Már épp kezdtem besokalni a bezártságtól, amikor egy hirtelen kósza ötletem támadt. Jó lenne valahova kimozdulni lehetőleg minél előbb. Ekkor jutott eszembe, hogy nem is lenne rossz Spanyolországba átugrani, úgyis rég jártam ott. Pár perc repülőjegy keresés után össze is állt a terv. A látnivalók nem annyira érdekeltek, inkább csak strandolni és lazulni szerettem volna egy jó tengerparton, ezért Menorca szigetére esett a választásom. Nem is csalódtam. Menorca teljesen más, mint a többi megszokott európai mediterrán sziget, ahol eddig jártam. Szinte az egész szigetet nemzeti parkként tartják nyilván és ez mindenütt meg is látszik. A gazdag állat- és növényvilág itt nem csak elcsépelt jelző. A sziget különböző madárfajokkal, állatokkal és buja növényzettel várja az ide érkezőket. A szemetet ha nem is mikroszkóppal, de minimum nagyítóval kell keresni. Az összes tengerparton makulátlan tisztaság uralkodik. A posztban összefoglaltam, hogy milyen szépségek és látnivalók találhatók Menorca szigetén, hol érdemes szállást és autót foglalni. Rávilágítok arra is, hogy kiknek tudnám ajánlani Menorcát és ki az, aki jobb, ha mérföldekkel kerüli el ezt a szigetet. Nézzük is inkább, hogy mit tud Menorca.
Tartalom
Érdekességek Menorcáról
- Szereted a Majonézt? Akkor jó, ha tudod, hogy eredetileg Menorcáról származik ez az étel. Az eredeti spanyol neve Salsa Mahonesa a sziget fővárosának nevét viseli. Miután a 18. században a franciák elfoglalták Mahon városát, felfedezték a szigeten a majonéz szószt. A legenda szerint, a politikusok úgy ünnepelték meg a diadalukat, hogy Párizsba elvitték a majonézt és ezt fogyasztották a győzelmi banketten.
- A sziget állandó lakossága mindössze 95 000 ember. Mivel a nyári főszezonon kívül minimális mennyiségű turista utazik Menorcára, ezért ilyenkor akár teljes magányban fedezhetjük fel a sziget legnépszerűbb strandjait.
- Menorcát az UNESCO 1993-ban bioszféra rezervátummá nyilvánította hála a szigeten található változatos flórának és faunának. A legtöbb strandon nincsenek sem hotelek, sem napágyak, és még csak büfék sem.
- A szigetet a franciákon kívül még számos más nemzet is megszállta. Többek között a britek is, akik olyan kinccsel örvendeztették meg a helyi őslakosokat, mint a gin. Menorca leghíresebb ginfajtája a Xoriguer Gin. A Xoriguer Gingyár Mahonba található és nagyon trendi látnivalónak számít a turisták körében.
- Menorca partjai mellett halad egy turistaösvény, amely a túrázók kedvenc útvonala. Ha sok idővel rendelkezel, akkor akár lóháton is felfedezheted a szigetet. Menorcát körbe lehet lovagolni nagyjából egy hét alatt, igaz az ösvények nem mindenütt kényelmesek egy paci számára.
- Menorca fővárosában, Mahonban található a világ legnagyobb természetes kikötője. Ez a kikötő a mai napig rendkívül mozgalmas helynek számít köszönhetően Menorca stratégiailag fontos elhelyezkedésének. Mahon kikötős része 5 kilométer hosszú és 900 méter széles.
- A második legnagyobb Baleár-sziget telis-tele van rejtélyes emlékművekkel. Menorca egy valóságos paradicsom a régészek számára. Több mint 1500 monolit található szerte a szigeten. Ezek közé a rejtélyes helyek közé tartoznak egyes falvak, sírhelyek, kőpiramisok és a sziklákba vájt barlangrendszerek.
- Mivel Menorcán található Spanyolország legkeletibb pontja, ezért az országon belül itt kel fel legelőször a nap. Mindenképp érdemes nyaralásotok során legalább egyszer korán kelni, hihetetlen látvány a tengerből előkúszó nap látványa.
- A sajtok szerelmesei már bizonyára hallottak a legendás helyi sajtról – a Mahon-ról. Ezt a sajtot Menorca fővárosáról nevezték el. Többféle ízesítésben is kapható és gyakorlatilag a sziget minden részén egyenesen az őstermelőktől be is lehet szerezni. Bár nem biztos, hogy mindegyik típusa ízleni fog, attól függetlenül érdemes mindet megkóstolni.
- A sziget legmagasabb pontja a Monte Toro. A hegy tetejéről belátni a teljes szigetet. Közkedvelt zarándohelynek számít és sokan spirituális helyként tartják számon Monte Torot. A hegyen még egy szentélyt is építettek az augusztín szerzetesek külön a zarándokok számára.
- Spanyolországban a nudizmus nincs sehol sem betiltva. A helyiek azt állítják, hogy egészen addig nincs is vele gond, amíg valaki szándékosan nem feltűnősködik. Ebből kifolyólag elég sok himbálódzó hím végtagot lehet látni a tengerpartokon. A bikini felső a lányoknál is mindössze opcionális kiegészítő, többnyire nincs is rajtuk.
- Szinte az összes menorcai lakos legalább két nyelvet beszél. Mielőtt még korán örülnének az angolul beszélők – elkell, hogy keserítsem őket. Legtöbben a menorcai nyelvet (amely a katalán nyelv egyik dialektusa) és a spanyolt beszélik.
- Menorcán néha medúzák is feltűnnek. Ilyenkor mindössze annyit kell tenni, hogy a déli part helyett az északira kell átmenni fürdeni. Ez érvényes fordított esetben is. Az áramlás ugyanis csak egy irányba tudja a medúzákat sodorni, ahogy a helyeiktől megtudtuk.
- Bár a mérete nem túl nagy, ennek ellenére rengeteg tengerpartja van ennek a parányi kis szigetnek. Egymást érik a jobbnál-jobb tengerpartok. Ha valaki veszi a fáradtságot és összeszámolja a szigeten található strandok számát, akkor meglepő eredményre bukkanhat. Menorcának több tengerpartja van, mint Ibizának és Mallorcának együttvéve!
Repülőjegyek Menorcára
Menorca legegyszerűbben légiközlekedéssel közelíthető meg. Mi még szerencsére elcsíptük a Wizz Air olcsó járatát Bécsből Menorcára. Oda-vissza mindössze 35,- eurót fizettünk egy kis kézi poggyásszal az árban. Sajnos a poszt írásának pillanatában nincs közvetlen ultrafapados járat erre a szigetre sem Budapestről, sem pedig Bécsből. Mind a Wizz Air, mind pedig a Rynaair kukázták a korábbi járataikat – úgyhogy marad az Austrian Airlines méregdrága járata Bécsből. Ehhez viszont elsőnek el kell jutni Schwechat repülőterére. A transzferre viszont azután, hogy megérkeztek Menorca szigetére leginkább úgy fogtok tekinteni, mint egy édes teher, amire szükség volt ahhoz, hogy eljussatok ebbe a mediterrán paradicsomba. Az Austrian Airlines járatánál számoljatok legalább €300-val a repülőjegyért. Hát igen, nem ez lesz a legolcsóbb utazásotok, az biztos.
Autóbérlés Menorca szigetén: kell ez egyáltalán a látnivalók felkereséséhez?
Menorcának két központja van. Az egyik Mahon, a másik pedig Ciutadella. A repülőgépek Mahon városában landolnak. Ez a sziget fővárosa. Ha csak egy nyugodt nyaralásra vágytok és egy, maximum két tengerpartot szeretnétek csak felfedezni, akkor teljesen fölösleges az autóbérlés. A sziget hosszában mindössze 40 kilométer széles. Ebből kifolyólag bárhol is szálltok meg a szigeten, a taxi nem fog többe kerülni, mint 55,- euró egy irányba. Négy személynél már egész elfogadható összegekről beszélünk. Ebben az esetben viszont fontos, hogy jó helyen legyen a szállásotok, ugyanis az állandó taxizás jelentősen meg tudja drágítani a felhőtlen kikapcsolódásotokat. Érdemes körülnézni a Kiwitaxi weboldalon is azoknak, akik kényelmes transzferre vágynak már a repülőtérről. Aki ezen az oldalon keresztül foglal, azt már a repülőtéren névjegytáblával fogja várni a privát sofőrje.
Aki szeretné felfedezni az egész szigetet annak kapóra jöhet egy bérelt autó vagy motorkerékpár. Mi az utóbbi mellett döntöttünk, ugyanis az autókölcsönzők árai az egekben voltak a járványnak köszönhetően. Mivel nem sok tapasztalattal rendelkezek a motorozás területén, ezért eleinte kicsit félve vágtam neki a menorcai terepnek. Utólag egyáltalán nem volt vészes a motorozás. Viszont azzal nem árt tisztában lenni, hogy is néz ki valójában ennek a szigetnek az úthálózata. Menorca két szélén található Ciutadella és Mahon. Ezt a két csomópontot az ME-1 útvonal köti össze. Az eredeti terv az volt, hogy az ME-1 útvonalon minimálisat fogunk közlekedni, mivel ez a legforgalmasabb út. Sajnos, mint később kiderült a mellékutak nincsenek összekötve egymással. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy ha az egyik strandról a másikra el kell jutnotok, akkor mindig vissza kell menni az ME-1 útvonalra és onnan lehet csak rácsatlakozni a kisebb mellékutakra. Nem tehettem hát mást, mint bevetettem magam a mélyvízbe és megtanultam motorozni.
Amire szintén nem árt odafigyelni, hogy a 125 köbcentis robogók a maximális sebesség 80 kilométer/órára van szabályozva. Gondolom sok volt a baleset azon turisták körében, akik annyira tapasztalatlanok két keréken, mint én. Engem nem zavart, tapasztaltabb motorosokat viszont lehet, hogy zavarni fog majd. Volt még egy dolog, amivel nem számoltam. Az pedig az irdatlan szél, amely motoron kiváltképp érezhető. Sokszor szinte az egyik sávból a másikba tolt már át a légáramlás. Volt mit csinálnom, hogy ne az árokban kössek ki. Szóval motorbérléssel csak óvatosan, mindenki saját felelősségre tegye.
Nagyjából ez az összes negatívum, amit feltudtam sorolni a motorral kapcsolatban. Ha úgy érzed, hogy te is szeretnéd kipróbálni a végtelen szabadságérzetet Menorcán, akkor a Rentalmotorbike oldalon összehasonlíthatod a motorkerékpárok árait. Mi egy Yamaha Delight 125 motort kaptunk napi 12,- euróért. Az autó ára ennek az többszöröse lett volna. Ha viszont mégis ragaszkodsz a jól megszokott biztonsághoz és a négy kerékhez, akkor az is érthető. Ebben az esetben érdemes körülnézned a Discovercars és a Rentalcars ár összehasonlító oldalakon, ahol garantáltan a legolcsóbb áron foglalhatod le a bérelt autódat. A poszt írásának pillanatában főszezonban 52,- euróba kerül naponta a legolcsóbb Fiat 500 gépjármű.
Szállások és egyéb hotelek Menorca szigetén
Kezdjük az elején. Hol érdemes megszállni Menorcán? Ez egy elég bonyolult kérdés, de megpróbálom szemlélteni a térképen:
Menorca különlegessége az, hogy szinte az egész sziget egy nemzeti parkként van nyilvántartva. Ennek köszönhetően különösen vigyáznak a helyiek a természetre és a strandokra. Viszont van egy hátránya is. Mivel Menorcán különösen óvják a természetet, ezért a parkolóhelyek elég messzire kerültek a strandoktól. A legszebb tengerpartokra nem jutsz el autóval, sőt kb. 15-20 percet még túrázni is kell a parkolótól. 20 perc baktatás fel-le a dombokon pedig nem minden korosztálynak megfelelő. Azok az emberek, akik egy kényelmes, túrázásmentes tengerparti nyaralásra vágynak Menorcán, azok a térképen pirossal bejelölt városokat válasszák. Ezek a városok (a teljesség igénye nélkül) legalább egy olyan tengerparttal rendelkeznek, amelyhez egyáltalán nem szükséges a túrázás. Igaz ez jóval több strandolót is jelent a partokon, viszont megtudjátok kímélni magatok egy hosszú sétától a tikkasztó nyári hőségben.
Szállástippek
A legolcsóbb szállás a szigeten: Apartamentos Vista Blanes
Menorcán igazából nincsenek budget szállások. Nagy valószínűséggel ez lesz a legnagyobb kiadás az utazásotok során. Akik szeretik az apartmanokat, azok számára az Apartamentos Vista Blanes egy kellemes meglepetés lehet. Az apartmanokhoz tartozik egy szabadtéri medence is. Los delphinesben található, amely kiváló hely a magányos utazóknak új emberekkel megismerkedni. Aki a lehető legkevesebb pénzből szeretné megoldani az utazását főszezonban, akkor válassza ezt a szállást.
Az arany középút: Comitas Floramar
Mindössze 250 méterre Cala Galdana strandjától találhatók a kiválók Comitas Floramar medencés apartmanok. A tengerpart csodálatos, a medence pedig kellően tágas akár nagyobb társaságok számára is. A házikók klasszikus mediterrán stílusban épültek, ettől autentikusabb menorcai nyaralóhelyet el sem tudnék képzelni. A szállások jól fel vannak szerelve, még a szőrös szívű igényesebb utazóknak sem fog csalódást okozni. Főszezonon kívül sokkal barátságosabb áron kínálják a szobáikat, szóval érdemes ezt az időszakot megcélozni.
Luxus szállás a szigeten: Meliá Cala Galdana
Ez az öt csillagos hotel is Cala Galdana-ban található, amely a kedvenc városi tengerpartunk lett menorcai nyaralásunk során. A tengerparton remek éttermek, azúr-kék víz, terebélyes napágyak, árnyékot jelentő fák és szenzációs kilátás vár a csobbanni vágyókra. A Meliá hotel közvetlenül a tengerparton található. Ez Menorca legjobb öt csillagos hotelje számtalan értékelés alapján. A hotelben egy fitneszközpont, két medence és két pezsgőfürdő is található. Azok az utazók, akik ezt a szállást válasszák garantáltan nem fognak csalódni. Ehhez viszont elég mélyen a zsebükbe kell nyúlni. Ez határozottan a legjobb hotel Menorcán.
Akinek egyik fenti szállás sem felel meg, annak érdemes körülnézni a Booking.com szállásajánlatai között, ahol személyre szabhatja az igényeit:
Booking.comLátnivalók Menorca szigetén
Cova d’en Xoroi
Menorcán található a Földközi-tenger legjobb sziklabárja. A Cova d’en Xoroi egy elsőre nem túl feltűnő nagyon egyszerű épület. Ha nem találtam volna rá az interneten, akkor biztosan nem megyek ide be magamtól. A belépő ára 12,- EUR/fő, viszont a lélegzetelállító kilátás bőven kárpótol ezért az összegért. Az ár tartalmaz már egy italt is, viszont mielőtt valaki még beleloholná magát az élménybe, hogy egy mojitót fog kortyolgatni a teraszon – el kell keserítenem. A koktélokat nem tartalmazza az ár. A lényeg a kilátás, és abból csillagos ötösre vizsgázott a hely.
Los Delphines sziklamedencéi
Los Delphines városa mellett volt a szállásunk. Az első adandó alkalommal kimentünk a tengerhez megnézni, milyen is valójában Menorca. Ámultunk és bámultunk. A sziklákon pihenve minden korosztály képviselte magát. A fiatalok zenét hallgattak, az idősebbek az unokáikra vigyáztak. A helyiek kutyáikat sétáltatták és úsztatták a tengerben. Pár percre el is gondolkodtam, hogy milyen lett volna itt felnőni. Az öböl körül egy ösvény halad, érdemes körbe sétálni. A terep egyáltalán nem nehéz és számtalan kilátó vár majd az ösvényen haladva. Sok helyen lehet veszélytelenül ugrálni is a tengerbe. Ha lesz egy lazább napotok mindenképp álljatok meg itt.
Binibeca
Kevesebb, mint 10 kilométerre Mahontól egy gyönyörű halászfalu található. Binibeca települését 1972-ben kezdte el fejleszteni egy Antonio Sintes Mercadal nevű építész. Egy kisebb labirintust sikerült neki megálmodnia és megvalósítania. Binibecában egymást érik a mór építészeti stílusban épült házikók. Hatalmas élmény a fehér házak között elveszni, mi nagyon élveztük. Ha már itt jártok, akkor álljatok meg a Sa Llagosta étteremben, ahol Menorca legfinomabb frissen fogott tengeri ételeit fogyaszthatjátok el. A homárleves után mind a tíz ujjunkat megnyaltuk.
Naveta d’es Tudons
Menorcán piramis? Még ilyen csodálatos létesítményt is lehet a szigeten találni. Igaz sokkal kisebb méretre, mint az eredeti épületek. A Naveta d’es Tudons nagyjából 10 kilométerre található Mahon vároástól a középső NE-1 főút mentén. Az építmény kora meghaladja a 3000 évet és sírkamraként használták. A régész több mint 100 csontvázat találtak itt az ásatások során. Többek között ékszerekkel, lándzsákkal, kerámiaedényekkel eltemetve. Ha Menorca szigetén nyaralsz és tetszenek az ilyen látnivalók, akkor semmiképp sem hagyd ki a következő monotlitokat sem: La Cova, Rafal Rubi és Son Morell.
Monte Toro
Ha Mahonból Ciutadella városa felé veszitek az irányt, akkor féltávnál Es Mercadalnál mindenképp tegyetek egy kitérőt Monte Toro hegyéhez. Hogy miért? Mert ez az a pont ahonnan a legszebb a kilátás az egész szigeten. Nem lehet eltéveszteni, ugyanis Es Mercadalból végig ki van táblázva az útvonal. A 358 méter magas hegyről jó időben látni lehet akár Mallorcát is. A hegy tetején érdemes meglátogatni a 17. századbéli Virgen del Toro fából faragott szentélyt is.
Ciutadella
Menorca szigetén számomra Ciutadella sokkal izgalmasabb helyszínnek bizonyult a látnivalók közül, mint a főváros Mahon. Ciutadella a sziget lelkét jelentő város, az éjszakai élet központja. A kikötőben beindul a pezsgő élet minden este. Éjfél előtt 19:00 – 24:00 között a kikötő lépcsőin helyi portékák közül lehet válogatni a piactéren a kikötői lépcsői mentén. Ha kicsikkel utaztok, akkor a Castillo Menorca épületét se felejtsétek ki a kötelező látnivalók közül. Egy hatalmas medence vár a kisebbekre, a nagyobbak ez alatt gokartozhatnak míg a szülők pedig bevásárolhatnak az outletben. Ciutadella két főtere a Plaça Nova és a Plaça des Born is mindkettő nagyon szerethető helyszín. Ciutadella városának is megvan a maga temploma. Ha már itt jártok gyújtsatok egy gyertyát azokért, akik már nem lehetnek velünk és sajnos nem láthatják ezt a gyönyörű helyet.
Mahon
A sziget fővárosa tökéletes program egy séta erejéig. Azt nem tudnám nyugodt szívvel javasolni, hogy itt szálljatok meg, de a kikötő és a katedrális a városban mindenképp megérdemel egy látogatást. A kikötőről már fent írtam mitől is különleges. Egy esti korzózás során jobbnál-jobb eldugott éttermekre lehet itt lelni. Ha beljebb megyünk a városban, akkor közvetlenül a Nostra Senyora de carme templom mellett találjátok Menorca fedett piacterén, ahol remek szuveníreket lehet vásárolni. Aki szereti a tengeri halakat, és bírja a gyomra a szagokat az mindenképp tegyen egy kitérőt a halpiacra is. A Mahónban található gin szeszfőzde ingyen látogatható, sajnos a ginért viszont már fizetni kell. Ami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen az általában valóban túl szép ahhoz, hogy igaz legyen.
Far de Faváritx
Mivel a sziget másik felén laktunk, ezért a Far de Faváritx világítótornyot közvetlenül az indulás napjára hagytuk. Azt gondoltuk, hogy úgyis útba esik hazafelé a repülőtérre, ezért csak megállunk, megnézzük és megyünk is a járatunkra. Szerencsére elég időt hagytunk Far de Faváritx világítótornyára. Bár gondolhattam volna, de valamiért mégsem jutott eszembe, hogy valószínűleg ide is csak túrázva lehet eljutni. A parkolóból kb. 20perc az út gyalog. Közben végig a Parc Natural de s’Albufera des Grau nemzeti park területén halad az út. Kicsit olyan érzés ide jönni a sok gyönyörű tengerpart után, mintha az ember egy másik helyre csöppent volna. Aki járt már a Kanári-szigeteken, arra nagyon hasonló benyomást gyakorolhat ez a nemzeti park. A világítótorony nem látogatható, de a séta a sok geológia alakzat között egy életre szóló élmény. A szigeten amúgy sokkal több világítótorony található, de határozottan ez a legimpozánsabb.
Cala Mitjana
Mint már korábban említettem Menorca szigetén nem a látnivalók a fontosak, hanem a strandok. Cala Mitjana az egyik leggyönyörűbb vad part, amit valaha láttam. A partszakasz két részből áll. Egy kisebből, amely hamar megtelik fürdőzőkkel és egy nagyobból. A kettő között sziklák találhatók, ahol az emberek gyakran napoznak. Ahhoz, hogy ide eljusson valaki nagyjából 20 percet kell gyalogolnia a parkolóból, vagy pedig 40 percet Cala Galdanából. Ezen a strandon nem található semmilyen büfé, étterem, de még csak bár sem. Szóval nem árt, ha étellel és itallal felkészülve indultok el ide.
Cala Galdana
Menorca legjobb városi tengerpartja. Én személy szerint imádom az elhagyatott tengerpartokat, ahol nincs semmi a közelben. Viszont néha jól esik egy napágyon lefeküdnöm úgy, hogy nem kell azon gondolkodnom, hogy hol fogok valamit ebédre enni. Ebből a szempontból Cala Galdana tökéletesre vizsgázott. Hófehér tengerpartjai és a türkiz-kék hullámai simán felveszik a versenyt Menorca nehezebben elérhető tengerpartjaival is. A strandja kék zászlóval lett kitüntetve. Ezt az értékelést csak a legtisztább tengerpartok kapják meg. A parton úszómesterek vigyáznak a fürdőzőkre. A bátrabbak akár kajakot, SUP-ot, vagy vízibiciklit is bérelhetnek. Természetesen fürdés után zuhanyzót és WC is van a parton.
Cala Macarella
Menorcát általában Cala Macarella strandjának a fotójával reklámozzák a katalógusokban. Amint a fenti képen is látható, ez nem véletlen. A hajók szinte lebegnek a semmiben, ahogy a tenger kéksége és az égbolt egybeolvad. Érdemes ide nagyon-nagyon korán elindul, ugyanis a parkoló már 10 órakor megtelik, azután már csak hajóval érhető el a strand. A sziget vezetése különösen odafigyel erre, az egyik elágazásnál rendőrök irányítják a forgalmat. Amint megtelik a parkoló le is zárják az utat. Minket egy alkalommal még robogóval sem engedtek át, pedig azzal már tényleg bárhova le lehet parkolni. A parkolóból még kb. 20 perc sétával kell számolni egy gyönyörűen benőtt dimbes-dombos ösvényen. A strandon lehet napernyőket bérelni, van egy étterem is és WC-k is. Cala Macarellán mindenki megtalálhatja azt, amire vágyik.
Cala Macarelleta
Egy szűk ösvényen haladva nagyjából 10 perc sétára Cala Macarellától található Cala Macarelleta. Ez partszakasz sokkal kisebb, mint az előbb említett strand. Érdemes napernyőt hozni ide, ugyanis a legnagyobb hőségben egy négyzetmilliméter árnyék sincs sehol a közelben. Aki erre nem gondol, az nagyon csúnyán leéghet a napon. Cala Macarelleta közkedvelt nudista úticél. Számoljatok azzal, hogy itt nagy valószínűséggel olyat is fogtok látni, amit nem biztos, hogy szerettetek volna.
Cala Turqueta
Cala Macarella mellett Cala Turqueta is bátran ringbe szállhatna a „Menorca legszebb strandja” címért. Itt nem található semmilyen étterem és semmilyen bár sem. Csak te, a többi fürdőző és a természet. Érdemes ide is nagyon korán elindulni, ugyanis Cala Turqueta is csak kicsi parkolóval rendelkezik. Aki későn jön, azt már nem engedik be a rendőrök a parkolóba. A parkolóból kb. 15 percig tart lejutni a strandra. Arra sem árt odafigyelni, hogy minél jobb helyet foglalj, ugyanis dél körül megérkeznek a hajók a turistákkal és akkor szépen megtelik a strand.
Cavelleria Beach
Menorca északi felén teljesen más a természet és a tengerpartok is. Pár nap után úgy gondoltuk, hogy szeretnénk megnézni élőben is azt, hogy mennyire eltérő a táj. Ezért felkerekedtünk Cavelleria Beachre. A parkoló itt jóval nagyobb, mint az előbb említett strandokon. Ráadásul kevesebb ember is jár ide. A parkolás robogóval mindenütt ingyenes volt a számunkra, sehol sem kellett fizetnünk érte. A homok itt sokkal durvább volt, nem is ragadt annyira a lábamra. Ahogy a képen is látható a vízben van egy kis sziget, ahova apály alkalmával be lehet sétálni. Egy dologra kell csak odafigyelni. Ne lépjetek véletlenül tengeri sünbe – elég kellemetlen érzés lehet.
Son Bou
Ezt a tengerpartot még mindenképp megakartam említeni a Menorca szigetén található látnivalók listáján. A többi tengerpart valamivel szebb, vagy különlegesebb, mint ez. Son Bou viszont nem csak Menorca leghosszabb, hanem az egyik legkényelmesebb tengerpartja is. Minden egy helyen található. Könnyen elérhető a városból és a víz is kiváló minőségű. Sok hotel is van Son Bou körényékén. Azok, akik itt szállnak meg garantáltan nem lesznek csalódottak.
Térkép az összes látnivalóval
Egyéb fizetős programok és látnivalók Menorca szigetén
- Fedezd fel Menorca 10 legjobb tengerpartját hajóval Cala Galdanából (max. 12 személy) – 60,90,- EUR
- Hajókirándulás Cala Macarella és Cala Turquetta strandjaira Ciutadellából, paella ebéddel az árban – 50,75,- EUR
- Váltsd valóra az álmaid! Egész napos (12 méter hosszú) vitorlás bérlés kapitánnyal az árban Fornellsből – 152,24,- EUR
- Nézd meg a naplementét egy katamarán fedélzetéről – indulás Fornells kikötőjéből – 60,- EUR
- Kíváncsi vagy Menorca északi elhagyatottabb partjaira? Fedezd fel egy budget hajókirándulás során – 30,- EUR
- Juss el oda, ahova hagyományos úton sohasem sikerülne! 4×4 Jeep szafari Menorcán Fornellsből – 90,- EUR
- Kajak és sznorkel bérlés a sziget északi partjainál egy, vagy két fő részére dupla kajakkal és instruktorral – 49,50,- EUR
- Mindig is szeretted volna kipróbálni a búvárkodást? Búvár-engedély nélkül Menorca a tökéletes terep erre! – 65,- EUR
- 2 órás merülés búvárengedéllyel rendelkező személyek számára, indulás Na Macararetből – 52,- EUR
- 4 órás kajakbérlés Fornellsben: Fedezd fel te magad a változatos látnivalók sokaságát Menorca szigetén – 20,- EUR
- Motorcsónakos sznorkelezős kirándulás Menorca legszebb merülő pontján – 43,50,- EUR
- Pattanj Jet-ski-re és derítsd fel egy óra alatt, hogy milyen csodák rejlenek az északi-part hegyei között – 122,- EUR
- Menorcai fotózás: Szeretnéd megörökíteni az emlékeidet egy profi fotós segítségével? Itt as lehetőség – 225,- EUR
Összegezve
Repülőjegy Wizz Airrel kis kézipoggyásszal – 35,- EUR
Robogóbérlés – 84,- EUR
Szállás 7 napra Cala Galdana Annabel’s II szállodában – 539,- EUR
Együtt – 658,- EUR
TIPP: Ha tudtok, akkor Menorcára júniusban, szeptemberben, vagy októberben menjetek, rengeteget lehet spórolni a szállás árán. Az idő ekkor még kiváló, a víz hőmérsékletével sincs semmi gond és turistából is kevesebb van.
Ha szeretnél egy jót bulizni, és nagyon mélyen a zsebedbe tudsz nyúlni akkor határozottan Ibiza. Ha szereted a természetet és szeretsz túrázni, akkor Menorca. És ha mindezt egyben szeretnéd megkapni, akkor Mallorca.
A legfontosabb látnivalók Menorca parányi szigetén a következők: Cavelleria Beach, Cala Turqueta, Cala Macarelleta, Cala Macarella, Cala Galdana, Cala Mitjana, Far de Faváritx világítótornya, a sziget fővárosa – Mahon, Ciutadella, a sziget legmagasabb pontja Monte Toro, Naveta d’es Tudons piramisa, Binibeca, Los Delphines sziklamedencéi, Cova d’en Xoroi barlangbárja.
Egy átlagos ebéd 10,- euróba kerül egy közepes kategóriájú étteremben. Egy sör ára 3,50,-. Ha valaki szereti a jobb éttermeket, akkor 35-40,- euróból már be lehet takarni egy három fogásos vacsora árát egy pohár borral az árban.
Természetesen. Aki nem annyira szeret túrázni, az még attól könnyedén feltalálhatja magát Menorcán. Ráadásul azok a tengerpartok, amelyek gyalogosan nehéz terepen érhetők csak el, általában hajóval nagyon könnyedén és viszonylag olcsón megközelíthetők.
Menorca – árszínvonal (4/5)
Menorca alapvetően nem lenne drága sziget. Sokkal olcsóbbak az árak ott, mint Ibizán. Kivéve egy dolgot, ami nem más, mint a szállás. Mivel a sziget nem túl nagy, és a lakott területek száma még ettől is kisebb nem túl sok szállás áll az utazók rendelkezésére. Főszezonban a közepesen olcsó szállásokat hamar elkapkodják és pár hónappal indulás előtt már csak a méregdrága sok csillagos hotelek közül lehet válogatni. Az ételek árai nagyon barátiak, sokszor olcsóbbra jött ki egy vacsora Menorcán két személyre, mint amibe idehaza került volna. Egy nagy pohár csapolt sör ára 3-4 euró között mozog. Ha a szállást megtudja valaki olcsón oldani és tud robogót vezetni, akkor onnantól kezdve nyert ügye van.
Menorca – látnivalók (4/5)
Menorca szigetén a tengerpartok és a gyönyörű természet a legfontosabb látnivalók. Aki olyan látványosságokra vágyik, mint Spanyolország egyéb szárazföldi városaiban az lehet kicsit csalódott lesz. Barcelonában és Alicanteban is sokkal érdekesebb történelmi látnivalók találhatók. Aki viszont a tengerpartok miatt jön ide, az pontosan megkapja azt, amire vágyik. Menorca méltán pályázna egy képzeletbeli versenyen Európa legjobb tengerparti úticélja címre. Cala Turqueta vagy Cala Macareletta olyan gyönyörű tengerpartok, hogy már önmagában ezekért megéri a fáradtságot a menorcai utazás. Cova d’en Xoroi pedig egy olyan sziklabár, amelyhez hasonlót hiába is keresnénk bármelyik másik európai úticélon. Van itt mit nézni, de inkább pihenni utazzatok Menorcára. A tisztaságért pedig külön kapott a sziget egy extra pontot.
Menorca – éjszakai élet: (3/5)
Ha valaki megkérdezne egy spanyolt arról, hogy mi a véleménye Menorcáról, akkor általában azt a választ kapná, hogy olyan, mint Mallorca, csak sokkal csöndesebb. Ez részben igaz. Az éjszakai élet nagyjából attól függ Menorcán, hogy melyik településen nyaraltok. Az elszigetelt kisebb falukban hatalmas a csend éjfél után. Ciutadellában viszont például olyan helyek találhatók, mint a Iguana Club, Moments Bar, vagy a Shisha Club. Menorcán is lehet jól bulizni, csak tudni kell, hogy hol.
Menorca – helyi ételek (3/5)
Menorca konyhája tökéletes mintaképe a spanyol ételeknek. Amiben különbözik a szárazföldi spanyol ételektől az a friss tengeri halak és herkentyűk felhasználása. Menorcára tipikus a homár paella. Elég borsos ára van, viszont hol máshol kellene megkóstolni ezt az ételt, mint itt? És ha már helyi ételek, akkor muszáj megemlíteni a Mahón sajtot. Ezt helyi őstermelőktől lehet egyenesen megvásárolni. Ehhez mindössze a teheneket és sajtot ábrázoló táblákat kell követnünk. Az ensaimada nevű helyi péksüteménnyel kombinálva a mahon sajt remek reggeliként szolgálhat. Az italok közül pedig a kötelező helyi kortyolnivalók közül semmiképp sem szabad kihagyni a helyi borokat és a gint. A ginből ráadásul kifejezetten finom koktélokat kevernek a bárokban, pomada néven.
Összegezve (4,5/5)
Az egyik barátom pár évvel ezelőtt azt mondta nekem, hogy ő minden évben Mallorcára utazott nyaralni. Egyszer viszont túl későre hagyta a foglalást és már nem olyan ajánlatot, amit megérte volna lefoglalnia. Nagyon elszomorodott. De mivel mindenképp nyaralni szeretett volna menni, ezért úgy döntött kipróbálja Menorcát, mivel azt találta Mallorcához a leghasonlóbbnak a leírások alapján. Azóta minden évben Menorcára jár nyaralni és Mallorcáról hallani sem akar már. Nem azt mondom, hogy igaza van ebben. Viszont azóta, hogy ott jártam már értem a filozófiáját. Menorca nem fog senkinek sem csalódást okozni, csak fel kell arra készülnie az embernek, hogy ez a sziget bizony nem olyan, mint a többi európai úticél. Menorca remek hely egy nyaraláshoz, én csak ajánlani tudom.