Amióta a Wizz Air repül Abu Dhabi-ba, azóta halogattam az utazásomat a közel-kelet eme népszerű központjába. Amikor viszont a Maldív-szigetekről hazafele sikerült egy ingyenes megállót beiktatnunk Abu Dhabi-ba habozás nélkül ezt az opciót foglaltam. Végül is, így két legyet ütöttem egy csapással. Ráadásul két teljesen eltérő országot is felfedezhetek egy utazás során. Mint később kiderült remek döntés volt így összerakni az utazásunkat, mivel Abu Dhabi-ban jóval több lehetőség rejlik, mint hogy csak simán tranzitállomásnak használjuk a város repülőterét. Igaz, hogy Dubai-hoz képest sokkal nyugodtabb – de ez nem biztos, hogy hátrány. Az összes helyi lakos, akivel beszélgettünk mind egyöntetűen azt állították, hogy Abu Dhabi egy sokkal élhetőbb város. És ki vagyok én, hogy szembe szálljak azoknak az embereknek a véleményével, akik egész életüket ott élték le? Szóval az előzetes felvezetőm alapján már egyértelmű, hogy nekünk is tetszett az Egyesült Arab Emírségek fővárosa. Volt viszont pár dolog, amire érdemes lett volna odafigyelnünk az utazás előtt és még jobban éreztük volna magunkat Abu Dhabi-ban. A posztból megtudhatjátok, hogy mi az ami nagyon tetszett és mi az ami egyáltalán nem. Kifejtem bővebben is, hogy melyik látnivalók túlárazottak Abu Dhabi városában és melyek kihagyhatatlanok. Mindenképp olvassátok el ezt a posztot indulás előtt, rendkívül hasznos lehet!
Tartalom
Látnivalók Abu Dhabi városában
Sheikh Zayed Nagy Mecset
A Sheikh Zayed mecset Abu Dhabi legnagyobb nevezetessége, és egyben a város legnépszerűbb látnivalója is. A mecsetet közel 20 éven át építették. Míg végül 2007-ben nyitotta meg a kapuit a látogatók előtt. A mecsetbe csaknem 40000 hívő fér el egyszerre és ezzel ez az Emirátusok legnagyobb szentélye. A mecset a néhai Zayed bin Sultan al-Nahyan sejk tiszteletére épült és ő róla is kapta a nevét.
A mecset teljes területe ingyenesen látogatható, egy pár részéhez viszont csak idegenvezetővel lehet bejutni. Ezek a túrák egyébként szintén ingyenesek, csak a megadott időpontban ott kell lenni a kiindulási pontnál. Bár az iszlám vallás nem ismeri el a többi vallás Isteneit, ennek ellenére már belépésnél érezni lehetett a vallás modern felfogását. A mecset felé menet az úgy nevezett tolerancia folyosóján kell az embereknek áthaladniuk. Itt a többi vallás iránti tisztelet jegyében mindegyik nagyobb vallásról megemlékeznek a fotókon. Nekem ez kifejezetten szimpatikus volt és nagyon tetszett.
Sok ember összekeveri a belépési szabályokat Mekkával, az iszlám vallás legnagyobb szentélyével. Oda valóban csak muszlim vallású emberek léphetnek be. Az Abu Dhabi-ban található Nagy Mecset vallástól függetlenül szabadon látogatható mindenki számára. Az öltözködésre viszont nagyon figyeljetek oda, ugyanis a megfelelő ruha nélkül nem engednek be. Ez férfiaknál hosszúnadrágot jelent, a nőknél pedig eltakart térdeket, vállakat és fejkendőt. Sajnos én erről elfeledkeztem, úgyhogy a helyszínen kellett vennem egy arab hacukát. Nem baj, jó lesz majd farsangra. Egyébként ez a mecset helyi látnivalók közül a legelbűvölőbb, semmiképp se hagyjátok ki ha már Abu Dhabi városában jártok.
Louvre Abu Dhabi
Sajnos ez nekünk időszűkében kimaradt, de ha egyszer visszakeveredünk az Emirátusokba, akkor határozottan itt folytatjuk a városnéző túránkat. A Louvre a közel-kelet legnagyobb múzeuma. Csak úgy, mint a párizsi Louvre, ez is bemutatja az emberiség fejlődését egészen az újkőkorszaktól napjainkig. A múzeumban mindent megtaláltok, amit csak egy múzeumban el tudtok képzelni. A tárlat többek között egyiptomi leletekből, Picasso híres festményeiből, kortárs építészeti alkotásokból, 12 változatos galériából áll. A Sadiyat szigeten egyébként további két óriási múzeumot terveznek létrehozni. Ez a kettő (Guggenheim Abu Dhabi és a Zayed Nemzeti Múzeum) még csupán a tervezés fázisában van.
Keleti Mangrove-erdő
A mangrove-erdő Abu Dhabi keleti részén az eredeti helyi látnivalók egyike. Mielőtt még megindult volna az építkezési hullám az Egyesült Arab Emirátusok fővárosában, előtte szinte az egész területet egy mangrove-erdő borította. Ezeknek a mangrove gyökereknek különösen fontos az ökológiai szerepük abban, hogy Abu Dhabi városa élhető maradt a sivatagban. A mangrove erdőt egyébként kajakkal a legcélravezetőbb felfedezni. Ezek a túrák nem is túl drágák, és mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbb opciót nemtől, kortól és tapasztalattól függetlenül. Az igazán bátrak még éjszaka is nekileselkedhetnek az erdőnek egy éjszakai kajaktúra keretén belül.
Saadiyat Island luxusstrandjai
Sadiyat szigetén található Abu Dhabi legjobb strandja. A strandra a belépődíj ára 25,- AED és reggel 8-től egészen sötétedésig nyitva van a hét mindegyik napján. A part remekül fel van szerelve: a napágyaktól kezdve, a változatos étkezési lehetőségeken keresztül egészen az aktív életmentő szolgálatig mindenre gondoltak a helyiek. A part homokdűnéi egyébként védettek, mivel itt raknak fészket a teknősök. Pontosan azért, hogy ne gyilkoljátok le a kisteknősöket, ne térjetek le a kijelölt útról!
Aki egy kicsit nagyobb luxusra vágyik, annak érdemes elmennie északabbra ezen a strandon. Ott találjátok a Saadiyat Beach Clubbot. A belépő egy pár számára átszámolva nagyjából 100 euróra jön ki. Amit viszont ezért a pénzért kaptok, az maga az ötcsillagos luxus.
Qasr Al Watan
A Qasr Al Watan magyarra fordítva az Egyesült Arab Emírségek elnöki palotája. Az épületet csupán nem régiben nyitották meg. A Qasr Al Watan különösen azok számára lehet érdekes, akik kíváncsiak Abu Dhabi történelmére, a helyi építészeti stílus fejlődésére és főként a hely kultúrájára. Maga az épület tele van lenyűgöző belső terekkel. A legtöbb helységben a kupolák alatt csillogó kristálycsillárok lógnak a mennyezetről. A márványfalat pedig különböző mozaikok díszítik. A Qasr Al Watan-ban találjátok azoknak az ajándékoknak a gyűjteményét is, amelyeket az Egyesült Arab Emirátusok kaptak a világ különböző vezetőitől. Akiket pedig érdekelnek a ritka könyvek és az óriási irattárak, azoknak érdemes megtekinteniük az épületben található könyvtárat a nyelvi akadályok ellenére is. Ha valaki pedig sötétedés után keveredik az elnöki palotához, az megcsodálhatja az Egyesült Arab Emirátusok történelmét kivilágítva az épületre egy fényjáték keretében.
Qasr Al-Hosn
A Qasr Al-Hosn Abu Dhabi legrégebbi erődje, történelmi szempontból ez a város legfontosabb épülete. Az erődök egyébként az 1700-as évek végén építették és az uralkodó családnak a székhelyeként szolgált. Itt ülésezett az aktuális kormány is. Az épületet nem rég újították fel, ez érezhető is a külső látványán. Ma múzeumként üzemel és ha pont errefelé visz az utatok, akkor álljatok meg pár órára. Ennyit simán megérdemel ez a látnivaló.
Költői kérdés: Valaki amúgy megmagyarázhatná, hogy miért kell Abu Dhabi városában ilyen nyakatekert szótörővel kezdeni a helyi látnivalók nevét, mint a „Qasr” szócska. A poszt írása közben megpróbáltam kimondani és már kétszer véletlenül leköptem a monitort.
Ferrari World
Azok számára, akik úgy imádják a Forma 1-et, mint én a Ferrari World maga lesz az édenkert. A Yas Island-en található adrenalinpark kicsiknek és nagyoknak is remek szórakozást nyújt. Nem csak a piros, olasz autó kiállítása miatt érdemes felkeresni ezt a helyet. A világ leggyorsabb hullámvasútja is itt található. Ez az ördögi gépezet 120 kilométer/órás sebességre képes felgyorsulni és még Kimi Raikönnenek is meggyűlt a maga baja vele. Amíg a nagyok átperdülnek az 52 méter hosszú hurkon a hullámvasúttal, addig a kicsik kipróbálhatják magukat a helyi Junior GT versenypályán. Semmiképp se hagyjátok ki ezt a parkot!
Warner Bros World
Bizonyára mindenki hallott már a híres amerikai filmstudiók vidámparkjairól. A legtöbben Disneyland-et és az Universal Parkot ismerik. Viszont a Warner Bross-nak sincs oka szégyenkezésre. A világon 4 ilyen Warner Bross park is üzemel. Én a munkámból kifolyólag már számtalan alkalommal jártam a Los Angelesben található Warner Bross-ban, úgyhogy mi ezt most kihagytuk, de aki még sosem volt egyetlen ilyen vidámparkban sem, az mindenképp keresse fel! Többek között olyan hullámvasutak és kiállítások találhatók itt, amelyek a DC szuperhősei (Batman, Superman, Wonderwoman…), Jóbarátok, Bolondos Dallamok (Kengyelfutó gyalogkakukk, Tapsi Hapsi…) témájára épültek fel.
Yas Waterworld
Mivel az év nagy részében a hőség szó szerint elviselhetetlen Abu Dhabi-ban, ezért nem meglepő, hogy egy aquaparkot is felépítettek az Emirátusok lakói a városban. Ez a vízivilág összesen 37 hektáron terül el és a látogatók több mint 40 csúszda közül válogathatnak. Szerencsére a csúszdákat úgy állították össze, hogy a kisebbek és a nagyobbak is találjanak közöttük számukra megfelelőt. Többek között olyan egyedi látnivalók is találhatók Abu Dhabi aquaparkjában, mint: egy hidromágneses tornádó-vízicsúszda, a világ legnagyobb szörfözhető mesterséges hulláma, vagy pedig egy igazi adrenalinbomba – a szabadesés csúszda.
Abu Dhabi Akvárium
Már több alkalommal is végigjártam a budapesti Tropikáriumot. Volt szerencsém a koppenhágai óriás akváriumhoz is, a Valenciában található Oceanograpic-hoz is, illetve a Monacóban található akváriumot is több alkalommal megtekintettem már. Szóval úgy döntöttem, hogy ezt a látványosságot kihagyom. Viszont azok számára, akik nem tudják, hogy mit nézzenek meg a csemetéikkel ez egy tökéletes programlehetőség. Az Abu Dhabi Seaworld 8 témára van felosztva, mindegyik különböző vízi élőlényeket mutat be. Nekem ezek az akváriumok egy idő után nagyon önismétlőkké váltak, ám első alkalommal még jópofa.
Hajókirándulás
Imádom úgy felfedezni az új helyeket, hogy hajóra pattanok és a fedélzetéről teljesen más szemszögből látom a várost. Abu Dhabi-ban is arra készültem, hogy a látnivalók többségét majd egy kis hajó fedélzetéről nézem meg. Sajnos, olyan rohadtul meleg volt, hogy ez kimaradt. Az épp közlekedő városnéző hajóknak nem volt teteje. Így a nap pontosan a lassan kopaszodó fejemet perzselte volna. Úgy döntöttük, hogy kihagyjuk. Ám, aki nem követ el olyan amatőr hibát, hogy a legforróbb nyári hónapokban látogatja meg Abu Dhabi-t, annak ez egy remek opció lehet.
Yas Island
Yas Island szépen lassan Abu Dhabi központjává válik és nem csak azért, mert itt található a Forma 1-es pálya, meg a látnivalók többsége. Kiváló a sziget elhelyezkedése, mivel útba esik Dubaj felé. A Yas beach pedig Abu Dhabi legjobb strandjai közé tartozik. A strandra a belépőjegy ára hétfőtől-csütörtökig 80,- AED felnőttek számára, a gyerekeknek pedig ingyenes. Hétvégén dupla árral számoljatok! Szóval a strandolást inkább a hétköznapokra időzítsétek ezen a plázson. Ezért az árért már kaptok egy törölközőt is, illetve jár hozzá a napernyő és a napágy is. Így már nem is annyira vészes ez a kiadás Abu Dhabi-hoz képest.
Sivatagi dűnék
Az Egyesült Arab Emirátusok homokdűnéi világszerte ismertek. Bizonyára már te is számtalan ismerősöd Facebook oldalán láttad, ahogy a homokbuckákon quadoznak, tevegelnek, vagy pedig Jeepekkel ugratgatnak. A homokdűnék olyan finom puha homokból állnak, hogy még sandboardozni( snowboardozni a homokdombokon) is lehet rajtuk. A két legnépszerűbb sivatagi rész Abu Dhabi környékén a Liwa Oázis és az Al Khatim sivatag. Hatalmas és teljesen egyedi élmény ez is, érdemes rászánni az időt.
Kilátó 300-ról
Abu Dhabi nem hagyhatta szó nélkül Dubaj legmagasabb kilátóját a Burj Khalifa tetején. Pont ezért építették fel a Conrad Abu Dhabi Etihad Towers 74. emeletén 300 méterrel a tengerszint felett az egyik legmenőbb kilátót a világon. A belépő ide csak a szálloda vendégei számára ingyenes. Tehát ha nem ebben a méregdrága hotelben szállsz meg, akkor készítheted a pénztárcádat. A belépőjegy ára 95,- AED, ebből viszont 50,- AED-et elfogyaszthatsz a magasban található bárban.
Heritage Village – az örökség falva
Sokáig gondolkodtam, hogy írjak-e erről a helyről. Mivel a legtöbb itinerár szerint beletartozik a legfontosabb látnivalók közé Abu Dhabi városában, ezért úgy döntöttem én is írok róla. A Heritage Village egy beduin falu másolata. Gyakorlatilag egy mesterséges turistacsapda, ahol bemutatják azt, hogyan éltek a helyi beduinok mielőtt még felfedezték az olajkészleteket az országban. A hely már elég lepusztult, de ha érdekel hogyan művelték meg a viszonylag terméketlen földet a ’70-es évek előtt az emberek, vagy miképp horgásztak igazgyöngyöket a helyi búvárok – akkor szánj rá pár órát. De csak akkor tedd, ha már minden mást láttál előtte.
Érdekességek Abu Dhabi városáról
- A legenda szerint Abu Dhabi városát a Ban Yasi törzs alapította. Egy antilopot kergettek a sivatagban, amikor is az meglátott egy friss vizes forrást és ott megpihent. A törzs ezt egy égi jelnek fogta fel és megalapították Abu Dhabi-t a forrás mellett.
- Abu Dhabi az Egyesült Arab Emírségek legnagyobb emirátusa. A szárazföldi területein kívül még további 200 szigetből áll. Ez összesen 67 340 négyzetkilométernyi területet jelent.
- Bár az emberek nagy része automatikusan azt gondolja, hogy az Egyesült Arab Emirátusok fővárosa Dubai, valójában Abu Dhabi az.
- Abu Dhabi területén, Al Ain városában található az Egyesült Arab Emirátusok második legnagyobb csúcsa. A Jebel Hafeet összesen 1249 méter magas. Megmászását viszont senkinek sem ajánlom ebben a forróságban.
- A város fontos üzleti központ a légi közlekedésben. Itt található ugyanis az Egyesül Arab Emirátusok második legnagyobb légitársaságának, az Etihad Airwaysnek a székhelye.
- Csak úgy, mint az Egyesült Arab Emírségek többi részében – itt sem található egyetlen tó, vagy folyó sem. Léteznek viszont úgy nevezett wadik. Ezek az esővíz tároló völgyek az ivóvíz egyik forrásaként működnek a sivatagban.
- A Yas-sziget a világ második legnagyobb mesterséges szigete. Valahogy Abu Dhabi mindig a második helyen végez.
- A legmagasabb mért hőmérséklet Abu Dhabi-ban 50,7 Celsius fok volt.
- Abu Dhabi-nak 2017 óta egy mesterséges intelligenciáért felelős minisztere is van. Ezt a funkciót azért hozták létre, hogy az élen járjanak az AI fejlesztésében.
- És ha már minisztériumok, akkor érdemes megemlíteni azt is, hogy Abu Dhabi-nak van egy boldogságügyi minisztere. Az ő feladata csupán annyi, hogy odafigyeljen a lakosság mentális jólétére.
- Itt található a világ legnagyobb napenergia farmja is. A Sahms napenergia telepe összesen 100 megawatt kapacitással rendelkezik és 200 000háztartás energiaellátását képes bebiztosítani.
- Az Arab-sivatagban őshonos oryx (magyar nevén arab bejza) Abu Dhabi jelképe. Egyben ez a patás állat több arab államnak is a nemzeti állata.
- Az Arab-öbölben, Abu Dhabi nyugati partjánál több mint 3000 tengeritehén él. A világon egyedül Ausztráliában él ettől nagyobb csorda.
- Abu Dhabi lakosságának csupán a 10 százaléka az Emirátusok állampolgára. A maradék 90% nagyjából 200 nemzetiséget jelent, a világ minden országából. Szóval Abu Dhabi egy valódi olvasztótégely.
- 2017 óta Abu Dhabi a világ legbiztonságosabb országa minden évben. Ezt a helyiek is előszeretettel hangoztatják.
Személyes élményeim és véleményem Abu Dhabi-ról
A repülőgépünk időben indult Male-ból az Egyesült Arab Emirátusokba. Az út egészen érdekesen telt. Még le sem ültünk a helyünkre a repülőgép már gurulni kezdett a kifutó felé. A feleségem gyorsan leült és az ölébe vette a kislányunkat. A személyzetre úgy kellett ráförmednem, hogy „Hahó! Adjatok már egy biztonsági övet a kicsinek légyszíves”. Végül aztán a Wizz Air Abu Dhabi leányvállalata állta a sarat és épségben eljuttatott a célállomásunkra. De meglepő módon sokkal trehányabbul végezték a munkájukat, mint az európai kollégáik.
Abu Dhabi-ban a repülőtéren minden remekül fel van tüntetve. Komolyan mondom, hogy az egész világ példát vehetne erről a reptérről. Mivel kisbabával voltunk ezért mindenütt előre engedtek. Amikor elvégeztük a beléptetési procedúrát már csak egy taxit kellett fognunk amely elvisz minket a szállásunkra. A reptérnél az Uber-nek és a Careem-nek (a helyi közösségi fuvarozó app – érdemes ezt is letölteni érkezés előtt, sokszor olcsóbb, mint az Uber) külön parkolója van. Ezt az új terminál megnyitása után hozták létre és az összes sofőr azóta is imádja ezt a megoldást. Sokkal könnyebben megtalálhatják a sofőrök és az utasaik egymást, amióta átadták az új épületet. Ehhez csupán annyit kell tennetek, hogy érkezés után megrendelitek az Uber-eteket, majd elsétáltok jobbra a terminál mellett.
A szállásunk Abu Dhabi üzelti negyedében volt. Az úton odafele nagyjából semmi érdekes sem volt, kivéve egy dolgot. A pakisztáni sofőrünknek hat ujja volt a jobb kezén. Hosszasan nézegettem a kezét, de végül arra jutottam, hogy nem kérdezek rá miért van hat ujja. Én ha hat ujjal születtem volna, akkor biztosan leoperáltatom – de kinek mi szép, szép az ő neki. Na jó ugorjunk a hat ujjú sofőrről, már így is túl sok szöveget szenteltem neki a posztban.
Szóval megérkeztem a szállásomra a Tryp by Wyndham hotelbe. Előzetesen annyit érdemes tudni a foglalásomról, hogy Diamond tagságom van a Wyndham hotelláncnál. Hogy hogyan sikerült ezt elérnem? A nyár folyamán a Radisson hotelláncnál ingyenes VIP tagságot adtak egy szimpla regisztrációval egy héten keresztül – erről bővebben a Travel Hacker Facebook csoportban írtam. Miután jobban utána néztem kiderült, hogy a Wyndham-nál létezik egy status match funkció is. Ennek köszönhetően megkaptam a Wyndhamnál is a gyémánt tagságot egy három hónapos teszt erejéig. Amikor megérkeztem a hotelbe, akkor közöltem a recepción, hogy „Én ám gyémánt tag vagyok – és automatikus upgrade jár, ha épp van szabad lakosztály”. Nem fogjátok elhinni, de valóban működött. 55 euróért megkaptuk a legjobb lakosztályt a hotel legmagasabb emeletén, amely éjszakánként minimum 300 euróba került volna. Két fürdőszobával, csodálatos kilátással, egy privát dolgozószobával együtt. Többnyire teljesen hidegen hagy a szoba mérete és fekvése, mert csak aludni járok oda. De azért egyszer-egyszer remek érzés belekóstolni a dúsgazdagok életébe – különösen Abu Dhabi városában. Ha akkor nem regisztráltál, most bánhatod.
Este még lefutottam egy palack vízért a közeli közértbe és ekkor tudatosítottam, hogy valójában milyen földi pokolba is keveredtem. Szeptemberben sötétedéskor is még 30 fok forróság van. Hiába nem volt a nap az égbolton már, az egész utca úgy fel volt hevülve a nap tüzétől, hogy ez sem segített a városon már. És ekkor még csak nem is sejtettem, hogy másnap reggel a forróság Mordor-ban a Végzet Hegyének gyomrában is kellemesebb lehet. Ha megfogadtok egy jó tanácsot, akkor májustól egészen szeptember végéig messziről elkerülitek az Egyesült Arab Emirátusokat.
Szóval másnap reggel felmentünk a hotel legfelső emeletére megreggelizni. Elég vicces volt, hogy az éttermet szándékosan úgy építették, hogy a lehető legjobb kilátást biztosítsa a városra. Egy emelettel alatta volt a lakosztályunk, amelyet ingyenes upgraddel kaptunk. Ahogy végeztünk az étkezéssel, a liftben összefutottam egy francia úriemberrel két lengén öltözött orosz hölgy társaságában. Ekkor tudatosítottam, hogy valójában Dubai nagyon közel van ide és a lányok nem csak pénzt költenek itt, hanem valójában pénzt is keresnek. Rögtön gondoltam is magamban, hogy Lara baba nézd meg ezt a két csajszit – sokat kell tanulnod, ne juss erre a sorsra.
Délután kimentünk a strandra fürdőzni egyet. A tengerpart makulátlanul tiszta volt, ám a tűző nap miatt még a fürdőzéstől is elment a kedvünk. Ez különösen igaz annak a tükrében, hogy a Maldív-szigetekről érkeztünk ide. Az pedig valljuk be, elég magasra tette a lécet Abu Dhabi városának és a helyi látnivalók többségének. Igaz, ennek ellenére pozitívan tudtam értékelni Abu Dhabi-t.
Maga Abu Dhabi amúgy a forróságot leszámítva egy kimondottan kellemes város. Két dolog szükséges ahhoz, hogy jól érezze magát ott az ember. Az első egy jó szállás, a második pedig az, hogy állandóan fedett klimatizált helyen legyen. Tehát úgy ne hagyd el egy épületet sem, hogy nem áll rendelkezésedre egy taxi, vagy pedig a bérelt autód. Na jó, az sem árt ha elég vastag a pénztárcád – ha szeretnéd megnézni Abu Dhabi városában a helyi látnivalók változatos kínálatát. Azt ugyanis érdemes tudni, hogy míg a szállások és az Uber ára meglepően alacsony, addig a látványosságokért nagyon mélyen a zsebbe kell nyúlnia az embernek.
Mi az Abu Dhabi belvárosához közeli látnivalók többségét megnéztük az ott tartózkodásunk alatt. A legfontosabb tudnivaló határozottan az, hogy rengeteg pénzt meg lehet spórolni egy kombinált belépőjeggyel. Létezik négy nagy látnivaló Abu dhabi-ban, amelyek a következők:
- Ferrari World
- Warner Bros World
- Yas Waterworld
- Sea World Abu Dhabi
Minél több parkba veszel belépőjegyet ezek közül a látványosságok közül, annál alacsonyabb lesz a belépőd ára egy parkra kiszámítva. 2024-ben az árak a következőképp néznek ki:
- 2 Vidámpark – 475,- AED (1 parkra kiszámított belépő ára = 238,- AED)
- 3 Vidámpark – 575,- AED (1 parkra kiszámított belépő ára = 192,- AED)
- 4 Vidámpark – 675,- AED (1 parkra kiszámított belépő ára = 169,- AED)
Ezeken a vidámparkokon kívül még nagyon szerettünk volna eljutni egy igazi arab piacra. De mint később megtudtam olyan igazi hagyományos alkudozós, kofás piacért Al Ain városába kellene utaznunk. Ezt pedig a távolság tükrében gyorsan elvetettük. A legközelebbi Al Mina Souk pedig valójában egy halpiac. Köszönöm szépen, a döglött hal bűzére nem vágyok. Szóval a bazárokat gyorsan el is engedtem. De ha már Abu Dhabi-ban mászkáltunk, akkor azért egy plázázást beiktattunk. Igaz, nem önszántunkból. Csak hát idehaza két hét alatt annyit változott az időjárás, hogy kénytelenek voltunk bevásárolni vastag ruhákból. Ki a fene gondolta volna, hogy otthon 20 fokot esik a hőmérő foka és kabátot kellett volna hozni magunkkal. Képzelem mit gondoltak rólam, amikor a 40 fokos melegben téli kabátot akartam venni az üzletben.
Az egyik napra foglaltunk egy belépést Abu Dhabi legnagyobb látnivalójába – A Nagy Mecsetbe. Igazából ezt nem lett volna muszáj előre megcsinálni online, mivel a belépés ingyenes és a helyszínen is be lehet regisztrálni. Valójában viszont megspórolt egy sorakozást ez a pár kattintás, szóval megérte. Már majdnem odaértünk a Nagy Mecsethez, amikor az uber sofőrünk rám nézett és elvékonyodott hangon megkérdezte, hogy ugye hoztam váltóruhát. „Persze tesó, elhoztam a télikabátomat a plázából, hátha hűvös lesz”. Valójában nem volt nálam semmilyen ruha sem, örültem, hogy a rövidnadrágom nem olvad le rólam a 40 fokban. Nos, mint később megtudtam rövidnadrágban a férfiak nem mehetnek be a mecsetbe. Király! Szerencsére 30 euróért tudtam egy arab hacukát venni magamra, amiben beengedtek. Még jó, hogy a feleségemnek előtte órákon át papoltam arról, hogy megfelelően öltözzön, mert nem engedik be. Maga a mecset viszont lenyűgöző volt. És belépésnél az, hogy külön gondoltak a világ minden vallására a tolerancia folyosójánál kifejezetten jó érzéssel töltött el. Aki járt ott, az tudja, hogy miről beszélek.
A hazaúton történt egy kis gubanc a repülőtéri szalonnál a belépéssel. Mint kiderült lejárt a kártyám és nem léphetek be vele, amíg meg nem érkezik az új. Mivel már farkaséhesek voltunk és külön az Abu Dhabi szalonra tartogattuk a gyomrunkat ezért elhatároztam, hogy ha kell fizetek is érte, de bejutunk oda. Végül Revolut-on keresztül vettünk €24-ért két belépőjegyet. Szerencsére épp ingyenesen tudtam aktiválni a premium csomagot Revolut-on, amúgy €34 lett volna a belépő ára. Nem a legolcsóbb, de ennyit simán lekajáltuk volna a repülőtéren. Ha ti is hasonló helyzetbe kerültök, akkor mindenképp lessetek rá a revolut-ra – vagy pedig, aktiváljátok a Dragonpass-t a következő posztom alapján.
Maga a lounge pedig egyike a jobb repülőtéri szalonoknak. Nagyjából 8-10 féle főt étel közül választhattunk és megkóstolhattuk a közel-kelet legfinomabb ízeit is. Az alkohol többsége ingyenes volt – kivéve persze a legfelső polcon található premium minőségű szeszt. A sörük kifezetten jól esett a kinti tűzforró pokolian perzselő nap után. Hazafele a Wizz Air időben indult. Igaz éjjel még megállt Cipruson tankolni egyet és személyzetet cserélni – ám a repülőgépet nem kellett elhagynunk. Úgyhogy ezt a kényelmetlen kis kitérőt kibírtuk és ma már csak egy rossz emlék. A látnivalók Abu Dhabi városában 4-5 napot szerintem simán megérnek. De ha tehetitek, akkor semmiképp se a nyári hónapokban repüljetek ide.
Utazás Abu Dhabi-ba
Abu Dhabi-ba szerencsére a fapados járatok megjelenése óta már egyáltalán nem drága eljutni. A budapesti és a bécsi repülőtérről is el lehet jutni az Egyesült Arab Emirátusok fővárosába a Wizz Air járataival. Amire okvetlenül oda kell figyelni az az, hogy némelyik járata a Wizz-nek Dubai-ba, mások pedig Abu Dhabi-ba repülnek. Erre piros betűvel felhívja a figyelmet foglalásnál a rendszer. Viszont hallottam már nem egy olyan esetről, amikor rászaladtak az utasok arra, hogy Dubai-ba készültek, de véletlenül Abu Dhabi-ba foglalták le az utazásukat. A repülőjegy árak oda-vissza nagyjából 100-120 eurónál kezdődnek. Wizz discount tagsággal ez az összeg még 20 euróval olcsóbb. Ami rohadtul megdobja ennek a repülőjegynek az árát az a poggyászdíj. Általában a legmagasabb kategóriába tartozik a poggyász innen – szóval irányonként legalább 50-60 euróval számoljatok.
Aki nem szeretne fapadossal repülni a közel-kelet egyik leggazdagabb országába, az választhatja még az Emirates járatait is Dubai-ba, majd onnan átbuszozhat vagy áttaxizhat Abu Dhabi-ba. Ennek az ára nagyjából €650 oda-vissza. Többnyire fix az ár és csak nagyon ritka esetekben akciózik az Emirates. Személyes véleményem szerint ekkora felárat sehogyan sem ér meg egy légitársaság sem – még akkor sem, ha a világ egyik legjobbjáról van szó és az ár tartalmazza már a feladott poggyászt és az ételt is a fedélzeten.
A harmadik opció Bécsből az Etihad Airlines. Az Etihad Airlines Abu Dhabi nemzetközi légitársasága. Remek szolgáltatásokat nyújt és az ára sem olyan horribilis, mint a dubaji konkurenciáé. Amennyiben sikerül elcsípnetek egy akciós repülőjegyet Bécsből Abu Dhabi-ba, akkor az ár oda-vissza nagyjából €180-€200 körüli összeg lesz. Igaz a feladott poggyászt nem tartalmazza, de a nagy kézipoggyászt igen. Szóval érdemes ezzel is számolnia annak, akinek nem elég a Wizz Air kis hátizsákja.
Autóbérlés Abu Dhabi-ban
Megmondom őszintén, hogy mi nem béreltünk autót. Úgy álltam hozzá, hogy Abu Dhabi egy hatalmas város és én nem szeretnék ekkora városban az autóbérléssel szenvedni. Utólag kicsit már bánom az egészet. Az utak remekül ki vannak jelölve és a forgalom sem olyan vészes. Mivel már több alkalommal is vezettem nagyvárosban, pl. Los Angeles-ben vagy pedig San Francisco-ban ezért ez sem okozott volna különösebb problémát. Ráadásul a látnivalók Abu dhabi belvárosában is már elég messze vannak egymástól – nem is beszélve a külvárosról. Rengeteg pénzt el is szórtunk a taxikra, mivel kinn a szabad levegőn klimatizáció nélkül szinte elviselhetetlen a forróság. Pontosan ezért mindenhova uberrel mentünk. Még akkor is, ha csak 1-2 kilométer távolságra volt a következő felfedezésre váró attrakció. A parkolás egyáltalán nem gond Abu Dhabiban – még a város legforgalmasabb részein sem. Egy bérelt kocsi sokkal nagyobb flexibilitást nyújtott volna, mint az, hogy állandóan a taxikat hajtottuk. Ha pedig az autóbérlés költségeit veszem csak, akkor olcsóbbra jön ki, mint mindenhova taxizni. A Discovercars árösszehasonlító oldalon a poszt írásának a pillanatában a legolcsóbb Kia Picanto ára pl. egy napra €21-ba kerül. Személy szerint, ha valaha visszakeveredek az Egyesült Arab Emirátusokba, akkor biztosan bérlek autót majd.
Szállások Abu Dhabi városában a látnivalók közelében
Kezdjük a legfontosabb kérdéssel – hol érdemes megszállni Abu Dhabi-ban? Abu Dhabi egy autózásra felépített város, ahogy fent is említettem. Szóval ebből kifolyólag senki se számítson azzal, hogy Abu Dhabi belvárosában megszáll majd és gyalogszerrel bejárja a legfőbb látnivalók többségét. Minden messze van mindentől. Ráadásul a turisták nagy része úgy érkezik meg a városba, hogy szinte el sem hagyja a szállodáját. A legtöbb hotel úgy is van kialakítva, hogy az emberek ott költsék el a pénzüket a bárokban és az éttermekben. Ennek ellenére azért három részét a városnak kiemelnék, amely véleményem szerint kedvezőbb a többinél.
Az első Downtown és Corniche környéke:
Downtown egy üzleti negyed, ugyanakkor ez található a legközelebb a város legjobb nyilvános strandjaihoz a Corniche-nél. Az ha valaki Downtown-ban száll meg még nem azt jelenti, hogy nem fog kellenie autóznia a strandra. De legalább nem 20-30 percig tart majd.
A második Yas Island:
A legmenőbb éttermek és vidám parkok mind ezen a szigeten találhatók. Yas Island Abu Dhabi egyik legmodernebb negyede. Legközelebb én is biztosan ezen a részen szállok meg majd. Ha pedig készültök Dubai-ba is, akkor a fekvése különösen előnyös, mivel útba esik a fényűzés városa felé. Érdemes még azt megemlíteni, hogy a szigeten belül ingyenes buszjáratok közlekednek, amelyek hasznosak lehetnek azoknak, akik nem béreltek autót.
A harmadik pedig Saadiyat Island:
Abu Dhabi legszebb strandjai a Saadiyat Islanden találhatók. A legnépszerűbb strandok a szigeten a következők: Soul Beach, Saadiyat Beach Club, Kai Beach, Saadiyat Golf Beach Club. Arra azért készüljetek fel, hogy egy strandolós nap ezekben a beach clubbokban egyáltalán nem lesz olcsó. De végül is a végtelen gazdagság országában, az Egyesült Arab Emirátusokban mi másra is számít az ember?
Ajánlott szállodák Abu Dhabi városában a látnivalók közelében:
A legjobb spórolós ajánlat: Top Stars Hotel
Szeretnél közel megszállni Abu Dhabi legjobb szabadstrandjaihoz? Nem szeretnél vagy nem tudsz sok pénzt elkölteni a szállásodra, de ennek ellenére azért megnéznéd miként élnek a dúsgazdag arab sejkek? Akkor a Top Stars Hotel a legkézenfekvőbb megoldás számodra. A szobaárak nagyon kedvezőek annak tükrében, hogy milyen jó helyen is található a szálloda. Az értékelések pedig meglepően magasak. Ha spórolni szeretnék a szállásomon, nyugodt szívvel szállnék meg a Top Stars Hotel-ben.
Az arany középút: Al Ain Palace Hotel Abu Dhabi
Aki egy hófehér márványból épült tradicionális helyi hotelben szeretne megszállni az vegye az irány az Al Ain Palace Hotel felé. Ez a szálloda egyenesen Abu Dhabi üzleti negyedében található. A szálloda két nagyobb kültéri medencével is rendelkezik. Ez a szálloda már a vendégek többségének az elvárásait kielégíti. Egy remek opció mindenki számára.
A legjobb luxusszálloda: Rixos Premium Saadiyat Island – All Inclusive
Na ha habzsi-dőzsire vágysz, akkor a Rixos Premium Saadiyat Island a legjobb módja, hogy megvillantsd milyen vastag a pénztárcád. Ez az öt csillagos hotel a Saadiyat szigeten található. Itt vannak Abu Dhabi legszebb strandjai. A hotel közvetlenül a tengerparton található, és egy privát medence is jár minden egyes szállásegységhez. Persze ezért az életérzésért kellően mélyre kell nyúlnod a zsebedben majd. Megéri? Nekem nem, de másnak lehet, hogy igen.
Amennyiben a fenn említett három szálloda közül egyik sem felel meg az elképzeléseidnek, akkor érdemes körülnézned a Booking.com további ajánlatai között:
Egyéb fizetős programok és látnivalók Abu Dhabi városában
- Egész napos sivatagi túra 4×4 Jeep-el, teveháton, sandboardinggal és ebéddel az árban – €75
- Fél napos sivatagi túra sivatagi túra 4×4 Jeep-el, teveháton ebéddel az árban – €60
- Belépőjegy az Abu Dhabi Akváriumba sorakozás nélkül – €28
- Abu Dhabi szervezett városnézés: A Nagy Mecset, Qasr Al Watan Palace & Etihad Tower – €70
- Néz meg a Forma 1-es pályát: Yas Marina Circuit Tour – €41
- Al Ain egész napos szervezett privát kirándulás Abu Dhabi-ból mesés ebéddel az árban – €253
- Fedezd fel a kötelező látnivalók többségét Abu Dhabi belvárosában egy hajótúrán – €51
- Egy egész napos szervezett kirándulás Dubai-ba Abu Dhabiból ebéddel az árban – €77
- Hajókázz ki a nyílt tengerre és fedezd fel Abu Dhabi lakatlan szigeteit – €96
- Nézd meg Abu Dhabi mangrove erdőjét egy mini motorcsónak fedélzetéről, amit te vezetsz – €141
- Romantikus hajókázás a Perzsa-öbölben Abu Dhabiból a naplementében – €64
- Sátorozz a sivatagban csillagfényes éjszakában tevegeléssel, vacsorával & reggelivel az árban – €131
- Front of the line belépőjegy a Louvre múzeumban Abu Dhabi-ban – €24
Összegezve
Abu Dhabi valójában egyáltalán nem drága város. A hotelek elég olcsón foglalhatók, ahhoz képest, hogy milyen luxus szállodákról van szó. Az ételek is a hatalmas vendégmunkás tömegnek köszönhetően teljesen normális áron kaphatók. Sőt, sok helyen még Budapestet és Prágát megszégyenítők az árak. Persze aki szeretne pénzt költeni, az megtudja azt is oldani. Határ a csillagos ég minden téren. Pár konkrét ár, amit fizettünk míg ott tartózkodtunk: egy ebéd egy helyi étteremben 40,- AED, McDonald’s menü 35,- AED, egy üveg ásványvíz 2,- AED, egy kávé 20,- AED. Alkoholt Abu Dhabiban nem fogyasztottunk mivel méregdrágán adják. Egy sör nagyjából 40,- AED – ennyiért köszi, de megtarthatjátok.
A legfontosabb látnivalók Abu Dhabi városában a következők: Sheikh Zayed Nagy Mecset, Louvre Abu Dhabi, Keleti Mangrove-erdő, Saadiyat Island luxusstrandjai, Qasr Al Watan, Qasr Al-Hosn, Ferrari World, Warner Bros World, Yas Waterworld, Abu Dhabi Akvárium, Hajókirándulás a helyi szigetekre, Yas Island, Sivatagi dűnék, Sir Bani Nemezeti Park Yas Island-en, Abu Dhabi Sólyom kórház, Kilátó a 300-on, Heritage Village – az örökség falva. Látnivaló akad dögivel, Abu Dhabiban simán el lehet tölteni akár egy egész hetet is. Ha ennyi időtök nincs, akkor legalább 3-4 éjszakát szánjatok a városra.
Az Egyesült Arab Emírésgek ételei az arab, perzsa, indiai és a mediterrán ízek egyedülálló keveréke. A tradicionális ételeiket a beduinok az egyszerű életvitelük során fejlesztették a csúcsra. Az ételeikre jellemzők az illatos fűszerek és a zamatos húsok. A legnépszerűbb helyi ételek a következők: chabab (helyi palacsinta datolya sziruppal leöntve), regag (lapos kenyér amelyet tojással és sajttal esznek), thareed (lassan főzött leves marhahúsból krumplival és zöldséggel), madrooba (sós hal fűszeres szószban), machboos (egy különleges fűszeres húsétel), lugaymat (helyi desszert). Aki szereti a gyomrát, az kiváló minőségű ételkülönlegességekkel kényeztetheti az ízlelőbimbóit.
Ha úgy érzitek, hogy még elég fiatalok vagytok egy átmulatott éjszakához, akkor Abu Dhabi erre a tökéletes hely. A számtalan helyi szórakozóhely közül gazdag és szegény is egyaránt képes választani majd. Érdemes az estét a Yas Plaza-ban indítani, majd onnan átmenni a Yas Marinához egy pár italra. A Yas öbölben rendkívül felkapott szórakozóhelyek találhatók a Hilton hotelben. Ilyen például a Lock Stock and Barrel (DJ zenével) vagy pedig a ír kocsma a McCaffertys-ben. Aki jobban szereti a clubokat, annak pedig ajánlom a figyelmébe a White Club-ot. Ha csak szimplán sörözni szeretnétek, akkor pedig menjetek a Beach Rotana-ba. A német kocsmában fél áron lehet sört kapni 17:00 és 18:00 között. Ezen kívül még a 49ers bárt emlegette több helyi taxis is, bár mi oda nem jutottunk el, de ha már ennyien megemlítették, akkor biztosan érdekes lehet. Száz szónak is egy a vége, Abu Dhabiban remek az éjszakai élet – nem fogtok unatkozni.
Abu Dhabi egy nagyon kellemes város -különösen akkor, ha nem a nyári forróságban keresitek fel. A helyi emberek többnyire boldogak és nagyon segítőkészek is. Szinte minden taxisofőrünk elmondta, hogy milyen jó ott élni és mennyire biztonságos is a város. Persze azért ha valaki a színfalak mögé lát, akkor érzékeli az óriási különbségeket az egyes kasztok között. De ez valószínűleg majd egy pillanatra sem számít a legtöbb turistának. Abu Dhabi nem olyan sznob hely, mint Dubai és egy kicsit lassabb is az élet itt, mint a szomszédos óriásvárosban. Ennek ellenére meg van a maga varázsa és mi nagyon szerettük. Ha tehetitek, akkor látogassatok el az Egyesült Arab Emírségek fővárosába – szerintem nem bánjátok ti sem meg.