Aki Kaliforniába veszi az irányt, az bizonyára nem marad csak a nagyvárosokban. A legtöbb ember a következő három város között mozog: Los Angeles, Las Vegas, San Francisco. Mind három város megérdemel legalább 3-4 napot, viszont az Amerikai Egyesült Államok nyugati partjának az igazi szépségét nem ezek a betondzsungelek jelentik. Sőt, kimerem jelenteni azt is, hogy Amerika valódi arcát csak azután láthatjátok meg, hogy bepattantok a bérelt autótokba és elindultok egy roadtripre. Ha pedig San Franciscoból Las Vegasba veszitek az irányt, akkor nagy valószínűséggel érinteni fogod a Yosemite Nemzeti Park területét is. Ez a nemzeti park Kalifornia leggyönyörűbb természetvédelmi övezete. A park fenyvesei hatalmas területet borítanak be, ezért érdemes nagyon jól felkészülni indulás előtt. Sokan az ismerőseim közül alábecsülték ezt a helyet. Hazaérve csalódottan mesélték, hogy naivan csak pár órát szántak rá és vérző szívvel tudatosították, hogy már menniük is kellett a következő szállásukra. Ha te is Nyugat-Amerika nemzeti parkjait szeretnéd felkeresni, akkor a lehető legjobb helyen jársz. A posztból mindent megtudhatsz a Yosemite Nemzeti Parkról és arról, hogy mire kell odafigyelni az utazás megszervezése előtt.
Tartalom
Érdekességek a Yosemite Nemzeti Parkról
- A Yosemite Nemzeti Park összterülete 1100 négyzetmérföld, érhető európai számokban csaknem 2850 négyzetkilométer.
- A parkot évente 3,5 millió ember keresi fel. A turisták 75 százaléka a május és október közötti időszakban rohamozza meg a parkot. Ezen utazók többsége mindössze a Yosemite-völgyet keresi csak fel. Aki szeretne elszakadni a tömegtől az időzítse az utazását a téli hónapokra, mivel a Yosemite Nemzeti Park az év minden napján nyitva van. Igaz, télen nem minden része elérhető.
- 1849-ben az aranyláztól feltüzelt telepesek megrohamozták Sierra Nevada hegyeit. Ez alól a Yosemite sem volt kivétel. Szerencsére a bányászat pusztító hatására felfigyelt az akkori amerikai elnök, Abraham Lincoln is. Lincoln Amerika első nemzeti parkjává nyilvánította a Yosemite Nemzeti Parkot.
- 1903-ban Theodore Roosevelt elnök és John Muir környezetvédő aktivista együtt sátoroztak a Yosemite völgyben. Körbejárták a park nagy részét és Muirnek sikerült meggyőznie Rooseveltet arról, hogy terjessze ki a nemzeti park területét azokra a környező részekre is, amelyek nem számítottak védettnek. Így érte el a Yosemite területe a mai nagyságát.
- 1920-ban a Don Tresidder a park üzemeltetője úgy döntött, hogy a Yosemite Nemzeti Parkból Nyugat-Amerika Svájcát faragja. Azzal a remek ötlettel állt elő, hogy a következő téli olimpiát itt tarthatnák meg. Később az olimpia bizottság Lake Placid mellett döntött. A parkban viszont a mai napig működik a gyorsan felépített síugrósánc és a korcsolyapálya is.
- A Yosemite Nemzeti Parkban több mint 400 különböző állatfaj él. Az állatok szerelmesei számtalan ritka kétéltűvel, hüllővel, madárral és emlőssel találkozhat a parkban.
- Ami a növényeket illeti, ezen a téren sincs oka Kalifornia lakóinak panaszkodni. Nyugat-Amerika legnépesebb államában közel 7000 növényfaj található. Ezeknek húsz százaléka pedig épp a Yosemite Nemzeti Parkban talált tápláló talajra.
- 2014-ben a parkban a semmiből hirtelen feltűnt egy sierra nevadai róka a vadkamerákon. A tudósok közel 100 éve jegyezték fel ennek az állatfajnak a létezést utoljára, azóta kihaltként tekintettek rá. 100 év aktív rejtőzködés elég bravúros egy rókától, nem?
- A Yosemite gránit sziklaképződményei parázsló tűzként izzik naplementekor. Érdemes kivárni a napnyugtát és megnézni a vörösen tündöklő El Capitan és a Half Dome szikláit is.
- Igaz ez a két szikla a legnépszerűbb a látnivalók körében, valójában a Mt. Lyell nevezetű hegy a Yosemite Nemzeti Park legmagasabb csúcsa. A Mt. Lyell közel 4000 méter magas.
- A világ egyik legmagasabb vízesését is itt találjuk. A Yosemite Falls nevezetű vízesés folyása 739 méter magasból zúdul a mélybe. Összesen három szintje van és gyakorlatilag az egész nemzeti parkból látható.
- Hallottál már éjszakai szivárványról? Ha még nem és szeretnél látni egyet, akkor a lehető legjobb helyen jársz. Amennyiben telihold van és felhőmentes az égbolt, akkor a hold olyan szögben képes megvilágítani a vízeséseket, hogy ez a ritka jelenség elevenedhet meg előttünk.
- Yosemite sziklái a világegyetem legjobb hegymászóinak a bakancslistája élén szerepel. Több hegymászói rekord is ehhez a nemzeti parkhoz fűződik. Az egyik utolsó például az El Captain megmászása biztosító kötél nélkül. Ez a rekord Alex Honnold nevéhez fűződik, amelyet a National Geographic stábja a Free Solo filmben örökített meg.
- A Yosemite Parkban található hím szarvasok minden ősszel a párzási időszak után elhullatják az agancsaikat. Tavasszal újra növesztik. Ha szerencséd van találhatsz egyet te is valahol a fűben.
- A Sequoiák a bolygó legmagasabb fái. A legtöbben azért, hogy ezeket a csodálatos fákat megtekinthessék a Sequioa Nemzeti Parkot szokták felkeresni. Valójában viszont a Yosemite Nemzeti Parkban is megtalálhatók ezek az égig érő természeti csodák. Ezek közül is külön ki kell emelni a Grizzly Giant nevű fát, amely a Yosemite Park legrégebbi és legmagasabb Sequoiája.
- A parkban sok egyéb állat mellett fekete medvék is élnek. Annak ellenére, hogy születésük pillanatában mindössze 2 kilósak, az itt élő felnőtt medvéknek a súlya elérheti akár a 230 kilogrammot is.
Hogyan lehet eljutni a Yosemite Nemzeti Parkba?
A Yosemite nemzeti parkba legkönnyebben San Franciscoból lehet eljutni. Bővebben arról, hogy mikor és hogyan kell repülőjegyet foglalni San Franciscoba itt írtam már korábban. Ennek fényében ezt különösebben most nem részletezném. Ha már besokaltatok a sok hajléktalan drogostól a hippik városában, akkor bérelj egy autót. A legolcsóbb találatokat Amerikában a Qeeq és a Discovercars weboldalakon találjátok. Az úthoz nincs szükségetek semmilyen különleges autóra sem. Nem kell se 4×4, se pickup, de még csak Ford Mustang sem. Mi a tájékozódáshoz a Navigon alkalmazást használtuk android okostelefonról. Ha valaki nem akar fizetni a GPS alkalmazásért, akkor töltse le a Maps.me alkalmazást akár androidra, akár applere. Wifiről lementhetőek a térképek és gond nélkül elnavigál bárhova az Egyesült Államokon belül. San Franciscoból a Yosemite Nemzeti Parkba 3 óra alatt el lehet jutni, a távolásg mindössze 167 mérföld:
Las Vegasból az út egy kicsit komplikáltabb már. Vegasból a Yosemite Nemzeti Parkot a Tioga Road nevezetű útvonalon keresztül lehet a legkönnyebben megközelíteni. Ez az útvonal viszont a kanyargós hegyi utakon vezet keresztül. A téli hónapokban sajnos a Tioga Road-ot lezárják a veszélyes viszonyokra való tekintettel. Ha arra a kérdésre keresed a választ, hogy mikor nyitják meg ezt a hegyi utat, akkor sajnos rossz hírem van – ezt senki sem tudja előre. Mindig attól függ, hogy mennyit hó hullott télen. Minél előbb olvad el a hó annál előbb nyitják meg. A térképen sajnos csak a Tioga-hágóig tudom megmutatni az utat, mivel épp zárva van az út. Ez legalább 5 óra 16 percet vesz igénybe. A nyári hónapokban a Yosemite bejárata már csak 15-20 perc kocsikázásra található innen. Ettől függetlenül télen is elérhető Vegasból a Yosemite, csak hatalmas kerülővel kell számolni az utasoknak.
Los Angelesből lehet a leglassabban eljutni a három környező nagyváros közül a Yosemite-völgybe. Ez a távolság viszont egyáltalán nem hátrány, ha az embernek elég ideje van. Az útvonal olyan lenyűgöző nemzeti parkok mellett halad el, mint a Sequoia National Forest, Sequioa National Park, Kings Canyon National Park, Sierra National Forest. Én sajnos ennyi idővel sohasem rendelkeztem még, amikor ott jártam – szóval irigykedem azokra akik megtudják csodálni az összeset. A távolság így 310 mérföld, a Google pedig 5 óra 27 percet mutat.
Szállások a környékén
A Yosemite területén nem sok szállást talál az ember. A többsége ezeknek pedig méregdrágán foglalható csak le. A poszt írásának pillanatában a legolcsóbb szoba ára két személyre 220,- euró volt éjszakánként. Nem olcsó, az biztos. Ott jártunkkor a legjobb megoldásnak az Airbnb bizonyult. Oakhurst városában szálltunk meg, amely nagyjából 60-70 percre található a Yosemite bejáratától. Ez sem volt túl olcsó megoldás, de mivel többen voltunk ezért több felé osztódott a szállás ára. Így már nem kellett hozzányúlnom a kriptovaluta tartalékaimhoz se. A szállás egy gyönyörű házikó volt szó szerint a semmi közepén. Nem hittem a szememnek, amikor reggel, amikor kinyitottam az ajtót megcsapott a fenyves illata és ahogy körülnéztem egy őzike álldogált a kertben. Számtalan amerikai horrorfilmben látni ilyen házikót, egy valódi élmény volt itt megszállni.
Végül is rájöttem, hogy olcsó megoldás nem is létezik a környéken. Az viszont általánosságban elmondható, hogy minél távolabb foglaltok szállást a Yosemitetől, annál olcsóbb lehetőségek állnak majd a rendelkezésetekre. Ha spórolni szeretnétek a szálláson, akkor ne féljetek messzebb foglalni szállást. Végül is autót így is úgy is béreltetek, szóval teljesen mindegy, hogy reggel autózol többet, vagy visszafele este. Nézzetek körül több keresőn is, például a Booking, Expedia, Agoda és a Hotellook ajánlatai között. A legolcsóbb szállások El Portal, Groveland és Mariposa városaiban találhatók a környéken.
Egyéb ajánlott szállások a közelben:
Budget szállás: Miners Inn
A Miners Inn szállása Mariposa Központjától mindössze 8 perces sétára található. Mariposa pedig a Yosemite Nemzeti Parktól csupán 70 kilométerre (kb 1 óra autóval) található. A szállás szabadtéri medencével és pezsgőfürdővel várja vendégeit. Nem a legolcsóbb, de egy ekkora látnivaló környékén minden korrekt árú szállásnak örülni kell. A Miners Inn 4 személyes szobái már akár 51,- EUR/fő/éjszaka áráért lefoglalhatók fő szezonon kívül. Két fő számára valamivel drágábbra jönnek ki a dupla ágyas szobáik.
Luxus szállás: Rush Creek Lodge
Igazából kimondottan luxus szállások nincsenek a Yosemite Nemzeti Park területén. A Rush Creek Lodget igyekszik kombinálni a természetközeli ökológiailag fenntartható szállást a vendégek igényeivel. A nyitott kültéri medence, a pezsgőfürdő mind-mind a vendégek rendelkezésére állnak. A szállás ára 100,- EUR/fő/éjszakánál kezdődik főszezonon kívül 4 fős szobákban. 2 fő esetén ez az összeg a dupláját jelenti.
Személyes élmények a Yosemite Nemzeti Parkból
Hajnali ötöt ütött az óra, amikor útnak indultunk. Oakhurst nagyjából 70 perc távolságra található a Yosemite bejáratától, nem szerettük volna feleslegesen alvással vesztegetni az időnket. Bepakoltuk a holminkat az autóba, dobtam egy üzenetet az Airbnb tulajdonosnak és mentünk is a dolgunkra. Később a tulajtól megtudtuk, hogy iszonyatos nagy rendetlenséget hagytunk magunk után. Ezt a mai napig nem értem, hogyan gondolta, mivel semmi mást nem csináltunk ott, mint lezuhanyoztunk és aludtunk. Gondolom fel is kellett volna mosnunk, le kellett volna törölnünk a port, kifesteni a házat, lecsiszolni a parkettát… irónia vége. Mindegy nem is oldom, a szállás tökéletes volt, egy negatív reakció pedig nem tudta elrontani az amerikai körutazásunkat.
Elsőként a Bass lakenél álltunk meg. Ahogy felderítettük a tavat, a Péntek 13 filmek Kristály-tava elevenedett fel előttem. A tündéri tó körül burzsuj amerikaiak hétvégi házikói sorakoztak. El sem tudom képzelni, hogy hol kell ahhoz dolgozni, hogy az ember egy ilyen palotát megengedhessen magának közvetlenül a tóparton. Már akkor éreztem, hogy ez egy valóban különleges hely, amikor a tó körül sétáltunk. Nem is vesztegettünk sok időt, elindultunk a nemzeti park bejárata felé inkább.
Amíg volt térerő gyorsan elkezdtem keresni a neten, hogy mennyibe is kerül a belépő a Yosemite Nemzeti Parkba. A park hivatalos weboldalán megtaláltam, hogy 35,- dollárba kerül egy autónak a behajtás. Ez korlátlan számú utast jelent – nincs felár utasonként. Amikor odaértünk a kapuhoz, akkor viszont meglepődve tapasztaltam, hogy a sorompó nyitva áll és bárki behajthat fizetés nélkül, senki sem szedte a jegyeket. Valószínűleg túl korán értünk oda és még senki sem volt kinn. Sebaj, pár dollár mindenkinek a zsebében maradt. Amíg benn voltunk arra gondoltam, hogy mi van, ha kifelé menet észreveszik, hogy nincs jegyünk. Végül ezzel sem volt gond. A parkot csak sötétedés után hagytuk el, tippre addigra már senki sem foglalkozott a jegyekkel.
Ahogy haladtunk felfelé a girbegörbe utakon a táj egyre zordabbá vállt körülöttünk. A tűlevelű fák is mintha magasabbakká és még magasabbakká váltak volna. Pár perccel később megjelent az alagút, amiről minden útikönyvben azt írják, hogy amint kiérsz rajta csodát fogsz látni. Izgatottan vártam a csodát és nem is csalódtam. Gyorsan lehúzódtunk jobbra, hogy ne az autó ablaküvegén keresztül nézzük azt a fenomenális kilátást, amit ez a nemzeti park nyújt. Ott ágaskodott előttem az El Capitan és a Half Dome is. Pár másodpercre behunytam a szemem és adtam magamnak egy pacsit, hogy sikerült ide is eljutnom.
Ahogy gyönyörködtem a kilátásban megpillantottam egy plüss csillámpónival fotózkodó hölgyet. Elárulta nekem, hogy a csillámpónit Celestia hercegnőnek hívják. Rá is kérdeztem, hogy Celestia hercegnőnek tetszik-e a kilátás. A hölgy mosolygott és mesélésbe kezdett. Az interneten talált egy fórumot, ahol egy szegényebb sorsú kislány megkérte őt, hogy ha már ilyen szép helyre utazik és ő neki nem lehet benne része, akkor a csillámpóniját el-e vinné magával. Természetesen igent mondott a kislánynak. Ha már szegény kis csajnak nem adatott meg, hogy elutazzon egy ily mesébe illő helyre, akkor legalább a póniján keresztül átéli a kalandot. Ezek után megkértem a hölgyet, hogy készíthetek-e én is Celestia hercegnővel egy fotót, itt látható az eredmény.
A következő állomásunk a Yosemite vízesés volt. Mindössze pár percet kellett ehhez autókáznunk. Igazi kijelölt parkolót nem találtunk, így hát két fa között állítottuk félre az autót. A vízesés három szintből áll és a megmászása elég kettős érzéseket váltott ki belőlem. Az egyik részről könnyű volt előre haladni, a nagy sziklákon viszonylag könnyen másztunk a vízesés csúcsa felé. Körülöttünk viszont több tábla is arra figyelmeztetett, hogy milyen gyakoriak itt a balesetek ráadásul nem egy végződött halálesettel. Nem tudtam hirtelen eldönteni, hogy az amerikaiak ennyire túlbiztosították-e a helyet, vagy valóban ennyire veszélyes. Végül két szintet megmásztam, de addigra már tiszta víz lettem. Úgy döntöttem, hogy onnan is látom már a vízesést, megfordultam és elindultam lefele.
A vízeés után jött a Yosemite szerintem legszebb része. Hiába mondják sokan, hogy az alagút végi kilátás a leggyönyörűbb szakasz a parkban, ez nem igaz. Valószínűleg ezek az emberek soha nem jártak fenn a Glacier Point kilátóban. Sajnos ez az út gyakran le van zárva, mivel a hó ellepi. Ha olyan időpontban értek ide, hogy nyitva van a Glacier point felé vezető út, akkor egy másodpercet se habozzatok, mindenképp menjetek fel! Felülről látni lehet az egész völgyet. Ámulatba ejtő kilátás nyílik az El Capitanra és a Half Domera is. Az egyik részén a fenti kilátónak egy sziklanyelv benyúlik a völgy fölé. Pár ember ennek a sziklának a peremén állt és selfieket készített. Sok őrültséget kipróbáltam az életemben én is, de ez még nekem is túl sok volt. Egyébként, ha megfogadtok egy jó tanácsot, akkor csomagoltok magatoknak valamit ebédre, és ott fenn, a kilátásban gyönyörködve fogyasszátok el. Mi is így tettünk.
Miután beteltünk a magával ragadó kilátással, úgy döntöttünk, hogy ideje tovább állni. Kezdett már esteledni is. Ekkor viszont bevillant, hogy nem hagyhatjuk el úgy a Yosemite Nemzeti Park területét, hogy nem láttunk egy kaliforniai óriásfenyőt sem. Gyorsan utána néztem, hogy hol találhatók a Sequoia fák. Elvezettünk a Grizzly Giant parkolójához. Mivel a parknak ezen a részén rengeteg vadállat él, ezért ide tilos autóval behajtani. A park üzemeltetői ezt úgy oldották meg, hogy a parkolóból ingyenes buszjárat közlekedik tovább az erdő mélyére. Felpattantunk a buszra, amely pár perc múlva egy tüneményes tisztáson állt meg. Út közben izgatottan figyeltünk fel az óriásfenyőkre az út szélén. Amikor pedig megállt a busz, akkor már szinte csak azok voltak körülöttünk. Ahogy sétáltunk ezek között a több száz éves fák között, rögtön megértettük, hogy valóban indokolt a „behajtani tilos” tábla a parkolóban. Mint ha csak egy vadállat szafari közepébe csöppentünk volna. Őzek futkostak körülöttünk jobbról-balról. Közben mókusok ugráltak az egyik fáról a másikra. Egyszerűen imádtam! Az idő viszont kegyetlenül elrohant. Gyorsan készítettünk még pár fotót a Yosemite leghatalmasabb óriásfenyőjéről, a Grizzly Giant-ról és elindultunk a következő szállásunkra.
Legfontosabb látnivalók a Yosemiteben
Yosemite Falls
Ez a gránitsziklákon át lezúduló víztömeg a Yosemite-völgy egyik leglátványosabb pontja. Szinte az egész völgyből látni, bárhova is indultok. És tudjátok mi a legszebb az egészben? Hogy minden szögből, teljesen más látványt nyújt ez a vízesés – nem lehet megunni. Természetesen, ahhoz hogy valaki a vízesést teljes pompájában megcsodálja egy kicsit túráznia is kell. A Yosemite Falls túra a folyó bal partján halad. Szerencsére nem szükséges magadat túlságosan megerőltetni ahhoz, hogy az arcodon érezd a lezúduló víztömeg apró vízpermetét. Azok, akik a legszebb helyet keresik az új instagram posztjukhoz keressék meg a függőhidat a folyó fölött. Innen egyenes kilátás nyílik a vízesésre.
Half Dome
A Half Dome nevezetű szikla Yosemite Nemzeti Park egyik leghíresebb helyszíne. A Half Dome különösen jól ismert a hegymászás világában. Sok amerikai hegymászó ezt a sziklát tekinti „a hegymászás szüzességének elveszítésének”, mivel ez az egyike a nagy kihívást jelentő, ennek ellenére viszonylag könnyedén megmászható sziklafalaknak az Egyesült Államokban. A Half Dome a legtöbb szemszögből teljesen másképp néz ki. A szikla lábához odaérve viszont rögtön tudatosítja az ember, hogy mitől vonz ez az alakzat ide ennyi embert.
A szikla alakja már rögtön az alagút után kirajzolódik a szemfüles utazók számára. A valódi formáját viszont csak a Glacier Point kilátóból vehetjük ki. Felülről már teljesen egyértelművé válik, hogy miért nevezik ezt a képződményt lefordítva „fél kupolának”. Aki szeretné gyalog is megközelíteni ezt a sziklát, annak ajánlom figyelmébe a Mirror Lake túrát. Ennek a túrának gyakorlatilag a Half Dome a végcélja. A valóban bátrak megpróbálhatják megmászni is a Half Dome-ot. Ehhez viszont a vertikális sziklafalon kell felküzdeniük magukat – mi természetesen ezt nem vállaltuk be. Lehet ti bátrabbak és ügyesebbek lesztek majd.
El Capitan
Ez a csaknem 915 méter magas gránit szikla a hegymászók valódi Szent Grálja. Az El Capitant kötéllel rögzítve is nagyon nehéz megmászni. Rögzítés nélkül pedig egyenesen lehetetlen. A fizika törvényeire rácáfolva 2017-ben Alex Hannold minden fajta rögzítés nélkül feljutott az El Capitan csúcsára. A 3 óra 56 perc hosszú mászást a National Geographic a Free Solo című filmben örökítette meg.
Az egyik legjobb pont az El Capitan megörökítéséhez az El Capitan Meadow. Ahhoz hogy ide eljussatok a North Drive egyirányú úton kell elindulnotok. A North Drive egy rét mellett halad el – ezt nevezik El Capitan Meadow-nak. A rétről remek szögből láthatjátok az El Capitant. Esetenként a vadőrök itt pihennek és előadásokat tartanak a kíváncsi turistáknak a Yosemite Nemzeti Parkról. A réten találtok egy kisebb piknik területet is. Innen egy kis ösvényen haladva eljuthattok a legendás El Capitanig is akár. Ha pedig ott vagytok már, akkor érintsétek meg legalább ezt a hegymászó legendát.
Kilátás az alagútból
A Yosemite Nemzeti Park legendás látképe pontosan erről a helyről tárul elétek. Szinte minden egyes képeslapon, mobilos háttérképen és fényképen ez a helyszín jelenik meg, ha rákeresel a Yosemitere. Amikor megérkeztek a parkba és áthajtotok az alagúton, akkor ott vár majd rátok a Yosemite Tunnel View point. Mi korán reggel értünk ide és még minden árnyékos volt. Vacogtunk is a hidegtől. Érdemes kora délutánra időzíteni az érkezést a tökéletes fényviszonyok érdekében.
Glacier Point
Ha az egész nemzeti park legjobb kilátását keresed, akkor ne is keress tovább. A Glacier Point 2200 méter magasban található kilátója fergetes kilátást biztosít a Yosemite-völgyre. Az egész Yosemite legszebb túrája is ehhez a ponthoz fűződik. A Four Miles Hike nevű túra valójában öt mérföld hosszú. A Glacier Pointtól levezet egészen a völgyig. Út közben számtalan kis állattal találkozhatsz, valódi vadnyugati szafari vár rád. Nem messze a Glacier Pointtól található még egy kilátó, ahol okvetlenül érdemes megállni. Ez pedig nem más mint a Washburn Point. A fenti kép is innen készült.
Bridalveil Fall
Ha legalább annyira szereted a vízeséseket mint mi, akkor okvetlenül keresd fel a Bridalveil vízesést is. Nem olyan nagy mint a Yosemite vízesés, de cserébe nagyon könnyen elérhető gyalogszerrel is. A megtalálása nagyon egyszerű: az alagút utáni kilátópontról már látszódik a távolban. Elég csak a vízesés irányába tovább indulnotok.
Tioga Road
A Yosemite Nemzeti Park legszebb útja. Sajnos a téli hónapokban zárva van, de legalább ilyenkor megpihenhetnek a vadállatok. Az útvonal mentén számos vadvirág, hegyi tó és tűlevelű fa látványa érezteti velünk, hogy valóban egy nemzeti parkban vagyunk. A szintkülönbség az út egyes részei között több mint 3000 méter. A legfontosabb látnivalók a Tyoga road mentén a következők: az Olmsted Point, A Tuolumne Meadows, a Lembert Dome, a Tenaya-tó, valamint a környező túraútvonalak.
A Mariposa Grove és a Grizzly Giant
A Yosemite déli bejáratától nem messze található a Mariposa Grove nevezetű erdő. Ebben az erdőben több mint 500 kaliforniai óriásfenyő található. A fenyők közül több 3000 évtől is idősebb. Egy pár óriásfenyő még saját nevet is kapott. A legismertebbek a következők:
Fallen Monarch – Egy kidőlt óriásfenyő, amelynek a gyökerei egészben megmaradtak. Csodálatos látvány ezeket a gyönyörű fákat alulról megcsodálni. Ezt látva egy pillanatra legalább felfogják az emberek, hogy micsoda parányi porszemek is vagyunk az univerzumban.
Giant Grizzly – Az óriásfenyők óriásfenyője. A legmagasabb fa az egész parkban. 2700 emberévre becsüli a Giant Grizzly korát és ezzel ő a világ egyik legidősebb kaliforniai óriásfenyője.
Tunnel Tree – Egy valóban gyönyörű fa, a teremtés csodája némi emberi beavatkozással. A fa alsó része elszáradt, ezért egy átjárót vájtak bele. Ha szeretnéd egy fa szerkezetét belülről megnézni, akkor ez a lehető legjobb hely hozzá.
Egyéb fizetős programok és látnivalók
- Csodáld meg a Yosemite völgyet felülről egy kisrepülőből max 9 fő/repülés – $249.00
- Fedezd fel a Yosemite Nemzeti Park legszebb látnivalóit egy Hummerrel, privát program max. 5fő számára – $1,268.00
- Nem mersz egyedül neki vágni egy túrának a Yosemiteben? Vágj neki tapasztalt idegenvezetővel – $250.00
- Próbáld ki milyen volt az aranyásók élete! Az aranyat, amit találsz megtarthatod – $265.00
- Egyirányú transzfer San Francisco és a Yosemite Nemzeti Park között – $109.00
Összegezve
A Yosemite Nemzeti Park legalább akkora látnivaló Nyugat-Amerikában, mint a méltán híres Grand Canyon. Személy szerint Kalifornia top 3 látnivalója közé sorolom a Yosemite Nemzeti Parkot. Ha már egyszer eljutsz ilyen messzire akkor mindenképp szánd erre rá az időt. Ha ezt nem teszed meg az kb. felér legalább azzal, mintha elutaznál Rómába és nem néznéd meg a Colosseumot. Én, ha kicsivel több szabadidővel rendelkeznék szívem szerint visszamennék ide és végigtúráznám a Yosemite legszebb túraútvonalait. Ahhoz, hogy megismerjem a parkot teljes egészében legalább egy hét kellene. Majd egyszer talán nyugdíjas koromban lesz is rá alkalmam. Végére még egy dolgot engedjetek meg, hogy hozzáfűzzek. Számtalan gyönyörű nemzeti park található Európában is, de még egy ilyen káprázatosan mint a Yosemite Nemzeti Park nem találsz SEHOL a világon.