Skip to content
  • Blog
  • Országok
  • Tippek & Trükkök
  • Szállástippek
  • Kuponok
  • Facebook csoport
  • Rólam
  • Kapcsolat
Menu

TravelHacker

A hivatalos magyar travel hacker oldal.

  • Blog
  • Országok
  • Tippek & Trükkök
  • Szállástippek
  • Kuponok
  • Facebook csoport
  • Rólam
  • Kapcsolat
Hit enter to search or esc to close
TravelHacker / Országok / Grúzia utazás: tippek & trükkök saját szervezésben

Grúzia utazás: tippek & trükkök saját szervezésben

travelhacker_gruzia_utazas_kaukazus_sajat_szervezesben

Magyarországról jó pár éve már közvetlen járat köti össze Budapestet és Kutaisi városát. Körülbelül két éve figyeltem fel erre a járatra és az első gondolatom az volt, hogy mégis mi a francnak indít ilyen járatot a Wizz Air, hisz gyakorlatilag senki se fogja akarni majd kihasználni… Aztán az egyik nap hirtelen minden megváltozott. Az egyik ismerősöm Facebookon felrakott pár gyönyörű fotót és ledöbbenten ültem a számítógép előtt, hogy ilyen csodálatos helyek léteznek a világon és én semmit se tudok róluk? Rögtön el is kezdtük a haverokkal tervezni, hogy miképp valósulhatna meg egy utazás Európa dél-keleti csücskébe, Grúzia országába, a Kaukázus legeldugottabb régióiba saját szervezésben. Megpróbálom összefoglalni mi, hogyan oldottuk meg saját szervezésben a lehető legolcsóbban.

Tartalom

  • Utazás Grúzia országában: A mi 8 napos útitervünk
  • Pár hasznos információ Grúzia országáról az utazás előtt
  • Repülőjegy Grúziába, Kutaisi városába
  • Grúzia: Autóbérlés vagy helyi közlekedés a jobb választás egy utazás során?
  • Hotelek és egyéb szállások Grúziában
  • A legérdekesebb látnivalók Grúziában
  • Egyéb fizetős programajánlatok Kutaisiből
  • Összegezve

Utazás Grúzia országában: A mi 8 napos útitervünk

  1. NAP – Kutaisi hajnali landolás, autóátvétel, irány Batumi a kaszinóváros
  2. NAP – Batumi
  3. NAP – Mestia – Svaneti hegyeinek a központja, a Kaukázus hegyvonulatok talán legfontosabb csomópontja
  4. NAP – Mestiából kiindulva helyi taxissal kirándulás Ushguli városába
  5. NAP – Búcsú Mestiától, irány Kutaisi, közben megálltunk Prometheus barlangjában
  6. NAP – Kutaisiből irány Gori, útközben megálló Katshki-ben majd Chiatura-ban
  7. NAP – Gori-ból irány Tbilisi-be a fővárosba, közben megnéztük Uplistshike barlang városát, Mcheta-ban a templomot és a helyi piacot.
  8. NAP – Tbilisi-ből tovább repültünk Azerbajdzsánba Bakuba

Ami még kimaradt az Vardzia – szívesen megnéztük volna a sziklavárost, mivel képek alapján jóval nagyobbnak tűnik, mint az uplistshikei, de így nem éreztük akkor veszteségnek már, hogy egyet láttunk. Illetve még az ország keleti részébe nem jutottunk el Tusheti-be és Kazbegi-be, de legalább van miért visszatérni.

Pár hasznos információ Grúzia országáról az utazás előtt

  • Ami a nyelvet illeti, nem sok mindenki beszél angolul. Falun szinte esélytelen bárkit is találni, így marad a kézzel-lábbal mutogatás. Aki viszont idősebb és emlékszik még az oroszórákról valamire, az itt Grúziában nagyon fog örülni neki!
  • A helyiek nagyon kedvesek és nem úgy, mint az amerikaiak. Amint észreveszik, hogy idegen vagy már öntik is a házi pálinkájukat a Csacsát vagy a híres hazai boraikból a kóstolót esetleg a tömény brandyjüket. Első nap akartunk venni egy üveg Grúz házifőzésű Csacsát. Mikor megkérdeztük az eladót, hogy finom-e kiöntött egy 1dl-s pohárba kósTolót és egy gortyra megitta. Majd mutatta, hogy tegyük mi is ezt. Ivásban tényleg profik. Egy másik alkalommal egy pék meglátott az utcán sétálni rögtön beinvitált, megmutatta hogyan is készítik Grúziában az agyagkemencében a kenyeret majd rögtön a saját borával kínált. Amennyiben nem fogadod el a kínált italt az óriási sértés!
  • Grúzia népének saját írása van, amelynek hála az utazás a Kaukázus ezen régióján keresztül kicsit nehézkesebb. Nem hasonlít se a mi abc-nkhez, se a ciril betűkhöz, de még csak a kínaihoz se. Megijedni viszont nem kell, többnyire minden kivan írva latin betűkkel is. Egyetlen egyszer se tévedtünk el, igaz GPS-t használtunk a biztonság kedvéért.
  • Svaneti régiójában nem is olyan régen még élt a vérbosszú. Amennyiben valamelyik család összeveszett egy másik családdal képesek voltak egymást lemészárolni. Pont ez oknál fogva építették a családok a Svan tornyaikat. Ide be tudtak zárkózni és eltudtak bújni a feldühödött ellenségek elől. Manapság az utazás Grúzia országában már teljesen biztonságosnak számít a Kaukázus régióján belül. A legnagyobb veszély az a hegyekben, hogy saját nyelvük van, még a Grúztól is kacifántosabb – lesz mit tennünk, hogy megértsük őket.
  • Amit mindenképp érdemes megkóstolni az a Borjomi ásványvíz. Mikor ott voltunk, akkor épp azt mesélték, hogy a cég elkezd terjeszkedni és hamarosan az ásványvizüket elkezdik exportálni Európába is. A különlegessége ennek a víznek az, hogy sós, de meg lehet inni. Állítólag rendkívül egészséges, bár nekem különösebben nem ízlett. Találkoztunk viszont egy Lengyel utazóval, aki egész ottléte alatt csakis ezt a Borjomi ásványvizet itta nyakra-főre.
  • Az ételeik rendkívül különlegesek. Szinte az egyik ismert konyhához se hasonlítható a Grúz konyha. Pár étel, amit muszáj megkóstolni, ha az ember ott jár: Kachapuri – Speciális sajtos lepény tojással a tetején, Churchella – a helyi édesség, az utcán az idős néniktől lehet vásárolni, Sulguni – grúz birkatejből készült sajt, Khinkali – tésztabatyuba megfőzött leves, amelyet először ki kell harapni majd kiszívni belőle a levét. És természetesen a kenyerüket is kötelező megkóstolni, teljesen más íze van, mint a hazai kenyérnek.
  • Aki nem szereti a koriander fűszer ízét az jobb, ha felkészül arra, hogy Grúziában szinte minden ételre koriandert szórnak. Jobb lesz megkedvelni az ízét, mivel szinte lehetetlen olyan ételt találni, amit ne fűszereznének meg vele.
  • Az utazás Grúzia vidékére télen is nagyon menő hely a Kaukázus hegyeinek köszönhetően. Rendkívül felkapottak a síparadicsomjai. Magasabb mint 5000 méteres hegyein nagyon jól kiépített síközpontok találhatóak. Amire érdemes odafigyelni az az, hogy nem mindegy út járható a hegyekben télen. Az egyik legnagyobb látványosságba Ushguli falujába például csak május és szeptember között lehetséges eljutni.
  • Mivel a Fekete tenger népszerű üdülőhelyei Bulgáriában nagyon felkapottak, ezért azt gondoltam, hogy a túl oldalon is strandolunk egyet. Miután megérkeztünk az első tengerparthoz rögtön meg is gondoltam magam. Nem a víz minőségével volt gond, hanem az eldobált heroinos injekciós tűkkel. Elvileg Afganisztánban található a heroin gyártás fellegvára, és a Fekete tengeren keresztül csempészik Európába. Ennek hála elég sok drogos található a tenger menti városokban. Ezekben a part menti városokban, parkolókban, strandokon érdemes a lábunk alá nézni. A tengerparttól eltávolodva már ilyen problémával nem szembesültünk.
  • Aki esetleg bátrabb, az kipróbálhatja a belföldi járatait Grúziának. A Vanilla Sky cég kisrepülővel egy órányi repülésért 250,- USD-t számláz, amit maximum 3 utas között lehet szétosztani. Előre történő egyeztetés után utakat biztosítanak két Grúz város belföldi reptere között. Jegyek a Vanillasky weboldalon foglalhatók.
  • Amennyiben nem szeretnénk vezetni, de szeretnénk egy privát transzfert lefoglalni az országon belül akkor a Gotrip weboldalon megtehetjük. Elég nekik elküldenünk az itinerárunkat és azt, hogy miket szeretnénk látni és ők cserébe mindent bebiztosítanak.
  • Grúzia Kutaisi repterén már a beléptetésnél tudunk helyi mobilkártyát nevetséges áron vásárolni, így az utazás a Kaukázus hegyein belül még könnyebb lesz. Mindenképp ajánlott!

Repülőjegy Grúziába, Kutaisi városába

Mint írtam Budapestről Kutaisibe egyenes járatot üzemeltet a Wizz Air. A repülőjegy ára 10,- EURÓNÁL (3300,- HUF) kezdődik. Általában viszont a dátumok úgy jönnek ki, hogy vagy az odaút olcsó, vagy a vissza. Ezért inkább számítsunk 50,- EURÓ körüli árral (16 500,- HUF) kezdődik, ami továbbra is felettébb barátságos ár, főleg egy ilyen, kevésbé felkapott úticélnál. Akinek jobban megfelel a Bécsi indulás azoknak jó hír az, hogy 2018 óta, már ebből a városóból is elérhető Kutaisi reptere a Wizz Airnek hála. A repjegy ára kb. ugyanannyiba kerül, mint Budapestről. Néha ezért megéri kombinálni az útvonalakat. Két egyirányú repülőjegy vásárlásával olcsóbban jöhetünk ki. Érdemes elgondolkodni mindkét megoldásban:
1, Bécs – Kutaisi – Budapest
2, Budapest – Kutaisi – Bécs

Mi az egész útvonalat kicsit másképp oldottuk meg. Úgy döntöttünk, hogy az utazás több részből fog állni, ezért összekötöttük Grúzia hegyeit és völgyeit még egy országgal a Kaukázus régiójában. Azerbajdzsán ott van rögtön egy kőhajításnyira Tbilisitől ezért átrepültünk oda is. Ez által a repülőjegyünk három egy irányú útból állt és így nézett ki:

  1. Budapest – Kutaisi
  2. Tbilisi – Baku
  3. Baku – Budapest

A Tbilisi – Baku járatot gyakorlatilag három légitársaság üzemelteti Qatar Airways, Gulf Air és Azerbaijan Airlines. A társaságunk egyik fele Qatarral repült a másik pedig az Azeri nemzeti légitársasággal. Egyikkel se volt semmi gond se. Érdemes tudni, hogy ez az útvonal simán megoldható repülés nélkül is, ugyanis Tbilisi és Baku között éjjeli vonat közlekedik, amellyel kb. 12óra alatt oda-értünk az úticélunkra. Az első osztályú jegy 91 GEL-be kerül, a második osztályú 52 GEL,-, a harmadik osztályú jegy mindössze 35,- GEL. A vonatot mi nem vettük igénybe. Ha valaki szeretné gazdaságosan összekombinálni Grúzia államát Azerbajdzsánnal, ahogy mi is tettük, de nem bízik a Kaukázus légitársaságaiban, akkor a 37-es vasúti járatra keressen rá a vasúti utazás élményéért.

Grúzia: Autóbérlés vagy helyi közlekedés a jobb választás egy utazás során?

Mielőtt megérkeztünk ezt a kérdést kellett eldöntenünk. Egy idegen ország, egy idegen régió. Nagyjából minden weboldal azzal riogatott, hogy a közlekedés szörnyű és ne is próbálkozzon senki se autóbérléssel. Ezért úgy döntöttünk megnézzük a helyi közlekedést. Elvileg jól működő marsrutka hálózata van az országnak. Hogy mi az a marsrutka? Legegyszerűbben úgy tudnám körül írni, hogy egy kisbusz (iránytaxi) amely, ha megtelik utasokkal, akkor elindul az adott úti célra. Pár órát tanulmányoztuk, honnan hova közlekednek a masrutkák. Osztottunk, szoroztunk és végül arra jutottunk, hogy maradunk mégis az autóbérlésnél mivel sokkal nagyobb szabadságot biztosít számunkra és csak limitált számú nap állt rendelkezésünkre. Az egyetlen alap kikötésünk az volt, hogy teljes körű biztosítást adjanak az autóhoz, bármi is történjen. A sok rémtörténet után úgy éreztük ez a minimum. Spoilerveszély: Hála istennek nem volt rá szükség.

A Minimo Rent a car cég jött ki legjobb ár-értékű opciónak. A következő angol nyelvű oldalon lehet őket utol érni. Ami picit furcsa volt az az, hogy nem tele tankkal adták oda az autót és tele tankkal kellett leadni, hanem üressel. Nem igazán tudtam hova tenni a dolgot, de végül csak azért is kicentilitereztük az üzemanyagot és üres tankkal adtuk vissza az autót.

Az árak így néztek ki:

4×4 JEEP kategóriájú autóbérlés 6 napra – 300 $
Teljeskörű biztosítás 6 napra– 48 $
Parkolódíj 6 napra – 6 $
Reptéri illeték Kutaisiben munkaidőn kívüli átvételkor (20:00-10:00) – 25 $
Más helyen történő autóátvétel és autóleadás (Kutaisi – Tbilisi) – 49 $
VÉGÖSSZEG – 428 $
DEPOSIT – 100 $ – arra az esetre, ha megszegnénk az autóbérlési szerződésben leírt dolgokat, illetve gyorshajtási büntetések esetére.

Megadtuk, hogy Kutaisiben szeretnénk felvenni az autót és Tbilisziben leadni. Ezzel nem is volt semmi probléma. Mikor reggel megérkeztünk a reptérre, már ott vártak névtáblával a kezükben. Miután rengeteg helyen azt olvastuk, hogy pokolian rosszak az utak ezért úgy döntöttünk, hogy 4x4es autót bérlünk. Valójában ennek nem sok értelme volt, ugyanis az utak nem sokkal rosszabbak, mint Romániában, sőt sok helyen még újabbak is. Ahol nagyon rossz volt az út, azt az útvonalat nem is engedélyezték számunkra az autókölcsönzőben. Ezt csak későn tudtuk meg és pont ezért másik útvonalat kellett választanunk. Röviden összefoglalva a következő helyekre tilos bérelt autóval behajtani:

  • Abkházia – ez Grúzia észak-nyugati régiója, amely Oroszországgal határos.
  • Dél-Oszétia – ez Grúzia északi részén, középtájon található régiója, ahova Grúziából be se tudunk jutni, csak Oroszországból.
  • Tusheti hegyei – Ez egy Grúzia észak-nyugati részén található hegyvonulat, ahol állítólag nagyon rosszak az utak és a világ egyik legveszélyesebb útvonalának tartsák számon.
  • Ushguli falva felé vezető út – Mestia városáig gond nélkül el lehet jutni bérelt autóval, innen viszont már a helyiektől kell segítséget kérni a taxibérléséhez.
A két tiltott része az országnak Abházia és Dél-Oszétia

Miután mindent megbeszéltünk és aláírtunk, megkaptuk a várva várt autót. Egy Amerikából behozott 2005ös Mitsubishi Montero-t. Körülbelül 20literes fogyasztással elég gyakori látogatói lettünk a benzinkutaknak. Cca. 0,75,- EUR egy liter benzin, szóval annyira nem volt vészes. Bár utólag belegondolva egy kisebb autó is elég lett volna, mint ez a batár nagy dög Mitsubishi. Kisebb autóval nem csak a bérleti díjnál, de a fogyasztásnál is jóval gazdaságosabban jöttünk volna ki.

Az autó mozgását végig GPS-en követik, ha behajtunk bármelyikre is a fent említett útvonalakból, akkor buktuk a letétet. Érdekesség kedvéért az utazás megkezdése előtt az autóbérlő cég képviselője elmondta, hogy Grúzia országában, meg úgy általánosságban a Kaukázus régiójában rengeteg „okos radar” található, amely kiszámolja a megtett kilométerek és az eltelt idő alapján, hogy mennyivel hajtottunk. Mi betartottuk a sebességkorlátokat, bár ez az országot elnézve színtiszta kamunak tűnt.

Mindent összevetve szerintem az autóbérlés helyes döntésnek bizonyult. Jóval több helyet tudtunk megnézni, mint amit a marsrutkákkal tudtunk volna. Ráadásul sokkal kényelmesebb is volt az egész. A közlekedés a nagyvárosokban kicsit kaotikus, de semmi olyan, amihez pár óra alatt nem tudnánk hozzászokni. Aki vezetett már Erdélyben, az nagyjából tudja mire is számíthat. Grúzia közlekedése az európai sofőrök nagy részének nem fog nehézségeket okozni, egy autós utazás a Kaukázus hegyeiben külön élménynek számít.

Végezetül egy kis kellemetlenség. Amikor adtuk le az autót akkor már vártuk, hogy valamiben elfognak akadni és még több pénzt akarnak majd lehúzni rólunk. Természetesen találtak is valamit… Nem poroltuk ki az autószőnyegeket, ezért 10,- euróra megbüntettek minket. Legyintettünk egyet, mégiscsak Grúziában vagyunk, nyeltünk egyet és kifizettük. Ha egy jó tippet megfogadtok, akkor leadás előtt kitakarítsátok az autót kívül-belül.

Ha szeretnétek elkerülni az ilyen kellemetlenségeket, akkor érdemes a „nagyobb nevű” autókölcsönzők közül választani. Nézzetek körül a Rentalcars és a Discovercars weboldalakon a lehető legjobb ajánlatokért.

Hotelek és egyéb szállások Grúziában

Bár nem szokásom, de úgy döntöttünk, hogy jelen esetben nem foglalunk szállásokat előre. A terv az volt, hogy nem rohanunk sehova, mindenhol annyi időt töltünk el, amennyi alatt megtudjuk tekinteni a fő látványosságokat, ezért folyamatosan útközben foglalgassuk majd a szállásokat. Ennek hála néhány egészen érdekes helyen is megszálltunk. 🙂

Boutique 32 – Azt az egyet tudtuk, hogy az első éjszakát szeretnénk Batumi-ban, a mások által „Grúz Las Vegasnak nevezett” városban tölteni. Így az első éjszakára lefoglaltuk a fent említett szállást. Igazából egy rossz szót sem tudok erre a szállásra mondani. Hatalmas, tiszta szobák, benn a belvárosban. Ha valaha visszakerülnék még ide, akkor teljesen biztosan ismét ezt a szállást foglalnám. Árban 5 személy számára nagyjából 60,-euróba került éjszakánként.

Nino Ratiani’s Guesthouse Mestia – Mestia hegyei között egy nagyon tiszta, nagyobb turistacsoportokra felkészült szállás. Helyi specialitásokból készítenek reggelit. Igazából minden rendben volt a szálláson, árban 5személyre 70,-euróba került éjszakánként.

Hotel Orange Kutaisi – Szerettünk volna helyieknél is megszállni, ezért egy olyan szállást kerestünk, ahol tudunk velük beszélgetni is azért hogy a lehető legautentikusabb élményt kapjuk. Mivel 5-en voltunk, ezért megkaptunk egy egész szobát egy hostelben csak magunknak. Nem bántuk meg egyáltalán, rengeteg érdekes történetet mesélt a bácsi nekünk, miközben egyfolytában csak öntötte a helyi grúz pálinkát a csacsát. Cca. 30,- EUR-ba került egy éjszaka 5 személyre privát szobákban.

Tamar Guest House Gori – Talán a szállásaink csúcspontja volt ez a hely. Miután nagyon bejött a helyieknél történő elszállásolás ezért úgy döntöttünk, hogy következő úti célunkon Gori-ban is ilyen helyet keresünk. Egy öreg néni volt a házigazda, aki valóban foglalkozott a vendégeivel. Talán kicsit túlságosan is. Mindenért a férjét ugráltatta. Akinek a tekintetén csak azt láttad, hogy minek vettem feleségül én ezt a nőt. Rengeteget nevettünk itt, jól éreztük magunkat. Igaz az ágyak nem voltak a legkényelmesebbek, de simán megérte még így is. Árban 17,- EUR-ba került éjszakánként 5 személy számára.

A Tbilisi-i szállásunkat nem emelném ki, mivel az eléggé melléfogás volt. Elsőre lefoglaltunk egy olyan szállást, amely már egy éve nem üzemel, csak a booking.com elfelejtette kidobni a rendszeréből. Köszi még egyszer booking.com így utólag is! Aztán már elég fáradtak voltunk ezért bementünk az első hotelbe, amit találtunk és tisztának nézett ki. Borzasztó kényelmetlen ágyaik voltak de egy éjszakára kibírtuk.

A Booking.com weboldalán további szállásokat találhattok az igényeiteknek megfelelően, érdemes itt is körülnézni:

Booking.com

A legérdekesebb látnivalók Grúziában

Svaneti

Grúzia utazás Svaneti

A Kaukázus nyugati hegyvonulata, gyönyörű természettel, mesés falvakkal. Érdemes Mestiában megszállni, remek kiinduló pont, és ok barátságos helyivel találkozhatunk. Ja és még vannak Svan tornyok is. Rengeteg Svan torony.


Kazbegi

Grúzia utazás - Kazbegi
Ide mi sajnos nem jutottunk el. Itt található Stephansminda-ban a Trinity kolostor. Ha rákeresünk Grúziára, akkor nagy valószínűséggel ennek a templomnak a képe fog fogadni. Nem messze a Kolostortól található egy kilátó a Kaukázus hegyeire, mindenképp érdemes megállni ott is ha már az ember erre jár.

Tusheti

Grúzia utazás - Tusheti

Ez a harmadik hegyvonulat, amit az országban megtudunk csodálni. Viszont az ide vezető útvonalat a világ egyik leveszélyesebb útjának tartsák számon. Bérelt autóval tilos a behajtás ebbe a nemzeti parkba. Ezért is érdemes egy tapasztalt sofőrt keresni.

Batumi

Grúzia utazás - Batumi

Grúzia Las Vegasa, a kaszinóváros. Hihetetlen kettősség tükrözi a várost. A tengertől számítva az első két utca mintha a világ legmodernebb városa lenne. Az mögött meg kis túlzással mintha Rio de Janeiro favelláiban találnánk magunkat.

Ushguli

Grúzia utazás - Ushguli

Svaneti hegyvonulatában bújik meg Ushguli falu, amely a világörökség részét képezi az UNESCO listáján. Érdemes minél előbb idelátogatni, mert most még csak földút vezet ide. A turisták még nem özönlötték el. Ez egészen addig fog tartani amíg az aszfaltozott út el nem készül. Ami sajnos már folyamatban van.

Chiatura

Grúzia utazás - Chiatura

Egy régi bányaváros, ahol mangánt bányásztak. Hogy mi ebben az érdekes? Alapból nem sok minden lenne. De Grúziában ebben a városban még a mai napig működnek a bányafelvonók. A rozsda már szinte megette őket, de még mindig lehet utazni velük. Egyszerre izgalmas és félelmetes érzés benne ülni ezekben a „rozsdakoporsókban”. Kötelező állomás!

Katshki oszlop

Grúzia utazás - Katshki oszlop

Chiaturától pár kilométerre található a Katshki kolostor, ahol egy sziklaoszlop tetején található egy ház. A legenda szerint egy rossz életű ember lakik fenn, aki úgy döntött, hogy megváltozik. Pappá vált és remete életet folytat fenn, kéthetente pár órára lemászik, de felmenni hozzá nem lehet. A helyet különleges energiák járják át.

Gori

Grúzia utazás: Stalin vonatja

A város, ahol a világ legkegyetlenebb diktátora született – Sztálin. Mai napig áll a szülői háza, sőt mint egy hősnek, még múzeumot is állítottak neki. Igaz a helyiek tisztában vannak vele miket is követett el, de ő a fő bevételi forrásuk ezért megpróbálják a lehető legtöbbet kihozni belőle. A múzeum mellett ki van állítva Sztálin vonatja is. Rendkívül félt a repüléstől, ezért szinte mindenhova ezzel a vonattal utazott. Ennek ellenére meglepően puritán kinézetű a vonat.

Prometheusz barlangja

Grúzia utazás - Prometheus Cave

A görög legenda szerint ideláncolták le a Titán Prométheuszt miután ellopta a tüzet az Istenektől az embereknek. Elvileg, aki látott már egy barlangot, az az összeset látta. Ez mégis kicsit más. Gyönyörű fényekkel van kivilágítva és olyan monumentális, amit Európában sehol nem találsz.

Tbiliszi

Grúzia utazás - Tbilisi híd

A Grúz főváros, amely nem kevés érdekességet tartalmaz. Az izgalmasabbnál izgalmasabb éttermeket felsorakoztató óvároson kívül még kötelező látvány a felvonó, a fürdő, a helyi templom és a leginkább intim betétre emlékeztető hídja is.

Térkép a látnivalókhoz:

Egyéb fizetős programajánlatok Kutaisiből

  • Ziplining kirándulás a forró vizes forrásokhoz – €15
  • Egész napos Borjomi, Rabati, Vardzia kirándulás Kutaisiből – €40
  • 3 legendás kolostor egy kirándulás során: Gelati, Motsameta, Bagrati – €23
  • Egész napos kirándulás Svanetibe, Grúzia legszebb hegyvidékére – €40
  • Kutaisi – Mestia transzfer egy irányba – €20
  • Privát transzfer Kutaisiből Tbiliszibe, a fővárosba – €59
  • Más emberekkel megosztott transzfer Kutaisiből Tbiliszibe – €17
  • Más emberekkel megosztott transzfer Kutaisiből Batuimba – €17
  • Fél napos kirándulás Prometheus barlangjához és a Martvili kanyonba – €33
  • Egész napos kirándulás az Okatse kanyonhoz és a Martvili kanyonba – €40
  • Egy napos szervezett kirándulás Batumiba a Fekete-tengerhez (oda-vissza) Kutaisiből – €30
  • Tanuld meg elkészíteni a grúz konyha fogásait kurzus – €32
  • Fedezd fel Kutaisi borkészítését, borkóstolással egybekötve – €33
  • Egész napos kirándulás Chiatura felvonóihoz és a Katshki kolostorhoz – €50
  • Sofőr bérlése, Mercedes C class autóval 1 napra üzemanyaggal együtt (Max 4ember) – €53

Összegezve

Grúzia utazás Mtsketha

Repülőjegy – 40,- EUR
Szállások egy hétre – 70,- EUR (átlagban 10,– EUR/éjszaka/személy)
4×4 Autóbérlés egy hétre – 78,- EUR (5emberre szétszámolva, biztosítással)
EGYÜTT – 188,- EUR

Melyek a legfontosabb látnivalók Grúziában?

A következő látnivalókat mindenképp érdemes megnézni Grúiában: Svaneti, Ushguli, Batumi, Tbilisi, Gori – Stalin Museum, Mtsketa, Chiatura, Kathski oszlop, Uplistsikhe, Vardzia, Omalo, Sighnagi, Shatili Khevsureti, Chaukhi, Kazbegi, Tusheti Martvili Canyon, Bakhmaro.

Mikor érdemes Grúziába utazni?

Grúziába a telek nagyon hidegek és rengeteg útszakaszt lezárnak ebben az időszakban. Télen például Ushguli is elérhetetlen.Pont ezért a legjobb választás egy grúziai utazáshoz a május közepe és október eleje közötti időszak. Ilyenkor már az időjárás is kellemes és nem kell a jeges utakkal dacolni.

Megéri Grúziába utazni?

Attól függ, hogy ki mit vár el egy utazástól. Akik kényelmesen szeretnének pihenni az 5 csillagos hotelszobájukban feltett lábakkal pezsgőt kortyolgatva, azoknak nem. Akik viszont szeretnek túrázni, imádják a magas hegyeket és hajlandók kicsit kimozdulni a komfortzónájukból, azoknak ez az utazás egy életreszóló élmény lehet.

Grúzia, Örményország vagy Azerbajdzsán a jobb választás?

Ez attól függ, hogy ki mit szeretne látni az utazása során. Azok, akik szeretnék megtekinteni a kereszténység bölcsőjét mindenképp válasszák Örményországot. A magaslatok szerelmesei számára Grúzia a tökéletes választás. Aki pedig szeretne belekóstolni egy kicsit az orientális, keleti hangulatba viszonylag európai körülmények között, annak Azerbajdzsánt tudom ajánlani. Egy dolog biztos, mind három ország csodaszép és évről-évre több turista fedezi fel őket.

Grúzia nem egy drága ország. Az árak a magyarországi szinthez képest legalább 10-15%-al olcsóbbak. Mi hihetetlenül élveztük az utazásunkat ebbe a poszt-szovjet kis államba. Ha lehetőségetek adódik eljutni ide, akkor ne hagyjátok ki!

Tags: autóbérlés grúzia itinerár kaukázus saját szervezés saját szervezésben tippek trükkök utazás wizzair
Previous Article Norvégia Trolltunga: tippek & trükkök saját szervezésben
Next Article TOP 5 Wizzair rejtett áremelés az elmúlt évekből

Related Posts

Prága látnivalók: tippek & trükkök saját szervezésben (2025)

Prága mindössze pár óra alatt elérhető, mégis sokan csak legyintenek Csehország fővárosának hallatán. Közben pedig a tengerentúlról naponta tízezrek repültek át a fél világon a koronavírus járvány kitörése előtt azért, hogy megtekintsék ezt az ámulatba ejtő helyszínt. Mi magyarok sokszor csak érdektelenül állunk ehhez a városhoz annak ellenére, hogy ettől jobb úti célt egy hosszú hétvégére keresve sem találnánk a közelben. Én személy szerint minden évben egyszer-kétszer felkeresem Prágát és minden alkalommal találok benne valami újat, valami olyat amelyet eddig még nem fedeztem fel ott – ami miatt újra és újra visszavezet ide az utam. Prága városán kívül kevés olyan nagyváros van, ahol a látnivalók többsége gyalogos közelségre található egymástól. Ebből kifolyólag ha valaki szeretné, akkor már egy nap alatt is megtekintheti az összes fontosabb látványosságot. Érdemes viszont rászánni az időt arra, hogy letérj a kitaposott ösvényről és átérezd a város valódi esszenciáját. Ebben a posztban főleg az olyan helyekről írok majd, amelyek nincsenek benne minden egyes útikalauzban. Mivel beszélem a cseh nyelvet és már rengetegszer jártam a cseh fővárosban számtalan olyan tippet tudok adni, amelyek alapból eszedbe sem jutnának. Na de végül is mitől olyan különleges Prága? A posztból megtudhatod.

Read More about Prága látnivalók: tippek & trükkök saját szervezésben (2025)

Lisszabon látnivalók: tippek & trükkök saját szervezésben

Portugália egy érdekes hely. Alapból az emberek bakancslistáin nincs is igazából rajta. A legtöbb utazónak akkor jut eszébe Portugália, amikor már Spanyolországot, Olaszországot és Görögországot is kipipálta a virtuális kötelező látnivalói listáján. Micsoda tévedés! Igazából Portugália sokkal izgalmasabb, mint Spanyolország, és a tengerpartjai se maradnak le semmivel Olaszországtól. Ráadásul az árak nagy általánosságban sokkal barátibbak, mint a Földközi-tenger többi régiójában. Lássuk hát milyen látnivalók várnak ránk Lisszabon városában. Ha a pénztárcád megsínylette a koronavírus helyzetet, akkor inkább ne is olvass tovább – mert a következő lépésed garantáltan az lesz, hogy lefoglalod a repülőjegyed a portugál fővárosba. Lássuk hát miért kell minél előbb meglátogatnod Portugáliát és milyen látnivalók is várnak ránk Lisszabon városában.

Read More about Lisszabon látnivalók: tippek & trükkök saját szervezésben

Death Valley Nemzeti Park – tippek & trükkök saját szervezésben

A Halál Völgye egy igazán furcsa hely. Elsőre az ember nem is igazán tudja értelmezni ezt a furcsa elnevezést. Hogy a francba lehet egy élettelen kihalt sivatag egy nemzeti park? Igazából nem sok kedvem volt pont ezért már megnézni ezt a parkot. Ráadásul az utazásunk végénél tartottunk már, kicsit el is fáradtam. De hát hány esélyt kap az ember arra, hogy megnézze az Egyesült Államok egyik legkülönlegesebb helyét? Egye-fene legyen – gondoltam. Menjünk el a Death Valley Nemzeti Park-ba is. Las Vegastól ez a park még nagyjából 2 órára, 200 kilométer távolságra található. Mire elértünk Las Vegasba már lassan 1600 kilométert levezettünk. Na de nem akarom magam sajnáltatni, mert végül is egy remek döntésnek bizonyult, hogy ide is elmentünk. Komolyan a Death Valley Nemzeti Park tája teljesen olyan, mintha nem is e világi lenne. Mintha csak a holdra csöppentünk volna. Felfoghatatlan alakzatokat láttunk miközben ott sétálgattunk. Egészen elképesztő az, hogy mit alkotott a természet. Ahhoz viszont, hogy valaki ezt megtapasztalja nem elég csak keresztülhajtania kocsival ezen a nemzeti parkon. Érdemes több helyen is megállni és felfedezni a hely igazi szépségét. A posztban leírom, hogy hova érdemes elmenni a parkon belül és mi az ami nem igazán fogott meg. Kapcsoljátok be az öveiteket, az amerikai utazásunk utolsó állomása következik. Irány a Death Valley Nemzeti Park.

Read More about Death Valley Nemzeti Park – tippek & trükkök saját szervezésben

Zion Nemzeti Park – tippek & trükkök saját szervezésben

A Zion Nemzeti Park volt az utolsó előtti nemzeti park, amelyet meglátogattunk a hosszabb amerikai utazásunk során. Amire ideértünk, addigra már láttuk a Bryce Canyon-t, a Capitol Reef-et, az Arches-t és a Canyonlands Nemzeti Parkot. Gondolhatjátok, hogy már kezdtünk kicsit belefásulni az állandó utazásba és a végeláthatatlan kilométerekbe. Viszont mindig amikor megérkeztünk a következő úti célunkra, akkor olyan természeti csodák vártak ránk, hogy rögtön el is feledkeztünk az utazással járó nyűgről. A Bryce Canyon bejáratától szerencsére a Zion Nemzeti Park alig több mint egy óra távolságra található. Így még az érkezés napjára is bőven tudtunk programokat szervezni. Arra viszont a legvadabb álmaimban sem számítottam, hogy milyen fantasztikus hely lesz ez a nemzeti park. Erről a nagyon népszerű helyszínről azt kell tudni, hogy az Egyesült Államok 35. legnagyobb nemzeti parkja és egyben Utah legnépszerűbb látványossága. Igaz a park mérete „csupán” 593 négyzetkilométer, ám ezen a viszonylag kis helyen lélegzetelállító látnivalók vártak ránk. Évente csaknem 5 millió ember látogatja meg a Zion Nemzeti Parkot és ez bizony nem véletlen. A posztban bővebben is elmesélem a kalandjainkat a parkból és azt is, hogy mire kell okvetlenül odafigyelnetek majd.

Read More about Zion Nemzeti Park – tippek & trükkök saját szervezésben

Rólam – bemutatkozás

Üdvözöllek a blogomon! Engedd meg, hogy bemutatkozzam. Adamík Péternek hívnak és hosszú évek óta azzal foglalkozom, hogy megtaláljam a létező kiskapukat az utazás világában. Az elmúlt pár évben megtanultam, hogyan lehet a különböző trükkök segítségével akár teljesen ingyen repülni. 2020-ban megírtam a könyvemet A Nagy Magyar Utazólexikon címmel a különböző utazási trükkökről. Ha te is olcsón szeretnéd bejárni a nagyvilágot, akkor a lehető legjobb helyen jársz. Kellemes olvasást a posztokhoz és ha bármilyen kérdésed lenne, akkor nyugodtan írj rám.
Üdvözöllek a blogomon! Engedd meg, hogy bemutatkozzam. Adamík Péternek hívnak és hosszú évek óta azzal foglalkozom, hogy megtaláljam a létező kiskapukat az utazás világában. Az elmúlt pár évben megtanultam, hogyan lehet a különböző trükkök segítségével akár teljesen ingyen repülni. 2020-ban megírtam a könyvemet A Nagy Magyar Utazólexikon címmel a különböző utazási trükkökről. Ha te is olcsón szeretnéd bejárni a nagyvilágot, akkor a lehető legjobb helyen jársz. Kellemes olvasást a posztokhoz és ha bármilyen kérdésed lenne, akkor nyugodtan írj rám.

Kövess Facebookon!

A legjobb akciós repülőjegyek

Aktuális repülőjegy akciók

Térkép – Úti célok

Autóbérlés tippek & trükkök

travelhacker_autóbérlés_autókölcsönző_tippek_trükkök

Autóbérlés tippek & trükkök: így spórolhatsz rengeteget az autóbérlésen!

Mielőtt megérkezünk a kiszemelt úticélunkra, el kell döntenünk hogyan is fogunk közlekedni a városban, illetve a környéken. Nagy általánosságban, ha csak egy várost szeretnénk felfedezni, akkor nem lesz szükségünk autóbérlésre. Amennyiben viszont már egy vagy két helyet is megszeretnénk nézni a városon kívül, akkor érdemes elgondolkodni az autóbérlésen. Autóbérlés tippek és trükkök következnek, amelyekre ha odafigyelsz könnyen akár több száz eurót is megspórolhatsz. Kezdjük az alapoktól, majd a legvégére jön egy Jolly Joker tipp, melyet Magyarországon egyáltalán nem reklámoznak és azt is elmagyarázom miért nem.

TravelHacker
0Comments

Keresd meg az ideális szállást a nyaralásra!

Találd meg a legolcsóbb autókölcsönzőt!

Itt találod a legolcsóbb repülőjegyeket!

Kapcsolat – jöjjenek az észrevételek!

© Travelhacker.eu - A hivatalos magyar travel hacker oldal.
  • Facebook
  • Instagram
  • Email
  • Vásárlási feltételek
  • Adatkezelés
  • Cookiek
Weboldalunkon cookie-kat használunk, hogy a legrelevánsabb élményt nyújtsuk azáltal, hogy emlékezünk a preferenciáira és ismételt látogatásokra. Az „Elfogadom” gombra kattintva hozzájárul az ÖSSZES cookie használatához.
Cookie beállításokELFOGADOM
Adatvédelmi és cookie-kra vonatkozó szabályzat

Adatvédelmi áttekintés

Ez a webhely cookie-kat használ, hogy javítsa az élményt a webhelyen való böngészés során. Ezek közül a cookie-k közül a szükségesnek minősített sütiket az Ön böngészője tárolja, mivel ezek elengedhetetlenek a weboldal alapvető funkcióinak működéséhez. Harmadik féltől származó cookie-kat is használunk, amelyek segítenek elemezni és megérteni, hogyan használja ezt a webhelyet. Ezek a cookie-k csak az Ön hozzájárulásával kerülnek tárolásra a böngészőjében. Lehetősége van arra is, hogy leiratkozzon ezekről a cookie-król. A cookie-k egy részének letiltása azonban hatással lehet a böngészési élményére.
Szükséges
Always Enabled
A szükséges cookie-k elengedhetetlenek a weboldal megfelelő működéséhez. Ez a kategória csak azokat a sütiket tartalmazza, amelyek biztosítják a webhely alapvető funkcióit és biztonsági funkcióit. Ezek a sütik nem tárolnak semmilyen személyes információt. További információk
Nem szükséges
Nem szükséges sütiknek nevezzük azokat a sütiket, amelyek nem feltétlenül szükségesek a webhely működéséhez, és amelyeket kifejezetten a felhasználói személyes adatok analitika, hirdetések vagy egyéb beágyazott tartalmak útján történő gyűjtésére használnak. A cookie-k webhelyén való futtatása előtt kötelező a felhasználói hozzájárulás. További információk
SAVE & ACCEPT