Rómát látni és meghalni – tartja a régi közmondás. Valójában viszont nem kell ahhoz jobblétre szenderülni, hogy az ember eljusson Rómába. Sőt! Manapság már könnyebben és gyorsabban el lehet jutni Olaszország fővárosába, mint Budapestről Miskolcra. Pár éve már jártam ebben a történelmi városban és idén úgy hozta a sors, hogy vissza kellett térnem. Hihetetlenül érdekes volt összehasonlítani, hogy mi változott az elmúlt négy-öt évben. A jó hír az, hogy Rómában nem sok minden változott: a város változatlanul gyönyörű és a látnivalók is még mindig állnak. A rossz hír viszont az, hogy az ami pedig nem ugyanaz már, mint pár éve, az a hátrányára változott. Viszont ne szaladjunk ennyire előre. A posztban elmesélem, hogy éltem meg én az olasz fővárost másodszorra és mi az amiért mindenképp megéri a lehető leghamarabb elutaznia ide azoknak, akik még soha nem látták Itália központi városát. Ave Roma!
Tartalom
Érdekességek Rómáról
- Az ókori Róma születésnapja idő számításunk előtt április 21. 753-ban. A városban minden évben megünneplik ezt a napot. Az óváros gyönyörű színekbe öltözik és az emberek utcabál keretében ünneplik meg a város születésnapját.
- A mai modern Rómában több, mint 280 szökőkút, 900 templom és végeláthatatlan látnivalók sora található. Aki mindegyiket látni szeretné az ne csak egy hosszú hétvégére utazzon oda.
- Az ókori Rómába a világon elsőként vezették be az ivóvizet. Úgy nevezett aquaductokon keresztül vezették el a vizet a városban. Ennek köszönhetően városszerte több mint 2300 szökőkútból csobogott a víz egyszerre. Domitianus római császár még a Palatinus-dombra is felvezette a vizet, aminek köszönhetően Las Vegas városát megszégyenítő szökőkutak működtek a domboldalon.
- Róma volt az első város a világon, amely elsőként elérte az egy millió számú lakosságot. Erre idő számításunk előtt 2. században került sor. Ezt a létszámot három kontinens (Európa, Afrika és Ázsia) népe hozta össze. A második város, amely elérte ezt a lakosságot az London volt – erre egészen a 19. századig kellett várni.
- A világhírű Colosseumot idő számításunk előtt 80-ban építették. Mindössze 8 évig tartott, amire felhúzták az épületet. A Colosseumba 85 000 néző fért el. Összesen 200 hasonló létesítmény volt Rómában.
- Gondolkodtál már valaha azon, hogy milyen értékben dobálnak érméket a Trevi-kútba? Én most utána néztem. Évente 700 000,- euró értékű pénzérme kerül a kút vízébe. Ezt a gondnokok természetesen rendszeresen kihalásszák és a befolyt összeget jótékonysági célokra fordítják.
- És azt tudod, hogy honnan ered a mondás mi szerint minden út Rómába vezet? A Rómaiak összesen 53 000 mérföldnyi utat építettek. Minden mérföldet megjelöltek egy mérföldkővel és ennek köszönhetően tudták, hogy milyen messzire vannak Rómától. Innen ered a latin mondás is, mely így szól: „Omnes viae Romam ducunt”
- Az ókori Rómában csak a szabadon született férfiak viselhettek tógát. Ez volt a római állampolgárság jele. A nők stólát viseltek. Ez a tóga női változata, amelyet vászonból készítettek.
- Róma kabalája egy nőstény farkas, amely két testvérről Romulusról és Remusról gondoskodott. A városban rengeteg helyen feltűnik az embléma, amelyen egy farkas két csecsemőt szoptat.
- Ha valaki azt kérdezi tőlem, hogy mi Olaszország fővárosa, akkor kapásból rávágom, hogy Róma. Viszont ez nem volt mindig így. Egészen 1870-ig Firenze volt Olaszország fővárosa.
- A rómaiak tartoztak a legtisztább ókori népek közé. Az összes többi ókori államban a lakosok tetvektől vakarództak. A rómaiak viszont rájöttek arra, hogy a rendszeres tisztálkodás elűzi ezeket a parazitákat. A „SPA” szó is innen származik. A Sana Per Acquam rövidítése, ami annyit jelent, hogy „egészség a víznek köszönhetően”.
- A legfőbb látnivalók Rómában viszonylag közel találhatóak egymáshoz, ennek köszönhetően a város könnyűszerrel gyalogosan is bejárható.
- Az olasz törvények háborítatlan életet biztosítanak a macskáknak. Ennek köszönhetően számtalan kis cica bújik meg a Colosseum árnyékos ablakiban, vagy pedig a Forum Romanum régi romjai között.
- A világ első plázája hol máshol épülhetett volna fel, mint az ókori Rómában. Traianus római császár építette idő számításunk előtt 107-ben. Hogy mit árultak ebben a plázában? A kereskedők itt kínálták eladásra a különböző portékáikat és élelmiszereiket.
- A mortalitás az ókori Rómában sokkal magasabb volt mint a születésszám. Valójában Róma tele volt tinédzserekkel. Az átlagéletkor mindössze 25 és 30 év között mozgott. Hiába született sok-sok gyermek, ha a fele két éves korig elhunyt. Ráadásul a nők többsége a higiéniai körülmények hiánya miatt szülés közben halt meg.
- Manapság az összes római szobor márványszínű, vagy pedig hófehér. Valójában viszont a római festők és szobrászok imádták a színeket. Míg a festmények időtállóak, addig a szobrokról viszont lekopott a festék.
- Sokat lehet hallani az ókori Róma rabszolgatartási szokásairól. Valójában viszont ezek a rabszolgák, ha ügyesen dolgoztak, akkor megvásárolhatták a szabadságukat. A történelemkönyvekből tudjuk, hogy számtalan római rabszolga ennek köszönhetően szabad lett és kiváló kereskedővé vállt az egykori mestereik segítségével.
- Róma legnagyobb egyeteme a La Sapienza. Ez a főiskola idő számításunk előtt 1303-ban épült és a mai napig működik. A la Sapienza ma Európa legnagyobb egyeteme, illetve a világ második legnagyobb egyeteme.
- Az ókori Rómában a nők kecskezsírral és bükkfahamuval festették a hajukat. A legnépszerűbb színek a vörös és a szőke voltak.
- A Szent Péter Bazilika Vatikánban a világ legnagyobb temploma. Amikor ide először beléptem szó szerint elállt a lélegzetem is.
Visszatérés Rómába. Mi változott a COVID-19 megjelenése óta?
2021 november első hetén utaztunk Rómába. A most következő tények gyorsan változnak. Amilyen tempóban változik a világ, így ami ma érvényes, holnap annak már a szöges ellentéte lehet érvényes. Kérlek ennek tényében mérlegelje mindenki az utazását Rómába.
- Az emberek
A koronavírus Európában elsőként Olaszországban jelent meg. Nagyon jól emlékszem, amikor a híradóban hallottam, hogy koronavírusos betegeket diagnosztizáltak Bergamoban. Innen már nem is kellett hozzá sok és nagyon hamar átterjedt Közép-Európába. Ezek a folyamatok pedig megbélyegezték Olaszország jövőjét. Bár Bergamoban nem jártam mostanság, de Róma remek összehasonlítási alapot nyújt számomra, hogyan is nézett ki 2017-ben és 2021-ben. Az emberek sokkal távolságtartóbbaknak tűntek. A „maradj távol” úgy néz ki beszivárgott a helyi lakosok szürkeállományába is és sokkal óvatosabbak lettek.
- Maszkhasználat
Frissítve: Hála Istennek azóta már nem erőltetik a maszkhasználatot az olaszok.
Akármelyik étteremben, üzletben, vagy pedig szórakozóhelyen álltunk meg, a maszkviselés mindenki számára természetes volt. Az utcán szerencsére nem sűrűn hordják az emberek (ennek nem is sok értelmét látom), beltéren pedig számomra annyira nem zavaró. Miután leülnek az emberek az asztalhoz a maszk természetesen lekerül. Ez persze ember és helyfüggő, de mi mindenképpen ezt tapasztaltuk.
- COVID-19 Pass
Frissítve: Hála Istennek azóta már elfelejtették a helyiek ezt az őrületet. Az élet visszatért a normális kerékvágásba.
Bár az emberek sokkal óvatosabbak, mint pár évvel ezelőtt, ennek ellenére a COVID Passt szinte sehol nem ellenőrizték. Étterembe sehol sem kérték az igazolást, pedig jó pár tavernában megfordultunk. Őszintén szólva elég kettős érzés is maradt bennem ennek köszönhetően. Egyrészt mindenütt a nagy szigort próbálják az emberekbe sulykolni, másrészt viszont a betartását sehol nem ellenőrzik. Végül is olaszokról beszélünk, nem tudom miért csodálkozok ezen. Kivételt mindössze három látnivaló jelentett. Az egyik a Colosseum, a másik a Vatikáni Múzeumok a harmadik pedig a repülőtér. Ezeken a helyeken beszkennelték a COVID igazolványunkat. A legdurvább a repülőtér volt, ugyanis ott kerek-perec kijelentette a szkennelést végző férfi, hogyha nincs oltásunk, akkor nem léphetünk be a repülőtérre. Szóval, ha valaki oltás nélkül szeretne nekivágni Rómának, akkor kétszer is gondolja meg, mert lehet nem fogják felengedni a repülőgépre. Egy kis frissítés közben egy haveromtól, aki pár nappal utánunk tért haza Rómából: ” Az összes étteremben kérték tőlünk a COVID passt. Sehova sem engedtek még csak belépni sem az alkalmazás megmutatása nélkül”. Ezek alapján vagy mi voltunk csak ilyen „szerencsések”, hogy véletlenszerűen ki tudtuk választani azokat az éttermeket, amelyek nem kérték az alkalmazás felmutatását, vagy pedig ennyit változott a helyzet pár hét leforgása alatt. Ha az utóbbi, akkor ez is azt igazolja mennyire kiszámíthatatlanná vált az utazás mostanra már.
- Szemét
Bár 2017-ben is elég sok szemét volt Rómában, most szinte egy dél-afrikai városban éreztem magam. Egymást érték a szemétdombok a város közepén. Nagyjából olyan érzés volt Rómában sétálni, mintha a város lakossága kinőtte volna a város épületeit. Olyan gyorsan termelődik a sok szemét, hogy a szemetesek nem tudják elhordani a szemetet és az egyre csak gyülemlik utcákon. A kultúra ókori központjától valahogy nem ezt várná az ember.
- Az árak
Ez nem kimondottan Róma problémája, sokkal inkább az egész világé. A koronavírus feltűnése óta évről-évre nagyobb az infláció. Ez meglátszik szinte minden téren a városban. A tömegközlekedés, az éttermek, a cukrászdák, az élelmiszer mind-mind drágább lett. Sőt, az áremelkedés még a látnivalók belépőjegyeinek az árát sem kímélte Rómában. Az olasz főváros még mindig olcsóbb mint a Francia Riviéra viszont erőteljesen beletaposott a gázpedálba és az árak már közelítenek.
- Tömeg
Idáig is rengeteg turista volt Rómában, de most még többen lettek. A pandémia nem, hogy csitította volna az utazási kedvet az olasz fővárosba, de inkább felfokozta. A Trevi-kútnál mintha kétszer annyi ember sorakozott volna a selfijére várva, mint 2017-ben. A Colosseumba ugyanúgy kígyózó sorokba kellett állni, hogy bejussunk. Vatikán valamivel gyorsabban ment, viszont keddi napon jártunk ott nem sokkal nyitás után – sanszos, hogy ez is közre játszott.
Hogyan lehet eljutni Rómába?
A Wizz Air és a Ryanair kőkemény meccset vív egymással az olasz piacért az olasz nemzeti légitársaság, az Alitalita csődje óta. Mindkettő magáénak szeretné tudni az országot, ezért egymás alá licitálnak az árakkal. Ennek a harcnak pedig egy nyertese van csak, aki nem más, mint maga az utas. Hihetetlenül olcsók a repülőjegyek Olaszországba. Gyakran kevesebb mint 10,- euróért már lefoglalható egy retúr repülőút az olasz fővárosba. Amit nem árt indulás előtt tudni az, hogy Rómának két repülőtere is van. Fiumicino Rómától nyugatra, Ciampino pedig Rómától keletre található. Ciampino a kisebb repülőtér, Fiumicino pedig a nagyobb nemzetközi repülőtér.
Jelenleg a következő útvonalak közül válogathatunk a bőség zavarában:
- Rome Ciampino:
Wizz Air: Budapest, Bécs
Ryanair: Budapest, Bécs, Pozsony - Rome Fiumicino:
Wizz Air: Budapest, Bécs
Ryanair: Budapest, Bécs,
Austrian: Bécs
A legolcsóbb repülőjegyek megtalálásához a Kiwi.com keresője a legideálisabb, viszont egy korábbi posztunkban már írtunk róla, hogy miért csak keresésre ajánljuk, és nem foglalásra.
A transzfer tekintetében szinte teljesen mindegy melyik repülőteret válasszuk. Fiumicino pár euróval drágább, de egy római kirándulást már nem ez a pár euró dönt majd el. Mindkét repülőtérről autóbusz közlekedik Róma központi buszállomására, a Terminire. Fiumicinoról picivel drágábban, közvetlenül a repülőtérről átszállás nélküli vasúti összeköttetéssel is elérhető a belváros.
- Buszjegy Ciampinoról a Terravision járatára – 6,- EUR
- Buszjegy Fiumicinoról a Terravision járatára – 7,- EUR
Ha valaki esetleg taxival szeretne a repülőtérről bejutni, az megteheti a Kiwitaxi segítségével, amely a repjegykeresővel ellentétben egy teljesen megbízható szolgáltatás. A reptéren névjegytáblával várja már a sofőr az utasokat és nem kell azon aggódnunk, hogy átverne, mivel online előre ki kell fizetni a díjat és pontosan tudni fogjuk, hogy meg-e éri vagy sem. A busz és a vonat természetesen olcsóbb alternatívát jelent, ez viszont sokkal kényelmesebb.
Hotelek és egyéb szállások Rómában a látnivalók közelében
Hol érdemes megszállni Rómában? – Merül fel jogosan ez a kérdés a legtöbb utazóban indulás előtt. A következő térképen kijelöltem Róma belvárosát, azokat a negyedeket, ahol megéri szállást keresni. Ezeken a részeken kívül is néha találni ígéretes szállásokat, viszont ezek többnyire már nagyon távol esnek a látnivalóktól. Íme a térkép:
Róma nem egy veszélyes város, viszont van néhány negyedje amelyet jobb elkerülni. A fenti térképen például barnával jelölt Esquilino negyedben kiemelkedő a bűnözési arány Róma többi részéhez képest, szóval ajánlatos még ezt a részt is elkerülni. További zűrös negyedek: San Basilio , Corivale, Tiburtina, Pinietto, Torpiniattara. A legtöbb látnivaló körül nem árt azért odafigyelni elég sok zsebtolvaj ólálkodik a közelükben. Az olasz törvények alapján az engedély nélküli utcai árusokra a rendőrök akár 7.000,- eurós büntetést is kiszabhatnak. Ráadásul nem csak az eladókra, de a vevőkre is. Szóval érdemes elkerülni a simlis afrikai selfiebot árusokat.
Mutatok pár ajánlott szállást Rómában, a látnivalók közvetlen közelében:
Budget szállás: ImeraRooms
A legolcsóbb szállások egyike Rómában. Az ImeraRooms egy szimpla, tiszta, modern hotel, amely azok számára lehet tökéletes választás, akik nem szeretnének sokat költeni a szállásukra. A metró gyalogos közelségre található, a belváros nincs messze és ettől keresve sem találhatnál jobb ár/értékű szobát Rómában.
Az arany középút: Albani Hotel Roma
Egy modern négy csillagos hotel Róma belvárosában megfelelő áron, kell ennél több? Elmondom neked, hogy nem. A város annyi felfedeznivalót tartogat, hogy semmi értelme ettől drágább hotelt lefoglalnod, hiszen úgyis csak aludni fogsz ide járni. Akkor meg nem teljesen mindegy?
A legjobb luxusszállás: Baglioni Hotel Regina
Akik Rómát a valódi finom úrias hangulatában szeretné megismerni, annak ajánlom figyelmébe ezt az Art Deco hotelt. A Baglioni Hotel Regina mindössze 10 perc sétára található a Spanyol lépcsőtől. Ebben a hotelben minden garantáltan úgy lesz, ahogy azt elképzelitek. Legalább akkora látnivaló, mint Róma szebb szegletei.
A Booking.com weboldalán további szállásokat találhattok az igényeiteknek megfelelően, érdemes itt is körülnézni:
Booking.comTömegközlekedés Rómában
Egy gondolat erejéig még engedjétek meg, hogy visszatérjek a szállásfoglaláshoz. Foglalás előtt mindenképp keressétek meg a legközelebbi metróállomást és nézzétek meg, hogy milyen messze van a szállásotoktól. A metró közelségére érdemes odafigyelni, mivel rengeteg felesleges gyaloglástól kímélheti meg térdeinket. Ezt legfőképp akkor fogod értékelni, mikor egyszer már elgyalogoltál a Colosseumtól a Vatikánig és hirtelen ráeszmélsz, hogy valahogy vissza is kellene még jutni. Róma metrótérképe a következő:
Autóbérlés teljesen fölösleges, a tömegközlekedés Rómában kiváló. A következő metrójegyek közül választhatnak a turisták:
- Vonaljegy – 1,50,- EUR
- Napijegy – 7,- EUR
- 3 napos jegy – 16,50,- EUR
- 7 napos jegy – 24,- EUR
Mi vonaljegyekkel közlekedtünk. Átlagban napi két jegyet használtunk el, szóval nem érte volna meg számunkra napijegyet vásárolni. Túl sok a látnivaló és bármennyi napot is töltesz Rómában mindenhogy túl kevés lesz az időd. Ha esetleg szeretnétek megnézni más közeli városokat is Rómán kívül, abban az esetben érdemes elgondolkodni az autóbérlésen. 4-5 nap alatt mindenki megtudja tekinteni a főbb látnivalókat a teljesség igénye nélkül. Ha ezek a főbb látnivalók már megvoltak Rómában, akkor érdemes lehet még a következőket megtekinteni a városon kívül:
- Ostia Antica
- Tivoli
- Pompeii
- Amalfi-part
- Capri
- Montepulciano
- Orvieto
Mi legutóbb az Optimorent cégen keresztül béreltünk autót és semmi gond sem volt velük. Egy napra 30,- euróba került egy Fiat 500 kisautó. A Discovercars ár összehasonlító oldalon keresztül még olcsóbbra jött ki az autó ára, mint egyenesen az autóbérlőcégnél, szóval mindenképp hasonlítsátok össze az árakat foglalás előtt.
A legérdekesebb látnivalók Rómában
Rómában látnivalók tömkelege található. Kérlek ezt a listát ne vegyétek teljesnek, mivel esélytelen az összes látványosságot összefoglalni. Megpróbáltam viszont legalább egy kisebb rálátást biztosítani arra, hogy milyen látnivalók várnak az utaznivágyókra Rómában. Nézzük!
Colosseum
A város jelképe. Ha valaki meghallja azt a várost, hogy Róma, akkor garantáltan elsőként a Colosseum jut majd eszébe. Ezt az ókori gladiátor arénát időszámításunk előtt 72-ben kezdték el építeni Vespasianus római császár parancsára. Az építkezést i.e. 80-ban fia, Titusz fejezte be. Az építkezést rögtön meg is ünnepelték a nyitójátékokkal. Az épület négy szintből áll. A császári udvar és a magas rangú tisztviselők a legalacsonyabb szintről figyelték a játékokat. A második szinten az arisztokrata római családok, a harmadikon és a negyediken pedig lakosság foglalt helyet.
A Colosseumba kétfajta belépőjegy létezik. Mindkettőt időben le kell foglalni, mivel csak megadott számú belépőjegy áll a turisták rendelkezésére minden órában. Az első típusú jegy az alapjegy. Ez tartalmazza a belépést a Colosseum felső emeleteire, a Forum Romanum-ba és a Palatinus dombra. Ez a jegy 18,- euróba kerül. A második típusú jegy az úgy nevezett Full experience jegy, amely 24,- euróba kerül. Ez a jegy tartalmazza ugyanazt, mint a sima jegy, és ezen kívül még a belépést az arénaszintre a Colosseumba, a Negyven Mártír Imatermébe, a Palatinus Múzeum (első szintjére), az Augustus-ház külső részébe és Romulus templomába. Nekem leginkább lehúzásnak jött le ez a jegy mindkét alkalommal, hogy ott voltunk. Kicsit olyan érzést nyújtott, mint amikor megveszel egy számítógépes játékot és ahhoz, hogy az új pályákon játszhass meg kell hozzá még vásárolnod külön ezeket a pályákat (DLC-ket) is. Én eddig mindig a szimpla jegyet vettem és soha nem volt hiányérzetem az attrakciók megtekintése után. Aki viszont maximalista, az nyugodtan ruházzon be a teljes élményt nyújtó jegyre.
Ha valaki szeretne szerencsét próbálni, akkor sétáljon a Colosseum kijáratához. A földön lát majd egy rakat eldobott piros kis matricát. Miután a látogatók megnézték a Colosseumot, letépik magukról a matricát és eldobják a földön. Vegyetek fel egyet a földről és ragasszátok a vállatokra. Lényegében ezzel a matricával különböztetik meg az olcsóbb jeggyel rendelkező embereket a drágábbtól. Ezt mi is csak kilépésnél vettük észre már, szóval nem tudtuk letesztelni, de nagy valószínűséggel működik a dolog. Egy négytagú család már 24,- eurót meg tud így spórolni a négy jegyen.
A Colosseum szerintem maga a csoda. Hihetetlen, hogy ennyi éven át így fenn maradt. Egy dolgot viszont meg kell még említenem. Kívülről sokkal jobban néz ki az egész hely, mint belülről. Mindenképp megéri be is menni – nem azt mondom, hogy nem. Viszont érdemes helyén kezelni az elvárásainkat. Kívülről sokkal monumentálisabb az épület. Ráadásul kívül még Constantinus diadalíve is megtekinthető a mai napig. Ahogy az ember ránéz erre a diadalívre szinte libabőrössé válik az egész teste, ahogy elképzeli miként hajtottak be a rabszolgák az arénába. Szó szerint a történelem elevenedik meg itt előttünk!
Forum Romanum
A Forum Romanum Róma történelmi központja. Számomra hihetetlen volt, hogy egy ilyen pezsgő városban, mint Róma nem vállt egy ekkora történelmi látványosság az urbanizáció enyészetévé. Maga a telek a Colosseum szomszédjában felbecsülhetetlen értékű lehetett volna a 4-5 csillagos hotelek számára, ám a városnak sikerült ezt is megőriznie. Az épülete romjaiból nem volt egyszerű megállapítani, hogy az ókori Rómában milyen célt is szolgáltak – a régészeknek viszont sikerült kikövetkeztetniük. A Forum Romanum Róma politikai és vallási központjaként szolgált. Több templom és hivatal épületét is sikerült részben rekonstruálni.
Belépőként a Forum Romanumba ugyanaz a jegy szolgál, amely a Colosseumba is. Külön nem lehet megvásárolni, ezzel számoljatok. Míg a Colosseumba konkrét időpontot kell foglalni, a Forum Romanum olyan nagy területen helyezkedik el, hogy szinte bármennyi ember elfér itt és ennek köszönhetően az adott napon bármikor meglátogatható. A Forum Romanum bizonyos részei szintén csak a drágább, Full Experience jeggyel látogathatók.
Palatinus domb
Róma legkorábbi települése a Palatinus dombon terült el. Ez a település idő számításunk előtt a 9. században, a domb oldalán 50 méterrel a Tiber folyó felett jött létre. A település annyira népszerű lett, hogy később az uralkodó és a többi arisztokrata is ide költözött. A Palatinus domb legfontosabb látnivalói a következők: Farnese-kert, Livia háza, a cryptoportico – amely egy félig földalatti galéria, Domus Flavia, Domus Augustana, Septimius Severus fürdői. A Palatinus domb bizonyos részei szintén csak a drágább, Full Experience jeggyel látogathatók.
Angyalvár
Az Angyalvár Hadrianus császár síremlékeként épült 135 és 139 között. Az elmúlt pár évszázadban az épület több szerepet is betöltött. Többek között erődként, múzeumként és pápai székhelyként is működött. Az Angyalvárat egy titkos folyosó köti össze a Vatikánnal. A történelem során, amikor a várost barbár hadak támadták meg, akkor a katolikus egyház vezetői ezen a folyosón keresztül az Angyalvárba menekültek, amely erődként védte őket. Az épület öt emeletes. Mindegyik emeleten más látnivalókkal. A tetejéről kiváló kilátás nyílik Rómára – igaz a Szent Péter-bazilika tetejéről még ettől is szebb. A belépő ára 17,50,- euró és itt lehet előre megvásárolni.
Vatikán: Szent Péter-bazilika
Vatikán a világ legkisebb országa. Az ország területe mindössze alig fél négyzetkilométer. Ezzel egyetemben viszont a legszebb országok közé is sorolnám. Elsőként a Szent Péter térre érkezünk meg, mint turisták. Ezt a teret már kismillió filmből ismerhetitek. Az igazság az, hogy pont ugyanolyan szép az egész hely, mint a TV képernyőjén keresztül. Ha gyalog érkeztek a térre, akkor garantáltan az egyik bevándorló fog leszólítani a másik után. Mindegyik azt fogja kérdezgetni, hogy hova tartotok a Szent-Péter Bazilikába, vagy pedig a Vatikáni múzeumokba. Arról fognak majd győzködni, hogy belépőjegyet kell vásárolnotok a belépéshez. Ez valójában egy ordas nagy hazugság. A Szent-Péter Bazilikába a belépés ingyenes. Nekünk próbálták bemesélni, hogy épp mise van és ilyenkor csak jeggyel lehet bejutni, vagy pedig azt, hogy órákat kell majd sorakoznunk. Egyik sem volt igaz. Szerencsére kitartottunk a véleményünk mellett és így bejutottunk.
Az igazsághoz az még hozzátartozik, hogy a bazilika kupolájába csak jeggyel lehet bejutni. Ezt viszont közvetlenül az ellenőrző pont elhagyása után, a bejáratánál meg lehet vásárolni. Két fajta jegy közül lehet választani. Az elsővel nem használhatjuk a liftet fel a toronyba (ez 8,- euróba kerül), a másodikkal igen (ez 10,- euróba kerül). Figyelem! A liftes változatnál is kell lépcsőzni, ez mindössze a lépcsők 1/3-tól kímél meg minket. Az időseknek és a klausztrofóbiával rendelkező utazóknak egyáltalán nem ajánlom, hogy felmenjenek a toronyba. Kb. 500 lépcsőt kell megmászni és néhol iszonyú keskeny a feljáró. Aki ezt viszont képes leküzdeni, arra Róma legjobb kilátása vár. Innen felülről látni még a pápai rezidenciát is.
Magát a bazilikát a 4. században Nagy Konstantin római császár építette. Ez a világ egyik legnagyobb temploma. A pápai misékre 80 000 ember is elfér a templom belső terében. Hogy jobban szimbolizálni tudjam milyen hatalmas épületről is beszélünk, jöjjön pár konkrét adat: A bazilika 218 méter hosszú és 136 méter magas a kupolával együtt. Területe 23.000 négyzetméter. Amiről nem szabad elfeledkezni az, hogy az alagsorban megtalálhatók az elhunyt pápák sírhelyei. Érdemes oda is lemenni.
Vatikáni Múzeum – Sixtus-kápolna
Az utolsó alkalommal, hogy Rómában jártam olyan látnivalók is felkerültek a bakancslistámra, amelyeket az első alkalommal nem sikerült megtekintenem. A Vatikáni Múzeum számomra a világ legizgalmasabb múzeuma. Ilyen bő tárlattal nem sok múzeum rendelkezik a világon. Aki szeretné az egészet lassú tempóban végigjárni, az szánjon rá legalább egy teljes napot! A legfontosabb tárlatai a múzeumnak a következőek: Vatikáni Képtár, Museo Pio-Clementino, Gregorián-egyiptomi Múzeum, Gregorián-etruszk Múzeum, a Klasszikus Antika Múzeuma, Museo Sacro könyvtár, ókori görög szobrok részlege, több évszázad pápai hintói és egyéb közlekedési eszközei, római mellszobrok részlege, numizmatikai gyűjtemény, modern vallásos művészeti gyűjtemény. Az utolsó látnivalók egyik a Sixtus-kápolna, amely szavakba nem önthető látványt nyújt. Ha valamiért, akkor ezért mindenképp megéri ide betérni. A Vatikáni Múzeumba érdemes a jegyet legalább egy héttel érkezés előtt lefoglalni, ugyanis a szabad időpontokat nagyon gyorsan elkapkodják. A belépő ára 17,- EUR és legolcsóbban itt foglalható.
Pantheon
A Pantheon Róma leginkább épségben fenn maradt ókori látnivalója. Az épület már több mint 2000 éves. Annyi mindent túlélt, hogy kész csoda, hogy még mindig épségben áll. Hétköznap ingyenesen látogatható, viszont ennek az az ára, hogy ki kell várni a sorunkat. A belépéshez gyakran hosszú sorokat kell végig állni. Ha valakinek nincs kedve kinn a szabad ég alatt sorakozni az jöjjön ide inkább hétvégén. Szombat, vasárnap csak foglalássál lehet belépni. Ennek az ára 8,50,- euró és itt lehet lefoglalni.
A Pantheon különlegessége a lyukas teteje. Belülről a padló kicsit döntött ennek köszönhetően az esővíz el tud folyni – tudom, hogy ez az első kérdésetek, nekem is ez volt. A Pantheonban belülről római istenek szobrait láthatjuk, valószínűleg ez az épület is azért épült fel, hogy a rómaiak a tiszteletüket fejezzék ki az istenek felé.
Trevi-kút
Gondolom mindenki ismeri a La Dolce Vita című filmnek azt a jelenetét, ahol Anita Ekberg megmártózik Róma egyik szökőkútjának a vizében. Ez a szökőkút nem más, mint a Trevi-kút. A szökőkutat a 17. században építették XII. Kelemen pápa kérésére Nicolò Salvi tervei alapján. A turisták számára a Colosseum után a Trevi-kút Róma második legismertebb szimbólumává vállt. Érdemes kora hajnalban vagy késő éjszaka idejönni, ugyanis nap közben egy gombostűt sem lehet leejteni a tömegben. A szökőkút gyönyörű, viszont az óriási tömeg teljesen illúzióromboló.
Spanyol lépcső
A legendás Spanyol lépcsők. A hely a nevét a közelben található spanyol nagykövetségről kapta. A turisták régebben imádtak itt a lépcsőkön ücsörögni miközben a fagylaltjaikat nyaldosták. Sajnos a lépcsők az óriási tömegrohamnak köszönhetően évről-évre rosszabb állapotba kerültek. Pár éve restaurálták a lépcsőket és azóta tilos rajtuk üldögélni. Mi is megpróbáltuk. Viszont alig, hogy leültünk már jöttek is a rend éber őrei és elkergettek minket. Úgyhogy a spanyol lépcsőkön ma már legfeljebb csak sétálni lehet, az üldögélés tilos. A lépcsők tetején található a francia Trinità dei Monti nevezetű francia templom. Ha már itt jártok, oda mindenképp lessetek be.
Piazza Navona
A Piazza Navona Domitianus római császár nevéhez fűződik. A tér ma már nem eredeti formájában nem létezik, sokat változott az idők folyamán. A legnagyobb változáson az 1800-as években esett át, amikor Francesco Borromini barokk stílusban átépítette. A teret leginkább az Angyalok és Démonok filmből ismerhetik a filmrajongók. A film főgonosza itt lökte bele a bíborost a szökőkút vizébe. A Piazza Navona a tökéletes hely arra, hogy egy fél órára kikapcsolja az ember az agyát. Én amikor ott jártam leültem a szökőkutak mellé és elmerültem a gondolataimba a víz sodrásában gyönyörködve. Hirtelen azt vettem észre, hogy elkezdett besötétedni. Óvatosan, nagyon rohan itt az idő!
Villa Borghese
A Borghese park az egyik legnagyobb és legszebb zöldövezet Rómában. A parkban két múzeum is található. Ezek közül a leghíresebb a Borghese múzeum. A galériában különböző festmények, szobrok, mozaikok és domborművek találhatóak. Akiket érdekelnek az ilyen látnivalók, azoknak mindenképp érdemes meglátogatni ezt a helyet. Engem annyira nem hoznak lázba az ilyen látnivalók, szóval maradtam csak a parknál – ami önmagában is lehengerlő látványt nyújt. Ha valakinek elég sok ideje van és nem siet, akkor itt akár még csónakot is bérelhet és hajókázhat egyet. Sőt a park északi részén még egy állatkert is található, ahol nagyjából 222 fajból 1111 állatot tartanak fenn. A belépőjegy ára 12,- eurónál kezdődik (a későbbi belépések olcsóbbak általában) és itt lehet lefoglalni.
Caracalla termái
Amennyiben ennyi romos épület látványa még nem elégítette ki a benned szunnyadó archeológust, akkor mindenképp vedd az irányt Caracalla termái felé. Ma már csak romok, viszont a történelem során fontos szerepet töltöttek be ezek a látnivalók Rómában. Caracalla római császár építette ezeket a nyilvános fürdőket. Egy valódi ókori wellness központról beszélünk, amelyről ma is csak álmodozhatunk. A fürdők többek között a következő részlegekből álltak: hideg és meleg fürdők, óriási úszómedence, száraz szauna, gőzszauna, sportlétesítmények, szociális helyiségek, kertek, könyvtárak, üzletek. Egyszerre akár 1500 ember is igénybe vehette a fürdő szolgáltatásait – sok üzleti és fontos stratégiai döntés helyszínéül szolgált. A belépőjegy ára 10,- euró és itt lehet a legolcsóbban megvásárolni.
Katakombák
A római katakombák földalatti temetkezési helyek Olaszországban. Ez idáig több mint 40 római katakombát fedeztek fel. Sokat közülük csak az elmúlt néhány évtizedben sikerült feltárni. Nagy valószínűséggel még a mai napig rengeteg rejtett útvonal található Róma városa alatt. Mivel Róma rendkívül túlzsúfolt volt ezért sok embert a katakombákba temettek el. Ennek a legfőbb okai a túlzsúfoltság és a helyhiány voltak. A legnagyobb és leglátványosabb katakomba talán a Catacombs of Domitilla. Ez 15 kilométer hosszú és több kupolás részen vezet keresztül egészen addig amíg el nem érjük a földalatti bazilikát. Természetesen nem kell a katakombák teljes hosszát végigsétálni. A klausztrofóbiások a biztonság kedvéért kerüljék el a katakombákat. Válasszanak inkább a Rómában található látnivalók közül valami olyat, ahol nem ilyen szűk helyeken kell közlekedniük. A belépőjegy 8,- euróba kerül és itt vásárolható meg előre a legolcsóbban.
Trastevere, a bohémnegyed
Róma egyik leghangulatosabb negyede. A jobbnál-jobb éttermek egymást érik és a legnagyobb gondja az embernek az, hogy melyikbe is üljön be. Számomra a legjobbak a következőek voltak: Ristorante Pizzeria Castello, Tonnarello, Cipasso Bistrot, Nannarella, 433, Tira e Mola Roma. Ha este nem tudjátok, hogy mihez is kezdjetek magatokkal – akkor vegyétek nyakatokba a várost, irány Trastevere és vesszetek el a bohém római élet varázsában egy kósza pillanatra. Tipp: Töltsétek le a The Fork alkalmazást, ahol megtaláljátok, hogy melyik római étterem milyen kedvezményekkel várja az éhes-szomjas vendégeit az adott napon. Könnyedén meglehet spórolni így akár 20-30%-ot is egy vacsora árán. Androidra itt, az almás készülékre pedig itt tölthetitek le.
Egyéb fizetős programok és látnivalók Rómában
- Profi fotózás: Örökítsd meg a római kirándulásodat Andrea Brandino profi fotóssal – €125
- Skip the line – elsőbbségi belépés a Vatikáni múzeumokba kis csoporttal és idegenvezetővel – €49
- Skip the line – elsőbbségi belépés a Colosseumba és a Forum Romanumba kis csoporttal, idegenvezetővel – €42
- Skip the line – elsőbbségi belépés a Borghese Villába kis csoporttal és idegenvezetővel – €49
- Egy napos szervezett kirándulás Pompeii-be választható Vezúv vagy pedig Amalfi-part kirándulással – €109
- Privát transzfer Rome Fiumicino repülőteréről a belvárosba – €33
- Fedezd fel a Rómában egymáshoz közel található látnivalók többségét egy elektromos Segway-en – €59
- Egy napos kirándulás Tivoli-ba Rómából: Nézd meg Hadrianus Villáját és a Villa d’Este-t – €68
- Fél napos Idegenvezetős kirándulás az Angyalok és Démonok film forgatási helyszíneire privát transzferrel – €64
- Római Gladiátor Iskola: Válj te is igazi gladiáttorá – €89,44
- Fedezd fel Rómát egy oldalkocsis vespán ülve. A sofőrön kívül még 2 személy elfér a motoron – €99
- Fedezd fel egy helyi idegenvezetővel St. Callistus katakombáit – €10
- Főzőiskola: Tanulj meg igazi olasz pastát készíteni egy itáliai mesterszakácstól – €49
- Főzőiskola: Tanulj meg igazi olasz pizzát készíteni egy itáliai mesterszakácstól – €49
- Szervezett kirándulás: Borkóstoló a Frascatti szőlőtermesztő járásba privát transzferrel – €59
- Az egyik legromantikusabb kirándulás Rómában: kajakozz a Castel Gandolfo taván privát transzferrel az árban – €42
- Légy az Instagram királya: vintage Fiat 500 autó bérlése Róma belvárosában – €151,05
- E-bike bérlés: Tekerj egyet az ókori Róma romjai között a Via Appia útján keresztül – €45,05
Összefoglalva
Nézzük, hogy hogyan is értékeltük mi Rómát, mint várost:
Árszínvonal Rómában (3/5)
2017-ben Róma a meglepően olcsó városok közé tartozott még. Sok szempontból sokkal olcsóbb volt, mint például Barcelona, vagy pedig Firenze. Pár konkrét ár a poszt írásának pillanatában: McDonald’s menü – 8,- EUR, nagy csapolt sör – 5,- EUR, kapucsínó 1,30,- EUR, egy átlagos ebéd 13,- EUR. Nem azt mondom, hogy ez megfizethetetlen drágaság, de 5 év lefolyása alatt az infláció egyáltalán nem kímélte az olasz fővárost.
Látnivalók Rómában (5/5)
Róma megunhatatlan. A látnivalók Rómában második alkalommal is legalább annyira elbűvölőek voltak, mint először. Sőt, hiába jártam már ott egyszer, rengeteg olyan új helyet fedeztem fel ugyanazokon a helyeken, ahol legutóbb is voltam. Azon merengtem miközben a Ryanair járatán ültem hazafele, hogy vajon még mennyi érdekes helyet nem láttam ebben a városban. A történelem szerelmesei készüljenek fel az állandósult orgazmusra, miközben az utcákat róva azt veszik majd észre, hogy nem bírják már megszámolni sem azt, hogy mennyi ókori épületet látnak maguk körül.
Éjszakai élet Rómában (3/5)
Bár Róma főleg a történelemrajongóknak és az olasz konyha szerelmeseinek ajánlott úti cél, ennek ellenére az sem fog unatkozni, aki szórakozni jön ide. A legjobb éjszakai clubok a következőek: Goa Club, Ice Club, FullMoonClub Roma, K-Men Club, Julius Caesar Gurgustium. Ha valaki ilyen bárok és clubok mellett nem találná fel magát Rómában, annak érdemes elgondolkodnia saját magán. Valószínűleg nem az olasz fővárossal lesz gond.
Helyi ételek Rómában (5/5)
Azt mindenképp meg kell jegyeznem, hogy az olasz konyha legalább akkora szám a látnivalók között Rómában, mint a legöregebb romos épületek. Pizza, ravioli, tagliatelle, spagetti, linguini, lasagne, minden mennyiségben. Viszont egyet el kell mondani. Az olasz konyha Olaszországban teljesen más ízvilágot ismertet meg velünk, mint idehaza. Elsőre kissé furcsa volt, hogy az olaszok a hangsúlyt nem a feltétre hanem magára a tésztára helyezik. A tészta íze sokkal jobban dominál, mint a szószé. Ha valaki viszont ráérez erre az ízre, akkor otthon búcsút is inthet az olasz éttermeknek. Semmi sem lesz olyan, mint azelőtt volt.
Összegezve (5/5)
Rómába leugrani bármikor jó ötlet. Még ha csak két-három napja is van az embernek, akkor is egy feledhetetlen élmény vár majd rá. Mi már most azon gondolkodunk, hogy ha egyszer visszatérünk melyik helyek maradtak még ki. Ugyanis hiába tér ide valaki vissza évente a látnivalók között akkor is mindig talál új felfedeznivalót. Az egyik római hölgy azt mesélte nekünk az utcán, hogy hiába él itt több mint 40 éve már, még mindig rácsodálkozik egyik s másik helyre. Azt mondta, hogy amikor már azt hiszi hogy minden egyes négyzetmétert ismer a városban, akkor mindig rádöbben arra, hogy milyen naiv gondolatok is ezek valójában. Szóval vegyétek ezt az élménybeszámolót ti is csak egy útmutatónak, az igazi Rómát magatoknak kell felfedeznetek. Ha az öreg néni 40 év alatt nem ismerte ki még a Rómát, akkor mit akarunk mi szimpla, átlagos utazók egy olyan városban. Ha még nem jártatok Rómában, akkor ne halogassátok – mivel lesz mit tenni, hogy legalább a látnivalók egy töredékét megismerjétek az örök városnak.