Bizonyára már te is elgondolkodtál azon, hogy miért ilyen olcsók a fapados járatok. Hogyan is érheti meg a Ryanairnek vagy a Wizzairnek az, hogy akár 4,- euróért elvisz oda-vissza Budapestről Berlinbe? Ha ilyen olcsók, akkor van egyáltalán karbantartás a repülőgépjeiken? Hol van az ebben a trükk?
Nagy általánosságban ilyen kérdések merülnek fel az emberekben, ha a fapados járatokról van szó. Valójában viszont ezeknek a cégekre pont a fenti kérdések ellenkezője az igaz. A fapados járatok általában nyereségesebbek még, mint a konkurens nem fapados cégek. A bevételüket úgy sikerült növelniük, hogy minden létező kiadást csökkentettek. Egy repülőgép, ha leszáll egy reptéren akkor a cég köteles megfizetni a parkolási illetékeket. Ami a nagy reptéren óriási összegeket képezhet. A reptéren az összes dolgozó embert valamiből ki kell fizetni, éppen ezért a repülőgép társaságokat terhelik ezek a költségek. Lássuk miért ilyen olcsók a járatok a fapados légitársaságoknál:
- A repülőgépeik el kezdték kerülni a főbb reptereket és általában a kisebb közeli reptereken szállnak le. Így történhetett az is, hogy Párizstól 80 kilométerre fekvő Beauvais repteret a Ryanair Párizsnak tüntette fel, hol ott még egy órát kell buszozni onnan Párizs külvárosáig. Ebből kifolyólag viszont a jegy árához még érdemes hozzá számolni a transzfert is be a városba.
- A másik hatalmas kiadás a parkolás a reptéren. Nem csak az autóknak, de a repülőgépeknek is kötelességük parkolódíjat fizetni. Hogy oldották meg ezt a fapados cégek? A repülőgépeik nem parkolnak, szinte állandóan használatban vannak, ezáltal egyfolytában pénzt keresnek. Amennyiben a főrepterekre repül a járat, akkor olyan időpontokban, amikor a reptér kihasználtsága minimális – általában késő este vagy kora reggel.
- A beszállókártyát az utasoknak saját maguknak kell otthon kinyomtatniuk alternatív megoldásként a telefonjaikban csekkolást megoldaniuk. Amennyiben ezt nem csinálják meg bizonyos pénzbüntetésért (Ryanair 55- EUR/GBP, Wizz Air 30,- EUR) cserébe a reptéren is meg lehet oldani.
- Beszálláshoz lépcsőket használnak és nem megszokott hidakat. Az utasoknak gyalog vagy pedig busszal kell kijutniuk a gépre, illetve vissza a terminálhoz.
- Az egész flottájuk új egységes típusú repülőgépekből áll. A Ryanair repülői átlagban 6,7 éves, a Wizz Air repülői 4,4 évesek és az Easyjet járatai 7évesek. Ezzel ellentétben pl. az Air France repülői 12,1 évesek a KLM gépei 11,6 évesek. Az újabb típusú repülőgépek kevesebb üzemanyagot fogyasztanak, ezáltal költséghatékonyabbá válnak az utak. Az egységes flottának hála, nem kell a pilótákat kiképezni több típusú repülő vezetésére, az összes pilóta repülhet az összes repülővel ráadásul az összes légi utaskísérőt és technikust is csak egy fajta repülőgéphez kell kiképezni
- A légi utaskísérők karrierjük legelején állnak, kisebb fizetéssel is beérik ennek hála. Ráadásul többféle szerep is jut nekik, a földön ők intézik az utas becsekkolását.
- A fapados járatok nem biztosítanak átszállást. Ez által, ha két fapados járatra váltunk jegyet és az első késése miatt nem érjük el a második járatot a mi hibánkká válik, mivel a két járat két különböző repülőjegyen volt. A fapados társaságnak nem kell így bajlódnia a poggyász átrakásával se.
- Olyan helyekre repülnek, ahova igény van rá vagy amire kedvezményt kapnak az adott országoktól – lásd balkáni járatok Budapestről illetve a „munkásjáratokat” Pozsonyba, ahonnan az emberek olcsón tovább tudnak utazni Bécsbe.
- A jegy ára mindössze az utat tartalmazza, ehhez még hozzá tartozik rengeteg választható extra is mint például: étel, ital, feladott poggyász stb. A poggyász mérete minimálisra lett csökkentve.
- Az embereket belekényszerítik a priority boarding megvásárlására, hogy biztosan felvihessék magukkal a poggyászukat ezáltal is rejtett költségként növelik a fapadosok a bevételeiket.
- Az ülések száma is jóval magasabb, mint a nem fapados járatoknál. A fapados cégek a lehető legtöbb ülést helyezik el egy repülőgépbe ráadásul ezeknek a helyzetét nem lehet állítani.
Hála a fapados forradalomnak manapság már akár a világ túloldalára is nevetséges árért eljuthatunk. Az egyik ilyen abszurd lehetőség a Fülöp szigeteki Manilla, ahova Budapestről 50,-euróért eltudunk utazni: Olcsó repülőjegy a Fülöp szigetekre – akár 50,-euróért