Nem is olyan régen Hordaland megyében, Norvégia délnyugati partján kalandoztunk. Itt található Norvégia második legnagyobb városa, Bergen. Igazából nem ez volt a végső úti célunk. Viszont ha már ott jártunk, akkor úgy döntöttünk, hogy meglátogatjuk a várost. És micsoda súlyos hiba lett volna kihagyni! Bergen sokkal látványosabb és izgalmasabb, mint például Oslo, Norvégia fővárosa. A legnagyobb különbséget az Északi-tenger közelsége jelenti. Már a város felett köröző repülőgép ablakából éreztem, hogy ezt a helyet imádni fogom. A tenger sötét vizének a találkozása a skandináv partszakasszal rögtön eszembe juttatta az északon forgatott krimi filmek hangulatát. Ahogy a levegőben suhant a repülőgép és a kietlen tájat felváltották a norvég faházikók egyre hevesebben dobogott a szívem. Kicsit úgy éreztem magam, mintha hosszú idő után végre ismét hazatérnék. Pár perccel később feltűntek az első szárazföldre benyúló tengernyelvek is. Egyszerűen imádom a fjordokat! Szinte bármeddig eltudnám nézegetni ezt a változatos tájat. A gép szépen lassan leereszkedett és földet ért. Mi pedig megkezdtük az újabb norvégiai kirándulásunkat. Ezúttal a kiindulópontunk Bergen volt, az úti célunk pedig a legizgalmasabb part menti látnivalók.
Tartalom
Érdekességek Bergenről
- Bergen eredeti neve Bjørgvin volt. Ez a szó norvég nyelven annyit jelent, hogy „város”. A nevét később megváltoztatták a sokkal nemzetközibb Bergenre. A helyi lakosok ennek nem örültek túlságosan, ezért az 1800-as évek végén megpróbálták visszaneveztetni a várost. Ez a törekvés sikertelen volt. Viszont a dán és az izlandi nyelvben a mai napig Bjørgvin-nak nevezik a várost.
- Bergent a hét hegy városának is szokták nevezni. Igaz, a helyiek elég nagy gondban vannak amikor meg kell nevezni a hét hegyet – mivel egyáltalán nincs egyetértés abban, hogy melyik dombokról van szó. Ezt a nevet egyébként Ludvig Holberg aggatta rá a városra, akit lenyűgözött Róma (melyet sokan hasonló jelzővel ihletnek)
- Ha fizetésről van szó, akkor a norvég emberek nem kevésbé rafináltak mint a magyar honfitársaink. A város lakói az otthonaik területe alapján fizették az adót. Azért, hogy kevesebbet fizettek inkább emeletes házakat kezdtek el építeni, ahol a levegőben oldalra kinyúlt az épület egyik része. Ez még ma is megfigyelhető egyes régebbi építésű faházikó oldalán.
- Bergen Norvégia második legnagyobb városa, ahol világszerte páratlan látnivalók találhatók. Nagyjából 300 000 ember él itt egy akkora területen, amely Oslo felének felel meg. Bergen látványosan nagyobb, mint a harmadik legnagyobb Tromso, és a negyedik Stavanger.
- A város 8 nagyobb kerülből áll. Ezek név szerint a következők: Åsane, Arna, Fana, Ytrebygda, Fyllingsdalen, Laksevåg, Årstad és Bergenhus. A városközpont egyébként Bergenhus negyedében található.
- Ha a Google keresőjébe beütöd, hogy „Bergen„, akkor számtalan gyönyörű napsütéses fotó jelenik meg? Nos, ezt nagyjából el is felejtheted. Bergenben az év 231 napján esik az eső, és ezzel Bergen a világ egyik legcsapadékosabb városa. A legtöbb eső szeptemberben és októberben zúdul a városra.
- Bergen az Atlanti-óceán felől fújó szeleknek köszönhetően nyáron hűvös, télen pedig meglepő módon az északi elhelyezkedéséhez képest enyhe időjárás jellemzi. A hőmérséklet csak nagyon ritkán esik -10 fok alá.
- Azt hiszed, hogy folyékonyan beszéled a norvég nyelvet? Akkor utazz el Bergenbe és rájössz, hogy semmit sem értesz belőle majd. A helyiek egy bergensk nevezetű tájszólással beszélnek. Nem csak a kiejtés más, de a szavak és a szóképzés is. Szóval ha nyelvtanulás miatt utaznál Bergenbe, akkor inkább válassz másik úti célt.
- Sokáig erre a városra jutott a legtöbb leprás beteg egy főre a népesség alapján kiszámolva. A 19. században már annyi leprás élt itt, hogy egyszerre három kórházat is fenn kellett tartani nekik. Szerencsére ma már létezik gyógymód erre a betegségre. Az egyik kórházat azóta bezárták és múzeummá alakították át. A múzeum tárlatában a betegségről emlékeznek meg, elég megrázó élmény lehet egyeseknek.
- Bergenben található a világ leghosszabb biciklis alagútja. Az alagút a város központból indul és egészen Fyllingsdalen-ig el tekerhetnek a kitartóbbak. Az alagút csaknem 3 kilométerre rövidíti le az 5,5 kilométer hosszú biciklis útvonalat. Ezzel a munkába ingázóknak 20 perccel csökkent az útjuk egy irányba.
- A közép korban sok volt az írástudatlan ember Norvégiában. Ennek következtében a számokat sem ismerték az emberek. A lakcímeknél egy vicces megoldással álltak elő a helyi lakosok. A házszámokat állatfejekre cserélték és így mindenki könnyebben megtudta találni a címet, amit keresett.Néhány régi házon még ma is ott díszeleg egy unikornis, vagy egy szarvasfej.
- 1944 április 20. egy különös gyásznappá vált a bergeni lakosok életében. Az ST Voorbode nevezetű holland halászhajót elkobozták a németek és megpakolták robbanószerrel. A hajó sajnos meghibásodott és a legközelebbi városba, Bergenbe tartott, hogy megszereljék. Amikor épp beért a bergeni kikötőbe, felrobbant a fedélzeten lévő 124,000 kg robbanószer. A robbanásban 300 lakóház semmisült meg, 158 ember hunyt el és további 4800 fő szenvedett maradandó sérülést. A hajó horgonyát a hatalmas erő 1,5 kilométer távolságba egy 417 méter magas hegy tetejére hajította. Ennek az emlékműve még ma is azon a helyen áll, ahol a horgony landolt.
Személyes élményeim Bergenből
Miután landolt a repülőgépünk nagyon könnyedén elhagytuk a repülőteret. Az autóbérléssel sem volt ezúttal semmi gond – ellentétben a legutóbbi stavangeri utazásunkkal. Ahogy a repülőtérről elindultunk Bergen belvárosa felé, már akkor éreztem, hogy ismét egy lélegzetelállító úti célhoz van szerencsém. Ahogy balról-jobbra, jobbról-balra egymást váltogatták a fjordok nem győztem kapkodni a fejemet. Az általános iskolában a földrajztanárom mindig azt mondta, hogy Norvégia a fjordok országa. Azt hiszem itt értettem meg úgy igazán, hogy mit is jelent ez. Az egész országban szinte makulátlan tisztaság uralkodik. Kicsit elszomorodva gondoltam vissza a nyári balkáni utazásomra Montenegróban. A természet ott is legalább ennyire zord és a táj is ugyanennyire vad – de valahogy az emberek nem tudják megbecsülni azokat a természeti kincseket amelyek megadattak nekik. Engedjétek meg, hogy kiemeljem a legszebb élményeimet az utazásról:
Az almakert
Út közben elhaladtunk egy almafa ültetvény mellett. A fák mellett ott hevert a leszedett termés. Mellette pedig mérleg és egy becsületkassza volt. „Aztamindenit” – gondoltam! Azért ezek az északi népek jóval mi előttünk járnak már szellemileg. Nálunk ez az üzleti modell elég hamar becsődölne. Nem csak az almának és a becsületkasszának kelne lába, de még a mérlegnek is. Ha már ilyen bizalommal fogadtak a norvégok, akkor gyorsan pakoltam is el pár almát – nyugi, kifizettem. Becsületem csak egy van. És nem kell nekem egyedül a magyarok rossz hírét tovább vinnem. Nem szoktam sok almát enni, de ez valami isteni finom volt!
A halpiac
Azt hiszem könnyedén kijelenthetem, hogy a helyi látnivalók közül Bergen halpiaca kiemelkedően viszi a prímet. Nem szeretem sem a halételeket, sem a tengeri herkentyűket. Viszont ez a hely volt életem első igazi északi halpiaca – úgyhogy meghatározó élményt hagyott bennem. Az orrfacsaró szag már messziről érződött. A haverjaim mind egytől-egyig imádják az ilyen extrém ételeket, ő náluk ez volt az utazási egyik csúcspontja. Amit mindegyikőjük meg szeretett volna kóstolni, az az óriási méretű királyrák. Az ára 600 norvég korona volt, ami nagyjából €60. Miután megrendelték kiválaszthatták egy akváriumból a rákot, amelyet meg szeretnék enni. Az eladó kihalászta és Jeffrey Dahmer szadizmusával egy szebb létre küldte… khm. akarom mondani, elköltöztette egy távoli rákfarmra, ahol a rákbarátaival békében éldegél. Azért egy falatot megkóstoltam ebből az ínyencségből – az íze nem volt rossz, de jobban sajnáltam én ettől az állatot, minthogy saját magam megegyem. A szomszéd sátorban egyéb falatokat is árultak. többek között jávorszarvas és bálnakolbászt. Mivel már fel volt amúgy is szeletelve és meg lehetett kóstolni csíptem ebből is. Ezekben viszont semmi különlegességet nem éreztem. Míg a királyrákok fogyasztását megértem – eme két állatét egyáltalán nem. Egy jól megfüstölt disznókolbász sokkal ízletesebb. Most már legalább tudom, hogy a jövőben ezekért biztosan nem adok ki pénzt.
A helyi emberek
Elég kettős érzés maradt bennem velük kapcsolatban. Ha tanácsra volt szükségem, hogy mit merre találhatok, akkor rögtön gondolkodás nélkül segítettek. Teljesen önzetlenül viselkedtek és az előzetes legendákkal ellentétben bunkók sem voltak. Viszont kedvesek sem. A többségük legutóbb szerintem 1990 november 16.-án a Reszkessetek Betörők film premierjén nevetett. Ott is legfeljebb Marv jeges lépcsős jelenetén – mással nem hiszem, hogy azonosulni tudtak volna. Viszont ez a ridegség átjárja az egész testüket. Mikor mi kinn vacogva sétáltunk a kikötő utáni partszakaszon hirtelen pár helyi csajszi tűnt fel. Az hittem káprázik a szemem, amikor azt láttam, hogy egymás után ugrálnak bele a jéghideg Északi-tengerbe. Nem hiába írják róluk a neten azt, hogy -273.15 Celsius foknál megfagynak az atomok is már, a norvégok pedig úgy döntenek, hogy ideje elővenni a vastag pulcsit.
Trolltunga
Ez a hely volt az egész utazásunk fénypontja, ennek bővebben egy teljes külön posztot szenteltem. Itt olvashatjátok el az írást.
A hazaút
Isten éltesse a demokráciát! Ez a legjobb megoldás a döntések meghozására! – mondják a politikusok. Nos, innen üzenem nekik, hogy még nem voltak úgy egy utazáson, hogy a többség számára kedvezőtlenül szavazott. De, hogy ne rébuszokban beszéljek hazafele a repülőgépünk reggel 8 órakor indult Katowice városába. Mivel két és fél órával korábban kinn akartunk lenni a repülőtéren, hogy még időben leadjuk az autót ezért felmerült a kérdés a drága cimboráim körében, hogy ne aludjunk-e inkább az utolsó éjjel a bérelt kocsiban. 3 az 1 arányban arra jutottak, hogy aludjunk. Egyedül én mondtam, hogy nekem megéri az utolsó éjszakára azt a harmincöt eurót a kényelem. A királyrákra simán eltapsoltak egy rakat pénzt a többiek, de a szállásra már sajnálták. Mindegy, nem zúgolódok. Nem tudom, hogy ti aludtatok-e már autóban, de átkozottul kényelmetlen. Mikorra elaludtam volna, arra keltem fel, hogy valamelyikőjük horkol. Amikorra sikerült túltennem magam ezen, addigra a másik srác büdös zoknijainak a szagára figyeltem fel. Hosszú és kellemetlen volt az éjszaka. De szerencsére eljött a hajnal. Miután leszállt a gépünk Lengyelországban, már csak 5 óra kellett ahhoz, hogy haza vezessek.
Utazás Bergenbe
Sajnos, ahogy telik az idő úgy válik ez az útvonal egyre kacifántosabbá. A régi szép időkben még repült a Wizz Air Budapestről és Bécsből is Bergenbe. Ma már sajnos egyik járat sem üzemel. Bár konkrétan nem lehet megmondani, hogy mi okozta a járat vesztét, de nagy valószínűséggel nem termelt elég hasznot és a gépeket átállították egy másik útvonalra. Akkor hogyan is lehet most eljutni Norvégia második legnagyobb városába? A legkézenfekvőbb opciók a következők:
- Norwegian Airlines – A legolcsóbb járatokra a poszt írásának pillanatában €200-nál kezdődnek az árak. Sajnos a Norwegian árazása egyre távolabbra kerül a fapados árazástól. A járatról érdemes tudni, hogy nem egyenes járat – az utasoknak egyszer át kell szállniuk Osloban. Ha valamilyen horribilisen magas árat kérne a repülőjegyért a Norwegian, akkor nézzétek meg a Pelikán keresőjén keresztül, hogy nem-e akciózik valamelyik hagyományos légitársaság épp a számotokra megfelelő dátumon.
- Wizz Air Lengyelországból – Ami elsőre teljes abszurdumnak tűnik az második blikkre már nem is olyan hülye ötlet. Katowiceből és Krakkóból rengeteg vendégmunkás utazik Norvégiába. Ennek köszönhetően a Wizz Air kőkeményen beleállt a Norwegianba a konkurenciaharcban. Ez a két város szinte közvetlenül a szlovák – lengyel határnál található, szóval nem kell fél világon átautózni. Ráadásul Krakkó egy kifejezetten szép és érdekes hely. A parkolás mindkét repülőtér környékén nagyon olcsó és ha többen utazunk egyszerre, akkor már bizony megéri ezt a kényelmetlenséget is.
- Fapados átszállás egyéb városokon keresztül – A Kiwi.com weboldal segítségével könnyedén megtalálhatjátok a számotokra legolcsóbb opciót Bergenbe. Semmiképp se a Kiwi.com weboldalon foglaljátok le, erről bővebben itt írtam. Érdemes pár napot eltölteni egy másik városban és akkor nem kell azon stresszelnetek, hogy lekésitek a csatlakozást, ha véletlenül törölné a járatotokat valamelyik ultra fapados.
- Repülés Bécsből Ryanairrel Osloba – Akinek nincs kedve egészen Lengyelországig kocsikáznia, annak remek opció lehet még a Ryanair bécsi járat. Igaz, ez csak Osloig repül, ám onnan autóbérléssel, vagy pedig tömegközlekedéssel könnyedén el lehet jutni Bergenbe. Azt említettem már, hogy az Oslo – Bergen utat tartják a világ legszebb vasútvonalának?
Autóbérlés Bergenben
Ez egy szinte kötelező dolog! A látnivalók Bergen környékén sokkal izgalmasabbak, mint a belvárosban. Mi két autókölcsönzőtől is béreltünk kocsit. Az egyik az Avis volt, a másik pedig a Budget Rent a Car. Egyikkel sem volt gond. Ahhoz képest h. főszezonban jártunk a városban meglepően olcsón tudtuk lefoglalni a Discoverscars oldalon keresztül. Egy napra nagyjából €40-ba jött ki az autó. Így már tartalmazta az ár a teljes biztosítást.
Norvégiában történik a legkevesebb baleset egy főre az egész világon. Ez többek között annak köszönhető, hogy az ország hatalmas, és az utak rendkívül biztonságosan vannak kialakítva. A legnagyobb rizikót vezetés közben az útra kivándorló jószágot jelentik. Itt-ott egy birka, itt-ott egy jávorszarvas. Aki betartja a kötelezően előírt szabályokat, azzal nagyon nagy valószínűséggel nem történik semmi baj sem. A gyorshajtást igyekezzetek mellőzni, irdatlan kemény büntetések járnak érte. És egyetlen-egy rendőrrel sem fogtok megegyezni majd, mint ahogy idehaza tennétek.
Amit még mindenképp érdemes megemlíteni azok az autópályák. Elég bonyolult kiszűrni azt, hogy mely szakaszok fizetősek és melyek ingyenesek. A legtöbb kölcsönzőben ezért egy digitális számlálót ragasztanak fel némi napidíj ellenében, amely korlátlan közlekedésre jogosít fel az utakon. Ez eddig szinte teljesen egyértelmű, viszont van egy dolog, amely megbonyolítja a dolgokat. Némelyik híd, alagút, komp külön fizetős. Ezeket csak azután tudják hozzá számolni az autóbérléshez, hogy leadtátok az autót. Érdemes ezzel kalkulálni még azelőtt, hogy kibérelnétek egy autót.
Szállások Bergen városában a látnivalók közelében
A legolcsóbb szállás: Bratland Camping
Ha szeretnétek a lehető legolcsóbban megúszni a méregdrága Norvégiát, akkor ez a szállás egy kiváló opció lehet számotokra. Igaz, Bergen belvárosától kicsit távolabb esik, és a látnivalók sincsenek a legközelebb. Viszont ez a szállás még mindig a bergeni járáshoz tartozik, ráadásul kiváló ár-érték arányt nyújt. A faházikókban kényelmesen elfér három vagy akár négy fő is. Ha valódi kempinghangulatra vágysz, akkor ne is keress tovább.
Az arany középút: Citybox Bergen Danmarksplass
Aki hajlandó egy kicsit mélyebbre nyúlni a zsebébe, annak a Citybox hotel egy kiváló lehetőséget nyújt. A szállás ára a közép-európai árakhoz képest még simán belefér és a belváros sincs messze. A főbb látnivalók gyalogszerrel is elérhetők, még akkor is ha Bergen távolabbi sarkában találhatók. A szobák privát WC-vel, fürdőszobával és kényelmes ágyakkal rendelkeznek. Mi is itt szálltunk meg egy éjszakára, mielőtt tovább indultunk a Trolltungához.
A legjobb luxusszállás: Hotel Norge by Scandic
A városban összesen három ötcsillagos hotel halálható. Ezek közül a legjobb színvonalat az értékelések alapján a Scandic franchise, Hotel Norge szállása nyújtja. Őszintén szólva én ennyit soha nem fizetnék egy szállásért, ahova csak aludni megyek – de akinek fontos a kényelem és a makulátlan tisztaság az nem fog csalódni. A szálláson wellness részleg biztosítja a szükséges felfrissülést a megfáradt túrázók számára. A szobákból gyönyörű kilátás nyílik a városra és az Ulriken hegyre. A szoba ára már tartalmazza a reggelit is.
Amennyiben a fenti szállások közül egyik sem felel meg az elvárásaidnak, érdemes még körülnézned a Booking.com weboldal további ajánlatai között:
Booking.comLátnivalók Bergen városában
Halpiac az óvárosban
Ez Norvégia legsűrűbben látogatott kültéri piaca. A nevével ellentétben nem csak halat, de zöldséget és gyümölcsöt is árulnak itt. A piac két részből áll. Egyik a beltéri része, mely egész évben nyitva van. A kültéri piacot május elsején nyitják meg és egészen a nyári szezon végéig nyitva tart. Történelmileg egészen 1200-ig nyúlik vissza a hely fontossága. Ekkor vált ez a piac a régió központjává. A halászok ideeveztek, hogy elcseréljék a napi fogásukat a helyi farmerek termésére. Ha friss tengeri fogásra vágysz, akkor mindenképp állj meg itt. Nem lesz olcsó, de legalább pontosan tudod, hogy mit kapsz majd.
Hanza rakpart – Bryggen
Bergen legelső épületei Bryggenben épültek fel. Ez a negyed évszázadok óta a város nyüzsgő és fontos központja. Bryggent 1702-ben egy tűzvész a hamuvá tette egyenlővé. Ekkor a város polgármestere fontos döntést hozott, amely meghatározza a mai napig Bergen látképét. Az összes épületet az egykori formájában építették újjá. Ennek köszönhetően a faházikók évszázadok óta változatlan látképet biztosítanak. Azok akik egyedi helyi szuvenírekre vágynak, ezekben a házikókban megtalálják őket. A környéken több norvég étterem is található. Akinek nem okoz gondot legalább €50-t kifizetni egy ebédért, az mindenképp kóstoljon meg valami helyi különlegességet.
Fløyen-hegy (Fløyfjell)
A Fløyen az egyike a hét hegynek, amely körülöleli Bergent. A csúcsról remek kilátás nyílik az egész városra. Aki szeretne egy kellemes könnyű túrát, annak megéri rászentelnie egy délutánt a Fløyen hegyre. Aki pedig lusta a hegymászáshoz, annak sem kell bánkódnia. A Fløibanen siklóval könnyedén fel lehet eljutni a városközpontból a csúcsra. A Fløibanen nem egy klasszikus libegő sikló, hanem sokkal inkább egy meredek kisvasút. A kiindulópontját nem lehet eltéveszteni, mindössze 3 percre található a halpiactól. A csúcson egy hangulatos kis étterem, egy helyi kávézó és egy szuvenír bolt is található.A legkisebbek sem fognak unatkozni, köszönhetően a nagyon szép kis játszótérnek. A Skomakerdiket-tó mindössze 0,8 kilométerre található a hegy kilátójától, érdemes oda átsétálni. A tavon ingyen lehet kenut bérelni. A megfáradt utazóknak számtalan pad és asztal nyújt kiváló lehetőséget egy piknikhez is, amennyiben az időjárás megengedi. Ezen kívül még egy bicikliösvény, mászópark és ziplinepálya is található itt.
Bergeni múzeumok
Én nem annyira vagyok oda a múzeumokért. Viszont elismerem, hogy sokak számára ezek a látnivalók Bergen városában legalább olyan izgalmasak, mint egy Fradi B közép drukkernek a focidöntő. A legnépszerűbb helyi múzeumok a következők:
- Grieg Múzeum (Troldhaugen) – Ezt a múzeumot Edvard Grieg művész munkásságának szentelték. A Troldhaugen 22 éven át volt ennek a híres norvég zeneszerzőnek az otthona. A legismertebb művét is ebben a kis kerti kunyhóban komponálta.A felnőtt belépőjegy ára 130,- NOK – itt lehet megvásárolni.
- Bergeni Tengerészeti Múzeum – egy rendkívül izgalmas múzeum, amely Norvégia több ezer éves kapcsolatát mutatja be a tengerrel. A múzeum tele van gyönyörű hajó modellekkel, amelyek teljes méretükben pompáznak. A felnőtt belépőjegy ára 120,- NOK – itt lehet megvásárolni.
- Hanseatic Múzeum és a Schøtstuene – A Hanza-kereskedők már sajnos nagyon régen eltűntek, és ma már nem részesei a bergeni nyüzsgésnek. Viszont aki kíváncsi az akkori életre, az ebben a múzeumba megszemlélheti milyen is volt akkoriban. A felnőtt belépőjegy ára 120,- NOK – itt lehet megvásárolni.
- Bergen Egyetemi Múzeum – Nyugat-Norvégia egyik legjobb múzeuma. A tárlat többek között régészeti leletekből, városi és vidéktörténeti gyűjteményekből, textilszekcióból és egy gazdag néprajzi gyűjteményből áll. A legkorábbi gyűjtemények az ókorból és a középkorból származnak. A felnőtt belépőjegy ára 150,- NOK – itt lehet megvásárolni.
- KODE Múzeum – Edvard Munch, Harriet Backer, Nikolai Astrup és J. C. Dahl remekműveinek a kiállítása. Ők a leghíresebb alakok a norvég művészettörténetből. A múzeum négy épületből áll, viszont csak egy belépőjegyet kell hozzá váltani. A felnőtt belépőjegy ára 150,- NOK – itt lehet megvásárolni.
- Bergen Tudományos Központ – Ebben a múzeumban felfedezhetitek a legérdekesebb tudományos vívmányokat. A kiállítást kicsik és nagyok is egyaránt élvezhetik, szórakozva tanulhatnak. A felnőtt belépőjegy ára 165,- NOK – itt lehet megvásárolni.
Gamlehaugen
A Gamlehehaugen a norvég király hivatalos rezidenciája Bergenben. A vár mellett található egy kis strand, amely körül hatalmas nagy pázsit található. A helyi lakosok előszeretettel napoznak ezen a partszakaszon. Maga a királyi rezidencia egy gyönyörű reneszánsz építmény. Az épület tetejére fel lehet szabadon menni. Onnan kiváló kilátás tárul a nézelődők szeme elé. Aki részt vesz egy idegenvezetős túrán, az megnézheti a várbörtönt is akár az épület alagsorában. Ezen A Gamlehaugen angolkertjében akár egy nagyon kellemes délutánt is el lehet tölteni az nélkül, hogy valaki unatkozna.
Bergenhus erőd
A Bergenhus erődítmény a 16. század óta az egyik legimpozánsabb épület, amit a Bergenbe beérkező hajók kapitányai elsőként kiszúrnak. Az erőd 1261-ben épült fel Håkon Håkonsson norvég király számára. A történelem során többször is megsérült az épület, és végül csak 1950-ben állították teljesen helyre. Többnyire a turistákat a legendás hangulatú bankett termével csábítja be. Ez a lenyűgöző terem mindössze a helyreállítás óta látogatható. Cserébe viszont az egész évben nyitva áll a nagyközönség előtt. A Bergenhus a legnagyobb fennmaradt építmény ebből az időszakból Norvégiában.
Ulriken-hegy
Ez az egyik legnépszerűbb programlehetőség mind a helyiek, mind pedig a turisták számára. Az Ulriken hegy Bergen legmagasabb bérce. Aki szeretné meghódítani ezt a csúcsot, az több túraútvonal közül is választhat. A legnépszerűbb túraútvonalak kiindulópontjaiért az Ulriken felvonóállomást és a Montana Hostelt keressétek. A hegy megmászása elég meredek, nagyjából 1,5-2 órát vesz igénybe. Cserébe viszont lenyűgöző kilátás nyílik a városra, a tengerre és a luxushajókra. Akik nem vállalkoznak egy ilyen hosszú túrára, azok ne jöjjenek Norvégiába. Na jó, csak vicceltem 🙂 Ők nyugodtan használhatják a felvonót is, amely a belvárosból 7 perc alatt az Ulriken hegy csúcsára repít. A hegy tetején egy fantasztikus étterem és egy zipline pálya várja a megfáradt túrázókat. A felvonóra a retúr jegy ára 345,- norvég korona és itt lehet előre megvásárolni.
A környező fjordok
Bergent méltán nevezik a fjordok fővárosának is. Itt található a világ egyik, ha nem a leggyönyörűbb fjordja. Ez pedig nem más mint a Hardangerfjord. Ez Norvégia második legnagyobb fjordja, amely könnyedén megtekinthető akár egy egynapos befizetett program részeként is. Lent a fizetős programoknak linkeltem pár társaságot, akik ilyen utazásokat szerveznek.
A második legérdekesebb fjord a környéken pedig a Sognefjord. Aki ezt szeretné megnézni, annak már több időt kell rászánnia. A Sognefjord a maga 200 kilométer hosszúságával a leghosszabb fjord Norvégiában. Mivel 1300 méter magasan fekszik a tengerszint felett, ezért érdemes felkészülni a hegyes-völgyes tájra. Ennek a fjordnak a központja Flam városa, amely kiváló kiindulópont egy pár helyi hegyi túrához is. Egyet garantálok, bőven megéri majd ez az út a belefektetett időt, pénzt és energiát.
Vízesések Bergen közelében
Norvégia nem csak a fjordok, hanem a vízesések országa is. Ha autót béreltek, akkor bármerre is utaztok, garantáltan jó pár mesés vízesés mellett elhaladtok. Megpróbálom kiemelni egy pár kedvencemet, amelyeket mi célba vettünk:
Steinsdalsfossen
A Steinsdalsfossen vízesés mindössze 2 kilométerre található Norheimsundtól Bergen irányába. A vízesést közvetlenül a 7-es út mellett találjátok, már messziről látható. Ez az ország egyik legismertebb és legtöbbet fényképezettebb vízesése. Különlegessége, hogy a vízesés alatt és mögött is lehet sétálni.
Tverrfossen
Egy több szinte vízesés, amely csupán pár kilométerre található Bergentől. Út közben több fjord nyúlvány mellett is elhalad az ember. Bergen felől a főútról csak pár száz métert kell letérni, szóval ezt a helyet is nyugodtan felvehetitek a kötelező helyi látnivalók közé.
Låtefossen
A Låtefossen vízesés Vestland megyében, Ullensvang községben található. Ez a közel 165 méter magas vízesés világszerte egyedülálló látványt nyújt. A környéken kiválóan ismert turisztikai látványosságnak számít. A hely különlegessége, hogy a vízesés a Lotevatnet tóból lefolyó két különböző patakból áll. Ez a két patak a vízesés közepén egyesül és közvetlenül a 13-as út hídja alatt folyik át. Igazából ezt a helyet fel sem írtam a kötelező látnivalók közé, de ha már erre hozott a GPS Bergen városa felé, akkor meg is álltam itt. Amint áthajtottam a régi, kőből készült, hatíves hídon rögtön tudtam, hogy hatalmas hiba lett volna ezt kihagyni!
A felsorolt vízeséseken kívül még érdemes lehet felkeresni a következőket: Tungefossen, Kvernafossen, Bondhusfossen, Langfossen.
Lisøen sziget
Bergen repülőtere és városa között található Lisøen szigete. Ezen a szigeten lakott a híres, neves norvég hegedűs és zeneszerző, Ole Bull. Az 1873-ban épült villája a mai napig eredeti formájában meglátogatható. Igazából nem is ez a villa a legérdekesebb hely a szigeten, sokkal inkább a természetközeli élmény sétálni egyet elzárva a külvilágtól. A csaknem 13 kilométer hosszú ösvényen nagyon kellemesen el lehet fáradni, le lehet ülni piknikezni és még az idősebbeknek sem okoz akadályt az emelkedés. Az útvonal több kisebb-nagyobb tó mellett halad el – ha ki szeretnéd szellőztetni a fejed, akkor ettől elszigeteltebb területet keresve sem találsz.
Trolltunga
A Trolltunga Norvégia legismertebb látnivalója. Erről külön posztot is írtam – itt olvashatjátok el az írást.
Egyéb fizetős látnivalók és programok Bergen városában
- Hajókirándulás Bergen kikötőjéből a legszebb helyi látnivalók körül a Mostraumen fjordon – €128,19
- Fél napos hajókirándulás a Harganderfjordon – €108,19
- Privát horgászkirándulás egy jachtról (max. 10 fő) – €1721,46
- Privát Zodiac motorcsónakos kirándulás a fjordokon maximum 5 személy számára – €516,39
- Szervezett idegenvezetős kirándulás Nærøyfjordhoz, Flåm-ba és a Stegastein-hez – €211,21
- Hajókirándulás az Alversund folyóhoz, elérhető az egész évben – akár télen is! – €77,61
- Privát egész napos jachtbérlés a fjordokon kapitánnyal az árban (max. 10 fő) – €2554,22
- Sítúra a norvég hegyek legszebb csúcsai között (saját felszerelés szükséges) – €122,42
- Privát horgászkirándulás egy jachtról (max. 10 fő) – €1721,46
- Kirándulás egy katamarán fedélzetén az Osterfjordhoz – €124,91
- Folgefonna gleccsertúra egy profi idegenvezetővel és felszereléssel – €1430,50
Összegezve
Norvégia egy kifejezetten olcsó ország, ha az ember nem eszik, nem iszik, nem dohányzik és főleg nem utazik oda. Viccet félretéve minden irdatlanul drága Bergenben. A legolcsóbb éttermekben sem ússza meg az ember az étkezést €20 alatt. Még a McDonald’s nagy menü is legalább 15 eurónyi norvég koronába kerül. Egy nagy csapolt sör nagyjából €10, egy kávé egy kávézóban kb. €5, egy üveg Coca Cola pedig majdnem €4. Mi az éttermeket jó messzire elkerültük, többnyire a piacon és az élelmiszer üzletekben vásároltunk – saját magunkra főztünk. Ennyit nyűgöt mindenhogy megért számunkra ez az utazás.
A legfontosabb látnivalók Bergen belvárosában és a környékén a következők: a halpiac a kikötőben, a Bergenhus erőd, a Trolltunga hegyszirt, a Hanza rakpart, a környező fjordok és vízesések, Lisøen sziget, Ulriken hegy, Gamlehaugen, Grieg Múzeum (Troldhaugen), Hanseatic Múzeum, Schøtstuene, Bergen Egyetemi Múzeum, KODE Múzeum, Bergen Tudományos Központ, a város katedrálisa és a Fløyen-hegy. A városból árad a skandináv életérzés. Aki ezt keresi, az épp megtalálta.
Bergen nem egy kimondottan nagyváros. Ennek köszönhetően nincs is központi bulinegyede. A legtöbb bár és éjszakai szórakozóhely a Bryggen és az Ole Bull tér környékén található. A bárok többnyire éjfélig, némely esetben hajnali kettőig vannak csak nyitva. Az éjszakai clubbok is hajnali három órakor lehúzzák a redőnyt. A legfelkapottabb helyek a következők: Atonas Vinbar, Baklommen Bar, Wessel Bar, Engelen, Pacific Nightclub, Rick’s Café og Salonger. A következő helyeken pedig esténként élő zene szokott szólni: Café Opera, Hulen. Aki szeretne egyet táncolni, az célozza meg este a Teatergarasjen-t.
Erre a kérdésre elég könnyen tudok válaszolni, mivel én nem szeretem a tengeri herkentyűket. A norvég konyha legfőbb fogásai a halak, rákok, kagylók. Ebből kifolyólag mindenbe csak bele-bele kóstoltam majd konstatáltam, hogy továbbra sem szeretem. Ha te viszont rajongsz az ilyen ételekért, akkor Bergen maga lesz a paradicsom számodra! Az ételek, amiket mindenképp meg kell kóstolnod a következő: fiskeboller i hvit saus – halgolyók bésamel szósszal, rødbetgravet laks – céklás lazac (ha van valami, amit a haltól is jobban utálok – az a cékla), jarlsberg (Jarlsberg tőkehal), plukkfisk – pácolt hal, sild og poteter – Hering és burgonya, lutefisk, fiskeboller. A nem tengeri kerkentyűs ételeik közül a következőket érdemes kiemelni: Kjøttkaker – a svéd húsgolyók norvég megfelelője, fårikål – marhahúsból készült leves, lapskaus – birkahús és káposzta, smalahove – a birka feje, rømmegrøt – tejfölös zabkása, raspeball – burgonyagombóc, pinnekjøtt – szárított borjúborda.
Mi az hogy! Bergen egy kiváló kiindulási pont Norvégia felfedezéséhez. Mivel az utazás ebbe a város eléggé körülményes, ezért remek ötlet itt eltölteni pár napot mielőtt nekivág az ember a norvég fjordok felfedezéséhez. Az emberek igaz már elég rideg természetűek, de bocsássuk meg nekik ezt egy olyan helyen ahol az év két harmadában esik az eső a maradék napokon pedig olyan hideg van, hogy az orrod sem akarod kidugni a házad ajtaján. Bergen körül a látnivalók többségét, amit szerettünk volna megnéztük. Szóval, vissza már nem térnénk ide. Viszont egy valóban kellemes hosszú hétvégét töltöttünk itt, amelynek köszönhetően sikerült kiszakadni a szürke hétköznapokból.