A Kiwi.com 2012-ben alakul a volt Skypicker weboldalból. A projekt mögött a cseh származású Oliver Dlouhý és Képesi József állnak. Az oldal tökéletes kiinduló pont ahhoz, hogy a lehető legolcsóbb fapadosrepülőjegyet megtaláljuk Európán belül. A keresőjének nagy előnye, hogy nem csak egy fapados légitársaság árait hasonlítja össze, hanem valóban az összes létező kombinációt. Az oldalon naponta több mint 100 millió keresésből kb. 33 000 foglalás születik. A cégben több mint 2600 ember dolgozik és a foglalásokkal sincs semmi gond általában. Ilyen szép számok mellett, akkor még is mi a gond velük? A posztban megvizsgáljuk miért a Kiwi.com az egyik legjobb kereső és ennek ellenére miért ne foglalj SOHA se rajtuk keresztül!
Tartalom
Mitől jobb a Kiwi.com kereső algoritmusa, mint a konkurens szolgáltatásoké?!
A Kiwi.com keresőjét leginkább a fapados járatoknál érdemes használni. Ezzel a keresővel tök egyszerűen kitudjuk szűrni a legolcsóbb járatokat egy bizonyos úticélra úgy, hogy:
- Több kiinduló repülőteret adunk meg pl. Budapest, Pozsony, Bécs
- Több érkezési repülőteret adunk meg pl. Spanyolország összes repülőtere
- A kiindulási dátumnál az egér bal gombját lenyomva több napot is kiválaszthatunk, amely nekünk megfelelne.
- A Kiwi.com kereső algoritmusa az összes létező fapados járatai között keres, így például ha Rómába repül a Ryanair és a Wizzair is, akkor mindkettőt kidobja és össze tudunk kombinálni egy olyan utat, hogy Wizzairrel repülünk oda, Ryanairrel vissza.
- A repjegyek árait minden egyes napra feltünteti a rendszer, így ennek hála már keresés közben átláthatjtuk az árakat.
- Az utazási időtartamát is flexibilisre tudjuk szabni. Például, ha 7-10 nap közti időt szeretnénk az adott úticélon eltölteni és azt szeretnénk, hogy a lehető legolcsóbb repülőjegyeket találja meg a rendszer, akkor ezt is beállíthatjuk a „Tartózkodás időtartama” gomb bejelölése után. A lenti képen láthatjátok, hol kell ezt beállítani.
Ha például annyit szeretnénk csak megadni, hogy nyáron Június 1 és Augusztus 31 között Görögországba, Spanyolországba vagy Olaszországba akarunk utazni Budapestről, akkor a Kiwi.com jelenleg a tökéletes kereső. Ezek a funkciók mind nagyon jól hangzanak, akkor mégis mi a gond?! Nézzük sorjában!
A Kiwi.com garancia, ami semmit sem ér
Amikor először hallottam erről az ajánlatról, akkor azt gondoltam magamban, hogy soha többet nem foglalok semmilyen más oldalon sem, csakis a Kiwi.com-on. A Kiwi.com azt hirdeti magáról, hogy ha két fapados repülőjáratot foglalsz külön repülőjegyen és az első késése miatt nem éred el a másikat, akkor a Kiwi.com kereső talál egy alternatív repülőjáratot az úti céljodhoz vagy pedig költség-visszatérítés biztosít a fel nem használt jegyek után. Ráadásul a weboldalukon azt hirdetik, hogy erre van lehetőségünk a következő esetekben is:
Hol itt a probléma akkor?
A kis betűs részben. A képek alatt már megtaláljuk a következő szöveget rögtön: Ha az indulásig kevesebb, mint 48 óra van hátra, akkor Ön dönthet, ellenkező esetben mi választunk. 48 órával az indulás előtt már a Kiwi.com kezében a döntés. Ez annyit tesz, hogy automatikusan a költség-visszatérítés biztosítást választják a fel nem használt jegyek után. Ennek a maximális összege a vásárolt repülőjegy ára. Nézzük ezt a helyzetet egy konkrét példán:
2021 Szeptemberére vásárolok egy repülőjegyet a Ryanairhez a Kiwi.com-on keresztül a következő útvonalra Budapest <-> Róma. A repülőjegy ára 20,- euró oda-vissza. Tehát 10 euró irányonként. Ha valamelyik fenti oknál fogva lekésem a járatom és azt várnám, hogy a Kiwi.com kereső talál nekem egy alternatív járatot haza, akkor hatalmasat fogok csalódni. Ez nem fog bekövetkezni, ugyanis a feltételeik alapján ők választanak az alternatív járat és a költség-térítés között. Mivel a járatok az utolsó pillanatban nagyon drágák már, ezért biztosan nem azt választják. Most ha megnézem a mai napra a járatokat ezen az útvonalon, akkor 220,-euróba kerülne a repülőjegy. Ebből a 220,-euróból a Kiwi nagylelkűen 10eurót megtérít…hát nem csodás ez a garancia, amit kínálnak?
A járatkésésekért járó kártérítés behajtása a Kiwi.com-ot illeti meg!
A következő érdekes pont a felhasználási feltételeikben a járatkésésért járó kártérítés joga. A Légi utasok jogai, avagy mikor is jár kártérítés?! posztunkban már végig vettük mikor is jogosult egy utas a kártérítésre. Ez az út hosszától függően lehet 250,-, 400,- vagy pedig 600,- euró is akár. Néhány légitársaságnál tök könnyedén behajtható ez az összeg néhánynál jóval nehezebben. A lényeg viszont az, hogy a repülőjegy vásárlásával aláírunk egy virtuális szerződést a Kiwi.com-mal, hogy átruházzuk rájuk a jogot a járatkésés után járó kártérítés behajtására.
Első blikkre nem is hangzik rosszul, nem kell szenvednünk a légitársaságokkal – ő maguk elintézik számunkra az undorító papírmunkát, mi pedig megkapjuk a pénzünket. A gond mindössze annyi vele, hogy 35%-ot lecsippent jutalékként a Kiwi.com tőlünk ezért a szolgáltatásukért. Még a legdrágább amerikai cégek se dolgoznak magasabb jutalékért, mint 25%. Ráadásul, ha az ember veszi a fáradtságot és saját maga oldja ezt a helyzetet, akkor a teljes össze az övé lesz. Mi személy szerint szeretjük ezt a jogot magunknak megtartani. Ha a légitársaság semmilyen hivatalos levélre sem reagál tőlünk(ilyen még soha sem történt), akkor átadni egy ügyvédi irodának.
„Utazzon többet. Fizessen kevesebbet” – hirdeti az oldal. Egy gond van vele, hogy ez sem igaz
A Kiwi.com merészen hirdeti önmagáról, hogy az egyik legolcsóbb oldal a repülőjegyek foglalásához. Ez viszont korántsem tükrözi a valóságot. Megmutatjuk egy aktuális példán:
Kikerestünk egy konkrét repülőjegyet Bécsből Isztambulba 2021 Májusára egyenesen a légitársaság oldalán:
Mint a fenti képen láthatjuk, oda-vissza 82,99,- EUR-ba kerül a repülőjegy. A bizonyíték kedvéért megnyitottam a Kiwi.com keresőjét is, és a következő árat találtam egy az egyben ugyanazért a járatért:
Szemmel láthatóan 10,-euróval drágább a repülőjegy a Kiwi.com weboldalán keresztül. Ez az ő jutalékjuk nagyjából a semmiért. A tanulság pedig nem más ismét, hogy megéri dupla keresést végezni, ha a Kiwi.com-ot használjuk. A legjobb csatlakozást könnyedén megtalálhatjuk rajtuk keresztül. Ez viszont koránt sem lesz a legolcsóbb járat. Mindig nézzük meg a légitársaság oldalán is!
Koronavírus miatt törölt repjegyek és a Kiwi.com hozzáállása
2020 február végén megjelent a koronavírus Európában is. Már ekkor érződött a levegőben az, hogy ez nem lesz egy könnyű menet a légitársaságok számára. A légitársaságok kénytelenek voltak az egyik járatot a másik után törölni és erre a foglalási irodáknak is lépnie kellett valamit. A letöbbjük például azt vezette be, hogy addig nem kapja vissza az utas a törölt járatért a pénzt, amíg ő nekik át nem utalják. A történetek alapján, amit visszahallottunk többnyire már térítettek is. A Kiwi teljesen másképp állt a dolgokhoz. Felajánlották az utasoknak azt, hogy esetenként 30 és 70% közötti összeget megfizetnek a repjegyből azonnal. Amennyiben ez nem tetszik az utasnak 20,- euró fejében megpróbálják behajtani a légitársaságtól a repülőjegy árát, ám azt, hogy sikerülni fog semmivel sem garantálják. Valójában viszont az európai jogszabályoknak hála a légitársaságok kötelesek, vagy teljesen megtéríteni a foglalás árát, vagy pedig ingyenesen átfoglalni egy másik járatra az utast és sehol sincs szó 30%-os visszatérítésről. Nem kell nagy lángésznek lenni ahhoz, hogy rájöjjünk nyerészkedni akartak a kialakult helyzeten. Egy újabb mínusz pont jár ezért a Kiwi.com kereső képzeletbeli értékelési listáján.
Nézzük egy konkrét eseten hogyan is működött ez náluk: Miután kifizették a 30%-ot (150,- eurót) pl. egy Bangkoki repülőjegyért (amit az utas 500,- euróért vásárolt) ők behajtották a teljes összeget a légitársaságtól. Gyakorlatilag bele akarták zsarolni a pénzükért küzdő utasokat abba, hogy adják el a Kiwi.com-nak a 100%-ban jogosan kijáró követeléseiket a törölt repülőjegyeikért.
Mellékesen a telefonokat nem vették, bevezettek egy olyan kiskaput, hogy csak akkor tudsz velük kapcsolatba lépni, ha 48 órán belül indul a járatod. A többieknek pedig automatikusan megszakadt a vonal. Megértem azt, hogy így a legsürgősebb esetekre koncentráltak, azt viszont nem, hogy állandóan várakoztatták az embereket a vonalon 48órán belül is és senki sem reagált. Ráadásul az e-mailekre sem érkezett semmilyen válasz, gyakorlatilag kapituláltak és úgy döntöttek, hogy a semmit választják bármilyen megoldással szemben.
A poggyász és az utasfelvétel valódi káosz a Kiwi.com weboldalnál
Az utasfelvételt legkésőbb 48órával indulás előtt el kell végezni náluk. Ez igaz a fapados légitársaságokra is, aminek hála, aki pl. egy Ryanair-es utasfelvételhez van szokva (náluk leghamarabb 48órával az indulás előtt lehet elvégezni az utasfelvételt), az könnyen beleszaladhat abba a helyzetbe, hogy lekésik róla. Ennek hála nem marad más hátra, mint a repülőtéren elvégezni az utasfelvételt 55,- euróért.
A poggyászokkal is teljes a zűrzavar a rendszerükben. Volt már példa arra is, hogy olyan poggyászt megfizettettek a Kiwi.com oldalán, amely alapból ingyenesen járt a repülőjegyhez. A fapados légitársaságoknál ismét felmerül a 48 órás probléma, hogy az utolsó pillanatban már nem tudjuk módosítani a megvásárolt feladott poggyászunkat. Ha az utolsó nap döntsük el, hogy szeretnénk mégis egy bőröndöt magunkall vinni, akkor számoljunk a méregdrága reptéri fapados árazással.
Akkor most foglaljak a Kiwi.com weboldalon vagy sem?!
A Kiwi.com repülőjegy kereső remekül működik. Mivel a régi kedvencem az Azair.com sajnos már korántsem működik olyan pontosan, mint régen, az Azuon.com pedig fizetős, ráadásul nekik is megvannak a hiányosságaik. A Kiwi.com mindig pontos árat mutat, pár kattintás után hihetetlen árakra bukkanhatunk rajtuk keresztül, amit manuálisan órákon át kerestünk volna. A fenti buktatók tükrében viszont mindenki maga döntse el, hogy vállalja-e a körülményes foglalást a sok-sok szürke zónás kiskapuval náluk. Én őszintén nem látok semmilyen előnyét sem annak, hogyha a Kiwi.com-on foglalnék, hátránya viszont akad dögivel – ezért maradok a kereső motorjánál. Többi viszont a te döntésed.