Rengeteg veszély fenyegeti a bolygónkat. Némelyik nagyobb, némelyik kisebb. Van, amelyik már megállíthatatlan, mint például a globális felmelegedés. És van, amelyik még megállítható lenne, de az emberi hülyeség sajnos határtalan. Az utóbbi kategóriába tartozik a jemeni Safer nevezetű időzített bomba. Többek közt Egyiptom gyönyörű tengerpartjai évente 13 millió turistát vonzanak az országukba. Ez viszont hamarosan megváltozhat. Most még nem lenne késő a katasztrófa ellen valamit tenni, viszont a világ vezetőinek fel kellene nyílnia a szemeinek. A posztban kifejtem bővebben, hogy az anyagi javaktól elvakult emberiségnek hála milyen természeti katasztrófa fenyegeti bolygónkat Jemenből, a Safer tankhajó miatt.
Tartalom
Természeti katasztrófa Mauritius szigetén
Bizonyára mindenki emlékszik még arra, hogy milyen katasztrófát okozott az MV Wakashio hajó 2020. augusztus elején Mauritius szigetén. A tankerhajó fedélzetén születésnapi bulit tartott a legénység és a kapitány azzal szeretett volna kedveskedni a beosztottjainak, hogy irányt változtatott és közelebb ment a parthoz. A part mellett már volt térerő a legénység maroktelefonjain, így kapcsolatba tudtak lépni régen nem látott családtagjaikkal. Viszont a térerőn kívül valami más is jelen van a közeli partszakaszokon – a korallzátonyok. Ezzel a hajó kapitánya nem számolt és az MV Wakashio megfeneklett. A hajó két héten át rostokolt a korallzátonyon és a mauritius-i kormány semmit sem tett, hogy a tankerhajó fedélzetén található kőolajat kiszivattyúzzák. Két hét után a hajó oldala kilyukadt és a csaknem 5 000 tonna kőolaj elkezdett ömleni a tengerbe. Végül is „mindössze” 1 000 tonna kőolaj került a tengerbe, a többit sikerül még időben kiszivattyúzni. De ez az 1 000 tonna is már helyrehozhatatlan természeti károkat okozott. A szigetvilág tengerpartjai megfeketedtek a kőolajtól, állatok tetemeit mossák még a mai napig ki a partra a hullámok, a korallok szinte teljesen elpusztultak… A helyi lakosok emberfeletti erővel próbálták megmenteni azt, amit meg lehetett még több-kevesebb sikerrel. Az ember azt hinné, hogy egy ekkora mértékű katasztrófa felnyitja a világ vezetőinek a szemeit. Sajnos nem így történt.
Jemeni polgárháború
És akkor el is érkeztünk Jemenhez. Megpróbálom a lehető legegyszerűbben összefoglalni, hogy mi is a jelenlegi helyzet ebben az országban. Jemenben 2014 közepe óta tart a polgárháború. A két szembenálló fél a rijádi száműzetésben élő elnököt támogató haderők és a húszi felkelők. Az elnök a Szaúd-Arábia vezette arab koalíció támogatását élvezi. A húszi lázadókat pedi Irán támogatja a háttérből. Az ország nyugati fele a lázadók irányítása alatt áll, a keletit pedig az elnök irányítja. És innen ered a probléma gyökere. A lázadók elfoglalták a Vörös-tenger nyugati partján található kikötővárosokat, többek között Al Hudaydah városát is, ahol Jemen egyik legjelentősebb kikötője található. A lázadóknak a kikötőben sikerült egy nem várt „kincsre” is szert tenniük. Ez a kincs pedig nem más, mint a Safer tankerhajó, ami egy soha nem látott természeti katasztrófa okozója lehet.
Safer tankerhajó
A Safer nevezetű tankerhajóról azt kell tudni, hogy öt éve semmilyen karbantartást sem végeztek rajta, a hajótestet már csak a rozsda tartja össze. Ráadásul nem egy hagyományos méretű tankerről beszélünk, hanem a világ az egyik legnagyobbjáról. Csak összehasonlításképp a Mauritius-on megfeneklett MV Wakashio 300 méter hosszú és 50 méter széles volt. A Safer még ehhez képest is méretes hajó: 360 méter hosszú és 70 méter széles. Ha kiszámoljuk, akkor egy 70%-al nagyobb hajóról beszélünk, mint a mauritius-i megfeneklett tanker. Ez a hajó jelenleg is kinn horgonyzik a kikötőtől pár kilométerre, közvetlenül a nyílt tengeren. A rakománya az utolsó adatok alapján 160 000 tonna kőolaj. Emlékezzünk csak vissza, hogy 1 000 tonna kőolaj milyen pusztítást okozott Mauritiuson és gondoljunk csak bele 160 000 tonna szivárgása mit okozna. Az eddig becsült adatok alapján a tudósok a következő következtetésekre jutottak:
- 115 jemeni sziget válna lakhatatlanná és veszítené el a teljes biodiverzitását
- 126 000 ember veszítené el a munkáját, amiből kifolyólag az eddig is Jemenben jelenlévő éhínség nagyon meredek emelkedésbe kezdene.
- 850 000 tonna hal pusztulna el a szivárgás következtében
- 969 halfajta a kihalás szélére sodródna
- 300 fajta korall teljesen kipusztulna
- 20 ország tengerpartjai szennyeződnének be, köztük akár Ciprus és Görögország szigetei is!
A hajó évek óta nem üzemel, lehorgonyozva, elhagyatottan parkol a kikötőtő közelében. Ezzel az a legnagyobb gond, hogy a nyersolajból robbanékony gázok gyülemlenek fel. Normális esetben biztonsági gázokkal gátolják meg a robbanékony gázok felgyülemlését. Ezt a Safer legénysége jól is kezelte. Ennyi év használaton kívüli állapot után viszont ezek a biztonságigázok elszivárogtak. A Safer jelenleg bármikor felrobbanhat. Elég egy pár nagyobb hullám, egy eltévedt polgárháborús golyó, vagy csak simán egy nagyobb vihar is. A hajótestben már számtalan kisebb-nagyobb kár keletkezett eddig is. Az ENSZ-nek legutóbb engedélyezték a lázadók a hajótest megszerelését, ez viszont csak ideiglenes megoldást nyújt. A valódi megoldás az lenne, ha kiszivattyúznák a hajótestből a kőolajat a szárazföldre.
Kivitelezhető ez a megoldás?
A legnagyobb probléma jelenleg az, hogy kit illet meg a pénz a rakományért. Egyik fél sem hajlandó lemondani az eddig becsült 40-60 millió dollár értékű szállítmányról. Időközben a Koronavírus járvány kitörése óta a kőolaj ára leesett és ez újabb megválaszolatlan kérdéseket vetett fel. A lázadók mindössze annyit szeretnének az ENSZ-től, hogy engedjék meg számukra a kőolaj értékesítését. Ezt viszont a nemzetközi jog bürokráciája nem engedélyezi, ugyanis a lázadó csoport nincs nemzetközileg elismerve, hála az ellenük bevezetett nemzetközi szankcióknak. Az ENSZ egy olyan javaslattal állt elő, hogy a lázadók és az elnököt támogató liga egyenlően ossza el a rakomány árát. Ezt viszont a lázadók elvetették. Természeti katasztrófa ide vagy oda, ők nem hajlandóak osztozkodni a Safer kőolaján…
Közben néhány optimista jel már látszódik, amely a jemeni polgárháború végét jelentheti. Az idő viszont vészesen telik, és a vasfoga már elég mélyen beleharapott a Safer rozsdásodó roncsaiba. Most már ott tartunk, hogy bármilyen megoldás, ami segít a szárazföldre juttatni a kőolajat a Safer tankerhajóról jobb attól, mint a jelenlegi természeti katasztrófa közeli helyzet. Teljesen mindegy, hogy ki kapja meg a pénzt a kőolajért, itt most már sokkal több forog kockán.
Én sajnos még soha nem jutottam el a Vörös-tengerhez, de ódákat hallottam a tisztaságáról és a változatos állatvilágáról, zátonyairól. Nagyon szeretném még így látni, de még inkább vágyok arra, hogy a jövendőbeli unokáinknak is megadassék ez a lehetőség. Mi, átlagemberek jelenleg csak egy dolgot tehetünk. Minél több ember figyelmét felhívjuk erre a nagyon is valós problémára, ez által is ráterelni a médiafigyelmet a Safer hajóroncsra.
Kérlek oszd meg ezt a posztot minél több ismerősöddel, hogy minél nagyobb figyelmet kapjon ez az egész probléma. Most még nem késő. Most még lehet ellene tenni. Mauritius-on is még időben ki lehetett volna szivattyúzni a kőolajat a megfeneklett hajóból, ám a kormány tétlensége miatt ez nem történt meg. A Safer tankerhajónál épp a tétlenség időszakát éljük. Ha felrobbanik a hajó, vagy elkezd szivárogni a kőolaj, akkor már késő lesz…