Nem is olyan rég sikerült elcsípnem egy akciós repülőjegyet Berlinbe. A retúr repülőjegy mindössze 4 euróba került, szóval szinte ingyen jutottam el Nyugat-Európa központjába. Berlint sokan úgy emlegetik, az interneten, mint Európa fővárosát. Ennek tükrében úgy is vágtam neki a németországi utazásomnak, hogy elég nagy elvárásaim voltak. Ezúttal úgy döntöttem, hogy hagyom magam meglepni, és nem tervezem túl az utazásomat. A felkészülésem mindössze annyiból állt, hogy indulás előtt pár órával nagyjából átfutottam, hogy mik is a kötelező látnivalók Berlin belvárosában és környékén. Az interneten közben több szavazáson is láttam, hogy Berlin végzett a nem túl előkelő „A legcsúnyább európai városok” toplisták első helyén. És mit ne mondjak… a német főváros óriási meglepetés volt számomra. Mind negatív, mind pedig pozitív értelemben. Ez a város egyáltalán nem olyan, mint ahogy a fejemben elképzeltem. Berlin valójában egy teljesen más hely – teljes magabiztossággal állíthatom, hogy nem így képzeltem el. Nem is szeretnék sokat keringeni a forró kása körül. A posztból minden információt megtudhattok, amire szükségetek lehet egy németországi utazás előtt.
Tartalom
Érdekességek Berlinről
- Szereted a múzeumokat? Akkor a lehető legjobb helyre készülsz. Összesen 180 nagyobb múzeum található Berlinben, és számtalan kisebb kiállítás. Ha szeretnéd, akkor az év minden egyes napjára más és más múzeum juthat.
- Ha augusztusban készülsz Berlinbe, akkor érdemes úgy időzítened az utazásodat, hogy a berlini sörfesztivál során ott tartózkodj. Erre augusztus 3. és augusztus 5. között kerül sor a Karl-Marx-Allee nevezetű utcán. Ilyenkor ezen a 2,2 kilométer hosszú utcán 340 féle különböző sört lehet megkóstolni, a helyiek pedig a tradicionális német lederhosen népviseletben mulatoznak.
- Berlinnek egyébként saját sörmárkája is van. Több kisebb-nagyobb sörfőzdében is főzik a Berliner Weiße nevezetű sört. Ha már itt jársz, akkor kötelező megkóstolni!
- Aki szereti az extrém élményeket, annak mindenképp érdemes az Alexanderplatzon felmennie a Park Inn hotel tetejére. 125 méter magasból bárki, aki nem szívbajos kipróbálhatja milyen érzés a szabadesés. Több embert is láttam ott tartózkodásom során, akik falfehéren a mélybe vetették magukat a felhőkarcoló tetejéről.
- Bár sok embernek olyan érzése van Berlinből, mint ha egy kisvárosban lenne épp, ennek ellenére fontos kiemelni mekkora mérettel is rendelkezik Berlin. Valójában Párizs is eltörpül a német főváros mellett. Berlin kilencszer akkora, mint Párizs!
- Az utcai művészek is imádják Berlint. És többnyire a berliniek is szeretik az utcai művészeket. Kivéve abban az esetben, amikor a csúnya grafitiket kell eltávolítani a falakról. Ez éves szinten €35 millió euróba kerül a városnak.
- Sokan azt hiszik, hogy Európában Amszterdam, Velence vagy pedig Stockholm rendelkezik a legtöbb csatornával. Hatalmas tévedés! Berlinben annyi kilométer hajózható csatorna található, mint amennyi ebben a három városban együttesen. Szóval ha ide utazol, akkor érdemes elgondolkodni már egy hajókiránduláson is a Dunán.
- Ha kiállsz az Alexanderplatzra és körül nézel, akkor azt hiheted, hogy az egész város a lábaid alatt hever. Ez szó szerint igaz. Berlinben ugyanis a város 40% a föld alatt található. Megszámlálhatatlan hosszúságú alagút, második világháborús bunkerek és menedékhelyek bújnak meg a föld alatt. Ha valaki egy helyi idegenvezetővel vág neki ezeknek a helyeknek a felderítésének, sok izgalmas helyszín vár rá.
- A németek a sörtől már csak egy dolgot imádnak még jobban. Ez pedig nem más mint a pocakjukban landoló kolbász. Évente több mint 70 millió wurstot esznek meg csak Berlinben! Leírom még egyszer, hetven millió – emésszük egy kicsit.
- Sokan azért döntenek inkább valamilyen tengerparti város mellett, mert azt gondolják, hogy Berlinben nem lehet nyáron fürdeni. Valójában viszont több kristálytiszta vizű tó is található a város környékén. A legismertebb talán a Muggelsee, amely egy gyönyörű erdőben található és homokos partja van. Hasonlóan felkapott helyszín a Krummesee is. Ha túl nagy a forróság, akkor keressétek fel az egyiket a kettő közül.
- Berlinben található Európa legnagyobb bevásárló központja. A 60 000 négyzetméteren elterülő Kaufhaus des Westens (rövidítve KaDeWe) egy egész napos program a boltmániásoknak. Összesen 8 emeletnyi üzlet minden nő álma, és minden férfi rémálma. Egy biztos, kreditkártyát ne vigyél magaddal ide, mivel könnyen mínuszban végezheted.
- Berlin Európa legzöldebb városa. A város 30 százalékát zöldövezetek teszik ki. Nagyjából 431 000 fa, 2500 parkban gondoskodik a tiszta levegőről a német fővárosban. Ha Szkopje Európa legszennyezettebb levegővel rendelkező fővárosa, akkor Berlin az egyik legtisztább levegőjű városa.
- Aki Berlinben szeretne hosszútávon maradni, az készüljön fel arra, hogy egy albérlet keresése még Budapesthez képest is egy valódi rémálom. A német statisztikai hivatal adatai alapján óránként 18 berlini változtat lakhelyet a városon belül. Szóval, ha találsz egy jó albérletet, akkor azonnal csapj le rá.
- Az 1,3 km hosszú East Side Gallery a világ leghosszabb szabadtéri galériája. Ezt ne úgy képzeljétek el, mint egy hagyományos galériát a szó legszorosabb értelmében. Az East Side Gallery a berlini fal egyik megmaradt része. A fal lebontása után az utcai grafitisek szinte azonnal megrohamozták a falat és mindenki arra törekedett, hogy az ő festménye legyen megörökítve a falon. 1990 szeptember 28-án hivatalosan is galériává nyilvánították. Az East Side Gallery több mint 100 falfestményből áll, és mindegyik az 1990-es aktuális politikai helyzetet ábrázolja.
- Berlin egy valódi multikulti város. Összesen 185 ország nemzetisége él itt – ami a város lakosságának 14 százalékát jelenti. És ez még mind semmi! Berlin a világ legkutyabarátabb városa is egyben. Több mint 200 000 kutyus él ebben a városban boldogan a gazdijukkal.
Saját véleményem Berlinről
Amikor megpillantottam az olcsó repülőjegyeket az ajánlatban, rögtön hívtam is az öcsémet. Nagyjából egy ilyen kérdés hangzott el tőlem: „Helló Máté, 4 euró Berlin oda-vissza, van 10 másodperced eldönteni, hogy megyünk-e.” Szerencsére a testvérem nem sokat habozott és pár perc múlva már meg is vettem a repülőjegyeket. Ezután már rendkívül izgatottan vártam, az indulás napját.
Az úton a repülőtér fele a taxis megkérdezte, hogy hova tartunk. Amikor meghallotta, hogy Berlinbe úgy nézett ránk, mintha azt mondtuk volna, hogy Kijevbe, Ukrajnába. Annyit mondott csak, hogy egy dolgot kíván nekünk élve térjünk vissza abból a földi „menekültekkel teli” pokolból. Egy újabb agymosott ember, legyintettem – nem is foglalkoztunk tovább vele. Késő este érkeztünk meg Berlin városába, ráadásul olyan éhesek voltunk már, hogy a helyi látnivalók abszolút nem is érdekeltek akkor már. A taxisunk világháborús fantazmagóriáiból semmit nem érzékeltünk. Vagyis csak annyit, hogy rendkívül sok féle nemzettel találkoztunk már a metróban is a hotel felé. Volt ott török, albán, amerikai, orosz, ukrán, kínai – minden, amit csak eltudsz képzelni. Valahogy mégsem tűnt természetellenesnek. Az emberek békében üldögéltek egymás mellett és nem foglalkoztak a másikkal. Legutoljára valami hasonlót New Yorkban tapasztaltam. De könnyen meglehet, hogy Berlin ilyen téren még a „nagy almától” is színesebb.
Ha már lúd, akkor legyen kövér is! Gondoltam, és elkezdtem a szállások keresésébe. Egy elárazott ajánlatnak köszönhetően rendkívül kedvezően sikerült szállást foglalnom a B&B Hotel Berlin City-Ost hotelben. A szállás így mindössze €15-be került egy fő számára. Igaz, egy olyan szállásközvetítő oldalon keresztül foglaltam, amelyről azelőtt soha nem is hallottam. Kicsit pánikoltam is a recepcióra érkezve, hogy minden rendben lesz-e, de szerencsére látták a rendszerben a foglalásomat, úgyhogy pont nem volt gond vele. Ennek ellenére, azért nem szívesen ajánlanám másoknak, mivel ugyanennyi energiával bukhattam is volna a pénzt. Ennyi pénzért már úgysem találjátok meg, de ha kicsivel drágábban is sikerül elcsípnetek, akkor egy kiváló szállás.
Gyorsan ledobáltuk a hátizsákjainkat a hotelszobában és nekivágtunk a legendás német éjszakai életnek. Megkerestük Berlin leghíresebb sörözőit és sorban mindegyikben legurítottunk egy nagy korsó Paulanert. Közben azért eszembe jutott, hogy jó lenne valamilyen helyiekkel is összehaverkodni. Megnyitottam a Couchsurfing alkalmazást, hogy megnézzem nincs-e valamilyen találkozó a környéken. Szerencsére volt az nap estére és másnapra is. Mátéval meg is beszéltük, hogy lesz ami lesz, kilesünk ezekre az eseményekre. A kettő közül az egyik kimondottan jól sikerült, a másik pedig szódával elment. Az első este egy indiai házaspárral, egy kínai csajjal és egy kimondottan idegesítő angol sráccal lógtunk. Gondolhatjátok, mindenki a világ más részéről érkezett és mindenki más-más élettörténettel rendelkezett. Imádtam hallgatni az indiaikat, ahogy arról mesélnek, hogy milyen érzés volt számukra életükben először megkóstolni a marhahúst. A kínai csaj számára pedig elképzelhetetlen volt, hogy ő sajtot egyen – mivel rendkívül büdös számára. A brit srác meg csak mondta és mondta a nagyzolós csajozós sztorijait. Éjfélig cseverésztünk, majd ezután mindenki elindult a dolgára. Az indiaiak haza, a brit srác csajozni ment természetesen, a kínai kiscsaj pedig valami elcseszett Szürke 50 árnyalata bulira. Mi is visszavánszorogtunk a hotelre és úgy döntöttünk, hogy másnap jobban megtoljuk és megnézzük a látnivalók többségét Berlin központjában.
A következő nap valóban mozgalmasra sikeredett. A múzeum szigeten bejártuk a múzeumokat, legalábbis azokat, amelyek tényleg érdekeltek. Megnéztük a Berlini falat, az Alexanderplatzot, a Brandenburgi kaput és a többi látványosságot a környéken. Igazából ezekre az attrakciókra ebben a bekezdésben nem is vesztegetném az időt, inkább mesélek az esti couchsurfing partyról. Amikor azt hiszed már, hogy a marhahús ízéről regélő indiaiakat nem lehet überelni, akkor várd ki a következő este történetét. Berlin külvárosában egy alaksori kocsmában került sor az aznap esti mítingre. Első ránézésre egy teljesen átlagos kocsmának tűnt a hely. Valójában viszont egy gond volt vele, hogy rohadtul senki sem járt oda. A tulajnak már történetesen rég be kellett volna zárnia a helyet, de ő nem akart elmenni dolgozni. Ezért kitalálta, hogy ezekből az összejövetelekből tartja életben a kocsmáját. Minden este meghirdeti az összeröffenést és majd meglátja ki az aki odakeveredik. Amikor odaértünk üres volt még a kóceráj . Legyintettem és úgy gondoltam, hogy nem is kell erőltetni, majd tovább megyünk. Már épp indulni akartunk, amikor megérkezett egy helyi csaj a mítingre. Szóba elegyedtünk vele. Mindenki elmesélte, hogy legutóbb milyen országban járt már, mi az ami tetszett neki és mi az ami nem. Közben persze egyre több sört is sikerült elfogyasztanunk. Majd ezután betoppant 4 török srác. Az összes létező előítélet az eszembe jutott. Rögtön a hazai taxis szavai csendültek meg a fülemben. Néztünk egymásra a tesómmal és próbáltuk kiolvasni egymás tekintetéből, hogy melyikünk hogyan surrana ki. Ekkor viszont váratlan dolog történt. A török srácok odajöttek és illedelmesen bemutatkoztak. Ahogy szóba elegyedtünk rájöttem, hogy teljesen jófejek. Én meg csak ott ültem, és szégyelltem magamat és az előítéleteimet. A hangulat egyre jobb lett minden egyes jagermeister után és hirtelen a török srácok a táskáikból elővettek négy gitárt és együtt elkezdtek játszani. Sosem gondoltam volna, hogy egy ilyen hangulatos estében lesz részem. Közben a tulaj is annyira jól érezte már magát a társaságunkban, hogy az este egyik pontjától már magától ingyen hordta az alkoholt mindenkinek. Az i-re pedig a pontot az tette fel, amikor hirtelen a semmiből kihozta a hátsó szobából a papagáját és kiengedte a szobában röpködni. A madár emberről-emberre szállt, miközben németül káromkodott a török gitárzenére. Ettől szürreálisabb estet már el sem tudtam volna képzelni.
Másnap reggel olyan másnaposan keltem fel, mint még soha. Nem csak a fejem fájt, hanem minden végtagom. Még két napot Berlin városában töltöttünk, bevásároltunk a KaDeWe-ben, megnéztük a látnivalók többségét és aztán hazajöttünk. Az első pillanatban amikor megláttam a várost sosem gondoltam volna, hogy én valamilyen kötődést is kitudok alakítani ehhez a helyhez. Egyáltalán nem volt főváros hangulata. És főleg nem így képzeltem el a nagy nyugati Németország fővárosát. Kicsit olyan benyomásom is volt, mint ha például Debrecen óriási felturbózott változatába érkeztem volna. Utólag aztán mégis olyan emlékekkel és élményekkel lopta be magát ez a város a szívembe, hogy szívesen visszatérnék ide. A látnivalók nem is annyira érdekesek, egyáltalán nem erről szól Berlin. Ha valaha visszamegyek biztosan arra fogok koncentrálni, hogy minél többet megismerjek a lakosok sokszínűségéből, minél több bizarrabbnál bizarrabb kocsmába elmenjek, és a lehető legfurcsább technopartikon részt vegyek.
Utazás Berlinbe
Bár sokan közületek biztos hallottatok róla, de azért elmesélek egy kis érdekességet a berlini repülőterekről. A mi Ryanair járatunk a Schönefeld repülőtéren landolt. Korábban ugyebár két különböző repülőtérre érkeztek a légitársaságok járatai. Az egyik volt az előbb említett Schönefeld a másik pedig a Tegel repülőtér. Idő közben viszont elkészült az óriási központi Brandenburg repülőtér is. Ma már csak erre a nagyobb repülőtérre lehet utazni, a két kisebb repteret be is zárták. A Brandenburg repülőteret Németország újraegyesítésének a szimbólumának szánták, valójában viszont egy gigászi lebőgés lett a vége. Hogy miért csak 2020-ban nyílt meg Brandenburg és miért nem nyílt meg korábban? A válasz hihetetlenül ironikus. A hazai korrupció semmiség ahhoz képest, hogy mi mindent sikerült szétlopni, elhanyagolni és elrontani ezen a repülőtéren. Akit érdekel az egész eset, az bővebben ebben a posztban olvashat róla – tanulságos történet az az egy biztos.
De térjünk vissza az aktuális repülőjegy lehetőségekre. Budapestről a Wizz Air és a Ryanair is üzemeltet járatot a német fővárosba. Bécsből viszont csak az Austrian Airlines, a fapadosok lemondtak erről az útvonalról. Budapestről főszezonon kívül könnyedén lehet találni akár €30-ért is repülőjegyet a Wizz Airrel. Ehhez viszont rendelkeznie kell az utasoknak a Wizz Air tagságival. Ha nem rendelkeztek tagságival akkor nagyjából €40-€50 körüli összeggel kell számolnotok. A nyári hónapokban kicsivel drágább a repülőjegy, de €100 alatti összegbe itt is bele kellene férnetek.
A Brandenburg repülőtérről egyébként nagyon egyszerűen vonattal be lehet jutni a belvárosba. Bővebb információt a járatokról itt találhattok. Aki kényelmesebb típus, és nem szeretne tömegközlekedéssel bemenni a belvárosba, az itt előre megrendelheti a taxiját és névtáblával várja majd a sofőrje a repülőtéren az érkezéskor. Ha szeretnél egynapos kiruccanásokat is csinálni a városból, akkor mindenképp érdemes elgondolkodnod az autóbérlésen is. A legolcsóbb bérelhető autókat itt találod, az áruk 220,- eurónál kezdődik egy hétre a poszt írásának pillanatában.
Hotelek Berlin városában a látnivalók közelében
Spórolós tipp: Hotel-Pension Victoria
Ha éppen abban a hónapban kell Berlinbe utaznod, amikor összetörted a verdát, vagy be kell fizetned a gázszámlát és minden egyes cent számít, akkor a Hotel-Penison Victoria egy kiváló választás lehet számodra. Viszonylag közel található a belvároshoz, privát WC-vel és zuhanyzóval rendelkezik minden egyes szobája. Nem ez lesz az év hotelje a Discovery hotel műsoraiban, de egy hosszúhétvége erejéig tökéletesen megteszi. Ráadásul Berlin belvárosa is könnyedén elérhető tömegközlekedéssel a hotelből és a fontosabb látnivalók sincsenek messze.
Az arany középút: TWO Hotel Berlin by Axel – Adults Only
A TWO Hotel Berlin by Axel egy teljesen korrekt áron foglalható négy csillagos szállás. A hotelnek privát wellness részlege van jaccuzzival és szaunával, szóval a hűvösebb napokon sem fogtok unatkozni a pároddal. Ha pedig nem szeretnéd elhanyagolni a nyári izomzatodat, akkor még a konditerembe is lemehetsz tornázni. Ár-érték arányban verhetetlen hotel.
Luxus tipp: The Mandala Hotel
Olyan szerencsés csillagzat alatt születtél, hogy nem kell azon aggódnod hogy miből fizeted ki a rezsit? Szereted a luxus hoteleket és nem sajnálod rájuk az eurókötegeket? Ez az öt csillagos dizájnhotel konyhával ellátott stílusos stúdiókat és lakosztályokat kínál. Ezen a szálláson is található wellness és fitneszterem is. A szállod étterme két Michelin csillaggal rendelkezik – aki szereti a fine-diningot, annak egy vacsit kötelező itt elfogyasztania.
Amennyiben a fenti hotelek közül egyik sem felel meg az elképzeléseidnek, akkor érdemes körülnézned a Booking.com további szállásai között is:
Booking.comLátnivalók Berlin városában
Brandenburgi kapu
Berlin leghíresebb történelmi nevezetessége kétségkívül a Brandenburgi kapu. Egykor ez a kapu a kettéosztott nemzet szimbóluma volt. Manapság már az egységet és a békét szimbolizálja. Ez a 26 méter magas homokkőből készült építmény II. Frigyes Vilmos király megrendelésére készült 1788-ban. Az építményt az athéni Akropoliszban található Propylaea épülete ihlette. A hidegháború során ez a kapu szolgált többnyire a nyugat német tüntetések helyszínéül. 1999-ben egy történelmi kulcsmomentum helyszíneként szolált a kapu. Angela Merkel, Mihail Gorbacsov és Lech Walesa együtt léptek át rajta, hogy így emlékezzenek meg a berlini fal ledöntéséről. Engem csak úgy, mint Berlin legtöbb nevezetessége ez sem hozott különbösebben izgalomba. Gondolatban raktam egy pipát a Brandenburgi kapu mellé, hogy ezt is láttam és mentem tovább. Azt viszont elhiszem, hogy a történelem rajongói számára ez egy különösen érdekes hely.
Reichstag – a német parlament
A német parlament épületének az építése 1894-ben fejeződött be. Az épület fénypontja az üvegkupolája, amelyet számos hollywoodi filmben láthattak már az emberek. Ha a látnivalók közül csak egy kedvencet lehetne választani, akkor Berlin városában határozottan ez lenne a nyertes nálam. A látogatáshoz előre kell regisztrálni, szóval ne hagyjátok az utolsó pillanatra. Cserébe viszont teljesen ingyenes, szóval megéri vele bajlódni. Itt tudtok regisztrálni. A túrák minden negyedórában indulnak egészen este 21:45-ig. A tetőtéri teraszról gyönyörű kilátás nyíli a városra, szóval minimum ezért már megéri felkeresni a Reichstag épületét.
Múzeum sziget
Egy sziget telis-tele múzeumokkal? Ez természettől függően vagy valakinek a Pamela Andersonos nedves álma, vagy valakinek a Freddy Kruger szintű rémálma. Én leginkább a kettő között helyezkedek el, ha éppenséggel egy izgalmas múzeum található a közelemben, akkor azt megnézem. Ha pedig a múzeum kb. olyan érdeklődést vált ki belőlem, mint egy Tottenham meccs, akkor jó messziről kerülöm. Nos, ezen a szigeten mind két kategória erősen képviseltette magát. A Múzeum sziget 5 nagyobb épületből áll. Mutatom sorban, hogy milyen múzeumok várnak ott a kíváncsi turistákra:
- Régi Múzeum – antik gyűjtemény, amely főként a görög kultúrából származó szobrokból, fegyverekből és ékszerekből áll.
- Neues Museum – itt található Németországban a legnagyobb egyiptomi múzeum és papíruszgyűjtemény. A leghíresebb kiállítási tárgyak közé tartozik Nofertiti mellszobra. Ezen kívül még érdekes kiállítás a kőkorszakból származó leletek gyűjteménye is.
- Pergamonmuseum – Ez a múzeum három szárnyból áll. A legfőbb kiállítási tárgyak az építészeti műemlékek, az ókori görög és római szobrok. Az Előázsiai Múzeum és az Iszlám Művészet Múzeuma külön tárlatot kaptak. A legizgalmasabb leletek a következők: a milétoszi piackapu, a babiloni Istár-kapu és nem utolsó sorban a a Pergamon oltár.
- Régi Nemzeti Galéria – Ez a galéria főként 19. századi szobrokat és festményeket tartalmaz Caspar David Friedrichtől, aki a német korai romantika egyik alapítója és legjelentősebb festője. Az ő művein kívül még a francia impresszionisták és a római nazarénusok is külön helyet kaptak a galériában.
- Bode Múzeum – Sok helyen a Bode múzeumot a Bizánci Művészetek Múzeuménak is nevezik. A szoborgyűjteményben legfőképp az olasz és a német műalkotásokat mutatják be. Akit érdekelnek a pénzérmek, azok sem fognak unatkozni. Itt található a világ egyik legnagyobb pénzérme gyűjteménye is.
- Humboldt Forum – Ezt a múzeumot az emberi történelemnek, művészetnek és kultúrának szentelték. Kiemelt része az ázsiai művészetek múzeuma.
Múzeum szóval van itt dögivel. Ha kicsit szarkasztikus szeretnék lenni, akkor azt mondanám, hogy ezen a szigeten található a világ legtöbb, egy négyzetméterre eső múzeuma.
A berlini fal
A berlini fal volt az a látnivaló Berlinben, ahol valósággal megelevendett előttem a történelem. Kíváncsiságból megpróbáltam felmászni a falra, hogy részben átérezzem mekkora akadály is lehetett ez a 20. században azok számára, akiket kettészakítottak a családjuktól. Nem sikerült. Ez a fal valóban a történelmünk egy sötét részére emlékeztetett. Egyébként maga a fal 1961-ben épült fel. Ebben az évben Kelet-Németország lezárta a város felét. A célja egyértelmű volt. Meg kell akadályozni azt, hogy a polgárok Nyugat-Németországba szökjenek. A berlini falat végül 1989-ben bontották le. Még halványan ma is élnek az emlékeimben azok a képsorok, ahogy az emberek örömmel ülnek a falon. Csak, hogy egy kicsit vesszünk el a számokban is. A lebontáskor maga a fal 4 méter magas volt és 155 kilométer hosszan nyúlt el. 55 utcán keresztül húzódott, és összesen 293 kilátótoronnyal fegyveres őrök őrizték a határt. Ezen kívül még 57 katonai bunkerből állt. Ma már szerencsére csak kisebb-nagyobb részei maradtak éppen ennek a történelmi borzadálynak. A leghosszabb 1,4 kilométer hosszú része egy művészeti galériaként szolgál. A leghíresebb festmény Dimitri Vrubel nevéhez kötődik. A Mein Gott, hilf mir, diese tödliche Liebe zu überleben magyarul annyit jelent, hogy „Ó Istenem, segíts nekem túlélni ezt a halálos szerelmet”. Az 1990-ben elkészül festmény Leonid Brezhnev és Erich Honecker csókját ábrázolja.
További berlini múzeumok
Ha már végig jártad a Múzeumsziget összes múzeumát és azt hiszed, hogy ettől több múzeumot nem találsz a német fővárosban, akkor elárulok egy titkot. Még korántsem láttál mindent! Legalább akkorát tévedsz mint, amikor az eszkimó kisgyerek a sárga hóból eszik az iglujuk mellől. A teljesség igénye nélkül azért három fontosabb múzeumot még kiemelnék:
Berlini Zsidó Múzeum – Ez a múzeum egy viszonylag újkeletű tárlat. Mindössze 2001-ben nyílt meg és a zsidóság történetét mutatja be. Az első leletek a középkorból származnak és egészen a napjainkig mutatja be a zsidó nép életét. A múzeum több mint 3500 négyzetméteren terül el és 3 különböző épületből áll. Vasárnapoként ingyenes a belépő!
Német Műszaki Múzeum – Ez a múzeum az egykori Hamburger Bahnhof épületében nyílt meg. A fő hangsúlyt eredetileg a vasúti közlekedés kapta. Azóta viszont már a különféle technológiai tárlatok is a múzeum részét képezik. 2003 óta nem csak a vasúti, de a tengerészeti és repülési kiállítások is megjelentek a múzeumban. Ha már itt jártok, akkor mindenképp látogassátok meg a Spectrum nevű tudományos központot is.
DDR Múzeum – Ez a 11. legfelkapottabb múzeum Berlinben. A tárlat számomra legérdekesebb része, az ahogy bemutatja, hogy milyen volt az élet az egykori Kelet-Németországban. A múzeum egyébként közvetlenül a Spree folyó partján helyezkedik el, rögtön a híres berlini dómmal szemben. Több éven keresztül az év európai múzeuma díjra jelölték.
Az európai meggyilkolt zsidók emlékműve
A holokausztra (érthető módon) a németek nem szívesen gondolnak vissza. A hivatalos adatok alapján 6 millió zsidót veszítette az életét a második világháború alatt. Az európai meggyilkolt zsidók emlékműve ezen elhunytak előtt tiszteleg. Berlin központjában 2711 darab óriási márvány tégla található 19 000 négyzetméteren. Az emlékmű alatt egy információ központ is található. Ebben a központban bárki elolvashatja a holokauszt áldozatainak a leveleit, emlékiratait, naplóit. Mi személy szerint itt nem álltunk meg. Az ilyen helyekhez az embernek szüksége van egy kis szellemi felkészülésre és mi pont nem abban a lelki stádiumban voltunk.
Fernsehturm – A TV torony
Ez a TV torony Berlin egyik leghíresebb szimbóluma, amely minden „kötelező látnivalók” listán megtalálható. 1970-ben épült, és összesen 368 méter magas. A turisták szemszögéből ez a torony ugyanolyan népszerű, mint amilyen 50 évvel ezelőtt volt. A megnyitása óta közel 70 millió turista kereste fel ezt a látványosságot. A hely legfőbb csáberejét a lehengerlő kilátás nyújtja. Mi amikor megérkeztünk a TV torony alatti térre, akkor szomorú látvány fogadott. Akkor volt a köd, hogy az orrom hegyéig sem láttam el. Ennek tükrében nagyon gyorsan megegyeztünk abban az öcsémmel, hogy nem sok értelme van felmenni a TV toronyba. Ha ti több szerencsével jártok, akkor itt tudjátok előre megvenni a belépőjegyet. Az ára a poszt írásának pillanatában €29,50/felnőtt és €19,50/gyerek. Aki esetleg szeretne egy jót enni is, az €24,50/felnőtt és €14,50/gyerek áráért már foglalhat asztalt is a 207 méter magasban található étterembe. Arra azért figyeljetek oda, hogy az ablak mellé szóljon a foglalás, mert az étterem közepén ülve nem sok mindent fogtok látni a kilátásból.
Checkpoint Charlie
Kelet és nyugat Berlin legismertebb átkelőhelye volt számomra talán a helyi látnivalók közül az egyik legizgalmasabb. Checkpoint Charlie volt az egyik legforgalmasabb határszakasz a két városrész között. Ma már csak egy katonai helyőrség emlékeztet a történelem eme sötét korszakára. Aki szeretné, az még mindig kérhet pecsétet az útlevelébe – igaz, ez ma már csak egy turista attrakció. Az átkelő környékén több kisebb kiállítás is található. Az egyik legérdekesebb az, ahol a szökési kísérleteket mutatják be. Az emberek kétségbeesését tökéletesen mutatja be az a próbálkozás is, amikor egy kelet-berlini lakos egy házi gyártású léggömbbel szökött át sikeresen Nyugat-Németországba.
Charlottenburg
Charlottenburg palota Berlin legöregebb poroszországi birtokán található. A 17. század végén épült fel az épület, amelynek az ékessége egy 50 méter magas dóm. A legérdekesebb része a palotának az új szárnya. Ebben a részben az emberek bepillantást nyerhetnek a régi porosz királyok átlagos napjaiba. Az új szárny leglenyűgözőbb része a 42 méter hosszú arany folyosó. Aki egyszer áthalad ezen a folyosón, rögtön rájön, hogy honnan is kapta a nevét. Ha már itt jártok, akkor mindenképp nézzétek meg a palota többi részét is. Amelyek még kifejezetten tetszettek, azok a következők: a porcelángyűjtemény és a park a palota körül.
Gendarmenmarkt-tér
Gendarmenmarkt-tér Berlin egyik legfontosabb központi tere. A látképét három jellegzetes épület határozza meg. Az első a francia katedrális, a második a német katedrális a harmdik pedig a koncertterem. A Gendarmenmarkt-téren számos esemény kerül megrendezésre. A legismertebb talán a nyári koncertterem lépcsőjén megrendezett klasszikus zenei koncert. Ha valaki decemberbe keveredik erre a térre, akkor itt találja Berlin legnagyobb karácsonyi piacát.
A berlini állatkertek: Berlin Zoo és a Tierpark Berlin
Két rendkívül népszerű állatkert is található Berlinben. Mind kettő más és más okokból népszerű. Nézzük sorjában, hogy mit érdemes tudni az egyik és mit érdemes tudni a másik helyről:
Berlin Zoo: Németország legöregebb és legnagyobb állatkertje. Évente 3,5 millió ember látogat el ide. 1844-ben épült fel, viszont a második világháború során szinte teljesen megsemmisült. Az állatkertek közül főleg azért híres, mivel több kihalás szélén álló állatfajt is sikerült újra szaporítaniuk. Ráadásul a gondozók az állatoknak igyekeznek a természetes élőhelyükhöz hasonló környezetet biztosítani. Az állatkert része egy hatalmas akvárium is. Összesen 9000 élőlény úszkál itt boldogan a 250 akváriumban nap mint nap. A belépőjegyet itt lehet megvásárolni előre, az ára a felnőtteknek €17,50 (€23,50 az akváriummal együtt); a gyerekeknek pedig €9 (€12 az akváriummal együtt).
Tierpark Berlin: Berlin második legnagyobb állatkertje a Tierpark Berlin. Összesen 400 hektár területen 7250 állat éli napjait. A legkülönlegesebb itt élő állatfajok az elefántok, jegesmedvék és a keleti pézsmatulkok. Érdemes az állatkert weboldalát megnézni mielőtt ide indultok, ugyanis az oldalukon látni, hogy mikor kerül sor az egyes etetésekre. Ezeket látni hatalmas élményt jelenthet a gyerkőcöknek. A belépőjegyet itt lehet megvásárolni előre, az ára a felnőtteknek €16; a gyerekeknek pedig €8.
Berlini katedrális
Közvetlenül a Múzeumsziget mellett található a Berlini katedrális. Az épület több filmben is a város szimbólumaként jelent meg, ami nem csoda annak tükrében milyen csodálatos kupolávaé rendelkezik. Maga a kupola 75 méter magas és aki szeretné Berlint a magasból látni, annak 270 lépcsőfokot kell megmásznia. A háború során ez az épület is a földdel vált egyenlővé. Szerencsére sikerült helyreállítani és ma már eredeti formájában díszeleg a látnivalók között Berlin központjában. Ha bementek a katedrálisba, akkor mindenképp nézzétek meg a Hohenzollern kriptát. Ez a kripta nagyjából 100 szarkofágot és koporsót tartalmaz. A holttestek többsége a 16. és a 20. századból származik.
Berlin-Dahlem Botanikus Kert és Botanikai Múzeum
Első hangázsra ez a botanikus kert a kevésbé érdekes látnivalók közé tartozik Berlin városában. Ez viszont egyáltalán nem igaz! Ezen a berlini 126 hektár nagyságú területen található a világ egyik legnagyobb botanikus kertje. Több mint 20000 növényfajt találhatunk itt. Ezek a növényfajok nem csak Európából származnak. Többek között a trópusi és szubtrópusi régiók növényvilága is megtalálható itt. A Botanikus kert több kisebb-nagyobb növénykertre van felosztva. Az egyik legérdekesebb része a mocsaras kert. Téli Berlini utazás esetén egyenesen kötelező felkeresni ezt a botanikus kertet. Ilyenkor a növényeket feldíszitik és a párok szerint ez az egyik legromantikusabb hely az egész világon.
Siegessäule
Az egyik barátom közvetlenül a mi utazásunk előtt érkezett Berlinbe. Miután leültem vele beszélgetni ő tanácsolta ezt a helyet, hogy mindenképp nézzem meg. Gyalog mentünk ide és már önmagában az is egy élmény volt. Épp beesteledett és egy hatalmas parkon kellett áthaladni ahhoz, hogy meglássuk a Siegessäulet. Kicsit már félelmetes is volt elsőre éjjel egy ilyen nagyvárosban egyedül a sötét parkban sétálni. Végül is teljesen biztonságban átjutottunk a parkon keresztül, hiába csengett a fülembe a fogyatékos taxisofőrünk hülye szövege a közveszélyes Németország no-go-zónáiról. Maga az emlékmű nem olyan nagy szám, viszont itt is a szemünk előtt elevenedett meg a történelem. A betonból készült emlékműben a mai napig látni a második világháború fegyvereinek a nyomait. Van egy olyan rész, ahol centiméterenként lövedéknyomok találhatók. Végül is egyszer megérte megnézni.
A látnivalókhoz egy térképet is készítettem:
Egyéb fizetős programok és látnivalók Berlin városában
- Fél napos szervezett utazás a Sachsenhausen koncentrációs táborba – €28
- Fedezd fel a látnivalók többségét Berlin belvárosában kerékpárral és idegenvezetővel! – €36
- Belépőjegy az ARISE Grand Showjára a Friedrichstadt-Palast-ban – €40
- Privát városnézés egy trabant limuzinból maximálisan 5 fő számára – €248
- LGBTQ-s ismerkedő délután városnézéssel és kocsmatúrával összekötve – €20
- 2 órás Segwayes városnézés kis csoportokban idegenvezetővel – €59
- 2 órás Trabantbérlés, amelyet te magad vezethetsz Berlin régi utcáin – €89
- II. Világháborús körutazás a környékbeli emlékművekhez, kiállításokhoz – €129
- 3 fogásos vacsora egy sétahajókázáson a helyi látványosságok körül – €64
- Várakozás nélküli belépőjegy a berlini Madamme Tussaud múzeumba – €28
- Belépő egy klasszikus zeneikoncertre a Charlottenburg Palotába (limitált számú előadás) – €49
- Kenuzd körbe Berlin csatornáit a legfontosabb látnivalók körül! Kis csoportos közös program – €39
Összegezve
Berlin meglepő módon egyáltalán nem drága város. Sőt, nagyon kellemesen csalódtam benne, hogy sok élelmiszer még a hazai áraktól is olcsóbban kapható. Csak, hogy néhány konkrét példát említsek: egy átlagos ebéd egy olcsóbb étteremben €12-€13, egy korsó sör €4, egy liter tej az üzletben €1,20, 12 darab tojás €3. Persze ezeket a számokat ne vegyétek kőbe vésettnek, különösen a mai őrült inflációval súlytott világban. Ennek ellenére bátran kijelenthetem, hogy ha az ár az egyik döntő faktor, akkor ez miatt nem kell megijedni Berlintől.
Berlinben egy rakat látványosság található. Bár a többségük európai mértékkel nem mondható kimondottan érdekesnek. Főleg a történelmileg fontos épületek tartoznak a legérdekesebb attrakciók közé. A legfontosabb látnivalók Berlin városában a következők: Brandenburgi-kapu, Reichstag – a német parlament, Múzeum sziget, a berlini fal, Német Történeti Múzeum, Berlini Zsidó Múzeum, Német Műszaki Múzeum, Az európai meggyilkolt zsidóknak emlékműve, A Pergamon Múzeum, DDR Múzeum, Fernsehturm – A TV torony, Checkpoint Charlie, Charlottenburg, Gendarmenmarkt-tér, A berlini állatkert, Humboldt Forum, Berlini katedrális, Berlin-Dahlem Botanikus Kert és Botanikai Múzeum, Nikolai-negyed, Kaiser Wilhelm templom, Siegessäule.
Ha valamiért jár a maximális pontszám Berlinben, az az éjszakai élet. A világ legjobb underground techno partijait itt találjátok. Léteznek olyan clubok Berlinben, ahova csak úgy engednek be, ha a menedzser látja benned a „bulibárót” – lásd pl. a Berghaint. A legfelkapottabb éjszakai szórakozóhelyek Berlinben a következők: Anomalie Art Club, ://about blank, Loophole Berlin, Kater Blau, YAAM, Club der Visionaere, Ritter Butzke, Clärchens Ballhaus, Wilden Renate, Sisyphos, Watergate, és a különösen extrém KitKat.
Ha 30-40 évvel ezelőtt írtam volna ezt a posztot, akkor az biztos, hogy teljesen lepontozom a helyi konyhát. Az átlagos magyarok akkor is imádták volna, mivel a német konyha nagyon hasonló a magyarhoz. Ez annyit jelent, hogy legyen minél zsírosabb, minél nagyobb a hús és akkor elégedettek a vendégek. Én viszont nem annyira csípem a fehér kolbászt, a Leberkäse-től borsódzik a hátam amint meghallom, a fritatensuppet (palacsintalevest) pedig egyenesen főbenjáró bűnnek tartom. Szerencsére a multikulturalizmus nem feltétlenül csak rosszat hozott magával, de változatos ízű éttermeket is. Berlinben szinte a világ összes nemzete megtalálható, ennek tükrében olyan ínyencségeket kóstolhatsz meg autentikus szakácsoktól, amire kevés más helyen lenne esélyed. Én kifejezetten imádtam azt, ahogy kísérleteztünk azokkal a konyhákkal, amihez még soha nem volt szerencsém. Ha valamiért egyszer visszamegyek Berlinbe akkor az biztos, hogy ez lesz az egyik indok.
Ha egy olyan városra vágysz, mint pl. Róma, Nizza, vagy pedig Barcelona akkor nem. Sokan azt állítják, hogy a közeli Bécs hasonlít leginkább Berlinre. Nos, én ezzel a kijelentéssel sem tudok száz százalékra azonosulni. Berlin számomra a valódi szabadság városa Európában. Itt aztán tényleg mindenki úgy bontakozhat ki, ahogy szeretne. Túlzásmentesen, ha férfiként fél pucér testtel viking szerkóban járod Berlin utcáit, akkor sem fog senkit sem érdekelni. Ha nem hiszed el, hogy ennyi különböző nemzet békében és harmóniában együtt tud élni, akkor látogass el Berlinbe és megérted miről beszélek. A német főváros tökéletes hely az élethez, és nem hiába nevezik a fiatalok városának. A berlini utazásom után megértem azokat, akik ide költöznek. Berlin városába nem a látnivalók miatt utazik az ember, hanem az élményekért. És abból bizony jut bőven.