Sokszor eszembe jut, hogy jó lenne legalább egy hétvégére kimozdulni otthonról valami nem túl távoli helyre. Ilyenkor mindig órákat böngészem az internetet, mire sikerül egy épkézláb ötlettel előállnom. Az egyik nap végülis vettem a fáradtságot és leültem összeírni az összes olyan érdekes helyet, amely akár autóval is megközelíthető és legfeljebb pár óra távolságra található. Ezután ha adódott egy-két szabad napom, akkor autóba pattantunk és elindultunk felkeresni ezeket a helyszíneket. Ebben a posztban elmesélem, hogy miért került fel a Szlovák Paradicsom Nemzeti Park erre a listámra. Aki úgy dönt, hogy ellátogat ide, azt valószínűleg nagyon kellemes meglepetésként éri majd a hely érintetlensége. A Szlovák Paradicsomban több túraútvonal közül lehet választani és mindegyik során ámulatba ejtő helyszínek várnak a túrázókra. Észveszejtő kilátás, zord szurdokok, vadul utat törő folyók és a háborítatlan természet kezeskednek arról, hogy nem ér majd csalódás. Nézzük mit érdemes tudni erről a tündérszép helyről, mielőtt útnak indultok.
Tartalom
Érdekességek a Szlovák Paradicsom Nemzeti Parkról
- 1964-ben tájvédelmi körzetté választották a Szlovák Paradicsomot. 1988 óta viszont már nemzeti parkként tartják számon. Én csak azon csodálkozom, hogy ilyen sokáig tartott arra ráeszmélniük a szlovák politikusoknak, hogy egy ilyen természeti kincs birtokában vannak.
- Eme nemzeti park legmagasabb pontja a Predná hoľa nevezetű hegy, amely eléri az 1545 méter magasságot is. A legalacsonyabb pontja pedig Smižanská Maša, amely mindössze 470 méter magasan található.
- A legnagyobb szurdok a Szlovák Paradicsom Nemzeti Parkban a Veľký Sokol. A szurdok összesen 4,5 kilométer hosszú és 300 méter mély.
- Itt található a legtöbb egy négyzetkilométerre eső barlang Közép-Európában. Ha ezt számszerűsíteni szeretnénk, akkor 1,8 barlang jut egy négyzetkilométerre. Összesen több mint 350 barlangot és 4 szakadékok fedezhetnek fel a kíváncsi turisták.
- A Szlovák Paradicsom területén található Dobsinai-jégbarlang Szlovákiai legnagyobb jégbarlangja. Ez a jéggel borított sziklaüreg 9722 négyzetméteren terül el. Az archeológusok szerint körülbelül 5-10 000 évbe telt, hogy ez a barlang a mai formájában kialakuljon. A globális felmelegedésnek köszönhetően viszont évről-évre változik a külleme.
- A Szlovák Paradicsom egy furcsa rekordot is magáénak tudhat. Itt található a legtöbb fajta pillangó Szlovákiában. Egy négyzetkilométerre 6,06 fajta lepke jut.
- Ďurkovec község határában 45 millió éves kövületekre bukkantak egy ásatás során. Ezek a fosszíliák nagy valószínűséggel a földtörténeti Tethys tengerből származhatnak.
- A Szlovák Nemzeti Park területén található Szlovákia legnagyobb falva is. Szepessümeg (Smižany) falucskájának több mint 7500 lakosa van. Sok utazó pontosan itt száll meg a túrák előtt – köszönhetően a kiváló szállásáraknak.
- 1976-ban egy hatalmas tűz tombolt a Szlovák Paradicsom Nemzeti Parkban. Összesen öt napon át égett a tűz és majdnem 30 hektárnyi erdő veszett oda. Mára már szerencsére a természet regenerálódott, viszont akkor hatalmas károk keletkeztek.
- A síelés szerelmesei is könnyedén feltalálhatják magukat. Hollópatak (Mlynky) településén egy kiváló sípálya üzemel. A sípályák a hóviszonyoknak megfelelően kora téltől egészen késő tavaszig működnek.
- Ha szeretnétek a Szlovák Paradicsom legvadabb útján vezetni, akkor vegyétek az irányt Csütörtökhelyből (Spišský Štvrtok) Sztracenának (Stratená). Egy valódi kalandtúra vár rátok a buja természetben.
- A Szlovák Paradicsom legmagasabb vízesése 65méter magas. Ahhoz, hogy ezt valaki láthassa egy egésznapos túrára kell elindulnia. A legmegfelelőbb kiindulópont ehhez Čingov, ahonnan Biely potok irányába kell haladni. Biely potok-ról pedig Kláštoriskoba vagy pedig Podlesokba visszatérni.
- A legszebb és egyben leghíresebb kilátópont a Tomášovský výhľad. A mesébe illő kilátáshoz Čingov-ból 45percet kell haladni a zöld útvonalon egy kellemes emelkedőn keresztül. Ďurkovec-ből még rövidebb az út, de az útvonal Čingovból sokkal szebb, úgyhogy mindenképp inkább azt ajánlanám.
Saját élményeim a Szlovák Paradicsomból
Egy szép napon otthon unatkoztam és nézegettem a közeli túraötleteket. Átnéztem több leírást is is és miután felfedeztem ezt a helyet az útikönyvekben, nagyon sokáig húztam-halasztottam, hogy mikor tudnék ide elutazni. Végülis 2020-ban jöttek a sorozatos járattörlések Európában a koronavírus megjelenése után, úgy döntöttem, hogy egy ideig hanyagolom a repülést. Elő is került a listám a közeli látnivalókról és rögtön úgy éreztem, hogy eljött az ideje meglátogatni a Szlovák Paradicsomot, azon belül is a Hernád-áttörését (Prielom Hornádu).
Autóba pattantunk és picivel több, mint 4 óra alatt már Kelet-Szlovákiában a szállásunkon üldögéltünk. A lent említett Stenly Pension hotelt választottuk – egyáltalán nem csalódtunk benne. Éjszaka alig bírtam elaludni. Valahogy olyan izgatott voltam, mint egy kisóvodás az első napján. Reggel viszont cudar időre ébredtünk. Az ég olyan sötét volt, mint a Gyűrűk Ura harmadik részében Mordorban. Egyik villám a másik után cikázott az égbolton. Ez különösen rosszul érintett annak tükrében, hogy csak két éjszakára érkeztünk ide és másnap korán indulnunk kellett haza. Üldögéltünk az étteremben és azon töprengtünk, hogy végülis akkor ennyi volt? Mehetünk is haza?
Végül amikor a maroktelefonom képernyőjét nyomkodtam felcsillant a remény sugara. Azt mutatta, hogy délután az eső alább hagy és az égbolt pár órára kitisztul. Úgy döntöttünk, hogy elindulunk a túra kiindulópontjára Podlesok falucskájába és meggyőződünk róla, hogy milyenek a körülmények. Út közben számtalan túrázó jött szembe, de senki sem tartott a Hernád folyó felé. Bárkit is kérdeztünk meg, mindenkitől ugyanazt a választ kaptuk: „Forduljatok meg, ha kedves az életetek! Iszonyúan csúszik minden.” Én viszont erősködtem, ha már itt vagyok látni szeretném azt a híres „paradicsomot”. 10-15perc séta után elértünk a Hernád folyóhoz. Egy meredek sziklafalnál álltunk, ahol le kellett volna másznunk és akkor neki is vághattunk volna a túra izgalmas részének. Viszont ez a nedves sziklafal annyira csúszott, hogy egyöntetűen megszavaztuk, hogy nem megyünk le. Senkinek sem volt halálvágya.
Ahogy ott álldogáltunk hirtelen bevillant egy gondolat: szinte minden túrázó szembejött nekünk, vagyis valahonnan el kellett indulniuk. Léteznie kell egy könnyebben elérhető részének a szurdoknak. Megnéztem a térképet és a nagy tanács után úgy döntöttünk, hogy megfordítjuk a túrát. Majd onnan indulunk, ahova meg kellett volna érkeznünk. Cserébe akkor nem kell majd lemásznunk ezen a meredek sziklafalon, felfelé pedig már jelentősen könnyebbnek tűnt az útvonal. Ismét autóba pattantunk és átgurultunk Letanovský mlyn kiindulóponthoz. Innen teljesen könnyedén neki tudtunk vágni a túrának. Az eső is alább hagyott pár órára és a terep is elkezdett felszáradni, igaz a levegő iszonyúan párás volt. A túra nagy részét láncokban kapaszkodva kellett megtenni. A Hernád folyó felett sziklába vésett emelvényeken lépdelve egy hatalmas kaland várt ránk. Az út során egyik függőhídról a másikra haladtunk és mi akik elöl haladtunk ujjongva kiabáltunk a félősebb hátsóknak, hogy „Húúú skacok! Ezt nem fogjátok szeretni”.
Maga a túra egyáltalán nem nehéz, mivel szinte semmilyen emelkedés sincs benne. A turistaútvonal képeken veszélyesebbnek tűnik, mint ott helyszínen. Ehhez azt is hozzá kell tennem, hogy mi kimondottan rossz időt fogtunk ki. Viszont még ennek ellenére is sokan gyerekekkel vágtak neki a túrának. Ha valakik, akkor ők élvezték a legjobban ezt az utat. Ráadásul sokkal ügyesebben haladtak, mint mi. Mire visszaértünk arra a pontra, ahonnan eredetileg indulnunk kellett volna már nagyon elfáradtunk – lehet nem kellett volna még este azt a jó pár korsó sört legurítani. A meredek sziklafalra lentről már játszi könnyedséggel másztunk fel. Itt gyorsan beültünk a legközelebbi étterembe és rendeltem egy aranyszínű húslevest, hogy felmelegítsen. Elégedetten konstatáluk, hogy ez a hely valóban szép volt és midnenképp megérte ide eljönni.
Hogyan lehet eljutni a Szlovák Paradicsomba?
A tömegközlekedést most rögtön felejtsétek el. Ha valakinek nincs kedve kétszer-háromszor átszállni érthető okokból, akkor inkább autóval vág neki az útnak. Autóval alig több mint 250 kilométerre található a Szlovák Paradicsom Budapestről. Attól függetlenül, hogy hol szálltok meg, kevesebb, mint négy óra alatt elérhető a szállás a magyar fővárosból. Aki esetleg nem rendelkezik saját autóval, az ne riadjon vissza az autóbérlés lehetőségétől sem. A Discovercars weboldalon keresztül már-már szinte nevetséges áron lehet kocsit bérelni. Ráadásul még az autóbérlés árát az útiköltségekbe beleszámítva és kalkulálva az üzemanyagköltségekkel sem lesz olyan drága az út két személynek, mintha tömegközlekedéssel utaznának, és ehhez még út közben számtalanszor átszállnának az egyik buszról a másikra. A kényelemről pedig már ne is beszéljünk.
Hol érdemes szállást foglalni a Szlovák Paradicsom területén?
Első sorban is érdemes egy dolgot letisztázni mielőtt valaki ész nélkül nekiállna szállást foglalni a Szlovák Paradicsomban. Ennek a nemzeti parknak a területe több mint 210 négyzetkilométer. Ráadásul a parkon keresztül nem vezet egyetlen autóút sem, ezért az egész területet meg kell kerülni, ha az ember nem jó helyen választ szállást. Tehát mielőtt elindultok, mindenkép tanulmányozzátok át a túrákat. Válasszátok ki a számotokra legmegfelelőbbet és az alapján keressetek szállást. Elég csak belegondolni abba, hogy reggeli után már elindulnál túrázni, de ha rosszul választottál szállást, akkor akár még 50 kilométert is le kell vezetned majd. A következő listából megtudhatod, hogy hol érdemes megszállnod az alapján, hogy melyik túrára készülsz:
- Čingov (494m.) – Sovia Skala, Tomášovský výhľad, Hernád-áttörés, Sokolia dolina és Geravy túra is.
- Dedinky (790m.) – Zejmarská roklina, Havrania skala, Geravy, Dobsinai-jégbarlang.
- Dobšinská Ľadová Jaskyňa (855m.) – Itt főként a Dobsinai-jégbarlang miatt éri meg megszállni.
- Kláštorisko (790m.) – Tomášovský výhľad, Hernád-áttörés, Sokolia Dolina, Suchá Belá
- Podlesok (542m.) – Suchá belá, Piecky szurdok, Veľký Sokol szurdok, Hernád-áttörés (nyugati fele)
- Geravy (1032m.) – Innen elérhető szinte az összes túra a Szlovák Paradicsomon belül, viszont a település távol esik mindenfajta civilizációtól.
A Szlovák Paradicsom környékén senki se számítson 4-5 csillagos hotelekre. Őszintén szólva én ezt nem is bánom, elrontanák az egész helynek a hangulatát. Összegyűjtöttem pár olyan szállást, amelyek minden fajta utazó igényeit kielégítik. Nézzük:
A legolcsóbb budget szállás a nemzeti park területén: Turistická ubytovňa – Ha épp olyan helyzetben indulsz útnak, hogy meg kell húznod a nadrágszíjat, akkor ez a szállás tökéletes választás. Igaz, kívülről nem túl szép épületről beszélünk, viszont az egész környéken ez a legolcsóbb opció. Belülről makulátlan tisztaság uralkodik, és mint sokszor máskor itt is a cél szentesíti az eszközt.
Az arany középút a nemzeti park területén: Restaurant and Pension Stenly – 25,- EUR/fő/éjszaka, ennyibe került ott tartózkodásunkkor egy kiváló tágas szobákkal rendelkező hotel alig pár kilométerre a Hernád-áttörés túrának a kiindulópontjától. Ráadásul ez az ár már a reggelit is tartalmazza. Ha valaki pedig nem fáradt el teljesen még a túrázásban, akkor esténként a szállás alatt található bárban még leguríthat pár remek szlovák sört is.
A legjobb wellness hotel a nemzeti park területén: Hotel Metropol – Mindössze egyetlenegy négy csillagos hotel található a Szlovák Paradicsom nemzeti park területén. Öt csillagos hotel nincs is a közelben. A Metropol Hotel bőséges svédasztalos reggelivel várja a hegyek szerelmeseit Spišská Nová Ves városában. A wellness részlege kifejezetten impozánsra sikerült. Nincs is jobb érzés attól, mikor egy hosszú túra után elnyúlhat valaki a pezsgőfürdőben. Árban nem mondanám kifejezetten olcsónak.
Ha a fenti szállások közül egyik sem felel meg, akkor érdemes körülnéznetek a Booking.com további ajánlatai között, ahol mindenki az igényeinek megfelelő szállásokat találhat:
Booking.comMelyik a legjobb túraútvonal?
A Szlovák Paradicsomban több izgalmas túraútvonal is található. Viszont mindegyik más és más. A következő bekezdésben felsoroltuk a legnépszerűbb útvonalakat:
Suchá Belá
Nehézség: 1/5
Az egyik legkönnyebb és egyben leglátogatottabb túraútvonal a Szlovák Paradicsomban. A kiindulópont Podlesok. Maga a túra „csak” két órát vesz igénybe. A természet viszont olyan gyönyörű csodákat alkotott itt, hogy legalább még egy órát rá kell számolni (feltéve ha nem többet). A nevét a Suchá Belá patakról kapta. Ez fölé a patak fölé építették ki a turistaútvonalat. Több kisebb vízesés mellett is elhalad az út. A fahidak és a sziklába vésett platformok még a legkisebbek számára is biztonságosak. Kiváló családi program.
Hernád-áttörés (Prielom Hornádu)
Nehézség: 3/5
A legjobb kiindulópont ehhez a túrához szintén Podlesok. Ez a második legnépszerűbb túraútvonal Suchá Belá után. Összesen 16 kilométer szakaszról beszélünk, viszont nem muszáj a teljes szakaszt megtenni. Aki maximalista és a teljes útvonalat szeretné annak Veľká Biela voda falvába kell nekivágnia a túrának és Smižany-ban befejezni. Mi csak egy rövidebb szakaszt tettünk meg Podlesok és Letanovský mlyn között. A teljes útvonalon összesen 320 méter láncpálya, 7 folyón átívelő vashíd, 140 emelkedő platform és 70 fahíd.
Azok, akik nem szeretnének túrázni május és október között akár vízen is megcsodálhatják a Hernád csodáit, amennyiben a víz magassága eléri legalább 70 centimétert. A csónakázás ára 10,- EUR/fő. A Kiinduló pont Hrabušice-Mýto hídja. A megállópontok Hrabušice-Hrdlo Hornádu, Letanovce-Letanovský mlyn és Čingov, ahol a csónakázás végződik. Ezen a linken lehet előre foglalni időpontot. Ezt nem is árt megtenni, ugyanis egyszerre legfeljebb 70 kajak, kenu vagy felfújható csónak lehet a Hernádon.
Amit még érdemes megjegyezni, hogy az útvonal nyitva van télen is. Igaz nagyon csúszós helyenként, viszont a természet, ha létezik ilyen, akkor ebben az időszakban még gyönyörűbb.
Tamásfalvi-kilátó (Tomášovský výhľad)
Nehézség: 2/5
A legjobb kiindulópontok a következők: Spišské Tomášovce, Smižany, Spišská Nová Ves. Én Spišské Tomášovce-t ajánlanám kiindulópontnak. Igaz nem ez a legrövidebb (az a túra Ďurkovec községből indul és mindössze 30perces), de határozottan ez a leglátványosabb. Összesen 6 kilométer hosszú a túra innen. Ez alatt 310 méter emelkedés vár a túrázókra. Mindössze 2 óra hosszú, nem túl meredek sétával kell számolni a sárga (vagy pedig a zöld) útvonalon haladva. Azok számára, akik ezt az emelkedőt sikeresen leküzdik egy hihetetlen kilátó lesz a jutalom. Egy 40 méter magas szikláról több kilométer távolságra el lehet látni. Ha esetleg szereted az extrém sportokat, akkor kipróbálhatod magad a falmászásban is. A Tamásfalvi-kilátó nagyon népszerű a sziklamászók körében is.
Veľký Sokol
Nehézség: 4/5
A legenda szerint régen egy hatalmas sólyom elrabolt egy kisgyermeket az édesanyjától és ebbe a szurdokba repült el vele. Bár a történettel kapcsolatban kissé szkeptikusok vagyunk, de a hely szépségben határozottan biztosak vagyunk. Mindent összevetve ez az egyik legnehezebb túra a Szlovák Paradicsomban. Ez a szoros összesen 21 kilométer hosszú és valóban megterhelő túrának számít a többi útvonalhoz képest. Nagyjából 7 óra hosszú a túra. Az emelkedés 440 méter. A szorosban a túraútvonal folyamatos vízesések mellett halad. Mivel elég embert próbáló a túra, ezért nem sokan vágnak neki. Ha valami különlegesre vágytok a Szlovák Paradicsomon belül és megvan hozzá a fizikai adottságotok, akkor mindenképp ezt válasszátok. Nagyon oda kell figyelni a kijelölt útvonalak váltakozó színére a túrázás során. A túra egyik lehetséges útvonala így néz ki Podlesok – Píľanská dolina – Horáreň Sokol – Veľký Sokol – Glacká cesta – Malá Polana – Suchá Belá – Pod Vtáčim hrbom – Podlesok
Összegezve
Bármelyik útvonal mellett is döntötök egyik sem fog csalódást kelteni. Viszont érdemes mindenképp előre kellőképp felmérni a fizikai adottságaitokat. Egy rosszul választott túraútvonal teljesen eltudja rontani az élményt. Egy jó választás viszont egy feledhetetlen kalandtúrává vállhat. Miközben ott sétáltam a Hernád folyó felett, arra gondoltam, hogy milyen sokáig halasztgattam ezt a túrát. Valójában pedig teljesen közel van. Amerikában többnyire úgy fogalmaznak a helyiek, hogy valami „CSAK” 20-25 órányi autóútra található tőlük. Én pedig még a négy órán is húztam a számat. Ha megfogadtok egy tanácsot, akkor a következő szabad hétvégéteken félre hajítjátok a Playstation joystickját, elrugaszkodtok a kényelmes foteltől, beültök a kocsiba és Kelet-Szlovákia felé veszitek az irányt. Vár a Szlovák Paradicsom.