Spanyolország minden évszakban kiváló ötlet. A tengerpart mellett húzódó Katalónia központja Barcelona, pedig főleg az. Ha valaki azt kérdezi tőlem, hogy melyik a kedvenc városom Európában, akkor most gondolkodás nélkül rávágom, hogy Barcelona. Mondom ezt úgy, hogy nem vagyok egy nagy focidrukker. Ebben a városban minden adott ahhoz, hogy jól érezze magát itt az ember. Aki szeretne az részt vehet egy futball rangadón, mások pancsolhatnak a tenger habjaiban, a kultúra szerelmesei Antoni Gaudi műveiben gyönyörködhetnek reggeltől-estig, míg az éjszakai élet királyai belevethetik magukat a katalán bulikultúra legjavába. Barcelonában egyszerűen mindenki megtalálja azt, amire vágyik. A város mediterrán klímájának köszönhetően pedig a jó idő szinte garantált. A látnivalók többsége annyira lenyűgöző, hogy Barcelona városát a legtöbb szavazáson Európa legjobb úti céljának szavazták meg. Igyekszem nem csak szuperlatívuszokban beszélni a városról, de elég nehezen megy, amikor valami ennyire a szívemhez nőtt. Ha valaha úgy döntök, hogy majd más országban próbálok szerencsét, akkor itt határozottan el tudnám képzelni az nyugdíjas éveimet. Nem húzom tovább az időt – bele is vágok, hogy mitől is nyűgözött le ennyire ez a csodálatos város.
Tartalom
Érdekességek Barcelonáról
- Barcelonát a Rómaiak alapították idő számításunk előtt az I. század végén Barcino néven. Ekkor még csak egy kisebb kolónia volt. Ez a tény viszont nem azt jelenti, hogy ez előtt még ne éltek volna itt emberek. Az El Raval negyedben egy korai település romjait tárták fel. Az itt található sírok és lakóházak időszámításunk előtt 5000-nél is öregebbek.
- A helyiek szerint a Barcelona név a „Barkenlo” szó módosított változata. Ennek a jelentése a következő: ” A legtöbb zöldséggel rendelkező”. Ezt a nevet az ibériai telepesek adták a városnak.
- Egyéb források alapján a város Hamilcar Barca karthágói hadvezérről kapta a nevét. Ezek az emberek azt állítják Hamilcar Krisztus előtt a 3. században alapította a várost.
- Barcelonát a történelem során többször is elfoglalták a különböző nemzetek. Az ötödik században a vizigótok, a 8. században a mórok, a 9. században pedig ismét a frankok kezére került Barcelona.
- A város tele van légvédelmi bunkerekkel. A ’30-as években zajló spanyol polgárháborúban közel 1000 ilyen bunker épült. Az egyik (Refugi 307) a mai napig látogatható is.
- Barcelona Katalónia (Spanyolország autonóm közösségének) fővárosa. Ha meg szeretnél sérteni egy katalánt, akkor nevezd őt spanyolnak. Katalónia rendkívül erős nemzeti identitással rendelkezik. Pont ezért a katalán és a spanyol is hivatalos nyelvnek számít Katalóniában. Ezért Barcelona lakóinak a nagy része is kétnyelvűnek tartja magát. Sőt, a törvény alapján a tanároknak, az orvosoknak és a közszférában dolgozóknak kötelezően beszélniük kell katalánul is.
- Barcelona területe 101,9 négyzetkilométer. Ez Budapest csupán egy ötöde. A város lakossága 1,62 millió főt számlál. Ezzel Barcelona a Földközi-tenger legnagyobb városa. Ha pedig csak Spanyolországot vesszük számba, akkor Barcelona az ország 2. legnagyobb városa Madrid után.
- Létezik egy legenda, ami szerint az Eiffel tornyot eredetileg nem Párizsba, hanem Barcelonába szerették volna felépíteni. Barcelona viszont a mérete és a költségek miatt ezt a lehetőséget elutasította. Miután viszont utánanéztem kiderült, hogy ez valóban csak egy kitalált legenda.
- Barcelona strandjait mesterségesen hozták létre. Egészen 1992-ig a város nem is rendelkezett fürdésre alkalmas partszakasszal. Viszont ebben az évben rendezték meg itt az Olimpiát és a város vezetősége egy több mint 3 kilométer hosszú partszakaszt hozott létre.
- Barcelona területének több mint három százaléka zöldterület. A városban 90 park és városi kert található. A zöldterületeknek a fele a Parc de Collserolában található. Ez a park huszonkétszer nagyobb, mint a New York-i Central Park. Ennek tükrében a Parc de Collserola a világ legnagyobb nagyvárosi parkja.
- Barcelona ideális hely a kerékpározás szerelmeseinek, mivel a látnivalók többsége kerékpárral is könnyedén megközelíthető. Összesen 180 kilométer bicikliutat lehet körbetekerni.
- A város legfelkapottabb múzeuma az elbűvölő helyi látnivalók közül az FC Barcelona Múzeum. Minden évben több mint 1,5 millió látogató keresi fel a Camp Nou Stadiont. Ez Európa legnagyobb futballstadionja, a befogadóképessége csaknem 100 000 fő. A foci ebben a városban valódi hitvallás.
- Aki nem ismeri Antoni Gaudìt, az jobb, ha rákeres barcelonai utazása előtt. Az egész városon érezni az ő keze munkáját. Gaudit a La Sagrada Familiában temették el a Kármel Miasszonyunk kápolnájában. A halála drámai volt, mivel épp a Sagrada tervein dolgozott és közben elütötte egy villamos.
- Sagrada Familia eredeti építésze nem Antoni Gaudí volt. A katedrálist eredetileg Francesco de Paula del Villar tervezte, majd Gaudí vezetésével átvették és jelentősen megváltoztatták.
- A világ legelső bűvészboltját 1881-ben nyitották meg Barcelonában. A Teatro Museo El Rei de la Màgia ma már nem csak bolt, de múzeum is egyben.
- Barcelonát nagyjából 30 millió turista keresi fel évente. Ezzel Barcelona Spanyolország leglátogatottabb városa és Európa 8. leglátogatottabb városa is egyben.
- Katalóniának egy saját tánctípusa van – a körtánc Sardana.
- Katalóniában nem a Valentin nap a szerelmesek napja. A helyiek április 23-án Szent Györgyöt, Katalónia védőszentjét ünneplik. Ilyenkor az a hagyomány, hogy a párok megajándékozzák egymást. A férfiak könyvet, a nők pedig rózsát szoktak kapni.
- Barcelona leghíresebb fesztiválját Fiestas de La Mercè-nek nevezik. A város védőszentjének a tiszteletére szeptemberben rendezik ezt az ünnepséget és általában öt napig tart.
- Barcelona egy valódi ínyencparadicsom. A poszt írásának pillanatában összesen 26 Michelin csillagos étterem található a városban.
- Sokan úgy tartják, hogy a paella Barcelonából származik, ám ez nem igaz. Valójában Valenciában találták fel – szóval aki az eredeti paellát szeretné megkóstolni, annak kicsit délebbre kell utaznia. A Spanyolországban oly népszerű „sörkorcsolya”, vagyis a tapas viszont Barcelonából származik.
Személyes véleményem és élményeim Barcelonából
Mivel már több alkalommal is jártam Barcelonában, ezért gondoltam nem arról írok, hogy miképp szálltam meg második, harmadik alkalommal egy menő hotelben. Sokkal érdekesebb és tanulságosabb az, ahogy egyetemista koromban csóró diákként életemben először utaztam Katalóniába és kipróbáltam milyen élmény is a couchsurfing – kanapészörfözés. Az a tény, hogy nincs sok pénz a számládon, még nem azt jelenti, hogy otthon is kell ülnöd. Aki valahova el akar jutni, az megtalálja a módját. Aki pedig nem, az úgyis a kifogásokat keresi majd. Nézzétek, hogy mi miképp oldottuk meg az utazásunkat. Spoilerezek: egyáltalán nem luxuskörülmények között utaztunk és mégis baromira élveztük az egész kirándulást.
Késő délután volt, amikor csöngettek. Az öcsém jelent meg az ajtóban egy karton sörrel a kezében. Mindig szívesen látom őt, de egy karton sörrel még nagyobb örömmel tártam szét a kezeimet. Máté egy fontos kérdéssel fordult hozzám. Suzy, a volt Erasmusos csoporttársnője Barcelonába költözött és meghívta magához. Máté azt szerette volna, ha én is vele tartok Katalóniába. Az ilyen ellenállhatatlan ajánlatokra soha nem tudtam nemet mondani. Pár perc alatt el is készült az úti terv és le is foglaltuk a repülőjegyeket. Na jó, az úti terv talán erős túlzás – mivel mindössze annyiban egyeztünk meg, hogy jól fogjuk magunkat érezni. Ami a repülőjegyet illeti az nem volt különösebb gond, mivel Barcelona főszezonon kívül az egyike azon úti céloknak, amelyek a legolcsóbban elérhetők hazánkból. Nekünk az átlagosnál kicsit drágábban sikerült csak lefoglalnunk a repülőjegyünket, mivel az ingyenes szállás miatt csak egy dátum felelt meg és ez miatt nem voltunk túl flexibilisek. Szerencsére a repülőjegy ára még így is bőven €100 alatt volt.
Ugorjunk pár hónapot az időben. A repülőgépünk kora reggel indult. Szó szerint vér vörösek voltak a szemeink a fáradtságtól. Amint kinyílt viszont a repcsink ajtaja rögtön el is feledtük a korán kelés nyűgeit. Előtte természetesen még meghallgattunk egy őrült tapsvihart az úti társainktól. Milyen kár, hogy ebből semmit sem hall a pilóta, csak én süketülök meg a mögöttem élesen fütyülő részeg vadbarmoktól. Szóval miután megérkeztünk Barcelonába a testvérem felhívta Suzyt. Suzy közölte vele, hogy ő még dolgozik, de nyugodtan menjünk fel a lakására lerakodni. A kulcsot eldugta a lábtörlő alatt (milyen kreatív, ott biztosan sosem keresné senki sem – szarkazmus vége). Arról, hogy pontosan hol fogunk aludni még semmit sem tudtam. Valójában nem is érdekelt, nekem elég egy matrac is a földön – ott is elalszok. Vigyázz mit kívánsz, mert a végén még teljesül. Mint kiderült szó szerint a földön egy matracon kellett aludnunk. De ne szaladjunk ennyire előre. Suzy még annyit mondott, hogy a lakása nagyon kicsi csak, de minket nem zavart különösebben ez a tény sem.
Ha valaki járt már Barcelonában akkor tudja, hogy a város központja a La Rambla utca. Ez Barcelonában kb. a budapesti Váci-utcának felel meg. Suzy lakása pontosan ezen az utcán volt. Amikor megtudtuk, hogy mennyire közel lakunk majd a belvároshoz úgy örültünk neki, mint Smeagol a gyűrűjének a Gyűrűk Ura című filmekben. Viszonylag könnyedén meg is találtuk az új lakhelyünket. A kulcs is ott hevert a lábtörlő alatt. Amikor viszont kinyitottam az ajtót, egy elég sokkoló dolog várt ránk. A lakás óriási volt! Három hatalmas szobából és egyéb kihasználatlan helységekből állt. Benéztünk az első szobába és úgy nézett ki, mint 50 Cent szekrénye. Tele volt férficipőkkel és rapper sültös sapkákkal. A másik szobában szintén nem tartózkodott senki sem. Ez a szoba úgy nézett ki, mint ha egy olyan férfi lakna ott, aki reggae zenész hallgat és nem veti meg azt a zöld növényt sem, amit Bob Marley is imádott. A harmadik szoba női ruhákkal volt tele. Úgy gondoltuk, hogy ez Suzy szobája, hát ott lerakodtunk. Különösebb értéket azért a biztonság kedvéért nem hagytunk ott. Közben a házigazdánk végzett a munkájával és megegyeztünk, hogy a városban összefutunk. Amikor kérdőre vontuk őt a lakásával kapcsolatban, akkor közölte velünk, hogy Barcelonában ez normális, hogy többen laknak egy lakásban – így spórolnak az albérleten. Én személy szerint még csak Suzyt sem ismertem, de hirtelen két másik idegen férfivel egy lakáson kellett aludnom. Sebaj, ha már ennyire kiléptem a komfortzónámból, akkor haladjunk a flow-val. Úgyis szeretek új embereket megismerni.
Este a szállásra visszatérve már elég erősen ittas állapotban voltunk. Annyira még nem voltam álmos, szóval leültem a konyhába olvasni. Ekkor érkezett meg a két új lakótársam. A nevükre már nem is emlékszem, de pont úgy néztek ki ahogy elképzeltem őket. Mind ketten olaszok voltak és már első ránézésre is jó barátoknak tűntek. Gyorsan összebarátkoztunk, majd megkérdezték, hogy nem-e akarunk velük is inni egy kicsit. Ez kissé olyan kérdés volt, mintha valaki megkérdezne egy politikust, hogy lopott-e már eleget és nem akar-e még többet. A válaszunk természetesen igen volt. Elég jól összehaverkodtunk a két olasz sráccal és pár feles után olyan remek ötletük támadt, hogy menjünk fel a tetőre és ott igyunk tovább. Eszembe jutott, hogy a filmekben hogyan szoktak az épületek tetején bulizni az emberek például a New Yorkban játszódó filmekben. Több sem kellett. Az épület oldalán volt egy létra, amelyen felmászva feljutottunk Suzy lakásának a tetejére. Így utólag nem a legbölcsebb ötlet volt részegen egy idegen városban egy ház oldalán létrákon mászkálni a magasban. De szerencsére nem történt semmi baj sem. Ahogy fenn söröztünk rögtön eszembe jutott a Remény Rabjai című filmből az a jelenet, ahogy Morgan Freeman és Tim Robbins a börtön tetején ültek és iszogattak. Ott álltunk fenn a La Rambla felett. Alattunk a tömeg hömpölygött mi pedig egy pillanatra úgy éreztük, hogy halhatatlanok vagyunk és miénk a világ.
Mint később kiderült az olaszoknak nem túl jó a humorérzékük. Legalábbis akkor, ha a filmjeik szóba kerülnek. Hiába idéztem a legviccesebb jeleneteket a Nincs kettő négy nélkül és a Megint dühbe jövünk filmekből, fapofával néztek rám. Kicsit az volt az érzésem, hogy négyünk közül mi magyarok vagyunk a nagyobb Bud Spencer és Terrence Hill rajongók, mint ők. Mikor már nagyon életunttá váltak a talián cimboráink úgy döntöttünk, hogy ideje aludnunk egyet. A pár perc halhatatlanságunknak a tetőn így vége is lett. Suzy felajánlotta, hogy elaludjunk az ágyában ő pedig a földön alszik majd egy matracon – de mi gentlemenek módjára az utóbbit választottuk. Egészen jót is aludtam a földön.
Másnap felfedeztük Barcelona városát és felkerestük a kötelező látnivalók közül a legfontosabbakat. Megnéztük a Sagrada Familiát, a Park Güellt, a Tibidabo-hegyet és még egyet csobbantunk is a Barceloneta strandon. Miközben megmártóztunk a tenger hullámaiban egy thai nő jött oda és megszólított, hogy nem szeretnék-e egy masszázst happy endinggel. Gondolhatjátok, hogy másra sem vágytam, mint arra, hogy egy öregasszony nyilvánosan kielégítsen. Suzyval lefolytattunk egy nagyon mély diskurzust arról, hogy ezek a hölgyek már prostituáltaknak számítanak-e, vagy sem. Ő állította, hogy igen. Én meg, hogy nem. Mindenki döntse el, hogy kinek a pártjára áll. Mondjuk Suzy brit származású volt, ő neki azért elég prűd felfogása is volt az élethez. Ő szerinte már az is megkérdőjelezhető erkölcsi morállal rendelkezik, aki felső nélkül fürdik a strandon. Míg az előző kérdésben hajlamos voltam megérteni az ő érveit, itt már egyáltalán nem értettem, hogy mi a problémája a dologgal. Gondolom még nem járt Koppenhágában, ahol télen-nyáron pucéran úszkálnak a Balti-tengerben a fiatalok és öregek egyaránt. Ha egyszer majd meglátja azt a sok szőrös puncit és kukit, szerintem rögvest mentőt kell hozzá majd hívni.
A következő napokban megnéztük még Montserrat templomát és Gironát is. Esténként fáradtan pottyantunk le a matracunkra. Igazából már az sem zavart volna, ha matrac sem lett volna a földön, annyira kilőttük magunkat. Az utolsó éjjel még két új szállóvendég is érkezett. Megjött Suzy pasija, illetve Suzy húga Morven is. Nem tudom ez a szegény kislány kinek mit ártott, hogy a szülei ilyen ritka ronda nevet adtak neki, mint Morven. Pedig nem volt se csúnya se buta a csajszi. Egy alkalommal meg is kérdeztem tőle, hogy milyen a kapcsolata a szüleivel, hogy ilyen hülye névvel jutalmazták meg születésekor. Szerencsére minden rendben a viszonyukkal. Szimplán a szülei a megszokott skót ízlésficammal rendelkeznek. A búcsúesténken még Suzyéke elvittek egy igazán menő helyi étterembe. Itt nevetségesen olcsón steaket vacsoráztunk. Tökéletes befejezése volt a barcelonai utazásunknak. Vagyis még egy kifejezetten vicces élményben is volt részünk. Mondjuk úgy, hogy nem mi voltunk a legittasabbak az utolsó éjszakánkon. Suzynak, hogy őt idézzem eléggé feloldódott az erkölcsi morálja. Este ott aludt a lakásán a pasija is és végighallgattuk az együttlétüket. Szerencsére nem tartott sokáig – mondjuk Suzy ennek lehet nem örült annyira. Mi legalább egy jót szórakoztunk rajta.
Az utolsó nap kora reggel repültünk haza. A repülőből szomorúan néztem vissza Barcelona négyzethálós városképére és az egyre csak távolodó látnivalók sokaságára. Ez az a hely, ahol biztosan nem utoljára jártam – gondoltam a repülőben az ablakból bámulva. Pár évvel később újra vissza is tértem ide. A couchsurfinges élmény pedig egy kifejezetten érdekes megvilágításba helyezte ezt az utazásomat. Most már megértem, hogy miért szeretik olyan sokat ezt az utazási módot praktizálni.
Utazás Barcelonába
Barcelonába ma már rendkívül egyszerűen és olcsón eljuthat az ember. Jelenleg Budapestről és Bécsből is több légitársaság közül választhatnak az utazók. Már szerencsére az összes légitársaság egyenesen Barcelona fő repülőterére érkezik és nem kell a távolabbi Gironába utazni. Míg a legtöbb úti célra csak egy, legfeljebb két légitársaság szokott repülni – addig Barcelonába még ettől is több cég repül. Nézzük sorjában, hogy melyik közeli repülőtérről hogyan lehet eljutni Katalónia fővárosába:
Bécs
Bécsből kétszer annyi légitársaság repül Barcelonába, mint Budapestről. Az ultra fapados légitársaságokat leszámítva megjelenik itt még az Austrian Airlines és a Vueling is.
- Ryanair – A Ryanair járatai Bécsből a téli hónapokban €17-nál kezdődnek irányonként. Nyáron egy retúr repülőjegy €120 körül már remek fogásnak számít.
- Wizz Air – Főszezonon kívül már akár €10-ért is foglalható ez az útvonal irányonként. A nyári főszezonban inkább €40 a jellemző egy irányra. Ezekhez az árakhoz Wizz Discount tagságra is szükségetek lesz. Bécsből azért olcsóbb a repülőjegy, mint Budapestről, mivel nagyobb a konkurencia ezen az útvonalon.
- Vueling – Főszezon kívül €30-ért is foglalható ez az útvonal irányonként már. Főszezonban inkább €50 a jellemző egy útvonalra. Régebben a Vueling-nél az ár tartalmazta az ingyenes nagy poggyászt is. Ma már sajnos nem – szóval ezt a tényt érdemes figyelembe venni foglaláskor.
- Austrian Airlines – Főszezon kívül cca. €40-ért foglalható ez az útvonal irányonként. Főszezonban inkább €80-€100 a jellemző egy útvonalra.
Budapest
- Wizz Air – Főszezonon kívül már akár €15-ért is foglalható ez az útvonal irányonként. A nyári főszezonban inkább €50 a jellemző egy irányra. Ezekhez az árakhoz Wizz Discount tagságra is szükségetek lesz.
- Ryanair – A Ryanair járatai Budapestről a téli hónapokban €27-nál kezdődnek irányonként. Nyáron minden egyes retúr repülőjegy €150 körül már remek fogásnak számít.
A legtöbbször érdemes kombinálni a járatokat: az egyik irányba Ryanairrel, a másik irányba pedig Wizz Airrel repülni. Én például nem egyszer még a repülőtereket is kombinálom egy utazás során. Volt olyan alkalom, hogy Bécsből repültem oda és Budapestre érkeztem vissza. Pár kattintással és egy kis flexibilitással rengeteg pénzt meg lehet spórolni egy utazáson.
Tömegközlekedés vagy autóbérlés?
Miután kőkemény alkoholizálás volt az utazásunk célja ezért nálunk szóba sem jött az az opció, hogy autót béreljünk. Barcelona belvárosában a látnivalók többsége gyalogos közelségre található egymástól. Ami meg kicsit távolabb van, oda még mindig el lehet jutni metróval. A metrójegyek ára teljesen barátságos, itt találhatjátok az egyes jegytípusok árazását. A repülőtérről a városba a metró ára €5,15, egy sima irányjegy pedig €2,40. Az egyedüli látványosság, amelyet meg szerettünk volna nézni, de nagyon messze volt a központtól az a Montserrat kolostor. Szerencsére ide is könnyedén eljutottunk vonattal. Ráadásul a szerelvények olyan gyakran közlekednek, hogy még csak a menetrend miatt sem kellett aggódnunk.
Viszont, ha Barcelonán kívül más városokat is meg szeretnél nézni, akkor már érdemes elgondolkodni egy autókölcsönzésen. Az autót érdemes minél előbb lefoglalni, mivel ahogy közeledik az utazásotok dátuma, úgy fogynak el az autókölcsönzőkből a járművek. A téli hónapokban ez még nem annyira vészes, mivel ilyenkor nagyon olcsón bérelhetők az autók. Az olcsó alatt azt értem, hogy kevesebb, mint 10 euróért/nap. A Discovercars weboldalon össze tudjátok hasonlítani az egyes kölcsönzők árait. Ha rám hallgattok, akkor a Goldcar-t messziről elkerülitek, hiába náluk lesznek a legolcsóbb árak. Minimális egyirányú felárral (cca. €50-€60) az is megoldható, hogy például Barcelonában veszitek fel az autót és Valenciában vagy Alicanteban adjátok le.
Hotelek Barcelona városában a látnivalók közelében
Aki életében először utazik Barcelonába, annak érdemes egy olyan szállást keresnie, amely a lehető legközelebb található a belvároshoz. A következő látnivalók közelében érdemes keresgélni: Plaça de Catalunya, La Rambla, Barcelona gótikus negyede. Ha valaki a családjával érkezik Barcelonába, akkor személyes véleményem alapján a legjobb hely közvetlenül a Barceloneta strand mellett megszállni. Innen szintén minden közel van. Pluszba még a legkisebbek is kiélvezhetik a tengert és a homokos partszakaszt. Ha valaki spórolni szeretne a szálláson, akkor az sem gáz, ha kicsit távolabb száll meg a belvárostól. Szerencsére Barcelonában elég jó a metrós közlekedés. De azért gondoljatok arra, hogy mennyi időt töltötök csak el ebben az elképesztő városban és meg-e éri nektek az a pár euró spórolás azt, hogy naponta 2-3 órát ültök majd fölöslegesen a metrón.
A COVID-19 után a szállások ára durván megemelkedett Barcelonában. Azért az évi 30 millió turista nem kis szám, és ennek valahol meg is kell mutatkoznia az árban. A poszt írásának pillanatában összesen 443 hotel üzemel Barcelona városában és közel 40 000 szoba elérhető, ha a magánszállásokat is számba veszem. Érdemes minél előbb szállást foglalni, mert az elérhető árú szobák rohamtempóban fogynak el még főszezonon kívül is.
Pár ajánlott szálláslehetőség
A legjobb budget szállás: Hostal Bejar
Ez Barcelona legolcsóbb olyan szállása, ahol nem kell idegenekkel egy teremben aludnunk és ahol a szobához privát fürdőszoba is jár. A rendkívül kedvező árnak a legnagyobb hátránya az, hogy nagyon hamar lefoglalják ezeket a szobákat. Érdemes hónapokkal előre már rezerválni a szobákat. Ettől olcsóbb és jobb értékelésű szállást nem találtok sehol sem Barcelonában.
Az arany középút: Capri by Fraser Barcelona
Ha egy olyan hotelt keresel, amely közvetlenül Barcelona belvárosában található és a látnivalók sincsenek messze tőle, akkor ez lehet a legmegfelelőbb választás. Ez a szállás tágas jól felszerelt lakosztályokkal várja a vendégeit. A szálláshoz €15-ért lehet reggelit is kérni – én ezt egy kicsit sokallom, de valakinek biztosan megéri. A szálláson természetesen éjjel-nappali recepció található.
A legjobb luxus hotel: W Barcelona
Aki Barcelona legelőkelőbb szálláshelyén szeretne megszállni, annak a Barceloneta strand felé kell vennie az irányt. A Strandról már messziről látni a W Barcelona hotel jellegzetes vitorla alakú épületét. Ez a hotel egy valódi wellness központ. Két medence, több szauna, egyenes hozzáférés a tengerparthoz és különböző masszázsok közül választhatnak a vendégek, akik itt szállnak meg. Az ára kicsit húzósabb, de egyáltalán nem a megfizethetetlen kategóriába tartozik.
Amennyiben a fenti szállások közül egyik se felel meg az elképzeléseidnek érdemes még körülnézni Barcelona további szállásai között is a booking.com aktuális kínálatában:
Booking.comLátnivalók Barcelona városában
Sagrada Família
Ez az a templom, amiről mindenkitől csak szuperlatívuszokat hallottam. Az összes ismerősöm csak dícsérni tudta. Azt kell, hogy mondjam teljes mértékben igaza volt az ismerőseimnek. Igen, a templomot a mai napig nem fejezték még be, de 2026-ra úgy néz ki, hogy végre elkészül. Ez viszont semmit sem von le a hely szépségéből. A fotók sajnos nem adják vissza, hogy mennyire elképesztő is ez a templom. Mind az exteriőrje, mind pedig az enteriőrje bámulatos. Az épület külsőjén a szobrok Jézus születését, keresztre feszítését és feltámadását ábrázolják. Belülről a templom főcsarnoka 90 méter hosszú és 60 méter magas.
Érdemes a foglalásra odafigyelni, ha meg szeretnétek nézni ezt a látványosságot. Sagrada Familia rendkívül népszerű a turisták körében. Ahhoz, hogy valaki bejusson a templomba nem elég csak úgy odasétálni és a helyszínen jegyet venni. Mindenképp előre kell foglalnotok. Ideális esetben legalább 1-2 nappal korábban. Mi úgy oldottuk meg, hogy amikor odamentünk a templomhoz, akkor ledöbbenve láttuk, hogy csak délután 16:00-ra van szabad hely. Gyorsan telefonról lefoglaltuk majd addig elmentünk várost nézni. Ti ne kövessétek el ezt a hibát. A másik fontos dolog pedig az, hogy az alap jegyár nem tartalmazza a templomtornyok látogatását. Aki oda is fel szeretne menni, annak a drágább jegyet kell megvásárolnia. Nekünk ez sajnos kimaradt. A kötelező látnivalók listádról semmiképp se maradjon le ez a hely, Barcelona lakosai valóban büszkék lehetnek rá.
A belépőjegyeket itt lehet megvásáronli a Sagradaba a hivatalos oldalon. A poszt írásának pillanatában 2024-ben a sima jegy €26, a toronylátogatást tartalmazó jegy ára pedig €36.
Gótikus negyed
Ki gondolta volna, hogy Barcelonában a mai napig épségben megtalálhatók az ókori Római Birodalom épületei. A csaknem 2000 éves Gótikus negyedben nem csak Róma, de a középkor is megelevenedik a szemeink előtt. A negyed középpontjában a barcelonai katedrális taláható. Ezt az épületet macskaköves utcák labirintusa veszi körül. Az egész negyed forgalommentes, szóval szabadon bejárhatjátok az eldugott kis sikátorait. Számtalan szuvenírüzlet és étterem közül választhatnak azok az utazók, akik a pénzüket szeretnék költeni. Már csak a a katalán életkép miatt is érdemes ellátogatni ebbe a negyedbe. A kisfiúk az utcán fociznak, az utcai művészek a gótikus házak árnyékában zenélnek, a helyiek pedig az eldugott kis kávézókban szivaroznak. Barcelona, én így szeretlek!
Casa Milà
A Casa Milla kétségkívül Gaudi leghíresebb épülete. Barcelonában sokan csak „La Pedrera” néven ismerik ezt a házat. Ez magyarra fordítva annyit jelent, hogy „A kőbánya”. Ha láttátok a Diszkópatkányok című filmet, akkor biztosan emlékeztek a főszereplők nagy álmára. Ez egy olyan klub volt, ahol „a kint volt benn és a benti rész pedig kinn”. Gaudi nem csak álmodozott erről, hanem meg is valósította. Az épület külseje lényegében egy kőbánya belső terét ábrázolja. Az épületet különlegesen megtervezett boltívek támasztják alá. Ezek a boltívek Gaudí zseniális statikai tudásáról és mérnöki képességéről tesznek tanúbizonyságot. Aki szeretné, az körbesétálhatja a ház tetejét is. Fentről közelről is meg lehet nézni az eklektikus formájú, mozaikokkal kidíszített kéményeket. Innen fentről fenomenális kilátás nyílik a városra. Ráadásul egészen a távoli Sagrada Famíliáig el lehet látni az épület tetejéről. Aki pedig a gyönyörködés közben megéhezik, az meg is tömheti a bendőjét a Casa Milá világhírű katalán éttermében.
La Rambla
A La Rambla utca Barcelona központja. A Plaça de Catalunya-nál kezdődik ez az utca és egészen a Kolumbusz emlékműig húzódik. Az utcán végig sétálni nagyjából 25-30 percig tart, szóval készüljetek fel egy kellemes kis gyaloglásra. Az utca közepén érdemes egy kis szünetet beiktatni a 3 Grácia szökőkútjánál – mint majdnem mindent Barcelonában, ezt is Gaudi tervezte. Az utcai élet szó szerint lüktet és pezseg. A fenti kép egy elég felkapott időpontban készült, ennyire azért nem rossz a helyzet. Arra azért mindenképp számítsatok, hogy még csak éjszaka sem lesztek egyedül ezen a helyen. Út közben akár pantomim showt, vagy pedig élőzenei produkciókat is láthattok. A sétálóutcán egymást érik a különböző butikok, éttermek és hangulatos kis kávézók.
Bogatell Beach
Spanyolország egyik leginkább magával ragadó strandja egyenesen Barcelona városában található, a főbb látnivalók közvetlen közelében. A part nem túl nagy spanyol mértékekkel mérve. Csupán 600 méter hosszú. Ez viszont remekül ki van építve. Többek között változatos ízekben gazdag éttermek, kiváló sportpályák, friss kapucsínót felszolgáló kávézók, remek vízi sport lehetőségek és életmentők gondoskodnak a fürdőzésre vágyó emberek kellemes és biztonságos lubickolásáról.
Tibidabo
Nagyjából 520 méterrel Barcelona fölött található a Tibidabo vidámpark. Ez a vidámpark a Collserola-hegység legmagasabb pontján található. Felülről lélegzetelállító kilátás nyílik Barcelona belvárosára és a látnivalók többségére. Már önmagában ezért a kilátásért megéri feljönni ide. A Tibidabon két főbb látnivaló található: Parque d’Atraccions (vidámpark) és a Sagrada Corazón (templom). Ha már itt jártok, akkor nézzétek meg a Museu d’Autòmats del Tibidabo-t is. Engem a hideg rázott ettől a kiállítástól. Aki emlékszik a Segítség felnőttem! című film Zoltar gépére, az nagyjából eltudja képzelni milyen gépeket gyűjtöttek itt össze.
Ha fel szeretnéd keresni ezt a helyet, akkor a következő legolcsóbb módon teheted meg:
- A Plaça Catalunya-n szállj fel az L7 helyi vonatra.
- Az Avinguda del Tibidabo végállomáson szállj le.
- Sétálj fel az Avinguda del Tibidabo utcán egészen a 196-os buszmegállóig.
- Ezzel a busszal menj el a Funicular del Tibidabo állomásra.
- Innen pedig a libegővel már könnyedén feljuthatsz a vidámparkhoz és a templomhoz.
A vidámparkba a belépők aktuális árát itt találod. Miután pedig megjártad egy hátizsákkal a Tibidabo hegyet, akkor elmehetsz te is úgy csajozni, mint ahogy Joey tette a Jóbarátokban.
Catedral de la Santa Cruz y Santa Eulalia
A gótikus negyed központjában található Barcelona egyik legszebb katedrálisa. A Santa Cruz y Santa Eulalia gótikus stílusban épült. A templom homlokzatát különleges ékkövekből építették fel. Aki szereti a művészeteket, az semmiképp se hagyja ki Bartolomé Bermejo La Pieta című festményét a székesegyházban. A szentélynek egy rendkívül gyönyörű parkja is van, ahol élő libákkal fotózkodhatnak a turisták. Ha hívő vagy, akkor beülhetsz akár egy misére is, mivel minden nap tartanak szentmiséket. Ezeket vagy spanyolul, vagy pedig katalánul tartják meg.
Parc Güell
A Sagrada Familia után ez a második leghíresebb látványosság a városban. A Park Güell összesen 12 hektáron terül el és valóban szürreális élmény itt sétálgatni. A parkot különböző szobrok, szökőkutak, viaduktok, csigalépcsők díszítik Gaudi művei közül. Kicsit olyan érzésem volt ezen a helyen, mint ha az Alíz Csodaországban című filmbe csöppentem volna. A bizarr alkotásokat kerámiacserepek díszítik, aminek köszönhetően a színek kavalkádja elevenedett előttem. Gaudi nagyon szerette ezt a negyedet és szemmel láthatóan oda is figyelt rá, hogy valami maradandót alkosson itt. A legfelső teraszról lehengerlő látvány nyílik a katalán fővárosra – ha szép fotókat szeretnétek, akkor menjetek fel ide. Akinek pedig még nincs ölege Gaudiból, az meglátogathatja a művész egykori házát is. Ma múzeumként üzemel és a művész életét mutatja be a tárlat.
Fontos, hogy ide is legalább 1-2 nappal érkezés előtt vegyétek meg a jegyeteket, csak úgy mint a Sagrada Familiába. Azt senki sem garantálja, hogy a helyszínen még kaptok jegyet. A foglalás főként a nyári főszezonban fontos! A jegyeket ezen a hivatalos oldalon tudjátok előre lefoglalni. A belépés szerencsére egyáltalán nem drága – 2024-ben csupán €10/fő.
Casa Batlló
A Casa Batlló egy elképesztő kastély. Az épület Josep Batlló i Casanovas textilgyáros magánrezidenciájaként funkcionált eredetileg. Maga Gaudi tervezte ezt az épületet is (Természetesen ki más Barcelonában?). Ez a villa szó szerint úgy néz ki, mint egy mesebeli palota, már csak a tündérek hiányoznak a teraszokról. A kastély domináns zöld, kék és okkersárga színű kerámiacsempéi már a távolból szembeötlő látványt nyújtanak. A tetőn pedig a Gaudira jellemző díszes kémények szintén jól láthatók. Ha kigyönyörködtétek magatokat ebben a látnivalóban, akkor vegyétek az irányt a Mandarin Oriental étterembe. Aki rákeres arra, hogy mi Barcelona legjobb étterme, akkor a találatok között 10 listából kilencen a TOP 3-ban ott lesz ez a vendéglő. Nem hiába kapott két Michelin-csillagot is.
Ciudadela Park
Ha elfáradtál a sok városnézés közben és szeretnél egyet szusszanni, akkor térj be a Ciudadela Parkba. Ez a park Barcelona legzöldebb természeti övezete. Ehhez az Arc de Triomf megállónál kell kiszállnotok vagy az L1 vagy pedig a C1 metróból.
Pár euróért március és szeptember között a parkban csónakot is bérelhettek és a tó vízén ringatózva gyönyörködhettek a helyi látványosságokban. A park területén található a katalán parlament és a helyi állatkert is. Nekünk ez a két hely sajnos idő szűkében eddig mindig kimaradt. A park viszont valóban lenyűgöző hely – itt minden egyes alkalommal szívesen megállok.
Montserrat
Erről bővebben a korábbi posztomban írtam, itt olvashattok róla többet.
Camp Nou stadion
Miképp Gaudi építményei kötelező attrakciónak számítanak a művészlelkeknek, úgy a Camp Nou kihagyhatatlan látványosság a futball szerelmeseinek. Ez a stadion történelmi jelentőséggel bír – ugyanis itt rendezték 1992-ben az olimpiai játékokat. Csak ezután adták át a helyi focicsapatnak hivatalos stadionként. A stadionban 646 férőhely híján (ezt a pár helyet már igazán megoldhatták volna) 100 000 ember drukkolhat egyszerre a kedvenc csapatáért.
Az FC Barcelona meccseire elég nehéz jegyeket szerezni. Ha valaki nem sajnálja rá az eurókat, akkor a Ticombo weboldalon vehet másodkézből. A rajongók kíváncsiságát a stadion üzemeltetői fizetett túrákkal próbálják enyhíteni. Ezeken a spanyolul és angolul tartott stadiontúrákon a drukkerek megnézhetik a focipályát, az öltözőt, a trófeákat és még a kommentátori páholyokat is. Akiket nem érdekelnek a focis látnivalók, még azok is garantálom, hogy élvezni fogják Barcelona stadionját. Aki pedig betolna egy focis menüt, az a Barca caféban ezt is megteheti.
Jegyeket itt tudtok foglalni a hivatalos oldalon. 2023-ban az alapjegy ára €28.
Montjuïc szökőkút
Végre egy látnivaló, amit nem Gaudi tervezett Barcelonában! Ez a szökőkút Carles Buigas agyszüleménye. Az 1929-es montjuici világkiállításra tervezte. Ez a fontána is innen kapta a nevét. Esténként zenés műsorral kápráztatják el a turistákat ennél a szökőkútnál.
Főszezonban csütörtöktől egészen péntekig, míg szezonon kívül csak péntek és szombat este lehet megcsodálni a produkciót. Az esti előadások órákon át tartanak plusz félóránként zenés produkciókat is beiktatnak. Mi kifejezetten imádtuk ezt a showt, ne hagyjátok ki!
Barceloneta strandja
Hol máshol vethetnétek bele magatokat Barcelona éjszakai életébe, mint Barcelonetában. Ez a negyed közvetlenül a tenger mellett található. Egykoron egy apró halászfalu volt fontosabb látnivalók nélkül, azóta viszont már ez a negyed Barcelona lelke. Megszámlálhatatlanul sok étterem, tapas bár és kávézó található itt. A helyi lakosok is örömmel járnak ide napozni és még úszni is. A pálmafákkal szegélyezett sétány a leglazább mediterrán életérzést nyújtja. Miközben ezen a sétálóutcán baktattunk az esti fényekben végig azt éreztem, hogy ez az a fíling amiért érdemes útra kelni. A fiatalok itt hangolódtak az éjszakai klubozásra, az idősebbek a cigarettáikat pöfékelték a tapas bárokban, a csinos lányok pedig a napágyakon lazultak. Aki pedig egy kicsit más élményre vágyik, mint a strandolás, az üljön fel az innen induló libegőre és menjen fel a Montjuic hegyre. A jegyeket a hivatalos oldalon itt tudjátok megvenni (2024-ben €13,50-ért).
Arenas de Barcelona
Az egykori bikaviadal arénát ma már plázának használják. Én már jó ideje nem hordok haza senkinek sem szuveníreket – csatlakoznia kellett volna az illetőnek hozzám a kiránduláson 🙂 Viszont, ha te még mindig szereted a szeretteidet meglepni valamilyen aprósággal, akkor itt bevásárolhatsz. Az Arenas de Barcelonában megleled a legmenőbb világmárkákat, de a helyi kézműves üzleteket is. Több mint 100 különböző üzlet közül választhatsz az egykori bikaviadal arénában. A hely igazi fénypontja az épület tetején található kilátó, ahonnan 360 fokban körbe lehet nézni. Mi miközben az aréna egyik éttermében faltuk az ebédet végig felülről a városban gyönyörködtünk. Imádnivaló program volt a lazításhoz egy végig gyalogolt nap után.
Mercat de la Boqueria
Aki szereti a pocakját kényeztetni egy külföldi utazás során, az imádni fogja a Mercat de la Boqueria-t. Ez egy tradicionális szabadtéri piac. Már 1836 óta működik, egyenesen a város szívében, a La Rambla utcán. A hely előnye, hogy nem csak a turisták járnak ide, de a helyi lakosok is. Sőt, Katalónia minden szegletéből rendszeresen érkeznek emberek ide csak azért, hogy megkóstolják a nem mindennapi élelmiszer unikumokat ezen a termelői piacon. A piac napközben életre kel és remek szórakozást nyújt már csak az is, hogy figyeljük a tömeget hömpölyögni. Mi leültünk egy tapasbárba és onnan néztük a forgatagot. Nem bírtam betelni vele! Nem véletlenül került fel ez a hely a „kihagyhatatlan látnivalók Barcelona városában” listámra.
Egyéb fizetős programok és látnivalók Barcelona városában
- Fél napos szervezett kirándulás Montserrat hegyi kolostorába tapasszal & borral az árban – €79,95
- Egész napos szerezett kirándulás Gironába és a Costa Brava tengerpartra – €99,50
- Ne sorakozz! Vedd meg előre a kombinált jegyed a Sagrada Familiába és a Park Güellbe – €83,20
- Fél napos szervezett biciklis túra Barcelona belvárosában a legnépszerűbb látnivalók körül – €25
- Fedezd fel a földön, vízen és levegőben a várost! Hajós és helikopteres városnézés egyben – €134,99
- Főzősuli: Tanuld meg elkészíteni az igazi paellát, közben meg igyál annyi bort amennyit bírsz – €120
- 4 órás e-bike bérlés és szervezett városnézés egyben a legnépszerűbb instagram helyek körül – €69
- Látogasd meg Besalú, Tavertet és Rupit középkorból megmaradt hegyi falucskáit – €95
- Kis csoportos vitorlás kirándulás a Földközi-tengeren pezsgővel és desszerttel az árban – €55,98
- Egy órás lovaglás Montserrat hegyei között a kolostor meglátogatásával egybekötve – €116.99
- Szeretnéd megtapasztalni milyen egy Flamenco show? Irány a világhírű Taglao de Carmen! – €68
- Vidd el a kedvesed egy romantikus jazzkoncertre egy hajókiránduláson a naplementében – €24,50
- Nézd meg Katalóniát fentről a magasból egy hőlégballon fedélzetéről, transzferrel az árban – €175
- Egyedül utazol és társaságra vágysz? Csapódj hozzá a barcelonai kocsmatúrához – €24
- Egész napos utazás: Nézd meg Tarragonát és Sitges városait idegenvezetővel és transzferrel – €99,50
- Tanulj meg tangozni! Tetőtéri táncoktatás ingyen itallal az árban – €25
- Már megvoltak a kötelező látnivalók Barcelona belvárosában? Fedezd fel a külvárost egy szervezett biciklitúrán! – €39
Összegezve
Barcelona számomra kettős érzést keltett. Egy részt az ételek, a tömegközlekedés és az italok egyáltalán nem voltak olyan drágák, mint amire számítottam. Másrészt viszont a szállások és a programok elég borsos áron voltak. Ez különösen igaz a koronavírus járvány után. A hotelek ára Európában nagyon kevés városban emelkedett annyit, mint a katalán központban. Ami az étkezést illeti, a következő árakkal találkoztam 2023-ban: egy nagy csapolt sör ára €3-€4, egy ebéd egy átlagos szintű étteremben nagyjából €15, egy kávé €3-€3,50 volt. Drága? Nem hiszem a mai infláció mellett. Otthon sem sokkal olcsóbb semmi sem már.
A legérdekesebb látnivalók Barcelona városában a következők: Basílica de la Sagrada Família
Gótikus negyed, Casa Milà, La Rambla, Bogatell Beach, Palau de la Música Catalana, Catedral de la Santa Cruz y Santa Eulalia, Parc Güell, Casa Batlló, Picasso Múzeum, Plaça del Rei, Camp Nou, Montjuïc szökőkút, La Barceloneta, Reial Monestir de Santa Maria de Pedralbes, Mercat de la Boqueria, Fundació Joan Miró, Parc del Laberint, Quadrat d’Or. Barcelonára szánjatok legalább 4 éjszakát és garantáltan még ígyis úgy mentek haza innen majd, hogy egy csomó dolog kimaradt.
A barcelonai éjszakai élet szó szerint legendás! Ibiza után szerény véleményem szerint ez Spanyolország második legjobb bulivárosa. Ezt az életérzést, amit Barcelona nyújt nem sok más város képes átadni. Ahogy a tengerparton sétáltam este végre azt éreztem, hogy egy olyan városba kerültem ami lüktet és szó szerint lélegzik. A legjobb klubok a városban a következők: Pacha Barcelona (Az ibizai club barcelonai franchise megfelelője), INPUT High Fidelity Dance Club (a legmenőbb hanghatású elektromos zeneklub), Sala Apolo (75 éves történelmű klub, minden nap más zenével), Opium Barcelona (nemzetközileg elismert beach klub elektromos zenével), Sala Razzmatazz (városi underground klub öt különböző teremmel), La Terrrazza (nyitott tetejű klub egy kastélyban), Jamboree Dance Club (a legjobb helyi hiphop klub), CDLC (multikulturális koncertterem egy étteremben), Bikini Barcelona (elektromos zene koncertek), Les Enfants Brillants (a legmenőbb alternatív bár), Macarena Club (csupán 84 személyes mini-klub meghitt hangulattal), Moog (berlini hangulatú technoklub), CityHall (elektromos zene klub egy színházban).
A katalán konyha nem ugyanaz, mint a spanyol konyha! Az ízek terén Barcelonához legközelebb talán a Baleár-szigetek (Mallorca, Menorca, Ibiza) és Valencia áll. A gazpachot, a tortilla de patatas-t és a paellát Barcelonában legalább annyira szeretik, mint Spanyolország többi részén. Viszont egy pár étel csak erre a régióra jellemző. Ilyenek például: a paradicsomos olivaolajas kenyér, Escalivada (füstös grillezett zöldségekből készített étel), a felaprított sós tőkehal, katalán hús- és zöldségpörkölt, Spenót mazsolával és fenyőmaggal, Főtt rizs homárral, Fekete rizs aiolival, Hús cannelloni tésztával. Én a halakat nem igazán csípem, de attól függetlenül Barcelonában csakis finomat ettem. Nálam jár a maximális pontszám a katalán ízekre.
Leírjam? Rendben leírom. Barcelona jelenleg Európa legjobb városa. Ahogy a posztból már biztosan lejött én beleszerettem ebbe a városba. Régebben sokak számára meglepő módon Kijev volt az abszolút kedvencem, de manapság érthető és sajnálatos módon senkinek sem tudom nyugodt szívvel ajánlani azt a várost. Barcelona méltóképp került fel a virtuális toplistám első fokára. Rendkívül vérpezsdítő látnivalók találhatók Barcelona központjában, már önmagában ezért megérné ide utazni. És akkor még arról nem is beszéltünk, hogy milyen szenzációs atmoszférája van a városnak. Ha egyszer megöregszem és nyugdíjas leszek, akkor az életem egy részét mindenképp ebben a városban szeretném leélni. Barcelona, én bizony szerelmes lettem beléd.