Az idei évben tovább folytattam az amerikai nemzeti parkok felfedezését. A soron következő park pedig nem más volt, mint a Joshua Tree Nemzeti Park. A Google-n a park kiváló értékelésekkel rendelkezik. Bár a fotók a parkról elsőre nem annyira győztek meg – úgy éreztem meg kell adnom ennek a helynek is a méltó esélyt. Végül is a Death Valley Nemzeti Parkkal kapcsolatban is erős kétségeim voltak, mégsem igazolódtak be. Joshua Tree-vel kapcsolatban viszont ha nem is voltak teljesen helytállóak az előérzeteim, de azért elég közel álltak a valósághoz. Talán ez volt az első nemzeti park az Egyesült Államokban, amelyből úgy távoztam, hogy ha nem láttam volna nem biztos, hogy kimaradt volna valami nagy dolog az életemből. A posztban elmesélem majd, hogy milyen élmények vártak a parkban ránk. Elmondom azt is, hogy mi az ami tetszett és mi az ami miatt mégis inkább a felejthető kategóriába sorolnám ezt a helyet. Nézzük mit is tud Kalifornia egyik leglátogatottabb nemzeti parkja.
Tartalom
Joshua Tree Nemzeti Park – Érdekességek
- A Joshua Tree Nemzeti Park területének mintegy 85%-át hivatalosan is vadonként kezelik. 1976-ban egy törvény 174 000 hektárt jelölt ki erre a célra, majd a Kaliforniai Sivatagvédelmi Törvény 1994-ben további 664 000 hektárt tett hozzá. 2009-ben újabb 14 850 hektárt csatoltak a parkhoz, amelynek ma összesen 320 700 hektár a területe.
- A Joshua-tree növények valójában nem is a fák, hanem az orchideák fajába tartoznak. Ezek a különleges növények szinte csak a Mojave-sivatagban élnek. Évente csupán pár centimétert növekednek, így akár 150 évet is elélhetnek a zord körülmények ellenére.
- A Joshua Tree Nemzeti Park lényegében három részből áll össze. Mindegyik részén teljesen más a flóra és a fauna. Nyugaton a San Bernardino-hegység mentén kaliforniai borókák és pinyon fenyők találhatók. Északon, a Mojave-sivatag határolja és itt találhatók a híres Joshua-tree növények. Délen pedig a Colorado-sivatag adja meg a park klímáját – itt főként ocotillo és cholla kaktuszokat láthattok.
- A látszólag kopár táj ellenére a Joshua Tree Nemzeti Parkban 57 emlősfaj él. Olyan nagyobbtestű állatokat is láthattok itt, mint a vastagszarvú juh, a hegyi oroszlán és a hiúz. Ezeken kívül még további 46 hüllőfaj, 250 madárfaj és 75 lepkefaj is él a park területén.
- A Joshua Tree Nemzeti Park területén már több mint 4 000 éve élnek őslakosok. A Serrano, a Chemehuevi és a Cahuilla törzsek egymást követték a Joshua Tree területén. Egészen a 19. századig az őslakosoké volt a nemzeti park. Ekkor viszont bányászok és aranyásók jelentek meg itt is, mint a többi környező régióban.
- Ez a nemzeti park Kalifornia egyik legsötétebb pontja. Legalábbis az éjszakák folyamán olyan minimális fényszennyezés éri ezt a helyet, hogy a csillagászok egyik legkedveltebb helyszínévé vált. A park keleti és északi részei annyira távol esnek szinte minden településtől, hogy éjszaka teljes a sötétség.
- A Joshua Tree Nemzeti Park különlegessége, hogy két sivatag a Colorado- és a Mojave-sivatag találkozásánál fekszik. Némelyik túraútvonal a Colorado-sivatagban kezdődik és a Mojave-Sivatagban végződik. Ennek köszönhetően egy nap alatt akár két sivatagban is túrázhattok.
- A Joshua Tree Nemzeti Park kőzetei lenyűgöző látványt nyújtanak. A legidősebbek 1,4–1,7 milliárd évesek. A magas hőmérséklet és nyomás hatására az ásványok sávokba rendeződtek. Ezek után a gránit kőzetek felső rétegei kvarccá és dolomittá alakultak. Bár én nem igazán értek a kőzetekhez, de ha valakinek a Jóbarátokban Ross Geller volt a kedvenc karaktere, az biztosan lázba jön ezen információk hallatán.
- A Death Valley-s posztomban már említettem William Keys nevét. Ez a szélhámos különböző gazdag embereket vezetett meg azzal, hogy mindenkinek azt beszélte, hogy a környező sivatagok sziklái mélyén arany található. William Keys egykoron Joshua Tree-ben bújkált. Az egyik bányásszal állítólag össze is verekedett és végül megölte őt. Később Keys-t felmentették – de a legenda szerint egykoron egy vérszomjas gyilkos bujkált Joshua Tree-ben.
- Ez a nemzeti park 44 ritka növényfajnak ad otthont. Sajnos, sokat közül veszélyeztet a bányászat, az urbanizáció és a terepjárós közlekedés. Egyik ilyen veszélyeztetett faj a Parish-margaréta. Ez az évelő gyógynövény kizárólag Kaliforniában őshonos.
- A Joshua Tree Nemzeti Park igazi paradicsom a sziklamászók számára. A legelhivatottabb hegymászók több mint 8 000 útvonal közül választhatnak.
Saját véleményem és élméyneim a parkból
Kora délután szálltunk le Los Angeles-ben. Mivel rendkívül sűrű volt a programom, ezért nem is vesztegettük az időnket. Rögvest autót béreltünk, majd nekivágtunk ismét a végeláthatatlan utaknak Kaliforniában. Vagyis csak nekivágtunk volna, de elkövettem egy szarvas hibát. Sajnos ezúttal hagytam magam meggyőzni arról, hogy nem feltétlen kell az Alamo-ban autót bérelni. A többi kölcsönző is simán jó lehet. Nos, ez egy oltári hülye döntés volt. Míg eddig az Alamo-ban szinte minden alkalommal 10 perc alatt megkaptuk az autót, most a Budgetben egy órát kellett sorakoznunk. Amikor megláttam a sort, azt hittem, hogy ingyen Nintendo Switch 2-t osztogatnak. Másképp értelmezhetetlen lett volna számomra ez a hatalmas embertömeg. Mint később kiderült, nem fogok ingyen Mario Karttal játszani hazafelé a repülőgép fedélzetén… Szimplán csak egy rakat szerencsétlenség az egész cég Los Angeles-ben.
Sebaj, kivártuk az egy órát a kocsira. Igazából nagy elvárásaim a járgánnyal kapcsolatban nem voltak. Legyen olcsó és takarékos. Mivel az SUV olcsóbbra jött ki, mint a legolcsóbb economy kategóriájú autó – ezért azt foglaltam. Végül kaptunk egy Nissan Rouge-ot. Szuper, Elindulhatunk! Legalábbis azt hittem. Mikor odaértünk a kocsihoz, egy másik idegen nő ült benne. Nézek rá, ő néz én rám. Kérdeztem is tőle, hogy mi a pálya? Erre benyögi, hogy nem találja a kocsija kulcsait. A kocsid?! Mint kiderült az egy óra sorakozás után ugyanazt az autót két embernek is odaadták. Mivel ő volt ott előbb, ezért az övé a kocsi. Na itt már végképp elgurult a gyógyszerem. Kerestem egy Budget-os alkalmazottat majd elmondtam neki mi történt. Végül adott egy másik autót – egy Ford Edge-t. Egyetlen egy fajta kocsit nem akartunk az a Ford volt, de már úgy voltam vele, hogy egy Fiat Multiplát is adhattok, csak mehessek a dolgomra.
A kocsival végigszeltük Los Angelest hosszába, majd megérkeztünk az új főhadiszállásunkra, Palm Springs városába. Hulla fáradtan még megpróbáltam kileselkedni a hotel ablakán, ám az álom elnyomta a szememet. Hajnali négy órakor hirtelen felriadtunk az útitársammal. Helló jetlag – már rég találkoztunk. Gyors összegzés után arra jutottunk, hogy a lehető legkorábban kellene elindulni a Joshua Tree Nemzeti Park felfedezésére ugyanis irdatlan hőség tombol a parkban. Felöltözködtünk és el is indultunk az autónk felé. Ekkor vettem viszont észre, hogy milyen gyönyörű hely is Palm Springs! Brutális kilátás fogadott az ajtón kilépve. Körös-körül pálmafák tornyosultak az égbe, a háttérben a hegycsúcsok látszódtak, előttem pedig a szálloda üres medencéje bámult rám csalogató azúrkék vizével. Bocsi medence, ha pancsolni szeretnék azt otthon is megtehetem. Most egészen más dologért vagyok itt. Irány Joshua Tree!
A park bejárata körülbelül egy óra távolságra található Palm Springs-től. Szóval igen sokat nem kellett kocsikáznunk. Mivel kora hajnalban még az összes élelmiszerbolt zárva volt, ezért csak egy gyors benzinkutas bevásárlást tudtunk összehozni. Kerestünk egy reggeliző éttermet, ahol gyorsan bevertünk pár amerikai palacsintát és egy akkora adag cukrot, hogy Schobert Norbi ezért örökös száműzetésre ítélt volna Elba szigetén. Mindegy, kellett az energia. Ekkor még nem is sejtettük, hogy milyen embert próbáló lesz a forróság. A nemzeti park bejáratánál megmutattuk az éves nemzeti park bérletünket és gond nélkül beengedtek vele. Mindenkinek aki szeretné felkeresni az amerikai nemzeti parkokat azt tanácsolom, hogy ezt váltsa ki. Csupán 80 dollár, de egy éven át korlátlanul látogathatod a nemzeti parkokat vele az Egyesült Államok területén. Ráadásul az összes emberre érvényes, aki veled egy autóban utazik. Szóval ettől gazdaságosabban nem is lehetne közlekedni a parkok területén.
Út közben több helyen is megálltunk a Joshua fákkal fotózkodni. Hálás egy témát nyújtanak ezek a növények a sivatagos tájjal az az egy biztos. Ha valamelyik fényképész szeretne eszméletlen fotókat lőni, akkor az éppenséggel most talált egy remek helyszínt a fotóihoz. Számomra nem kicsit meglepő volt a tény, hogy milyen sok állatot láttunk a sivatagban. Egerek, nyulak, méhek, szárazföldi teknősök mászkáltak körülöttünk több helyen is. Sőt! Még csörgőkígyóra figyelmeztető táblákat is láttunk. Az utolsó dolog amire vágyok az életemben az, hogy megmarjon egy csörgőkígyó. Szóval igyekeztem elkerülni ezeket a fenevadakat. Számtalan helyen arra figyelmeztettek a feliratok, hogy figyeljünk a lábunk alá, mert ezek a jószágok imádnak a bokrok alatt hűsölni. Jaj és a legfontosabb: Még véletlenül se térjünk le a kijelölt ösvényekről.
Ahogy egyre beljebb mentünk a parkba, úgy gyengült a telefonom térereje. Még mielőtt teljesen leállt volna a telefonom gyorsan leötöltetem egy térképet és megkérdeztem a drága jó ChatGPT barátomat, hogy milyen túrát javasol számunkra. A mesterséges intelligencia legjobb ötlete a Hidden Valley Nature Trailhead volt, szóval annak vágtunk neki. Vagyis csak vágtunk volna neki – mert amikor megérkeztünk a túra kiindulópontjához, akkor az út kb. 5 felé ágazott. Random elindultunk az egyik útvonalon és hirtelen azt vettük észre, hogy ahol baktatunk, annak már köze nincs a túraösvényhez. Nagyjából olyan sziklákon ugráltunk, mint az Ahova Lépek Szörny Terem című filmben Kevin Baconék. Rögtön eszembe jutottak a csörgőkígyókra figyelmeztető táblák! Közben megzörrent egy bokor a lábaim alatt és valami kiugrott elém. Behunytam a szemeimet és le is pörgött az egész életem előttem. Peti, Peti, mi a tökömnek jöttél te a csörgőkígyók közé. Amikor éreztem, hogy semmilyen kígyó sem mart a lábszáraimba, akkor kinyitottam a szemeimet. Egy átkozott nyúl ugrott ki elém. Ha lett volna nálam egy kondér és egy öngyújtó, akkor az fix, hogy ez a drágaság nyúlpaprikásként végzi a napját. Ennyi elég is volt a Hidden Valley Trail-ből, elindultunk inkább visszafele.
Amikor kijutottunk a főútra, akkor észrevettünk egy táblát, amit korábban nem láttunk. Ez volt ráírva: „Hidden Valley Trail jobbra átszámolva kb. 200 méterre.”. Köszi Google térkép, most már értem miért nem találtuk az ösvényt – teljesen rossz helyre vittél. Szóval nekivágtunk még egyszer a túrának. Ezúttal már a helyes útvonalon mutáns csörgőkígyónyulak nélkül. A túra nem volt rossz, de azért annyira nem is fogott meg. Talán mire ide eljutottam korábban kicsit elkényeztettek olyan helyek, mint a Death Valley, Zion és a Canyonlands.
És ezzel el is érkeztünk ahhoz a pont hogy, amikor tudatosítottam, hogy a Joshua Tree Nemzeti Park ennyit tud legfeljebb. Amíg elértük a park területét végig nagyon hasonló tájon haladtunk. Amikor átléptük a park bejáratát akkor elmaradt az az igazi „hűhaaaa” érzés. De félretettem az összes előítéletemet és továbbmentem a park mélyére. Útközben kitaláltuk, hogy ha már itt vagyunk Amerikában, akkor megnézzük Salton Sea-t is. Amikor megnéztük a térképen, hogy hogyan tudnánk oda eljutni, akkor rájöttünk, hogy a Joshua Tree Nemzeti Parkból van egy déli kijárat is. Ergó végighaladhatunk az egész parkon és nem kell oda visszamennünk, ahol kezdtük az utunkat.
Út közben még pár helyen megálltunk, de nem sok említésreméltó hely volt. Talán a kaktuszkert még egy pár mondatot megér, hiszen az efféle kaktuszok csupán itt élnek. Megálltunk a kaktuszkertben, meglestük őket – de személyes véleményem alapján ez sem érdemel több időt, mint maximum egy órát. Közben még láttunk pár különleges növényt, de ez a park valóban csak ennyit tudott. Pár óra autókázás után elhagytuk Joshua Tree-t és elindultunk a Salton Sea-hez.
A Salton Sea Kalifornia egyik legfurcsább és legellentmondásosabb természeti képződménye. Ez a mesterséges tó körülbelül kétszer olyan sós, mint az óceán. Régebben népszerű üdülőhely volt, Frank Sinatra is gyakran járt ide. Sajnos azóta eléggé lepusztult a hely és rengeteg probléma övezi a helyszínt. A víz büdös, és a halak pedig elpusztulnak benne, mivel túlságosan sós. Mivel a helyi mezőgazdaság erőteljesen támaszkodik ennek a tónak a kihasználására, ezért évről évre zsugorodik is.
Egyetlen egy tervünk volt – lemenni a vízhez és belemártani a lábainkat. Sajnos az egész tó olyan szinten körbe van építve, hogy szinte sehol nem fértünk hozzá a vízhez. Pedig olyan bizalomgerjesztő helyeken is kószáltunk, mint egy lepukkant, elhagyatott öreg hajóműhely és még egy marihuánaültetvény mellett is elhaladtunk.
Végül csak sikerült eljutnunk egy pontra, ahonnan letudtunk jutni a partra. Komolyan ez még nehezebb feladat volt, mint Siófok belvárosában szabad strandot találni. Végül viszont a vízig itt sem jutottunk el, mivel a talaj besüllyedt a talpunk alatt. Fürödni nem tudtunk, irdatlan büdös volt, és mindenütt kamerákon figyeltek a helyiek.
Nem sok pozitívat láttam Salton Sea-ben és el is engedtük ezt a helyet. Beültünk a Ford-ba és már robogtunk is vissza Palm Springs-be. Na de erről majd egy következő posztban írok.
Szállások a Joshua Tree Nemzeti Park környékén
A Joshua Tree Nemzeti Park-hoz legközelebbi település Joshua Tree városkája. Ugyanakkor érdemes összekötni a Joshua Tree Nemzeti Park látogatását Palm Springs felkeresésével is, ugyanis akkor az utazásotokba bele tudtok rakni egy kis városnézést és egy kis természetet is. A kettő együtt pedig kiváló kombinációt nyújt. A jó hír az, hogy Joshua Tree környékén minden fajta szállást találtok. Lehet az akár budget szállás, de extrém luxus is. Mutatok pár tippet:
A legjobb spórolós ajánlat: High Desert Motel Joshua Tree National Park
A High Desert Motel Joshua Tree városközpontjában található, csupán néhány percre a Joshua Tree Nemzeti Park látogatóközpontjától. A motel egyszerű, de tiszta és kényelmes szállást kínál, jól felszerelt szobákkal, melyekben van légkondicionálás, síkképernyős tévé, mikrohullámú sütő és mini hűtő is. A parkolás ingyenes. Valamint a vendégek számára egy szezonális kültéri medence is a rendelkezésükre áll. Ha egy olcsó, jó és tiszta szállásra vágysz Joshua Tree közelében, akkor ne is keress tovább. Pont megtaláltad az igazit.
Az arany középút: The Bungalows by Homestead Modern
Ez a szállás egy stílusos, 14 bungalóból álló szálláshely a Joshua Tree Retreat Center területén. A bungalók mindössze egy mérföldre találhatók a Joshua Tree Nemzeti Parktól és a város központjától. A házikók modern, letisztult dizájnnal rendelkeznek. Minden egységhez saját terasz, valamint teljesen felszerelt konyha tartozik, ami ideálissá teszi hosszabb tartózkodáshoz is. A vendégek használhatják a közös medencét, jakuzzit, tűzrakóhelyeket és grilleket is. A hely rendkívül nyugodt – közvetlenül a sivatagban érzi magát itt az ember. A szállás a Michelin Guide 2023-as válogatásába is bekerült, mint a világ egyik legjobb boutique hotelje.
A legjobb luxus szállás: The Ritz-Carlton, Rancho Mirage
Igaz ez a szállás egy kicsit távolabb van a Joshua Tree bejáratától, de valódi luxusélményt kínál. A The Ritz-Carlton, Rancho Mirage egy elegáns, luxusszálloda a Santa Rosa-hegység lábánál, gyönyörű kilátással rendelkezik a Coachella-völgyre és Palm Springsre. A vendégek két medencét is használhatnak: egy családbarátot és egy kizárólag felnőtteknek fenntartott, „Vista” medencét. A szálloda területén egész napos wellnessprogramok elérhetők. A State Fare Bar & Kitchen ínycsiklandozó menüt kínál, míg az Edge Steakhouse prémium steak- és tengeri specialitásokkal várja a vendégeit. A szálloda számos programot szervez: például fitneszórákat, túrákat, kerékpározást és csillagnézést. Ha valaki igazi luxust keres, akkor mélyen a zsebébe kell nyúlnia – ám a Ritz-Cartlon nem okoz majd csalódást.
Túrázási lehetőségek
Baker Dam
- Túra hossza: 1,8 kilométer
- Nehézség: könnyű
- Időtartam: 1 óra 15 perc
- Szintemelkedés: 15 méter
A Baker Dam Trail egy könnyű, körülbelül 1,5 kilométer hosszú túraútvonal a Joshua Tree Nemzeti Parkban. Az ösvény egy történelmileg fontos víztározóhoz vezet, amelyet az 1900-as évek elején építettek a helyiek. A túra során lenyűgöző sziklaalakzatokat és sivatagi növényeket (például yuccát és kaktuszokat is) megcsodálhattok. Gyakran látni vadon élő állatokat, például nyulakat és gyíkokat is. A Baker Dam környéke tavasszal különösen szép, amikor a vadvirágok elkezdenek virágozni. Ez az ösvény ideális választás családoknak vagy kezdő túrázóknak, akik szeretnék felfedezni a sivatag nyugalmát.
Hidden Valley
- Túra hossza: 1,6 kilométer
- Nehézség: könnyű
- Időtartam: 1 óra
- Szintemelkedés: 30 méter
Ez az ösvény egy sziklákkal körbezárt völgyön keresztül halad. Hatalmas gránitsziklák veszik körbe ezt a helyet. A völgyet egykor állítólag marhatolvajok a rejtekhelyükként használták. A túraútvonal változatos sivatagi növények és lenyűgöző sziklaalakzatok mellett halad el. A Hidden Valley különösen népszerű a sziklamászók körében is. Az ösvény könnyen bejárható, így kezdők túrázóknak és a családoknak is remek opció. Ez a túra kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy megismerhessétek a Mojave-sivatag ökoszisztémáját és nyugalmát. Csak figyeljetek oda a táblákra, hogy hol is kezdődik a túra, nehogy úgy járjatok, ahogy mi.
Warren Peak
- Túra hossza: 10 kilométer
- Nehézség: nehéz
- Időtartam: 5 óra
- Szintemelkedés: 338 méter
A Warren Peak Trail egy közepesen nehéz, körülbelül 10 kilométer hosszú (oda-vissza) túra a Joshua Tree Nemzeti Park nyugati részén. Az ösvény a Black Rock kempingből indul, és fokozatosan emelkedik a Warren Peak csúcsáig. A csúcsról lenyűgöző kilátás nyílik a környező hegyekre. Látnia a Coachella-völgyet is és tiszta időben akár a San Gorgonio csúcs is feltűnik a távolban. A túra során változatos növényvilágban gyönyörködhettek. Főként Joshua fákat, yuccákat és vadvirágokat láttok majd. A terület állatvilága is rendkívül gazdag. Gyakran lehet nyulakat, gyíkokat és madarakat látni az ösvény mentén. Ez a túraútvonal kevésbé frekventált, szóval magatok ne vágjatok neki – mindenképp legyen ott veled valaki. A Warren Peak Trail ideális választás tapasztaltabb túrázóknak, akik egy hosszabb, látványos útvonalat keresnek.
Összegezve
Összegezve gyönyörű helyeken jártunk, egy nagyon jó kis élmény volt ez. Viszont az előző nagy nemzeti parkok után olyan volt a Joshua Tree Nemzeti Park, mint amikor tinédzser korodban elveszted a szüzességedet, de azután vissza kell térned a Playboy-hoz. Ha valaki ezzel a nemzeti parkkal kezdi az Amerikai utazásait, akkor biztosan tetszeni fog neki majd. De ha már járt a többi lenyűgöző helyszínen, akkor nem esik majd le az állkapcsa a csodálkozástól. Ha még egy hasonlattal kellene élnem a hellyel kapcsolatban, akkor Joshua Tree olyan a nemzeti parkok között mint a pizza az ételek között. Még ha nem is a jó de attól még örülsz neki és befalod. Nagyjából én is így voltam Joshua Tree-vel. Egy újabb nemzeti parkot kipipáltam, szerencsére maradt még jó pár, amit nem láttam. Erre az egyre 10-ből 6 pontot adnék rá. A Joshua Tree Nemzeti Park biztosan egy olyan hely, ahova többet már az életemben nem térek majd vissza.