2020 egy borzalmas év volt a légi közlekedés számára. 2021 pedig ott folytatta, ahol 2020 abba hagyta. A repülőgépek nagy része a földön pihen. A pilóták többsége várja, hogy újra munkába állhasson. A légiutaskísérők többsége pedig munkanélkülivé vált. A légiközlekedés a következő években szinte teljesen meg fog változni. A kis cégek elhullanak, a nagyok még nagyobbakká vállnak. Röviden összefoglalva nagyon pesszimistán néz ki a légiközlekedés piaca jelenleg. Van viszont néhány pislákoló reménysugár is. Rég óta nem hallottunk izgalmas új útvonalakról, most viszont feltűnt egy, amely akár a teljes piacot is alapjaiban változtathatja meg. Ahogy az amerikai Simple Flying weboldal beszámolt róla, a második legnagyobb amerikai légitársaság, a JetBlue bejelentette, hogy elindítja járatait az egyesült államokból Európába. Ígéretük szerint, az érkezésük rekord alacsony jegyárakat jelent majd a transzatlanti járatok piacán. A posztban elmondjuk, hogy mitől olyan különleges a JetBlue légitársaság és azt, hogy mennyire lesznek kedvező árúak azok a beígért olcsó repülőjegyek Amerikába.
Tartalom
Transzatlanti fapados járatok
A légiközlekedés egyik legkockázatosabb beruházása Észak-Amerika és Európa között járatot üzemeltetni. Gyakorlatilag mostanáig bármelyik légitársaság is vágta bele ebbe a fejszéjét mindegyik belebukott. A teljesség igénye nélkül ezek a légitársaságok hasaltak el eddig ezen az útvonalon: az izlandi Wow Air, a skandináv Norwegian, a német Air Berlin, a Primera Air, a Fly Level, stb.
Miért is nem működnek ezek a járatok? A legfontosabb különbség a hosszútávú hagyományos járatok és a hosszútávú fapados járatok között a business class hiánya. A hagyományos légitársaságoknál a bevétel legnagyobb részét a business és a first class repülőjegyek alkotják. Furcsa módon az utasok 15-20 százaléka bármi is történik, hajlandók lesznek akár hússzoros-harmincszoros árat kifizetni egy business repülőjegyért, mint amit egy economy repülőjegyért kiadnának. Ettől a bevételtől sajnos elesnek a fapados légitársaságok, ugyanis nem rendelkeznek business osztállyal. Ami szintén nem kedvez a fapados légitársaságoknak az a szélestörzsű repülőgépek üzemeltetése. A WOW Air például addig egészen sikeres volt, amíg nem kezdte el használni ezeket a repülőgépeket. Nem sokkal utána jött is a csőd. A harmadik indok pedig a rövid forduló idők nem jelentenek semmilyen előnyt sem, ugyanis a gépek a repülési idő jóval nagyobb részét a levegőben töltik. Ezért az az előny, amit ezzel a gyors fordulóval elérnek szinte jelentéktelenné válik.
Miben különbözik a JetBlue?
Sajnos jelen pillanatban az Amerikába szóló repülőjegyek egyáltalán nem az olcsó kategóiába tartoznak – remélhetőleg ezen változtat majd a JetBlue. Ez a légitársaság Amerika második legnagyobb fapados légitársasága a Southwest Airlines után. Amit fontos észben tartani, hogy az amerikai fapados modell különbözik az Európaitól. Amíg Európában megszűnt a business osztály ezeken a repülőgépeken, addig Amerikában ugyanúgy működik. Igaz az Egyesült Államokból indult el a fapados üzletmodell szerte a világba, de Európában sikerült csak olyan extrémekbe elvinni, mint amit ma a Ryanair és a Wizz Air kínál. A JetBlue az Egyesült Államokban egy nagyon közkedvelt légitársaság. Az emberek szeretnek velük utazni és sokkal jobb branddel rendelkezik, mint Európában a fapados légitársaságok.
2020 márciusáig a Norwegian volt a transzatlanti utak legnagyobb úttörője. Viszont rengeteg hibát elkövettek. Többek közt az árazásuk nem volt megfelelően beállítva. A hagyományos légitársaságokhoz képest túl fapadosak voltak, a fapados légitársaságokhoz képest pedig túlságosan drágák. Ennek köszönhetően nem is igazán találták meg a maguk utazóközönségét. Ráadásul még Boeing repülőgépekkel is repülték a transzatlanti utakat. A legnagyobb probléma ebből kifolyólag akkor csúcsosodott ki, amikor a 737 MAX repülőgépek tiltólistára kerültek.
A JetBlue velük ellentétben viszont Airbus A321 repülőgépeket használ, amelyek sokkal megfelelőbbek erre az útvonalra. Ráadásul rengeteg „LR” jelzésű hosszútávú repülőgéppel is rendelkeznek, amelyek képesek még hosszabb távú utakat gazdaságosan repülni. Ennek köszönhetően jelentősen könnyebben tudnak majd nyereséges útvonalat üzemeltetni. Ráadásul az amerikai fapados légitársaságok nem törölték el a business osztályt. Szóval ezen a téren sem kell bevételkieséssel számolniuk.
Mit lehet tudni az első európai útvonalukról?
Röviden összefoglalva egyelőre nem sok mindent. Az mindenképp érdemes kiemelni, hogy mostanra a Norwegian bedobta a törölközőt és visszafejlődött egy helyi kis légitársasággá. Mivel kiesett a fapados konkurencia a hagyományos légitársaságok már dörzsölték is a markukat, hogy elkezdhetik emelni az árakat. Ennek parancsolhat megálljt a JetBlue. Az eddigi pletykák alapján nagyon agresszív árazás várható az útvonalain, főleg kezdetben. Az interneten 4-500,-eurós business class és 100-150,-eurós economy osztályú repülőjegyekről lehet olvasni irányonként. Egyelőre még nem töltötték fel a foglalási rendszerükbe az első útvonalukat sem viszont, ha ez valóban igaz, akkor a konkurencia is kénytelen lesz az előzetes terveikkel ellentétben csökkenteni az árait. Az első útvonaluk minden valószínűség szerint New Yorkból London városa lesz. A reptér még kérdéses, de a legvalószínűbb az, hogy a Gatwick lesz.
Amikor megkérdezték a jövőbeli terveikről, akkor Robin Hayes a JetBlue CEO-ja a következő nyilatkozta:
“…we bring down fares in the entire market. Whether you fly us or not, you’re going to benefit from the lower fare.”
Ez magyarul annyit jelent, hogy akár velük utazol, akár nem, akkor is jól fogsz járni. Már csak azzal nyerni fognak az utasok, hogy a Jetblue megjelenik az európai piacon, ugyanis az árak nagyot fognak csökkenni. Ha csak napi két járatot indítanak Londonból New York-ba már az is teljesen összekuszálja majd a piacot. Nagy valószínűséggel hamarosan meg jelennek a fapados ráhordó járatok és a teljes piac felbolydul. Az első járatot nyár közepére tervezik, már be is mutatták a terveket arról, hogy fognak kinézni az áttervezett business osztályú ülések.
Ha csak a COVID-19 nem kavar bele hirtelen valamilyen mutációval vagy váratlan fordulattal, akkor az első járat már nyáron el is indul. Mi a blogon és az Amerikába vágyó utazók addig is izgatottan várjuk, hogy milyen változásokat fog hozni az JetBlue az olcsó repülőjegyek piacán. Remélem hamarosan módosítani fog kellenem a Mennyibe is kerül valójában egy amerikai utazás saját szervezésben? posztomat egy mindenki számára kedvezőbb végösszegre. Egyelőre úgy tűnik ez a hír nem egy olyan hír, mint aminek nagyobb lenne a füstje, mint a lángja. Végre valami jó dolog is történik a légiközlekedés piacán azóta, hogy felütötte a fejét a koronavírus. Ha a JetBlue-nál feltöltik az árakat a foglalási rendszerbe frissítjük a posztot.