Bár a célom mindig is a lehető legolcsóbb repülőjegyek levadászása, most úgy hozta a sors, hogy megengedhettem magamnak egy kis kényelmet. A Bécs – Los Angeles járat 12 óra hosszúságú repülőút és ez alatt az idő alatt még a világ legtürelmesebb embere is hajlamos besokallni. Én pedig korántsem vagyok a világ legtürelmesebb embere, szóval gondolhatjátok, hogy mennyire szeretek fél napot egy szűk kis székben kuporogni a magam két méteres magasságával. Idén szerencsére a szokásosnál olcsóbbak voltak a tengerentúli repülőjegy árak és meglepődve tapasztaltam, hogy az economy, illetve a premium economy repülőjegyek között minimális az árbeli különbség. Ha hozzászámoltam volna a feladott poggyász árát, akkor pedig ugyanannyiba került a két osztályra a repülőjegy. Úgyhogy kipróbáltam helyettetek is a különbséget. A következő posztban összehasonlítom a sima economy osztály szolgáltatásait a premium economy osztállyal. A posztból kiderül, hogy megéri-e a többletkiadást az Austrian Airlines premium economy osztályáért. A végső válasz pedig egy kicsit meglepő és csöppet sem egyértelmű. Lássuk!
Tartalom
Austrian Airlines premium economy vs. business class
A premium economy osztály egy átmenetet képez a business repülőjegyek és az economy repülőjegyek között. Mondhatjuk akár úgyis, hogy a szegény emberek business osztálya. Alapjáraton a premium economy repülőjegyek ára a klasszikus economy repülőjegyek árának a duplájánál kezdődik. Jobb esetben „csak” 50 százalék a különbség a két jegytípus között.
A premium economy osztály nem elérhető az Austrian Airlines összes járatán, csak a hosszútávúakon. A rövidtávú európai járatokon igazából nem is éri meg azon gondolkodni, hogy business-t vagy economy-t foglaljunk. Ezeken a járatokon egy szimpla függöny válassza csak el a két osztályt. A business repülőjegy legnagyobb előnye az európai járatokon az, hogy a hat székes sorokban minden középső szék üresen marad. A légitársaság szerint így biztosan kényelmesebben utazhat az, aki business repülőjegyet vásárol. Ezen kívül még a business repülőjegyekhez jár az ingyenes belépés a repülőtéri váróba, az elsőbbségi beszállás, a poggyászt pedig már eleve tartalmazza a repülőjegy ára. Ami még szintén plusz, az az étel a repülőgép fedélzetén. Megéri viszont ez a többszörös felárat? Az európai rövidtávú járatokon biztosan nem.
Mi ebben a posztunkban a hosszútávú járatokra koncentrálunk. Ezeken a járatokon megtalálható a premium economy jegytípus is. Nézzük, hogy ez pontosan mit is tud.
Austrian Airlines premium economy – A repülőjegy ára
A premium economy repülőjegyek árazása nagyjából az economy ár másfél-kétszeresénél kezdődik. Ez az ár az útvonaltól, a töltöttségtől, és az időponttól is függ természetesen. Tehát aki a lehető legolcsóbban szeretne eljutni A pontból B pontba, annak a premium economy opció már eleve tárgytalan. Aki viszont hajlandó egy kicsit hozzáfizetni a repülőjegye árához némi kényelemért, annak a premium economy tökéletes opció lehet.
Austrian Airlines premium economy – A beszállás
Aki sokat repül hosszútávú járatokon, az már bizonyára megfigyelhette azt, hogy az emberket csoportokban engedik fel a fedélzetre. Először az első osztályt és a business osztály léphet be a repülőgép ajtaján. Ezután jön a premium economy, majd legvégül a sima földi halandók – a turistaosztály. Megéri? Hát ebben korántsem vagyok biztos. Számomra az, hogy kb. 12 perccel korábban leszek a repülőgép fedélzetén mint az economy repülőjeggyel rendelkező utasok nem nyújt semmilyen pluszot sem.
A hülye utasok pedig egy számomra a mai napig érthetetlen okból fogva úgyis ott sorakoznak majd a kapu előtt annak ellenére, hogy helyjeggyel rendelkeznek és senki sem foglalja el az ülőhelyüket.
Austrian Airlines premium economy – A lounge
A premium economy repülőjegy NEM jogosít fel a repülőtéri váró használatára. Ezen a téren semmilyen különbség sincs a klasszikus economy jegy és a premium economy repülőjegy között. A loungeokról egyébként itt írtam. Aki szeretne bejutni ezekre a legendás helyekre, annak érdemes elolvasnia ezt a korábbi posztomat. Amióta indulás előtt bemehetek a váróba, azóta az utazás már a repülőtéren elkezdődik.
Austrian Airlines premium economy – A poggyász
Az elmúlt pár évtizedben a légitársaságok teljesen megnyirbálták a poggyászszabályaikat. Míg régebben egy nem fapados, hagyományos légitársaságnál a repülőjegy ára automatikusan tartalmazta a feladott poggyászt – ma már ez többnyire csak az ázsiai légitársaságokra igaz. Az Austrian Airlines premium economy repülőjegyéhez két feladott 23 kilogrammos poggyász is jár. Az economy repülőjegynél a két feladott poggyász ára az én los angelesi járatomra 70 euró lett volna irányonként és poggyászonként. Tehát a két feladott poggyász együtt €280 lett volna. Akinek ennyi bőröndre van szüksége és a lehető legolcsóbb repülőjegyre törekedik, annak mindenképp érdemes ezt az összeget hozzászámolnia az economy repülőjegy árához. Ha nagyjából egyforma ár jön ki, akkor mindenképp inkább a premium economy repülőjegyet vásároljátok meg. Mégis csak több minden jár ehhez a jegytípushoz, mint az economyhoz. A sima economy jegytípus egyébként az árban csak két kézi poggyászt tartalmaz (egy legfeljebb 8 kilós guruló bőröndöt, illetve egy hátizsákot. Ugyanezek a kézipoggyászok természetesen járnak a premium economy repülőjegyhez is).
Austrian Airlines premium economy – A szék
Talán a legfontosabb dolog, ami a premium economy jegyhez jár, az a kényelmesebb ülés. Egyáltalán nem mindegy, hogy milyen állapotban érkezünk meg az úti célunkra egy 12 órás repülőút után. Kiszállhatsz olyan fitten és akkora önbizalommal mint egy hölgy bármelyik intimbetét reklámból, vagy úgy összetörve mint Deutsch Tamás egy hosszú brüsszeli éjszaka után. A premium economy osztályon az ülőhelyek szélessége majdnem fél méteres (48,3 cm). A szék támlája 40° szögben dönthető. Ez a két dolog már önmagában jelentősen kényelmesebbé teszi az utazást, mint a sima turistaosztályon. Fekvőre nem lehet ledönteni a széket, de legalább már nem úgy ülsz 12 órán át, mint akit Dracula karóba húzatott. Ezzel szembe a klasszikus economy ülések így néznek ki:
Austrian Airlines premium economy – A Media center
A hosszútávú repülőutakon a légitársaságok különböző szórakozási lehetőségeket is biztosítanak. A székünk előtti támlában egy képernyő található, amelyen a legújabb filmek közül válogathatunk. A sima economy és a premium economy között ezen a téren a legnagyobb különbséget a képernyő mérete jelenti. A turistaosztályhoz képest lényegesen nagyobb display-en (12″) nézhetünk olyan filmremekeket, mint a Pláza Ásza 2, vagy pedig a Sharknado 4 (Igen, ez az a filmklasszikus, ahol Tara Reid egy motorfűrésszel a keze helyet tornádóból potyogó cápákat aprít).
A premium economy osztályon utazók különleges hangszigetelő fejhallgatókat kapnak. Amikor ezt a fülest valaki felveszi, akkor a film alatt szó szerint úgy érzi, mintha a tornádó és a cápák közös morajlását közvetlenül a fülei mellett hallaná. Az Austrian Airlines hivatalos oldala alapján több mint 350 óra tartalom közül válogathatnak az utasok. Szóval aki annyira nem csípi a cápákat meg a tornádókat, az is feltalálja magát. Ha út közben dolgozni szeretnél, akkor a képernyő mellett van egy USB port is, amelyről feltöltheted az elektromos eszközeidet.
A kényelmi csomag
A légitársaságok különböző kisebb-nagyobb csomagokkal kedveskednek az utasaik számára. Az Austrian Airlines premium economy jegyeihez jár egy aranyos piros-fehér tasak is. A tasak a következő dolgokat tartalmazza: egy pár piros zokni (volt már olyan alkalom, hogy egy pár mellettem ülő utasnak kínomban már én magam cseréltem volna ki a zokniját, olyan büdösek voltak a lábai), egy pár füldugó (hogy ne halld, ahogy a melletted ülő dagadt kopasz szőrös pasi horkol), egy tubus fogpaszta és egy fogkefe (hátha nem csak zoknit kell cserélnem a szomszéd lábán, de még a fogait is meg kell mosnom) és egy szemkötő (. A járat felszállása előtt még az utasok kapnak egy forró nedves törölközőt (A COVID óta tudjuk, hogy fő a higiénia).
Az étel és az ital
Felszállás után rögtön kaptunk egy welcome drinket. Végül is miért is ne indítsuk úgy az utat, mint egy igazi alkoholista nagy menő üzletember. Ezután nem sokkal később megérkeztek a légiutas kísérők a napi menüvel a kezükben. Általában két étel közül lehet választani.
Nekünk odafele csirkemell és egy vegetáriánus étel, visszafele pedig lazac és egy másik fajta vegetáriánus étel volt a választék. Ehhez jött még egy desszert is.
Igazából az kicsit csalódás volt, hogy az étel egy az egyben ugyanaz volt, mint amit a turistaosztályon kínáltak.
A legnagyobb különbség csupán annyi volt, hogy a premium economy osztályon biztosan választhattál az ételek közül. Az economy-n pedig ha nincs szerencséd, akkor azt eszed – amit eléd tesznek a maradékból (nagyjából mint a hazai kórházakban). Személyes véleményem szerint az ételek a repülőgépeken szinte mindig pocsékok. Egyszer olvastam is róla egy tanulmányt, hogy az ízlelőbimbók másképp működnek 30000 láb magasságban – lehet ezért is van ez így.
Ettől függetlenül én inkább eszek a leszállás után valami helyi kis étteremben. Ami az italokat illeti, azokat az ár már tartalmazza. Igen, az alkoholos italokat is. Ennek ellenére azért ne olyan tempóval igyatok, mint egy falusi disznóölésen. Elég kellemetlen élmény lehet, ha az miatt kell egy repülőgépnek leszállnia, hogy taccsra tetted magad.
A lábhely
Nagyjából ennyi a különbség az economy és a premium economy között:
Azért a méretkülönbség már a fenti két fotón is szemmel látható. Ráadásul Premium economy osztályon a lehető legkényelmesebb ülőpóz miatt, a talpainkat felrakhatjuk az előttünk található szék lábtartójára. Apróság? Igen. De 12 óra utazásnál azért ez is elég sokat tesz már.
Összegezve
A premium economy egy hiánypótló szolgáltatás. Ha csak fekve tudsz elaludni, akkor ne számolj azzal, hogy így megoldódnak az alvási problémáid. Sőt, azzal se számolj, hogy Don Perignon-t öntenek majd a légi utaskísérők repülés közben. Arra a célra viszont tökéletesen megfelel, hogy egy kínszenvedésnek tűnő fél napos utazást egy fokkal kényelmesebben tölts el. Az összes szolgáltatás a repülőtéren, illetve a repülőgépen az átlagos repülőjegyhez képest egy fokkal jobb minőséget jelent. Azt határozottan kimerem jelenteni, hogy a kétszeres felárat biztosan nem éri meg. De ha csak egy-két száz euró a különbség a sima turistaosztály és a premium economy repülőjegye között – akkor már határozottan érdemes elgondolkodni az extra kiadáson az Austrian Airlines premium economy repülőjegyén. Utazzatok megfontoltan!
PS: A premium economy legnagyobb előnye az volt, hogy a business osztály mellett ülhettem. Leszállás előtt egy kisebb morajlásra lettem figyelmes az üzleti osztály felől. Amint kiszúrtam, hogy kivel utazok egy repülőgépen le esett az állam! A gyerekkori hősöm, David Hasselhoff ült pár sorral előttem. A gépen már nem akartam zavarni, de leszállás után a bőröndökre várakozva még pár mondatot sikerült beszélnem vele. Ráadásul még egy közös fotót készítenünk. A 12 órás repülőút alatt elég rendesen meggyűrődtem még Premium economy osztályon is, de a mosolyom úgy érzem mindent elárul arról, hogy milyen boldog voltam ettől a találkozástól. Pedig David Hasselhoff koránt sem a legnagyobb celeb volt, akivel az utazásaim során találkoztam… na majd erről is írok egyszer még egy posztot 🙂