A COVID-19 járvány úgy néz ki lecsengett – legalábbis jelen állás szerint minimum őszig. Reméljük ez után sem tér vissza egyetlen olyan variáns sem, amely miatt indokolttá válnának ismét a lezárásokat. Ez a jó hír viszont magával hozott egy olyan mellékhatást is, amivel csak kevesen számítottak. Hirtelen mindenki utazni akar. És amikor azt mondom, hogy mindenki – akkor valóban úgy értem, hogy a teljes lakosság. Hosszú és fárasztó 3 évet tudhatnak az emberek maguk mögött. Nem csoda hát az sem, hogy a családok besokalltak a lezárásoktól. Ezen a nyáron boldog-boldogtalan utazni készül és ez meg is látszik a jegyárakban. Hol vannak már azok az árak, mint tavaly, amikor az utolsó pillanatban indulás előtt szinte bármelyik tengerparti úti cél 20,- euróért elérhető volt oda-vissza. Ebben a posztban viszont nem a jegyárakról fogok írni most. Összegyűjtöttem pár esetet a környezetemből, amely során kis híján bebukták az emberek a nyaralásukat valamilyen apróság miatt. Olvassátok el, tanulságos cikk lehet. Ráadásul, ha már egy valakinek sikerül elkerülnie valamilyen hasonló esetet – akkor már megérte megírni ezt a posztot. Nézzük, milyen dolgokra kell odafigyelni, hogy ne ragadj ott egy utazás során a repülőtéren 2022-ben!
Tartalom
London (Stansted) – Nem engedtek felszállni a repülőgépre!
Probléma
Az első eset velem történt meg. Az Egyesült Királyság fővárosába utaztam egy üzleti útra Bécs repülőteréről a Ryanair légitársasággal. A járatunk 6:45-kor indult kora reggel. Tapasztalt utazóként már kora hajnalban kiértem Schwechatra. A poggyászok leadása igaz elég lassan haladt, de 5:45-kor már át jutottam az ellenőrzésen. Miután még egy órám volt a beszállásig úgy döntöttem, hogy gyorsan felfutok a reptéri váróba, csomagolok némi harapnivalót az útra és megyek is a kapuhoz. A váró csak 6:00-kor nyitott, de gondoltam, hogy ezen már semmi sem múlik. 10 perc alatt becsomagoltam pár harapnivaló szendvicset, megittam egy pohár friss narancslét és el is indultam a beszállókapuhoz. Végül 6:20-kor értem oda a 6:45-kor induló járatomhoz. A kapunál közölték velem, hogy a kaput már bezárták és lekéstem a gépet. A jegyen valóban szerepelt, hogy „boarding closes 6:15”, viszont eddig minden egyes repülőutamnál ekkor kezdték csak az utasok beszállítását.
A légitársaság érvelése
A légitársaságnak a saját a szemszögéből teljesen igaza volt. Nem voltam ott a kapunál a megfelelő időpontban a kapunál, ők betartottak minden szabályt – magamra vessek. Az érem másik oldala, hogy ilyen drákói szigorral még sohasem találkoztam. Utána is kérdeztem a földi kiszolgáló személyzetnél, hogy mi volt a gond. Sajnos pechemre a repülőtér súlyos személyzethiánnyal küzd. Ez annyit jelentett gyakorlatban, hogy a földi kiszolgálóknak egy időben több helyen is kellett volna lenniük. A késések elkerülése végett a földi kiszolgálók amint 6:15-öt ütött az óra, lezárták a kapukat. Mivel az utasokat buszoztatni kellett a repülőgéphez ezért a busz már nem jött vissza a mi kapunkhoz, hanem ment is a következő járathoz.
Megoldás
Mit lehet ilyen esetben tenni? Ahogy A Nagy Magyar Utazlóxikon könyvben már leírtam az utasok hasonló esetben kérhetnek átfoglalást a következő járatra. Ennek a szolgáltatásnak az a neve, hogy „missed departure„. Az ára 100,- EUR, és indulás előtt 40 perccel, illetve indulás után egy óráig lehet az ingyenes átfoglalásra jelentkezni vagy a földi személyzetnél, vagy pedig a Ryanair chaten. Olcsónak nem olcsó. Viszont a legtöbb esetben még mindig jobb lenyelni ezt a békát, mint otthon maradni. Átböngésztem a repülőjegyeket, másnapra találtam is egy járatot ugyanezen az útvonalon. Az ára 250,- euró lett volna last minute-ben. A missed departure összege 100,- euró volt, szóval még mindig 150,- euróval olcsóbbra jött ki a másik repjegy, mintha újra foglaltam volna.
Amszterdam – Az Easyjet törölte a bécsi útvonalát!
Probléma
Az egyik ismerősömnek segítettem egy Amszterdami utazást lefoglalni. Szépen lépésről-lépésre lefoglaltunk mindent, amit kellett: repülőjegyet, transzfert, szállást. Minden adott volt egy tökéletes kiránduláshoz egészen addig a pillanatig, amíg az utasfelvételre nem került a sor. Az Easyjet hirtelen úgy döntött, hogy a bécsi járatát kukázza a menetrendből. Nem csak egy napra, hanem az egész nyárra. Igaz, ősszel újraindítják majd az útvonalon a járatukat, ám addig nem repülnek az osztrák fővárosból Hollandiába. A valódi probléma viszont ettől még kacifántosabb volt. Csak a visszautat törölték, az odaút még érvényes volt. Lényegében ez volt az utolsó járat, amely repült ezen az útvonalon, mielőtt nyári pihenőre küldték volna a járatot a menetrendből.
A légitársaság érvelése
Mivel két héttel indulás előtt törölték a járatot, ezért a törlés megfelelt az EU 261/2004-es szabályának és az utasok nem jogosultak semmilyen kártérítésre. Ráadásul az utasokat értesítették már korábban egy e-mailben, amit ők pechjükre pont nem olvastak el. Sajnos ebben az esetben is a törvény a légitársaság oldalán áll, így nem lehetett mást tenni, mint nagyon gyorsan valamilyen alternatív megoldást találni.
Megoldás
A pár perces pánikot egy gyors helyzetelemzés követte. Mint ahogyan később felfedeztem, szerencsére csak a bécsi járat került ki a menetrendből. Az Easyjet budapesti járata továbbra is repült az útvonalon. Gyorsan kigoogleztam az Easyjet telefonszámát. Felhívtam ezt a brit diszkont légitársaságot a nem emelt díjas telefonszámukon (hallod Wizz Air? NEM emelt díjas!) és megkértem, hogy át-e lehetne foglalni a budapesti járatra. Szerencsére még nem volt tele a budapesti gép, így gond nélkül átfoglalták őket erre a járatra. Ők pedig sokkal nyugodtabban utaztak, mivel akkoriban még Bécsbe kellett volna COVID-19 teszt, Budapestre viszont már nem. Ez a történet happy-enddel végződött.
London – Wizz Air és az a fránya Brexit!
Probléma
Bármennyire is triviális dologról beszélünk ebbe a hibába nagyon sokan beleszaladnak. Az ismerőseim Londonba utaztak Budapestről. A Wizz Air járatára vásároltak repülőjegyet. A foglalás teljesen flottul ment. A járat is pontosan indult, ami nagyon fontos volt, mivel az utasaink egy fix időponthoz voltak kötve. A biztonság kedvéért időben ki is mentek a repülőtérre, hogy el ne késsék a járatot. A poggyászt leadták és simán el is jutottak a kapuig. Ekkor jött viszont a fekete leves. A kapunál a beszállást intéző személyzet megtagadta a beszállást számukra. Sajnos elfeledkeztek arról, hogy az utazáshoz 2021 október 1.-től már csak útlevéllel lehet utazni. A személyi igazolvány már nem elég.
A légitársaság érvelése
A légitársaság köteles indulás előtt az utasok összes dokumentumát leellenőrizni. Amennyiben felengednek egy olyan utast a járatukra, amely nem teljesíti a belépési feltételeket az országba, akkor súlyos büntetésekkel néznek szembe. Ez a COVID-19 járvány kitörésétől kezdve hatványozottan igaz. Az utasaink ebben a helyzetben valóban nem rendelkeztek azokkal az okmányokkal, amelyek a Nagy Britanniába való belépéshez szükségesek így a beszállás megtagadása teljesen jogos volt a részükről. Mielőtt viszont szentté avatnánk a légitársaságot, érdemes megjegyezni azt is, hogy ők is hibáztak. A poggyász feladáskor nem ellenőrizték a dokumentumokat. Amennyiben odafigyeltek volna, akkor nem veszik át a poggyászt és figyelmeztetik utasaikat arra, hogy 2022-ben útlevél nélkül nincs utazás. Ebben az esetben még valaki eljuttathatta volna a szükséges útlevelet a repülőtérre számukra és el is érték volna a járatukat. Természetesen a Wizz Air mossa kezeit – méltányosságot fapadostól ne is várjunk.
Megoldás
A megoldás viszonylag egyszerű. Indulás előtt duplán le kell ellenőrizni a dokumentumokat, amelyekre szükség van a belépésnél. Mivel ebben a helyzetben már megtörtént a baj és nem volt reális az sem, hogy felengedik az utasainkat a repülőgépre, ezért el kellett engedni a Wizz Air járatát. Szerencsére egy másik Ryanair járat pár órával később szintén indult a brit fővárosba, így arra még tudtak jegyet vásárolni. A repülőjegy ára sem volt annyira vészes, mint amennyi szokott lenni általában last-minuteben. Az útlevelet pedig a szülők még el tudták juttatni a repülőtérre a másik járat indulása előtt – így az utazást sikerült megmenteni.
Utazás a Seychelle-szigetekre 2022-ben – Mi az a GOVTAS?
Probléma
Ha valamelyik úti célokat ki kellene emelnem, ahova bonyolultabbá vált az utazás 2022-re, akkor azok határozottan az egzotikus úti célok lennének. A Seychelle-szigetek egy valóban álom úti cél. Türkizkék tenger, hófehér homokos tengerpartokkal. Ez az egyik olyan úti cél, amely még a COVID-19 járványban is nyitva maradt, igaz számos megkötéssel. Az eset főszereplői egy fiatal pár, akivel együtt foglaltuk az utazást. Velük is lépésről-lépésre megterveztük az egész utat: hotelek, kompok, repülőjegy, autóbérlés stb… A legolcsóbb repülőjegy a foglalás pillanatában az Ethiopean Airlines járatára szólt. A foglalás simán ment és pár óra alatt mindent sikerült elintézni. A gondok mint a legtöbb esetben itt is a repülőtéren kezdődtek. A reptérre érkezve az Ethiopean Airlines alkalmazottja kért egy GOVTAS nevezetű dokumentumot tőlük, ezzel viszont nem rendelkeztek. Így megtagadták tőlük az utasfelvételt.
A légitársaság érvelése
A Seychelle-szigetek belépési feltételei között szerepel az, hogy az utasok rendelkezzenek vagy a megfelelő COVID-19 oltással, negatív RT-PCR teszttel, vagy pedig az elmúlt 12 hétben átesést igazoló orvosi igazolással. Az utasaink rendelkeztek negatív PCR teszttel, de ezt indulás előtt még fel kellett volna tölteni a GOVTAS weboldalra hitelesítés céljából. Mi a biztonság kedvéért indulás előtt még felhívtuk a légitársaságot is, hogy mi mindenre van szükség az utazáshoz. Ők persze ezt a dokumentumot meg sem említették. A hitelesítés egyébként annyit jelent, hogy befizettetnek 20,- eurót az utasokkal és a Seychelle-szigeteken dolgozó support cserébe nyom egy OK gombot az igazolásra. Színtiszta rablás. A gondot viszont az jelentette, hogy ennek az „OK”-nak a lenyomása 9 órát vesz igénybe. Tehát, ha valaki a repülőtéren szembesül ezzel és a légitársaság nagyon túl buzgó, akkor akár az egész nyaralást is bukhatják az utasok.
Megoldás
Szerencsére létezik egy gyorsított eljárás is „a hitelesítésre”. Ennek az ára 70,- EUR/fő, de így csak egy órát vesz igénybe az egész folyamat. Mivel a pár kellően korán érkezett a repülőtérre ezért még volt idejük helyszínen feltölteniük a dokumentumokat. Igaz így valamivel drágábba jött és mázlijuk is volt, de végül csak sikerült időben megkapniuk a visszaigazolást. Ha valaki esetleg egzotikus nyaralást tervez mostanság, akkor lehet, hogy nem rossz ötlet indulás előtt felhívni a helyi nagykövetséget és megérdeklődni, hogy mi mindenre van szükség a belépéshez. Nem szabad csak a légitársaságra hagyatkozni, mivel annak az alkalmazottai sokszor nem látják át a teljes helyzetet. Igaz, általában nem sokat segítenek a nagykövetségek sem – de legalább akkor már tényleg nyugodt szívvel indul el az ember a repülőtérre, hogy mindennek utána járt. Szintén ajánlatos az indulás előtti pár napban ismét megnézni, hogy nem-e változtak a beléptetési szabályok. Minden esetben készülj a legrosszabbra, legfeljebb kellemesen meglepődsz.
Utazás 2022 nyarán: óvakodj azoktól az úti céloktól, ahova negatív tesztet kérnek!
Probléma
Bár alapból bízok az orvostudományban, és én vagyok az, aki vakon követi az előírásokat – most kissé nekem is megingott a hitem egy dologban. A legutóbbi amerikai utazásom során az egyik eseményhez negatív antigén tesztre volt szükségem. Mivel sok ember között megfordultam, úgy éreztem, hogy fenn áll az esélye annak, hogy tünetmentesen pozitív lehetek. Úgy döntöttem, hogy mielőtt az eseményen letesztelnének a biztonság kedvéért elvégzek egy patikában vásárolható tesztet saját magamon. A teszt ára Amerikában 25,- USD, volt szóval bíztam benne, hogy ilyen árért már elég pontos eredményt kapok. Az eredmény szerencsére negatív lett, így nyugodt szívvel mentem a másik tesztelésre. A második tesztelés könnyedén és gyorsan lement, viszont meglepődve tapasztaltam, hogy a teszten két csík jelent meg (nem vagyok férfiként terhes, még mielőtt valaki megkérdezné). Közölték velem, hogy az eredményem pozitív lett. WTF?
Érvelés
A nővérke, aki a tesztet végezte közölte velem, hogy a második csík szinte alig látható – ez valószínűleg azt jelenti, hogy épp most kaptam el, vagy már gyógyulófélben a betegség legvégén vagyok. Egyszerűen hihetetlen volt számomra, hogy elkaptam a COVID-19-ot másodszor is. Főleg úgy, hogy alig pár hónapja estem át rajta először. Elmeséltem a nővérkének azt, hogy pár perce csináltam egy tesztet saját magam és az negatív lett. Megkértem, hogy csináljon még egy tesztet. Nagy nehezen beadta a derekát. Ezúttal szó szerint az agyamig nyomta a pálcikát. Azt éreztem, hogy mindjárt kiböki a szemgolyómat is. Ráadásul jól meg is csavargatta jobbra is és balra is. Az összes (nem) létező COVID-19 mintát levette az orrlyukaimból. A mintavétel után 15 perc türelemre intett és tüzetesen elkezdte átvizsgálni a teszt eredményét. Sejthetitek, negatív lett.
Megoldás
Mivel 2:1 arányban vezetett a negatív teszteredmény a pozitívval szemben kezdtem elhinni, hogy valóban egy fake pozitív teszt eredmény áldozatává váltam. A biztonság kedvéért a hazautazásom után elmentem még egy tesztre. Ez is negatív eredményt mutatott. Mindent összevetve nem hittem volna, hogy ez velem előfordulhat, de mégis megtörtént. Ha belegondolok abba, hogy ez a teszt a hazautamhoz kellett volna nem csak egy random eseményhez, akkor még most is elszörnyedek. A pozitív teszttel nem engedtek volna fel a repülőgépre. Nagy valószínűséggel nem engedték volna ingyenesen átfoglalni sem és az extra szállást is önköltségből kellett volna finanszíroznom. Szerencsére ma már sem Ausztria, sem Magyarország, sem Szlovákia oltottságtól függetlenül nem követel semmilyen tesztet a belépéskor. Viszont létezik még egy rakat ország, amely mind a mai napig igen. Mindenki jól gondolja át, hogy érdemes-e olyan országba utaznia, ahova tesztet kérnek, mert most már tudom, hogy hasonló eset bárkivel előfordulhat. Számomra az utazás 2022 májusa óta felejtős minden olyan országba, ahova tesztet kérnek a beutazáshoz.
Összegezve: milyen is az utazás 2022 nyarán?
Mindent összevetve sokkal könnyebb utazni, mint mondjuk 2021-ben, vagy pedig 2020-ban. Ennek ellenére még nem zökkent vissza teljesen a légi közlekedés a régi megszokott rendszerbe. Sokszor elég egy túlságon buzgó vagy figyelmetlen tagja a földi kiszolgálóknak és máris keresztülhúzza a nyaralási terveinket. Legbelül azt gondolom, hogy kicsit csalóka is már, hogy az utazás 2022 nyarán mennyire közelít a pandémia előtti időszakhoz. Sokan úgy indulnak el a repülőtérre mintha a vírus nem is létezett volna. Ez miatt, pedig duplán oda kell figyelni a belépési szabályokra az egyes országokba.