Közvetlenül a világjárvány kitörése előtt úgy hozta a sors, hogy Lengyelországba keveredtem. Igazából soha sem érdekeltek különösebben a látnivalók Lengyelországban, Varsó városában meg még annyira sem. Egy kósza délután egy baráti sörözés viszont oda vezetett, hogy az egyik őrültebb ötlet követte a másikat. Sokszor úgy érzem, hogy veszélyes dolog a haverokkal leülni sörözni. Legutóbb is ekkor egy olyan pihent agyú gondolat pattant ki a fejünkből, hogy utazzunk el Grúziába. Ezúttal azért kicsit visszább fogtuk magunkat és úgy döntöttünk, hogy egy hosszú hétvégére ugorjunk már el a legolcsóbban elérhető úti célra a környéken. Gyors keresés után meg is találtuk a legolcsóbb útvonalat. Ez pedig nem volt más, mint a Wizz Air varsói járata. A repülőjegy oda-vissza 20,- euróba került és tökéletes időpontban indult a gép: pénteken este oda, vasárnap délután vissza. Így tehát nem kellett még csak szabadságot sem intéznünk a munkahelyünkön a kis kiruccanásunkhoz. A posztban elmesélem, hogy mi minden történt velünk Lengyelországban, hogyan akartak kirabolni, hogyan vélekednek a helyiek a magyarokról és mik azok a látnivalók Varsó városában, amiket mindenképp meg kell néznetek, ha ide utaztok.
Tartalom
Érdekességek Varsóról
- A város nevének a pontos eredetét sajnos senki sem tudja. Warszawa eredetileg egy kis halásztelepülés volt a Visztula folyó partján. Az egyik elmélet szerint a Warszawa azt jelenti, hogy a Warszhoz tartozik. A Warsz szó jelentése pedig nem más, mint a hímnemű ókori lengyel Warcisław név lerövidített formája.
- Varsó az Európai Unió hetedik legnagyobb fővárosa. Méretben mindössze Berlin, Madrid, Róma, Párizs, Bukarest és Bécs előzi meg. A város teljes területe 517 négyzetkilométer.
- Varsó többek között Lengyelország üzleti és politikai központja. Varsó termeli Lengyelország nemzeti jövedelmének több mint 15%-át.
- Lengyelország első tőzsdéje 1817-ben alakult Varsóban. Egészen a második világháború kirobbanásáig aktívan működött is itt a tőzsdei kereskedés. 1991 áprilisában megszűnt a kommunista uralom Lengyelországban. Ennek köszönhetően újraindulta a szabadpiaci gazdaság és a tőzsde is Varsóban.
- Varsó repülőterét a lengyel zeneszerzőről Fryderyk Franciszek Chopinról nevezték el. Chopin 1810-ben született Żelazowa Wola-ban,a Varsói Hercegségben. Sajnálatos módon tragikusan fiatalon, mindössze 39 évesen tuberkulózisban hunyt el.
- A 21. században Varsó történelmi óvárosát az UNESCO Világörökség részévé nyilvánították. Sajnálatos módon a második világháborúban az óvárosának jelentős része megsemmisült a bombázások következtében.
- Varsóban található a Jakub Szczesny, lengyel építész által tervezett Keret-dom nevű épület. Ez a világ legkeskenyebb háza. A házikó legkeskenyebb része mindössze 92cm, míg a legszélesebb része eléri akár a 152 cm szélességet is.
- Varsó városát kettészeli a Visztula folyó. A város így is hosszúságában 29 kilométer, szélességében pedig 26 kilométer.
- A város leginkább az elpusztíthatatlanságáról híresedett el. Varsó túlélt több háborút és inváziót is. Többször is a porig rombolták, de ennek ellenére minden egyes alkalommal újraépítették. Nem hiába kapta meg a főnix jelzőt a külföldi médiákban. A legenda szerint a főnix madár is a halála után újraéled a hamvaiból.
- Maria Skłodowska-Curie az egyik leghíresebb ember, aki Varsóban született. Ő az egyike azon kevés embereknek aki a fizika és kémia terén tett felfedezéseiért is Nobel-díjat kapott.
- Varsó legmagasabb épülete a Kultúra Palotája nevezetű Empire State Buildingre emlékeztető óratorony. A földtől egészen 237 méter magasra nyúlik az égboltba. Ezért is számít a világ egyik legmagasabb óratornyának.
- Egyes írásos feljegyzések alapján idő számításunk előtt 5500-ban is már sajtgyártással foglalkoztak a pásztorok. A lengyel radamer és bryndza sajtok kiemelkedő minőségűeknek számítanak a régióban.
- Varsó az egyik legzsúfoltabb európai város. A főváros lakói egyes számítások alapján évente 106 órát töltenek az autóikban, a dugóban ülve.
- A főváros címerében található sellőnek egy saját legendája van. A történet alapján egy varsói halász egyszer kifogott egy sellőt. A sellő azt mondta neki, hogy ha szabadon engedi, akkor védelmezni fogja a városát. A hableány azóta Varsó jelképévé vállt.
- A világ egyik legöregebb könyvtárát Varsóban találhatjuk. 1747-ben nyílt meg és a mai napig működik.
- Ignacy łukasiewicz varsói lakos nevéhez fűződik az első utcai lámpa megalkotása. Ignacy kerozin lámpái túlélték mind két világháborút és a mai napig megvilágítják Varsó utcáit.
Személyes élményeim Varsóból
Mint már említettem nem voltak túl nagy elvárásaim a várossal kapcsolatban. Egyetlen egy céllal érkeztem ide – az pedig nem más, mint kiengedni a szürke hétköznapokban felgyülemlett feszültséget. A repülőút sima volt, és a városba is nagyobb gond nélkül bejutottunk Uberrel. Igaz csak a harmadik, vagy a negyedik autó érkezett meg értünk, mivel a többi sofőr visszamondta. Valójában nem siettünk sehova. Még mielőtt megérkezett a járgányunk úgy döntöttünk, hogy betárazunk a repülőtéren az élelmiszerben pár helyi sörrel. Egy-egy pohár Zywiec és forró puncs rögtön elfeledtette velünk a nem túl kellemes időjárást.
Az út ára odafele 6,- euróba került, visszafele a forgalom miatt kicsivel drágább lett és 8,- eurónkba került. Mivel hárman utaztunk, ezért minden háromfelé lett osztva, szóval nem került túl sokba. Ahogy megérkeztünk a címünkre rögtön írtam is az Airbnb üzemeltetőjének. Ő visszaírt, hogy az ajtó melletti trezorban találjuk a kulcsot és érezzük jól magunkat. A trezor rögtön meg is lett és a kulcs valóban benne volt. Gyorsan lerakodtunk és nyakunkba is vettük a sötétedésben a várost.
Gondolhatjátok, hogy mind hárman farkas éhesek voltunk. Úgy döntöttünk, hogy a Google értékeléstől függetlenül mindegy, hogy hol eszünk csak már ehessünk. Az első étterem amit megláttunk egy indiai vendéglő volt. Igaz, nem mindenki szerette közülünk a csípős kaját, de az éhség nagy úr. Szerencsére találtunk kevésbé fűszeres ételeket is az étlapon, úgyhogy mindenki elégedett volt a választással. Azon tűnődtünk miközben falatoztunk, hogy hova menjünk innen tovább? Meg is született az ötlet, hogy belevetjük magunkat Varsó éjszakai életébe.
A pincér útba igazított, hogy hova menjünk és egy olyan este vette kezdetét, amelyet életem végéig nem felejtek el. Pár lengyel kocsmába benéztünk és mindenütt legurítottunk egy felest. Láttuk a részegség összes stádiumát. Sokan azt állítják, hogy a magyarok alkoholisták. Nos, ezek az emberek valószínűleg még nem tapasztalták meg az éjszakai életet Lengyelországban. A részegség összes stádiumával találkoztunk. Furcsa módon a nők sokkal részegebbek voltak még, mint a férfiak. Meglepően figyeltük, hogy úgy itták a vodkát, mint egy magyar disznóölésen az enyhén pityókás böllér a házi pálinkát. Volt olyan hely, ahonnan el kellett menekülnünk, mivel a vendégek a pincérhez dobálták az üres poharaikat. Kinn egy véres fejű fél pucér pasi futott el előttünk, akit két másik lengyel követett ordítva. Egy másik szórakozóhely bejárata előtt a mentők élesztettek újra egy bedrogozott kis csajt. És én még naivan azt hittem, hogy a lengyelek kulturáltan alkoholizálnak.
Ezek után következett csak azt est legdurvább része. A Chmielna utcán sétálgatva hirtelen összefutottunk egy szórólapot osztogató csajszival. A szórólapon annyi szerepelt, hogy 50 lengyel złotyért annyit ihatsz a Minus Bar nevezetű helyen, amennyit csak szeretnél. Osztottunk-szoroztunk és arra jutottunk, hogy ez nem is olyan rossz ajánlat. Végül is az volt a terv, hogy taccsra tesszük magunkat, szóval kapóra jött az ajánlat. Megkerestük ezt a helyet pár házzal távolabb és bementünk. Bár soha ne tettük volna. Vagy legalább olvastuk volna el a weben található véleményeket erről a helyről. Sajnos ezt sem jutott eszünkbe. Szóval, ahogy lementünk két alul öltözött pincércsaj fogadott, akiknek mondtuk, hogy a korlátlan pia érdekel semmi más. Kihoztak két vodkát, amit le is gurítottunk. Ezek után viszont hoztak valamilyen barnás színű italt, amit egyikünk sem kért. Azzal a szöveggel jöttek, hogy ez a ház ajándéka. Eleinte illedelmesen visszaküldtem, de ők csak tovább erőszakoskodtak. Ekkor már kiabáltam, hogy nem kell az italuk. Szerencsére nem is ittam meg. Valahogy egyre gyanúsabb vált az egész hely. Mint később megtudtam, ebben a bárban leitatják a turistákat, bedrogozzák őket és a kreditkártyájukat a szó szoros értelmében lenullázzák. Pár perc múlva ismét odajött a csajszi, hogy fogyasszunk valami mást is, mert ha nem tesszük el kell hagynunk a helyet. A haverjaim WC-n voltak épp, úgyhogy mondtam, akkor inkább megyek és szó szerint kitessékeltek a helyről. Hiába mondtam, hogy a barátaim meg szeretném várni. Persze ez is a terv része volt, hátha találnak egy gyenge láncszemet a csapatban. Pár perc múlva kijött az egyik és mondta, hogy ő vele is ugyanezt játszották el. Végül jött a harmadik, akire még egy üveg pezsgőt rá tudtak sózni. Amikor azt az üveg pezsgőt ki akarta fizetni, akkor a pincér szándékosan egy nullával többet ütött be a kártyás fizetésnél. Ha kicsivel részegebbek vagyunk, vagy megisszuk a bedrogozott piát, amit felszolgáltak, akkor nem ússzuk meg ilyen olcsón ezt a történetet. A Minus bar a mai napig működik és ugyanúgy fosztogatják ki az ártatlan áldozataikat. Nem is értem, hogy az Európai Unioban, hogyan üzemelhet egy ilyen hely. Kicsit olyan érzés, mintha a Wall Street Pillangói című film elevenedett volna meg előttem. Nekünk végül is szerencsénk volt, de út közben hazafele találkoztunk két csontrészeg ír hapsival, akik azt panaszkodták, hogy 500,- eurót nyúltak le tőlük fejenként a bárban. A tanulság az, hogy ami túl szép, hogy igaz legyen az valójában nem igaz.
A következő nap kicsit másnaposan vágtunk neki Varsó óvárosának, hogy felkeressük a látnivalók többségét. Sajnos a második világháború után nem sok minden maradt éppen. Azok a műemlékek, amelyek viszont megmaradtak gyönyörűen tükrözik milyen szép város is volt Varsó a második világháború előtt. Az a kevés ami megmaradt valóban gyönyörű, ráadásul egy hétvége alatt könnyedén minden megtekinthető. Mi is a lassú másnapos tempónkban szinte mindent kipipáltunk a kötelező látnivalók listáján Varsó városában és környékén. Vasárnap a haza út teljesen jól ment. Úgy mentünk haza, hogy egy újabb jól sikerült kirándulást tudtunk magunk mögött és értékes tapasztalatokkal lettünk bölcsebbek a jövőt nézve.
Utazás Varsóba
Varsó városa két repülőtérrel is rendelkezik. Az egyiket Modlinnak nevezik, a másikat pedig Chopinnek. Modlin sokkal közelebb található a városhoz, mint Chopin. Szóval ha nagyjából egyforma jegyárakat találtok, akkor inkább az első válasszátok.
A mi járatunk péntek délután 16 óra 40 perckor indult a pozsonyi repülőtérről Varsó Chopinre. Idő közben ez a járat már megszűnt, szóval hiába keresnétek a menetrendben. Szerencsére azért akad egy pár más megoldás is, amivel el lehet jutni a lengyel fővárosba. Ebben sokat segít a LOT, lengyel nemzeti légitársaság is. Korábban már repültem velük is. A sok negatív vízhang ellenére egyáltalán nem voltak olyan szörnyűek, mint amilyen a hírnevük. Az árazásuk meglepően gyorsan változik. Nagy általánosságban elmondható, hogy egy Budapest – Varsó repülőjegyért 50,- euró már jó árnak számít egy irányba náluk. Az áraik néha már a repülés paródiájába fordulnak át. Egy alig másfél órás retúr járatért sokszor akár 4-500,- eurót is elkérnek.
Ezzel ellentétben a fapados járatok megfizethető konkurenciát jelentenek az átlag emberek számára. A LOT jelenléte pedig az árakat stabilan alacsonyan tartja az útvonalon. Budapestről a Wizz Air repül a Chopin repülőtérre. Wizz Discount Club tagként nem okoz gondot akár 20,- euróként is retúr repülőjegyet foglalni. Bécsből hasonló a helyzet. Innen viszont a változatosság kedvéért a Ryanair repül Varsóba. A repülőjegy ára náluk is 20,- eurónál kezdődik oda-vissza. A Ryanair ráadásul nem a távolabbi Chopinre repül, hanem a közelebbi Modlin repülőtérre.
Varsóba el lehet jutni busszal is, autóval és vonattal is – viszont egyik sem olyan olcsó mint a légiközlekedés. Én mindenképp a repülésre szavazok, nem utolsó sorban a biztonság miatt is. Autót mi már Varsóban béreltünk. Lényegében szórakozni jöttünk ide, és nem utolsó sorban alkoholt fogyasztani. Ha ti mégis szeretnétek, akkor megtehetitek a Discovercars weboldalán. Egy Volkswagen Up már bérelhető napi 18,- euróért is akár ezen az oldalon keresztül.
Szállás Varsó városában a látnivalók közelében
Valódi budget utazásnak indult az egész kaland. Úgy álltunk hozzá, hogy nincs szükségünk semmilyen négy-öt csillagos szállodára sem, elég egy egyszerű lakás is Airbnb-ről. Találtam is egy garzont három ágyikóval és egy jól felszerelt konyhával. Az ára 90,- euró volt két éjszakára a három személy számára. Sajnos már lekerült az Airbnb-ről ez a szállás, pedig nagyon meg voltunk vele elégedve.
Ha nekiállsz szállást keresni, akkor érdemes előtte megnézni a lengyel rendőrség biztonsági térképét. Rendszeresen frissítik és feltüntetik rajta a legveszélyesebb negyedeket. Az igazat megvallva Varsó egy fokkal sem veszélyesebb, mint bármelyik főváros a Visegrádi Négyek közül. Ha keresed a bajt, akkor Budapesten is megtalál. Ha pedig racionálisan viselkedsz és nem kacérkodsz a veszéllyel, akkor még a Praga negyedben (ez a varsói nyócker) sem ér majd negatív atrocitás.
Ajánlott szállások
A legjobb budget szállás: ibis budget Warszawa Centrum
Ez a hotel a lehető legideálisabb helyen található, egyenesen Varsó belvárosában a Śródmieście kerületben. Az ibis hoteleket már többek között Bruggeben és Londonban is kipróbáltuk. Soha semmilyen problémánk sem adódott vele, mindig hozta az elvárt nemzetközi standardot. Az ára 18,50,- EUR/fő/éjszaka, amely reggelit is tartalmaz már.
Az arany közép út: Leonardo Royal Hotel Warsaw
ez a hotel egyenesen Varsó központjában helyezkedik el, csupán 500 méterre a Varsói Felkelés Múzeumától. A hotelszobák rendkívül elegánsak, tökéletes választás egy üzleti utazáshoz a lengyel fővárosba – ráadásul az ára is rendkívül kedvező.
A legjobb luxus hotel: Regent Warsaw Hotel
Ez az elegáns varsói business szálloda a város diplomáciai negyedében található, mindössze két perc sétára a Royal Łazienki parktól. A vendégek ingyen használhatják a fitneszközpontot és a medencét. Ha a legjobb árú business szállodát keresed üzleti utadra, vagy csak egy szimpla romantikus hétvégét tervezel Varsóban, akkor ettől jobbat garantáltan nem találsz. Az ára 32,- EUR/fő/éjszakánál kezdődik, szezontól függően.
Ha esetleg a fenti szállások közül egyik sem felelne meg az ízlésednek, akkor érdemes még körülnézned a Booking.com további kínálatában:
Booking.comVarsó és a kötelező látnivalók
Krakowskie Przedmiescie
Íme Varsó legelőkelőbb utcája. Ez a csaknem két kilométer hosszú út köti össze az óvárost a királyi palotával. Olyan látnivalók találhatók ezen az utcán, amelyek Varsó jelképévé váltak. Szimplán indulj el a macskaköves utcán és nézd meg a palotát, a varsói egyetemet, vagy az ikonikus barokk templomokat. Ez az út történelmileg is fontos szerepet játszott, mivel a vándorló kereskedők ezen az úton találkoztak egymással. Ha egy dolgot ki kellene emelnem ezzel az utcával kapcsolatban, akkor az Szűz-Mária szobra a kis Jézussal a karjaiban. Ezt a szobrot a 17. században, a törökök felett aratott bécsi győzelmük emlékére építették a lengyelek.
Kopernikusz Tudományos Központ
Tudtátok, hogy Kopernikusz lengyel születésű csillagász volt? Ő találta fel a heliocentrikus világnézetet, mi szerint a Föld kering a Nap körül és nem pedig fordítva. Ennek tiszteletére a Lengyel Tudományos Akadémia a Varsóban található tudományos központot ő róla nevezte el. A központban sok egyéb látnivaló mellett egy csillagvizsgáló is fellelhető. A planetáriumban rendszeresen tartanak előadást a lengyel tudósok – ha szerencséd van, akkor egyet épp elcsíphetsz.
Lengyel Zsidóság Történetének Múzeuma
Ezt a múzeumot a varsói zsidó gettónak a területének építették fel, amely különösen fontos helyszín a helyi zsidó közösségek számára. A múzeum nyitása a szimbolikus 70. évfordulójára esett a varsói felkelésnek. A tárlat a lengyel zsidóság elmúlt 1000 évét mutatja be Lengyelországban. 8 galéria mutatja be azt, hogyan kerültek a zsidók Lengyelországba. Egy időben több zsidó élt Lengyelországban, mint bárhol máshol a világon. Ami még érdekesebbé teszi ezt a múzeumot az, hogy volt zsidó rabbik mesélnek a népük történetéről különböző hanganyagokban és képanyagokban.
A Kultúra és a Tudomány Palotája
A volt Szovjetunió vezetőinek egyszer egy őrült ötlete támadt. Lemásolják a New Yorkban található Empire State Building épületét, és megépítik Lengyelországban Kelet-Európa legmagasabb felhőkarolóját. Aki járt már New Yorkban az könnyedén összetudja hasonlítani a kép épületet. A nagyon ambiciózus terv, kevésbé látványos megvalósítással járt. Sőt, szerintem kifejezetten csúnya lett ez az épület. Az épületet eredetileg Sztálinról nevezték el, viszont a halála után a lengyelek amilyen gyorsan csak tudtak megszabadultak ettől a névtől. Manapság több funkciója is van az épületnek. Többnyire nemzetközi együttesek adnak koncerteket a koncerttermében. Az egyik legnagyobb név, aki valaha is itt játszott az a Rolling Stones volt. A belépőjegyet itt lehet előre megvásárolni. A felnőtt jegy ára 25,- złoty.
Wilanów palota Varsóban
Ha jártál már Versailles-ban és tetszett az ottani palota, akkor ezt is imádni fogod. a Wilanówi palota egyike Varsó legimpozánsabb látványosságainak. A palotát III. János lengyel király otthonának építették eredetileg. Halála után az épület magánkézbe került és több család is kénye-kedve szerint alakította át. A 2. világháború során csaknem az egész város porig lett rombolva. Szerencsére a Walnówi palota ezt épségben megúszta. A bútorokat kimenekítették még az ellenséges katonák elől, majd a háború vége után szinte minden újra a helyére került. Nyáron több koncertet is tartanak a királyi kertben. Érdemes előre tájékozódni a koncertekről, hogy a látogatásodat ennek megfelelően tudd időzíteni. A belépőjegy ára 35 zloty, és itt tudod előre megvásárolni.
Nowy Swiat utca
Ha szó szerint lefordítjuk ennek az utcának a nevét, akkor annyit jelent mint „Az Új Világ Utcája”. Ettől nagyobb oximoront viszont el sem tudok képzelni, mivel az utca szinte végig csak régi épületekből áll. Ez az utca a as Három kereszt teret köti össze a Királyi palotával. Részben ezen az úton szokott régen közlekedni a király. A 2. világháború során szinte a porral vált egyenlővé az utca. Azóta szerencsére sikerült újjá építeni és manapság már ez Varsó üzleti központja. Ezen az utcán zamatosabbnál-zamatosabb ételeket ehetnek a turisták. Valódi gasztronómiai paradicsom. Ha pedig valaki szuveníreket, vagy pedig ruhákat szeretne vásárolni az sem távozik innen üres kézzel.
A Varsói Felkelés Múzeuma
Varsó egyike volt azon kevés városoknak, amelyek hosszú időn keresztül képesek voltak ellenállni a náci német támadásainak. A zsidó kisebbséget a náci katonák a varsói gettóba gyűjtötték össze. 1944-ben ezen a helyen robbant ki a varsói felkelés, amelyben nem csak a zsidók de a város összes lakosa részt vett. A múzeum 2004-ben nyílt meg, a felkelésnek pontosan a 60. évfordulóján. A tárlat a felkelést mutatja be napról napra (augusztus 1.-én kezdődött és egészen október 2.-ig tartott). A múzeum tetején van egy kilátó is, ahonnan nagyszerű kilátás nyílik Varsóra. A belépőjegyeket előre itt lehet megvásárolni. A felnőtt jegy ára 25 złoty.
A királyi kastély
A királyi kastély évszázadokon keresztül a lengyel uralkodócsalád otthonaként szolgált. A kastélyt eredetileg a 14. században építették Mazóvia hercegei számára. A történelem során számtalanszor, lerohanták és elfoglalták – ám az épület bírta a megpróbáltatásokat. 1791-ben itt írták alá Európa első alkotmányát. Ma már többnyire csak múzeumként működik, viszont néha még a nagyobb lengyel politikai találkozókat ebben az épületben rendezik meg. A kastély stílusát több varsói épület is lemásolta. Ha egyszer meglátogatod a királyi kastélyt, akkor szerte a városban hasonló stílusú épületeket fogsz látni. A múzeumba a belépő ára 45 złoty, és itt tudod megvenni.
Lazienki Park
A Lazienki Park Varsó legnagyobb és legszebb parkja. A 17. században még csak egy szimpla parknak tervezték Varsó elöljárói, ám azóta több villát és látnivalók garmadáját húzták fel oda. Az egyik leglátványosabb épület a palota a sziget vízpartján. A palotában meg lehet nézni a lengyel nemesség festmény és szobor gyűjteményét. A másik fontosabb látnivaló a görög-római amfiteátrum. Mindenképp érdemes legalább egy fél napot a Lazienki-parkra szánni, valóban bájos egy hely.
Az óváros piactere
Ha a város valamelyik lerombolt részének az újraépítése után sikerült visszaszereznie az eredeti hangulatát, akkor az az óváros piactere. A bombázások során szinte teljesen elpusztult az egész óváros, beleértve ezt a piacteret is. 1948-ban elkezdődött az épületek újraépítése. A helyiek szerették volna az épületeket ugyanabban a stílusban újjáépíteni, mint ahogy eredetileg kinéztek. A piactér a varsói karácsonyi város központjává vált azóta. Érdemes karácsony előtt ideutazni, hogy átéljétek a valódi lengyel keresztény karácsonyi hangulatot. A téren még érdemes felkeresni a sellő szobrát. Ez a sellő Varsó szimbóluma.
Hala Mirowska
A Hala Mirowska egy nagyon felkapott piac, ahol friss zöldséget, halat és húsokat vásárolhatunk. Ezen kívül még kiváló hely a szuvenírvásárláshoz is. A piacon temérdek eredeti lengyel gyártású termék közül választhatunk. Maga a piac egy régi történelmi épületben található, egyenesen Varsó óvárosának megmaradt részében. Bővebb információt a Hala Mirowskáról a weboldalukon találhattok.
Barbikan
Barbikannak nevezik az óváros megmaradt részét. A bombázások során rengeteg minden odaveszett, ám egy csöppnyi része a háború előtti Varsónak még a mai napig érintetlen állapotban áll. Számomra talán ez volt a varsói látogatásunk egyik legszomorúbb része. Amíg ott sétálgattam végig arra gondoltam, hogy milyen gyönyörű is lehetett ez a város teljes egészében. Mekkora kár azért, hogy az emberiség valójában ennyire ostoba. Teljesen felesleges volt ez a háború, az az egy biztos.
A legérdekesebb látnivalók Varsó városában – térkép:
Egyéb fizetős programok és látnivalók Varsó városában
- Ne gyalogolj a látnivalók között – egész napos Hop on, hop off buszjegy – €22
- Szervezett egész napos vonatos kirándulás Auschwitzbe – €138,47
- Szervezett kocsmatúra Varsó legjobb bárjaiba egy órás korlátlan alkohol fogyasztással – €17,50
- Főzőiskola: Tanuld meg, hogy kell elkészíteni a lengyel étel specialitásokat, vacsival az árban – €60
- Városnéző körút egy retro Fiat autóban, idegenvezetéssel az árban – €62,50
- Fedezd fel Varsó belvárosát egy biciklistúra keretén belül – €23,84
- Próbáld ki milyen gépfegyverrel és berettákkal lőni egy helyi lőtéren – €60
- Hallgass meg élőben egy komolyzenei koncertet Chopin legjobb műveiből a varsói óvárosban – €19
- 3 órás Segway kirándulás Varsó belvárosában a legizgalmasabb látnivalók körül – €75
- Hajóparty a Vizsla folyón 2 órás korlátlan alkoholos ital fogyasztással az árban – €39,45
- Csak erős idegzetűeknek! Szervezett privát utazás Treblinka haláltáborába – €140
- Csónakázás a Visztula folyón egy hagyományos építésű lengyel csónakban – €13,17
- Egész napos hőlégballonos kirándulás Lengyelország természeti szépségeihez – €360,21
Összegezve
Az árak nagyjából megegyezőek azokkal, amivel Budapesten találkozhatunk. Egy olcsóbb kategóriájú, egyszerűbb étteremben az ebéd nagyjából €7-€8, míg egy három fogásos vacsora ára €37-nál kezdődik. A sör, a kávé és a palackozott víz az, ami jelentősen drágább mint idehaza. A tömegközlekedés átszámolva kb. ugyanannyiba kerül, mint a magyar fővárosban. Cserébe a taxis közlekedés lényegesen olcsóbb. Röviden összefoglalva, ha Magyarországon beleférsz a kiadásaidba, akkor Lengyelországban sem lesz vele gondod.
Sajnos Varsó óvárosát a második világháború során szinte teljesen a földdel tették egyenlővé, nem sok történelmi látványosság maradt éppen. A legfontosabb látnivalók Varsó városában a következők: Krakowskie Przedmiescie, Copernicus Tudományos Központ, Museum of the History of Polish Jews, A Kultúra és a Tudomány Palotája Wilanow Palota, Nowy Swiat, A Warsói Felkelés Múzeuma, A királyi kastély, Lazienki Park, Az óváros piactere, Hala Mirowska, Barbikan.
Erre a kérdésre bátran ki merem jelenteni, hogy Lengyelország az egyik legjobb ország egész Közép-Európában a bulizáshoz. A lányok gyönyörűek, a lengyelek pedig szeretik a magyarokat. A legfelkapottabb szórakozóhelyek Varsóban a következők: The View, N58, Luzztro, Enklawa, Level 27, Club Mirage, Club Room 13, Ritual Coctail Bar, New Orleans. Unatkozni biztosan nem fogtok, csak bírjatok annyi vodkát meginni, mint a lengyel testvéreink.
A lengyel konyha nem rossz, de nem is az az igazán különleges. A lengyel ételek a helyi lakosok minden igyekezete ellenére a legközelebb az orosz ízekhez áll. A legnépszerűbb ételük a pierogi, ami egy hússal, vagy pedig savanyú káposztával tölött sós tésztaféle. Méltán népszerű a burgonyás „Placki ziemniaczane” tócsnijuk is. Ami Magyarországon a húsleves, az Lengyelorszában a Rosół – mindenképp adjatok neki egy esélyt. Ha pedig egy kiadós vacsora után még mindig éhesek lennétek, akkor rendeljetek egy adag Pączki-t. Ez egy lekvárral, vagy csokoládéval töltött fánknak felel meg. További ételek, amelyeket érdemes megkóstolni: Gołąbki, Łazanki, Kotlet schabowy, Borscs, Bigos.
Repülőjegy oda-vissza Wizz Airrel – €20/fő
Airbnb-n foglalt apartmant 3 éjszakára – €30/fő
Taxira elköltött pénz – €30/fő
Együtt – €80/fő
PS: Alkoholra elköltött pénz – ezt inkább nem számoltam össze.
Ha csak arra vágysz, hogy pár napig elrugaszkodj a szürke hétköznapoktól, leguríts pár üveg Zywiec sört, akkor ne is gondolkodj tovább – foglald le a repülőjegyed Varsóba. Egy hosszú hétvége a lengyel fővárosban valódi energia lökettel téríthet vissza az életbe, pont ahogy nekünk sikerült. Varsó látnivalók tekintetében nem a legizgalmasabb város. Ennek ellenére bőven van mit csinálni a lengyel fővárosban. Én nagyon megszerettem, egyszer még valamilyen úton-módon biztosan visszakeveredek ide.
Addig is Do widzenia Warszawa!