Görögország egy álomszép úticél. Ki ne hallott volna a mesés Krétáról, a bulisziget Mykonosról, vagy éppenséggel Santorini fehér házikóiról? Viszont ez az ország, amely az emberiség bölcsője nem csak ezekből a jól ismert szigetekből áll. Érdemes belegondolni abba a ténybe, hogy Görögországot több mint 1300 sziget alkotja. Ráadásul ezek közül csaknem 170 szigeten laknak is görög lakosok. Az utazási irodák többnyire csak a legnagyobb szigetekre összpontosítanak. Hogy miért van ez így? Teljesen logikus. Könnyebb eladni egy jól hangzó rodoszi nyaralást, mint egy kevésbé ismert Szifnoszt, vagy egy Míloszt. Elárulok viszont egy nyílt titkot. Ezek a kevésbé ismert úticélok gyakran sokkal jobbak egy nyaraláshoz, mint a nagyobb hangzatos nevű szigetek. Ráadásul, ha ismer valaki pár egyszerűbb trükköt, akkor egyáltalán nem drága a komp Görögországban! A posztban sok egyéb hasznos információ mellett olyan érdekességeket találtok meg, mint hogy mikor kell lefoglalni a kompjegyeket, melyik útvonalakat érdemes figyelni, milyen szigeteket lehet összekötni egy görög „island-hopping-ra”. Vágjunk is bele!
Tartalom
Hasznos tippek mielőtt nekiállsz a kompfoglalásnak
- A prémiumosztály egyáltalán nem éri meg a felárat. A székek a legtöbb hajón szinte teljesen egyformák. Ha az én 195cm magasságommal kényelmesen elfértem, akkor hidd el, hogy te is kibírod. Az utazás időtartama alatt kényelmesen ki lehet nyújtózkodni, fel lehet állni, sétálni egyet.
- Három dolog, amit ne felejts el magaddal vinni az útra: vánkos, WC papír és meleg ruhák. Hogy miért? A vánkos a hosszú út során nagyon jól jön, ha az ember elálmosodik. A WC papír egy állandó hiánytermék az illemhelységekből. A meleg ruhák pedig a klíma miatt kellenek, ugyanis a görögök szeretnek antarktiszi hideget varázsolni a hajóikra.
- Némelyik jegyet a vásárlás után még a komptársaság irodájában ki kell nyomtatni. Erről értesítenek a jegyvásárlás után. Szerintem ez teljesen fölösleges macera a 21. században. Sajnos, a kinyomtatott jegy nélkül nem engednének fel a hajóra ezért nem árt odafigyelni arra, ha az emailben erről írnak. Amúgy ebben az esetben is megéri előre megvenni a jegyet, mivel így előre lefoglalod a helyedet a kompon és nem tudják másnak eladni a székedet.
- Néha előfordulnak törlések is. Ilyenkor általában egy-két nappal indulás előtt értesítenek róla SMS-ben és felajánlanak egy alternatív megoldást. Ezért semmiképp se vegyétek arra a napra a kompjegyeket, amikor indul a repülőgépetek. Érdemes legalább egy nap tartalékot hagyni.
- Akármennyi weboldalon fogod összehasonlítani a kompok árait, mindenütt egyformák lesznek. Teljesen fölösleges időt fecsérelned erre. Én is hosszú órákat fektettem ebbe – teljesen fölöslegesen. Az árak egyformák egyenesen a társaságnál, a közvetítőknél de még a kikötőben – az irodában is.
- A Vesselfinder weboldal nagyon hasznos lehet. Elég ezen az oldalon rákeresni a hajó nevére és már mutatja is, hogy hol tartózkodik az adott pillanatban. Ha késik a hajó, akkor nem kell sietnetek és addig még egyet csobbanhattok az indulás előtt.
- Bizonyára nem lesz újdonság számodra az sem, hogy a görögök imádnak sztrájkolni! Ez alól nem jelentenek kivételt a komptársaságok sem. Igaz, nem valószínű, hogy megtörténik de ha sztrájk miatt törölnék a kompodat azonnal hívd fel a társaságot, akivel utaznod kellett volna.
- Mindig nézzétek meg a kikötőt, hogy honnan indul a hajótok. Például Athénnak három, Krétának öt kikötője van. A különböző szigetekre a hajók különböző kikötőkből indulnak városon belül. Nem egyszer előfordult már olyan, hogy valaki rossz kikötőbe ment ki és ez miatt lekéste a kompjáratját.
- Ha több szigetet szeretnél egy utazás során meglátogatni, akkor mindig tanulmányozd át a hajók útvonalát. Sokszor ugyanaz a hajó közlekedik több sziget között. Először az egyik szigeten kiköt, majd onnan megy a következőre. Ennek köszönhetően elkerülheted az olyan szituációkat, hogy két szigetet haladsz előre, egyet hátra.
- A gyors szárnyashajókra nem csak a jegy drágább, hanem minden más is. Aki nem készít magának ételt és italt, az ne lepődjön meg azon, ha egy Coca Cola-ért vagy egy sima szendvicsért 5,-eurót kell majd fizetnie. A lassabb hajókon, mint pl. a Blue Star Ferries egész megfizethetők az árak.
- Ha lemerült a telefonod és szeretnéd feltölteni, akkor a legtöbb hajón vannak hálózati csatlakozók. A Champion Jet 2 hajóin érdemes rögtön az ajtó mellé ülni, ugyanis az egyedüli csatlakozó ott található.
- Ne csomagoljatok túl sok mindent a hajóra. Mivel mi legutóbb nagy bőröndökkel utaztunk ezért felszálláskor megállított a személyzet és udvariasan megkértek arra, hogy tegyük el a pogyászunkat le a hajó aljába. Amire persze senki sem figyel már menet közben. Szerencsére semmi sem tűnt el a bőröndömből, viszont eléggé stresszeltem a fényképezőgépem miatt az utazás során.
- Egy komp Görögországban a mindennapi közlekedés szerves része. Ennek ellenére bárki is állította össze a kompok menetrendjét mondjuk úgy, hogy nagyon optimista lehetett. A kompok szinte mindig késnek. Néha többet, néha kevesebbet. Átlagosan számítsatok 30-100 perc késéssel. Gondolom ezen senki sem lepődött meg Görögországban.
Mikor érdemes lefoglalni a kompjegyeket?
A kompjegyeknek teljesen más az árazásuk, mint a repülőjegyeknek. Míg a légitársaságok dinamikus árazást használnak, addig a komptársaságok általában fix áron adják a jegyeiket. Megpróbálom egy konkrét példán szemléltetni. Görögországban egy adott útvonalon a komp ára ugyanannyiba kerül egy hónappal indulás előtt és egy nappal indulás előtt is. Ha csak a jegyárat nézzük, akkor teljesen fölösleges ez okból a jegyet előre megvásárolni. Viszont, ha kisebb szárnyashajóról van szó egy népszerű útvonalon, akkor érdemes előre foglalni. Néha ilyenkor a korlátolt kapacitás miatt idő előtt elfogynak a kiszemelt időpontra a jegyek. Az ember elég gáz helyzetbe kerülhet, ha például az indulás előtti utolsó napra hagyja a kompfoglalását és a saját bőrén tapasztalja meg milyen, amikor már nincs több szabad hely a hajón. Velem szerencsére ez nem történt meg, de hallottam már elég sok rémtörténetet hasonló esetekről.
Amire fontos odafigyelni a foglalás előtt az, hogy milyen típusú hajóról van szó. Az autókat is szállító kompok jóval nagyobbak, mint az előbb említett szárnyashajók. A jegyek ezekre a hajókra sokkal olcsóbbak, mivel a többsége ezeknek a kompoknak államilag támogatott útvonalon közlekedik. A görög állam számára fontos, hogy meglegyen az összeköttetés a szigetei között. Ráadásul ezek a nagyobb hajók sokkal lassabban is haladnak, ezért valamivel ösztönözni kell az embereket, hogy inkább ezekre a kompokra foglaljanak. Egy jegyet gyakran a gyorshajók árának töredékéért le lehet foglalni ezekre a lassabb hajókra.
Nagy általánosságban azt érdemes észben tartani, hogy minél hosszabb egy útvonal, annál drágábba is kerül a jegy rá. Míg például Naxosról Parosra 10 euróból át lehet hajózni napi több járattal is, addig például Krétáról Santorinire már jóval mélyebben a zsebünkbe kell nyúlni. Ez az útvonal legalább 50,- euróba kerül irányonként.
Melyek a legnépszerűbb, legkönnyebben kombinálható komp útvonalak Görögországban?
Ha valaki több szigetet szeretne bejárni, akkor érdemes multi-city repülőjegyet foglalnia. A fapados légitársaságoknál ez annyit tesz, hogy két darab egyirányú repülőjegyet foglal. Érdemes más szigetre repülni, mint ahonnan indul hazafelé a repülőgép. A teljesség igénye nélkül megpróbálok pár könnyen kombinálható útvonalat felvázolni. Nem muszáj az adott útvonalon belül minden szigeten megállni. A lenti leírás inkább csak útmutatásként szolgál arról, hogy melyik szigetek kombinálhatók. Nézzünk pár ötletet:
Kükládok szigetcsoport útvonal
- Fapados repülőgép járatok:
Budapest/Bécs -> Santorini
Mykonos -> Budapest/Bécs
Az útvonalak fordított irányban is működnek! - Kombinálható szigetek:
Santorini – Folegrandos – Sikinos – Ios – Naxos – Paros – Mykonos
Athén körutazás
- Fapados repülőgép járatok:
Budapest/Bécs/Pozsony -> Athén
Athén -> Budapest/Bécs/Pozsony - Kombinálható szigetek:
Athén – Kea – Kithnos – Serifos – Sifnos – Kimolos – Milos – Athén
Dodekanészosz szigetcsoport útvonal
- Fapados repülőgép járatok:
Budapest/Bécs-> Rodosz
Kosz -> Budapest/Bécs
Az útvonalak fordított irányban is működnek! - Kombinálható szigetek:
Rodosz – Simi – Chalki – Tilos – Nisyros – Kosz
Szporádok szigetcsoport útvonal
- Fapados repülőgép járatok:
Bécs-> Skiathos
Thessaloniki -> Budapest/Bécs/Pozsony
Az útvonalak fordított irányban is működnek! - Kombinálható szigetek:
Thessaloniki – Alonnisos – Skopelos – Skiathos
Corfu – Albánia útvonal:
- Fapados repülőgép járatok:
Budapest/Bécs-> Tirana
Corfu -> Budapest/Bécs
Az útvonalak fordított irányban is működnek! - Kombinálható tengerpartok:
Corfu szigete – Saranda partja
Melyik oldalon érdemes kompjegyet foglalni?
Jelenleg több weboldalon is le lehet foglalni a kompjegyeket. Sajnos egyik oldalon sincs fenn minden kompjárat, mivel a kisebb hajótársaságokat többnyire csak a helyi lakosok ismerik és online nem is lehet jegyet foglalni a járataikra. Ettől függetlenül a weben megtalálható járatokból már nagyon sokrétű útiterveket lehet összerakni. Keresésre én személy szerint a Ferryhopper oldalat szoktam használni. Nagyon egyszerűen átlátható, a kompok többsége megtalálható a foglalási rendszerükben és eddig soha sem volt gondom, ha az ő keresőjüket használtam. Itt tudtok kompot keresni náluk:
Milyen gyakran járnak a kompok? Mit érdemes tudni a menetrendről?
Csakúgy, mint a légitársaságoknál, a hajóknál is hasonlóan állítják össze a menetrendet. Ez általában heti menetrend és egy adott útvonalon heti lebontásban a kompok ugyanazokon a napokon, ugyanabban az időben közlekednek. Ugyanaz a hajó például szerdán és csütörtökön teljes más útvonalon közlekedik. Például a Pride Dodekanisos Seaways hajó Tilos és Nisyros között hetente csak kedden, szerdán, csütörtökön, szombaton és vasárnap közlekedik a nyári főszezonban. A nyári menetrendben sokkal több komp közül lehet válogatni Görögországban. Télen viszont rengeteg járat ki is kerül a menetrendből. Mielőtt valaki úgy dönt, hogy szeretne eljutni egy adott szigetre szezonon kívül, akkor mindenképp nézzen rá a Ferryhopper keresőjén, hogy van-e egyáltalán hajó arra a napra.
Jó ötlet végülis akkor a komp Görögországban?
Azok az emberek, akik nem elégszenek meg az utazási irodák elcsépelt ajánlataival és hajlandók letérni a kitaposott ösvényről garantáltan életük egyik legjobb nyaralására készülnek. Görögországban annyi csodálatos hely van! Ezeken a kisebb szigeteken még nem szorította ki a vendégszeretetet a tömegturizmus. A helyiek úgy fogadják az utazókat, mint rég nem látott családtagjaikat. Nem úgy tekintenek rájuk, mint egy két lábon mozgó pénztárcára. Csak hogy pár valós példát is mondjak:
- Az éttermekben az ingyen desszert garantált,
- A legtöbb kis szigeten partokon a napernyők és a napágyak fogyasztás fejében ingyenesek,
- A strandok sokkal üresebbek, nem kell tömegnyomorral számolnotok,
- A városokból ugyanúgy árad a görög hangulat, mint a felkapottabb helyszínekből,
- …és még nagyon sokáig sorolhatnám.
Számunkra a hajózás is már önmagában egy élmény minden alkalommal. Úgy pedig, hogy transzferként használtuk a kompokat és sikerült összekötnünk a kellemeset a hasznossal még praktikus megoldás is lett a közlekedésből. Sokkal kényelmesebb az út, mint repülővel és még csak reptéri ellenőrzésre sem kell sorakozni. A fedélzeten pedig kicsikét mindenki újra gyerek lehet és tengerésznek érezheti magát. Már önmagában ezért megéri hajózni.