Skip to content
  • Blog
  • Országok
  • Tippek & Trükkök
  • Szállástippek
  • Kuponok
  • Facebook csoport
  • Rólam
  • Kapcsolat
Menu

TravelHacker

A hivatalos magyar travel hacker oldal.

  • Blog
  • Országok
  • Tippek & Trükkök
  • Szállástippek
  • Kuponok
  • Facebook csoport
  • Rólam
  • Kapcsolat
Hit enter to search or esc to close
TravelHacker / Blog / Koronavírus – utazni vagy otthon maradni?

Koronavírus – utazni vagy otthon maradni?

Miután kitört ez az egész koronavírus őrület, úgy döntöttem megpróbálom összefoglalni az egészet egy szubjektív véleményben. Az információkat egyszerre 4-5 hivatalos forrásból gyűjtöttem össze, hogy több helyről is meg legyen erősítve és ne legyenek a posztban ferdítések. Rengeteg ember retteg ettől a betegségtől, ami majdhogynem természetes annak fényében, hogy mennyi hamis hír kering az interneten. A rossz hír az, hogy egy olyan kórról beszélünk, ami bizonyos esetekben halálos és nincs rá ellenszer. A jó hír viszont az, hogy ez mindössze a legyengült immunrendszerű embereket fenyegeti. Vegyünk sorba pár alap tudnivalót a Koronavírus betegségről ami alapján eldönthetjük, hogy mi a jobb, utazni vagy otthon maradni:

Tartalom

  • A betegség elterjedése
  • Milyen tünetekkel jár a koronavírus betegség?
  • Kinek kell különösen vigyáznia a koronavírus betegséggel?
  • Mennyire veszélyes ez a vírus?
  • Segít a szájmaszk rajtam a repülőtéren, hogy ne kapjam el a vírust?
  • Mit tehetek akkor azért, hogy ne kapjam el a betegséget?
  • Mit tehetek ha már van repülőjegyem egy adott fertőzött országba?
  • Jogosult vagyok bármilyen kártérítésre ha törlik a járatomat?
  • Mi a helyzet a hagyományos légitársaságok járataival?
  • Mi a helyzet az európai fapados járatokkal?

A betegség elterjedése

A betegség először 2020 elején, Kínában, Wuhan városában ütötte fel a fejét, ám szépen lassan tovább terjedt. 2020 Február 26.-ig összesen 80 000 ember fertőződött meg a vírussal. A legnagyobb számú fertőzöttekkel rendelkező országok Kínán kívül a következőek:

  • Dél Kórea – 893 beteg – 8 haláleset
  • Japán – 850 beteg – 4 haláleset
  • Olaszország – 229 beteg – 7 haláleset.
  • További fertőzött országok halálesetekkel: Hong Kong, Tajvan, Franciaország, Irán és a Fülöp szigetek.

Milyen tünetekkel jár a koronavírus betegség?

A legfőbb tünetek közé a következőket soroljuk: köhögés, láz, légzési nehézségek, izomfájdalom, fáradtság. A legyengült immunrendszerű embereknél ezek a tünetek súlyosbodhatnak és ez akkut tüdőgyulladáshoz vezethet, amely végül a beteg elhalálozását okozhatja.

Kinek kell különösen vigyáznia a koronavírus betegséggel?

Általánosságban az idős emberek és a következő betegésben szenvedő emberek számítanak különösen veszélyeztetettnek: szívbetegség, cukorbetegség, különböző májbetegségek és légzőszervi betegségek. Akiknél ilyen betegségek fenn állnak, azoknak egyáltalán nem ajánlott utazni, mindenképp érdemes otthon maradni egészen addig amíg a Koronavírus lecseng.

Mennyire veszélyes ez a vírus?

Az elhalálozási aránya 2% körül mozog. Hasonlítsuk össze a hasonló betegségekkel. A SARS vírus elhalálozási aránya 10% körül mozgott, ám jelentősen lassabban terjedt. A hagyományos szezonális influenza elhalálozási aránya 1% körül ingadozik, ám jelentősen több helyen terjedt el mint a Koronavírus, ezért jóval több halálesetről is beszélhetünk itt. A nagy különbség ezekhez a vírusokhoz képest az, hogy nem létezik rá ellenser, csak tüneti kezelés. Az emberi szervezetnek gyakorlatilag önmagának kell megbirkóznia a vírussal, ami az esetek 98%-ban egy sima influenza lefolyásával egyenlő.

Segít a szájmaszk rajtam a repülőtéren, hogy ne kapjam el a vírust?

Röviden összefoglalva nem. A szájmaszk csak azon segít, hogy ne fertőzünk meg másokat, ha már elkaptuk a betegséget. Léteznek speciális maszkok, ám a hazai üzletekben árult hagyományos orvosi maszkok nem segítenek a betegség kivédésében.

Mit tehetek akkor azért, hogy ne kapjam el a betegséget?

Első sorban is kerüljük az érintekzést a beteg emberekkel, különösen azokkal akik köhögnek. Kerüljük azokat a piacokat, ahol élő, vagy halott állatokat árulnak. Tartsuk be a higénia alapszabályait, mossunk gyakran kezet! Amennyiben ezeket a szabályokat betartjuk, minimálisra csökkenthetjük a fertőzés esélyét.

Mit tehetek ha már van repülőjegyem egy adott fertőzött országba?

Itt jelentős különbségek állnak fenn légitársaság és légitársaság között. Amennyiben Kínába szól a repülőjegyünk, illetve Kínában szállunk át, akkor nagy valószínűséggel törlik a járatunkat és visszautalják a repjegy árát. Arra felesleges várnunk, hogy átfoglalnak egy másik Kínán belüli járatra, hiszen nem tudnak hova átfoglalni, mivel ebben a pillanatban is szinte üres a kínai légtér – 13 000 repülőgép tartózkodik a földön. A következő légitársaságokon keresztül jelenleg nem foglalnék sehova se repülőjegyeket: Air China, China Southern Airlines, Eva Air, China Eastern Airlines, China Airlines.

Jogosult vagyok bármilyen kártérítésre ha törlik a járatomat?

Mivel a vírus a légitársaságok hatáskörén kívül esik, ezért vis major-nak számít. Ilyenkor az utas nem jogosult semmilyen kártérítésre se, ha törlésre kerül a járata.

Mi a helyzet a hagyományos légitársaságok járataival?

Ha Kína környező országaiba repülünk, akkor viszont ne is számoljunk azzal, hogy visszafizetik a repjegyünk árát. Amennyiben az adott országot a WHO (Egészségügyi Világszervezet), vagy pedig az ECDC (Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ) nem jelenti ki egészségügyi kockázatnak, akkor a profitéhes légitársaságok nem fogják törölni a járataikat. Szóval ha Vietnámba, Thaiföldre, Malajziába illetve dél-kelet Ázsia egyéb országába repülünk akkor nagyjából két opció áll rendelkezésünkre. Repülünk, vagy pedig bukjuk a befizetett pénzünket és otthon maradunk.

Ha a repülés mellett döntünk és olyan városban szállunk át, ahol nagyobb rizikónak tesszük ki magunkat érdemes kapcsolatba lépni a légitársasággal. Bizonyos esetekben a légitársaságok hajlandóak átrakni az utasaikat a szövetséges légitársaságok járataira. Például: Ha a Malaysia Airlines-szal repülnénk Kuala Lumpuron keresztül Bali-ra, de úgy érezzük, hogy szeretnénk elkerülni ezt az átszállást a vírus közelsége miatt, megkérhetjük őket, hogy átfoglalnák-e a szövetségen belül pl. a Qatar Airlines járatára, ahol Dohában kellene átszállnunk – jóval távolabb a vírus gócpontjától Kínától. Bővebben a szövetségekről és a tagjaikról itt olvashattok: Légiszövetségek.

Mi a helyzet az európai fapados járatokkal?

A fapados légitársaságok egyelőre úgy döntöttek, hogy nem függesztik fel az olasz járataikat, a megnövekedett megbetegedések száma következében. Jelenleg amin a két ultra fapados légitársaság aggódik az az, hogy a koronavírus a légitársaságok számára a legjövedelmezőbb nyári turisztikai szezonra is áthúzódik majd. A koronavírus gyors terjedése miatt a befektetők újraértékelték a szituációt és a fapados légitársaságok árfolyama hatalmasat zuhant február 23.-án. Ez az árfolyamesés február 24-re is áthúzódott. A két nap alatt a Wizzair árfolyama 12,5%-ot, a Ryanairé 15,1%-ot, az Easyjeté 19,2%-ot zuhant. A két ultra fapados légitársaság a Ryanair és a Wizzair teljesen elhatárolódott a visszatérítés lehetősége elől, egészen addig amíg a WHO vagy pedig az ECDC nem jelenti ki egészségügyi kockázatnak a helyzetet Olaszországban. Amennyiben ez megtörténik, akkor is csak az olasz járatokra fog vonatkozni. Aki más úticélra vásárolt repülőjegyet, készüljön fel arra, hogyha nem utazik el, akkor bukja a pénzét és a repülőjegyét is egyaránt.

Végülis akkor repüljek-e vagy se?

A kérdésre nincs univerzális válasz. Amit viszont érdemes észben tartani az az, hogy ha fertőzötté válok, másoknak is átadhatom. Amennyiben a családban vagy a közeli ismerősi körben található valaki, aki a fent említett rizikócsoportokba tartozik, azzal mindenképp érdemes utazás után pár napig elkerülni a közvetlen kapcsolatot.

Ami még aggasztó lehet egy utazás során az, hogy bármikor előfordulhat hogy egy fertőzött egyén kerül ugyanarra a repülőgépbe, vagy ugyanabba a hotelbe, mint ahol mi is megszálltunk. Ilyenkor fenn áll a veszélyes a vesztegzárnak, illetve a teljes karanténnak. Legutóbb a Diamond Princess hajón 2 hetes karantént rendeltek el, amely során többen megfertőződtek. Ilyen helyzetek simán benne vannak a pakliban. Mindenkinek a saját felelőségge azt a döntést meghozni, hogy utazik-e vagy se.

Mi azt tanácsoljuk, hogy pár hétig ne foglaljunk semmilyen utazást, meglátjuk hogy fog változni a helyzet ezalatt. Simán megeshet, hogy a vírus lecsillapodik ezalatt az idő alatt – a hírek szerint Kínában már el is érte a vírus a tetőpontját és egyre kevesebb fertőzöttet illetve egyre több gyógyult pácienst jelentenek minden nap. És csak hogy valami pozitívval zárjam ezt a posztot, a repjegyeladások hihetetlenül beestek. Várhatóan ez megmutatkozik majd a repülőjegyek áraiban is és nyáron ennek hála rekord olcsók lehetnek a repülőjegyek a tengerpartokra.

PS: Hála a Koronavírus okozta pániknak, sokan nem akarnak most utazni, jobbnak látják otthon maradni. Ennek hála legalább egy kicsit Földanya is fellélegezhet, addig amíg kevesebb repülő cirkál az égbolton.

Tags: fapados jegy kártérités koronavirus légitársaságok otthon maradni utazni virus vis major
Previous Article Repülőtéri parkolás vagy tömegközlekedés? Íme a legolcsóbb megoldások!
Next Article Koronavírus – hogyan reagáltak a fapados légitársaságok?!

Related Posts

Maldív-szigetek: melyik a legjobb lakott sziget?

Mielőtt elindultunk a Maldív-szigetekre még egy fontos döntés előtt álltam. A szigetcsoport összesen 1200 szigetből áll. Ebből összesen 164 sziget turistaresort, közel 200 pedig lakott sziget. A szigetek nagy többsége pedig teljesen lakatlan, vagy pedig csupán mezőgazdasági célokra használják ezeket. A mi utazásunkról már írtam egy korábbi posztot, amelyben összefoglaltam azt is, hogy milyen előnyei és hátrányai vannak a lakott szigeteknek. Viszont annyi hasznos információt gyűjtöttem össze az egyes lakott szigetekről egy excel file-ba, hogy úgy éreztem megéri még egy posztot írnom a Maldív-szigetekről. A táblázatot kissé kipofoztam és átírtam olvasható formába. Így született meg ez a poszt is. Ebben a posztban leírom a tényeket, amelyek az egyes szigetek mellett és a tényeket, amelyek egyes lakott szigetek ellen szólnak. A magyar blogok között nem találtam egyetlen posztot sem, amely kitért volna olyan lényeges kérdésekre – hogy milyen az egyes szigetek megközelíthetősége, mekkora a bikini beach ezeken a szigeteken vagy épp milyen a szeméthelyzet – gondolom senki sem szeretne műanyag zacskók között úszni élete legszebb utazásán. Nézzük hát, hogy melyik a legjobb lakott sziget a Maldív-szigetek közül.

Read More about Maldív-szigetek: melyik a legjobb lakott sziget?

Austrian Airlines premium economy vélemény: megéri az árát?

Bár a célom mindig is a lehető legolcsóbb repülőjegyek levadászása, most úgy hozta a sors, hogy megengedhettem magamnak egy kis kényelmet. A Bécs – Los Angeles járat 12 óra hosszúságú repülőút és ez alatt az idő alatt még a világ legtürelmesebb embere is hajlamos besokalni. Én pedig korántsem vagyok a világ legtürelmesebb embere, szóval gondolhatjátok, hogy mennyire szeretek fél napot egy szűk kis székben kuporogni a magam két méter magasságával. Idén valahogy a szokásosnál olcsóbbak voltak a tengerentúli repülőjegy árak és meglepődve tapasztaltam, hogy az economy, illetve a premium economy repülőjegyek között minimális az árbeli különbség. Ha hozzászámoltam volna a feladott poggyász árát, akkor pedig ugyanannyiba került a két osztályra a repülőjegy. Úgyhogy kipróbáltam helyettetek is a különbséget. Összehasonlítom a sima economy osztály szolgáltatásaival. A posztból kiderül, hogy megéri-e a többletkiadást az Austrian Airlines premium economy osztálya. A végső válasz pedig egy kicsit meglepő és csöppet sem egyértelmű. Lássuk!

Read More about Austrian Airlines premium economy vélemény: megéri az árát?

Átszállás a repülőtéren: 10 amatőr hiba, amivel bukhatod az utadat!

Néha egy utazást megszervezni nagyobb móka, mint maga a kirándulás. Vannak viszont olyan esetek, amikor a saját szervezés drámába torkollik. Ilyenkor a szervező elcsúszik egy apró banánhéjon, aminek következtében begyűrűznek az események és végül még csak a repülőtér termináljából sem jut tovább a tapasztalatlan utazó. Ehhez pedig elég egy rosszul megtervezett átszállás is, amely többnyire sima ügy. Ha minden jól megy, akkor az utazó pár óra repülés után kényelmesen megérkezik a transzfer helyszínére. Legfeljebb pár órát vár a csatlakozására és már indulhat is tovább. Kivéve akkor, ha valami váratlan dolog közbe jön. A mostani apró bakik mind-mind olyan hülye hibák, amiket könnyű elkerülni – már ha tud róluk az ember. Én szerencsére ezeket mind megúsztam, de azt száz százalékra kijelenthetem, hogy mindegyik esetnél volt már olyan egyén, aki beleszaladt ebbe a hibába és hatalmas sírás-rívás lett a vége. Ilyenkor pedig nem a légitársaság a hibás, hanem az egyén, hogy nem nézett utána egy adott ország szabályainak. Nézzük a leggyakoribb amatőr hibákat, amiket egy átszállás magában rejt egy külföldi repülőtéren. Akár tapasztalt utazó vagy, akár tapasztalatlan, mindenképp olvasd el ezt a posztot. Lehet, hogy épp a következő utazásod múlik majd ezen.

Read More about Átszállás a repülőtéren: 10 amatőr hiba, amivel bukhatod az utadat!

Viator vélemény: leteszteltük az egyik boszniai utazásukat!

Olyan szerencsés helyzetben vagyok, hogy minden évben, nyár elején az egyik üzleti utamra Dubrovnikba kell utaznom. A sok unalmas úti cél között ez igazi felüdülést jelent. Ráadásul mindig június elejére esik ennek az üzleti útnak a dátuma – ilyenkor pedig már kiváló az időjárás is. A horvátországi környéket már többé-kevésbé sikerült bejárnom, úgyhogy idén erre nem is vesztegettem sok időt. Kipattant viszont a fejemből egy ördögi ötlet. Át kellene ugorni Boszniába megnézni Mostar városkáját. Első pillanatban az autóbérlésre gondoltam, de hamar szembesültem a ténnyel, hogy nem olyan egyszerű az EU-n kívüli országokba átutazni bérelt kocsival. Nem maradt hát más hátra, mint egy szervezett utazás keretén belül meglátogatni a Balkán igazi gyöngyszemét. A Viator weboldalon nagyon gyorsan meg is találtam a számomra legmegfelelőbb csoportos utazást és rögtön le is foglaltam. A posztban részletezem, hogy hogyan sikerült az út, mi az ami tetszett a szervezésben és mi az ami nem. És hogy milyen vélemény alakult ki a fejemben a Viator szervezett útjairól? A posztból megtudhatjátok.

Read More about Viator vélemény: leteszteltük az egyik boszniai utazásukat!

Rólam – bemutatkozás

Üdvözöllek a blogomon! Engedd meg, hogy bemutatkozzam. Adamík Péternek hívnak és hosszú évek óta azzal foglalkozom, hogy megtaláljam a létező kiskapukat az utazás világában. Az elmúlt pár évben megtanultam, hogyan lehet a különböző trükkök segítségével akár teljesen ingyen repülni. 2020-ban megírtam a könyvemet A Nagy Magyar Utazólexikon címmel a különböző utazási trükkökről. Ha te is olcsón szeretnéd bejárni a nagyvilágot, akkor a lehető legjobb helyen jársz. Kellemes olvasást a posztokhoz és ha bármilyen kérdésed lenne, akkor nyugodtan írj rám.
Üdvözöllek a blogomon! Engedd meg, hogy bemutatkozzam. Adamík Péternek hívnak és hosszú évek óta azzal foglalkozom, hogy megtaláljam a létező kiskapukat az utazás világában. Az elmúlt pár évben megtanultam, hogyan lehet a különböző trükkök segítségével akár teljesen ingyen repülni. 2020-ban megírtam a könyvemet A Nagy Magyar Utazólexikon címmel a különböző utazási trükkökről. Ha te is olcsón szeretnéd bejárni a nagyvilágot, akkor a lehető legjobb helyen jársz. Kellemes olvasást a posztokhoz és ha bármilyen kérdésed lenne, akkor nyugodtan írj rám.

Kövess Facebookon!

A legjobb akciós repülőjegyek

Aktuális repülőjegy akciók

Térkép – Úti célok

Autóbérlés tippek & trükkök

travelhacker_autóbérlés_autókölcsönző_tippek_trükkök

Autóbérlés tippek & trükkök: így spórolhatsz rengeteget az autóbérlésen!

Mielőtt megérkezünk a kiszemelt úticélunkra, el kell döntenünk hogyan is fogunk közlekedni a városban, illetve a környéken. Nagy általánosságban, ha csak egy várost szeretnénk felfedezni, akkor nem lesz szükségünk autóbérlésre. Amennyiben viszont már egy vagy két helyet is megszeretnénk nézni a városon kívül, akkor érdemes elgondolkodni az autóbérlésen. Autóbérlés tippek és trükkök következnek, amelyekre ha odafigyelsz könnyen akár több száz eurót is megspórolhatsz. Kezdjük az alapoktól, majd a legvégére jön egy Jolly Joker tipp, melyet Magyarországon egyáltalán nem reklámoznak és azt is elmagyarázom miért nem.

TravelHacker
0Comments

Keresd meg az ideális szállást a nyaralásra!

Találd meg a legolcsóbb autókölcsönzőt!

Itt találod a legolcsóbb repülőjegyeket!

Kapcsolat – jöjjenek az észrevételek!

© Travelhacker.eu - A hivatalos magyar travel hacker oldal.
  • Facebook
  • Instagram
  • Email
  • Vásárlási feltételek
  • Adatkezelés
  • Cookiek
Weboldalunkon cookie-kat használunk, hogy a legrelevánsabb élményt nyújtsuk azáltal, hogy emlékezünk a preferenciáira és ismételt látogatásokra. Az „Elfogadom” gombra kattintva hozzájárul az ÖSSZES cookie használatához.
Cookie beállításokELFOGADOM
Adatvédelmi és cookie-kra vonatkozó szabályzat

Adatvédelmi áttekintés

Ez a webhely cookie-kat használ, hogy javítsa az élményt a webhelyen való böngészés során. Ezek közül a cookie-k közül a szükségesnek minősített sütiket az Ön böngészője tárolja, mivel ezek elengedhetetlenek a weboldal alapvető funkcióinak működéséhez. Harmadik féltől származó cookie-kat is használunk, amelyek segítenek elemezni és megérteni, hogyan használja ezt a webhelyet. Ezek a cookie-k csak az Ön hozzájárulásával kerülnek tárolásra a böngészőjében. Lehetősége van arra is, hogy leiratkozzon ezekről a cookie-król. A cookie-k egy részének letiltása azonban hatással lehet a böngészési élményére.
Szükséges
Always Enabled
A szükséges cookie-k elengedhetetlenek a weboldal megfelelő működéséhez. Ez a kategória csak azokat a sütiket tartalmazza, amelyek biztosítják a webhely alapvető funkcióit és biztonsági funkcióit. Ezek a sütik nem tárolnak semmilyen személyes információt. További információk
Nem szükséges
Nem szükséges sütiknek nevezzük azokat a sütiket, amelyek nem feltétlenül szükségesek a webhely működéséhez, és amelyeket kifejezetten a felhasználói személyes adatok analitika, hirdetések vagy egyéb beágyazott tartalmak útján történő gyűjtésére használnak. A cookie-k webhelyén való futtatása előtt kötelező a felhasználói hozzájárulás. További információk
SAVE & ACCEPT