Elérkeztünk 2024 nyarához. És ha nyár, akkor nálunk egy dolog biztos: Görögországba utazunk. Sokat vacilláltunk, hogy mi is legyen az idei úti cél. Többek között felmerült Skiathos, Thessaloniki , Kréta, Kefalonia és Lefakada is. És nagyjából ennyi maradt még ki Görögország legfontosabb úti céljaiból – ahol eddig még nem jártunk. Végül a választásunk a repülőjegyek és a dátumok tükrében az utóbbi két úti célra esett. Az idei görög kirándulásunk során bejártuk Kefaloniát, majd utána Lefkadát. Ezzel pedig kipipálhattuk a Jón-szigeteket a képzeletbeli bakancslistánkon. És hogy milyen Kefalonia, milyen látnivalók vannak a szigeten? Szó szerint olyan tengerpartok, amelyeket a legmenőbb utazási katalógusokban találtok csak. A fene gondolta volna, hogy a türkizkék víznek ennyi fajta árnyalata van. Még én férfiként is legalább 5-6 fajtát felismertem. Gondolom a nők minimum kétszer ennyit látnak. Ráadásul a szigeten a természet is gyönyörű. Néhol csak dörzsöltem a szememet, hogy egy-egy tujafa, hogy a fenébe került oda, ahol található. A hegyi kis falvak pedig Görögország legszebbjét nyújtják. Ezt mind képzeljétek el egy görög mértékben hatalmas szigeten és megkapjátok Kefaloniát. A posztban bővebben is elmesélem, hogy mik azok az indokok, amiért beleszerettünk ebbe a csodálatos szigetbe és az is, hogy ennek ellenére valószínűleg miért nem térünk vissza ide mégsem már többé. Nézzük!
Tartalom
Érdekességek Kefaloniáról
- 1953-ban egy óriási földrengés pusztított a Jón-szigeteken. A legrosszabbul az összes sziget közül pedig Kefaloniával bánt el. Ekkor a szigetről tömegesen emigráltak az emberek. Ez a tragédia (nem meglepő módon) a mai napig érződik a helyiek mentalitásán.
- Kefalonia szigetét többek között a rómaiak, az oszmánok, a velenceiek és a franciák is meghódították. Végül 1864-ben Kefalonia újra egyesült Görögországgal.
- A legtöbb kefaloniai településnek az a vége, hogy -ata. Ilyen többek között Havdata, Monopolata, Peratata vagy pedig Lourdata.
- És ha már játszunk a görög nyelvvel, akkor az -atos végződés pedig jellemző a kefaloniai vezetéknevekre. Ilyenek például Evangelatos, Haritatos vagy pedig a Galiatsatos családnevek. Ha esetleg az életben összefutsz valakivel, akinek -atos-ra végződik a neve, akkor nagy valószínűséggel ez az illető Kefaloniáról származik.
- A történelem során Kefalonia a Velenciek fennhatósága alá került és a látnivalók többségén is érződik az építészeti stílusuk. Ebből kifolyólag a közbeszédben rengeteg olasz szavat használtak a kefaloniai emberek. Ki is alakult egy külön kefaloniai nyelv, amely a görög és az olasz keveréke.
- Lord Byron, a híres brit versíró is beleszeretett Kefaloniába. Többek között ezt a szigetet tartotta múzsájaként. Állítása szerint, ha nem járt volna Kefalonián, akkor soha nem is tudott volna ilyen szép verseket írni.
- Azt hiszed, hogy csak Rio de Janerioban és Velencében rendeznek karnevált az emberek? Kefalonia szigetén a karnevál egy külön ünnepé fejlődött ki. Agrostoli-ban, Sami-ban és Lixouri-ban is emberek az utcára vonulnak és jelmezekbe öltözve ünnepelnek.
- Lixouri lakosai előszeretettel nevezik szülővárosuk „Kis Párizsnak”. Hogy miért? Mert Lixourit ugyanúgy egy folyó szeli ketté, mint a Szajna Párizst.
- Lixouri és Agrostoli lakosai között egy évszázadok óta fennálló viszály van. A két város már nagyon rég óta rivalizál egymással. Lixouriban ráadásul Andreas Laskaratos szatírikus költő szobrát szándékosan úgy állították fel, hogy a feneke Agrostoli felé nézzen.
- A kefaloniai kecskék a természetben élnek. A nedvességnek köszönhetően akár napokat is kibírnak ivóvíz nélkül. Külön érdekesség, hogy a kefaloniai talaj ásványi anyagokban gazdag. A kecskék fogai a sok fémes anyag elfogyasztásának köszönhetően gyakran aranyszínűnek tűnnek.
- Bár főként Zakynthos jut az eszükbe az embereknek a teknősöket hallva, ám Kefalonián is egy elég nagy Caretta Caretta teknős populáció él.
- Kefalonia szigete világhírű a bortermeléséről. A legnépszerűbb borai a következők: Robola, Mavrodafni és a Kefaloniai Moschato.
- Kefalonia lakosai imádják a zenét. A két leghíresebb rendezvény a Nemzetközi Kefaloniai Zeni fesztivál és az Assos falucskában megrendezett Varkrola fesztivál. Mind két fesztivált augusztusban tartják meg. Ezek során a görögök csónakokba pattannak, szerenádot énekelnek, és tűzijátékkal ünneplik a fesztivált.
Személyes élmények Kefaloniáról
A járatunk 5:50-kor indult a bécsi repülőtérről. Tökéletesen értem a fapados légitársaságok működését, azt is, hogy miért kell ilyen korán hajnalban indulnia egy járatnak. De ettől függetlenül emberkínzásnak tartom azt, ha egy embernek hajnali kettőkor kell felkelnie azért, hogy elérje a repülőgépét. Mindegy, nem panaszkodok – nyaralni mentünk, úgyhogy be is fogtam a számat. Most szívesen írnék többet is a repülőtérről, de csak annyit tudok, hogy épp csak elértük a gépünket. Már nyitva volt a kapunk, úgyhogy rögtön fel is szálltunk a gépre.
A repülőgépen a légiutaskísérő azzal fogadott, hogy rossz híre van. Mivel gyerekkel utazunk és a repülőjegyem a vészkijárathoz szól ezért át kell ültetnie. Ez tényleg rossz hír, mivel nem fizettünk az ülőhelyekért – így pedig egymás mellé ültettek kérés nélkül. Erős kezdet – gondoltam. A repülőgépen nagyjából 10 perc után mind a hárman elaludtunk. Az alig két éves kislányunk végig is aludta az utat. Csak, hogy szimbolizáljam a gyerek nélkül olvasók számára, hogy mennyire nagyszerű hír is ez: Ha valaki azt kérdezi tőlem, hogy inkább aludjon-e a gyerek a repülőúton, vagy pedig ingyen ad nekem nagy vödör KFC-t, akkor inkább az előbbit választom. Pedig higyjétek el, ha valaki akkor én nem tudok nemet mondani a nagy vödör KFC-re. Tessék itt egy korábbi fotó bizonyítékként róla.
A szigetre érkezve már várt is a repülőtéren az autókölcsönzőtől egy aranyos duci kislány a névjegyemmel a kezében. A reptéren kitöltöttük a papírokat, odaadta a Hyundai kulcsait és már csapattunk is Kefalonia hegyvidékes tájain az őrült autósok, a változatos táj és a nagyon hasonló templomok meg egyéb látnivalók között.
Nagyjából 1 óra alatt fel is vettem a helyi sofőrök ritmusát. A görög emberek többsége kb. úgy vezet, mintha épp most végezték volna el a kisegítő iskola alaptagozatát és megkapták életük első autóját. Szerintem az autóiskolában a vizsgánál külön olyan feladatokat is meg kell oldaniuk, minthogy a kanyarban előzés, dupla fehér vonalnál jobbra-balra csapongás és robogóval az utolsó pillanatban az autó elől eltérés. Kétlem, hogy ilyen tudás nélkül bárki is kapna jogosítványt Kefalonián.
Gyorsan lerakodtunk a szállásunkon és el is indultunk az egyik legközelebbi tengerparthoz hozzánk. A rendkívül könnyen megjegyezhető nevű Makris Gialos Beach elsőre is tökéletes választásnak bizonyult. Kristálytiszta teljesen átlátszó türkizkék víz fogadott. Már itt éreztem, hogy Kefalonia szigetén a tengerpartok minőségével nem lesz semmi gond. És ez be is igazolódott. Kefalonián minden fajta tengerpartot talál az ember. Legyen az kavicsos, homokos, törmelékes, sziklás, vagy akármilyen más. És tudjátok mi a legszebb az egészben? Hogy egyik sincs túlépítve. Kefalonián bizony hiába kerestek óriás hotelkomplexumokat, rezortokat a strandokon. Ez a sziget a mai napig még nagyon természetbarát. Ezt mi sem mutatja jobban, mint az a tény, hogy akármelyik partra is mentünk az élővilág a vízben mindenütt rendkívül gazdag volt. És itt nem csak egy pár halacskára gondolok, de hatalmas rákokra, tengeri kagylókra és még óriási teknősökre is.
Miután kipancsoltuk magunkat úgy döntöttünk, hogy megnézzük a sziget fővárosát – Agrostoli-t. Agrostoli Kefalonia központja, és egyben a lenyüzsgőbb települése is – a helyi látnivalók többsége is itt található. Nos, ha idáig panaszkodtam a görögök vezetési szokásaira, akkor ezt mostantól hatványozottan igaz. Agrostoli-ban vezetni kis túlzással Bangkokkal ér fel. Mindenki úgy megy, ahogy csak akar és főleg ahogy tud. Volt egy olyan alkalmam, hogy egy egyirányú utcán kellett áthaladnom. A sofőr előttem egyszer csak megállt és kiszállt a gépjárművéből. Nézrünk is egymásra a párommal és érthetetlenül vártuk, hogy mi is történik majd. Semmi sem történt. Ez a fogyatékos görög elállta a teljes utcát és csak úgy a semmiből leparkolt. Dudálhattam, az sem segített. Mérgembe visszatolattam nagyjából 500 métert az egyirányú utcában. Ha csak tehetitek, akkor kerüljétek el Agrostoli-t autóval. Sokkal több épp hajszálatok marad a nap végére így.
A szállásra érkezve egy öreg néni és a fia vártak. A fia amikor meglátta, hogy kisbabával érkeztünk pánikba esett. „Csak két személyre szól a foglalás, a gyereknek meg külön ágy kell így!” – ezt papolta körbe-körbe. Aztán szépen elmagyaráztuk, hogy nem kell külön ágy, a kicsi még nincs két éves és közöttünk alszik ígyis-úgyis. Végül megértették és nem is kellett az árhoz semmit sem hozzáfizetnünk. Azért egy próbát megért a részükről. A nehéz kezdet után viszont gyorsan összebarátkoztunk a tulajokkal és valódi görög vendégszeretet fogadott bennünket. Nem úgy, mint Lefkadán, de erről majd a következő posztomban.
A következő napokban megnéztük a Drogarati barlangot és a Melissani földalatti tavat is. Ezek a látnivalók Kefalonia legismertebb látványosságai. A kettőre közös belépőjegyet is árulnak, pedig viszonylag távol találhatók egymástól. Elsőként a Drogarati cseppkőbarlangot néztük meg. Nagyjából 80 lépcsőfokon kellett leereszkedni a barlangba. Egy hatalmas, tág, egyterű barlang fogadott minket. Maga a barlang kellően impozáns látványt nyújtott, ám a cseppkövek többségét a turisták felügyelet híjján letördelték. Kár érte, kis odafigyeléssel sokkal szebb lehetne ez a hely. Másodikként pedig a Melissani földalatti tavat néztük meg. Súlyos hiba volt ezt másodiknak hagyni, ugyanis egy órás várakozással lehetett volna csak bejutni. Ekkor jött az ördögi ötlet: A sor elejére mentünk a beléptető személyzethez gyerekkel a kezünkben. Szomorúan rájuk néztünk, hogy van jegyünk, de ilyen hosszú sort a kicsivel a tűző napon nem fogunk kisorakozni. Fel-e lehetne használni másnap is a jegyet – kérdeztem. A görögök pedig jófejek voltak. Összetépték a jegyeinket és beengedtek a kijárati ajtón keresztül várakozás nélkül. Nem mertem hátrafordulni. Gondolom ha megtettem volna, akkor egy monoklival nem úszom meg a pofátlanságomat. Ha ti is meg szeretnétek nézni ezt a tavat, akkor rögtön nyitásra gyertek ide. Aki később érkezik, az saját magára vessen, ha sorakozni kell majd.
Mivel Kefalonia szigetén a legnagyobb látnivalók a helyi strandok, ezért úgy döntöttünk, hogy minden nap más és más partszakaszt nézünk meg. A következő partokat jártuk be: Myrtos beach, Antisamos beach, Fteri beach, Petani beach, Dafnoudi beach, Foki beach, Skala beach, Avithos beach. A posztban mindegyikről írok majd. Azt azért mindenképp kiemelném, hogy ezek a partok teljesen eltérnek egymástól. Mindegyik strand más és más adottságokkal rendelkezik. Aki Kefalonián nem találja meg a számára megfelelő strandot – az túlságosan is elkényeztetett és jobban teszi ha nem is megy el sehova sem nyaralni.
Amit még külön ki szeretnék emelni, az a sziget két legszebbnek mondott strandja. Az egyik Myrtos beach, a másik pedig Fteri beach. Még mielőtt valaki a fotókat látva gondolkodás nélkül lefoglalja a repülőjegyét Kefaloniára, érdemes pár dolgot tisztázni erről a két tengerpartról. Kezdjük Myrtos strandjával. Myrtos felülről nagyon hasonló látványt nyújt, mint Zakynthos híres nevezetes hajóroncsos strandja – a Navaggio beach. A hajóroncs hiányát leszámítva, egy dologban viszont különbözik a két partszakasz. Navaggio strandja apró törmelékes mészkő-sziklaporból áll, Myrtos pedig kavicsos. Ami azért elég nagy csalódás lehet sok ember számára. Fteri beach szintén kavicsos, ám ott számomra egyáltalán nem volt zavaró. Fteri beach sokkal nehezebben is megközelíthető, mint Myrtos. Mi a hosszú túrázás helyett inkább a vizi taxit választottuk. Ez egy főre 20 euróba kerül oda-vissza. Ottjártunkkor óránként 2x közlekedett a motorcsónak Zola kikötője és Fteri között. Ez a part viszont nagyon könnyedén és gyorsan felkerült nálam a képzeletbeli Európa legjobb strandjai toplistámra. Véleményem szerint ezért a partért már megéri Kefaloniára utazni. Myrtos-ért viszont nem.
Fontos még megemlíteninem az emberek mentalitását. Több mint tíz görög szigeten nyaraltam eddig és elég jó összehasonlítási alappal rendelkezek. Azt nyugodt szívvel kijelenthetem, hogy a kefaloniai lakosok nem tartoznak a legszívélyesebb vendéglátók közé. A szigeten azért már érződik a tömegturizmus hatása. Mármint nem a túlzsúfolt partokon, hanem például az éttermekben. Nagyon finom ételeket ettük, de azért az az apró plusz elmaradt, amit pl. Korfun, Naxos-on vagy pedig Kos-on megtapasztaltunk. Valahogy az adagok is kisebbeknek érződtek. Lehet, hogy csak az infláció hatása, de azért ezeken a szigeteken egy tál görögdinnyét, egy pohárka úzót mindig ingyen hoztak az asztalhoz. Kefalonián ez valahogy elmaradt.
Amúgy a helyi emberek is jobb szó híjján eléggé „skótoknak” tűntek. Tényleg érződött mindenkin, hogy az utolsó centre is odafigyel. A család, akinél laktunk például megkérdezte, hogy a reggelinél meghagytuk az előző nap a felszeletelt uborkát és, hogy szeleteljenek-e másnap is. Természetesen csak azért kérdezték, hogy ne kelljen kidobniuk. De legalább értitek, hogy mire célzok, amikor „skótoknak” nevezem őket.
A kefaloniai utazásunk vége még nem jelentette az egész utunk végét. Kefaloniáról ugyanis Lefkadára hajóztunk és még ott folytattuk nyaralásunkat. Ez sem ment végül teljesen simán. Sajnos, még indulás előtt miután lefoglaltuk az autónkat, az autókölcsönző cég visszamondta a kölcsönzést. A gond csak az volt, hogy ez volt az egyetlen cég, amely ingyenesen biztosította a lehetőséget arra, hogy Fiscardoban, a kompkikötőben adjuk le az autót. Kétségbeesésemben már néztem a többi kölcsönzőt, de mindegyik 80-100 eurót kért volna ugyanezért a szolgáltatásért. Ráadásul az autókölcsönzés már így is elég borsos áron volt. Végül rájöttem az ideális megoldásra. 10:00-kor indult egy busz Agrostoliból egyenesen a kompkikötőbe. Lara baba úgyis imád buszozni, szóval legalább egy újabb buszos élményben lehetett része. Másfél óra hegyes-völgyes kanyargás után meg is érkeztünk Fiscardoba. Egy gyors ebédet még benyomtunk a kikötőben, majd ez után nem sokára indult is a kompunk a szomszédos Lefkadára.
Utazás Kefaloniára
Ha valahova Görögországba nem egyszerű eljutni, akkor az pontosan Kefalonia. Sajnos Budapestről egyetlen közvetlen járat sincs ebbe a görög paradicsomba. Az egyedüli megoldás az, ha a magyarok Bécs repülőteréről indulnak útnak. Innen a Ryanair már pár éve közvetlenül repüli az útvonalat. Az útvonal innen is csupán szezonális, szóval legkésőbb október végéig lehet ide eljutni. Ami a repülőjegy árát illeti, az elő- és utószezonban 100 euró körüli összegért foglalható. Főszezonban még a 150 euró is jó árnak számít oda-vissza. Sajnos konkurencia híján az ír fapados gyakorlatilag annyiért adhatja ezeket a repülőjegyeket, amennyiért csak szeretné. Az embereket rákényszeríti arra, hogy ha Kefaloniára szeretnének utazni, akkor fogadják el az ő áraikat.
Aki mindenképp Budapestről szeretne utazni, az repülhet még a Lefkada mellett található Preveza-Aktion repülőtérre is. Innen csupán már Vasiliki városába kell eljutnia, ahonnan át lehet kompozni a szomszédos Kefaloniára. Kissé komplikáltabb megoldás, ám a repülőjegyek árának tükrében egyáltalán nem elvetendő ez az opció sem. Az egyirányú kompjegy ára 2024-ben 10,- EUR.
Kefaloniára még egy másik út Zakynthos szigetén keresztül vezet. Miután leszállt a repülőgépetek Zakynthoson, vegyétek az irányt a sziget fővárosába, Zakynthos városába. Innen pedig komppal át lehet jutni Kefaloniára Sami városkájába. Az egyirányú kompjegy ára 2024-ben 12,80,- EUR.
A görögországi kompközlekedésről bővebben ebben a posztban írtunk.
Autóbérlés Kefalonián
Kefalonia legnagyobb hátránya a sziget nagysága. A méretét tekintve Kefalonia Görögország hatodik legnagyobb szigete, ráadásul a kötelező látnivalók is elég távol vannak egymástól. Ebből kifolyólag autóbérlés nélkül az ember ezen a szigeten el van veszve. A tömegközlekedés gyakorlatilag a nullával egyenlő. Aki nem tud vezetni, vagy nem szeretne a nyaralásán autót bérelni, az inkább felejtse el Kefaloniát. Ezek mellet az adottságok mellett cseppet sem meglepő, hogy milyen drágán is adják az autókat az autókölcsönző cégek. Mi rögtön a repülőjegyek megvásárlása után foglaltunk autót, de ahogy följebb olvashatjátok még ígyis beleszaladtunk némi komplikációba. Az autókölcsönzők többsége egyáltalán nincs oda azért az ötletért, hogy más városba adjátok le az autót, mint ahol eredetileg felvettétek. Legfeljebb Lassi-t és Agrostoli-t engedik még meg ingyen – de az összes többi város feláras. Fiscardo városát pedig a legtöbb cég meg sem engedte.
Magát az autóbérlést semmiképp se hagyjátok az utolsó pillanatra. Ha ma foglalod a bérelt autót, már akkor is elkéstél. Ahogy közeledik majd az indulás napja úgy drágulnak a bérelhető autók. Egyre kevesebb lesz az elérhető autók száma és egyre magasabb áron tudják az autókölcsönző cégek kölcsönözni a meglévő gépjárműveiket. Mi a Discovercars ár összehasonlítón keresztül béreltünk végül egy Hyundai i10-est az Ace rent a Car cégnél. Furcsa módon csak akkor találtunk rá erre a cégre, ha legalább 5 napra béreltünk autót. Ennél kevesebbre nem adtak bérbe kocsit. Ezt leszámítva a céggel végül nem volt semmi gond. Egy teljesen fölösleges biztosítást próbáltak csak ránk sózni a bérlésnél – ám végül ezt sem erőltették. 700 euró letétet kértek a kocsiért, amit 5 nappal a bérlés után már fel is oldottak a kreditkártyámon. Az autóbérlésünk ára €42 volt egy napra. Ez nem tartalmazott semmilyen biztosítást sem. Egy ideje már nem fizetek az autóbérlésnél a biztosításért, amióta a Worldwideinsure cég szolgáltatásait használom. Erről bővebben itt olvashattok.
Szállások Kefalonia szigetén a látnivalók közelében
Hol érdemes megszállni Kefalonia szigetén a fontosabb látnivalók közelében? Ezen a kérdésen rengeteget matatott az agyam. Egyszerűen nem tudtam eldönteni, hogy mik is a prioritások. Nagyjából a következő gondolatok cikáztak a fejemben:
- Agrostoliban, a fővárosban szálljak meg?
Akkor viszont nem lesznek jó strandok a közelemben és nem tudok majd hol parkolni. - Északon Fiscardo közelében valamelyik hegyi falucskákban szálljak meg?
Akkor viszont távol leszek minden civilizációtól, hiába vannak arrafelé szép strandok. - Keleten, Skala városát válasszam?
Ez is távol van minden egyes várostól, semmi kedvem nincs naponta 1 órát autókázni. - Zolahoz közel taláhatók a legszebb strandok, bevállaljam azt?
Ez sem tűnt jó választásnak, mivel saját partja sincs és éttermeket sem igen találok ott.
Ekkor tudatosítottam, hogy gyakorlatilag nem létezik jó választás Kefalonián. Minden egyes településnek van valami hátulütője. Utólag aztán arra jutottam, hogy pont ezért fontos az autóbérlés Kefalonián. Ha valaki nem bérel kocsit ezen a szigeten, akkor jobb ha nem is utazik ide. Mai tudással egyébként egy hely, van amire mégis azt mondom, hogy remek választás lehet családok számára. Ez pedig Makris Gialos Beach környéke. Itt találtok egy kiváló homokos tengerpartot, éttermeket körülötte és ezen a helyen még csak nem is unatkoztok majd. Az viszont már más kérdés, hogy milyen árért találtok itt szállást. Végül én a NorthWest Studios-ban szálltam meg. Ár/értékben úgy éreztem, hogy ez a legjobb választás. A szállásnak saját privát parkolója van, szóval ezzel nem volt semmilyen gond sem. Egy idős néni és a fia együtt működtetik a szállodát. Ha azt mondom róla, hogy a szobák makulátlanul ragyogtak – akkor nem túlzok. És ezt még a minden-sötét-sarkot-nagyítóval megvizsgálok feleségem is igazolni tudja. Pedig ha valaki, akkor ő tényleg tüzetes. Minden reggel az idős néni házi dzsemmel és friss falusi tojásból készült rántottával várt minket. Azt kell, hogy mondjam ez a szállás Kefalonián a legjobb döntésnek bizonyult. Legalábbis mi maximálisan elégedettek voltunk vele. Ugyanakkor nekem nincsenek nagy igényeim a szállások kapcsán, úgyis csak aludni járok oda.
Egyéb ajánlott szállások:
A legjobb spórolós ajánlat: NorthWest Studios
Mi is ezen a szálláson szálltunk meg. Igazából aki luxusra vágyik, az nem biztos, hogy ezt a szállást keresi. Nekünk viszont tökéletesen megfelelt. A szálláshoz reggeli is jár. Több kis kuckó található egymás mellett, amelyekből lenyűgöző kilátás nyílik a tengerre és Agrostoli városára. És ha már Agrostolit említtem, akkor a város 15 perc alatt elérhető egy laza sétával a város gyalogos hídján keresztül – így a parkolással sem kell bajlódni. A szálláson van egy medence is, amit mi nem próbáltunk ki. Az elhelyezkedése viszont mindent összevetve 10 pontos. Mi nem bántuk meg ezt a választásunkat.
Az arany középút: White Rocks Hotel Kefalonia
Nem okoz gondot az átlagosnál kicsivel többet kifizetned egy szállásért? Akkor a White Rocks Hotel Kefalonia talán a legjobb opció számodra Kefalonián. A hotelhet tartozik egy végtelen medence is, amelyből egyenesen a tengerre nyílik a kilátás. Bár erre nem biztos, hogy szükségetek lesz – ugyanis közvetlenül a szállás árnyékában találjátok a mi egyik kedvenc tengerpartunkat Kefalonián – a Paralia Makris Gialos-t. A hotel ára tartalmazza már a reggelit is.
A legjobb luxus hotel: Electra Kefalonia Hotel & Spa
Az Ammesz strandtól csupán 100 méterre találjátok Kefalonia legjobb hoteljét. Az Electra Kefalonia Hotel & Spa étterme több nemzetközi díjat is bezsebelt már. A hotelhet egy ingyenes magánparkoló is dukál. Aki pedig nem bírja ki torna nélkül, az a fitneszközpontban feltöltődhez. Én személy szerint ezeket az embereket inkább a hotel poolbárjában várnám meg. A szállás ára ahhoz képest, hogy milyen magas szintű szolgáltatásokat nyújt, meglepően kedvező.
Amennyiben a fenti három szállás közül egyik sem felel meg az elképzeléseidnek, még mindig érdemes körülnézned a Booking.com további szállásai között:
Látnivalók Kefalonia szigetén
Fiskardo halászkikötője
Fiscardo halászfalva nagyjából Kefalonia legnagyobb turistacsapdája a helyi látnivalók közül. Egy nagyon hangulatos kis falucska lehetne, ha a lakosai nem csináltak volna belőle egy búcsúi vásárt. A kikötőben egymást érik az éttermek és a szuvenír üzletek. Aki viszont képes ettől elvonatkoztatni, az Kefalonia legszebb tengerparti falvát találja a sziget északi csücskében. A kikötőben található színes házakon erőteljesen érződik a Velenceiek egykori jelenléte. Ezeknek a festői házaknak a földszintjén különböző tavernák közül válogathatnak a tűző nap elől menekülő turisták. Azért az árakra figyeljetek oda, némelyik hely még helyi mértékkel is kiugróan drága volt.
A sors iróniájának köszönhetően mi háromszor is visszakeveredtünk Fiscardoba, úgyhogy az egész falut töviről-hegyére bejártuk. Az első alkalommal épp elaludt a kicsi az autóban, úgyhogy a lehető legtávolabbi látványosságot kerestük fel, hogy minél tovább tudjon szundítani. A második alkalommal innen indult a kompunk tovább Lefkadára. Ekkor már azt hittem soha többet nem látom Fiscardot, egészen addig amíg Lefkadán le nem foglaltam egy hajókirándulást a sziget körül. Ez ugyanis még Kefaloniára is áthajózott és pár órára Fiscardoban is kikötött. Azt hiszem nekem ennyi egy életre elég volt ebből a faluból – de ti azért mindenképp nézzétek meg.
Assos – Kefalonia mediterrán falucskája
Fiscardoból visszafelé menet feltűnt Assos városa a tenger közepén. Assosról azt kell tudni, hogy egy gátra épült település. Ez a gát Kefaloniát egy dombos-völgyes félszigettel köti össze. Ahhoz, hogy ebbe a tündéri kis faluba eljussatok egy rakat hajtűkanyart kell letudnotok. Nem veszélyes, de lassan és óvatosan kell vezetni. A táj közben végig olyan ámulatba ejtő volt, hogy csak kerestem az állam. Lefelé menet egy parkoló ki volt jelölve még a hajtűkanyarok végén a falu előtt. Én úgy éreztem, hogy attól közelebb is találok parkolóhelyet. Végül igazam volt, közvetlenül a félsziget mellett egy ingyenes parkoló található. Nekünk szerencsénk volt és még szabad parkoló helyet is találtunk.
A félsziget tetején egy 16. századi velencei vár romjai találhatók. Azok, akik hajlandók nagyjából 40-50 percet túrázni saját szemmel is láthatják a történelmünk épségben fenn maradt részét. Mi ezt inkább kihagytuk a 35 fokos tűző napban. Assos strandjai ahogy a fotókon is láthatjátok nem túl szépek, de a falura nyíló kilátásért bőven megéri ide autózni.
Argostoli – a sziget fővárosa
Agrostoli az én legnagyobb mumusom volt az egész utazás során. Számtalanszor visszakeveredtünk a városba, ugyanis ez a legfontosabb központ egész Kefalonián. Az épségben megmaradt látnivalók többsége is egyenesen itt található, Kefalonia fővárosában. Arról, hogy a közlekedés milyen kaotikus a városban már korábban írtam. Ez főként annak köszönhető, hogy 1953-ban egy földrengés romokba döntötte Kefalonia fővárosát és a látnivalók többségét. Ekkor a helyi lakosok úgy döntöttek, hogy az eredeti városképet tiszteletben tartják. Úgy próbálták újjá építeni Agrostoli-t, ahogy a földrengés előtt kinézett. Ez a város mostani forgalmát elnézve korántsem bizonyult jó döntésnek. Agrostoliban a földrengés pusztítása ellenére viszont meglepően sok attrakciót találhattok. A következőket érdemes felkeresni:
De Bosset hídja és az kőből faragott obeliszk a tengerben
Ez a világ leghosszabb tengert átszelő kő hídja. Összesen 690 méter hosszú. Tökéletes hely egy romantikus sétához, miközben jobbról és balról is teknősök bukkannak fel a hullámok között.
Szent Teodor világítótornya
Egy szenzációs hely a lenyűgöző kefaloniai naplementékhez. Ez a világítótorony egy mesterségesen kialakított félszigeten található. A torony 8 méter magas és hófehér márványból készült.
Katavothres
Tengeri vízimalmot sem láttam még soha az életemben. Ezt a kereket a tenger vize hajtja, ráadásul a gravitációt megcáfolva a víz egy helyen felfelé folyik. Sokáig ezt a rejtélyt nem is tudták megoldani a fizikusok. A megoldást végül egy esőzés hozta el. A sós tengervíz az esőzések után édesvízzel keveredik, amely nem olyan sűrű, mint a sós víz. Basszus, de rég ültem már fizika órán.
Végezetül ha már a Agrostoliban jártok, nézzétek meg a helyi régészeti múzeumot. Érdekes mükénéi és római korból származó leleteket találtok ott. Nekünk ez sajnos kimaradt.
Melissani földalatti tava
A Melissani földalatti tó Kefalonia talán a helyi látnivalók sokasága közül a leghíresebb. Ennek a barlangnak a teteje csupán pár évszázada omlott be. 1951-ben egy híres görög archeológus, Yiannis Petrochilos úgy döntött, hogy felfedezi mit is rejt a beomlott barlang. Egy kötélen leereszkedett a feleségével együtt és nagy meglepetésére emberi nyomokra talált. Mint később kiderült, ezt a barlangot az ókorban istentiszteletekre használták. A kutatók több áldozati tárgyra is bukkantak. Manapság már egy óriási turista attrakcióként működik a barlang. Érdemes nagyon korán ideérkezni, később ugyanis rengeteget kell várni. Ami annak tükrében, hogy a barlangban a csónakázás csupán 15 percig tart egyesek számára elég kiborító lehet. A belépőjegy ára 13 euró volt (2024), és tartalmazta a belépőt már a Drogarati barlangba is.
Drogarati barlang
A Drogarati barlangba ugyanaz a kombinált belépő érvényes, mint ami a Melissani barlangba is. Valahogy a nagy földalatti barlangok mindig is vonzottak, szóval ezt sem akartuk kihagyni. Kicsit vegyes érzésekkel távoztunk végül. A barlang egy hatalmas egyterű helységből áll, ahol a plafonról különböző cseppkövek lógnak le. Többségüket viszont a turisták már letördelték. Ahogy az egyik helyi idegenvezető elmondta, évente csupán egy centimétert nőnek ezek a cseppkövek. Szóval a mi életünk során ezt a barlangot teljes pompájában már sosem látjuk majd. A Drogarati barlang egyébként 60 méter mélyen található. A belső méretei pedig 65×45 méter – csak hogy eltudjátok képzelni milyen nagy is a valóságban. Ráadásul ennek a barlangnak remek akusztikája is van. Lenn a mélyben többször is rendeztek már komoly zenei koncerteket.
Caretta caretta teknősök
Zakynthos strandjain sajnos nem volt szerencsénk a caretta caretta óriásteknősökre. Amikor megtudtam, hogy Kefalonián is élnek ezek a teknősök, akkor elhatároztam, hogy addig nem megyek haza, amíg nem látok egy vadon élő tekibrekit a tengerben. Szerencsére Kefalonián ez egyáltalán nem nehéz feladat. Ehhez mindössze annyit kell tennetek, hogy délelőtt 10:00 és 12:00 között felkeresitek Agrostoli városában a gyümölcs és zöldségpiacot a kikötőben. Bejelöltem a térképen. Ezen a helyen kötnek ki a helyi halászok, akik a hálóikat tisztogatják. Ha beleakad egy halacska, akkor azt visszadobják a tengerbe – amire a teknősök előszeretettel lecsapnak. A legtöbb teknős egyébként már olyan öreg és nagy méretű, hogy már csak ezek a halászok tartják életben őket. A hatalmas testükkel már nem tudnának a halászáshoz kellően fürgén mozogni. Ilyen korban már nem bírnak élelmet szerezni, de az ingyen kaja szerencsére segít nekik a túlélésben. Hatalmas élmény volt ezeket az óriási vízi élőlényeket a természetes környezetükben látni – semmiképp se hagyjátok ki!
Olive Lounge Bar & Restaurant
Bár ez az étterem a legtöbb „A legszebb látnivalók Kefalonia szigetén” toplistán nem szerepel, ám nekünk annyira tetszett, hogy mégis meg szerettem volna említeni. Teljesen véletlenül akadtunk rá, viszont annyira hangulatos hely volt, hogy már önmagában ezért az étteremért megérné elutazni Kefaloniára. Lehengerlő kilátás nyílik az étteremből a sziget déli felére. Ha itt szeretnétek vacsorázni, akkor mindenképp foglaljatok olyan asztalt, ahonnan szép kilátás nyílik a tájra. Az árak az átlagos áraktól pár százalékkal drágábbak – viszont semmi drasztikusra ne gondoljatok. Az ételekre pedig 10 pontból 10-et adok.
A legjobb strandok Kefalonián
Myrtos Beach
Kefaloniát szinte minden egyes katalógusban Myrtos beach fotóival reklámozzák. A képeket elnézve ez csöppet sem meglepő. A fotókhoz még csak hozzá sem kell érniük az Instagram photoshop mestereinek, a víz színe szó szerint magáért beszél. Nekem személy szerint a strand viszont kissé csalódás volt. Felülről valóban szavakba nem önthető látványt nyújt. Amikor viszont leértünk, akkor a kavicsos strand már korántsem volt olyan szép. Nem azt mondom, hogy csúnya – de felülről teljesen másképp képzeli el az ember. Mutatok is egy fotót, hogy értsétek miről beszélek:
A strandon lenn egy büfét is találtok a következő árakkal (2024):
Egy napágy lenn a strandon egy napra €15-ba került (2024), ez véleményem szerint még egyáltalán nem vészes. Myrtos beachet egyszer mindenképp látni kell – aztán mindenki döntse el, hogy mennyi időt szeretne itt eltölteni. Véleményem szerint ettől sokkal jobb partok is vannak Kefalonián.
Antisamos Beach
Antisamos beach Kefalonia legkétszínűbb strandja – szó szerint. A tenger az első két méteren teljesen más színben tündököl, mint utána. Ebből kifolyólag a partról bámulatos kilátás nyílik a lassan mélyülő kavicsos strandra. Antisamos beachen két nagyobb bar is található. Mindkét bárban a napágyak utolsó sorai ingyenesen használhatók. Akik nem ragaszkodnak az első sorhoz, azok elég sok pénzt megspórolhatnak ezzel már. Az árak a bárokban a következőképp néznek ki (2024):
A turisták körében főként Nicholas Cage – Corelli kapitány mandolinja című filmből ismerős. Rengetegen csak ez miatt a film miatt keresik fel Antisamos-t. A helyiek állítása szerint ez Kefalonia legkellemesebb partja az úszásra. Ha ezzel nem is feltétlen értek egyet, mindenképp a remek strandok közé sorolnám Antisamos Beach-et.
Fteri beach
Fteri strandjával el is jutottunk az én egyik személyes kedvencemhez. Fteri beach autóval nem megközelíthető, ebből kifolyólag jóval kisebb itt a tömeg, mint a hasonló kategóriájú Myrtos beach-en. Két megoldással lehet Fteri beach-re eljutni. Az első egy nagyjából egy óra hosszú túra árkon bokron keresztül – mutatok pár fotót, hogy mire számíthattok, ha ezt az opciót válasszátok:
A második opció sokkal kényelmesebb – ugyanakkor drágább is. Fteri beach-re hajós taxival is el lehet jutni. Míg a túrázás ingyenes, addig a hajós taxi ára €20/fő (2024). Mi az utóbbit választottuk és egyáltalán nem bántuk meg a 35 fokos hőségben. A vízi taxi Zola kikötőjéből közlekedik és így néz ki:
Fteri beach-en hiába is keresnétek bármilyen büfét,vagy éttermet. Ezen a parton csak azt tudjátok enni és inni, amit magatokkal visztek. Mindenkinek ajánlom a figyelmébe, hogy vigyen magával napernyőt is – ugyanis a nap szó szerint meg akar gyilkolni a sugaraival. Na jó, lehet egy kicsit túlzásba estem – de tényleg dög meleg volt ott az öbölben. A vízi taxi egyébként fél óránként közlekedett, és előre szólni kellett neki, hogy mikor szeretnénk visszajönni. Ha idő közben módosulnának a tervek és tovább, vagy rövidebb ideig szeretne valaki ott maradni – az is megoldható, csak le kell egyezni telefonon.
Amit még fontosnak tartok megemlíteni az az, hogy ingyenes parkolás jár a vízi taxi utasinak. Mi ezt későn vettük észre, és mikorra megláttam – addigra már kifizettem a szomszédos étteremben az egész napos parkolódíjat. Tanuljatok az én hülyeségemből és ne fizessetek a semmiért.
Petani beach
Petani beach a homokos és az apró törmelékes part keveréke. A megközelítése nem okoz különösebb problémát, a kacskaringós út végén egy fizetős parkoló fogadja az embereket. A sziget többi strandjához mérten elég borsos áron:
A parton találtok egy éttermet is, ahol napágyat is bérelhettek. 2 napágy és egy napernyő egy napra €12-ba került (2024). Egy ilyen szép strandon €6-ért/fő ez egyáltalán nem számít drágának. Petani beach-et mindenképp azok közé a strandok közé sorolnám, ahova megéri átugrani.
Foki beach
Fiscardoból hazafelé jövet úgy döntöttünk, hogy körülnézünk a környező északi partokon. A két legnépszerűbb strand Foki beach és Emplisi beach volt a leírások alapján. Elsőként Foki strandjára érkeztünk meg. A képek alapján már gondolhatjátok, hogy mennyire nyerte el a tetszésünket. Az olajfák árnyékában strandolni Görögországban nagyon menő dolog. Viszont ehhez egy szép part is dukálna. Itt az olajfák meg voltak, de a szép part hiányzott. Inkább tovább is álltunk Emplisi strandjára.
Emplisi beach
Emplisi beach már egy fokkal jobban tetszett Foki-tól. Mivel már brutálisan meleg volt ezért úgy érkeztünk ide, hogy mindegy milyen lesz a strand – itt bizony fürdünk egyet. Végül is nem volt rossz választás. Igaz elsőre kicsit furcsának tűnt egy villanytelep árnyékában leparkolni, de hát ettől nagyobb gondom sose legyen egy kiránduláson a parkolással. Maga a strand apró kavicsos, a víz pedig kellően hűsítő volt. Bérelhető napágyakat hiába is keresnétek ezen a strandon – azt nem találtok. Cserébe van egy cuki kis büfé viszonylag olcsó sörrel. Egy kellemes délutáni pancsolásra remek választás – különösképpen azoknak az utazóknak, akik Kefalonia északi felében szálltak meg és már elegük van a kötelező látnivalók előtti sorakozásból.
Skala beach
Eleinte majdnem Skala városába foglaltam szállást. Mondanom sem kell, hogy a partot meglátva kifejezetten örültem annak, hogy nem így tettem. Nem azt mondom, hogy szörnyű ez a partszakasz. De nem ilyen strandokért utazik az ember Kefalonia szigetére, ha már a látnivalók többsége mégis megsemmisült a korábban említett földrengés következtében. Ha egy mód van rá, akkor ezt a részét a szigetnek hanyagoljátok. A másik felén sokkal szebb partokat találtunk és még csak hosszú órákat sem kell érte autókáznotok.
Avithos beach
Avithos beach-re már meglehetősen késő délután érkeztünk meg. Főként azért jöttünk ide, mert vacsorázni szerettünk volna és a part mellett egy kiváló éttermet mutatott a Google Maps remek értékeléssel. Elég meredek lejtő vezetett az étterem parkolójába, de a kicsi Hyundai kuplungja bitangul bírta a kihívást. Az éttermen keresztül át lehetett vágni egyenesen a partra és még csak nem is akadékoskodott a személyzet rajta. Avithos beach-et egy 10-es skálán 7 pontra értékelném. A homokos partja kész felüdülés volt a sok kavicsos strand után. Ám a tengerben egy rakat sziklán kellett átküzdenünk magunkat, mire tisztán homokos volt a talaj alattunk. A sziklás rész után viszont egy rossz szavat sem tudok mondani Avithos beach-re.
Makris Gialos Beach
Makris Gialos Beach az egyik legközelebbi strand Agrostolihoz, a sziget fővárosához. Ennek ellenére a partszakasz kék zászlós – amit csak a legtisztább partok kapnak meg. Ezzel együtt az én személyes kedvencemmé vált ez a beach Kefalonián. A tengerpart aranyszínű homokos. Elég sok ember van itt általában – ám mégsem tűnt egyszer sem túlzsúfoltnak. A víz pedig a türkizkék legszebb árnyalataiban tündököl. Ráadásul a megközelítése sem okoz különösebb gondot, csupán pár percet kell az ingyenes nyilvános parkolóból sétálni ahhoz, hogy a tengerben csobbanhassatok.
A strandok amelyek kimaradtak, de mindenképp megérdemeltek volna egy látogatást:
- Xi beach – vöröshomokos tengerpart, az Agrostolival szemben található félszigeten.
- Atheras beach – lassan mélyülő sekély csendes öböl, amely ideális a családok számára
- Chorgota Beach – elég nehezen megközelíthető strand, ahol több hollywoodi filmet is forgattak
- Dafnoudi Beach – trópusi hangulatú strand, amelyet sziklák és barlangok vesznek körül. Ideális hely azoknak, akik a sziklákról szeretnének a tengerbe ugrálni.
A legfontosabb látnivalók térképen:
Egyéb fizetős programok és látnivalók Kefalonia szigetén
- Nem béreltél autót? Még mindig befizethetsz egy privát városnézésre! – €102,54
- Fedezd fel a legfontosabb látnivalók többségét Kefalonia szigetén egy buszos kiránduláson – €43
- Egész napos all inclusive vitorlázás Agia Efimiából a szomszédos Ithaca szigetére – €130
- Vitorlás kirándulás Agrostoliból Xi beach-re és a White Rocks beach-re ebéddel az árban – €60
- Kirándulás a Robola borászatba, a Melissani földalatti tóhoz és Fiscardoba – €55
- Privát transzfer Kefalonia repülőteréről Fiscardo városába a kompkikötőbe – €55
- Fedezd fel a szomszédos Ithaca szigetét Poros városából egy vitorlás fedélzetén – €55
- Főzőiskola: Tanuld meg elkészíteni Kefalonia ételkülönlegességeit egy helyi mesterszakácstól – €180
- Egész napos kirándulás Myrtos beach-re, Assos városkájába és Fiscardo halász falucskájába – €60
- Fedezd fel Kefalonia méz és oliva olaj farmjait egy e-bikeon – €94
Összegezve
Kefalonia nem tartozik a legolcsóbb szigetek közé, hiába a látnivalók többsége már rég megsemmisült. Ez főként az éttermi árakon érződött. Mivel Kefalonia után Lefkadára hajóztunk, elég gyorsan szembesültünk azzal a ténnyel, hogy Lefkadán az árak nagyjából 20-25%-al voltak olcsóbbak. Kefalonián egy átlagos ebédért alkohol nélkül 40-45 eurót fizettünk két felnőttre és egy gyerekre. Ugyanez Lefkadán 30-35 euró volt csupán. Viszont a két szigetet összehasonlítva azt kell, hogy mondjam ennyivel szebb is Kefalonia, mint Lefkada. Pár konkrét ár, hogy mi mennyibe került 2024-ben Kefalonián: fél liter csapolt sör 5,- euró, egy kávé 3,- euró, egy palack ivóvíz 0,50,- cent. Ami különösen drága volt, az az autóbérlés főszezonban. Ha valaki nagyon odafigyel arra, hogy hol és mit eszik, akkor még mindig viszonylag olcsón megjárhatja Kefaloniát. De semmiképp se a júliusi és az augusztusi hónapokban gyertek ide, ha spórolni szeretnétek.
A legfontosabb látnivalók Kefalonia szigetén a következők: Fiscardo halászfalva, Assos velencei házikói, Melissani földalatti tava, a Drogarati barlang, az Ainos Nemzeti Park, és nem utolsó sorban az ultra cuki caretta caretta teknősök. Amiért főként megéri Kefaloniára utazni, azok a strandok. A legjobb strandok a következők: Myrtos beach, Fteri beach, Foki beach, Antisamos beach, Avithos beach, Emplisi beach, Petani beach. Aki imád a tengerben lubickolni, annak Kefalonia egy kötelező úti cél Görögországban.
Egy hatalmasat szeretnél bulizni Görögországban? Akkor ne Kefaloniára utazz! Ez a sziget a bulizás ellentéte. Kb olyan partik várnak itt rád, mint egy nyugdíjas otthonban. Este legfeljebb egy tavernába tudsz kiülni, ahol élő zene szól. Ha mégis ide csöppentél, és szeretnél egyet diszkózni, akkor vedd az irányt Agrostoli városába. Itt található a legismertebb helyi klub, Bass Club. A másik legfelkapottabb helyi szórakozóhely a Cinema Music Club – amelyet egy régi mozi épületében találtok. Aki a sziget északi felén száll meg, annak sem kell elkeserednie, hogy az unalomtól pusztul majd meg éjjel. Fiscardoban egy régi bányában találjátok a Kastro Clubbot. A legjobb bárok Kefalonián a következők: Stavento Bar (Agrostoli), So Simple (Lassi), Captain’s Bar (Skala), Zebra Bar (Skala), Zanza Bar (Poros).
A görög konyha az én gyengém, ezt már többször is leírtam a blogon. Többek között ezért is térek vissza előszeretettel minden évben Görögországba. A Melitzanosalada, Taramosalada és a Tzatziki tökéletes előételek, amit mindenki ismer már, aki legalább egyszer járt a Peloponnészoszi-félszigeten. Kefalonián olyan étellel nem igazán találkoztunk, amit más szigeten még nem láttunk volna Görögországban. Ám ettől függetlenül a legtöbb helyen a souvlaki (tüzdelt csirkehús), a mousaka (egybesütött tejfölös burgonya és padlizsán), a kreatopita (birkahússal töltött péksütemény) hibátlan volt. Ami kicsit csalódást keltő volt, az az adagok mérete. Nem egyszer két ételt is kellett rendelnünk ebédre, mivel nem laktunk jól.
Az utazás után örömmel gondolok vissza Kefaloniára. Örülök, hogy eljutottam erre a szigetre is. Ugyanakkor lehet, hogy túlzott elvárásokkal érkeztem ide. Talán egy kicsit többet is vártam ettől a szigettől. Tudtam, hogy Kefalonia szigetén nincsenek igazán látnivalók. Tudtam, hogy remek strandok várnak rám. És ez a két állítás be is igazolódott. Viszont hiányzott az a kis plusz, amitől Kefaloniát olyan magasságokban tudnám emlegetni, mint például Naxos-t vagy Zakynthost. Igen, leírtam. Nekem Zakynthos jobban tetszett, mint Kefalonia. Tudom, a Görögország rajongóknál ez istenkáromlással ér fel. Még mielőtt félreértetek, Kefalonia is egy csodálatos hely. Egyáltalán nem bánom, hogy ide is elutaztam. Csupán nem annyira tökéletes ez a sziget, mint amilyen ódákat zeng a legtöbb ember róla. Ha a szigeten egy kicsit könnyebb lenne a közlekedés, az árak kicsivel olcsóbbak lennének, és az emberek egy fokkal kedvesebbek – akkor Kefalonia lehetne minden idők legjobb görög szigete. Így viszont csak a kiaknázatlan lehetőségek szigetének tudnám elnevezni. És lehet, hogy valahogy így is van ez jól.