, hogy melyik légitársaságnál a legolcsóbbak a repülőjegyek. Sokszor jobban megéri két egyirányú repülőjegyet vásárolni: az egyiket a Wizz Air-nél a másikat pedig a Ryanairnél. A kínálat olyan óriási hála a vendégmunkásoknak, hogy az esetek többségében nem okoz különösebb problémát olcsó repülőjegyet találni.
Autóbérlés Kijevben, szükséges egyáltalán?
Aki szeretne egy hosszú hétvégét eltölteni az ukrán fővárosban, ha rám hallgat nélkülözi az autóbérlést. Kijevben a látnivalók nagyon közel találhatók egymáshoz. A legtöbb látnivaló gyalogos közelségre található egymástól a belvárosban. Pont ezért is gondolom úgy, hogy Kijevben teljesen fölösleges az autóbérlés. Az Uber és a Bolt remekül működnek a városban és teljesen biztonságos módja a közlekedésnek. A repülőtérre érkezve az applikáción keresztül érdemes megrendelni a transzfert. A transzfer árak olyan olcsók, hogy nem sok értelme van buszozni. Ez különösen igaz abban az esetben, ha legalább ketten, vagy többen utaztok. Aki mégis autót szeretne bérelni és felfedezni Ukrajna eldugott pici falvait, annak érdemes körülnéznie a Rentalcars és a Discovercars weboldalakon. A poszt írásának pillanatában egy Nissan Micra kisautó már napi 21 euróból lefoglalható ezeken a weboldalakon.
Hotelek és egyéb szállások Kijevben a látnivalók közelében
Kijevben a szállások teljesen röhejes áron foglalhatók. Mielőtt még erre kitérnék, fontos leszögezni, hogy egy hatalmas városról beszélünk, amelynek majdnem 3 millió lakosa van. Mielőtt valaki gondolkodás nélkül belevetné magát a szállás foglalásba, mindenképp nyissa meg a térképet. Személyes véleményem alapján mindössze három negyedben éri meg szállást foglalni Kijevben. Ez a három pedig nem más, mint Schevchenko, Pechersk, Podil. A város többi része már túlságosan messze található a történelmi központtól.
Amikor szállodát keresgéltem, kétszer is megnéztem, hogy nem-e ütöttem be véletlenül kevesebb napot a keresőbe – az összes szállás olyan olcsó volt. Ez különösképp érvényes az apartmanokra az Airbnb-n keresztül. Természetesen azt is megértem, ha valaki nem szeretne Ukrajnában az Airbnb-vel kísérletezni. Mi bevállaltuk és nagyon remek élménnyel gazdagodtunk. Egy helyi család kis lakásában laktunk, amely nem volt semmivel sem kiemelkedőbb egy átlagos lakásnál, viszont ennek köszönhetően a Kijevi élet kellős közepébe csöppentünk. Reggel a friss gyümölcsöt a helyi piacon vásároltuk a babuskáktól és a város a valódi formájában ismerhettük meg.
Sajnos azóta már ez a szállás lekerült az Airbnb weboldaláról, de pár szállástippel azért még szolgálhatok:
Spórolós szállástipp: Mini Hotel Non-Stop
Egy nagyon bájos, valódi szovjet stílusú hotel. A hotel közel található a belvároshoz. Az Aranykapu mindössze 1,4 kilométer távolságra található a hoteltől. Budget utazók számára tökéletes választás lehet, hiszen egy éjszaka ára nagyjából két sörnek hazai árának felel meg. Ettől olcsóbban nem sok fővárosban lehet megszállni a világon, az is biztos.
Wellness & spa szállástipp: City Holiday Resort & SPA
Ez a hotel nem igazán a belvárosban található, viszont mindenképp megérdemel egy említést. Amikor már Magyarországon a wellness hotelek jó dolgukban egymásra licitálva emelik az áraikat évről-évre, akkor érdemes elgondolkodni egy merészebb feltöltődős megoldáson. A City Holiday Resort & Span távol esik a város zajától. Ez az öt csillagos hotel a legtöbb magyarországi wellness központot megszégyeníti szolgáltatásaiban. Medencék, pezsgőfürdő, szaunák, masszázsok – ez mind a pihenésre vágyó utazók rendelkezésére áll.
Luxus szállástipp: Ukraine Hotel
A város egyik szimbóluma ez a hotel. Az épület a Pechersk negyedben található közvetlenül a Függetlenség téren. A szálloda mindössze pár perc sétára található a Maidan Nezalezhnosti és Kreschatik metróállomásoktól. Ez a négy csillagos business hotel kiválóan fel van készülve bármilyen vendég érkezésére. Ráadásul keresve sem találnánk olyan szállást, amely ettől a hoteltől jobb helyen fekszik.
Akinek egyik fenti szállás sem felel meg, annak érdemes körülnézni a Booking.com szállásajánlatai között, ahol személyre szabhatja igényeit:
Booking.comA legfontosabb látnivalók Kijevben
A Szent Zsófia székesegyház
Ez az ortodox székesegyház a legrégebben fenn maradt kelet-szláv templom. A templomban 260 négyzetméter mozaik és 3000 négyzetméter freskó található. Az UNESCO 1980-ban a világörökség részének választotta a Szent Zsófia székesegyházat. A kijeviek eredetileg az isztambuli Hagia Sofia templom szépségével szerettek volna versenyre kelni ezzel a székesegyházzal. Ha már itt jártok, akkor mindenképp másszatok fel a székesegyház harangtornyába, csodálatos a kilátás onnan a Szent Mihály székesegyházra.
Az Aranykapu templom
Az eredeti Aranykaput sajnos a történelmi jelentősége ellenére még a középkorban szétszerelték. Ez a kapu segített megvédeni a várost az ostromlóktól. Az épület ma templomként működik. A mai formájában létező Aranykaput 1982-ben építették és a város lakói finoman szólva sincsenek túlságosan elragadtatva tőle. A kapu eredeti kinézetéről sajnos nem maradt fenn egyetlen kép és írásos emlék sem. Ezért az építészek a szájhagyomány útján terjedő információk alapján tervezték meg a kaput. Valójában szinte biztos, hogy egyáltalán nem így nézett ki az épület. Ennek ellenére nekünk nagyon tetszett és egy olyan finom pizzéria található közvetlenül mellette, hogy utána mind a tíz ujjam megnyaltam. A Pizzéria neve Il Molino.
Szent Mihály székesegyház és kolostor
A Szent Zsófia székesegyház harangtornyából már látni lehet a Szent András kolostort. Ez a gyönyörű aranyszínű hagymakupolás épület Kijev egyik szimbólumává vált. A Szent András székesegyház még ma is kolostorként működik, ennek köszönhetően a belépés ingyenes. Belülről a barokk stílus dominál, míg kívülről a bizánci építészet jegyeit lehet felfedezni. A kolostor mögött található egy kisebb park, amely további két látnivalóhoz vezet. Az egyik a Szent András templom a másik pedig a Barátság Ív, amelyről a következő bekezdésben írunk részletesebben.
A Barátság Ív és a zipline a Dnyeper folyó fölött
A Barátság Ív Kijev egyik legmagasabb pontján található. Ennek köszönhetően szinte az egész városból látható. Az emlékművet 1982-ben Skoblikov szobrász készítette. Kissé ironikus a szobor jelentése, amely az orosz-ukrán baráti kapcsolatokat ábrázolja. Az emlékmű három részből áll. Az első a titániumból készült ív. A második az orosz és ukrán katonákat ábrázoló bronz szobor. A harmadik pedig a gránitból készült nyél, amit a két katona szorongat. A kilátás fentről gyönyörű. Ha valaki megunta a tájban való gyönyörködét annak nem muszáj lesétálnia a dombról, választhatja akár a ziplineon való lecsúszást is át a Dnyeper folyó fölött. Ennek az ára 200,- UAH, ami nagyjából 6,- euró.
A kijevi barlangkolostor – Pecherska Lavra
A Pechersk Lavra barlangkolostor Kijev egyik legnagyobb látnivalója. Még az UNESCO is felvette azok közé a csodák közé, amelyek a világörökség részét képezik. A kolostorokat két szerzetes, Szent Antonyij és Szent Feodoszij alapította. A Kijevben található látnivalók közül, ha egyre nem jut időtök, akkor semmiképp sem ez legyen az. Nem is gondoltam volna, hogy egy ilyen csodálatos létesítményre találok Kijevben. Az épület több részből is áll – érdemes meglátogatni a közeli és a távoli barlangokat is. És ha már itt jártok, akkor ne hagyjátok ki a földalatti kriptákat sem.
A II. világháborús kiállítás
Tudom, hogy ezért most kapok hideget is és meleget is, de be kell vallanom, hogy soha nem szerettem a múzeumokat. Amikor Kijevben jártam, akkor is a kötelező látnivalók listáján szándékosan kihagytam a múzeumokat és a galériákat. Utólag ez súlyos hiba lett volna. Mindig is érdekeltek a II. világháborús harci eszközök. Eléggé meg is lepődtem, amikor észrevettem, hogy Kijevben szabadon láthatók a tankok, repülők, helikopterek és egyéb harci járművek. Eredetileg az volt a terv, hogy felmegyünk az óriási szoborhoz, amely a város fölött tornyosodik. Viszont ahhoz, hogy gyalog eljusson valaki ehhez a szoborhoz el kell haladnia a katonai múzeum előtt. Gondolhatjátok, hogy megörültem ennek a múzeumnak. A repülőgépekbe be lehet ülni, ki lehet próbálni a pilótafülkét is. Gyerekeknek hatalmas élményt nyújthat ez a múzeum. Pár percre még én is visszafejlődtem egy öt éves szintjére örömömben. A belépő árát még kiemelném, ami mindössze 1,50,- EUR. Ettől jobban sem költöttem el még ilyen kevés pénzt.
Az Anyaföld szobor
Közvetlenül a II. világháború múzeuma mellett található az úgy nevezett Anyaföld szobor. A szobor rozsdamentes acélból készült. Magassága eléri a 102 métert is. A szobor súlya meghaladja az 560 tonnát. A jobb kezében egy kardot tartogat, amely 16 méter magas és 9 tonna nehéz. Ilyen számok mellett képzelhetitek, hogy valójában milyen nagy is ez a szobor. A szobor másik kezében egy pajzsot tartogat, amely a Szovjetuniót jelképezi. Olvastam még egy érdekességet a szobor kardjával kapcsolatban. A kard végét le kellett vágni. Hogy miért? Mert magasabban volt, mint a Pechersk Lavra templomának a keresztje. Ebből is látszik mennyire vallásosak az ukránok.
Mezhyhirya – Janukovich palotája
Elég szkeptikusan álltam hozzá Janukovich villájához. Nem igazán értettem, hogy egy ház hogyan lehet ekkora látnivaló. Végül mégis úgy döntöttünk, hogy felkeressük Mezyhirya-t. Aztán történt valami. Ubert hívtunk, hogy eljussunk a volt elnök palotájához. Amikor beszálltunk az autóba akkor a sofőrön láttam a zavartságot. Nem hitte el, hogy hova kell neki vezetnie. A sofőr nem beszélt semmilyen nyelvet sem az ukránon kívül, de láttuk rajta a zavartságot. Út közben kézzel-lábbal elmesélte, hogy ő még soha nem járt itt, de mindig is szeretett volna. Mivel Janukovich villája elég messze található Kijevtől és még vissza is kellett jutnunk a városba, ezért megkértük őt, hogy nem-e jönne be velünk és cserébe befizetjük az ő belépőjét is. A sofőr megszeppenve nézett ránk és boldogan igent mondott. Pár perc múlva már azt hallgattuk, hogyan dicsekedik a feleségének, hogy ő épp hol tartózkodik. Ekkor fogtam fel, hogy valójában mennyire fontos is ez a hely az ukránok számára. A sofőr állítása szerint a volt elnök elszökött Oroszországba azután, hogy elveszítette a hatalmat és Putin gondoskodott róla, hogy soha többé ne beszéljen…
A házra visszatérve, gyönyörű helyen található. Egyszer, ha nagy leszek, akkor majd én is ilyen házat szeretnék. A Mezhyhirya nemzeti parkba 5,- euróba kerül a belépő (kedden félárért lehet bemenni). A villába ettől már borsosabb árral kell számolni, ezt mi kihagytuk – viszont a helyszín valóban gyönyörű.
Maidan tér
Az ukránok ezt a teret más néven Szabadságtérnek is nevezik. Ha bármilyen forradalom, tüntetés vagy lázadás készült az országban, akkor ezen a téren gyülekeztek az emberek. Békeidőben viszont egy nagyon hangulatos kis térről beszélhetünk. Ez a tér Kijev valódi központja, szinte érezni az energiát, ami átjárja a várost. A téren a hat szökőkúton kívül még egy vízesés is található. Nyáron gyakran koncertek és különböző fesztiválok helyszíneként szolgál. Nem fogom azt írni, hogy ide gyertek el mindenképp. Hiszen, ha Kijevben jártok, akkor akarva-akaratlanul is köttök majd ki.
Kijev városi strandja
A Dnyeper folyó partja egy újabb furcsa meglepetés volt számomra. Álmomban sem gondoltam volna, hogy a helyi látnivalók felfedezése közben fürdésre alkalmas helyekre bukkanunk Kijevben. Az ukrán fővárosnak van egy saját „Margit-szigete”, ezt Venetsianskyy ostriv-nak nevezik. Megéri felkeresni, számomra már-már hihetetlen volt, hogy ilyen sok zöld része van a városnak. Magyarországon már ennek valószínűleg hűlt helyét lelnénk csak a betondzsungelben. Nyáron a fiatalok itt iszogatnak és szórakoznak a parton. Mindenképp keressétek fel.
Chernobyl
Chernobylt gondolom senkinek sem kell már bemutatnom. 1986 április 26.-án a Pripiaty és Chernobyl határában található atomerőműben két robbanás történt. Bekövetkezett az emberiség legnagyobb nukleáris katasztrófája. A városokat kilakoltatták. Az épületeket pedig szépen lassan visszafoglalta a természet. Ma már szerencsére sikerült megoldani a nukleáris sugárzás kérdését (legalábbis egy pár évtizedre). Chernobyl újra látogatható. Többek között az HBO Chernobyl sorozatának hála évről-évre több ember keresi fel a szellemvárost. Egy látogatás ára nagyjából 70-80,- euró között mozog. Aki érdekli az emberiség történelmének eme sötét része, annak Chernobyl kötelező látnivaló.
Egyéb fizetős programok és látnivalók Kijevben
- 2 órás városnéző hajókázás a Dnyeper folyón – 13,- EUR
- Próbáld ki, hogy tudsz célbe lőni távcsöves puskával – 67,- EUR
- Egész napos szervezett kirándulás Chernobylba a szükséges felszereléssel és engedélyekkel – 79,- EUR
- Szervezett félnapos kirándulás idegenvezetővel Janukovich palotájához a Korrupicó múzeumba – 49,- EUR
- Egész napos utazás SA-13 GOPFER katonai transzporterrel a rakétakilövő bázisra – 160,- EUR
- Urbex kaland: földalatti alagútrendszer felfedezése idegenvezetővel – 30,- EUR
- Mindig erre vágytál! Vezess tankot!: Félnapos program – 915,- EUR
- Ilyen a valódi szegénység: idegenvezetős séta Kijev árvaházában és az utcáin. A pénzt az árvaház kapja – 4,- EUR
- Egész napos kirándulás egy volt nukleáris rakéta bázisra idegenvezetővel, az összes engedéllyel az árban – 191,- EUR
- Egyedülálló soha vissza nem tértő alkalom: Zúzz szét egy autót egy T-34 tankkal te magad – 4984,- EUR
Összegezve
Repülőjegy – 20,- EUR
Szállás 4 éjszakára két személyre a négy csillagos Ukraine Hotelben – 72,- EUR
Uber transzfer a repülőtérről és vissza – 10,- EUR a Zhuliany repülőtérről, 20,- EUR a Borispyl repülőtérről (több utas esetén ez még tovább osztódik)
Együtt – 112,- EUR
Kijev egyáltalán nem veszélyes város. Sokan az ország keleti határán dúló háború miatt félnek ide utazni, viszont ez a félelem teljesen alaptalan. A városban éjjel-nappal szabadon sétálgattunk és soha egy percig sem éreztük magunkat veszélyben. Ha nem követsz el olyat, amit otthon sem csinálnál, akkor Kijevben sem történik majd bajod.
A Szent Zsófia székesegyház, a Dnyeper folyó strandja, Pecherska Lavra barlangkolostorai, Mezhyhirya – Janukovich palotája, Maidan tér, az Anyaföld szobor, a II. világháborús kiállítás, a Szent Mihály székesegyház és kolostor és az Aranykapu templom. Ha 3 éjszakánál tovább maradsz Kijevben, akkor érdemes még Chernobylt is megnézni .
Az éjszakai élet egészen addig olcsó, míg a kocsmatúráknál maradnak a turisták. Kijev legnagyobb clubjai egyáltalán nem olcsók. Nem azt mondom, hogy Ibiza szintű árakkal kell számolni, de határozottan drágábbak az árak, mint amit a helyi lakosok megengedhetnek maguknak.
Mint ahogy már korábban is említettem: Moszkva nagy, Szentpétervár szép, de Kijev viszont valójában az embereknek készült. Kijev sokkal szabadabb, élhetőbb város, mint Moszkva. Ráadásul a szállásokért és az éttermekben az orosz főváros árainak a töredékével számolhatunk.
Árszínvonal Kijevben:
Sokan azt állítják, hogy ha valamilyen olcsó közeli országba vágyunk, akkor érdemes Grúziába utazni. Valójában viszont a kaukázusi országban szinte semmivel sem olcsóbbak az árak, mint Magyarországon. Ukrajnában viszont minden sokkal olcsóbb! Pár konkrét példa (az árak minimálisan változhatnak az átváltás alapján): egy csomag cigaretta 1,30,- EUR, McDonalds menü ára 3,60,- EUR, tömegközlekedésre egy jegy 0,25,- EUR, +1 kilométer a taxiórán 0,21,- EUR. Ukrajnától nincs olcsóbb úti cél.
Látnivalók Kijevben:
Az a tény, hogy a város nagyon olcsó, nem azt jelenti, hogy ne lenne ott mit csinálni. Látnivalók százai várnak az utazókra Kijevben. Túlzás nélkül mondhatom, hogy az egész város kellemes csalódás volt. Az utcák tiszták voltak, szinte alig volt szemét a földön. Az aranyszínű hagymakupolás templomok látványa pedig szó szerint beleégett a retinámba. Ha ilyen látnivalók lennének az Egyesült Államokban valahol Los Angelesben, vagy pedig Las Vegasban akkor minden második film Kijevben játszódna. Európában még van mit fejlődnünk marketing területén.
Éjszakai élet Kijevben:
Azt amit Kijev éjszakai élete tud nyújtani az utazóknak még álmaimban sem gondoltam volna. A clubok színvonala világszintű. Sem a hangtechnika, sem a fényelemek, de mégcsak a DJ-k sem okoztak csalódást. Hiába Barcelona, vagy Róma világhírű clubjai – ha bulizásról van szó, akkor Kijev bármikor lehagyja ezeket a városokat. A legnagyobb clubok a következők: D.Fleur, SkyBar, Caribbean Club, DaliPark, CHI, Bora Bora Beach Club. Érdemes rákeresni pár partifotóra, hogy el tudjátok képzelni milyen hangulata is van ezeknek a helyeknek.
Helyi ételek Kijevben:
Az ukrán konyha felhelyezte Ukrajnát Európa kulináris térképére. Annak ellenére, hogy Kijevben található a világ harmadik legforgalmasabb McDonalds étterme, a tradicionális ukrán ételek a mai napig nagyon népszerűek a fiatalok körében. Az ukránok szeretik tejföllel fogyasztani ételeiket, szóval ha pár Ukrajnában töltött nap után a mérleg nyelve kicsit elcsúszik, akkor még nem kell feltétlenül arra gyanakodnod, hogy elromlott. A kötelező ételeket mindenképp kóstoljátok meg, ha már ott jártok. Ezek a következők: kijevi csirke, töltött káposzta tekercs, burgonya palacsinta, Vareniki pirog, banush, borsc, okroshka, nalisniki.
Összegezve – Azt hiszem már mindent elmondtam a városról. A szívem visszahúz. Ha kicsit megnyugszik a világ és visszatérnek a dolgok a régi kerékvágásba, akkor biztosan újra nekivágok ennek a kelet-európai gyöngyszemnek. Nem hiszek a távkapcsolatban. Soha nem is hittem. De Kijevvel kapcsolatban ez valahogy mégis működik. Mind az emberek, mind a látnivalók, mind a hangulat Kijevben lenyűgözőek voltak. Minél tovább vagyok távol az ukrán fővárostól, annál inkább visszavágyok.