Hova utazzak Horvátországban? Kérdezgetik oly sokan. A kérdés teljesen jogos, hisz ez az ország gyönyörű! Kis túlzással sokan úgy emlegetik Horvátországot, mint a magyar tengert. Autóval könnyedén megközelíthető, akár pár óra lefolyása alatt is és rengeteg szebbnél-szebb tengerpartja van. Akik nem rajonganak a Kavicsos partokért, azok általában nem annyira szeretik Horvátországot. Persze itt is található homokos tengerpart, ám túlnyomó részben az apró kavics dominál. Ennek ellenére Horvátországnak megvan a maga bűbájos varázsa. A volt Jugoszlávia részeként ez volt az egyike azon kevés helyeknek, ahova akár a szüleink és nagyszüleink is eljuthattak nyaralni a tengerhez. Horvátország legnagyobb negatívuma az, hogy szinte semmi sem változott, minden ugyanúgy néz ki, mint azelőtt. Horvátország legnagyobb pozitívuma, hogy szinte semmi sem változott, minden ugyanúgy néz ki, mint azelőtt. És pontosan ez ennek az országnak a legnagyobb előnye és a legnagyobb hátránya is egyben. Az ország tengerpartja 1777 kilométer hosszan terül el az Adriai tenger partjainál. Nem könnyű tehát a választás, hogy melyik úticélt válasszuk. Végülis akkor mi a helyes válasz arra a kérdésre, hogy hova utazzak Horvátországban? Most mutatunk egy eldugott kis félszigetet, ahonnan Split és Trogir is könnyedén elérhetők pár euróért egy rendszeres hajójárattal. Nézzük Horvátországot!
Tartalom
Érdekességek Horvátországról, Dalmácia régiójáról
- Dalmácia idősebb, mint az egész Horvátország. A Római Birodalom alapította provinciaként. A mai napig nem rendelkezik egy teljesen egységes adminisztratív központtal, ugyanis négy megyéből áll: Zadar, Šibenik-Knin, Dubrovnik-Neretva, Split- Dalmatia.
- Bármennyire is logikusnak tűnik sokan nem tudják, hogy a dalmata kutyák valóban Horvátországból származnak.
- Horvátország területének nagyjából 20% Dalmáciához tartozik, ezzel egyaránt a lakosságának 20% is. A népsűrűség itt viszont ennek ellenére nagyon alacsony. Ez kiváló hír a turistáknak, ugyanis ennek hála több hely jut a partokon. Igaz főszezonban a turisták száma gyakran a helyi lakosok számának akár az ötszörösét is elérheti.
- A régióban négy város rendelkezik nemzetközi repülőtérrel: Zadar, Sibenik, Dubrovnik, Split. Nemzetközileg ezek a kisebb repülőterek sokkal egyszerűbben elérhetők, mint a főváros Zágráb. Hogy miért? Ugyanis Horvátországnak van egy államilag támogatott légitársasága – a Croatia Airlines. A légitársaság nem túl hatásosan működik, de cserébe az állam megakadályozza, hogy újabb, jobban működő konkurencia jelenjen meg a Zágrábi repülőtéren.
- Salona városa a történelem során sokkal nagyobb jelentőséggel bírt, mint Split és Dubrovnik. Solin település mellett még a mai napig épségben megtalálhatjuk a Római Birodalomból származó épületek romjait. Biograd na Moru és Nin városai is jelentős történelmi csomópontként szolgáltak.
- Split lakóiról Horvátországban az a vélemény, hogy beképzeltek és lenézően viselkednek más emberekkel, sőt gyakran kimondottan provokatívan is viselkednek. Valóban tapasztaltuk a helyiek természetében a dél-szláv temperamentumot, ám ez sokkal inkább őszintének tűnt, mint az olaszok affektálása.
- Horvátországban 7 UNESCO világörökségi helyszín található. Ezek közül ötöt Dalmáciában találunk. Ide tartoznak: Dubrovnik óvárosa, Diocletianus palotája Splitben, Szent Jakab-katedrális Šibenikben, Trogir történelmi belvárosa és Stari Grad alföldje.
- Hvar nem csak Horvátország leginkább napsütötte szigete, de egyben legillatosabbja is. A szigetet Levendula virágai borítják teljes hosszában. A kékes-lilás virág virágzása alatt határozottan ez a leggyönyörűbb sziget egész Horvátországban.
Nagy igazság az, hogy minél messzebbre megyünk Magyarországtól Horvátországban, annál szebb és melegebb a tengerpart. Míg északon nagyon hideg a víz, addig délen már a növényzet is zöldebb. Például Pag szigete tökéletes példa arra, hogy hova ne utazzak Horvátországban. Az egész szigeten egy árva zöld növény sincs. Ezzel ellentétben Dalmáciában szinte csak a zöld szín dominál.
Hogyan jutok el Dalmáciába?
Horvátországba a legegyszerűbb megoldás jelenleg a saját transzfer. 5-6óra autókázás után már feltűnnek előttünk az Adriai-tenger hullámai. A horvát autópálya nagyon jó minőségű. Azzal viszont nem árt számolni, hogy a minőségnek ára van. Ez jelen esetben azt jelenti, hogy az autópályadíj valóban drágára fog kijönni. A Htourist weboldalon keresztül előre kitudjuk számolni mennyi horvát kunába fognak kerülni az egyes útszakaszok.
Mint a fenti képen látható 210,- kunába kerül Letenyétől Splitig eljutni. Ezt szorozzuk be kettővel, gondoljunk a hazaútra. Átszámolva nagyjából 55,- euróba kerül egy út oda-vissza Dalmáciába. Nem olcsó annyi biztos.
A másik megoldás a légiközlekedés. Budapestről sajnos egy fapados légitársaság sem közlekedik Horvátországba. Bécsből viszont a Ryanair megpróbált rárepülni a horvát piac kihasználatlan útvonalaira. Ennek köszönhetően már Dubrovnik, Zadar és Pula is elérhető az ír fapados légitársaság járataival. Főszezonban 80,-euró körüli rerúr repülőjegy már jó vételnek számít. Szezonon kívül viszont gyakran 30-40,- eurós repülőjegyeket is el lehet csípni. Amennyiben a repülős megoldást válasszuk, akkor mindenképp érdemes autót is bérelni. A legolcsóbb autókölcsönzők ajánlatait a Discovercars ár összehasonlító weboldalon találjátok.
A harmadik opció a 2020-ban indult vasúti közlekedés. A cseh Regiojet a nyáriszünetben menetrendszerinti járatokat üzemeltet a következő vonalon: Prága – Kolin – Brno – Breclav – Pozsony – Győr – Budapest. Összesen két úticél érhető el a vonatjaikkal: Rijeka és Split. Az ára is nagyon barátságos:
Amennyiben kényelmesebben szeretnénk utazni, akkor nagyjából 13,- euró felárért már fekvőágyas kabint foglalhatunk magunknak. Az adriai tengerparton más célpontjaira, mint Split és Rijeka már csak átszállással juthatunk el. A jegyár ebben az esetben tartalmazza a buszjegyet is.
Miért Čiovo a tökéletes választás, ha nem tudom hova utazzak Horvátországban?
- A koronavírus terjedése alatt az egyik legjobb választás autóval kirándulni menni, ezzel is minimalizáljuk a fertőzés valószínűségét.
- Kristálytiszta vizű tengerpartok várnak ránk.
- Amennyiben szeretnénk egy szigeten megszállni, de nem szeretnénk kompozni akkor Čiovo a tökéletes választás. Hála a hídnak, amely összeköti egyenesen a szárazfölddel és nincs szükség hajókázásra.
- A szennyvízelvezetés nem egyenesen a tengerbe van kivezetve, Splittel, Dubrovnikkal és Trogirral ellentétben.
- Könnyedén elérhető innen Split és Trogir is hála a rendszeres hajó járatnak.
- Kiváló helyi családi éttermeket találunk minden egyes településen.
- A szállások olcsóbbak, mint egyenesen a fent említett nagyvárosokban.
- A szigeten rengeteg fa és növény található, nem egy kiszáradt szikla fogad minket.
Hotelek és egyéb szállások Horvátországban, Dalmáciában – ha már eldöntöttem hova utazzak
A hotelekről azt fontos tudni, hogy a legtöbb 4-5*-os hotel egyáltalán nem szívbajos, akkor amikor az árat kell megadni. Simán elkérnek akár 200-300 eurót is egy egyszerű szobáért éjszakánként. Ráadásul ez az ár nem tartalmazza sem a reggelit sem a vacsorát az árban. Akkor hogyan lehet okosan és olcsón szállást foglalni Horvátországban? A válasz pofon egyszerű. Az apartmanok árai még nem szálltak el a feleggekbe. Igaz a legtöbbjük hasonló állapotban van, mint Siófokon az apartmanok, de ez is csak hozzá ad a valódi balkáni életérzéshez.
Horvátországban a szállásfoglalás kulcsfontosságú dolog. Régebben mindenki a helyszínen oldotta meg a szállás kérdést. Azóta viszont az emberek sokkal jobban felkészülnek és többek közt én is előre eldöntöm, hogy hova utazzak Horvátországban. Igaz, az idősebb utazók a mai napig ezt praktizálják, viszont a tapasztalataink alapján eléggé zsákbamacska. A jobb szállások nagyon hamar elkelnek online. Azok a hotelek, amelyek meg szabadok maradnak, nem véletlenül maradnak meg. Ha már csak a Booking.com weboldalt megnézzük, akkor láthatjuk, hogy milyen értékelésekkel rendelkeznek az elérhető szállások. Az ismerőseimnek az idősebb generációból volt olyan alkalom is, hogy egy egész napjuk ráment a szállás keresésre. A társaság többi tagja, akik előre foglaltak viszont vígan áztatta már a hátsóját ez idő alatt az Adriában.
Engedjétek meg, hogy bemutassak egy számomra nagyon különleges kis félszigetet Horvátországban, amely nem annyira felkapott a hazai turisták körében. Pedig nagyon sok pozitívummal rendelkezik ez a bűbájos kis csücske Horvátországnak. A hely neve nem más, mint Čiovo félsziget. Nagy előnye Čiovonak, hogy nem szükséges az autóval kompra hajtanunk, ugyanis a félszigetet egy híd köti össze a szárazfölddel – így egy köteg pénzt megspórolhatunk az úton. Földrajzilag pontosan Trogir és Split között helyezkedik el. Čiovon található Slatine városa, ahonnan viszont naponta többször is rendszeres kompjárat közlekedik a gyalogosok számára mind két városba. Ennek köszönhetően felfedezhetjük, mint két várost az nélkül, hogy a nyüzsgésben kelljen megszállnunk. Ráadásul Čiovo tengerpartjai sokkal tisztábbak és szebbek, mint ennek a két nagyvárosnak.
Következzék pár konkrét tipp:
Pénztárcabarát családi szállás: Apartments Romana: Egy kiváló értékelésű apartman, pár percre Slatine tengerpartjától és még ettől is közelebb a komp kikötőjéhez. A víz a strandján kristálytiszta. Itt minden adott ahhoz, hogy egy teljes család a jól megérdemelt vakációját eltöltse. A rendszeres kompnak hála, az autót az egész ott tartózkodásunk során leparkolhatjuk, nem lesz rá szükségünk. Ha megunjuk a strandolást, akkor elég csak felpattanni a kompra és 25,- kunáért pár perc alatt eljuthatunk Splitbe. Egy kényelmes franciaágy vár a szülőkre és egy kanapéágy vár a két gyermekre.
Romantikus luxus szállás pároknak és családoknak: Apartments Pava: Mi másra vágyhat egy szerelmes pár, mint egy eldugott privát strandra és egy saját medencére az Adriai-tenger eldugott kis csücskében? Ha az anyagiak nem jelentenek számotokra különösebb akadályt, akkor nem is kell tovább keresnetek a választ a „Hova utazzak Horvátországban?” kérdésre. Ha gyermekekkel utazunk, akkor is jó választás lehet. Ugyanis itt is található egy széthúzható kanapéágy, amelyen a srácok kényelmesen elférnek.
Pénztárcabarát szállás bulizni vágyó fiataloknak: Split Central Guesthouse Ha bulizni szeretnétek, akkor ne a Čiovo félszigetet válasszátok. Ajánlom figyelmetekbe egyenesen Split városát, ahol az éjszakai élet soha nem áll meg. Jobbnál jobb éttermek és szórakozóhelyek érik egymást. A sétány pedig tele van bulizós, iszogatós, ismerkedni vágyó fiatalokkal. Igaz ez a szállás nem egy luxus lakosztály, de a célnak tökéletesen megteszi.
Amennyiben a fenti szállások közül egyik sem felel meg az igényeidnek, akkor nézz szét még mindenképp az Airbnb, a Homeaway (Vrbo) és a Booking.com további kínálatában is:
Booking.comLátnivalók Split és Trogir városaiban
Split
Splitet bárkinek nyugodt szívvel tudom ajánlani, aki bizonytalan a válaszban arra a kérdésre, hogy „Hova utazzak Horvátországban?”. Split hihetetlenül hangulatos városka. Kevés ilyen pezsgő várost találunk az Adriai-tenger partján. A helyből szinte ára mediterrán hangulat. A történelmi belváros rengeteg szűkebbnél-szűkebb, labirintusszerű utcával rendelkezik. A sikátorokban, és a város többi részének széles sétányain mindig zajlik az élet: zenészek, táncosok, koncertek dobják fel a rengeteg embertől már egyébként is nagyon pezsgő hangulatot. Számos kiülős étterem és pizzéria van, ahol csodás környezetben, a történelmi épületek közt, vagy éppen a tengerparton lehet hódolni a gasztronómiai élvezeteknek. Split Horvátország egyik gasztronómiai központja, rengeteg jó étterem van itt.
Diocletianus palotája
Ez a palota közvetlenül a tengerparton található. Hatalmas terjedelmű épület, amely közvetlenül a Római Birodalom hagyatéka. A Splitbe érkető turisták idejük nagy részét pontosan ezen a helyen fogják eltölteni, ugyanis óriási terjedelmű látnivalóról van szó. A palota romjai több mint 2300 évesek, ám a mai napig kiváló állapotban találjuk meg az épületek nagy részét. A palotán belül épségben megmaradt az erőd része, a vízelvezető aquaduct, a megerősített kapui és a lakórésze. Ez a palota nem annyira felkapott, mint Róma egyes látnivalói, de legalább látnivaló volt számomra, mint a Kolosszeum, vagy pedig a Forum Romanum.
Szent Doimus Székesegyház
Ez az 57 méter magas toronnyal rendelkező székesegyház a 13- században épült. Szinte az összes Splitről készült képeslapon ezt a tornyot láthatjuk. A Szent Doimus Székesegyház a legöregebb székesegyház a világon, amelyet építése óta folyamatosan rendeltetésszerűen használnak. A katedrálisnak három része van: Diocletianus mauzóleumja, a római harangtorony és a kórusnak épült része a székesegyháznak. A torony tetejéről az egész várost láthatjuk, gyönyörű a kilátás.
Az eldugott kis strandok
Čiovo szigetén egymást érik az eldugott kis strandok. Autóval mindössze 50 percet kell kocsizkáznunk, cserébe garantáltan találunk egy olyan tengerpartot, ahol csakis mi leszünk. Érdemes a Cypelek Widokowy kis félszigetre elautókázni. Igaz az út minősége hagy némi kivetnivalót maga után. A tenger viszont olyan kéken ragyog, mint a Karib-tenger legszebb strandjain.
Klissza vára
Klissza vára Horvátország egyik legjelentősebb vára. Splittől északkeletre található, közvetlenül a Kozjak és a Mosor hegyvonulatok között. A várnak magyar vonatkozása is van. Többek közt itt született Árpád-házi Szent Margit, IV. Béla királynak a lánya. A vár meglátogatásához 7 km-t kell kocsikáznunk Split városából. Ezért a kis kellemetlenségért viszont a kilátás és a történelmi hangulat bőven kárpótol. A belépő ára 60,- kuna a felnőtteknek és 20 kuna a gyermekeknek.
Riva tengerparti sétány
Split főtere a Riva sétány. Ez a sétány rögtön a tengerpart mellett található. Sok gyakori utazó szerint az egyik leggyönyörűbb sétány, amit valaha is láttak. Ez annak köszönhető, hogy a túlbuzgó szuvenír árusokat nem engedik itt kínálgatni a portékáikat. Cserébe viszont szinte minden este koncertek és különböző kültéri rendezvények várják a szórakozni vágyó utasokat. Pálmák, yachtok, hűsítő horvát sörök… mi más kell még egy tökéletes délutánhoz?
Trogir
Trogir különleges város Horvátországon belül. Az óváros egy mesterségesen létrehozott szigeten fekszik. A legfiatalabb ház is minimum 100 éves. Trogir óvárosa az UNESCO világörökségének a része. Több legenda is létezik arról, hogy miről kapta a nevét a város. Az egyik legenda szerint a görög Tragos (kecske) és Oros (domb) szavak ihlették meg a név kitalálóit, míg mások szerint az albán Tragurion (Három kő) szó inspirálta a város elnevezőit. Az óváros egy délután alatt kényelmesen bejárható. A Szuvenír üzleteket szinte lehetetlen kikerülni, ami nekem már kicsit rontott is az összképen. Ennek ellenére imádtam Trogirt. Életem egyik legjobb csevapcsicsáját ettem a sétányon. A város strandjai fürdésre nem igazán alkalmasak. Sajnos a szennyvízelvezetés hagy némi kivetnivalót. Szerencsére Ciovo mindössze pár perc távolságra található autóval, így a strandolás sem okoz gondot. A lényeg, hogy ne egyenesen Trogirban szálljunk meg.
Városháza és az Óratorony
Az óratorony, amely egykoron Szent Sebestyén templomának része volt, ma már Trogir ikonikus jelképe. Bár sok-sok év eltelt, de szinte semmi sem változott a templom kinézetén. Az óratornyot a II. János Pál pápáról elnevezett téren találjuk. Közvetlenül mellette található teraszon isteni finom kávét lehet inni. Ha jól megnézzük, akkor láthatjuk az óra alatt található „igazság” nevű szobrot, amelyet a 15. században a világhírű szobrász Nikola Firentinac készített.
Szent Lőrinc katedrális
Egész Horvátország egyik legkülönlegesebb épülete Trogir katedrálisa. Még a 12. században kezdték el építeni a szaracénok és egészen az 1500-as évekig tartott felépíteni. A bejárata különösen ikonikussá vált a két kőoroszlánnal. A látogatók egy kisebb összeg fejében felmászhatnak a 47 méter magas tornyába a katedrálisnak, ahonnan garantáltan tátott szájjal fogjuk majd megcsodálni Trogir belvárosát.
Cipiko-palota
Cipiko palotája közvetlenül a városházával szembe található. A15. században itt lakott Trogir leggazdagabb nemesi származású családja. Az épület ma két részből áll. A nagy palotából és kis palotából. A két román épületet összekapcsolták és ennek köszönhetően jött létre a Cipiko-palota mai formája. Andrija Alešija és Ivan Duknović világhírű szobrászok közös együttműködésének az eredménye a lélegzetelállító gótikus Trifora szobor, amely a nagy palota bejáratánál található. Egy látogatást mindenképp megérdemel ez a hely.
Trogir melletti tengerpartok
Trogir tengerpartjai sajnos nem olyan tiszták és szépek, mint Horvátország többi részén a partok. A szennyvízelvezetéssel is komolyabb gondjai vannak a városnak, ami nem meglepő annak tükrében, hogy szinte az egész község egy mesterséges szigetre épült. A jó hír viszont az, hogy elég pár kilométert autóznunk és olyan tengerpartok várnak ránk, amilyeneket az Adriai-tengert hallva elképzelünk. Medena Beach Seget Donji városában 4 kilométerre található Trogir óvárosától. Ez sokak szerint Horvátország egyik legszebb tengerpartja. Ugyanakkor érdemes körül nézni még Ciovo szigetén is, nagyjából azokon a helyeken, amiket fenn már említettünk Splittel kapcsolatban.
Kamerlengo erőd
Trogir egyik legfőbb látványossága. A Kamerlengo erődöt a 15. században építették a velenceiek és a kormányzó székhelyeként szolgált. A legnagyobb tornya védelmi célokra szolgált, mivel a tetejéről nagyon jól lehetett látni a közelgő hajókat. Manapság a négy kőfal és a tenger közelsége tökéletes akusztikát biztosít a kinti előadásoknak a nyári hónapokban.
Szent Péter templom
Szent Péter temploma a védőszentjéről lett leginkább híres. A bejárata előtt védőszentje, Szent Péter szobra néz le ránk, aki jelképesen a bibliát és egy tekercset tart a kezében. Bár a templom elsőre nagyon egyszerű kinézettel rendelkezik, viszont belülről olyan művészek alkotásai díszítik, mint Molinari és Lazzarini.
Szent Doimus kolostor
A Szent Doimus rendet 1265-ben alapították és az évek során egyre nagyobbra nőtt. A Trogirban található kolostorukat a 14. században építették. Ha bemegyünk a kolostorba, akkor rengeteg sírt találunk ott, többek közt olyan humanistákét, mint Ivan and Simun Sobota, akik rengeteget tettek az embertársaikért. Ezen kívül számtalan vallási kegytárgy és egy teljesen egyedi fából faragott diadalív vár a látogatókra a Szent Doimus kolostorban.
Egyéb fizetős programtippek Dalmáciában:
Split és Trogir:
- Egész napos kirándulás Sibenikbe és a Krka vízeséshez – 39,- EUR
- 5 sziget kirándulás motorcsónakkal összekötve a kék barlanggal – 90,- EUR
- Egész napos kirándulás a Krka vízeséshez Splitből és Trogirból – 25,- EUR
- ATV quad szafari Splitből ebéddel egybekötve – 82,- EUR
- Egész napos kirándulás a Plitvice tavakhoz – 43,- EUR
- Ziplining Splitből – 59,- EUR
- 2 órás SUP élmény éjjel világító deszkákon – 41,- EUR
- 4 órás kajakozás sznorkelezéssel együtt – 39,- EUR
- Egész napos szervezett kirándulás Dubrovnikba – 67,- EUR
- Bosnyák kirándulás Mostarba, Bosznia legszebb városába – 67,- EUR
- Egész napos privát motorcsónak bérlés kapitánnyal (max 7személy) – 300,- EUR
- 1 napos biciklibérlés Trogirban – 22,- EUR
Összegezve: Akkor hova is utazzak Horvátországban?
Erre a kérdésre nincs egyértelmű válasz, viszont mi Horvátországban nagyon imádtuk Čiovo félszigetet. Tiszták a tengerpartok, barátságosak a helyiek és rendszeres kompjárattal könnyedén elérhető mind Split, mind pedig Trogir városa.
Ez közül a két város közül nekünk Split jobban tetszett a mozgalmasabb éjszakai életnek hála. Trogirről viszont könnyebben elérhetők a szebb tengerpartok, ugyanis fürdeni egyik városban sem ajánlatos a megoldatlan szennyvízelvezetés miatt. Érdemes a Čiovo félszigetet választani szállásként, onnan ugyanis mindkét város elérhető komppal.
Horvátország már egyáltalán nem olyan olcsó, mint a 2000-es évek elején. Az árak sokkal drágábbak lettek, a színvonal viszont nem emelkedett ezzel egységesen. Az éttermekben az árak sokszor drágábbak, mint az olasz tengerparton.
Amennyiben tengerparti vakációra adjuk a fejünket, akkor gyakran felmerül ez a kérdés. Horvátországban kavicsos a tengerpart míg Olaszországban homokos. A történelmi látnivalókban egyik ország sem szűkölködik, míg az éjszakai életet tekintve Horvátország egy hajszállal megelőzi Olaszországot. A helyi ételeknél viszont messzemenőleg Olaszország győzedelmeskedik.
- Utazás autóval Budapestről 7.0 literes átlagfogyaszással – 120,- EUR/autó – egy főre négy személynél 30,- EUR
- Autópályadíj – 55,- EUR – egy főre négy személynél 14,- EUR
- Szállás a Palm Tree House Slatine apartmanban – 125,- EUR/fő/hét
- Együtt – 170,- EUR
Dalmácia egy kényelmes megoldás azok számára, akik nem szeretnek repülni és inkább az autós, vagy pedig a vonatos közlekedést részesítik előnyben. Nagyjából 7-8 óra alatt eljuthatunk az Adriai-tenger egyik legszebb szakaszához, és garantáltan nem fogunk csalódni, abban, amit ez a hely nyújtani tud számunkra. Akik viszont mégis maradnának a repülésnél, azoknak ajánlom figyelmükbe a Máltáról, Ciprusról, Mallorcáról és Zakynthosról szóló posztjainkat. Bár Horvátországot ezek mellett a szigetek mellett sokan lebecsülik, de mi mégis valamiért nagyon szeretjük. Látnivalók és éjszakai élet tekintetében sem marad el a Földközi-tenger szigeteitől ez a varázslatos ország, mindössze jól megkell választanunk a helyszínt, hogy hova utazzak Horvátországban. Mi nálunk pár lényegtelen apróságtól eltekintve Dalmácia jelesre vizsgázott!