A Zion Nemzeti Park volt az utolsó előtti nemzeti park, amelyet meglátogattunk a hosszabb amerikai utazásunk során. Amire ideértünk, addigra már láttuk a Bryce Canyon-t, a Capitol Reef-et, az Arches-t és a Canyonlands Nemzeti Parkot. Gondolhatjátok, hogy már kezdtünk kicsit belefásulni az állandó utazásba és a végeláthatatlan kilométerekbe. Viszont mindig amikor megérkeztünk a következő úti célunkra, akkor olyan természeti csodák vártak ránk, hogy rögtön el is feledkeztünk az utazással járó nyűgről. A Bryce Canyon bejáratától szerencsére a Zion Nemzeti Park alig több mint egy óra távolságra található. Így még az érkezés napjára is bőven tudtunk programokat szervezni. Arra viszont a legvadabb álmaimban sem számítottam, hogy milyen fantasztikus hely lesz ez a nemzeti park. Erről a nagyon népszerű helyszínről azt kell tudni, hogy az Egyesült Államok 35. legnagyobb nemzeti parkja és egyben Utah legnépszerűbb látványossága. Igaz a park mérete „csupán” 593 négyzetkilométer, ám ezen a viszonylag kis helyen lélegzetelállító látnivalók vártak ránk. Évente csaknem 5 millió ember látogatja meg a Zion Nemzeti Parkot és ez bizony nem véletlen. A posztban bővebben is elmesélem a kalandjainkat a parkból és azt is, hogy mire kell okvetlenül odafigyelnetek majd.
Tartalom
Zion Nemzeti Park – érdekességek
- Az első telepesek az 1800-as évek elején érkeztek meg a mai Zion területére. Ők nevezték el így ezt a nemzeti parkot. A szónak héber eredete van, és a magyar jelentése „Menedék”.
- Mielőtt ezt a helyet nemzeti parknak nyilvánították volna az eredeti neve Mukuntuweap volt. A nemzeti park nevét azért változtatták meg, mert attól féltek a politikusok, hogy ha a turisták nem tudják kiejteni az indián nevét a helynek, akkor nem jönnek majd ide.
- Az Zion-kanyon őslakói az Anasazi indiánok voltak. Ez a civilizáció i. e. 1500 körül élt a mai Zion Nemzeti Park területén. Csodálatos homokkőfalvaik, úthálózatuk és barlangrajzaik nyomai még ma is megtalálhatók az egész park területén.
- A Zion-kanyont több millió év alatt vájta ki a Virgin folyó. A kanyon mai mélysége körülbelül 600 méter.
- A kaliforniai kondor Észak-Amerika legnagyobb védett szárnyasa. Ez a különleges veszélyeztetett faj szabadon él a mai Zion területén. Ezeknek a különleges madaraknak a szárnyfesztávolsága meghaladhatja a három métert is akár. Ha pedig igazán nekilendül, akkor akár 90 kilométer/órás sebességgel is képes repülni.
- Az ősz és a tavasz a legjobb időszak a Zion Nemzeti Park meglátogatásához. Ilyenkor a legmérsékeltebb az időjárás a park területén. Nyáron gyakoriak az esőzések és rendkívül forróvá válik a kanyon. Télen viszont akár fagypont alatti hőmérsékletet is mutathat a hőmérő higanyszála.
- A parkban 79 féle emlős, 32 hüllőfaj, 8 halfaj és 289 madárfaj él. A mexikói foltos erdei bagoly, a kaliforniai üregteknős és a délnyugati fűzfakopáncs kiemelten veszélyeztetett állatfajok is megtalálhatók ebben a nemzeti parkban.
- Bár ez a park nem a természetes boltíveiről híres, ennek ellenére itt találjátok a világon az egyik legnagyobbat. A 87 méter hosszú Kolob Arch az Arches Nemzeti Parkban található Landscape Arch után a második leghosszabb boltív az Egyesült Államokban.
- A Zion-ban található Angels Landing túrát a világ egyik legfélelmetesebb túrájaként tartják számon. Erről a túráról majd bővebben is írok ebben a posztban.
- A Zion Nemzeti Park egy saját alagútrendszerrel rendelkezik. Kissé úgy néz ki, mint amikor valaki egy metróalagútban gyalogosan közlekedik. Ahhoz, hogy valaki lemásszon az alagútrendszerbe különleges engedélyre lesz szüksége.
- Ennek a nemzeti parknak nagy mértékben megnőtt a népszerűsége az elmúlt évek során. Az utolsó évtizedben több mint 60 százalékkal több turista keresi fel a Zion Nemzeti Parkot, mint előtte. Ez főként annak köszönhető, hogy csupán három órára található Las Vegas-tól és útba ejthető a Grand Canyon Északi kilátója felé vezető út során is akár.
- Sokan nem tudják, de a Zion Nemzeti Parknak van egy másik, kevésbé ismert része is. A legtöbb turista ide azért nem jut el, mert ez a része a nemzeti parknak csak is a 15-ös autópályáról közelíthető meg. Ezzel együtt egy 60 kilométeres kitérőt kell tennetek, ahhoz hogy eljussatok a Kolob Canyon részre. Itt viszont kevesebb turista és egyformán lenyűgöző kilátás lesz a jutalmatok.
- A nemzeti park első szakaszán találtok egy alagutat is. Ezt az egy mérföld hosszú alagutat 1920 és 1930 között építették. Amikor megépült ez az alagút, akkor ez volt a leghosszabb ilyen típusú alagút az Egyesült Államok területén. Külön érdekesség, hogy amikor egy nagy jármű közeledik az alagúthoz, akkor a forgalmat egyirányúra váltják a biztonságos áthaladás kedvéért.
- A park teljes területe több mint 60 298 hektár. Autóval csak egy rövidke szakasza közelíthető meg, a legtöbb részén túrázni kell. Ezen a területen belül 161 kilométer hosszú túraútvonal vár a hegyek szerelmeseire. Szóval nem árt elég időt szánnotok a park felfedezésére.
Személyes élményeim és véleményem
2018-ben már egyszer majdnem eljutottam a Zion Nemzeti Parkba. Ekkor nagyjából 30 kilométer távolságra voltunk a park bejáratától. Viszont már annyira fáradtak voltunk a sok autózástól, hogy a túrázás helyett inkább visszamentünk Los Angeles-be. Utólag belátom már, hogy a lustaságunk súlyos hiba volt!
Ez a hely egyszerűen minden elvárásomat überelte. És ezt úgy képzeljétek el, hogy addigra már végigjártunk 4 másik nemzeti parkot (Arches Nemzeti Park, Canyonlands Nemzeti Park, Bryce Canyon, Capitol Reef). Az ember, ha túl sok szép helyet lát egy relatív rövid időszak alatt, akkor hajlamos kiégni a látványtól. Pár hét turistáskodás után akár már a Nagy Palota előtt is állhatnék Bangkokban – az is hidegen hagyna. De Zion teljesen más volt.
A második alkalommal is úgy érkeztem meg a Zion Nemzeti Park bejáratához, hogy addigra már 1500 mérföldet levezettünk. Bár a Mustang ülései meglepően kényelmesek voltak, a fenekem már rongyosra ültem. Körülbelül úgy éreztem magam mint ahogy Sasha Grey egy két napos gang-bang forgatás maraton után. Sebaj, második alkalommal már nem követtem el ugyanazt a hibát, mint 2018-ban. Begurultunk a park bejáratán és rögtön tudatosítottam is, hogy mekkora csoda ez a hely.
A belépőjegy ára 2024 végén 35,- USD-re jött volna ki egy autóra (max. annyi ember ülhet benne, ahány ülés van). Mi viszont korábban már megvásároltuk az egy éves belépőjegyet az összes nemzeti parkba az Egyesült Államok területén. Ennek az ára 70,- USD volt és korlátlan számú belépést biztosít az összes nemzeti parkba egy éven át. Utah-ban gyakorlatilag már a második nemzeti park után megérte az árát. Szóval ha ti is több nemzeti parkot is meg szeretnétek nézni, akkor biztosan inkább erre ruházzatok be, minthogy egyesével fizessetek mindegyik parkban.
Ahogy beértünk a Zion Nemzeti Park bejáratán a szám egyre nagyobbra nyílt a csodálattól. „Basszus, ez a hely tényleg brutális!” – gondoltam. A sziklák között egy szurdok alakult ki a természet ereinek köszönhetően. Ezen a szurdokon vezetett le a mi utunk is a park mélyére. Jobbról és balról is olyan sziklafalak meredtek a kocsink fölé, amilyet idáig csak BBC csatornáinak a természetfilmjeiben láttam.
Aztán hirtelen elértük az alagutat. Igazából nem olvastam utána indulás előtt a parknak, szóval kellemes meglepetésként ért ez az emberi kéz által alkotott műremek. Legutoljára Norvégiában láttam ilyen remekül megalkotott alagutakat. Ahogy a hegy gyomrában haladtunk közben a jobb oldalon fel-feltűnt egy-egy sziklába vájt kis ablak. Ezeken a nyílásokon keresztül nem csak a fény, de a táj látképe is helyenként beszűrődött. Igaz, hogy az autó sötétben gurult az alagútban, de már itt éreztem, hogy valami még szebb vár ránk majd a túloldalon.
Ahogy kijutottunk az alagútból szinte a könnyem kicsordult milyen nem e világi helyre kerültem. Komolyan most úgy tűnhet, hogy túlzok, de nem. A Zion simán felkerült nálam a TOP 3 legszebb hely közé az Egyesült Álllamokon belül. Egészen eddig a pillanatig azt hittem, hogy a Yosemite-t és a Grand Canyon-t nem lehet felülmúlni. Nos, ha a Zion nem is múlta felül ezt a két helyet, de egy döntetlent biztosan kihozott.
Pár perc múlva leparkoltunk a kijelölt parkolók egyikében. Mint megtudtuk a nemzeti park területére csak azok hajthatnak be autóval, akik ott is szállnak meg. A szállások ára persze a parkon belül olyan drága, hogy Magyarországon egy jobb minőségű használt autót vennétek az egy hetes szállás árán. Szóval mi ezt el is engedtük ebben a pillanatban. Leparkoltunk, majd buszra pattantunk. Felnyílt a sorompó és meg is érkeztünk Csodaországba.
Indulás előtt a kérdés az volt, hogy melyik túrát tegyük meg. A választásunk végül a Narrows-ra esett. Erről a túráról azt kell tudni, hogy a szurdok alján kell sétálni. Ha ez még nem lenne elég, akkor az egész túrát egy folyómederben kell megtennetek. Sajnos nem regisztráltunk elég hamar a túrára, így felszerelés nélkül vágtunk neki. Ez súlyos hiba volt, ugyanis felszerelés nélkül ezt a túrát nem lehet megtenni. Ameddig tudtunk elmentünk. Bemásztunk a hideg folyóba is, és lőttünk pár képet – de ettől többre sajnos nem futotta. Többet kellett volna Wim Hoff-al edzenünk a hideg vízben.
Ezután több megállón is leszálltunk a buszról. Ahol csak lehetett egy-egy rövidebb kisebb túrát megtettünk. Megtettük a Canyon Overlook Trail-t is. Közben öszvérszarvasok legelésztek békésen körülöttünk. Az egész hely olyan szinten szürreálisan gyönyörű volt, hogy szívem szerint azt mondanám ezt mindenkinek kötelezően látnia kell egyszer az életben. Mi csupán egy napot töltöttünk a Zion Nemzeti Parkban. Ahhoz, hogy ezt a helyet teljesen kiélvezzük, legalább egy hosszabb túrán is részt kellett volna vennünk még. Tervben volt az Angels Landing túra is, de sajnos túlságosan félek a magasban ahhoz, hogy belevágjak egy ilyen merész hegymászásba.
A legnagyobb negatívum számomra az volt, hogy csak busszal lehet közlekedni a park területén. Ugyanakkor megértem ezt is, mivel ha mindenki kocsival bemehetne a park védett részére, akkor az teljesen tönkre vágná. Őszintén szólva szívesen maradtam volna még egy éjszakát de még nagyon hosszú volt az utazásunk és szorított is az idő. Be is pattantunk a kocsiba és elindultunk a bűn városába – Las Vegasba.
Szállások a Zion Nemzeti Park közelében
A Zion Nemzeti Park területén csupán egy szállodában lehet megszállni. Ezen kívül még több kisebb szálláshely is található a parkban. Ha valaki szeretne kicsit spórolni a szálláson, akkor annak érdemes Hurricane városában körülnéznie. Az a település szinte teljesen a Zion Nemzeti Park közelségére épült fel. Ha pedig egy kicsivel többet is hajlandó vagy áldozni a szállásra, akkor Springsdale még közelebb van a park bejáratához és ott is elég sok szállodát találtok. Mutatunk pár helyet, hogy hol érdemes szállást keresnetek a közelben:
A legjobb budgetszállás – Hotel Zion Inn, Zion National Park
Ez a szállás a SUPER 8 by Wyndham lánchoz tartozik. Aki szállt már meg bármelyik Super 8 szálláson az nagyjából tudja, hogy mire számíthat. Kényelmes tiszta szobákra és egy könnyed reggelire. Általában ez minden, amit a szállás tud. Ez esetben viszont még egy medence is tartozik a szállodához. Egy forró végigtúrázott nap után tökéletes élmény a medencében kiáztatni a meggyötört lábainkat. A szállás ára pedig már csak hab a tortán.
Az arany középút – Zion Ponderosa Ranch Resort
Aki szeretne egyenes a Zion Nemzeti Parkban megszállni, annak a Zion Ponderosa Ranch Resort a legjobb opció. Rengeteg féle szállás közül válogathatnak azok, akik ezt a szálláshelyet válasszák. Lehet az akár egy sátor a csillagos ég alatt, egy átalakított vagonkocsi, vagy pedig egy luxus rönkház a sziklák árnyékában. Nézzetek körül a szállás szobái között. Én biztosan tudnék választani ezek közül a szobatípusok közül. Az árak sajnos az átlagnál kicsit magasabbak, de semmi megfizethetetlenre ne gondoljatok.
A legjobb luxusszállás – Hotel DeNovo Springdale, Tapestry Collection by Hilton
A nemzeti parkhoz a legközelebbi luxus szálláshely Springdale-ben található. Ki gondolná, hogy még ide a világ végére is elér a Hilton hotellánc? A hotelhez tartozik egy kültéri medence és egy pezsgőfürdő is. A szobákból pedig a kilátás szó szerint nem e világi. Ettől menőbb szállást nem találsz a Zion Nemzeti Park közelében. Viszont azzal is számolj, hogy a nem hétköznapi szálloda nem hétköznapi áron foglalható csak.
Különleges szállástipp – Zion Glamping Adventures
Hallottad már azt a szavat, hogy glamping? Ha még nem, akkor engedd meg hogy elmagyarázzam mit is jelent. Két szóból tevődik össze. Az első a glamurous (luxus) camping (sátorozás). Képzelj egy olyan utazási élményt, amikor kipróbálhatod a kempinget a velejáró összes nyűg és kényelmetlenség nélkül. Nem kell sátrat felverned, nem kell a földön aludnod és egy fürdőszoba is tartozik a szálláshelyedhez. Nos pontosan ezt nyújtja egyenesen a Zion Nemzeti Parban a Zion Glamping Adventures. Én már egyszer megszálltam egy glamping szálláshelyen és hatalmas élmény volt. Érdemes kipróbálnod neked is.
Amennyiben a fenti szállások közül egyik sem szabad, vagy pedig nem felel meg az elvárásaidnak, akkor érdemes még körülnézned a Booking.com további ajánalatai között:
Túrák a Zion Nemzeti Park területén
A Zion Nemzeti Park 563 négyzet kilométer területén összesen 161 kilométer túraútvonal közül válogathattok. Vannak itt kifejezetten könnyű túrák és rendkívül nehezek is. Szóval mindenki maga dönti el, hogy melyikre vállalkozik. Figyeljetek oda arra is, hogy sok túrához külön engedélyre van szükségetek a park területén. És mielőtt még valaki azt tervezné, hogy engedély nélkül belevágna – a bejáratnál igenis kérik a park rangerei a QR kódot. Szóval nem érdemes kísérletezni azzal, hogy QR kód nélkül belevágsz. A ranger senkit sem enged át megfelelő engedély nélkül, ugyanis ha valami történik veled és nincs meg a szükséges papírod, akkor ebben ő a felelős az életedért. Gondolhatjátok, hogy senki sem fog kockáztatni azért, hogy ti egy jót túrázzatok. Mutatom a három legfontosabb túraútvonalat.
Canyon Overlook Trail
- Túra hossza: 1,6 kilométer
- Nehézség: könnyű
- Időtartam: 30 perc
- Szintkülönbség: 48 méter
A Canyon Overlook Trail egy közepesen hosszú, 1 mérföldes túraútvonal a Zion Nemzeti Park keleti oldalán. Az túra egy lépcsős szakasszal kezdődik. Ezután korlátokban kapaszkodva fahidakon kell tovább haladni a szakadék fölött. A túra egyáltalán nem megerőltető, és a végén a kilátás bőven kárpótol azért a kicsit meredekebb emelkedőért a túra elején. Az út legvégén egy kerítés vár rátok. A panoráma varázslatos. Fentről fantasztikus kilátás nyílik az egész kanyonra. Visszafele figyeljétek a tájat és ha szemfülesek lesztek, akkor akár kanadai vadjuhokkal is találkozhattok. Aki korán kel, annak érdemes ide jönnie már napkeltére. Csodálatos látvány ahogy a nap sugarai beragyogják a teljes parkot. A napnyugta viszont már nem annyira szép, mivel az árnyékok eltakarják a völgy szépségét.
Angels Landing
- Túra hossza: 8 kilométer
- Nehézség: közepesen nehéz
- Időtartam: 4-5 óra
- Szintkülönbség: 460 méter
Több külföldi utazófórumon is ezt a túrát kiáltották ki a világ legjobb túraútvonalának. Sajnos az elmúlt pár évben annyira felkapott lett, hogy azóta csak külön engedéllyel lehet megtenni. Az engedélyeket ellenőrzik a park rangerei a hegygerincen, szóval nem érdemes az nélkül belevágni. Itt jelentkezhettek előre a sorsolásra. Aki tériszonnyal küzd, annak is felejtős ez a túra. Csaknem 500 méter magasban láncokban kapaszkodva egy nagyon keskeny ösvényen kell kimásznotok egy szikla peremére. Érdemes hajnalban minél korábban belevágni ebbe a túrába, ugyanis dél körül hatalmas tömeg árasztja el a túraútvonalat. Van egy olyan szakasz, ahol oda és vissza is ugyanazon a keskeny ösvényen kell az embereknek haladniuk. Nem lehet túl kellemes a sziklaszélen lógva elengedni a szembejövőket.
The Narrows
- Túra hossza: Akár 26 kilométer is lehet
- Nehézség: nehéz
- Időtartam: 12 óra+
- Szintkülönbség: 18 méter
A Narrows az egész Zion Nemzeti Park legmenőbb túrája. Ez a túraútvonal a Virgin folyó medrében halad. Szinte végig a vízben kell sétálnotok a és speciális felszerelés szükséges hozzá. A víz hőmérséklete rendkívül hideg, szóval ezzel számoljatok. A túrába bele se vágjatok a megfelelő felszerelés nélkül. Ezt a Zion Guru Shop-ban tudjátok kibérelni. A cipő ára 33,- USD, a teljes felszerelésé pedig 65,- USD egy napra. A bérlési feltételeket itt láthatjátok. Mi megpróbáltuk ez nélkül – nem jutottunk túl messzire. Viszont már az a rövid szakasz is, amit megtettünk bőven elég volt ahhoz, hogy másnap szinte csak erről a túráról beszéljünk.
Összegezve
Pozitívumok:
- A Zion Nemzeti Park közel található Las Vegashoz, illetve Salt Lake Cityhez is.
- A parkban a természet olyan hihetetlen szurdokot alakított ki, amelyet sehol máshol a világon.
- A legtöbb túra egyáltalán nem nehéz, bátran akár kisgyerekkel is neki lehet vágni.
- A park területén nagyon egyszerű leparkolni. Legrosszabb esetben egy megállót buszozni kell, de mindig van szabad hely.
- Nem szükséges túráznod ahhoz, hogy ki tudd élvezni a parkot. Egy nap alatt könnyedén megnézheted az Observation Point-ot, a Canyon Overlook-ot, Pa’rus Trail-t, a Riverwalk-ot és az Emerald Pools-t.
- Hihetetlenül gazdag a park állatvilága. Láthattok itt öszvérszarvasokat, vadon élő pulykákat, kecskéket és kondorkeselyűket.
Negatívumok:
- A legszebb túrákhoz külön engedély szükséges. Ezeket sokszor csak sorsolással lehet megkapni.
- Az Angels Landing bizonyára lenyűgöző túra, de aki tériszonnyal küzd mint én annak felejtős.
- A Narrows túrán még a vízálló felszerelésben is jéghideg a víz, könnyű megfázni utána.
- Főszezonban szó szerint hatalmas a tömeg. Érdemes szezonon kívül felkeresni ezt a parkot.
- A park területén csak autóbuszokkal lehet közlekedni az egyes megállók között.
A Zion Nemzeti Park hatalmas kedvencem lett. Teljesen más volt, mint amit idáig az életemben láttam – bárhol is jártam. Pedig higgyétek el, megfordultam azért már egy pár helyen. Ha valaki Las Vegas-ba, vagy pedig Salt Lake City-be utazik, annak egyenesen kötelező itt megállnia. Garantáltan érdekesebb, mint például a Grand Canyon nyugati kilátója – pedig a legtöbb lusta ember, pontosan ezt a helyet nézi meg a közelsége miatt. Ne légy lusta, és vezess kicsit többet a szebb látványért. Szóval Felejtsd el a Grand Canyon nyugati kilátóját. Válaszd inkább vagy az északi kilátót, vagy a délit, vagy pedig a Zion Nemzeti Parkot. Ha odaérsz, akkor rögvest megérted azt, hogy miről is beszéltem.