A koronavírus újabb és újabb akadályokat görget az utazók elé. Sajnos, ahogy a kormány elkezdte idehaza kategorizálni a külföldi országokat, úgy kerültek be sorba a külföldi államok „az utazásra nem ajánlott kategóriába”. Ennek ellenére, ha valaki utazni szeretne, attól még ugyanúgy utazhat. A baj csak akkor kezdődik, ha valaki külföldön lebetegedik, vagy pedig kórházba kerül. A biztosítók elsőként emelik a kezüket a magasba, hogy ők bizony nem fizetnek. Az adott ország piros besorolású volt és amúgy is, „az apróbetűs rész 198. oldalán a 35. sorban” le van írva, hogy ilyen esetekre nem vonatkozik az egészségügyi biztosítás. Hiába van szó például egy lábtörésről, aminek köze nincs a koronavírus járványhoz, az utazó mindent saját maga fog fizetni. Hosszú keresés után, végül találtam erre a problémára egy nagyon jó megoldást. A posztban található Nomad Insurance biztosítás érvényes az utazásra nem ajánlott országokban is, és a koronavírus megbetegedést igénylő kórházi kezelést is megtéríti.
Tartalom
Kell nekem egyáltalán biztosítás?
Őszintén be kell, hogy valljam nem vagyok a biztosítások nagy híve. Legtöbbször csak felesleges lehúzásnak tartom őket. Előfordult már olyan, hogy a repülőtéren eltűntek értékek a feladott poggyászomból és sajnos nem is lettek meg. Elég kellemetlen volt, de pénzügyileg nem viselt meg különösebben. Viszont nem egy esetről hallottam már, ahol valaki a családban szívrohamot kapott egy utazás során, kórházba került és pechjére nem volt semmilyen biztosítása sem. Utána jártam az érdekesség kedvéért az egyik biztosítóban, hogy mennyibe kerül egy szívroham kezelése átlagosan. A biztosítóknak erről természetesen konkrét adataik vannak. Ti tudjátok? Nem? Akkor elmondom. Egy szívinfarktus kezelése átlagban 100 000,- euróba kerül. Amennyiben a beteg, valami oknál fogva tovább lábadozik, mint egy átlagos eset és további ápolást igényel, akkor ez az összeg könnyedén felkúszhat akár a fenti számnak a duplájára is. Igen, megsiratsz egy ellopott 1000,- eurós ipadet, de korántsem hoz olyan nehéz helyzetbe, mint egy önkénytelenül elnyúló kórházi kezelés.
Saját tapasztalatok
Kedves utazó! Ha rám hallgatsz, akkor SOHA semmilyen körülmények között nem indulsz el úgy külföldre, hogy nincs legalább egy alap utasbiztosításod megkötve. Pár évvel ezelőtt a saját bőrömön tapasztaltam meg, hogy milyen érzés az, ha külföldön kórházba kell menned. Thaiföldön egy véletlen eseménysorozat következtében Bangkok kórházában kötöttem ki. Bangkok finoman fogalmazva sem a tisztaságról híres. Elkezdett eluralkodni rajtam a pánik, ezért olyan kórházat próbáltam keresni, amely a külföldi turisták mércéjével is megfelelő. Lehet én becsültem alá a keleti orvoslást, de utólag kijelenthetem, hogy egész Magyarországon sehol sem található még egy olyan kórház, mint a Bangkok Hospital Medical Center. A kórház teljesen új volt, ragyogott a tisztaságtól és a legmagasabb higiéniai előírásoknak is megfelelt. Ennek viszont ára volt. Az orvosok addig nem is foglalkoztak a betegekkel, amíg alá nem írtam, hogy kifizetem a 30,- euró orvosi számlát és a 20,- euró nővéri számlát. És ezt csak azért kellett kifizetni, hogy megvizsgáljanak, a többi még csak ezután jött! Mire végeztünk a kórházban egy szép kerek számla díszelgett előttem. Lényeg a lényeg, végül is szerencsére volt egészségügyi utasbiztosításom és pár héttel hazaérkezésünk után vissza is utalta biztosító az összeget a számlámra. Ha nem lett volna biztosításunk, abban a helyzetben, akkor ezt mindet saját zsebből kellett volna megfizetnem. Azt sem szabad elfelejteni, hogy ha átléped az országhatárt már akkor fizetőssé válik minden egyes egészségügyi beavatkozás. Elég egy bécsi kiruccanás és egy hirtelen rosszullét és egészségügyi biztosítás nélkül rögtön több havi fizetésed bánhatja.
SafetyWing biztosítás – érvényes koronavírus fertőzésre is?
Jelenleg a legjobb választás a piacon, mi magunk is ezt használjuk. Eredetileg a digitális nomádokra szabták, viszont tökéletes megoldás a hagyományos utazóknak is. Ez a biztosítás megtéríti a koronavírus fertőzésből adódó kórházi ellátás költségeit is. Igaz a SafetyWing még mindig csak kis cégnek számít a nemzetközi piacokon, viszont ez korántsem azt jelenti, hogy nem lenne erős háttere. Aki kicsit jártas a biztosítók világában annak nem kell bemutatnom a japán Tokio Marine nevezetű biztosítóóriást. A Tokio Marine cég az egyik legstabilabb hátterű biztosító. Ennek köszönhetően, amennyiben valami történne a SafetyWing céggel, akkor az összes kárigényt a Tokio Marine rendezi a kliensekkel. Cserébe a SafetyWing sokkal előnyösebb feltételeket nyújt azoknak az embereknek, akik náluk kötnek utasbiztosítást. Többek közt a következő feltételek a legfontosabb pontjai ennek a biztosításnak:
Pozitívumok
- Ismétlődő számlázás – Ha valaki hosszabb utazást tervez, akkor be lehet állítani a havi számlázást is hasonlóan, mint a Spotifynál, vagy pedig a Netlfixnél. Nem kell egyszerre kifizetni a teljes összeget egy évre előre, ezért tökéletes választás lehet a digitális nomádoknak.
- Kedvező ár – A konkurens termékekkel ellentétben nagyon kedvező ára van ennek a szolgáltatásnak. Ráadásul nem muszáj egy teljes évre megkötni, elég csak az utazás napjaira. Az ára 12,- USD egy hétre és ez már tartalmazza a COVID-19 biztosítást is.
- Hazai biztosítás – A legtöbb utasbiztosítás nem fedezi a hosszútávon utazóknál azokat a kiadásokat, amelyek a hazájukban történnek már. A Safetywing egy 90 napos otthon tartózkodás során 15 napra érvényes biztosítást nyújt.
- Magánorvosi ellátás – A biztosítás fedezi a magánorvosi ellátást is. Amennyiben egy harmadik világbéli országban kap el a hasmenés, nem muszáj a leginkább lepukkant állami kórházat felkeresnie az utazónak, hanem mehet rögtön a turisták számára fenntartott európai standardoknak megfelelő kórházba.
- Közvetlen fizetés – Ha baleseted történik és kórházba kerülsz, akkor sokszor mindent magadnak kell kifizetned. A Safetywing biztosítása úgy van kitalálva, hogy egyenesen a kórháznak utaljon. Ennek köszönhetően nem kell majd neked kifizetni a kórházi ellátás díját és könyörögnöd a biztosítónak, hogy végre utalja át a kiadásaid összegét, amivel tartozik neked.
- Holttest hazaszállítása – Sajnos ilyen helyzet is előfordul bizonyos esetekben. Egy holttest szállítása különös odafigyelést igényel, ezért jóval drágább is, mint egy átlagos repülőjegy. A biztosítás ezt is tartalmazza és így nem a családtagokra hárul ez a költség egy ilyen esetben.
- 364 napos határidő – A biztosítást legfeljebb 364 napra lehet megkötni. Ennyi idő után automatikusan megszűnik. Viszont erről előre küld a Safetywing egy értesítést és elég csak egy linkre kattintani és kész a további hosszabbítás.
Negatívumok
- Önrész – Mint a legtöbb biztosításnál, úgy itt is van önrész. Az önrész ára 250,- USD/biztosítás (attól függetlenül milyen hosszú időtartamra kötjük meg a biztosítást). Ez nem kevés, de egy kórházi kezelésnél ez a teljes ár töredéke. Ha fent említett szívrohamból indulunk ki, akkor a 100 000,- eurós költséghez képest ez elenyésző. Vagy, hogy egy másik konkrét példával éljek. A koronavírus kezelése az intenzívosztályon Közép-Európa országaiban 2000-3000,-euró közötti összegbe kerül. Az könnyedén elhúzódhat akár 10-14napig is és elérheti akár a 40-50 000,-eurós összeget is. Érdemes minden kórházi esetet bejelenteni, hogy ezt az önrészt minél előbb elérjük.
- USA drágább – Ez sajnos a legnagyobb hátránya ennek a biztosításnak. Az Egyesült Államokban az egészségügyi ellátás kész katasztrófa. Gyakorlatilag csak a gazdag emberek kapnak rendes egészségügyi ellátást. Legyen az a legegyszerűbb vérvétel, vagy bármilyen kivizsgálás azt garantáltan méregdrága lesz. Sajnos ezt a Safetywingnek is belekellett kombinálnia a biztosítás árába, így az USA az egyedüli ország, ahova külön biztosítást kell kötni, amely majdnem a kétszerese a fent említett összegnek. Abban az esetben, ha nem készülsz az Amerikai Egyesült Államokba, akkor viszont ezzel a ponttal nem is kell foglalkoznod.
A biztosítás a következő oldalon foglalható le – Nomad Insurance biztosítás.
Gyakori kérdések
1,43,- USD-be kerül a biztosítás egy napra. A teljes árat személyre szabdhatod a külföldön eltöltött napok alapján a SafetyWing oldalán. Elég ehhez beütnöd az utazásod kezdetét és végét és máris megkapod a végösszeget.
A SafetyWing biztosítás érvényes a világ összes országába, kivéve Kubát, Iránt és Észak-Koreát.
Igen! A SafetyWing nagy előnye, hogy nem muszáj idehaza megkötni a biztosítást.
A biztosítás fedezi az utazás során fellépő váratlan betegségeket és sérüléseket. Beleértve a kórházi kezelést, az orvosi kivizsgálásokat és a gyógyszereket. Ez azt jelenti, hogy ha megbetegszel vagy megsérülsz, akkor a SafetyWing fedezi az egészségügyi költségeket. A teljes listát a SafetyWing weboldalon találod.
A SafetyWing biztosítás nem helyettesíti a klasszikus egészségügyi biztosítást. A kivételek közé tartoznak a következők: rákkezelés, rendszeres kontrollvizsgálatok, már meglévő betegségek (a krónikus és veleszületett betegségek). A teljes listát a SafetyWing weboldalon találod.
Igen, a SafetyWing biztosítás sok egyéb betegség mellett a Koronavírus fertőzésre is érvényes. Mivel külföldi biztosítóról van szó, ezért teljesen mindegy, hogy Magyarország vagy az Európai Unió bármelyik országa, hogyan kategorizálja az úticélt. Lehet koronavírus tekintetében sárga, vagy piros is – a Safetywing biztosítás mindenhogy érvényes lesz.
A felső határ 69 év.
Igen a SafetyWing fedezi a sportolás közben történt sérülések ellátását is. Kivételt képeznek ez alól a profi sportolók edzései és versenyei. Ezen kívül még kivételt képeznek a küzdősportok és az extrém sportok – érthető okok miatt. A kivételek teljes listáját a SafetyWing weboldalon találod.
Igen, érvényes a motor és robogóbérlés közben történt balesetekre is. Ha pl. Thaiföldön bérelsz egy robogót és véletlenül baleset ér, akkor a kórházi kezelésed biztosítva van. A biztosítás nem érvényes motorverseny során és abban az esetben, ha a sofőr tudatmódosítószerek befolyásoltsága alatt állt a baleset során.
A teljes feltételeket a következő oldalon olvashatod el.
Összegezve a SafetyWing koronavírus biztosítás
Aki teljes nyugalomra vágyik a bakancslistája megvalósítása során, annak mindenképp érdemes utasbiztosítást kötnie. Mindegyik biztosításnak megvannak az előnyei és a hátrányai is. A SafetyWing biztosítás legfőképp a digitális nomádok számára nyújt kedvező megoldást, viszont az egyszeri utazóknak is kapóra jöhet. Kívánom, hogy soha senkinek se kelljen élnie a biztosítással, de a nagy számok törvényéből kifolyólag ez sajnos elkerülhetetlen. És ha már megtörténik a baj, akkor meg mindenképp legyetek rá felkészülve! Amikor minden rendben megy egy utazás során, akkor mindenki nagy legény és jönnek a bölcsességek, hogy: „Látod teljesen fölösleges volt a biztosítás, megspóroltunk 10,- eurót!”. Amikor viszont a véletlenek furcsa összjátékának következtében a szerencse elpártol tőlünk, akkor még a balszerencsében is pezsgőt fogunk bontani az ünnepelve, hogy volt biztosításunk.