A Halál Völgye egy igazán furcsa hely. Elsőre az ember nem is igazán tudja értelmezni ezt a furcsa elnevezést. Hogy a francba lehet egy élettelen kihalt sivatag egy nemzeti park? Igazából nem sok kedvem volt pont ezért már megnézni ezt a parkot. Ráadásul az utazásunk végénél tartottunk már, kicsit el is fáradtam. De hát hány esélyt kap az ember arra, hogy megnézze az Egyesült Államok egyik legkülönlegesebb helyét? Egye-fene legyen – gondoltam. Menjünk el a Death Valley Nemzeti Park-ba is. Las Vegastól ez a park még nagyjából 2 órára, 200 kilométer távolságra található. Mire elértünk Las Vegasba már lassan 1600 kilométert levezettünk. Na de nem akarom magam sajnáltatni, mert végül is egy remek döntésnek bizonyult, hogy ide is elmentünk. Komolyan a Death Valley Nemzeti Park tája teljesen olyan, mintha nem is e világi lenne. Mintha csak a holdra csöppentünk volna. Felfoghatatlan alakzatokat láttunk miközben ott sétálgattunk. Egészen elképesztő az, hogy mit alkotott a természet. Ahhoz viszont, hogy valaki ezt megtapasztalja nem elég csak keresztülhajtania kocsival ezen a nemzeti parkon. Érdemes több helyen is megállni és felfedezni a hely igazi szépségét. A posztban leírom, hogy hova érdemes elmenni a parkon belül és mi az ami nem igazán fogott meg. Kapcsoljátok be az öveiteket, az amerikai utazásunk utolsó állomása következik. Irány a Death Valley Nemzeti Park.
Tartalom
Death Valley Nemzeti Park – érdekességek
- A régészek legalább 9000 évre visszamenőleg találtak bizonyítékot arról, hogy emberek éltek a Death Valley-ben! A Timbisha Shoshone indián törzs (számomra felfoghatatlan módon) közel 1000 éve él a Halál-völgy területén már. Vadászatból, a pinyon fenyőfa magvainak begyűjtéséből és mesquite bab termesztéséből éltek.
- A Halál Völgye nevet egy bányász akasztotta rá erre a természeti képződményre. 1848 elején kitört az aranyláz az USA-ban és a bányászok egy vakmerő csoportja elindult keletre Sutter’s Mill városába. Sajnos a völgyben egy letérőnél rossz irányba tértek el a bányászok és eltévedtek a sivatagban. A bányászok összevesztek, és két csoportra váltak. Az első azt állította, hogy ott kell maradniuk a sivatagban majdcsak megtalálja őket valaki. Míg a másik csoport azt hangoztatta, hogy segítséget kell kérniük. A második csoport végül 300 mérföldet gyalogolt, amire segítségre lelt. Amikorra visszatértek az első csoporthoz, addigra az emberek nagy része már meghalt. Végül azért pár emberen még tudtak segíteni. Az egyik bányász pedig, amikor elhagyták a sivatagot, csak ennyit mondott: „Goodbye Death Valley!”. Azóta a név pedig ráragadt erre a csodálatos helyre.
- A nemzeti park teljes területe 13 649.2373 négyzetkilométer és ezzel egyetemben ez a legnagyobb nemzeti park a kontinentális Egyesült Államok területén (amennyiben nem számítjuk bele Alaszkát).
- A világ legmagasabb hőmérsékletét 1913 júliusában mérték. Kitaláljátok, hogy hol? Naná, hogy a Death Valley Nemzeti Park területén. Sokáig egyébként a líbiai sivataghoz kapcsolódott ez a rekord. Később viszont bebizonyosodott, hogy az adatot a gonosz líbiaiak meghamisították. Szóval azóta is a Föld legforróbb helye a Halál Völgye.
- Amennyiben rendelkezel saját repülőgéppel és jogosítvánnyal rá, akkor abban az esetben akár a Death Valley repülőterén is leszállhatsz. Menetrendszerinti járat ide nem közlekedik, de legalább a milliomosok számára kényelmesen elérhető ez a nemzeti park is.
- 1886-ban egy 14 éves Walter Scott nevű fiúcska elszökött a szüleitől, hogy a testvéreihez csatlakozzon Nevadában. Útközben átkelt a Halál Völgyén és mindenkinek azt híresztelte, hogy mennyi arany van a völgyben. A szélhámosnak rengetegen bedőltek és elkezdték finanszírozni az arany utáni kutatásait. Walter Scott éveken át ezekből az invesztíciókból élt. Míg végül le nem bukott és majdnem mindenki kihátrált Walter mögül. Scott-nak viszont ma is áll még a kastélya, a Scotty’s Castle a Death Valley-ben. Érdemes ezt az épületet is felkeresnetek.
- A Death Valley az Amerikai Egyesült Államok legszárazabb helye. 1929-ben például egyetlen csöpp esőt sem jegyeztek fel a Halál-völgyében.
- A Death Valley-ben található Kalifornia legmagasabb homokdűnéje is. Ezek a dűnék a park legészakibb csücskében találhatók. Csaknem 200 méter magasak, 5 kilométer hosszúak és 1,6 kilométer szélesek.
- A Halál-völgyében találjátok az USA legalacsonyabb pontját. A Badwater-medence 86 méterrel a tengerszint alatt fekszik.
- Külön érdekesség, hogy a Death Valley csupán 122 kilométerre található az ország legmagasabb pontjától (4421 méter) – a Mount Whitney-től. Szóval az ország legmagasabb és legalacsonyabb pontját kevesebb, mint 100 mérföld válassza el egymástól.
- Bár sokan azt hiszik, hogy a Halál-völgyében semmilyen élőlény sem képes megélni, ez nem igaz! Ebben a csodálatos nemzeti parkban több mint 1000 növényfaj (köztük 50 olyan, amely a világon sehol máshol nem található meg), 300 madárfaj, 51 emlősfaj (köztük bighorn juhok és hegyi oroszlánok), 36 hüllőfaj és néhány kétéltű él.
- A Death Valley Nemzeti Park számtalan művésznek nyújtott ihletet az alkotáshoz. Több író és festő is elvonulást tartott a Halál Völgye területén, azért hogy új inspirációra leljen a műveihez.
- A nemzeti park területén több kisebb-nagyobb szellemváros is található. Ezek ma már csak elhagyatott épületek, amelyek az egykoron szebb napokat látott helyi bányavállalatok tulajdonai voltak. Az őslakosok előszeretettel mesélnek arról a turistáknak, hogy kísértetek szállták meg ezeket az épületeket és a nagy cégek félelmükben zárták be a helyi bányákat.
- A Star Wars: Új Remény című filmet gondolom senkinek sem kell már bemutatnom. A film egy részét a Death Valley-ben forgatták. Sőt! Hollywood kifejezetten imádja ezt a forgatási helyszínt. Többek között még olyan filmremekeket is itt forgattak, mint a Tarzan, Spartacus, Robinson Crusoe a Marson.
- A Death Valley-ban tízévente egyszer úgynevezett „szupervirágzás” jelenik meg. Ilyenkor a parkot ellepik a színes virágok. A sárga, rózsaszín és lila virágokon kívül még láthatsz napraforgókat és sivatagi tövist is virágozni. Ha látni szeretnéd ezt a ritka eseményt, akkor az alacsonyabban fekvő területeket (Badwater Road, Green Valley Road, Death Valley Road, Titus Canyon Road) kell felkeresned február és április között a megfelelő év folyamán. Áprilisban és májusban a következő helyeken is megjelenik a virágzás: Jubilee Pass, Zabriskie Point, Furnace Creek és Daylight Pass.
Személyes élményeim és véleményem
Reggel már úgy ébredtem, hogy magam sem tudtam szeretnék-e még egy nemzeti parkba elmenni. Az elmúlt pár hét folyamán végül is 5 nemzeti parkban jártunk és azért egy ennyire intenzív utazás után már az ember hajlamos kissé megcsömörleni a leglenyűgözőbb látványtól is. Szerencsére aztán félre tettem az összes ellenszenvemet és beültem a kocsiban, hogy még egy utolsó helyet megjárjunk mielőtt belevetjük magunkat Las Vegas bűnös városának az élvezeteibe.
Indulás előtt megálltunk még egy Wallmart-ban, bevásároltunk az útra és elindultunk a végtelen sivatagba. Amúgy a fene sem gondolná, hogy hány féle sivatag is létezik a világon. Kiskoromban, ha valaki kimondta azt a szót, hogy sivatag akkor automatikusan az Aladdin mesében látott homokdűnés területre gondoltam. Nos, ezen a közel 200 kilométeres tájon legalább öt fajta pusztaság váltakozott folyamatosan. Eleinte csak zord sziklák között haladtunk, később már a növényzet is eltűnt. Végül pedig már az életre tökéletesen alkalmatlanná vált a környezet. Néha-néha egy-egy unatkozó gekkó kiszaladt az autónk elé. Ha szerencséjük volt, akkor még időben elugrottak a kocsink elől. Ha pedig nem, akkor a mikróbáknak meg lett a vacsorájuk a következő egy hónapra.
Las Vegasból az út a Halál Völgyébe egy egészen érdekes hely mellett halad ez. Ez pedig nem más, mint a méltán híres Area 51. Aki esetleg nem tudná, ez az a hely, ahol egyes legendák szerint a Roosevell-ben lezuhant űrlények űrhajóják tárolják és itt boncolták is fel az idegeneket is. Amikor az 51-es körzet mellett haladtunk el, akkor szinte mindenütt ki volt jelölve, hogy katonai terület – behajtani tilos. Bár általában az ilyen felhívásokat ignorálni szoktam (sőt, többnyire inkább meghívóként tekintek rájuk) – ezúttal a távcsöves puskás táblák még engem is elriasztottak attól, hogy bemerészkedjek.
Cserébe pár kilométerrel távolabb már egy valódi turistagettó fogadott. A benzinkút mellett található üzletközpontban mindent az ufókra húztak fel. Volt itt ufós benzinkút, ufós étterem, ufós kocsma de még ufós sztriptízbár is. Nem viccelek, tényleg volt ufós sztriptízbár is. Bár be nem mentünk, de azért egy hatcsöcsű, zöld, párospatás, gülüszemű, neptunuszi lányt szívesen megnéztem volna vetkőzni. Sajnos ez kimaradt, úgyhogy a neptunusziaknak még várniuk kell rám.
Közben a sivatagi táj már a homokosról koromfeketévé vált. Eleinte sokat morgolódtam magamban, hogy mi a francban különbözhet a Halál Völgye attól, ahogy a 200 kilométer sivatagtól, amin keresztül mentünk. Nem értettem, hogy egyáltalán mitől lehet olyan különleges ez a hely, hogy megkapta a nemzeti park státuszt. Ahogy viszont egyre mélyebbre hatoltunk a Halál Völgyébe, úgy nyílt egyre nagyobbra a szám az ámulattól. Ez a hely valami egészen elképesztő! Több alkalommal is azt gondoltam, hogy ettől jobb már nem lehet és minden egyes megtett mérfölddel még különlegesebb státuszt érdemelt ki ez a nemzeti park nálam.
Elsőként a Mesquite homokdűnéket tekintettük meg. Hasonló tájat láttam Gran Canaria szigetén korábban is már, ám ez mégis teljesen más hangulatot árasztott. Itt a fekete hegyek gyűrűjében a homokdűnéken mezítláb futkározni olyan élmény volt, ami egészen a gyerekkoromba repített vissza. Igaz kissé féltem, hogy valamibe belelépek a dűnék buckái között, de szerencsére semmi gond sem történt. Aki szeretne pár menő fotót készíteni az Instagramjára, az a homokdűnéket semmiképp se hagyja ki!
Amíg ott mászkáltam, aközben furcsa zajra lettem figyelmes. Kb. mintha óriási robbanásokat hallottam volna az égbolt felől. Felnéztem és 3 katonai vadászrepülőgép körözött felettünk. A hatalmas hangrobbanásoktól tiszta libabőrös lett az alkarom és még szürreálisabbá vált ez a hely számomra. Rögtön eszembe jutott az Area 51 katonai támaszpont közelsége – gondolom a sereg is előszeretettel gyakorlatozik a kihalt dombok között. Szóval még egy kis Top Gun élményt is kaptunk a Death Valley Nemzeti Park területére tett látogatásunk során.
A parkban több fontosabb látnivalót is megtekintettünk. A következő megállónk a Badwater Basin és a Devil’s Golfcourse volt. Ez a két hely közvetlenül egymás mellett található. A Badwater Basin egy hatalmas kopár sík terület. 518 négyzetkilométer területen egy kiszáradt sómező terül el. A sómezőre rá szabad lépni és körbe lehet sétálni. Amikor ott járkáltam szó szerint olyan érzéssel töltött el a hely, mintha a Marson járnék. Remek kis élmény volt, már önmagában csak ezért is megérte volna ennyit kocsikázni. Az meg már csak egy kis hab a tortán, hogy ez a helyszín az Amerikai Egyesült Államok legalacsonyabb pontja. Közvetlenül Badwater Basin mellett található az „Ördög Golfpályája”. Ez a hely annyira buckás, annyira dimbes-dombos, hogy csakis a Sátán tudna itt golfozni. Innen is kapta a hely a nevét. Amennyiben itt jártok, akkor érdemes csendben maradnotok. A néma csendben ugyanis hallani lehet a sókristályok apró pukkanó hangját.
Időközben azt vettem észre, hogy a belépőjegyet ismételten a kutya sem kérte tőlünk. Pedig már a park közepén voltunk a turista központnál. És ez így maradt a teljes látogatásunk során. Nem azt mondom, hogy vágjatok neki belépőjegy nélkül a Death Valley-nek – de ha esetleg elfelejtetek jegyet vásárolni és nincs akkora pechetek, hogy megállítana egy ranger egy ellenőrzés keretén belül, akkor simán belépőjegy nélkül is végig járhatjátok az egész nemzeti parkot. Mi az 55 dolláros éves nemzeti park bérlettel rendelkeztünk, szóval nem feketén voltunk ott. Aki csak ebbe a parkba készül, és meg szeretné vásárolni a belépőjegyet, az számoljon 30 dollárral egy autóra. Az, hogy hányan ültök a kocsiban teljes mértékben lényegtelen.
A központtól nem messze találjátok a Furnace Creek Ranch-ot. Ez egy valódi oázis a sivatag kellős közepén. Az oázishoz pedig minden hozzátartozik, amit csak a filmekben korábban láttatok. A lenge szellőtől mozgó pálmafák árnyékában a zöld mező egy igazi kis kincs a kihalt táj tükrében. Természetesen ez a hely nem magától alakult ki ilyenné, de attól azért még jó látni, hogy az ember is képes életet teremteni ott, ahol a környezet tökéletesen alkalmatlan rá. Ha valaki esetleg meg szeretne szállni a Halál Völgyében, akkor ezen a farmon egy remek kis motelt is talál.
Már esteledett és nekünk mennünk kellett, úgyhogy már csak egy helyen tudtunk megállni. Mivel a legtöbb úti kalauz a Zabierski Pontot emelte ki, ezért erre esett a mi választásunk is. Hát emberek, ez a hely volt nálam az egész park csúcspontja. Mintha az Insterstellar film egyik lakatlan bolygójára csöppentem volna. Komolyan csak álltam ott és bámultam ki a fejemből. Az agyam nem volt képes felfogni, hogy milyen lenyűgöző a táj. Itt kezdtem sajnálni, hogy nem maradt több időnk túrázni. Igaz, hogy pár kisebb-nagyobb túrát megtettünk – de ehhez a nemzeti parkhoz nem elég 2-3 nap. A Death Valley Nemzeti Park olyan óriási, hogy itt akár egy hónapot is eltölthetne az ember és minden nap új helyen túrázhatna.
Sajnos az időjárás az ember legnagyobb ellensége ezen a helyen. Mi olyan szerencsés helyzetben voltunk, hogy november közepén jártunk a parkban, így nem sültünk szénné a tűző napon. Viszont az év háromnegyedében ez a hely mindenre jó, csak túrázásra nem. Ha valaki még nem volt olyan helyen, ahol árnyékban 50 fokot mutat a hőmérő, annak ajánlom Abu Dhabi-t a nyári hónapokban. Ha azt kibírod, akkor bátran jöhetsz ide is a napon sétálni. Szóval mielőtt valaki ész nélkül teli tervezi az egész nyaralását, annak ideje átértékelnie az utazási terveit.
Miután mindent megnéztünk olyan éhesek voltunk, mint a kutyám, amikor 15 perce nem kapott semmilyen ételt sem már. Kerestünk egy olyan éttermet, amilyet többnyire csak a filmekben láttunk eddig. A Pahrump városában található Mom’s Diner-re esett a választásunk. Ahogy beléptünk rögtön megszólalt egy csengő. Az asztaloknál csak helyiek ültek és hirtelen mindenki felkapta a fejét, hogy „Ezek meg már mi a francot keresnek itt?!”. A pincér csókán látszott, hogy egész életében ezt az éttermet működtette. Azt hiszem ezzel a vacsival sikerült feltennünk az i betűre a pontot. Az életemben még nem ettem olyan finomat, mint ott. Teli bendővel visszapattantunk a Mustang-ba és alig több mint egy óra múlva már újra Las Vegas-ban voltunk. Életemben harmadszor ismét belevetettem magam a bűn városának éjszakai életébe és minden eddiginél durvább élményekben volt részem. De erről, majd egy másik posztban.
Szállások a Death Valley Nemzeti Park közelében
A Death Valley Nemzeti Park területén igazából nem sok szállás lehetőség található. Mivel az életkörülmények felettébb nehézkesek és az ivóvízzel is elég nagy gondok vannak – ezért a szállások csak limitált számban elérhetőek a park környékén. Szerencsére azért annak, aki a park közelében szeretne megszállni nem kell rögtön bankot rabolnia. A sok méregdrága opció mellett van azért pár olcsóbb megoldás is még, ami közül választani lehet. Mutatunk pár ajánlott szállást:
A legjobb spórolós szállás: Panamint Springs Motel & Tents
A Death Valley területén megszállni nagyon nem olcsó dolog. Ez a szálláshely egy olyan budget megoldás, ahol a még kevésbé tehetős utazók is megszállhatnak itt. A Panamint Springs Motel & Tents sátras megoldást biztosít azok számára, akik nem szeretnének 5-600 dollárt kidobni az ablakon egy éjszakáért. A sátrat nem neked neked kell hoznod, már fel van állítva. Ráadásul a sátorban hagyományos ágyakon alhattok. Azzal viszont számoljatok, hogy a zuhanyzó és a WC-k közös helységként működnek itt.
Az arany középút: Holiday Inn Express & Suites Pahrump by IHG
A Holiday Inn szállodája a Halál Völgyéhez egyik legközelebb található településen, Pahrump-ban található. Ez a szállás már az átlagos amerikai hoteláraktól kicsivel drágább, de még mindig nem olyan drága, mint egyenesen a völgyben megszállni. És az előző sátrazós megoldástól mérföldekkel kényelmesebb opció. A hotelnek van egy kinti medencéje is, amely kellemes extra szolgáltatás. A szállás ára pedig már a reggelit is tartalmazza.
A legjobb luxusszállás: The Ranch At Death Valley
Ez a legjobb szállás az egész Death Valley Nemzeti Park területén. A szállodának van egy kültéri medencéje, business központja, teniszpályája és még egy gyereksarok is a legkisebbek rendelkezésére áll. A szállás ára nem tartalmazza még a reggelit sem, azért külön kell majd fizetnetek. De egy ilyen drága hotelnél azt hiszem az a pár dollár már nem tesz semmit sem. A szállást közelről is megnéztük, valóban jól néz ki – de személyes véleményem alapján ilyen sok pénzt nem ér meg egy éjszaka.
Amennyiben a fent említett három szállás közül egyik sem felel meg az elvárásaidnak, akkor abban az esetben érdemes körülnézned még a Booking.com további ajánlatai között is:
Hol érdemes túrázni a Death Valley-ban?
A Death Valley-ban a túrázás különösképpen megerőltető. Ennek a legfontosabb oka az, hogy iszonyat forróság uralkodik a völgyben. Eleve már arra is oda kell figyelni, hogy a Halál Völgyébe csakis rendesen karbantartott autóval hajtson be valaki. A völgyben többnyire térerő sincs. Szóval, ha lerobbanna az autótok – akkor csak magatokra számíthattok. Az internet tele van olyan történetekkel, hogy több napon át vártak a turisták valakire, aki megmenti őket egy defekt után. Gondolom ti sem szeretnétek ezt átélni. Szóval indulás előtt ne csak a túrára pakoljatok ivóvizet, hanem készüljetek fel egy esetleges autós vészhelyzetre is. Ha pedig valaki úgy dönt, hogy az embertelen körülmények ellenére belevág egy kis túrázásba, akkor úgy készüljetek fel rá, mintha a Szaharába indulnátok. Legyen nálatok kellő mennyiségű ennivaló és innivaló is. Mutatok pár érdekes túraútvonalat. amelyek kellően izgalmasnak hangzanak:
Marble Canyon barlangrajzok túra
- Túra hossza: 18 kilométer
- Nehézség: közepesen nehéz
- Időtartam: 4-5 óra
- Szintkülönbség: mérsékelt
Ennek a túrának a legnagyobb előnye, hogy rengeteg árnyékos helyen halad keresztül. A jó hír az, hogy nem feltétlenül kell az egész útvonalon végig sétálnotok. Ez nem is lenne egyszerű, ugyanis a teljes hossz 50 kilométer. Már egy rövidebb túra is megfelelő kóstolót nyújt a Marble Canyonból, bármikor megtérhettek. A kanyon színes márvány falai már nagyon hamar feltűnnek, szóval a túra legszebb része szinte rögtön látható. Az már csak rajtatok múlik, hogy mennyi ideig szeretnétek benne gyönyörködni.
Telescope Peak – a Halál Völgye legmagasabb pontja
- Túra hossza: 22,5 kilométer
- Nehézség: nehéz
- Időtartam: 7-8 óra
- Szintkülönbség: 914 méter
A Telescope Peak a Death Valley Nemzeti Park legmagasabb pontja. Külön érdekesség, hogy ezt a csúcsot rendszeresen hó fedi. Eszembe nem jutott volna, hogy az USA egyik legforróbb helyszínén havat látok majd. A Charcoal Kiln Road vezet a túra kezdőpontjához. Már út közben feltűnnek a fenyőfák és a borókák, ami egészen szürreális látványt nyújt a Halál Völgyében. Maga a túra rendkívül meredek és nem árt, ha rendelkezel előzetes hegymászó tapasztalatokkal mielőtt belevágnál. Aki szeret korán kelni, az megnézheti a Telescope Peak fölött a napfelkeltét is akár. Ehhez csupán Lee Flat-be kell elmennetek Joshua Tree Forest mellett. A Hunter Mountain Roadról egészen elképesztő kilátásra számíthattok.
Surprise Canyon Panamint City szellemváros túra
- Túra hossza: 18 kilométer
- Nehézség: rendkívül nehéz
- Időtartam: 6-8 óra
- Szintkülönbség: 1189 méter
A Surprise Canyon egy igazi ínyencség a park látogatói számára. Az út közben egy nagyon különleges kis patak mellett halad a túraútvonal. Láttok majd több kisebb-nagyobb vízesést, de még legelésző szamarakat is. Ahhoz, hogy valaki elinduljon ezen a túrán el kell, hogy hagyja a Death Valley Nemzeti Park területét, majd egy másik útvonalon vissza kell térnie a parkba. Szóval eléggé időigényes – legtöbbször azoknak ajánlják, akik már második, vagy harmadik alkalommal keresik fel a Death Valley-t.
Összegezve
A Death Valley Nemzeti Park sokkal többet nyújt attól, mint amire elsőre gondolnak az emberek. Nem a semmiért figyeltek fel Hollywoodban sem a rendezők és a filmstúdiók ezekre a legendás helyszínekre. Már önmagában az egész hely annyira lenyűgöző, hogy az hatalmas élmény, ha az ember csak fel-le autókázik egyet. Érdemes tehát indulás előtt egy alaposan átgondolt tervet készíteni. Valójában több mint 1000 mérföldnyi autóút vár rátok a Death Valley Nemzeti Park területén! Ebből csupán 300 mérföld aszfaltozott út. További háromszáz mérföld kavicsos, a többi hatszáz pedig csak a 4×4-es terepjáróval járható. Ilyen távolságok mellett pedig gondolhatjátok, hogy nem unatkoztok majd.
Ha engem kérdeztek, akkor a Death Valley nem a legszebb nemzeti park az Egyesült Államokban (a Canyonlands, a Bryce Canyon sokkal szebbek szerintem). Nem is a legnépszerűbb nemzeti park (a Yosemite, a Zion, a Grand Canyon és a Yellowstone sokkal felkapottabbak). Egy dolgot viszont határozottan kijelenthetek. Ez a legegyedibb, legkülönlegesebb hely Amerikában. Az USA területén sehol máshol nem találsz olyan természeti képződményeket, mint ebben a parkban. Mostanra már elég sok nemzeti parkban jártam az Egyesült Államok területén és abban biztos vagyok, hogy a Death Valley-t súlyos hiba lett volna kihagyni. Ha esetleg San Francisco-ból vagy Los Angeles-ből Las Vegas felé autóztok, akkor tegyetek egy kisebb kitérőt a Halál Völgye felé – higgyetek nekem, nem bánjátok meg majd.