Kanada az az ország, ahova az emberek általában azután indulnak el, hogy már megnézték az Egyesült Államok legérdekesebb nevezetességeit. Kicsit szürreális is ez a trend számomra, hiszen Kanada még sokkal izgalmasabb is, mint a déli szomszédja. Volt szerencsém több alkalommal is meglátogatni Kanada legnagyobb metropoliszát. Rájöttem hogy Toronto városában olyan kedvesek az emberek és olyan sokszínűek a látnivalók, hogy nem csak bármikor visszatérnék ide, de még azt is eltudnám képzelni, hogy jövőben egyszer majd itt fogok élni. Az egyik barátom egyszer azt mondta, hogy Kanada kicsit olyan mintha mindent ami szép és jó az Amerikai Egyesült Államokban összekevernék azzal, ami jól működik Európában. És ezzel a mondattal határozottan egyetértek én is. A hatalmas felhőkarcolók, a nyitott és barátságos emberek, az átlagember számára érthető metrikus rendszer, a környezettudatos lakosok mind-mind olyan pozitívumok aminek köszönhetően Kanada évről-évre a legélhetőbb országok listáján az élen végez. A következő posztban összefoglaltam, hogy miért is éri meg Toronto városába utazni, milyen látnivalók várnak ránk ott, és rávilágíttok arra is, hogy mennyire is drága ez a város. Vágjunk is bele.
Tartalom
Érdekességek Toronto városáról, Kanadáról és a közelben található látnivalók többségéről:
- Toronto 461négyzetkilométeren terül el. A város hosszúsága északról-délre 21 kilométer, szélessége keletről-nyugatra összesen 43 kilométer.
- Toronto belvárosában nem csak történelmi látnivalók várnak ránk, de több mint 8100 étterem és bár is. Ez a helyi vállalkozások 6,5 százalékát teszi ki.
- A városban mért leghidegebb hőmérséklet -31.3 Celsius fok volt 1943-ban. Annak ellenére, hogy Toronto határozottan nem a trópusi égövbe tartozik évente 300 napsütéses nap vár a Torontóba utazókra.
- Egy vírusmentes évben átlagosan 40 millió turista látogatta meg Torontót. Ezek a turisták nagyjából 7,2 billió dollár bevételt hoztak ennek a kanadai metropolisznak.
- Little Italy, Little Portugal és Chinatown negyedek nevei nem csak angolul és franciául vannak kiírva, hanem az eredeti ország nyelvében is.
- Ha esetleg valamelyikőtök azon gondolkodna, hogy összesen hány fa található Torontóban. Annak van egy jó hírem, tudjuk a választ erre a kérdésre is! Több, mint 10 millió fa segít a helyieknek a szmog leküzdésében. Kanada nagyon természetbarát hely.
- Toronto repülőterén, a Pearsonon keresztül, naponta több mint 41 millió utazó száll át, vagy érkezik meg. Ezzel a Pearson repülőtér Kanada legforgalmasabb reptere.
- Toronto valódi multikulturális központ. Az angolon kívül több mint 180 nyelvet, vagy annak valamelyik dialektusát beszélik a városban.
- A Casa Loma nevezetű kastély az egyedüli autentikus vár az egész Észak-Amerika területén.
- A legnagyobb kisebbségi csoportok Torontóban szám szerint a következőek: délkelet ázsiaiak 12%, kínaiak 11,4%, feketék 8,4% és a Fülöp-szigeteki származásúak 4,2%. Toronto lakosságának legnagyobb része (56,7%) keresztény.
- Toronto Yonge Street nevezetű utcája bekerült a Guinness Rekordok Könyvébe is, mint a leghosszabb utca a világon. Összesen 1896 kilométer hosszú.
- Toronto a művészek népszerű központja. A hivatalos információk alapján több mint 23 700 művész él ebben a kanadai metropoliszban. Ez kétszer annyi, mint bármelyik másik kanadai városban.
- Toronto tömegközlekedési hálózata Észak-Amerika harmadik legnagyobbja, a látnivalók közül bármelyikhez könnyedén el lehet jutni tömegközlekedéssel is. A 77 kilométer hosszú úthálózatot mindössze Mexico City és New York előzi meg.
- Ha amerikai filmekről van szó, akkor az embereknek alapból Los Angeles jut az eszükbe. Toronto viszont hasonlóan fontos filmes központ, mint a nyugati part legnagyobb városa. A hollywoodi filmek 25 százalékát valójában Torontoban forgatják. Összesen 28 000 ember dolgozik a torontói filmes szakmában és ez több mint 1,5 billió bevételt jelent ebből a szektorból.
- A város egy valódi intellektuális paradicsom. A lakosságnak legalább az 50 százaléka rendelkezik egyetemi diplomával.
- A Path nevezetű pláza Észak-Amerika legnagyobb földalatti bevásárlóközpontja. A Pathot összesen 1200 üzlet alkotja.
- Torontóban egy utazónak sem kell azon aggódnia, hogy szállás nélkül marad. A kiadó hotelszobák száma csaknem meghaladja a 35 000 szobát.
- Több hollywoodi filmsztár is Torontóban lakik. Többek között Guillermo del Toro és Rachel McAdams.
- Torontóban több mint 160 felhőkarcoló található. 112 másik pedig építés alatt áll. Továbbiak pedig a tervezés szakaszában vannak. Ennek köszönhetően nem sokára akár be is érheti New Yorkot, ahol összesen 293 felhőkarcoló található. Ezek közül a legmagasabb a CN Tower a maga 553 méterével.
Személyes élményeim Torontoban
Amikor először utaztam Torontóba, nem voltam benne teljesen biztos, hogy megéri a fáradtságot és az extra tervezést. Viszont sikerült úgy összeraknom a repülőjegyet, hogy nem került semmibe. Mindenhogy kellett volna Los Angelesbe repülnöm és sikerült egy olyan kombinált repülőjegyet találnom, amely ingyenes öt napos átszállást biztosított ebben a kanadai nagyvárosban. Engedjétek meg, hogy elmeséljek pár valós élményt, ami érkezésem után velem történt meg:
- Megérkezésünk után, ahogy felszálltam egy városi buszra és rögtön szembesültem is az egyik furcsasággal. Vagyis csak számomra volt furcsa. A buszsofőr előtt volt egy kis tálacska, abba kellett beledobni a buszjegy árát. Beledobtam az összeget, majd megkérdeztem tőle, hogy honnan tudja, hogy nem adtam-e kevesebbet. Az öreg elmosolyodott, majd annyit mondott, hogy ez Kanada – itt bíznak az emberekben. Csodálkoztam, és rögtön arra gondoltam, hogy Magyarországon ez az üzleti modell nem túl sokáig működhetne.
- Közben mentünk pár kilométert és elértünk az egyik megállóhoz. Itt egy mozgáskorlátozott várakozott az autóbuszra. A sofőr kiszállt és szó nélkül segített neki feljutni a kerekesszékével a buszra. Ekkor már kezdtem kapiskálni, hogy itt valóban kedvesek az emberek. A kanadaiak tényleg ilyen kedvesek és valóban odafigyelnek egymásra.
- Miután leszálltam a buszról rájöttem, hogy fingom sincs hol vagyok. Ahogy nézegettem a Google térképet hirtelen megkopogtatták a vállamat. Egy középkorú úriember volt az. Megszólalt, hogy ne haragudjak, hogy megszólít csak látta, hogy elveszettnek tűnök és szívesen segítene rajtam. Egyre inkább azt éreztem, hogy hiába vagyok egyedül ebben a nagyvárosban, minden sarkon mintha ismerősökbe futnék…
- Másnap elindultam a Niagara-vízeséshez. Nem szerettem volna autót bérelni, ezért autóbusszal indultam útnak. Miután megérkeztem az autóbusszal Niagara Fallsba, akkor jöttem rá csak, hogy egy teljes várost hívnak így. A vízesés pedig ennek a városnak csak egy látnivalója. Mivel a busz teljesen máshol állt meg, ezért megkérdeztem egy 50 év körüli hölgyet, hogy jutok el a vízeséshez. Ő elmosolyodott majd közölte, hogy ő most üzletbe indult, de az ráér. Inkább elkísér engem a vízeséshez. Szó szerint leesett az állam. Pedig ekkora már kezdtem megszokni a kedvességét a kanadaiaknak, de arra még én sem készültem fel, hogy valaki 15 perces kitérőt tegyen csak azért, hogy el ne vesszek.
És még hosszasan sorolhatnám, hogy miért tartom a kanadaiakat a világ legbarátságosabb nemzetének. Ha azt kérdezné tőlem valaki, hogy mik a legnagyobb látnivalók Toronto városában, akkor egyértelműen az emberek kedvességét emelném ki. Hiába találhatók itt olyan látnivalók, mint a Niagara-vízesés, vagy pedig a CN Tower, Toronto legnagyobb vonzereje a hihetetlenül barátságos kanadaiak.
Hogyan lehet eljutni Torontóba?
Toronto Magyarországról egyedül repülővel elérhető. A legegyszerűbb megoldás az Air Canada légitársaság, amely a Star Alliance tagja. Az Air Canada némelyik úti célját a fapados leányvállalata, az Air Canada Rouge repülte. Sokáig Budapestről is a leányvállalat repült. A válság hatására sajnos az utasforgalom visszaesett és a cég kivonta az összes használt idősödő Boeing 767-300ER típusú repülőgépét. A légitársaság a budapesti vonalon is ezt a gépet használta korábban. Várhatóan 2022 nyarán visszatér majd a légitársaság a budapesti repülőtérre. Addig viszont az egyenes járat hiányában marad az átszállásos megoldás, vagy pedig a bécsi repülőtér.
Mindenképpen érdemes megnézni a nyitott irányú repülőjegyek kombinációját is. Ez annyit jelent, hogy például a budapesti indulást össze lehet kötni bécsi érkezéssel, és fordítva. Szintén nem ördögtől való ötlet Torontoba érkezni és a következő városok egyikéből hazaindulni: Montreal, Ottawa, Vancouver. Persze ehhez az opcióhoz arra is szükség van, hogy Kanadán belül több várost is megnézzetek.
Mivel Kanada nem csak brit, de francia gyarmat is volt ezért a két ország különleges kapcsolatot ápol egymással. Ennek köszönhetően gyakran nagyon olcsó repülőjegyek kaphatók a francia városokból Kanadába. Aki a lehető legolcsóbb repülőjegyet keresi, annak érdemes szétnéznie például Párizsból, Marseille-ből, Toulouse-ból, vagy pedig Nizzából. Ezek a városok akár Budapestről is elérhetőek valamelyik fapados légitársaság csatlakozásával. Csak hogy egy valós példát is mondjak, sikerült már így akár 180,-eurós retúr repülőjegyet kifognom Párizsból Vancouver városába is. Ehhez viszont több héten keresztül kellett keresgélnem. Budapestről a reális repülőjegy ár 350,-eurónál kezdődik. Ha ez körül az ár körül felbukkanik egy repülőjegy a foglalási rendszerben, akkor ne habozz és azonnal csapj le rá. Sokkal valószínűbb viszont a 400-450,- euró közötti ár. A legolcsóbb repülőjegyeket Kanadába keressétek itt. Az én kalandos repülőutamról Torontóba pedig itt olvashattok bővebben.
Hotelek és egyéb szállások Torontóban
Toronto egy hatalmas metropolisz a szó legszorosabb értelmében. Míg például New Yorkban a legfontosabb látnivalók egyértelműen behatárolhatóak Manhattan szigetére, addig Toronto szinte teljes egészében a szárazföldön terül el. Ennek következében nem lehet olyan egyszerűen behatárolni a hely ismerete nélkül, hogy hol érdemes szállást foglalni. A lenti térképen bejelöltem, hogy hol találhatók a legfontosabb látnivalók Toronto városában. Érdemes a kijelölt terület körül elkezdeni a szállások keresését.
Ha esetleg találtok egy jó szállást ezen a kijelölt részen kívül, akkor nem kell rögtön elvetni az ötletet. Torontónak remek városi közlekedése van. Amennyiben az ember nem fog ki egy eszement közlekedési dugót, akkor legfeljebb 45 perc alatt át lehet érni a város egyik feléből a másikba. Toronto amúgy alapjáraton nem egy veszélyes város. A legtöbb negyedben nyugodtan kinn sétálhat az ember éjfél után is és nem kell attól félnie, hogy bűncselekmény áldozatául esne. Természetesen ahogy a legtöbb nagyvárosban, úgy itt is találhatók olyan negyedek, amit azért jobb elkerülni. Ezek közé tartoznak a következők: Parma Court, Crescent Town, Flemingdon Park, Scarsborough City Cente, Thorncliffe Park.
Ajánlott szállások
A legolcsóbb spórolós szállás: Super 5 Inn
Kanadában a szállások nagyon drágák. Torontóban pedig Kanadához képest is drágák. Szóval gondolhatjátok mennyire nehéz egy olcsó jó minőségű szállást találni ebben a nagyvárosban. A Super 5 Inn egy remek megoldás lehet azon utazók számára, akiknek nincs otthon pénzfájuk, mint a The Sims című videójátékban a karaktereknek. A szállás eléggé távol található a belvárostól. Viszont egy kis sétával és egy metrós átszállással közvetlenül a belvárosban találja magát az ember. Árban ettől jobb szállást keresve sem találni.
A legjobb businesshotel Torontoban: Pantages Hotel Toronto
Ha üzleti útra érkezel Torontóba, akkor A Pantages Hotel talán a legjobb választás. Ez a szálloda olyannyira a város szívében található, hogy a Toronto Eaton Centre szó szerint pár lépésre található a hotel bejáratától. Az ára ahhoz képest, hogy ez a négy csillagos hotel Torontóban, a világ egyik legdrágább városának közvetlenül a belvárosában található egyáltalán nincs a földtől elrugaszkodva.
A legjobb luxushotel Torontoban: Shangri-La
Nem számít a pénz, csak a kényelem? Akkor a Shangri-La márka bizonyára nem ismeretlen számodra. Ez a franchise hotel garantálja a legmagasabb szintű elérhető kényelmet. Igazából nem is ragozom, mert a fotók többet mesélnek ezer szónál. Nézzétek meg ezt a szállodát, de csak akkor, ha valóban nem számítanak az anyagiak.
Amennyiben a fenti hotelek közül egyik sem felel meg az ízlésednek, akkor nézz körül a Booking.com további kínálatában:
Booking.comAutóbérlés, vagy tömegközlekedés?
Torontoban nagyon jó a tömegközlekedés. A város összesen négy metróvonallal rendelkezik. Ezek közül a legfontosabb a zöld metró, mivel ez köti össze a repülőteret a belvárossal. Ez a vonal áthalad Toronto nyugati feléből egészen a keleti feléig, a Kennedy megállóig. A Kipling megálló egyébként a Pearson repülőtérhez tartozó csomópont. Innen már 900-as számú expressz busz egyenesen a repülőtérre viszi az utasokat. Ez a 900-as busz teljesen ingyenes, a metróra pedig már csak egy szimpla egy irányú jegyet kell váltani.
A tömegközlekedés árai a következők:
- Egyirányú jegy – 3,25,- CAD
- Napijegy – 12,50,- CAD
- Hetijegy – 43,75,- CAD
- Kompjegy a Toronto-szigetekre – 7,71,- CAD
- Taxi a repülőtérről a belvárosba – kb. 60,- CAD
Az autóbérlés ezzel szemben elég költséges megoldás. Egy hétre egy autó ára kb. 250,- CAD. Az ár legfőképp attól függ, hogy mennyi idővel indulás előtt foglaljátok le az autót. Nagy általánosságban érvényes, hogy minél előbb foglaljátok le a kocsit, annál olcsóbb. Ahogy közeledik az utazás napja, úgy kezdik el felvinni az autókölcsönzők az áraikat. A legolcsóbb ajánlatokat a Discovercars és a QEEQ autókölcsönzőknél találjátok. A legnagyobb gond viszont az autókölcsönzésnél az, hogy a belvárosban sehol sem lehet ingyenes leparkolni. Mi egyszer bérelt autóval fedeztük fel Torontót, egyszer pedig tömegközlekedéssel. Ha választanom kellene, akkor határozottan a tömegközlekedés felé hajlok. Olyan pénzeket elkértek a parkolásért, hogy a pokolba kívántam az egész kocsit.
Viszont abban az esetben, nagyon kapóra jön a bérelt autó. Ha szeretnétek a Niagara vízesést is megnézni, akkor a busszal szemben sokkal jobb alternatívát jelent az autókölcsönzés. Nem vagytok időhöz kötve, nem kell rohanni, ráértek nézelődni. Mind két alkalommal elmentünk a Niagara-vízeséshez és sokkal jobb volt úgy gyönyörködni ebben a természeti csodában, hogy senki sem sürgetett és nem kellett állandóan a karóránkat bámulnunk. Ezt az egy esetet leszámítva viszont minden egyes alkalommal a metrózás és a buszozás jobb választásnak bizonyult.
Látnivalók Toronto városában
CN Tower
A CN torony Kanada egyik ikonikus szimbóluma. Számomra ez az épület jelentette a látnivalók csúcsát (értitek… csúcsát :D) Toronto városában. 1972 és 1976 között épült. 553 méteres magasságával sokáig a világ legmagasabb tornya volt. Akik szeretik a fine dining-ot, azoknak érdemes asztalt foglalniuk a 351 méter magasban található 360 nevű étteremben is. Az itt ebédelőknek és vacsorázóknak ingyenes jegy jár a kilátóba. A kilátóba egyébként a belépő 55,- CAD és nincs megszabva, hogy mennyi időt tölthetsz el fenn. Itt lehet előre lefoglalni.
A legbátrabbak pedig akár próbára is tehetik a bátorságukat az edgewalk nevű program során. Azt kérdezitek, hogy ez mit takar? Egy kötéllel rögzítenek és épület tetejét körbe sétáljátok. Valódi adrenalinbombának néz ki. Én sajnos a tériszonyomnak hála beszari voltam és nem vállaltam be. Számomra már az is egy hatalmas kihívás volt, hogy rá mertem állni az üvegpadlójú részre fenn a toronyban. Érdemes ugyanakkor megjegyezni, hogy az edgewalk egyáltalán nem olcsó program. 195,- kanadai dollárba kerül és 1,5 óra hosszú. Azoknak, akik nem mernek kimenni, nem biztos, hogy megéri beruházni rá.
Yonge Dundas Square
Ami New Yorkban a Times Square az Torontóban a Yonge Dundas Square. A tér éjjel valósággal megtelik élettel, a kivilágított óriásreklámok pedig biztosítanak arról, hogy valóban egy ízig-vérig nyüzsgő nagyvárosban vagyunk. Nyáron a színpadon általában ingyenes szabadtéri koncertek szólnak. Többek között ennek is köszönhető az, hogy a Toronto helyi lakosai előszeretettel töltik itt a szabad délutánjaikat. A Yonge Dundas Square könnyedén elérhető metróval is. Számomra a legnehezebb döntés ezen a téren az volt, hogy kiválasszam melyik étteremben egyek. Az összes istenien nézett ki.
Niagara-vízesés
Ezek a látnivalók nem kimondottan Toronto városában találhatóak, viszont én mindenképp ide sorolnám őket. A többes szám nem véletlen, ugyanis a Niagara-vízesést több kisebb vízesés alkotja. Földrajzilag a vízesés American Falls része választja el az Amerikai Egyesült Államokat Kanadától. Igaz, a legtöbben az amerikai feléről szokták megtekinteni ezt a természeti csodát én mégis azt mondom, hogy Kanadából sokkal szebb. Az Egyesült Államok térfelén egy vashidat építettek, amelyről csak részben látható a vízesés. A kanadai oldalról viszont teljes egészében látni. Ráadásul itt valóban az egész oldalt ennek a látnivalónak szentelték, még a települést is Niagara Fallsnak nevezik.
Maga a vízesés nem egy vízesés, hanem rögtön három! Három részből áll, amelyek a következők: American Falls, Bridal Veil Falls; Horseshoe Falls. Ezek közül a legnagyobb és egyben a legszebb a Horseshoe Falls. Maga a víztömeg csaknem 55 méter magasból hihetetlen robajjal zúdul a mélybe. Ez másodpercenként 2 649.78825 köbmétert jelent. A vízeséshez az Ontario tó szolgáltatja a soha ki nem apadó vizet. És mivel az Ontario-tóba torkollik a Superior, a Michigan, a Huron és az Erie tó is ezért összesen 5 tó táplálja a vízesést.
Maga a látnivaló teljesen ingyenes, igaz a parkolás körülötte elég drága volt. Ez nem csoda annak tekintetében, hogy évente több, mint 8 millió ember látogatja meg szinte a világ összes országából. Érdemes elgondolkodni azon, hogy ha ide utaztok, hogy egy éjszakát Niagara Fallsban töltsetek el. Késő este a kivilágított vízesés teljesen más élményt nyújt, mint nappal. Ráadásul így kora hajnalban is megtudjátok nézni a vízesést az nélkül, hogy a tömegben kellene tolonganotok. A legjobb kilátást a Niagara Hilton hotel biztosítja, ráadásul a kilátáshoz képest nem is olyan eget rengetően drágák a szobák árai.
Ripley’s Aquarium
A Ripley’s Aquarium Toronto egyik legjobb családi programja. 2013-ban adták át és ezzel rögtön Toronto egyik legnépszerűbb látnivalójává vált. A helyszín könnyedén megtalálható, mindössze pár sarokra van a CN Towertől. Az pedig az egész városban mindenhonnan látható. Bizonyára az olvasók többsége már járt a budapesti Tropikáriumban. Akik már voltak ott, azoknak biztosan megmaradt az emlékezetükben az az üvegfolyosó, ahol halacskák úszkálnak a nézelődő emberek feje fölött. Egy nagyon hasonló rész található itt is, viszont ez még attól is sokkal nagyobb. A Ripley’s Aquarium leglátványosabb része viszont nem ez, hanem a medúza medence. Bámulatos színekben tündökölnek a medúzák a világ minden részéről ezekben az akváriumokban. A belépő ára 43,- CAD a felnőtteknek, 29,- CAD pedig a gyerekeknek és a nyugdíjasoknak. Itt lehet megvásárolni.
Múzeumok
Toronto legérdekesebb múzeumai a következők:
- Royal Ontario Museum – Nemzetközileg elismert természet-történeti, művészeti és kulturális múzeum
- Art Gallery of Ontario – Ez a művészeti múzeum Észak-Amerika legnagyobbja is egyben. Több mint 95000 műalkotás található meg itt.
- Ontario Science Centre – 10 kilométerre Toronto városközpontjától találjátok az Ontario Tudományos Központot. Ez a hely legfőképp a gyerekek számára érdekes – viszont a felnőttek sem fognak itt garantáltan unatkozni.
- Aga Khan Museum – Észak-Amerika Iszlám művészeti központja rengeteg kiállított darabbal büszkélkedhet a világ minden tájáról. Kínától kezdve, Bhutánon át egészen Portugáliáig.
Entertainment District
Ha a Yonge Dundas Square New York Times Squarének felelt meg Torontóban, akkor az Entertainment District maga a Broadway. Éjjel valósággal lüktet az energia ezen a helyen. Ha Toronto lakosai szórakozni szeretnének, akkor az első választásuk az Entertainment District. Ha szeretnétek elmenni egy színházi előadásra, egy musicalre vagy pedig valamilyen egyéb performanszra, akkor vegyétek az irányt vagy a Roy Thomson Hall-ba, vagy pedig a Royal Alexandra Theatre-be.
Casa Loma
A Casa Loma az egyedüli vár Észak-Amerikában, amely történelmi jelentőséggel bír. Sir Henry Pellatt kanadai milliomos építette 1914-ben. Az épületben több mint 100 szoba található, amiből 36 fürdőszoba. Az épület ma már múzeumként üzemel. A különleges kinézetének köszönhetően számtalan filmben és sorozatban használták fogatási helyszínként. A filmrajongók legfőképp az X-men filmekből ismerhetik, ahol Charles Xavier iskolájaként működött. A várat egy hatalmas kert veszi körbe, ahol szinte állandóan a lábam alá kellett néznem, nehogy véletlenül rálépjek egy ott szaladgáló mókusra. A múzeumba a belépők árai:
- Felnőtt – 30,- CAD
- Nyugdíjas – 25,- CAD
- Tini (14-17) – 25,- CAD
- Gyerek (4-13) – 20,- CAD
Én személy szerint végül nem mentem be a múzeumba, mikor megláttam az épületet rögtön ráeszméltem, hogy Európában sokkal szebb váraink vannak, de kívülről mindenképp megérte megnézni.
St. Lawrence Market
Valamiért mindig is vonzottak ezek az őstermelői piacok. Szeretek közvetlenül a gyártóktól vásárolni és ezen a téren a St. Lawrence Market sem okozott csalódást. Az épületet 1850-ben építették és sokáig egy olyan közösségi helyként működött, ahol a barátok találkozhattak egymással. Ha szeretnéd megkóstolni Toronto legjobb lokális kávéját, süteményeit, vagy ételeit, akkor ide mindenképp el kell jönnöd.
Flatiron building
És ha már elkezdtük a párhuzamot a hasonló látnivalók között New Yorkban és Toronto városában, akkor mindenképp meg kell említenem a Vasalóházat is. Igaz a New Yorkban található épület látványosabb, viszont a torontóinak is megvan a saját kisugárzása. Sok látnivaló nincs itt ezen az épületen kívül, viszont csak egy sarokra található a St. Lawrence piactértől, szóval ha már ott jártok, akkor nézzétek meg ezt is.
Nathan Philips Square és a Toronto felirat
Az észak-amerikai városok többségében a városháza az egyik legérdekesebb látnivaló. Mindenhol igyekeztek kiemelni az építészek ezeket az épületeket. Hogy miért? Mert szerették volna, ha az emberek felfigyeljenek rájuk és tudatosítsák milyen fontossággal is bírnak ezek az épületek. A torontói városháza előtt egy kis tavacska található, amely télen befagy és a kanadaiak korcsolyapályaként használják. Nem hiába Kanada a jégkorong fellegvára. Szintén itt található a Toronto felirat a jellegzetes juharfalevéllel. A turisták előszeretettel fotózkodnak a betűknek támaszkodva. Este nagyon szépen kivilágítják ezt a feliratot, szóval érdemes sötétedés után is megcsodálni.
Eaton Center pláza
Ha szeretnél bevásárolni, akkor a Central Business District-ben az Eaton Center plázában a helyed. Összesen 235 üzletben költheted el a pénzedet. Többsége az üzleteknek a föld alatt található, ez által ez a bevásárlóközpont még különlegesebb, mint a hasonló épületek Észak-Amerikában. Az Eaton Center-ben megtalálható üzletek listáját itt találod. Szuvenírvadászatra fel!
Kensington Market
Toronto a multi-kulti fővárosa. Ennek élő példája a Kensigton Market, ahol a világ szinte minden országa reprezentálja magát. Megkóstolhatók többek között itt a Karib-szigetek konyhája, Portugália édességei, Thaiföld pokolian pikáns levesei, de még gulyást is lehet kapni. Kicsit olyan ez a negyed, mintha az egész világot belesűrítették volna egy pár utcába. Az isteni finom ételeken kívül még az adott országok ruhái és egyéb portékái is kaphatók a Kensington marketen. Ha szeretnél vintage szuveníreket hazavinni, akkor itt vásárolj be. Annak ellenére, hogy Toronto más városrészei sokkal kevésbé kaotikusak, ez volt a helyi látnivalók közül az egyik személyes kedvencem.
Distillery District
A Distillery district egy tökéletes hely arra, hogy kicsit kiszellőztesd a fejed. Ez egy nem túl nagy, de annál megkapóbb negyed. Érdemes napközben idejönni, ugyanis ekkora nyitva a butikok, a galériák és a kiállítások is. Estére már nem sok mindent lehet itt csinálni, viszont nap közben aki szereti a művészeteket az biztosan nem fog unatkozni.
High Park
Hogy is lehetne tökéletesebben eltölteni egy napi programot, mint a természetben sétálva? Amikor a High Parkba megérkeztem teljesen elfelejtettem, hogy egy több millió lakosú metropolisz kellős közepén vagyok. Valójában szerintem pont az ilyen természetközeliség adja Kanada igazi varázsát. A parkban sétálgatva kicsit olyan volt, mintha egy másik világba csöppentem volna. Valahogy így nézhet ki a reklámplakátokról ismert klisés mondat a valóságban, ilyen a falusi élet a nagyvárosban. Ha már itt jártok, akkor mindenképp nézzetek be Toronto állatkertjébe is.
Toronto Zoo
Nem kimondottan szeretem az állatkerteket. Kanadában viszont teljesen másképp vélekednek az emberek és sokkal odafigyelőbben törődnek ezekkel az állatokkal, mint bárhol máshol a Földön. Több mint 460 faj 5000 egyede él itt háborítatlan körülmények között 287 hektár területen. Az állatkertet több részre osztották fel az alapján, hogy az adott fajok a földgolyó melyik részén él. A belépőjegyek árai a következők:
- Főszezonban – Október 12-ig
- Felnőtt – 27.99,- CAD
- Nyugdíjas – 23.15,- CAD
- Gyerek – 18.30,- CAD
- Parking – 14.00,- CAD
- Főszezonon kívül – Október 12-től
- Felnőtt – 22.20,- CAD
- Nyugdíjas – 17.35,- CAD
- Gyerek – 13.50,- CAD
- Parking – 14.00,- CAD
Toronto-szigetek
A Toronto-szigetek az Ontario taván találhatóak. A legkönnyebben a Queen’s Quay Terminálról közelíthetőek meg. A torontóiak ide járnak ki nyáron sportolni. Többnyire úszni, tornázni, vitorlázni, vagy éppenséggel evezni egyet. A kompokra a jegyeket itt lehet megvenni online. Mi egy szervezett út során voltunk a Toronto-szigeteken, ahol meséltek egy legendás elveszett baseball labdáról, amely milliókat ér már. Elvileg a labda pont ezeken a szigeteken veszett el évtizedekkel ezelőtt és számos szerencsevadász próbálta már megtalálni, mind ez idáig sikertelenül. Ha esetleg mégis neked sikerülne megtalálnod, akkor ne feledkezz meg róla, hogy ki hívta fel rá a figyelmed elsőként.
Graffiti Alley
A Queens Street West és a Richmond Street West között húzódik egy rendkívül művészi utca. Egészen a Spadina Avenuetól végig a Portland Streetig szebbnél-szebb graffitik találhatóak az utcán. Igaz a múzeumokat nem szeretem annyira, de a szép graffitiket órákon át eltudnám nézegetni. Sok városban megfordultam már, de graffitik terén Toronto az abszolút kedvencem. Ha már Toronto városa felemésztette az utazásra félretett zsebpénzed jelentős részét, akkor vedd fel a Graffiti Alley-t a látnivalók közé. Az utca természetesen ingyenesen megtekinthető, tehát ez még biztosan belefér a költségvetésedbe majd.
Rogers Centre
Szereted a baseballt? Nem? Sebaj, ezt akkor is látnod kell! Ha Kanadában jársz, akkor élj úgy mint a kanadaiak amíg ott vagy. És ők bizony imádják a baseballt. A város csapata a Toronto Blue Jays az egyik legkiemelkedőbb csapat a MLB ligában. A stadionjukat 1989-ben fejezték be és az épületnek különleges szerkezete van. A tetejét ki lehet nyitni jó idő esetén és akkor a hazaiak nyílt égbolt alatt játszhatnak. A meccseken fantasztikus a hangulat, ha úgy adja alkalmatok akkor egyre mindenképp látogassatok el.
Egyéb fizetős programok és látnivalók Toronto városában
- Profi fotózás párok vagy egyedülálló utazók számára. Örökítsd meg az emlékeid egy profi fényképésszel – 337,39,- CAD
- Ha nem szeretnél egy egész napot fotózással tölteni, akkor bérelj ki egy profi fotóst csak egy órára – 143,62,- CAD
- 3 Napos kenus kirándulás az Alonquin Parkba ételekkel és természetközeli szállásokkal az árban – 540,- CAD
- Imádod a luxusautókat? Próbáld ki milyen 6 luxusautót vezetni 6 óra leforgása alatt – 749,- CAD
- Imádod a luxusautókat? Próbáld ki milyen 5 luxusautót vezetni 3 óra leforgása alatt – 499,- CAD
- Fald fel Kanadát kirándulás! Kóstold meg a kanadai konyha legfinomabb fogásait – 91,29,- CAD
- Fedezd fel a Toronto-szigeteket és a kikötőt. 1 órás hajókirándulás oda-vissza – 26,55,- CAD
- Nézd meg Toronto városát fentről a magasból egy helikopterből – 158,20,- CAD
- Nézd meg Toronto városát fentről a magasból egy magánrepülőből – 99,- CAD
- Romantikázz a csajoddal! Privát helikopterkirándulás 2 személyre – 192,10,- CAD
- Szervezett kirándulás a Niagara-vízeséshez Torontoból oda-vissza – 94,90,- CAD
- 3 órás éjszakai hajókázás vacsorával az árban az Ontario taván – 118,12,- CAD
- Szánhúzós kirándulás husky kutyusokkal a téli kandai vidékre – 427,- CAD
- 2 órás hajókirándulás Toronto kikötőjéből viorláshajóval – 37,67,- CAD
- Repülőtéri transzfer a Pearsonról, vagy pedig visszafelé – 67,62,- CAD
- 50 perces Segway túra a Distillery Districtben – 59,99,- CAD
- Soron kívüli belépőjegy a Royal Ontario Museumba – 23,- CAD
- Soron kívüli belépőjegy az Art Gallery of Ontarioba – 25,65,- CAD
- Soron kívüli belépőjegy Bata cipő múzeumba – 15,26,- CAD
Összegezve
Toronto – árszínvonal (4,5/5)
Toronto egyáltalán nem olcsó úti cél. Ha mindent összevetek, akkor az árak simán London és New York szintjén mozognak. A szállások pokolian drágák, különösen azok számára, akik rövidebb ideig szeretnének itt tartózkodni. Az ételeken már könnyebben lehet spórolni, hiszen a világ legtöbb gyorsétterme megtalálható Kanadában. Szóval, azok akik nem fine-diningra vágynak relatív olcsón meg is úszhatják.
Toronto – látnivalók (4/5)
Torontóban NEM lehet unatkozni. Ebben a városban valóban mindig történik valami. Önmagában az olyan látnivalók meglátogatása, mint a CN Tower, vagy pedig a Toronto-szigetek egy rakat időt elvesz az utazásunkból. És akkor még a Niagara-vízesésről nem is beszéltem. Szóval, ha azon aggódsz, hogy nem lesz mit csinálni Torontóban, akkor megnyugtatlak: bármennyi időt is töltesz majd itt, mindenhogy kevés lesz.
Toronto – éjszakai élet (4/5)
Köszönhetően Toronto multikulturalizmusának és a jólétnek Kanadában a város egy valódi üde színfolt a világban. A posztban említett pár kerületet leszámítva bárhol nyugodtan bulizhat az ember. Nemtől, kortól, szexuális beállítottságtól, bőrszíntől és vallástól függetlenül biztonságban fogja magát érezni. Nem kell azon stresszelni, mint Los Angelesben, hogy éjszaka ki fog kirabolni Comptonban, vagy a környékén. A legjobb clubok a következők: El Convento Rico, Vertigo Toronto, Nest, Fifth Social Club. A lányok pedig nagyon-nagyon barátságosak, az ismerkedés nagyon könnyen megy.
Toronto – helyi ételek (5/5)
Kanada ételei valódi ínyenc falatok voltak számomra. Mindennek megvan a helyi megfelelője. Igaz a McDonald’s is megtalálható Kanadában, de a torontóiak inkább a saját gyorséttermükre a Tim Hortons-ra esküsznek. A nemzeti ételük a Poutine, amely gyakorlatilag hasábburgonya, leöntve sajt, illetve gravy-mártással. Idehaza imádom a lángost, külföldön viszont nem sok helyen készítik. Kanada ezen a téren is különleges, hiszen van egy saját lángosfajtája. A Bannockot kissé másképp készítik el, ízre viszont legalább annyira különleges. És ezek után ha jóllaktunk akkor jöhet a helyi különlegesség a Nanaimo, ami egy csokis desszert. Én mind a tíz ujjamat megnyaltam utána. Szó szerint. És akkor még a juharfaszirupjukról nem is beszéltem. Rögtön éhes is lettem.
Összegezve (4,5/5)
Toronto irtózatosan jó hely. Megértem miért tartják sokan az egyik legélhetőbb városnak. Egyetlen hátránya a kifejezetten pocsék időjárás télen. április és november között teljesen élhető, ezen kívül viszont cudar hidegek vannak ott. Azt szokták mondani, hogy valamit-valamiért. Az én szememben ez egy olyan kényelmetlenség, amit feltudnék áldozni a nyugalmam oltárán és eltudnám képzelni az életemet ebben a városban. Toronto tényleg jó hely.