Gran canaria a magyar utazók körében a második legnépszerűbb sziget a Kanári szigetcsoporton belül. Népszerűségében egyedül Tenerife előzi meg – ami számomra kissé érthetetlen. Akárhogy is vesszük mindegyik szigetnek meg van a maga különlegessége és a szépsége. Egy szóval nem mondanám azt, hogy például Lanzarote szebb, mint Fuerteventura, vagy akár Tenerife. De mitől olyan egyedülálló Gran Canaria? Amikor lefoglaltam a repülőjegyeket erre a kivételes helyre úgy éreztem, hogy egy kicsit kizökkent majd ez a sziget a komfortzónámból. Igaz Gran Canaria földrajzilag még Európához tartozik, de a gyakorlatban már sokkal közelebb található Afrika partjaihoz. Kissé attól tartottam, hogy minden koszos lesz és szeméthegyeket látok majd az út szélén. Utólag már belátom, hogy a gondolatok a fejemben teljesen alaptalanok voltak. Gran Canaria egy nagyon gyönyörű sziget változatos látnivalók tömkelegével. A hely tökéletes klímája pedig már csak hab a tortán. Aki az aktív nyaralást részesíti előnyben a parton heverészéssel szemben, az ne is keressen tovább. Megtalálta a következő úti célját. A posztból mindent információt megtudhattok, amire szükségetek lehet egy Gran Canaria-i utazás előtt. Remélem ti is annyira megszeretitek ezt a rendkívüli szigetet, mint amennyire nekünk sikerült!
Tartalom
Látnivalók Gran Canaria szigetén
Maspalomas homokdűnéi
Az olyan látnivalók, mint Maspalomas homokdűnéi teszik Gran Canaria szigetét egy teljesen egyedülálló úti céllá. A homokbuckák közvetlenül az óceán mellett húzódnak. Némelyik helyen egy-egy bucka bele is nyúlik a tenger sós vízébe – ezzel pedig hangulatos kis lagúnákat alkotott a természet. Itt található Gran Canaria három legnépszerűbb strandja is: Playa de Maspalomas, Playa del Ingless és az El Veril is. A homokdombokra felmászni elsőre könnyűnek tűnhet. A valóságban viszont szó szerint meg kell küzdeni minden egyes dűnével. Aki szeretne az tevegelhet is a dombok között. Én ehhez túlságosan is sajnáltam az állatokat, úgyhogy részemről ez kimaradt.
Playa de Las Canteras – Las Palmas strandja
A Kanári-szigetek egyik legjobb városi strandja Las Palmas partjainál húzódik. Az aranyszínű homokos part fekete vulkanikus hamuval keveredik. Ez az egyveleg pedig páratlanul hangulatos strandot kreált. A turisták inkább a déli partokat preferálják, szóval ezen a strandon többnyire a helyi lakosokkal találkozol majd. A part északi fele főleg a szörfösök körében népszerű. Itt hullámosabb is a tenger. A strand déli felén viszont az is jól érzi majd magát, aki nem hódol eme vízi sport szenvedélyének. Ezen a részen lehet napágyakat és napernyőket is bérelni. Nem messze a vízparttól találod Gran Canaria legjobb sétálóutcáját. Ezen az utcán végig éttermek és kávézók találhatók. Ha szerettek a naplementében gyönyörködni, akkor itt megtehetitek. Üljetek be bármelyik étterembe és nézzétek csak, ahogy eltűnik a nap tüzes korongja az óceán hullámaiban.
Pico de las Nieves és a GC-200 hegyi útjai
Gran Canaria úthálózata rendkívül jól ki lett építve. Az utak minősége nem hagy maga után kivetnivalót. Számomra a legjobb szórakozást az jelentette, hogy béreltünk egy kocsit és csak róttuk a végeláthatatlan kilométereket a szigeten. Két útvonal maradt meg egészen élénken a memóriámban. Az egyik a Pico de las Nieves a másik pedig a GC-200. Az előbbi a sziget belseje felé visz be. Az utóbbi pedig Gran Canaria észak-nyugati felében kanyarog az óceán partjainál. Érdemes kikeresni a Google térképen a helyi kilátókat. Ezeket mirador-nak nevezik. A legtöbb miradorból ámulatba ejtő kilátás nyílik a sziget gazdag növényi világára és az óceánra egyaránt. Az én kedvenc kilátóm a Degollada Becerra volt. Aki pedig elfáradt egy ilyen hosszú körutazás után, az megebédelhet Cruz de Tejedában a Parador étteremben. Innen ismételten csak szavakba nem önthető látvány fogadott.
Roque Nublo
Aki nem csak pancsolni szeretne az sem unatkozik majd Gran Canarian. A szigeten az aktív kikapcsolódásra is van lehetőség. Roque Noublo Gran Canaria egyik legmagasabb pontja. Ehhez a furcsa formájú sziklához vezet az egyik legnépszerűbb helyi túraútvonal. A sziklát már messziről felismeritek majd. Mi itt kicsit bénáztunk és véletlenül rossz oldalról közelítettük meg a hegyoldalt. Sajnos erről az oldalról nem lehetett feljutni a Roque Noublohoz, így csak alulról nézhettük meg. Nem baj, legalább láttam ezt is. A helyes túra útvonal körülbelül három kilométer hosszú oda-vissza. A szintemelkedés 150 méter. Tehát aki bevállalja, az számítson azért egy kiadós kis izomlázra. Ha szép időt fogtok ki, akkor a csúcsról el lehet látni akár Tenerife híres vulkánjához, a Teidehez is. Még egy tanácsot azért végezetül adnék: Semmiképp se induljatok el strandpapucsban erre az útvonalra. Ez egy valódi túra a hegyekben, ide rendes zárt cipő kell.
Puerto Moghan
Több blogon is ezt a városkát úgy nevezik, mint a Kanári-szigetek Velencéje. Ez főként a csatornáinak köszönhető. Puerto de Moghannak teljesen más hangulata van, mint Gran Canaria többi településének. Egykor még halászfaluként üzemelt, ma már inkább csak kikötőváros. Ennek ellenére én imádtam minden egyes percét az ott töltött időnknek. Az egyik fagyizóban vettünk pár gombócot és élvezettel nyaltuk a fagylaltunkat a stégen ülve, miközben a hajókban gyönyörködtünk. Puerto de Moghan-ban állítólag remek friss halételeket készítenek. Én erről sajnálatos módon nem tudok nyilatkozni, mivel nem eszek a tenger gyümölcseiből. Aki viszont egy meghitt kis halászfalura vágyik Gran Canaria szigetén, az mindenképp vegye fel ezt a települést is a kötelező látnivalók listájára.
Palmitos Park és Cocodrilo Park
Két fontosabb családi programot szeretnék még kiemelni Gran Canarian. Az egyik a Palmitos Park, a másik pedig a Cocodrilo Park. A Palmitos Parkban egzotikus papagájokat, ritka endemikus növényeket, csúszómászó hüllőket, a Kanári-szigeteken élő emlősöket és a vízi világ változatos állatait láthatjátok. A Palmitos Parkban állatbemutatókat is rendeznek. A két legnépszerűbb a delfinshow és a madárreptetési műsor. Akit érdekelnek az ilyen előadások, az remekül fogja magát ezeken érezni.
A Cocodrilo Parkban pedig a halál torkából megmentett állatokat láthatjátok. Ebben a parkban nem csak krokodilok élnek, de más állatok is. Többek között tigrisek, fehér rókák, teknősök, gülüszemű makik is. Az összes állat sérülten került ide. Szerencsére a Cocodrilo Park odaadó gondozói mindent megtettek azért, hogy ezek az állatok felépüljenek és boldogan éljék le nyugdíjas éveiket.
Puerto Rico – Playa de Amadores
Puerto Rico-ban található Gran Canaria legszebb strandja. Igaz, ehhez az embereknek kissé be kellett avatkozniuk a természet munkájába. A sziget déli felén a partszakaszok fürdésre alkalmatlanok voltak még a múlt évszázadban. A vállalkozószellemű lakosok viszont úgy döntöttek, hogy változtatnak ezen. Az óceánba elhelyeztek egy hullámtörőt, a partra pedig aprószemű fehér homokot importáltak. A látvány lenyűgöző lett! Puerto Ricoban a víz annyira sekély és csendes, hogy sokkal jobban felmelegszik, mint a többi partszakasz a szigeten. Ha erre jártok, akkor érdemes megállni La Vegueta városában is. Ez a történelmi város elképesztően izgalmas. Vesszetek el pár órára a szűk kis utcáin és próbáljátok ki az egyik helyi éttermet is.
Las Palmas de Gran Canaria óvárosa
Las Palmas de Gran Canaria mindenhogy megkerülhetetlen látnivaló a szigeten. Az óvárosát Vegueta-nak nevezik és számtalan izgalmas látványosságot találtok ott. Csak, hogy néhányat említsek a legfontosabbak közül: Casa de Colón (ez egy csodálatosan felújított, több mint 500 éves épület), Catedral de Canarias a nyughatatlan Santa Ana téren, Vegueta piac (ételkülönlegességekkel és helyi gyártású szuvenírokkal). Mi többnyire csak cél nélkül bóklásztunk az óvárosban. Jó volt látni, hogy mennyire kedvesek és vendégszeretők a város lakosai.
Jardin Botanico Viera & Clavijo – botanikus kert
Gran Canaria legszebb botanikus kertje ingyenesen látogatható. A Jardin Botanico Viera & Clavijo egy völgyben terül el. A parkot egy patak szeli ketté. Ami nagyon meglepett az az, hogy milyen hatalmas is ez a botanikus kert. Eleinte azt gondoltam, hogy fél óra alatt vígan bejárom majd. Végül több órán át sétálgattam csak a kaktuszok és a különleges növények között. Ha van egy fölösleges fél napotok és nem tudjátok, hogy mihez kezdjetek – akkor feltétlenül álljatok itt meg.
Finca Los Castaños kávéültetvény
Európában egyetlen helyen termesztenek kávét és ez pontosan Gran Canarián található. Az Agaete-völgyben lévő Finca Los Castaños kávéültetvény. Ezen a farmon a kávén kívül mangót, papáját, avokádót, narancsot, grapefruitot és más trópusi gyümölcsöket is termesztenek. Viszont 80 százalékban a kávéra koncentrálnak.
Főként az Arabica Typica kávét termesztik. Ez közül is a Geisha fajtát, amely a világ egyik legértékesebb kávéfajtája. 2015-ben Luis Blanco barista bajnok és Marisa Baqué kávépörkölője kiválasztották a Finca Los Castañost. Ők képviselték Spanyolországot a 2015-ös barista világbajnokságon.
Poema del Mar Akvárium
Vannak látnivalók, amiket elég egyszer is látni az életben – nem kell ezért Gran Canaria szigetéig repülni. Akit mindig is érdekeltek a vízi világ élőlényei, annak a Poema del Mar viszont egy kihagyhatatlan attrakció. Mi igazából egy éven belül jártunk a Tropikáriumban és Koppenhágában is az akváriumban – úgyhogy úgy döntöttünk, hogy inkább hanyagoljuk ezt most. Viszont, aki még nem járt ilyen helyen az biztosan élvezni fogja. A Poema del Mar Európa legmodernebb akváriuma – több mint 350 féle tengeri élőlényt találtok itt.
A sima belépőjegyek €18,50-ba kerülnek (2024) – itt lehet megvásárolni a hivatalos weboldalon.
Bálna és delfinles
A Kanári-szigetek, a delfinek és bálnák kedvelt pihenőhelye közé tartoznak. Mivel ezen a részen az óceánban számtalan kisebb vízi állat is él, ezért a környék kiváló táplálkozási helyet jelent eme nagytestű állatok számára. A túrák 95-98 százalékos sikerrátával üzemelnek. Ekkora az esélyetek rá, hogy delfint, vagy pedig bálnát láttok majd a természetes környezetükben. Szerencsére ezeket az állatokat a hajók igyekeznek nem zavarni. Csak megfelelő távolságból követik a ceteket és delfineket és nem is engedik megsimogatni őket a turistáknak. A túrák hossza általában két-három óra hosszú. A programot például itt tudjátok lefoglalni.
Agaete természetes medencéje
Gran Canaria északnyugati részén találjátok a sziget három természetes medencéjét. A megközelítéséhez le kell térnetek egy elsőre nem túl bizalomgerjesztő földútra. Szerencsére ez a poros út elsőre vészesebbnek tűnik, mint amilyen valójában. A természetes medencék mellett könnyedén le tudtok majd parkolni. A nyílt óceán hullámaitól védőoszlopok védik ezeket a medencéket. A víz hőmérséklete igaz kicsit melegebb, mint az óceáné, ám véleményem szerint neoprén nélkül még így is hideg volt. Elég csak ránézni az arcomra a fenti fotón. Rögtön látjátok majd a fájdalmat a képemen, amit azután éreztem, hogy belecsobbantam a vízbe. Ettől függetlenül kifejezetten élveztem az úszkálást.
Érdekességek Gran Canariaról
- Gran Canaria szigetén a domborzat is a főbb látnivalók közé tartozik. A szigeten számtalan kisebb nagyobb hegy található. Egy hét kiadós esőzés után viszont a sziget a vízesések szigetévé változik. Ilyenkor a hegyoldalról lezúduló víztömeg heteken át csordogál le a mélybe.
- Miért hívják a Kanári-szigeteket Kanári-szigeteknek? A legelterjedtebb elmélet szerint azért nevezik így a szigetcsoportot, mert amikor az első európai expedíciók megérkeztek, a sziget tele volt nagy kutyákkal – spanyolul canis. A Canis szóból alakult ki a Canaris név.
- Itt található Európa egyetlen kávéültetvénye is, ahol még a mai napig saját kávét termesztenek. Nagyjából 40 farmer gondoskodik a Finca Los Castaños farmon arról, hogy Európának is legyen saját kávéterménye.
- A sziget keleti felében húzódó GC-200 útvonal a világ egyik legveszélyesebb útja. Ez az út Agaete és Puerto de Mogán között húzódik. A hajtűkanyarok egymást váltják, miközben sokszor alig fér el két autó egymás mellett. A látvány lélegzetelállító.
- A Caldera de Bandama egy 200 méter mély vulkáni kráter, amelynek átmérője egy kilométer. A vulkán ma már szerencsére inaktív. Viszont a föld a vulkán belső felében rendkívül termékeny. A növények mára már teljesen benőtték. Ha valaki le szeretne menni a belsejébe, akkor lefele legalább 30 percet szánjon rá. Felfele pedig attól függ, hogy mennyire bírod tüdővel.
- A szigeten számos szőlőültetvény található. A vulkanikus talaj és az állandó időjárási körülményeknek köszönhetően Gran Canaria tökéletes helye a borkészítéshez. A leghíresebb borok Gran Canariáról: Mocanal a Bodegas, Agala 1318 és Agala 1175.
- A Kanári-szigeteken rendkívül jók a körülmények a banántermesztéshez. A helyiek pedig még alkoholt is készítenek a banánból. A Bodegas Los Berrazales egyike azon banánültetvényeknek, amelyeket meg lehet látogatni. Itt a banánlikőrt is megtudjátok kóstolni.
- A szigeten nem csak a banán, de a cukornád termesztés is rendkívül népszerű. A cukornádból a helyiek rumot készítenek. A Kanári-szigeteken készült rum pedig világszerte ismert. Az Arehucas rumgyár Európa legrégebbi rumszeszfőzdéje. Akit érdekelnek a rumkészítés rejtélyei, az mindenképp tegyen egy látogatást a rumgyárba. Mivel a rum rendkívül olcsó a szigeten, ezért a mojitóban sem spórolnak vele – csak saját felelősségre igyátok.
- A Kanári-szigetek körüli óceán a hőmérsékletével számtalan vízi állatot vonz. Aki szeretne delfineket vagy bálnákat a természetes környezetükben látni, az a lehető legjobb helyre utazott e célból. A Kanári-szigeteken mindegyik bálnafigyelő hajó szigorúan betartja az előírásokat és ezzel biztosítsa a vízi állatok biztonságát és jólétét.
- Gran Canaria őslakosai a guancsok voltak. A guancsoknak volt egy sajátos küzdőformájuk, amely a mai napi fennmaradt. Ezt Lucha Canaria-nak nevezik. A Lucha Canaria a szumó és a birkózás egyvelege, amelybe két ellenfél igyekszik kibillenteni egymást az egyensúlyából. A helyi fesztiválok során még ma is látni Lucha Canaria bemutatókat.
- Gran Canaria lakosai imádják a kutyáikat. Az évente megrendezett Las Palmas-i karnevál során nem csak az emberek öltöznek be maszkokba, de a kutyáikat is kiöltöztetik. A Carnaval Canino de Las Palmas de Gran Canaria során mind a kutyák, mind pedig a gazdik egymáshoz illő, extravagáns kosztümöket viselnek. Itt találhatsz fotókat az eseményről.
Személyes élményeim Gran Canariaról
A gépünk kora délelőtt landolt. Az indulás előtt már eldöntöttük, hogy bérlünk egy kocsit és úgy fogjuk bejárni a szigetet. Az autót a CICAR-tól béreltük és alapjáraton semmi gond sem volt velük. Kivéve egy apróságot, de erről majd később írok. Amit fontos tudni róluk az az, hogy az ár náluk már tartalmazza a teljes biztosítást, nem kell kreditkártyával sem szenvedni és nincs letét sem. Összefoglalva a tökéletes autókölcsönzési csomagot nyújtják a turisták szempontjából. Ahogy átvettük az autót szóltam is a drága egyetlen feleségemnek, hogy pötyögje be a GPS-be a szállásunk címét. Klaudia pedig ezt meg is tette, vagy legalábbis azt hitte, hogy megtette. Amikor betértünk egy sötét utcába, ahol csak garázsok voltak a telefonom közölte, hogy megérkeztem az úti célomhoz. Elsőre arra gondoltam, hogy basszus átvertek, egy garázsban fogunk majd lakni egy héten keresztül. A szállásunk egyáltalán nem így nézett ki a fényképeken, szóval elkértem a telefonomat a hű navigátoromtól. Mint kiderült a címünket jól adta meg Klaudia, egy apróságot leszámítva: nem nézte meg, hogy melyik városban. Ahogy például Magyarországon is több Petőfi Sándor utca található, úgy Gran Canarian is volt 3 egyforma nevű utca. Még szerencse, hogy nem a szomszéd szigeten kötöttünk ki. Szóval egy laza 70 kilométeres kitérővel kezdődött az utazásunk. Sebaj, nyaralunk!
A szállásra megérkezve kicsit megnyugodtunk. Egy egyszerűbb apartmant foglaltunk Las Palmas városában. Ez Gran Canaria fővárosa. A parkolással úgy voltunk, hogy majd helyszínen megoldjuk – nem fizetünk érte majd jó magyar módjára. Ez újabb naiv ötlet volt. Gran Canaria fővárosa olyan sűrűn lakott, hogy könnyebb ingyen parkolóhelyet találni Budapest központjában csúcsidőben. Végül egy helyi lakos azt tanácsolta, hogy parkoljuk az Poema del Mar akváriumnál, ő is ott szokott és az a parkoló szerencsére még ingyenes. Úgyhogy ez a kérdés is megoldódott. Igaz minden nap egy 12 perces kellemes reggeli séta várt ránk, de legalább ingyen parkoltunk. Ha valamiért utálok pénzt kiadni, az a parkolás.
A napjaink kellemesen teltek, minden nap más és más strandot fedeztünk fel. Az egyik délután a feleségemnek dolgoznia kellett a számítógépén, ezért nem maradt szabadideje arra a napra. Fogtam hát a lakás kulcsait és egyedül indultam útnak. Vezetni nem sok kedvem volt, ezért a kocsi ott maradt az akváriumnál. Gyalog sétálgattam Las Palmas városában. Megnéztem a közeli látnivalók többségét és közben gyönyörködtem Gran Canaria tengerpartjaiban. Leültem a strandon a homokba és azt néztem, hogy mekkora ereje is van a tengernek. Az egyik kezemben ott volt a lakáskulcs, a másikban a telefonom. Egyszer csak megszólalt a mobilom csengőhangja és egy rég nem látott barátom hívott. Nagyjából egy órát beszélgettünk. Hirtelen viszont arra eszméltem rá, hogy mekkora hülyeséget csináltam. Telefonálás közben felálltam és elkezdtem sétálgatni. A lakáskulcsot pedig ott felejtettem a homokban. Ráadásul már sötétedett is. Nem tudtam bemenni a lakásba, a feleségem be volt zárva, a kulcs meg sehol. A slussz poén még az volt, hogy az apartman tulajdonosa mielőtt átadta a szállás kulcsait közölte velünk, hogy a kulcs egyedi mágneses chipet tartalmaz – semmiképp se veszítsük el, mert nincs belőle több. Ha meg elveszítjük, akkor jobb, ha előtte nyertünk a lottón. Ezeknek a tényeknek a tudatában úgy kerestem a kulcsaimat, mint az Aris kutyám a tegnapi ebédet az üres táljából. Semmi. A szél annyira erősen fújt, hogy a kulcsokat betakarta homokkal. Már épp készültem feladni, amikor a világ leghihetetlenebb dolga történt. Komolyan ezt akárkinek mesélem azóta, senki sem hiszi el. Mérgemben vettem egy üveg sört, leültem a homokba. Próbáltam összeszedni a bátorságomat, hogy elmondjam a feleségemnek meg a lakástulajdonosának a „nagy” hírt. Ekkor viszont megjelent a megmentőm. Egy 30 év körüli srác tűnt fel a lenyugvó nap sugaraiban. Kezében egy fémdetektor volt. A turisták által elveszített ékszereket kereste. Ahogy azon a szakaszon haladt a műszerével, ahol nagyjából elveszítettem a kulcsaimat elkezdtem figyelni, hogy nem-e talál valamit. És a csoda megtörtént. Pár perc múlva a homokból kiásta a kulcsaimat! Most már csak valahogy el kellett neki magyaráznom, hogy azok bizony az én kulcsaim. Képzelem mit gondolhatott, ahogy egy idegen közli vele, hogy a homokban talált kulcsok tulajdonosa. Szerencsére odaadta és a történet happy enddel záródott.
A másik kedvenc történetem pedig az egyik északi banánültetvényhez kapcsolódik. Kevesen tudják, de Gran Canaria a banántermesztés egyik nagyhatalma. Számos banán pontosan erről a szigetről kerül az európai élelmiszerüzletekbe. Klaudia nagyon szerette volna közelebbről is megnézni az egyik ilyen ültetvényt. De valahogy mindenütt zárva volt, vagy nem engedtek be. Úgy döntöttünk hát, hogy az egyikre belopózunk. Képzeljétek el a Mission Impossible filmek zenéjét, miközben egy kis adrenalin pezsgett az ereinkben. Kicsit úgy éreztem magam, mint amikor tini koromban beosontam almát lopni a szomszéd kertjéből. Szerencsére itt nem volt óriási farkaskutya, ami megkergetett volna. Ez a banánültetvény, amit kiszemeltünk lényegesen kisebb volt a többitől, de a célnak megfelelt. Ráadásul közvetlenül a tengerpart mellett volt, lenyűgöző kilátás nyílt az óceánra. Vittünk magunkkal egy kisebb ebédet és ott a sziklákon üldögélve tömtük magunkba. Az üzletbe vettünk is egy pár helyi banánt, mivel nem szerettük volna a fákról ellopni a helyi termést, csak meg akartuk nézni, hogy miképp folyik a banántermesztés. Mikor már a banánunkat ettük, hirtelen megjelent egy öreg néni az egyik ablakban és elkezdett ránk kiabálni. Na itt az ideje, hogy lelépjünk – gondoltam. Viszont a néni ablaka alatt vezetett a kiút az ültetvényről. Mindegy. Lesz, ami lesz alapon elindultunk kifelé. Amikor a néni ablakához értünk, akkor viszont furcsa dolog történt. Elkérte a banánhéjakat és adott helyette egyet a sajátjából. Azt mondta tört angol/spanyol keverékkel, hogy „ezt együk inkább, mert ez sokkal finomabb”. Nem akartam elhinni, hogy milyen kedvesek itt az emberek. Kezdtem egyre jobban megszeretni ezt a helyet.
Közben bejártuk a látnivalók többségét a sziget partjai körül és úgy döntöttünk, hogy ideje megnézni Gran Canaria szigetének az óceánparttól távolabb eső részeit is. Kedves olvasóim, a sziget belseje talán a leglenyűgözőbb látványok egyike Európában.
A partok mellett az üdülővárosok már a tömegturizmusból élnek és ahhoz alakították őket. A sziget belseje viszont olyan gyönyörű látvánnyal fogadott, hogy már önmagában ezért megérte volna ennyit utazni. A mély szurdokok és az egzotikus zöld növényekkel benőtt táj kissé dél-amerikai látványt nyújtott. Teljesen úgy éreztem magam, mint aki egy másik kontinensre teleportált át. Megálltunk Teror városában – ahol semmi terror sem volt (na jó, hanyagolom a szóvicceket). Sikerült épp egy helyi fesztiválra odaérnünk. Az emberek népviseletben táncoltak és énekeltek. Megkóstoltuk a cukornádból készült helyi italt és még egy narancs is rám pottyant az egyik fáról. Imádom az ilyen rendezvényeket az idegen országokban.
Az utolsó nap még egyszer ki szerettünk volna menni a sziget egyik legszebb strandjára Maspalomas-ba. Erről a helyről azt kell tudni, hogy homokdűnék szegélyzik a tengerpartot. Kicsit olyan érzés ott sétálni, mint ha a Szaharában találná magát az ember. Tényleg észveszejtő a látvány. Ameddig csak a szem ellát csak homokdűnék tornyosulnak. Fel és le rohangáltunk a homokdombokon, miközben egyre csak sötétedett be. Egyszer csak valami furcsa mozgásra lettünk figyelmesek két homokbucka között. Ha már ott jártunk, akkor gondoltam nézzük meg milyen állatot rejtenek a dűnék. Hát azt kell, hogy mondjam bár ne tettük volna. Egy nagyjából 60 éves házaspár hódolt épp a gyönyör oltárán. Miközben több idősebb korú férfi is fél árboccal arra készült, hogy nemsokára csatlakozik a nyugdíjas pár örömeihez. Kinek mi szép, szép az annak – gondoltam. Gyorsan el is húztunk onnan. A tanulság az, hogy ha esetleg gyerekekkel utaztok Maspalomas-ba, akkor semmiképp se keressetek sivatagi rókákat a homokbuckák között.
A hazaút sima ügy volt. Az autót leparkoltuk az autókölcsönző egyik kijelölt parkolójában, a kulcsokat pedig odaadtuk a Cicar egyik alkalmazottjának. A Ryanair járata meglepő módon pontosan indult. Nagyjából 5 órával később már Bécsben sorakoztam a McDonald’s éttermében a burgeremért. Gran Canaria a fentieken kívül számtalan élményt nyújtott számunkra. Mi egészen megszerettük és egyszer még ide is szívesen visszatérünk. Egyre hosszabb ez a listánk is már.
Utazás Gran Canariara
Gran Canaria egyike azon úti céloknak, amely jóval több járatot elviselne a környező repülőterekről. Valahol viszont ez nem érdeke a légitársaságoknak, mivel így jóval drágábban tudják adni a repülőjegyeiket a Kanári-szigetekre. Ráadásul a magyar utazók körében Tenerife sokkal népszerűbb, szóval inkább erre koncentrálnak a fapados légitársaságok is. Gran Canarianak ezen kívül is van még egy különlegessége. A két ultra fapados légitársaság közül csak a Ryanair repül ide. A Wizz Air valami oknál fogva kerüli ezt a repülőteret. Tehát adottak a feltételek, ilyen körülmények között mi számít jó árnak Gran Canaria szigetére?
Bécsből
Itt szerencsére van egy kis konkurenciaharc. Az Austrian Airlines és a Ryanair is repül ezen az útvonalon. A Ryanair az esetek 99%-ban jobb árat kínál. €120 körüli ár már egész korrektnek számít egy retúr repülőjegyért. Aki az Austrian Airlines járatát részesítené előnyben az írekkel szemben, az jobb ha felkészül arra, hogy ez nem lesz olcsó mulatság. Az osztrákokkal ugyanez az út €500-€600 körüli összegbe került volna. Egyébként mi is innen repültünk a Ryanair menetrend szerinti járatával decemberben. Egy kisebb csoda következtében €90-ért csíptük el a retúr repülőjegyünket. De fel voltam készülve arra, hogy az ár közelebb lesz a €200-hoz, mint a €100-hoz.
Budapestről
Budapesten Gran Canaria a légi közlekedés mostoha útvonala. Sajnos éveken át nem bővítették ezt az útvonalat. Hiába repülnek a járatok teljes kapacitáson méregdrágán, valahogy erről az úti célról mindig elfeledkeznek. Budapestről ennek következtében a bécsi árakhoz képest 20-25% felárral számoljatok. Aki a magyar fővárosból Gran Canariara szeretne repülni, az jobb ha hónapokkal előbb elkezdi nézni a repülőjegyeket. A nyári főszezont pedig a legjobb, ha teljesen ki is veri a fejéből.
Autóbérlés vagy tömegközlekedés Gran Canarian
Autóbérlés
Autóbérlés nélkül neki se álljatok Gran Canaria felfedezésének szerény véleményem szerint, mivel a szigeten fenomenális látnivalók találhatók – hatalmas távolságra egymástól. Ha van hely, ahol egyenesen kötelező autót bérelni, akkor az pontosan ez a sziget. Igaz, Gran Canarian létezik autóbuszos tömegközlekedés – de szerény véleményem szerint ez legfeljebb arra jó, hogy a kompkikötőből eljussatok a repülőtérre. Aki tud vezetni, annak nincs oka mitől pánikolni. Autóval sokkal nagyobb szabadság áll rendelkezésetekre. Ott álltok meg, ahol szeretnétek és nem kell a buszok menetrendjéhez igazodni.
Ha autót szeretnétek bérelni, akkor azt minél előbb tegyétek meg. Ahogy fogynak az elérhető autók, úgy növekszik a többi kocsinak az ára. Mi egy korábbi alkalommal a közeli Fuerteventura szigetén az utolsó pillanatban próbáltunk autót bérelni és egy elég szép összeget ráfizettünk. A legjobb árakat a Discovercars és a Rentalcars weboldalakon találjátok. Ha a Cicarnak van szabad autója elérhető áron, akkor érdemes őket választani – mivel mint már említettem az autókölcsönzés ára a teljes biztosítást is tartalmazza fölösleges letét nélkül.
A Cicarral egyetlen problémánk adódott. Egy héttel azután, hogy hazaértünk megszólalt a telefonom. Ahogy ránéztem a képernyőre rögtön felismertem a kanári-szigeteki előhívót. Az autókölcsönzőből hívtak, hogy igazán visszaadhatnám már a kocsit. Közben álltam földbe gyökeredzett lábakkal és leesett állkapoccsal, hogy ezeknek mi a franc bajuk van. Az autót visszaadtam, a kulcsokat leadtam. Elmagyaráztam nekik, hogy hol hagytam a kocsit és kinek adtam a kulcsokat. Az eleinte goromba úriember egyre kedvesebbé vált. Végül felfogta, hogy ők hibáztak és elnézést kért. Ez legyen a legnagyobb bajom egy autókölcsönzővel.
Tömegközlekedés
Aki mégis ragaszkodik a buszokhoz, annak összeírtam a legfontosabb útvonalakat:
- 1) Las Palmas – Repülőtér – Puerto de Mogán
- 11) Las Palmas – Repülőtér – Aguimes
- 12) Las Palmas – Telde
- 21) Las Palmas – Aguimes
- 30) Las Palmas – Maspalomas világítótorony (egyenes járat)
- 5) Las Palmas – Playa del Ingles – Maspalomas világítótorony
- 60) Las Palmas – Repülőtér
- 66) Airport – Bahia Feliz– Playa del Ingles– Maspalomas
- 90) Telde – Maspalomas világítótorony
- 91) Las Palmas – Repülőtér – Puerto de Mogán (expressz járat)
A buszjegyet egyenesen a sofőrnél kell megvenni felszálláskor. Az ára az útvonal hosszától függ. Puerto de Mogánból például Las Palmas-ba €8,75 kerül a buszjegy egy irányba (2023). Ha négyen utaztok, akkor elég hamar össze is jön egy autóbérlés ára. Legfeljebb 20 eurós bankjeggyel fizessetek. Ettől ugyanis nagyobb bankót nem köteles a sofőr elfogadni. Kártyás fizetés is lehetséges a buszon.
Szállások a látnivalók közelében Gran Canaria szigetén
Gran Canaria szigetéről alkotott véleményetek rendkívüli módon függ majd attól, hogy melyik részén szálltok meg, milyen távolságra lesznek a főbb látnivalók tőletek. Mielőtt valaki gondolkodás nélkül lefoglalná a szállását, azért nem árt pár dologra odafigyelnie. A következő szempontok alapján érdemes szállást foglalni:
- Ha a legszebb tengerpartot keresitek egy családi kiránduláshoz, akkor határozottan Puerto Rico a nyerő.
- Aki a nyüzsgés központjában szeret tartózkodni és imádja a jó éttermeket az inkább Las Palmas-t válassza.
- Akik pedig egy nagyot szeretnének bulizni, azoknál pedig Playa del Ingles a nyerő.
- Ha pedig kettesben érkezel Gran Canariara a kedveseddel és egy romantikus úti célra vágytok, akkor mindenképp Puerto de Mogan-ban keressetek szállást.
- Végezetül, aki legszívesebben egy magányos remeteként tölti az üdülését és szeret a lehető legközelebb tartózkodni a természethez – az válassza San Agustin városát.
Ajánlott szállások
A legjobb budget szállást – El Sueño De Alejandra – Apartments
Szeretnéd minél olcsóbban megúszni a szállást? Inkább az élményekért utazol, minthogy a luxus hotelekre költsd a pénzedet? Akkor az El Sueno De Alejandra egy remek opció lehet számodra. Ez a szállás egyenesen Las Palmas városában található, csupán pár utcára van a tengerparttól. A legjobb éttermek és a legfelkapottabb szórakozóhelyek mind egy köpésre vannak a szállás ajtajától. Csupán pár euróért még reggelit is kérhettek a szobátokhoz. Ez határozottan a legkedvezőbb árú szálloda a sziget fővárosában.
Az arany középút – Gloria Palace Amadores Thalasso & Hotel
Puerto Ricoban találod Gran Canaria legszebb strandját. A Playa de Amadores látványa még a sokat látott utazók szemeit is magával ragadja. Ez a fenomenális négy csillagos hotel közvetlenül ez mellett a strand mellet található. A szállodának több tengervízzel töltött medencéje is van. A gyerekek kényükre-kedvükre csúszdázhatnak a hotelben. A szálloda all inclusive ellátást is biztosít, ráadásul nem is vészes áron. Ha valaki kedvező összegért elcsípi a repülőjegyeket Gran Canaria-ra, akkor ebbe a szállásba bőven megéri belefektetnie. Biztosan nem csalódik senki sem a szálloda vendégei közül.
A legjobb luxus szállás – Seaside Palm Beach
Maspalomas strandjától csupán 100 méterre találjátok Gran Canaria legjobb hoteljét, a Seaside Palm Beach-et. Ahogy a homokdűnék között sétáltok, már messziről látni ezt a hotelt. A lehengerlő kilátást a kültéri és beltéri wellness központ teszi még csalogatóbbá. A gyerekeknek külön babamedencét és játszóparkot rendeztek be. Az all inclusive ellátásnak köszönhetően egy vendégnek sem kell azon töprengenie, hogy mit eszik majd vacsorára. Az ára elég húzós, de mégis csak a sziget legjobb szállodájáról beszélünk. Lessetek rá egy pillanatra és döntsétek el, hogy ér-e számotokra annyi pénzt, mint amennyiért kínálják.
Amennyiben a fenti hotelek közül egyik sem felel meg az elképzeléseidnek, érdemes körülnézned a Booking.com további kínálatában is:
Booking.comAki pedig egynél több szigetet is szeretne látni a Kanári-szigeteken belül, annak érdemes elolvasnia a helyi kompközlekedésnek szentelt posztunkat is. Meglepően könnyedén összekombinálható akár 2-3 sziget is egy utazás során!
Egyéb fizetős programok és látnivalók Gran Canaria szigetén
- Próbáld ki milyen érzés búvárkodni! Kiscsoportos búvárlecke kezdőknek búvárengedély nélkül – €85
- Mászd meg a sziget legmeredekebb vízesésekkel szegélyezett kanyonjait profi túravezetővel – €65
- 2 órás lovaglás Gran Canaria western hangulatú hegyvidékén a cowboyos látnivalók között – €49
- Fél napos szörfiskola: Tanulj meg szörfözni a világ egyik legjobb szörfparadicsomában – €55
- Panoramatikus Segway kirándulás Gran Canaria leglátványosabb helyszínei körül – €50
- Csapasd az óceán hullámai között: 20 perces Jet Ski bérlés Anfi del Mar városában – €50
- Egésznapos 4×4 JEEP szafari Gran Canaria hegyeiben transzferrel az árban – €53
- Szerezd meg a saját PADI búvárigazolványodat 3 nap alatt – €455
- 3 órás sznorkelezős hajókirándulás Puerto Mogan városából – €49
- Tevegelés Maspalomas homokdűnéi között a sivatagban – €15
- 2 az 1ben: Delfin és bálnales hajókirándulás – €39
- Sioux City western városába akciós belépő – €22
Összegezve
A Kanári-szigetek alapból nem tartoznak a drága úti célok közé. Ez alól szerencsére Gran Canaria sem kivétel. A szállások teljesen elfogadható áron foglalhatók. Még a drágább luxus reszortok is olyan áron kínálták szobáikat, hogy én is elgondolkodtam azon, hogy egy ilyen szálláson kellene megszállnunk. Pedig ha valaki, akkor én tényleg úgy gondolok a szállásra, mint egy helyre ahol éjszaka csupán nyugovóra térek, és reggel rögtön megyek is felfedezni az új úti célomat. Az éttermek szintén nem drágák. A legutóbbi görög utazásommal összehasonlítva még talán olcsóbbak is. Nézzünk pár konkrét árat: egy pizza egy jobb pizzériában €7,50-€10; egy kávé egy kávézóban €1,20-€1,50; egy nagy csapolt sör €2,50-€3, egy nagy McDonald’s menü €8.
A legfontosabb látnivalók Gran Canaria szigetén a következők: Maspalomas homokdűnéi, Playa de Las Canteras – Las Palmas strandja, Pico de las Nieves hegyi útjai, Roque Nublo, Palmitos Park, Cocodrilo Park, Puerto Rico, Las Palmas de Gran Canaria óvárosa, Jardin Botanico Viera & Clavijo – botanikus kert, Finca Los Castaños kávéültetvény, Poema del Mar Akvárium, Bálna és delfinles, Agaete természetes medencéje.
Mi ugyebár egyenesen Las Palmas-ban szálltunk meg. A sziget lakosai alapján ez Gran Canaria egyik buliközpontja. A másik pedig Gran Kanária déli része: Puerto Rico, Playa del Inglés és Maspalomas. Nos, nem azt mondom, hogy nincs éjszakai élet – de azért ettől nagyobb pezsgést is láttam már. Las Palmasban a part menti sétányon az éttermekben éjszaka is remek hangulat van. De ha valaki klubozni szeretne, az menjen inkább Berlinbe, Barcelonába vagy pedig Amszterdamba. Las Palmas városában a legpörgősebb helyeket Vegueta és Triana negyedeiben találjátok. A legjobb szórakozóhelyek az éjszakai élethez a következők: a Calle Mendizábal bárban érdemes indítani az estét – itt remekül lehet ismerkedni; La Pequeña Habana-ban megmutathatjátok a latin zenére a táncmozdulataitokat, a Plazoleta Farray-ban élő zenére szórakozhattok, a Discoteca Tao-ban pedig egy úszómedencében dizsizhettek. Délen a legjobb helyek a bulizáshoz: Yumbo – az LGBTQ közösség felkapott szórakozóhelye; Kasbah & Plaza két másik hajnalig nyitvatartó éjszakai klub; a Pachá, az Ozono és az Aqua pedig a hardcore elektronikus zenerajongók kedvencei.
A friss tenger gyümölcseinek széles választéka a legjellemzőbb fogás Gran Canariára. Ezek mellett Gran Canaria leghíresebb étele még a mojo. Ez egy olyan szósz, amelyet szinte mindenhez meg lehet enni. A mojo rojo piros paprikából készül (gyakran csípős is), a mojo verde pedig koriander alapú. A helyiek nagy kedvence a baguette polippal és zöld mojo mártással. Én többnyire csak krumplival fogyasztottam a mojo mártást. Ezt nevezik papas con mojo-nak. Tapasként (sörkocsolyaként) szinte minden bárban és étteremben kapható. Egy másik jellegzetes étel a Gofio. Ez lényegében egy gabonaliszt alap, amelyet akár desszertekben is használnak. Sőt, még önmagában köretként is fogyasztják a helyiek. Ezeken kívül még érdemes megkóstolni a pata de cerdo-t (kanári-szigeteki recept alapján készült sertéssült), a chorizo de Teror-t (helyi kalbász) és az ízletes helyi készítésű kanári-szigeteki sajtot és bort. Nekem nagyon ízlett az étel itt is, nem tudok rá panaszkodni.
Gran Canaria egy kifejezetten kellemes hely. Az időjárás szinte az egész évben egyforma. Évente átlagosan 4800 napsütéses óra jut a helyieknek. Azt viszont fontos megjegyezni, hogy Gran Canaria nem kifejezetten a strandolásról szól. Vannak helyek ahol lehet pancsolni, de még a nyári hónapokban sem lesz az óceán 23-24 Celsius foknál melegebb. Aki jól viseli a hűvösebb vizet, annak ez nem lesz akadály. Aki viszont a pisi meleg tengert szereti, az jobb ha inkább más úti cél után néz. Gran Canaria főleg a sokszínű látnivalók sokaságáról szól. Senki se úgy utazzon ide, hogy türkiz kék tengert és fehér homokos strandot keressen. Ha a hűvös óceán és a fekete partok nem okoznak problémát számodra, akkor egy irtózatosan jó nyaralás vár rád. Könnyen meglehet még az is, hogy a gran canariai nyaralásod életed egyik legemlékezetesebb utazása lesz.
Ha esetleg nem tudnál dönteni arról, hogy melyiket szigetet válaszd a Kanári-szigetek közül, akkor olvasd el a többi szigetről is a posztjainkat: