2021 vége a legtöbb országban ugyanúgy nézett ki: lezárások, szigorítások és tüntetések. Valahogy azt vettem észre, hogy egyre nagyobb és nagyobb undorral kelek fel minden reggel. A hírportálokat már inkább meg sem nyitottam. Hirtelen felindulásból úgy döntöttem, hogy elég volt! Leültem a számítógépem képernyője elég és elkezdtem keresgélni az elérhető fapados repülőjegyeket a melegebb országokba. A találatok között megjelent Lanzarote szigete is egyenesen Pozsonyból egy nagyon csak röhejes árért a Ryanair légitársaságon keresztül. Osztottam, szoroztam és az jött ki, hogy ettől jobb megoldást nem találok az idei amúgy is megritkított menetrendben. Meg is született az ötlet, hogy egyszerre két szigetet is felfedezek: elsőként Fuerteventurát, majd utána Lanzarotet. Hirtelen felindulásból lefoglaltam az utat, és pár napra rá vakon neki is vágtam a Kanári-szigeteknek. Végül is mi sülhet el rosszul abban, ha vakon elindulok a nagyvilágba szállás, autóbérlés és kompjegyek nélkül? Lássuk milyen látnivalók várnak az utazókra Fuerteventura szigetén, mi minden sült el rosszul és mi az ami ettől jobban tervezve sem jött volna össze.
Tartalom
Érdekességek Fuerteventuráról
- Fuerteventura a legöregebb a Kanári-szigetek közül. Több mint 20 millió éves. Vulkáni tevékenység eredményeként jött létre. Vulkánkitöréstől viszont nem kell aggódni, ugyanis az utolsó alkalommal erre 4000-5000 évvel ez előtt került sor.
- Corralejo tengerpartjai Európa 25 legszebb strandjai közé tartoznak egytől-egyig.
- Fuerteventura a második legnagyobb sziget a Kanári-szigetcsoporton belül. Ennek ellenére a sziget lakossága alig haladja meg a 122 000 főt. Ezzel Fuerteventura a legkisebb lakossággal rendelkező sziget az összes környező sziget közül.
- A szigetet Spanyolország Bioszféra Rezervátumként tartja számon. Rengeteg különleges madárfaj él itt. Ez a hely az ornitológusok számára egy valódi paradicsom.
- Betanciura városa különleges jelentőséggel bír Fuerteventura számára. 1593-ig ez volt az összes Kanári-sziget fővárosa. Ekkor viszont kalózok rohanták le a szigetet és porig rombolták Betancuriát. Ez után a várost a helyiek újraépítették és 1800-as évekig még mindig Fuerteventura fővárosa maradt. 1834-ben viszont Antiguát választották Fuerteventura lakosai az új fővárosuknak.
- Fuerteventura szigete a látnivalók sokaságán kívül még összesen 150km homokos tengerparttal is várja az utazókat. Tökéletes választás a búvárkodás, vitorlázás, horgászat és szörfözés szerelmeseinek.
- Akik szeretik a legendáknak, azok számára Fuerteventura különösen ajánlott úti cél. A mendemondák úgy tartják, hogy a sziget Atlantisz városának egy része volt.
- A fuerteventurai konyha legfőbb alapanyaga a kecskehús. A kecskék tejéből különleges sajtokat készítenek, míg a húsát sütve, illetve párolva fogyasztják a helyi lakosok.
- Miguel de Unamuno híres spanyol regényíró volt. Egy napon összeveszett Miguel Primo de Rivera diktátorral, aki bosszúból Fuerteventurára száműzte a spanyol szerzőt. Az író szerint jobb dolog soha nem történhetett volna, hiszen úgy feltöltődött energiával és ihlettel a szigeten, hogy megállás nélkül tudta ontani tollából az újabbnál-újabb műveket.
- Caleta de Fuste az egyik legnépszerűbb üdülőhely Fuerteventurán. Mi is itt szálltunk meg, és tökéletes választásnak bizonyult. Csak később tudtam meg, hogy a város a nevét egy rothadó halászhajóról kapta. Ezt annak köszönheti, hogy éveken át egy oldalra fordult arab halászhajó csúfította a város kikötőjét. Caleta de Fuste magyarul annyit jelent, hogy „A halászhajó öblében”.
- Puerto del Rosario városát pár évszázaddal ezelőtt még Puerto Del Cabras-nak nevezték. Ha magyarra fordítanánk ezt a nevet, akkor nagyjából annyit jelent, hogy „a kecskék kikötője”. Ez teljesen logikus név is volt, mivel a kecskék számítottak a legfőbb exportcikknek sokáig ebben a kikötőben. A város vezetése viszont egy turisták számára kedvezőbb nevet választott a városnak – így lett Puerto del Rosario. Ezzel egy baj volt csak: senkinek sem szólt erről előre, a város lakosai pedig nem lettek túl boldogak a névváltoztatástól.
- 1595-ben a brit Sir Walter Raleigh megpróbálta kolonizálni Tenerifet és Fuerteventurat. Mind kettő sikertelen próbálkozás volt. Fuerteventurát már előre könnyű sikerként könyvelte el, viszont nem számított a Sevillából érkező önvédelmi csodafegyverrel. Ezt a fegyvert „El Tigre-nek” nevezték és számtalan brit katona halálát okozta. A fölényes győzelmi terv csakhamar gyáva visszavonulássá változott.
- Tindaya hegyét Fuerteventura őslakosai szent hegynek tartották. A hegy belsejében számos sírhely található. A legnagyobb különlegességnek viszont a kövekbe vésett rajzok számítanak.
- Sokan azt hiszik, hogy a Kanári-szigeteket a kanári madárfaj után nevezték el. Valójában viszont ez pont fordítva volt!
- Fuerteventura Marokkó partjainál található az Atlanti-óceánban. Érdekesség, hogy ugyanazon a szélességi körön találjuk, mint Mexikót és Floridát.
- Fuerteventura neve a „Quelle forte aventure” kifejezésből származik. Magyarul ez annyit jelent, hogy „Micsoda hatalmas kaland”. Találóbb nevet a szigetre pedig keresve sem találhatnánk!
- A szörfösök imádják Fuerteventurát. Nem véletlenül! Nyáron a passzátszelek miatt, télen pedig a hatalmas hullámoknak köszönhetően Fuerteventurától kevés ettől jobb hely létezik szörfözéshez.
Az utazásunk Fuerteventurára
Hol is kezdjem? A foglalásom után őrülten felgyorsultak a dolgok. Indulás előtti nap még a biztonság kedvéért foglaltam az első pár napra szállást, majd legyintettem egyet – lesz ami lesz, legfeljebb alszok a tengerparton. Egy-kettő el is érkezett az indulás napja. Hajnalban izgatottan keltem fel. Gyorsan összecsomagoltam a hátizsákomat, és elindultam a repülőtérre.
Út közben egyszer csak elkezdett vibrálni a telefonom a zsebembe. Kivettem a zsebemből és elkapott a röhögés. A booking.com írt üzenetet, hogy törölték a szállásomat. Semmi konkrét indoklás, csak egy szimpla üzenet mi szerint sajnos a hotel törölte a foglalásomat. Az az egy biztos támaszpont, amit a szállás jelentett az is ment a levesbe… Gyorsan felhívtam a Bookingot és egyenesen a szállást is. Mind a kettő a másikra mutogatott. Sőt a Booking még valami harmadik céget is belekevert a törlésbe. Közben már indult a repülőgépem én pedig ott tartottam, hogy szállás nélkül vágok neki az utazásnak. Egye-fene, felszálltam a repülőre és közben kifundáltam hogyan tovább. Igaz Lanzarote szigetére utaztunk volna elsőre, majd utána Fuerteventurára, de így a törlésnek köszönhetően lehetőségünk nyúlt megcserélni a sorrendet. Gyorsan foglaltam egy kompjegyet még felszállás előtt és reménykedtem, hogy nem sül el balul ez az utazás.
A Ryanair nem sokat lacafacázott. Indulás előtt megnézte, hogy oltva vagyok-e és ki-e töltöttem a spanyol beutazási papírokat. Minden rendben volt szerencsére. Maga a repülőút elég hosszú volt. Több mint 5 óra hosszan ücsörögtem összegörnyedve a majdnem két méter magasságommal a szardíniásdoboz méretű ülőhelyemen. Mögöttem egy vérbeli kisördög gyermek ült, aki épp megtanult fütyülni. Az utazás felében egy Vivaldit megszégyenítő füttykoncertet hallgattam tőle. Annyira azért nem zavart, valahogy nem izgatott semmi sem.
5 órás fütyülés után leszállt a repülő Lanzarote szigetén. Innen Playa Blanca városába kellett eljutnom, mivel onnan közlekednek a kompok. Ekkor újabb kellemetlenség fogadott. A repülőgépem 16:30-kor landolt és a komp 18:30-kor indult. Reálisan simán el kellett volna érnem még úgyis, hogy a tömegközlekedés egy órán át kering a környező falukban, amire Playa Blancaba érkezik. A gond az volt, hogy hétvége volt és minden órában pontban félkor indul a busz. A 16:30-as indulást természetesen lekéstem. Gondoltam sebaj, felpattanok a 17:30-as buszra. Döbbenten tapasztaltam, hogy minden órában pontban félkor közlekednek a buszok, kivéve 17:30-kor. Rögtön tudatosítottam, hogy ha tömegközlekedésre fogok várni, akkor nem érem el a kompot.
Jött is rögtön a következő ötlet. Majd taxival elmegyek Playa Blancába. Gyorsan megnyitottam a Google keresőjét: „How much is a taxi from Lanzarote airport to Playa Blanca„. Rögtön az első találatban megtudtam, hogy 55,- euróba kerül egy út. Szívás, a pár eurós buszjárat helyett 55,- eurót sehogy sem akartam kifizetni. Üldögéltem a buszmegállóban és néztem szomorúan magam elé: „Hogy a francba fogom elérni a kompomat?!” Közben ahogy unottan, az utazástól meggyötörve bámultam az embereket bevillant egy remek ötlet. Majd találok valakit aki szintén abba az irányba tart, mint én és elosztjuk a taxiköltségeket. Leszólítottam körülbelül 10 embert, senki sem akart velem taxizni. Rögtön elvetettem ezt az ötletet is. Közben az óra egyre vészesebben ketyegett.
Ahogy az idegenekkel beszélgettem észrevettem, hogy más színű buszok is közlekednek. Az egyiket követve pár száz méter után eljutottam a repülőtér melletti nagy buszmegállóhoz. Rengeteg busz állt itt és mindegyiken utazási irodák logói szerepeltek. Rögtön rájöttem, hogy a nagyobb hotelek transzfert is biztosítanak a klienseiknek. Egy gyors internetes keresés után megtudtam, hogy ezeket lefoglalhatják azok az emberek is, akik nem utazási irodán keresztül utaznak. Egyetlen feltétele van csak: 4 nappal indulás előtt meg kell ezt tenni. Én közvetlenül indulás előtt szerettem volna ezt megtenni. Odacammogtam az értékesítési ablakhoz és felmértem ki üldögél benn. Egy olyan spanyol nőt láttam, akitől még a görög mitológia hőse, Herkules is megijedt volna. Bunkó tekintetét csak a csúnyasága múlta felül. Sebaj, beszédbe elegyedtem vele angolul.
- Jó napot hölgyem! Gyönyörű ez a sziget. Melyik busz megy Playa Blancába?
- (Spanyolul morgott valamit)
- Jó napot hölgyem! Gyönyörű ez a sziget. Melyik busz megy Playa Blancába? – ismételtem még egyszer a kérdést.
- Van jegyed? Csak az mehet a busszal, akinek van jegye.
- Nincs jegyem, mert csak ma foglaltam a szállást.
- Ha nincs jegyed, akkor nem mehetsz.
- De én ma foglaltam, Playa Blancába kell jutnom a hotelembe!
- Melyik hotelbe foglaltál?
- (Gyorsan elkezdett járni az agyam, és bevillant, hogy minél menőbb hotelt mondok annál sanszosabb, hogy felenged a buszra. Elővettem a telefonomat és bookingon beállítottam a filtert a legdrágább hotelekre Playa Blancába. A keresés eredménye egy olyan öt csillagos rezort lett, amiben még Lewis Hamilton is örömmel szállna meg.) Ez az én hotelem.
- (Láttam az arcán, hogy tudatosította, valószínűleg befolyásos ember vagyok, ha ott szállok meg. Előkapott egy papír köteget és megszólalt) Most az egyszer adok el jegyet, de legközelebb 4 nappal előre foglaljon!
- (Elmosolyodtam) persze ez csak természetes.
Gyors futás a buszra, 17:10, remek még elérem a kompot. Az ilyen iránybuszoknak hatalmas előnyük, hogy sehol máshol nem állnak meg, csak az adott városban. A jegy 7,- euróba került, és gyakorlatilag úgy haladt a busz, mint egy taxi. Ha esetleg ilyen buszt szeretnétek foglalni, akkor itt megtehetitek az utazásotok előtt. Egyetlen gond volt már csak. A hotel amelyet mondtam kilométerekre volt a kikötőtől. Szóval le kellett szállnom valamelyik másik hotelnél. Gyorsan megnyitottam a Google térképet és az első adandó alkalomnál elsomfordáltam a leszálló emberek között. 18:15-re a kikötőbe értem és már a kompon is találtam magam Fuerteventura felé.
Kompok a Kanári-szigetek között
A Kanári-szigeteket rendszeres kompjáratok kötik össze. Ezek nagyon-nagyon olcsón foglalhatók, csak van egy „aprócska” szépséghibája a dolognak. Az olcsó árak mindössze a szigetek lakosai számára elérhetőek. Azoknak az embereknek, akik nem laknak a Kanári szigeteken általában négy, vagy ötszörös áron értékesítik a kompjegyeket a társaságok. Sajnos ezt nem is lehet megkerülni. Körülbelül azon az elven üzemeltetik a kompjaikat, hogy a helyi lakosokat elviszem veszteségesen, míg a turistákat bőségesen megkopasztom. Költői kérdés: Hol van ilyenkor az Európai Unió egyenjogúsága?
Szerencsére Fuerteventurat és Lanzarotet mindössze 15 kilométer válassza el egymástól. Ez a táv olyan rövid, hogy ha a Kanári-szigetek Norvégiához tartoznának, akkor már felhúztak volna egy hidat, vagy egy alagutat a két sziget között nagy valószínűséggel. A Kanári-szigetek között három nagyobb társaság kompjai közlekednek. Ezek a következők:
Számunkra a Lineas Romero jött ki a legolcsóbbra, úgyhogy őket választottuk. A másik két társaság kompjai nagyobbak és azok autókat is szállítanak a szigetek között, gondolom ezért is drágább az ára. Gyalogszerrel viszont egyáltalán nem érte meg a felárat. A menetrendet az összes sziget között a directferries weboldalon találhatjátok meg. Ezek után érdemes az egyes társaságok weboldalán külön lefoglalni a jegyeket – így pár euróval olcsóbbra jön ki.
A Fuerteventura – Lanzarotet én végül is a Viator oldalon foglaltam le. A directferries 40,- eurós ajánlatot dobott ki oda-vissza. A Viatoron pedig megtaláltam ugyanezt 35,- euróért. Nem nagy spórolás, de két korsó sörre már elég volt. Ráadásul így megtudtuk nézni a látnivalók többségét Fuerteventura és Lanzarote szigetein is. Az összes sziget közötti útvonal közül ez messzemenőkig a legolcsóbb. A Többi szomszédos sziget között a jegy egy irányba 40-50,-euró között kezdődik általában. Ha pedig többet hajóztok, mint egy szigetnyi távolságot pl. Lanzaroteról Gran Canaria-ra, akkor a határ a csillagos ég. Sok esetben érdemesebb akkor már a szigetek között repülni a Binter Canarias és a Canaryfly légitársaságokkal.
Légiközlekedés Fuerteventura szigetére
Fuerteventura legolcsóbban Bécsből elérhető a Ryanair járataival. Budapestről sajnos már többször is elvérzett a járat, legutóbb a Wizz Air próbálkozott meg vele 2021-ben sikertelenül. Lanzarote szigetére a Ryanair repül Pozsonyból, Budapestről és Bécsből is. Sokszor a legolcsóbb megoldás Lanzarote szigetére repülni, majd átkompozni Fuerteventurára. Gondolom sokatokban felmerül, hogy ha van egyenes járat Fuerteventurára miért bonyolítottam így meg az egészet. Az indok nagyon egyszerű. Mi is így repültünk ide, egészen pontosan Pozsonyból. A pozsonyi indulásnak rengeteg előnye volt számomra:
- A lakóhelyemhez ez a legközelebbi repülőtér.
- Amikor indultunk, akkor még nem indította újra a budapesti járatát a Wizz Air.
- Bécsből csak méregdrágán árulták a fuerteventura-i jegyeket.
- Lanzarote a poszt írásának pillanatában elérhető Budapestről, Pozsonyból és Bécsből is. A két repülőtért mindössze 53 kilométer válassza el egymástól. Elég abszurd, hogy Pozsonyból Lanzarotera indított járatokat a Ryanair – nem is bírja tölteni a repülőgépeket. Tippre ez az útvonal nem sokáig marad benn majd a foglalási rendszerben.
- Nekem viszont kapóra jött ez a helyzet mivel rekord alacsony áron tudtam repjegyeket venni. A retúr repülőjegy mindössze 23,- euróba került.
- A komp ára Lanzarote és Fuerteventura között oda-vissza mindössze 35,- euróba kerül. Még ezt kifizetve is olcsóbbra jöttem ki, mint egy egyenes járattal.
- Ennek köszönhetően megtudtam nézni a látnivalók többségét Fuerteventura és Lanzarote szigetén is.
A reális ár amúgy egy fuerteventurai repülőjegyért 70-80,- eurónál kezdődik főszezonon kívül. A nyári hónapokban ennek az árnak akár a többszöröse is lehet egy retúr repülőjegy értéke. Örök igazság a légi közlekedésben, hogy minél nehezebb az utazási helyzet a fapados légitársaságok annál jobban pedáloznak az utasokért.
Hotelek és egyéb szállások Fuerteventura szigetén a látnivalók közelében
Már besötétedett mikor a komp befutott Corralejo városába. Kicsit furcsa is volt sötétben hajózni, még soha nem volt ehhez szerencsém. A komp kikötött, az a pár utas pedig álmosan elhagyta a fedélzetet. Csak két dologra tudtam gondolni: Az első az volt, hogy éhesebb vagyok mint Son Goku Dermesztővel vívott harca után a Dragon Ball című japán mesében, a másik meg, hogy Ideje szállást keresni. Úgy döntöttem, hogy a gyomrom várhat ezért gyorsan körbe néztem, hogy melyik a legolcsóbb elérhető hotel. Booking.com-on azt láttam, hogy szinte nincs egy elérhető hotel sem. Ami meg maradt az korántsem az olcsó szállások közé tartozott. Körülnéztem Tripadvisoron és Hotelscombined-on is. A Hotelscombined weboldalon megjelent pár olyan hotel is, amely Bookingon nem volt fenn. A Hesperia Bristol Playa jött ki legolcsóbbra – 84,- euró/éjszaka/szoba. Nem szoktam ennyit fizetni egy szállásért, de úgy döntöttem, hogy első éjszakára megteszi, a többire majd találok valami olcsóbbat. Úgyis lett, jöhetett a nagy falatozás!
Hol érdemes megszállni?
A szigeten három nagyobb turistaközpont van. Mindegyik más fajta utazónak ajánlott:
- Corralejo – a legfiatalosabb város a legpezsgőbb éjszakai élettel. Rengeteg kiváló étterem, élőzene és kültéri rendezvények várnak az utazókra itt. A legszebb látnivalók Fuerteventura szigetén pont ennek a városnak a környékén találhatók.
- Morro de Jable – a romantikára vágyó párok számára talán ez a legjobb hely. Nincs is attól jobb, mint amikor az ember azzal sétálhat a naplementében, akit szeret.
- Cala de Fuste – A legcsaládiasabb tengerpart. Ezt a várost leginkább a kisgyermekekkel érkező szülőknek ajánlanám – minden adott ahhoz, hogy a kis lurkók és a szülők is egyaránt jól érezzék magukat.
Ajánlott szállások
Budget szállás: La Casita di Fuerte
Az egyik legolcsóbb szállás a szigeten. Remek értékelésekkel rendelkezik és egyenesen Caleta de Fuste városában található. Ez a város a fekvésének köszönhetően kiváló kiindulópont azoknak, akik az egész szigetet szeretnék felfedezni. A hotel gyalogos közelségre található a tengerparttól és még medencével is rendelkezik. A reggeli mindössze 8,-euróba kerül személyenként.
Az arany középút: Meliá Fuerteventura
Ez a 4 csillagos hotel közvetlenül Costa Calma partján található. Ezen belül is a hotel homokdűnékkel van körülvéve és közvetlenül a Sotavento partszakaszon található. A hotel többek között 4 szabadtéri medencével (ebből egy 75 méteres, tengervizes medence és egy csúszdákkal ellátott gyermekmedencével) rendelkezik. A hotelben még wellnessrészleg és vízsportközpont is található.
A legjobb luxusszállás: Iberostar Selection Fuerteventura Palace
Ha Spanyolországról van szó és luxusszállásban gondolkodik az ember, akkor az Iberostar hotellánc a legjobb választás. Az all-inclusive szolgáltatást teljesen új szintre emelték az öt csillagos hotelkomplexumaikban. A hotel fotói többet mondanak minden szónál, szóval inkább nézzétek meg és ha a pénztárcátok megengedi, akkor mindenképp ezt foglaljátok le.
Ha a fenti három hotel közül egyik sem felel meg az elképzeléseidnek, akkor még mindig érdemes körül nézned a Booking.com akciós ajánlatai között:
Booking.comA Kanári-szigeteken egy dologra nagyon figyeljetek oda szállásfoglalásnál. Fűtés sehol sem volt, ahol megszálltunk. Pedig bejártunk két szigetet és három szállást is. Ráadásul mindenütt vékony lepedőt adtak csak takarónak. Az éjjelek azért elég hidegek, így sokszor arra riadtam fel, hogy vacogok. Sokáig nem értettem, hogy tudnak a nők zokniban aludni – most már teljesen világos számomra is. Becsszó, soha többet nem nevetek ki egy csajt sem ezért.
Autóbérlés Fuerteventura szigetén
Kell-e autóbérlés, vagy sem. Ez itt a nagy kérdés. Én mindenképp szerettem volna a lehető legtöbbet látni Fuerteventura szigetéből és a látnivalók többségére is kíváncsi voltam. Úgy érkeztem a szigetre, hogy mindenképp bérlek autót és így is történt. Az ott tartózkodásom alatt sikerült mindenhova eljutnom, ahova szerettem volna és autó nélkül ez nem lett volna lehetséges. Fuerteventura hegyvonulatai az igazán különleges látnivalók közé tartoznak és oda tömegközlekedéssel nem lehetne eljutni. Ugyanúgy sok különleges tengerpart is csak nehézkesen megközelíthető a buszokkal és leggyakrabban azok is menetrendet nem ismerve összevissza közlekednek.
Viszont! Ha nem érdekelnek annyira a látnivalók Fuerteventura szigetén és csak a tengerparton szeretnél pihenni, akkor abszolút fölösleges az autóbérlés. Buszokkal el lehet jutni Corralejoba is, Cala de Fustebe és Morro de Jableba is. Igaz legtöbbször át kell szállni Puerto del Rosario-ban, viszont ezzel rengeteg pénzt meg lehet spórolni. És még azon sem kell így veszekedni majd anyukának és apukának, hogy ki sörözik az nap este.
Pár autóbérlési tanács, tanulj a hibáimból:
Ne hagyd az utolsó pillanatra, mint én! Aki előre foglal, sokkal jobb ajánlatok közül válogathat, mint azok az utazók, akik csak sodródnak az árral. Amikor reggel felkeltem Corralejo-ban és elkezdtem az autókölcsönzőket végigjárni, akkor sorban közölték velem, hogy nincs kiadó autójuk már, későn jövök. Nagyjából az ötödik autókölcsönzőben (Azt hiszem Wendy’s Rent a Car volt a neve) elmosolyodott a csajszi és azt mondta, hogy van még szabad autója. A szám fültől-fülig ért, és megnyugodtam. Viszont 4-5 mondattal később közölte, hogy csak Corralejo területén használhatom az autót és nem szállhatom meg a sziget északi részén kívül. Először azt hittem csak hülyéskedik… Aztán mikor láttam, hogy komolyan gondolja akkor felálltam és szó nélkül elsétáltam. Ezek után felpattantam az első buszra, amely elvitt a fővárosba Puerto del Rosario-ba. A Google Maps azt írta, hogy az autókölcsönzők a kikötőben találhatóak, szóval elindultam oda gyalog a buszmegállóról. Nagyjából 15-20 perc séta után szomorúan tudatosítottam, hogy az autókölcsönzők zárva vannak. A pandémia ide is megérkezett úgy néz ki, csak a Google Maps-t elfelejtették frissíteni. Irány vissza a buszmegállóba, majd a repülőtérre.
A repülőtéren végig kérdeztem az összes ablakot, kinek van szabad autója és, hogy ki mennyi pénzért bocsájtja rendelkezésemre. Nem voltak szívbajosak, az biztos. Végül is 60,- eurós napidíjért, letét nélkül, teljes biztosítással kaptam egy Hyundai i20-at. Soha nem vezettem eddig még Hyundai-t, de azt hiszem nem is fogok kapálódzni érte ezek után sem. Amennyiben előre lefoglaltam volna az autót, akkor nagyjából 35 százalékot spórolhattam volna. A Rentalcars és a Discovercars weboldalakon keresztül napi 40,- euróért lehet már Citroen C3-at foglalni. Érdemes mind két oldalon összehasonlítani az árakat, ugyanis néha az egyik, néha a másik az olcsóbb.
Ha tehetitek, akkor a Goldcar és az Interrent cégeket kerüljétek el jó messziről. Rengeteg rosszat hallani róluk, ahol tudják lehúzzák az embereket. Mellesleg hiába két különböző cégként szerepelnek a keresőkben, egy és ugyanaz a két vállalat. Még egy utolsó gondolat: ahogy átfutottam a kölcsönzők feltételeit, egytől egyig az összesben benne volt, hogy az autókat NEM lehet átvinni az egyik szigetről a másikra komppal. Az interneten találtam pár bejegyzést, hogy egyeseknek kivételesen megengedték, a gyakorlatban ez ott tartózkodásom során nem volt lehetséges.
A legjobb látnivalók Fuerteventura szigetén
Cofete strandja
Kétségkívül a sziget legjobb tengerpartja. Viszont nem lesz könnyű dolga annak, aki ezt a csodát látni szeretné. A legjobb látnivalók általában a legfélreesőbb helyeken található, ennek a tengerpartnak az eléréséhez is keresztül kell vágin Fuerteventura teljese szigetén. Cofete beachet Fuerteventura legdél-nyugati csücskében találhatjuk. Morro Jable városáig sima ügy az út. Ez után a város után pedig maga a pokol. Gondolom mindenki ismeri a falusi kavicsos földutakat. Most képzeljetek el, egy ugyanilyen földutat 22 kilométeren keresztül. Ráadásul az út egy része egy hegyvonulaton halad keresztül. Friss jogosítvánnyal rendelkezőknek határozottan ajánlom, hogy ne itt próbálják ki a tudásukat.
Az autóbérlés során annyit mondtak számunkra, hogy ne hajkurásszunk az utakon kívül. Mi úgy értelmeztük, hogy ez a földút még „útnak” számít. Ha viszont baj történt volna, akkor az autókölcsönző nem biztos, hogy ugyanígy értelmezte volna a szabályokat. Később mikor már leadtuk az autót és visszamentünk Lanzarote szigetére, akkor az autókölcsönzőtől rákérdeztünk, hogy is van ez. Ők azt mondták, hogy a föld utak csakis összkerékmeghajtással rendelkező autókkal használhatók. Valahogy éreztem én is, hogy nem a mi kis Hyundaiunknak való ez az útvonal.
Az út körülbelül egy órát vesz igénybe Morro Jable városából csak oda! Ha meghallgattok egy jó tanácsot, akkor indulás előtt rendesen felkészültök az útra. Pakoljatok be egy pár szendvicset, 2-3 liter üdítőt és láda sört. Út közben egyetlen-egy étterem van csak Cofete-ben, az sem túl bizalomgerjesztő…
Amíg a tengerpartra oda nem értem végig azon gondolkodtam meg-e érte ez a tömérdek szenvedés a szűk hegyi utakon. Ahogy megérkeztünk Cofete beach parkolójába, szertefoszlott minden kételyem. Ez GYÖNYÖRŰ, kiáltottam csillogó szemekkel. Rengeteg tengerpartot láttam már az életemben, de ez határozottan bekerült a TOP 5 közé. Ha Fuerteventura szigetén jártok, és a látnivalók közül csak egyet néztek meg, akkor mindenképp ez legyen az.
Corralejo Nemzeti Park
Ez a hely kissé emlékeztet Maspalomas városára, Gran Canaria szigetéről. Homokdűnék ameddig csak a szem ellát. Ha látta valaki a Dune című filmet, akkor simán azt gondolhatná, hogy itt forgatták. Szerencsére itt viszont nem élnek óriás mindent felfaló giliszták a homok mélyében.
Ennek a partszakasznak nagy előnye, hogy sokkal könnyebben megközelíthető, mint Cofete beach. Két út is halad a part mellett. Az újabb építésű útvonal távolabb esik a parttól, ezért a kilátás sem olyan szép. Cserébe viszont gyorsabb, mint az öregebb szakasz. Én mindenképp az öregebb utat ajánlom. Sokkal szebb kilátást biztosít, ráadásul a legtöbb helyen elég egy satuféket nyomni, leparkolni az út mellett és pár perccel később már bele is vetheti az ember magát a tenger hullámaiba.
A parton több helyen is lehet szörföt bérelni, mi is adtunk neki egy esélyt. Azt gondoltam, ha már Fuerteventurán járok és mindig is vonzott a szörfös élet, akkor adok neki egy esélyt. Mint kiderült nem is olyan egyszerű meglovagolni a hullámokat. Amikorra az egyik oldalon nagy nehezen felmásztam a szörfdeszkára, addigra a hullám beleborított a tengerbe a másik oldalon. Sebaj, legközelebb oktatóval vágok neki – így is hatalmas élmény volt!
El Cotillo városkája és eldugott strandjai
El Cotillo alig fél óra autókázásra található Corralejo városától. Érdemes északon haladni, igaz ez egy kisebb kerülőt jelent – de legalább végig a tengerpart mellett róhatjuk a kilométereket. Északon egymást váltják a vulkanikus sziklás tengerpartok és az aranysárga homokos tengerpartok. Mi csak szimplán leparkoltunk az egyiknél és elindultunk gyalog felfedezni a partszakasz zegzugait.
Út közben arra lettem figyelmes, hogy egy helyen a vulkanikus kövek olyan alakzatba vannak összerakva, mint ahogy a fenti képen látható. Nézegettem egy darabig, de nem jöttem rá mi értelme ennek. Aztán észrevettem még egy ilyen kőrakást, amiből hirtelen egy 85éves őszhajú bácsi állt fel anyaszült pucéran. Ekkor leesett, ezek nudibunkerek! Legalábbis én így neveztem el őket. Kisgyermek koromban én is bunkert szoktam mindig építeni nagyszüleim udvarán. Igaz nem szoktam pucérkodni benne. Ezek a nudibunkerek viszont tökéletes menedékként szolgálnak az ádámkosztüm rajongóinak. Ha te is szereted a pucér testeden érezni a lenge szellő áradatát, akkor ajánlom, hogy korán foglalj el egy nudibunkert, mivel délelőtt amikor ott jártunk már szinte az összes tele volt.
Ha El Cotilloba veszitek az irányt, akkor mindenképp álljatok meg a Pizzeria Marameo-ban. Első pillantásra egy lepukkant lebujnak néz ki, valójában viszont életem egyik legfinomabb pizzáját itt ettem. Nem szoktam a blogon éttermeket kiemelni, viszont ez a hely ár/érték arányban verhetetlen. Tökéletes pizza nem létezik, de ennek a helynek sikerült annyira megközelítenie, amennyire csak lehet.
Lobos szigete
Fuerteventura nem eléggé világvége számodra? Szeretnél még jobban elvonulni az emberektől? Akkor fogd a kis hátizsákod, fizess be egy hajóútra Isla de Lobos szigetére. Ez a pici sziget teljesen lakatlan. 2019-ig külön engedélyre volt szüksége az utazóknak Lobos felkereséséhez, a COVID-19 miatt viszont lényegesen megcsappant a kiadott engedélyek száma ezért a spanyol kormány úgy ítélte meg, hogy jelen helyzetben fölöslegesek az engedélyek és bárki szabadon látogathatja a szigetet. Gyalog kevesebb mint 4 óra alatt körbe lehet sétálni délről északra, majd északról vissza délre a szigetet. Ha szeretnél pár órát magad lenni a gondolataiddal, akkor ez egyáltalán nem rossz ötlet. Azzal számolj, hogy a szél végig erősen fújni fog – nem is kicsit.
Sotavento lagúna
Képzel el egy olyan tengerpartot, amely több kilométer hosszú bármerre is elnézel. Legyen az jobboldal vagy, baloldal – mind két irányba csak homokos tengerpartot látsz. Ez a Jandia-félsziget. Ezen a hosszú partszakaszon a Sotavento lagúna még egy különlegességgel büszkélkedhet. Az apály és a dagály hatására létrejött egy kisebb lagúna a parton belül. Lényegében egy homoknyelv benyúlik a tengerbe. Ha szeretnél egy jót piknikezni, akkor ülj ki erre a homokfélszigetre és szinte minden oldalról gyönyörködhetsz az óceánban. Azt már egyébként említettem, hogy ez a strand is valódi szörfös paradicsom? Ezen a strandon rendezik minden évben a windsurfing világbajnokságot.
Betancuria és a hegyek körülötte
A sziget történelmi központja Betancuria városa. Az egykori főváros ma már turisztikai központként működik. A fehér házak és zöld pálmafák egy valódi egzotikus helyszínt biztosítanak. Számomra viszont nem is Betancuria volt a legnagyobb látnivaló, hanem az út oda. A szerpentineken kanyarogva néha az életemért imádkoztam, máskor pedig arra gondoltam, hogy pontosan ezért jöttem a Kanári-szigetekre. Kevés ennyire fotogén helyet találtok a szigeten, mint a Parque Rural de Betancuria hegyvonulat. Érdemes út közben megállni a következő kilátóknál: Mirador de Guise y Ayose, Mirador Las Peñitas, Mirador Barranco del Aceituno.
Ayui beach
Mivel nem szerettük volna az éjszakát Cofete strandján tölteni, ezért időben el kellett indulnunk. El sem tudom képzelni az utat sötétedés után visszafele… Út közben azon gondolkodtam, hogy milyen jó lenne még elcsípni a napnyugtát egy szép tengerparton. Gyors keresés után rátaláltunk Ayui beach-re. Végül is ez lett a tökéletes választás. Teljesen más hangulata volt, mint Cofete-nek. A sziklás partszakasz rengeteg kisebb-nagyobb barlangot rejt. Fürdeni itt nem lehet, nagyon veszélyes. A kilátás és az isteni friss tengeri kaja a parton viszont kárpótol mindenért.
Engem ez a strand leginkább Máltára emlékeztetett. Bizonyára sok mindenki emlékszik még az összeomlott Azúr-ablakra Gozo szigetén. Sajnos az a látnivaló ma már csak történelem. Ayui beachen viszont van egy nagyon hasonló kősziklában tátongó ablak. Aki a máltairól lecsúszott az itt még bepótolhatja. A vájatba le lehet mászni, és az ember a saját bőrén tapasztalhatja meg az óceán erejét.
A szikla tetejére is könnyedén fel lehet mászni. Sőt nem is mászásnak nevezném, inkább csak könnyű sétának. Felülről mérföldekre el lehet látni. Láttam egy nyugdíjas házaspárt, akik két borospohárral és üveg Chardonnay-el üldögéltek a parton és abban gyönyörködtek, ahogy eltűnik a nap a tenger hullámai között. Eltudsz képzelni ettől szebb öregkort? Én nem.
Faro de la Entallada
Amikor megláttam a fényképet erről az épületről a kötelező látnivalók listáján, akkor csak legyintettem egyet: ha marad rá időnk, akkor megnézzük. Egyszer csak azt vettem észre, hogy nem messze a világítótoronytól haladunk el – így hát le is tértem az irányába. Ahogy egyre közelebb értem a világítótoronyhoz úgy tudatosítottam, hogy ide bizony megérte letérni. Ahogy közeledtem az út egyre szűkebb lett, a hegyek egyre magasabbra nyúltak. Az utolsó pár kanyart már majdnem verejtékezve vettem be a sziklaszélén.
Amint felértem a csúcsra kinyitottam a kocsi ajtaját. Döbbenten tapasztaltam, hogy a szélnek orkán ereje van, majdnem letörte az ajtót. Figyeljetek oda mielőtt kinyitjátok az ajtót, itt tényleg érezni lehet, hogy milyen parányi az ember valójában a természet erejéhez képest. Fenn egy lenyűgöző kilátó várt. A legenda szerint szép időben el lehet látni egészen Afrikáig is innen, mivel ez a legközelebbi pontja a Kanári-szigeteknek a kontinenshez. Pár fotót készítettem és már mentünk is tovább. A természet erejével nem jó dacolni, ráadásul még valahogy le is kellett vezetnem a hegyről. Lefele meg még rosszabb volt, mint felfele – mivel a korlát nélkül szakadékszélén kellett irányítanom az autót. Szerencsére csak egy autó jött szembe, az is jókor… Viszont nem tudom elképzelni csúcsidőben, hogyan kerülgetik ki egymást a tapasztalatlan sofőrök ezen az útszakaszon.
Playa de Garcey
A repülőtéren még az indulás napján megnéztem, hogy milyen látnivalókat nem szabad kihagyni. Egyszer csak rábukkantam egy öregebb blogbejegyzésre, ahol egy kettészakadt hajóroncsról posztolt az utazó. Az SS America 220 méter hosszú hajó volt és 1994-ben süllyedt el. Nem tudom, hogy miért de imádom a hajóroncsokat nézegetni. Zakynthoson a Navagio beachen, úgy itt is az érdekelt a legjobban, itt is úgy éreztem, hogy ezt kötelező látnom.
Ismét egy földút vezetett az áhított tengerpartomra. Ezúttal sokkal rövidebb távon kellett vezetnem, mint Cofete beachre. Az út sem volt annyira vészes, kivéve az utolsó pár száz métert. Mikor már nagyon rosszá vált az út, akkor úgy döntöttem, hogy leparkolom az autót és gyalog megyek tovább. Érkezés után szomorúan konstatáltam, hogy a hajóroncsnak hűlt helye. Habár, ez nem teljesen igaz. A távolban a hullámok között felvillant egy rozsdás vasdarab. Valószínűleg a roncs oldalra dőlt és elmerült a mélységben.
Mondhatnánk azt is, hogy fölösleges volt oda autókáznom. Viszont ez nem igaz. A tengerpart szinte csak a miénk volt. Senki sem volt a közelben két horgászt leszámítva. Nem sokkal később ők is szedték a sátorfájukat, szóval teljes magányban élvezhettük a partot. Közben rájöttem, hogy valahol ebben rejlik a Kanári-szigetek valódi szépsége.
Winter Villa
Cofete beach felé haladva a távolban felsejlik egy épület sziluettje. Ez a Winter Villa. Ez a rejtélyes épület számtalan kérdést felvet. Hogy volt képes valakit ezt az épületet felépíteni ilyen távoli és félre eső helyen? Ma is elég veszélyes az útszakasz ide, akkoriban még veszélyesebbnek kellett lennie. Valószínűleg akik itt laktak nagyon csak el szerettek volna bújni a világ elől. Miért? A legendák szerint ez az épület a második világháború elvesztése után a német náci tisztek búvóhelyeként szolgált. Egyesek azt állítják, hogy maga Hitler és Eva Braun is itt bujkáltak. Mások azt állítják, hogy egy radarállomás volt a német tengeralattjárók és repülőgépek számára. Valószínűleg soha sem kapunk ezekre a kérdésekre választ már. Ha érdekelnek az izgalmas és rejtélyes történelmi látnivalók, akkor a Winter Villát mindenképp vedd fel a bakancslistádra Fuerteventura szigetén.
Puerto del Rosario
A sziget fővárosa Puerto del Rosario. Ne legyenek túl nagy elvárásaitok ezzel a várossal kapcsolatban. A város egy lepukkant település, egy közepes tengerparttal és egy pár átlagos étteremmel. A leghasznosabb dolog amit Puerto del Rosarioban tenni lehet az az, hogy átszállsz egy másik buszra és tovább mész innen. Látnivalók itt igazából nincsenek, de cserébe ide fut be az összes busz, így ez Fuerteventura legfontosabb központi települése. Turizmusra viszont alkalmatlan. Igazából én is csak azért említem meg, hogy ha valaki Puerto del Rosarioban találna olcsó szállást, akkor ne erőltesse. Fizessen hozzá még egy pár eurót inkább extrában és cserébe teljesen más valójában ismerheti meg a szigetet.
Egyéb fizetős programok és látnivalók Fuerteventura szigetén
- Örökítsd meg egy profi tengerparti fotózáson a vakációdat Corralejo-ban – 110,- EUR
- Privát romantikus 4 óra hosszú kirándulás vitorlással pároknak a naplementében Corralejoból – 125,- EUR
- Retúr kompjegy Fuerteventura és Lanzarote között, bármelyik irányban felhasználható – 35,- EUR
- A legjobb hajókirándulás Fuerteventura szigetén! Irány a nyílt óceán üvegfenekű hajóval! – 59,- EUR
- Tanulj meg búvárkodni! 2 órás könnyű merülés kezdőknek is búvárengedély nélkül Caleta de Fusteban! – 88,- EUR
- Lovaglás Fuerteventura vadregényes tájain keresztül a legszebb látnivalók körül – 153,85,- EUR
- A legolcsóbb transzfer Isla de Lobos-ra oda-vissza Corralejoból – 16,50,- EUR
- Tanulj meg SUP-ozni! Privát oktatás 1,5 órás bérléssel az árban – 35,- EUR
- 1,5 órás delfin és bálnales kismotorcsónakkal Morro Jable városából – 35,- EUR
- 4 órás szörfoktatás profi szörftanártól egész napos bérléssel az árban – 46,16,- EUR
- Katamarán kirándulás Fuerteventura legszebb tengerpartjai körül – 60,- EUR
- Irány Isla de Lobos vitorlással és ebéddel az árban – 75,- EUR
- Bérelj hegyi biciklit Corralejoban egy napra – 11,43,- EUR
- Bérelj elektromos biciklit Corralejoban egy napra – 30,13,- EUR
- Sznorkelezős kirándulás a nyílt óceánon Caleta de Fusteből – 25,- EUR
- Segway kirándulás Corralejo strandjai körül – 38,98,- EUR
- Jóga kirándulás Isla de Lobos-ra Corralejoból – 35,- EUR
- Quad és buggieszafari Corallejoból – 75,- EUR
- Quad és buggieszafari Costa Calmaból – 96,- EUR
Összegezve
Árszínvonal Fuerteventura szigetén (2/5)
Fuerteventura egyáltalán nem számít a drága úti célok közé. Ha valaki nem ragaszkodik a 4-5 csillagos hotelekhez, akkor 20-25,- euróért megszállhat már éjszakánként. Egy pizza 8-9,- euróba, egy korsó csapolt sör nagyjából 3,- euróba, egy kapucsínó 2,- euróba kerül. Az élelmiszerárak kicsivel drágábbak, mint idehaza. Cserébe a látnivalók többsége ingyenes Fuerteventura legtöbb részén, ez úgy érzem kompenzálja a drágább élelmiszer árakat.
Látnivalók Fuerteventura szigetén (4/5)
A legfontosabb látnivalók Fuerteventura szigetén a következők: Cofete strandja, Corralejo Nemzeti Park, El Cotillo városkája és eldugott strandjai, Lobos szigete, Sotavento lagúna, Betancuria és a hegyek körülötte, Ayui beach, Faro de la Entallada, Playa de Garcey, Winter Villa, Puerto del Rosario.
Éjszakai élet Fuerteventura szigetén (3,5/5)
Összehasonlítva Lanzaroteval és Gran Canariaval szerintem ezen a szigeten a legmozgalmasabb az éjszakai élet. Csak ehhez a megfelelő várost kell kiválasztani szállásunknak. Corralejo-ban rengeteg bár élőzenével próbálja becsalogatni a turistákat. A buliznivágyóknak leginkább a következő clubbokban érdemes körülnézniük:
Corralejo – Waikiki Beach Club, La Playa Bar Night Club Discobar, Flicks Karaoke & Disco Bar
Cala de Fuste – Pieros Cafe and Restaurante, El Faro Lounge Bar, The Flower Of Scotland
Morro de Jable – Mojo Beach, Tortuga Fuerteventura, Beach Bar Pasion Pirata, Atalaya Beach Bar
Helyi ételek Fuerteventura szigetén (5/5)
Kecske, kecske, kecske minden mennyiségben. A helyi mesterszakácsok minden létező módon elkészítik a kecskehúst. A kecsketejből a farmerok ízletes sajtokat készítenek. Ezen kívül még erősen dominál a spanyol konyha is. A tengeri herkentyűk, a grillen elkészített halak és a paella a legtöbb étteremben kapható. Ha nem annyira érdekelnek a látnivalók egy szigeten, Fuerteventura a konyhájával akkor is lenyűgöz majd. Egyet viszont le kell szögeznem. Bárhova is mentem Fuerteventurán, én rossz ételt sehol sem ettem. Nagyon odafigyelnek az éttermekben a minőségre és ezért bátran azt mondom, hogy ne féljetek próbálkozni az új ízekkel és a kívülről nem túl bizalomgerjesztő éttermekkel, nagy valószínűséggel isteni finomat esztek majd.
Összegezve (4/5)
- Repülőjegy Pozsony <-> Lanzarote: 23,- EUR/fő
- Kompjegy Lanzarote <-> Fuerteventura: 35,- EUR/fő
- Látnivalók Fuerteventura szigetén – 15,- EUR (szörfbérlés)
- Parkolás – 4,- EUR
- Szállás 4 éjszakára: 108,- EUR/fő
- Autóbérlés 3 napra: 180,- EUR (90,- EUR/fő)
- Együtt: 275,- EUR
Fuerteventura az egyik legkönnyebben elérhető biztonságos úti cél. Nagy előnye, hogy Spanyolországhoz tartozik – így útlevélre sincs szüksége az embernek, ha ide szeretne utazni. Európán belül továbbra is a Kanári-szigetek a legolcsóbb megoldás ahhoz, hogy elmenekülhessünk a hidegből a melegbe. Igen, a víz hideg lesz és nem biztos, hogy fürdeni fogsz. Igen a szél a legtöbb strandon tombolni fog és sokszor az agyadra fog menni. Viszont ekkor jusson eszedbe az, hogy idehaza télen -10 fok van, kinn az undorító locsi-fecsi időben ki sem tudnál mozdulni. Ilyen árak mellett pedig december közepén rövidnadrágban napozni egyáltalán nem luxus ma már. Habár visszavonom, mégis az. Luxus, kihagyni az ilyen lehetőséget.