Skip to content
  • Blog
  • Országok
  • Tippek & Trükkök
  • Szállástippek
  • Kuponok
  • Facebook csoport
  • Rólam
  • Kapcsolat
Menu

TravelHacker

A hivatalos magyar travel hacker oldal.

  • Blog
  • Országok
  • Tippek & Trükkök
  • Szállástippek
  • Kuponok
  • Facebook csoport
  • Rólam
  • Kapcsolat
Hit enter to search or esc to close
TravelHacker / Blog / Most akkor kell-e teszt a Wizz Air járatain vagy sem?

Most akkor kell-e teszt a Wizz Air járatain vagy sem?

Július végén érkeztünk haza a tradicionális éves ciprusi kirándulásunkról. A nyaralás tökéletesen sikerült, viszont a repülőgépre csak az utolsó pillanatban tudtunk felszállni és majdnem le is késtük. Sajnos a Wizz Air alkalmazottja nem engedett volna fel a bécsi járatra teszt nélkül. Történt ez annak ellenére, hogy betartottuk az összes osztrák jogszabályt. De ne rohanjunk ennyire előre és kezdjük inkább a legelején. Megpróbálom összefoglalni ezt a kacifántos történetet mivel az eset sok mindenki számára nagyon tanulságos lehet. A lényeg, hogy ha valami feketén-fehéren le van írva a mai világban, az még nem feltétlenül jeleneti azt, hogy ez így is működik a gyakorlatban. Tanuljatok a hibánkból, mivel ebben a zavaros járványos időszakban bárki nagyon könnyedén hoppon maradhat. Mi megúsztuk egy kis gyomorideggel, de másnak könnyen lehet, hogy nem lesz már ekkora szerencséje.

Tartalom

  • Mi volt a probléma?
  • Végül is akkor ki hibázott?
  • Valóban kellett volna teszt a Wizz Air járatára?
  • Mi a tanulság végül is? Kell akkor teszt a Wizz Air járataira?

Mi volt a probléma?

A történet megértéséhez ismerni kell a körülményeket. Mivel hazánk zöld országnak számít Ciprus virtuális listáján, ezért minden fajta teszt nélkül berepülhettünk Larnacába. Ez a poszt írásának pillanatában (és ezzel együtt a teljes utazásunk során) attól függetlenül igaz, hogy valaki be-e volt oltva, vagy sem. Ennek alaposan utána jártunk, fel is hívtuk a ciprusi nagykövetséget, akik megerősítették, hogy így van. A belépéshez mindössze egyetlen Safapass nevezetű QR kódos kérdőívet kellett kitöltenünk, cserébe automatikusan jogosultakká váltunk a belépésre. Egy 10 tagból álló társaság utazott. Nézzük is sorban őket, hogy a történet szempontjából mit érdemes róluk tudni:

  • Én és a párom – mind ketten be vagyunk oltva
  • Szüleim – mind ketten be vannak oltva
  • Egy idősebb házaspár – mind ketten be vannak oltva, viszont a második oltás után még csak 10 nap telt el
  • Egy fiatalabb házaspár – nincsenek beoltva
  • A fiatalabb házaspár 5 és 11 éves gyermekei – szintén nincsenek beoltva

Könnyen látható, hogy ha a COVID-19 helyzet lapján kategorizáljuk az utazótípusokat, akkor szinte az összes típus reprezentálja magát a fenti listában: van oltott, oltatlan, nem teljesen védett, gyermekek. A dolgok ott kezdtek bonyolódni, amikor véget ért a nyaralásunk és kiértünk a repülőtérre. A bőrönd leadása során elkérték az oltásigazolást, vagy pedig a teszteket, minden egyes személytől külön-külön. Mivel Ausztria az aktuális jogszabályok alapján nem kér tesztet az oltatlan tranzit utasoktól, ezért nem is tesztelték le magukat az oltással nem rendelkező utastársaink. A Wizz Air alkalmazott viszont hajthatatlan volt. Állítása szerint a légitársaságuk az egyik pontból a másikba közlekedik és nem ismeri el a tranzit utasokat. Mivel beszélek németül is és angolul is, kikerestem a telefonomban mind két nyelven az osztrák törvényeket.

Kedves Wizz Air, Ausztria szerint nem kell teszt a tranzitutasoknak!

Ő pedig csak körbe-körbe ugyanazt papolta: „No test, no boarding”. Egymásra néztünk a barátnőmmel és tudtuk, hogy egy olyan embert szúrtunk ki, akire az észérvek nem hatnak. Valószínűleg az általános iskolában ezt a srácot minden egyes tízórai szünetben nagyon keményen elagyabugyálták az osztálytársai és most akarta kiélni az összes elnyomott lelki sérülését. Nem tudtunk mást tenni, mint gyorsan keresni egy tesztelő állomást. Az isteni szerencsénk az volt, hogy nem hajnalban, vagy késő este indult a járatunk – ugyanis akkor már esélytelen lett volt bárhol is egy gyors tesztért rimánkodnunk. Végül is miután pár alkalmazottat megkérdeztünk kiderült, hogy a repülőtér mellett lehet csináltatni egy antigén gyorstesztet mindössze 20,- euróért. A gyermekek szülei ezzel rendben is voltak. Mivel a gyerekek még nem érték el a 12 éves kort, ezért ő rájuk nem vonatkozott a tesztkötelezettség a Wizz Air munkatárs képzeletbeli, semmilyen jogszabályra nem támaszkodó törvénykódexe alapján.

Közben megszólalt a fejemben a vészharang. Mi van akkor, ha a feladott poggyásszal nem rendelkező embereknél is elkezdenek problémázni a beszállásnál. Odafutottam a Wizz ablakhoz és megkérdeztem, hogy mi a helyzet azokkal, akik megkapták mind a két oltást, de még nem telt le a 14 nap. A válasz itt is ugyanaz volt: „Számukra kötelező a teszt!”. Ebben a pillanatban be is igazolódott a félelmem, hogy az idősebb házaspárnak is tesztre van szüksége. Természetesen ez az állítás ismételten teljesen légből kapott volt, ugyanis az osztrák szabályok alapján mindenki beoltottnak számít, akinek az első oltása után eltelt már legalább 21 nap:

Kedves Wizz Air, Ausztria szerint nem kell teszt az oltottaknak 22 nap után!

Közben az idő vészesen fogyott és a tesztelő állomáson egyre több ember gyülekezett. A tesztre történő várakozás és maga a teszt nagyjából egy órát vett igénybe. Ráadásul Cipruson még a személyi igazolványát is be kell mindenkinek szkennelnie egy számítógépbe minden ki és belépéskor. A repülőgépre már nagyjából úgy rohantunk, mint Kevinék a Reszkessetek betörők! című filmekben. Végül is utolsó pillanatban odaértünk a kapuhoz és sikerült elérnünk a repülőgépünket.

Végül is akkor ki hibázott?

Én, mint törvénytisztelő állampolgár utánanéztem az összes aktuális törvénynek. Azok alapján minden jogunk meg volt belépni Ausztria területére. A gond az volt, hogy a Wizz Air légitársaság alkalmazottja viszont nem volt tisztában az ország beléptetési szabályaival. Leginkább úgy tűnt nekem, hogy nem is akart ezzel foglalkozni, mivel olyan gyorsan változnak a dolgok a világban, hogy számukra ez már követhetetlen. Nagyjából bevezetett egy univerzális szabályzatot, amit a legszigorúbb beléptetéssel rendelkező országokhoz igazított és ezt alkalmazta az összes államra. Ha pedig még gonoszabb lennék, azt mondanám, hogy részesedést kap az elvégzett tesztekből – de nem akarok összeesküvés elméletekkel előállni, mivel semmi bizonyítékom sincs rá.

Ha nagyon szőrös szívű szeretnék lenni saját magunkkal szemben, akkor azt mondom, hogy az oltatlanoknál mi hibáztunk – mivel a légitársaság nem tudhatja, hogy valóban el-e hagyjuk Ausztriát. Viszont ennyi energiával a szárazföldi határokon sem tudják a határőrök, hogy a tranzitforgalom valóban át-e halad egy másik határon. Szóval még ez az érvelés sem állná meg a helyét a Wizz Air részéről.

A másik párnál az az érv pedig, hogy a 14 nap nem telt még el a második oltás után szintén nem állja meg a helyét Ausztria esetében. Lehet, hogy több EU-s tagállamra ez pont igaz lenne, de Ausztria már az egy oltással rendelkező embereket is beoltottnak veszi az oltás utáni 22. napon. Itt súlyos hibát vétett a Wizz alkalmazottja, ami ellen az észérvek sem voltak hatásosak. Egy teszt 20,- euróba került, ez a mi esetünkben teljesen felesleges kiadás volt, és jogilag a Wizz Airt terhelné. Természetesen ezt az összeget soha az életben nem fogja kifizetni a légitársaság nekünk. Az a fontos, hogy sikerült hazajutnunk, úgyhogy nem is oldjuk tovább.

Valóban kellett volna teszt a Wizz Air járatára?

A légitársaság álláspontja elég egyértelmű. Ők maguk nem kérnek semmilyen tesztet és oltást sem. Mindig csak az úti cél törvényei alapján ellenőrzik a szükséges dokumentumokat. Teljesen szubjektívan megvizsgálva az esetet értem, hogy a légitársaságnak nagyon oda kell figyelnie arra, hogy kit visz el és kit nem. Nagyon jó példa erre Görögország, ahova, ha az utas oltás, vagy teszt nélkül érkezik meg, akkor nem csak őt, de őket is kőkemény büntetéssel sújtják. Pont ezért, a légitársaságok rendkívül odafigyelnek minden egyes részletre a görög utaknál. A probléma viszont az, hogy Görögországgal ellentétben ez a szigor nem minden országra érvényes. Ausztriára jelen esetben pont nem volt érvényes.

„No restrictions to enter the country via air” – Wizz Air hivatalos oldala

Miután megérkeztünk Bécsbe csak személyi igazolványt ellenőriztek, még csak a COVID passok sem érdekelték a határőröket. Többször is megfordultunk az osztrák repülőtéren az elmúlt hónapban és minden egyes alkalomnál elég volt megemlíteni a bűvös „tranzit” szavat és már távozhattunk is. Szóval az igazi bűnös a Wizz Air volt, aki nem volt tisztában a jogszabályokkal és ebből kifolyólag sem teszt, sem oltási igazolvány nem kellett volna hazafele az egyik utasnak sem. De árral szembe nem lehet úszni. Ebben az esetben a veszekedés csak rontott volna a helyzeten. Összeszorítottuk a fogainkat és megcsináltattuk azt az átkozott tesztet. Mivel elértük a repülőgépet, nem történt semmi dráma sem.

Mi a tanulság végül is? Kell akkor teszt a Wizz Air járataira?

Engedjétek meg, hogy kendőzetlenül őszinte legyek. Ha nem vagy beoltva, vagy még nem telt le a két hét a második oltásod után, akkor ne indulj el sehova sem repülővel! Annyira kiszámíthatatlan az egész piac jelenleg, hogy soha nem tudhatod, hogy mi fog beütni legközelebb. Amennyire csak lehet, a kockázatot minimalizálni kell és ehhez, ha tetszik, ha nem oltásra van szükséged. Ha mégis útnak indulsz oltás nélkül, akkor csak saját felelősségre! Minden egyes repülőút előtt csináltass egy tesztet, még akkor is, ha a célország nem kér tőled ilyet. Elég egy túlbuzgó tudatlan ember a repülőtéren és az álomnyaralás könnyedén horrortörténetté változhat. Ma már sajnos ott tartunk, hogy a szabályok változása követhetetlen. Nem csak az utasok, de a légitársaságok alkalmazottjai sem tudják mikor, kinek, milyen teszt kell. És ahogy figyelem a világ alakulását ez egyre csak rosszabb lesz.

Tags: átverés Bécs covid-19 koronavirus Larnaca oltás repülőtér teszt utazás Wizz Air wizzair
Previous Article Komp Görögországban? Így közlekedj a szigetek között!
Next Article Monaco látnivalók: tippek & trükkök saját szervezésben

Related Posts

Maldív-szigetek: melyik a legjobb lakott sziget?

Mielőtt elindultunk a Maldív-szigetekre még egy fontos döntés előtt álltam. A szigetcsoport összesen 1200 szigetből áll. Ebből összesen 164 sziget turistaresort, közel 200 pedig lakott sziget. A szigetek nagy többsége pedig teljesen lakatlan, vagy pedig csupán mezőgazdasági célokra használják ezeket. A mi utazásunkról már írtam egy korábbi posztot, amelyben összefoglaltam azt is, hogy milyen előnyei és hátrányai vannak a lakott szigeteknek. Viszont annyi hasznos információt gyűjtöttem össze az egyes lakott szigetekről egy excel file-ba, hogy úgy éreztem megéri még egy posztot írnom a Maldív-szigetekről. A táblázatot kissé kipofoztam és átírtam olvasható formába. Így született meg ez a poszt is. Ebben a posztban leírom a tényeket, amelyek az egyes szigetek mellett és a tényeket, amelyek egyes lakott szigetek ellen szólnak. A magyar blogok között nem találtam egyetlen posztot sem, amely kitért volna olyan lényeges kérdésekre – hogy milyen az egyes szigetek megközelíthetősége, mekkora a bikini beach ezeken a szigeteken vagy épp milyen a szeméthelyzet – gondolom senki sem szeretne műanyag zacskók között úszni élete legszebb utazásán. Nézzük hát, hogy melyik a legjobb lakott sziget a Maldív-szigetek közül.

Read More about Maldív-szigetek: melyik a legjobb lakott sziget?

Austrian Airlines premium economy vélemény: megéri az árát?

Bár a célom mindig is a lehető legolcsóbb repülőjegyek levadászása, most úgy hozta a sors, hogy megengedhettem magamnak egy kis kényelmet. A Bécs – Los Angeles járat 12 óra hosszúságú repülőút és ez alatt az idő alatt még a világ legtürelmesebb embere is hajlamos besokalni. Én pedig korántsem vagyok a világ legtürelmesebb embere, szóval gondolhatjátok, hogy mennyire szeretek fél napot egy szűk kis székben kuporogni a magam két méter magasságával. Idén valahogy a szokásosnál olcsóbbak voltak a tengerentúli repülőjegy árak és meglepődve tapasztaltam, hogy az economy, illetve a premium economy repülőjegyek között minimális az árbeli különbség. Ha hozzászámoltam volna a feladott poggyász árát, akkor pedig ugyanannyiba került a két osztályra a repülőjegy. Úgyhogy kipróbáltam helyettetek is a különbséget. Összehasonlítom a sima economy osztály szolgáltatásaival. A posztból kiderül, hogy megéri-e a többletkiadást az Austrian Airlines premium economy osztálya. A végső válasz pedig egy kicsit meglepő és csöppet sem egyértelmű. Lássuk!

Read More about Austrian Airlines premium economy vélemény: megéri az árát?

Átszállás a repülőtéren: 10 amatőr hiba, amivel bukhatod az utadat!

Néha egy utazást megszervezni nagyobb móka, mint maga a kirándulás. Vannak viszont olyan esetek, amikor a saját szervezés drámába torkollik. Ilyenkor a szervező elcsúszik egy apró banánhéjon, aminek következtében begyűrűznek az események és végül még csak a repülőtér termináljából sem jut tovább a tapasztalatlan utazó. Ehhez pedig elég egy rosszul megtervezett átszállás is, amely többnyire sima ügy. Ha minden jól megy, akkor az utazó pár óra repülés után kényelmesen megérkezik a transzfer helyszínére. Legfeljebb pár órát vár a csatlakozására és már indulhat is tovább. Kivéve akkor, ha valami váratlan dolog közbe jön. A mostani apró bakik mind-mind olyan hülye hibák, amiket könnyű elkerülni – már ha tud róluk az ember. Én szerencsére ezeket mind megúsztam, de azt száz százalékra kijelenthetem, hogy mindegyik esetnél volt már olyan egyén, aki beleszaladt ebbe a hibába és hatalmas sírás-rívás lett a vége. Ilyenkor pedig nem a légitársaság a hibás, hanem az egyén, hogy nem nézett utána egy adott ország szabályainak. Nézzük a leggyakoribb amatőr hibákat, amiket egy átszállás magában rejt egy külföldi repülőtéren. Akár tapasztalt utazó vagy, akár tapasztalatlan, mindenképp olvasd el ezt a posztot. Lehet, hogy épp a következő utazásod múlik majd ezen.

Read More about Átszállás a repülőtéren: 10 amatőr hiba, amivel bukhatod az utadat!

Viator vélemény: leteszteltük az egyik boszniai utazásukat!

Olyan szerencsés helyzetben vagyok, hogy minden évben, nyár elején az egyik üzleti utamra Dubrovnikba kell utaznom. A sok unalmas úti cél között ez igazi felüdülést jelent. Ráadásul mindig június elejére esik ennek az üzleti útnak a dátuma – ilyenkor pedig már kiváló az időjárás is. A horvátországi környéket már többé-kevésbé sikerült bejárnom, úgyhogy idén erre nem is vesztegettem sok időt. Kipattant viszont a fejemből egy ördögi ötlet. Át kellene ugorni Boszniába megnézni Mostar városkáját. Első pillanatban az autóbérlésre gondoltam, de hamar szembesültem a ténnyel, hogy nem olyan egyszerű az EU-n kívüli országokba átutazni bérelt kocsival. Nem maradt hát más hátra, mint egy szervezett utazás keretén belül meglátogatni a Balkán igazi gyöngyszemét. A Viator weboldalon nagyon gyorsan meg is találtam a számomra legmegfelelőbb csoportos utazást és rögtön le is foglaltam. A posztban részletezem, hogy hogyan sikerült az út, mi az ami tetszett a szervezésben és mi az ami nem. És hogy milyen vélemény alakult ki a fejemben a Viator szervezett útjairól? A posztból megtudhatjátok.

Read More about Viator vélemény: leteszteltük az egyik boszniai utazásukat!

Rólam – bemutatkozás

Üdvözöllek a blogomon! Engedd meg, hogy bemutatkozzam. Adamík Péternek hívnak és hosszú évek óta azzal foglalkozom, hogy megtaláljam a létező kiskapukat az utazás világában. Az elmúlt pár évben megtanultam, hogyan lehet a különböző trükkök segítségével akár teljesen ingyen repülni. 2020-ban megírtam a könyvemet A Nagy Magyar Utazólexikon címmel a különböző utazási trükkökről. Ha te is olcsón szeretnéd bejárni a nagyvilágot, akkor a lehető legjobb helyen jársz. Kellemes olvasást a posztokhoz és ha bármilyen kérdésed lenne, akkor nyugodtan írj rám.
Üdvözöllek a blogomon! Engedd meg, hogy bemutatkozzam. Adamík Péternek hívnak és hosszú évek óta azzal foglalkozom, hogy megtaláljam a létező kiskapukat az utazás világában. Az elmúlt pár évben megtanultam, hogyan lehet a különböző trükkök segítségével akár teljesen ingyen repülni. 2020-ban megírtam a könyvemet A Nagy Magyar Utazólexikon címmel a különböző utazási trükkökről. Ha te is olcsón szeretnéd bejárni a nagyvilágot, akkor a lehető legjobb helyen jársz. Kellemes olvasást a posztokhoz és ha bármilyen kérdésed lenne, akkor nyugodtan írj rám.

Kövess Facebookon!

A legjobb akciós repülőjegyek

Aktuális repülőjegy akciók

Térkép – Úti célok

Autóbérlés tippek & trükkök

travelhacker_autóbérlés_autókölcsönző_tippek_trükkök

Autóbérlés tippek & trükkök: így spórolhatsz rengeteget az autóbérlésen!

Mielőtt megérkezünk a kiszemelt úticélunkra, el kell döntenünk hogyan is fogunk közlekedni a városban, illetve a környéken. Nagy általánosságban, ha csak egy várost szeretnénk felfedezni, akkor nem lesz szükségünk autóbérlésre. Amennyiben viszont már egy vagy két helyet is megszeretnénk nézni a városon kívül, akkor érdemes elgondolkodni az autóbérlésen. Autóbérlés tippek és trükkök következnek, amelyekre ha odafigyelsz könnyen akár több száz eurót is megspórolhatsz. Kezdjük az alapoktól, majd a legvégére jön egy Jolly Joker tipp, melyet Magyarországon egyáltalán nem reklámoznak és azt is elmagyarázom miért nem.

TravelHacker
0Comments

Keresd meg az ideális szállást a nyaralásra!

Találd meg a legolcsóbb autókölcsönzőt!

Itt találod a legolcsóbb repülőjegyeket!

Kapcsolat – jöjjenek az észrevételek!

© Travelhacker.eu - A hivatalos magyar travel hacker oldal.
  • Facebook
  • Instagram
  • Email
  • Vásárlási feltételek
  • Adatkezelés
  • Cookiek
Weboldalunkon cookie-kat használunk, hogy a legrelevánsabb élményt nyújtsuk azáltal, hogy emlékezünk a preferenciáira és ismételt látogatásokra. Az „Elfogadom” gombra kattintva hozzájárul az ÖSSZES cookie használatához.
Cookie beállításokELFOGADOM
Adatvédelmi és cookie-kra vonatkozó szabályzat

Adatvédelmi áttekintés

Ez a webhely cookie-kat használ, hogy javítsa az élményt a webhelyen való böngészés során. Ezek közül a cookie-k közül a szükségesnek minősített sütiket az Ön böngészője tárolja, mivel ezek elengedhetetlenek a weboldal alapvető funkcióinak működéséhez. Harmadik féltől származó cookie-kat is használunk, amelyek segítenek elemezni és megérteni, hogyan használja ezt a webhelyet. Ezek a cookie-k csak az Ön hozzájárulásával kerülnek tárolásra a böngészőjében. Lehetősége van arra is, hogy leiratkozzon ezekről a cookie-król. A cookie-k egy részének letiltása azonban hatással lehet a böngészési élményére.
Szükséges
Always Enabled
A szükséges cookie-k elengedhetetlenek a weboldal megfelelő működéséhez. Ez a kategória csak azokat a sütiket tartalmazza, amelyek biztosítják a webhely alapvető funkcióit és biztonsági funkcióit. Ezek a sütik nem tárolnak semmilyen személyes információt. További információk
Nem szükséges
Nem szükséges sütiknek nevezzük azokat a sütiket, amelyek nem feltétlenül szükségesek a webhely működéséhez, és amelyeket kifejezetten a felhasználói személyes adatok analitika, hirdetések vagy egyéb beágyazott tartalmak útján történő gyűjtésére használnak. A cookie-k webhelyén való futtatása előtt kötelező a felhasználói hozzájárulás. További információk
SAVE & ACCEPT