Franciaország nem csak Párizs és a francia Riviéra! Legalábbis ilyen szöveggel érvel a legtöbb utazó. Ezzel a mondattal pedig én is teljes mértékben egyetértek. Viszont az már kérdéses, hogy pont Marseille miatt érdemes-e átrepülni fél Európa felett. Ez a város az európai koloniális múlt találkozása a modernkori Afrikával. Lényegében az utazók itt szembesülhetnek azzal, hogy hova vezetett Franciaország sötét múltja. Valódi olvasztótégely lett a városból. Itt aztán tényleg a világ összes vallása és etnikuma képviselteti magát. Alapjáraton ezzel semmi gond sem lenne, de valahogy a város nem úgy fejlődött az évek során, hogy ezeknek a különböző kultúráknak a találkozását megfelelően kezelni tudja. Sajnos a közbiztonság kimondottan rosszá vált Marseilleben. Ehhez még érdemes azt is számításba venni, hogy a második világháborúban a bombázások során Marseille belvárosában a látnivalók többsége megsemmisült. Összegezve tehát egy nem túl biztonságos helyről beszélünk, amely még csak látványosságokban sem gazdag. Én bennem Marseille végül nagyon csak vegyes érzéseket hagyott. Egyáltalán nem vagyok benne biztos, hogy bárkinek nyugodt szívvel tudnám ajánlani ezt az úti célt. A posztban elmesélem, hogy milyen kalandokat éltem át Marseilleben és miért nem szeretnék ide soha többé visszatérni.
Tartalom
Érdekességek Marseilleről
- Marseille-t 2600 évvel ezelőtt alapították. A város alapjait a Foça-ból származó Görögök rakták le. Így lett Marseille Franciaország legöregebb városa.
- Marseille Franciaország legtöbb napsütéses órával rendelkező városa. Számszerűsítve ez 300 napot és 2600 órát jelent egy év alatt. Ha valaki szeretne elmenekülni a téli locspocs idő elől Magyarországról, akkor Marseille ebből a tekintetből nem rossz választás.
- Franciaország legnagyobb kikötője is ebben a városban található. A legfőbb kereskedelmi árúk a kikötőben az importcikkek és a kőolaj.
- Már a középkorban is elhíresedett Marseille. Igaz akkor még nem a helyi tüntetések és a rossz közbiztonság miatt. A várost leginkább a szappangyártásáról ismerték szerte a világon. Ez főleg annak köszönhető, hogy a helyiek nem tudtak mihez kezdeni a rengeteg olíva olajjal és a tömérdek nátrium-karbonáttal. Ez a két termék pedig a szappangyártás legfontosabb alapanyagai. A mai napig 5 közép kori szappangyár üzemel Marseille-ben.
- Marseille-be az emberek többnyire Provence miatt utaznak. Ez a méltán híres vidék csupán 50-60 perc autóútra fekszik Marseille-től. Ha levendulamezőkre, kis középkori városokra, római régészeti lelőhelyekre és festői szőlőültetvényekre vágysz, akkor a lehető legjobb kiindulópontot választottad.
- A Marseille-től keletre található Calanques partszakaszt nem régiben nemzeti parkká nyilvánították. Én már több alkalommal is meglátogattam és mindig új és új helyeket fedezek fel a környéken. Döbbenetes milyen látványosságokat képes kialakítani a természet a sziklás tengerparton.
- Marseille vára a Château d’If annyira megihlette Aleaxander Dumas, hogy a leghíresebb műve, A Monte Cristo grófja is itt játszódik. Edmond Dantès ebben a várban raboskodott a regényben.
- A második világháború során a régi kikötőt is lerombolták. A nácik gyakorlatilag a földdel tették egyenlővé ezt a hajópihenőt. Szerencsére 1948-ban Fernand Pouillon (francia építész) sikeresen helyreállította a kikötőtő, igaz immáron kissé megváltozott építészeti stílusban.
- 1720-ban ide is elért a fekete halál pestis járványa. Csak ebben az évben több mint 100.000 ember halt meg az epidémiában. További 50.000 ember halt meg a következő két évben Marseille-ben és 50.000 pedig a környező településeken.
- A város híres a legendás focicsapatáról az Olympique de Marseille-ről. Nem hiába, hiszen ez az egyetlen francia focicsapat, amelynek eddig sikerült megnyernie a Bajnokok Ligáját. A csapatot 1899-ben alapították és a csúcsra 1993-ban jutottak fel. Röpke 94 évet kellett várni rá!
- A legenda szerint Marseille-nek köszönhetjük azt, hogy elterjedt a kávé Európában. 1644-ben egy hajó fedélzetén hozták be Alexandriábl az akkoriban még furcsának számító rakományt. A kikötőben a matrózok megkóstolták és gyorsan híre terjedt ennek a különlegességnek.
- Létezik egy legenda, amely szerint 1780-ban egy óriási szardínia elzárta Marseille kikötőjét és a hajók nem tudtak kihajózni. Ez a történet természetesen nem igaz. Ha utána nézünk a dolgoknak, akkor megtudhatjuk, hogy nem egy szardínia, hanem a Sartine hajó blokkolta a kikötőt. Egy szerencsétlen véletlen következében az angolok megölték a Sartine kapitányát és a hajót be kellett vontatni a kikötőbe.
- A pastis egy igencsak népszerű alkoholos ital dél-Franciaországban. Ehhez az italhoz szorosan kötődik az éttermi borravaló megjelenése is. Paul Ricard, a híres gyáriparos 1932-ben úgy kezdte el népszerűsíteni a pastis-t, hogy minden egyes üvegért 0,01 cent borravalót adott az éttermeknek csak azért, hogy azt felvegyék az étlapjukra.
- Mielőtt lefoglalod a repülőjegyed Marseille-be, mindenképp győződj meg róla, hogy a megfelelő városra kerestél-e rá. Létezik még egy Marseille nevű város a világon. Ezt pedig Chicago-ban, Illinois államban találod.
Saját éményeim Marseille-ből
Miután legutóbb megérkeztem a kötelező üzleti utamra a francia Riviérára törölték az egyik napra a programomat. Üldögéltem a hotelszobámban és azon morfondíroztam, hogy lehetne a lehető leghasznosabban eltölteni ezt a napot. Eszembe jutott, hogy átugrok Cinque Terre-re, vagy megnézem esetleg ismét Monaco városát. Aztán hirtelen bevillant az ördögi ötlet: Marseille-t még nem láttam és viszonylag könnyedén el is lehet oda jutni vonattal Cannes-ból. Pár perc alatt a vasútállomáson álltam egy retúr Marseille vonatjeggyel a kezemben. Igazából a fenti tényekből kifolyólag elég felkészületlenül érkeztem meg Franciaország második legnagyobb városába. Mindössze annyi információm volt Marseille városával kapcsolatban, hogy a látnivalók nem túl érdekesek és a közbiztonság meg nagyjából egy észak-afrikai ország szintjén mozog. Ennek a tájékozatlanságnak meg volt az az előnye is, hogy nem féltem szabadon közlekedni a városban. Kényelmesen végigjártam a legtöbb belvárosi látnivalót és még egy pár zűrösebb külvárosi gettónegyedbe is kikeveredtem.
Már az érkezésemkor feltűnt, hogy Marseille tényleg egy más város, mint amihez Nizza környékén hozzászoktam. Sokkal nagyobb városnak számít Franciaországon belül. Alig, hogy elhagytam a vasútállomás épületét észrevettem, hogy itt bizony metró is közlekedik. Igaz, csak két útvonala van. Ez viszont bőven elég ahhoz, hogy a városban szinte bárhova eljuthasson egy utazó. Ahogy leértem a metróalagútba már akkor éreztem, hogy valami nincs rendben. Általában, ha az ember egy rosszarcú fazont lát az utcán, akkor valahogy kikerüli és megy tovább. Itt viszont csak ilyen emberek vártak a metróra. Az egyik zűrösebbnek tűnt, mint a másik. Nem volt mit tenni, elvegyültem a sok hidzsábos arab hölgy között és az észak-afrikai férfi között. Egyszer csak arra lettem figyelmes a tömegben, hogy valaki nagyon közel jött hozzám és a zsebembe kotor. Azt hitte nem veszem észre. Igen, már öregszem – de azért még mindig nem vagyok olyan öreg mint Robert De Niro az utóbbi filmjeiben és még a reflexeim is valamennyire működnek. Egy hangos kiáltás után le is szállt az újdonsült barátom a következő megállónál. Ha már ilyen közeli intim barátságba kerültünk, remélem azért gondol majd rám a következő nyaralása során és küld egy képeslapot is majd.
A kikötőbe megérkezve kicsit megnyugodtam. Azért ez a hely már sokkal turistásabb volt és nem is tartottam attól, hogy gond lehetne. Igazából vártam, hogy valamilyen nagy durranást látok majd, de ez úgy elmaradt, mint a falusi javasasszonynak az orgazmusa egy szűz srác „beavatása” után. Marseille régi kikötője semmivel sem különb, mint amely Nizzában vagy Antibes-ben található. Úgy istenigazából soha nem értettem azt, hogy mit tudnak az emberek nézegetni a hajókon. Ha a tiéd egy jacht azt megértem. De azt, hogy más embernek a hajójában gyönyörködnek, miközben a tulajdonosa életunt pofával bámul a hajóról a pór népre számomra felfoghatatlan. Ha így jobban belegondolok, akkor boldog jachttulajdonost én még az életben nem is láttam. Mindegy, kicsit elkalandoztam.
Visszatérve Marseille-re elindultam a kikötőből gyalog a helyi katedrálishoz. Út közben szó szerint csöveseken kellett átugrálnom. Volt egy olyan szakasz, ahol a koldusok megrohamoztak és apróért esedeztek. Viszont én elvi okokból soha nem adok a koldusoknak. 10 évesen jószívűen odaadtam az zsebpénzemet egy koldusnak az utcán. Pár perccel később egy út menti kocsmában láttam őt piálni. Ekkor megfogadtam, hogy soha többet egy koldus sem kap tőlem pénzt – ehhez a szabályhoz pár kivétellel tartom is magamat. Szóval miután átugráltam a saját vizeletükben alvó csőlakókat és udvariasan leráztam magamról a kéregetőket meg is érkeztem Marseille egyik legnagyobb látnivalójához. A katedrális szép volt, de ha soha életemben nem láttam volna ezt az épületet, akkor sem dőltem volna bele egy algériai bevándorló szablyájába.
Itt már kissé kezdtem azt érezni, hogy ez a városlátogatás kezd kifulladni. És nem is álltam távol az igazságtól. Felkerestem még a kötelező látnivalók közül a Notre Damme templomot, megnéztem Marseille várát és unottan bámultam magam elé azt gondolva, hogy „ennyi lenne”? Ekkor pompás ötletem támadt! Felkeresek egy véletlenszerű negyedet metróval. Végül is úgy ismered meg a helyi kultúrát a leginkább, ha beleveted magad a dolgok sűrűjébe és letérsz a kigyúrt útról. Ebben az ötletben viszont utólag nem sok köszönet volt. Egy ízig-vérig arab negyedben kötöttem ki. Őszintén szólva már a nevére sem emlékszem, csak azt tudom, hogy ahogy a lakóházak között sétáltam végig arra gondoltam, hogy ideje innen eltűnni. A burkás hölgyek ruházatát felváltotta a nikáb. A nikábról azt kell tudni, hogy ez egy sokkal konzervatívabb viselet, mint a burka. Többnyire koromfekete színe van ezeknek a ruháknak és a hölgyeknek mindössze a szemük látszódik ki a ruha alól. Szó szerint azt éreztem, hogy kilógok a sorból és nekem semmi keresnivalóm itt.
Szerencsére megláttam egy villamost és felugrottam rá. Mindegy, hogy hova visz, csak jobb lehet – gondoltam tévesen. Ez a villamos viszont rossz irányba haladt és kifelé haladtunk a városból. Le is szálltam a következő megállónál, ahol már nem csak gyanús kinézetű arabok voltak, de még hihetetlen húgyszag is fogadott. Ráadásul itt olyan szeméthegyek tornyosultak, amilyet a Balkánon láttam csak. ahol Ekkor már tényleg elfogyott a türelmem. Éhes is voltam, nyűgös is, elegem volt az egész Marseille-ből. Valahogy sikerült visszakeverednem a kikötőbe. Kerestem egy jól kinéző éttermet, ahol gyorsan be is nyomtam egy jóképű burgert. Marseille legnagyobb pozitívuma az, hogy egy kicsivel olcsóbb, mint a francia Riviéra többi városa. Az élményeim tükrében viszont teljesen megértem, hogy miért van ez így. Kajálás közben átgondoltam a napomat és rájöttem, hogy ez a város tényleg teljesen más hangulatú, mint Nizza, Cannes vagy Monaco. Most már értem miért nem olyan népszerű, mint a többi város a Földközi-tenger partján. Izgalmasabb látnivalók híjján én nagy valószínűséggel soha többet nem térek vissza már Marseille városába.
Utazás Marseille városába
Marseille-be már csak a legelvetemültebb autóőrültek szoktak elvezetni. Budapestről a távolság nagyjából 1500 kilométer és megállás nélküli vezetés mellett is legalább 16 óra autókázást jelent. A repülés viszont egy elég kellemes módja a marseille-i utazásnak. Budapestről és Bécsből is nagyjából két óra alatt elérhető Franciaország második legnagyobb városa. Nézzük sorjában, hogy milyen opciók közül válogathat az, aki a lehető legolcsóbb repülőjegyet keresi:
Budapest – Itt a legolcsóbb opció a Ryanair járata. A poszt írásának pillanatában a legolcsóbb repülőjegyek €70-€80-ba kerülnek. A téli hónapokban ez simán még alacsonyabb szintre eshet – míg a nyári hónapokban minden egyes €100 alatti retúr repülőjegy instant vételnek számít.
Bécs – Jó szokás szerint a bécsi repülőjegyek olcsóbbak, mint a budapestiek. Hálás köszönet ezért többek között ismét az extraprofit adó nevű marhaságnak. Az osztrák fővárosból akár már €40-€50 közötti összegből le lehet foglalni egy retúr repülőjegyet Marseille-be. Ehhez a Ryanair járatait kell választania az utasoknak. A bécsi árazásnak szintén kedveznek az Austrian Airlines járatai is. Mivel az osztrák nemzeti légitársaság is üzemeltet egyenes járatokat, ezért a repülőjegyek árai is sokkal olcsóbbak. Aki az Austrian Airlines-szal szeretne utazni, az számoljon legalább €120-€150-val. Általában viszont még ettől az összegtől is drágább a repülőjegy.
Hotelek Marseille városában a látnivalók közelében
A szokásos hol érdemes megszállni kérdés helyett, jelen esetben engedjétek meg, hogy inkább azzal kezdjem, hogy hol NEM érdemes megszállni Marseille-ben. A Numbeo weboldal évről-évre kiad egy összegzést arról, hogy melyek Európa legveszélyesebb városai. Marseille időtlen-idők óta a TOP 3-ban végez. Ez persze még önmagában nem azt jelenti, hogy ki fognak rabolni a nyílt utcán. Inkább csak egy jel, amely óvatosságra int. A következő negyedeket feltétlen kerüljétek el, ha szállást foglaltok: Az északi negyedek (13e; 14e; 15e; 16e. negyed); Bellevue vagy Felix Pyat negyed; Belsunce negyed; AirBel; Hauts de Mazargues (Cayolle-la Soude) negyed.
És akkor melyek is a legbiztonságosabb negyedek egy turista számára? A következők: Cart, Az öreg kikötő negyede, Panier, Prado. Ha ezekben a negyedekben szállsz meg, akkor semmivel sem tartózkodsz majd veszélyesebb helyen, mint Róma, London, vagy pedig Lisszabon bármelyik kerületében. Mutatok pár konkrét hotelt, amelyekkel nem tudsz melléfogni:
A legjobb spórolós ajánlat: ibis budget Marseille Vieux Port
Kicsit furcsa ezt a hotelt a spórolós ajánlatok közé berakni. Marseille-ben viszont nem feltétlenül éri meg garasoskodni a szálláson. A külvárosban biztosan találsz ettől olcsóbbat, viszont a saját élményeim után nem tudnék nyugodt szívvel egy olyan szállást ajánlani, amely valamelyik züllött negyedben található. Az ibis budget hotelje hozza azt a standardot, amelyet ettől a hotellánctól megszokhattunk. Se többet, se kevesebbet. Pár éjszakára kiváló opció ez a hotel.
Az arany középút: Residhome Marseille Saint-Charles
Ezt a remek szállást egy mindössze öt perces séta válassza el a Saint-Charles pályaudvartól és egy 12 perces séta a régi kikötőtől. Az éjjel-nappali recepció és a légkondicionálás biztosítja a zavartalan itt tartózkodást. Ha egy jól berendezett, hangulatos kis lakásra vágytok – akkor keresve sem találnátok jobbat. Az elhelyezkedése pedig egyenesen tökéletes. Marseille központjában, a látnivalók közelében ez a legjobb értékű hotel, amit találhattok.
A legjobb luxus ajánlat: InterContinental Marseille – Hotel Dieu, an IHG Hotel
Mindig is szerettél volna egy XVIII. századi kastélyban lakni? Akkor Marseille-ben ezt is megteheted – feltéve, ha legalább olyan gazdag vagy, mint Dagobert bácsi a Kacsamesékben. Az Intercontinental hotelje közvetlenül a régi kikötő közelében található. Csupán 350 métert kell sétálni a belvárosba. A szálloda pihenőrészét Clarins-nak nevezik. Ebben a fenséges wellnessrészlegben több medencét, szaunát, gőzfürdőt, szoláriumot, fitnesztermet is találhattok. Ha itt szállsz meg, akkor életed egyik legkellemesebb pihenése vár rád.
Amennyiben a fenti három szállás közül egyik sem nyerte el a tetszésedet, akkor érdemes körülnézned a Booking.com további ajánlatai között is:
Booking.comAutóbérlés Provence régiójába
A legtöbb ember azért érkezik Marseille-be, hogy felfedezze a környező Provence régiót. Mi a legutóbbi provence-i roadtripünkre Cannes-ból indultunk, ott is béreltünk autót. Marseille-ből könnyebb lett volna, de pont úgy jött ki, hogy a lépés, hogy ott vettük fel az autók. És azt kell, hogy mondjam ez a régió tényleg maga a csoda! A francia filmekben Provence-ről úgy beszélnek, mint egy szelet mennyországról, amely a Földön található. Én tényleg nem gondoltam, hogy ez a hely ennyire magával ragad majd. Ha majd lesz egy kis időm, akkor az biztos, hogy Provence-ről külön írok egy posztot. Aix an Provencetől kezdve a Verdon kanyonon keresztül egészen a Loup Kanyonig át egytől-egyig olyan helyek, amelyek Európában a TOP 10-es roadtrip listámra simán felférnének. Ha tehetitek, akkor vegyétek az irányt ezekre a helyekre, és ne a pusztulat Marseille-ben időzzetek. Ha Provence-hoz ennyire közel tartózkodtok, és csupán Marseille-ben maradtok csak, az nagyjából olyan döntés, mintha szeretkezés helyett csak egymást simogatnátok. Na de nem akarom agyondícsérni a helyet, győződjetek meg saját magatok róla.
Mi az autónkat a Sixt autókölcsönzőjében béreltük. Nem igazán volt rá semmilyen különleges okunk, hogy ezt a céget választottuk – csupán az ár volt a döntő tényező. Az ember azt hiszi, hogy a nagy világmárkák automatikusan drágább kölcsönzést is jelentenek. Valójában az Avis 30 százalékkal olcsóbb volt, mint a helyi kis autókölcsönzők ajánlatai. Ha autót szeretnétek foglalni, akkor mindenképp hasonlítsátok ti is össze az árakat a Discovercars és a Rentalcars weboldalakon is – mi elég sokat spóroltunk így.
Látnivalók Marseille városában
Notre-Dame de la Garde székesegyház
A kikötő feletti dombtetőn tornyosul Marseille legfontosabb nevezetessége és egyben leglátványosabb temploma is . A magaslatnak köszönhetően már az ókorban megfigyelőpontként használták ezt a helyet. A középkorban pedig a templom építésének a befejezése után fontos zarándokhely lett belőle a keresztények körében. A környéken élő hithű keresztények egészen a mai napig fontos mérföldkőként tekintenek a vallási fejlődésük terén erre a templomra.
Maga az építmény már önagában is különleges. A harangtorony tetején látható aranyból készült Szűz Mária szobrot már messziről ki lehet szúrni a város szinte minden sarkáról. A templom belülről is lenyűgöző látványt nyújt. Az arany mozaikos kupolákat sötét márvány boltívek támasztják alá. Ha már kigyönyörködted magadat a szentegyház ámulatba ejtő monumentalitásán, akkor pihenj meg a teraszán. Innen gyönyörű kilátás nyílik Marseille vöröscserepes háztetőire és a közeli látnivalók panorámájára.
A régi kikötő
Ez a kikötő jelzi azt a helyet, ahol megalapították Marseille-t idő számítsunk előtt 600-ban az ókori görögök. A nem túl érdekes helyi látnivalók közül, talán ez volt az egyedüli hely, ami kimondottan tetszett nekem is Marseille óvárosában. Kifejezetten hangulatos a parton sétálgatni, közben nézni a sok utcai művészt és válogatni a helyi éttermek közül. Ha valaki friss tenger gyümölcseire vágyik, akkor itt a kikötő stégjénél garantáltan azt kap. Hogy ezt honnan tudom? A kikötő keleti oldalán, a Quai des Belges-en minden reggel halpiacot rendeznek a friss fogásokból a helyi halászok. Ha legalább úgy tudsz sütni-főzni mint a Rataouille meséből a patkány, akkor vegyél egy tengeri sügért és készítsd el saját magad a szállásodon – érdekes kulináris élmény lesz, az biztos.
Szent-Viktor apátság
Ha kigyönyörködted magad az régi kikötőben, akkor vedd az irányt a közeli apátság felé. A bazilikát a kriptával együtt az ötödik században építették és a mai napig rendkívül jó állapotban van még. A Szent Viktor Apátság a régi keresztény építészet és művészet utánozhatatlan ékkövének számít. A sziklaszilárd falainak köszönhetően az apátság leginkább egy erődítményre emlékeztet.
A kriptában különböző szarkofágok találhatók. Ezek többsége a negyedik és az ötödik századból származik. A legenda szerint ezek között a holttestek között találhatók Szent Viktor ereklyéi is. Azért a sírokat ne nyitogassátok fel, nem biztos, hogy díjaznák a biztonságiak. Az ereklyevadászatot és a horkruksz keresést bízzátok inkább Harry Potterre.
Ha esetleg február másodikán érkeznél Marseille-be, akkor részt vehetsz a zarándokok népszerű körmenetén a régi kikötőből az apátságba egy ünnepi szertartáson.
Le Panier utcái
Az öreg kikötő fölé tornyosuló domboldalon találhatók Le Panier utcái. Ez a negyed Marseille legrégebbi városrésze, a környező látnivalók központja. Az első telepesek idő számításunk előtt 600-ban telepedtek le itt. A színes háztetők bűbájos látványt nyújtanak. Egykoron a legszegényebb családok éltek ebben a negyedben, Le Panier egy valódi munkásnegyed volt. Ma már ez a „Marseille-i Rózsadomb”.
Ha a tökéletes útvonalat keresed Le Panier negyedén belül, akkor kiindulópontként válaszd Quai du Portot. A telefonodon üsd be a GPS-be La Canebière-et és indulj el fel a hegy csúcsa felé a domboldalon. Szinte végig egy nyüzsgő körúton haladtok majd, unatkozni biztosan nem fogtok. Éttermek, ruhabutikok, különleges helyi élelmiszerüzletek szegélyzik majd az utatokat. Mindenképp keressétek fel a városházát (Hôtel de Ville)-t, a Cathédrale de la Major templomot és a Vieille Charité múzeumot.
Az Európai Civilizációk Múzeuma
Ha szeretnél egy kicsit művelődni is Marseille-ben, nem csak a bendődet tömni és tömni, akkor keresd fel az Európai Civilizációk Múzeumát. Itt mindent megtudhatsz, amit szeretnél a mediterrán népcsoportok életéről. Legyen szó az adott népcsoport néprajzáról, művészetéről, történeleméről vagy éppenséggel a konyhaművészetéről. Én annyira nem csípem a múzeumokat, úgyhogy ez nekem kimaradt. Viszont az épülete tényleg impozáns volt. Ha kicsivel több időm lett volna, akkor biztosan megnéztem volna belülről is. A belépőjegy ára (2023-ban) €11/felnőtt, viszont a családi jegy sokkal jobban megéri – €18 (2 felnőtt + maximum 5 gyerek). Itt lehet előre megvásárolni.
Calanques Nemzeti Park
Még mielőtt közvetlenül Provence-be vennétek az irányt, tegyetek egy kitérőt Cassis faluja felé. Marseille és Cassis között található ugyanis a Calanques Nemzeti Park. A tengerpartot ezen a szakaszon végig mészkősziklák alkotta öblök szegélyzik. Az emberek általában kajakozni, vagy pedig fürdeni járnak erre a részére a francia tengerpartnak. A partszakaszon túraösvények vannak kialakítva, amelyeken eljuthatnak a turisták a nemzeti park egyik végéből a másikba. Közben pedig végig a fjordokban gyönyörködhetnek azok az utazók, akik nem restek túrázni. A legszebb fjordok a következők: Port-Miou, Port-Pin és a lenyűgöző látványú En-Vau. Ezek egytől egyik autóval, illetve komppal is elérhetők Marseille-ből.
Château d’If
Marseille-től egy rövidke kompútra található a Frioul szigetcsoport. A városban a tenger sajnos nem igazán alkalmas a fürdőzésre, de ezen a helyen minden adott egy kellemes csobbanáshoz. A szigetcsoport négy szigetből áll, amelyek a következők: If, Pomègues, Ratonneau és Tiboulen. A négy sziget közül a legismertebb If szigete. Itt található ugyanis az If kastély. Ezt I. Ferenc király építtetette a 16. században. Eredeti funkcióját tekintve védelmi erődként működött. Nem sokkal később börtönné alakították át. Alexandre Dumas Monte Cristo grófja című regénye is ezen a szigeten játszódik. Ma már a kastély csupán egy turistalátványosság. A kompjegyeket itt foglalhatjátok le – €11,10-ba kerül egy retúrjegy.
Történettudományi Múzeum
A Penier negyedben található Marseille második legnépszerűbb múzeuma – a Történettudományi Múzeum. A város gall-görög történelmére koncentrál az állandó tárlat ebben a múzeumban. Átveszi a Marseille történelmét a középkortól kezdve, egészen napjainkig. Csaknem 3000 évet ölel fel a teljes kiállítás. A kiállított 4000 műtárgy pedig kellően elragadó ahhoz, hogy valaki rááldozza a jegyre azt a pár eurót. A felnőttjegy ára €6, a gyereké pedig €3.
La Vieille Charité
A La Vieille Charité a Panier hegy legmagasabb pontján található. Egykoron a legszegényebb diákok kollégiuma volt ez az épület. 1640-ben Marseille városi tanácsa úgy döntött, hogy az elszegényedett lakosoknak tisztességes lakhatást biztosít. A tanács rendelete alapján később egy kórházat is építettek a kollégiumhoz a szegények számára. A La Vieille Charité homlokzatán megfigyelhető egy festmény, amelyen két pelikán a kicsinyeit eteti. Ez szimbolizálja a szegényekről való gondoskodást.
Az épület 1986 óta tudományos és kulturális eseményeknek ad otthont. Egy múzeumi tárlat is állandó helyszínre lelt ebben az épületben. Főként néprajzi és művészeti kiállításokat mutatnak be ebben a múzeumban.
Nouvelle Major katedrális
Közvetlenül a tengerparton található a Major katedrális. Ez a díszes neobizánci katedrális a város egyik jelképe. 70 méter magas kupolájával a Marseille egyik leginkább ámulatba ejtő látványossága. A templom építését maga Napóleon rendelte el. 1852-ben neki is álltak az építészek és 1893-ban el is készült. A méretei leginkább a római Szent Péter Bazilikára hasonlítanak. Az épület 142 méter hosszú és 20 méter magas. Ha erre jártok, akkor álljatok meg ebben a templomban, gyújtsatok egy gyertyát az elhunyt szeretteitek emlékére.
Egyéb fizetős programok és látnivalók Marseille városában
- Fedezd fel a látnivalók sokaságát Marseille belvárosában egy ebike-on – €35
- Fedezd fel a Calanque Nemzeti Parkot egy ebike-on szervezett utazáson – €79
- Fald fel Marseille legfinomabb falatjait! Falatozó körút Marseille legjobb éttermeiben – €99
- Kis csoportos Segway kirándulás Marseille óvárosában – €50
- Egy napos szervezett út Provenceba, borkóstolással egybekötve, belépővel a Pont du Gardhoz – €153
- Szervezett kirándulás Cassis falucskájába és Aix en Provence városközpontjába – €98
- Romantikus hajókirándulás a naplementében egy vitorlással borvacsorával az árban – €75
- Hajókirándulás a Calanques Nemzeti Park legszebb látnivalóihoz: ebéd és alkohol az árban – €130
- Egész napos szervezett kisbuszos kirándulás Luberon tündéri városába – €113
- Valódi különlegesség: borkóstoló Franciaország legjobb borászataiban – €450
- Egész napos szervezett kisbuszos kirándulás Arles, Les Baux és Saint Remy városaiba – €135
- Egész napos bor és sajtkóstoló Aix-en-Provence városában – €134
- Egy teljes napos kajakozós program a nyílt tengeren idegenvezetővel – €90
Összegezve
Nézzük hogyan értékeltem Marseille városát és hány pontot érdemelnek a helyi látnivalók részemről.
Marseille szinte majdnem ugyanolyan drága, mint a Francia Riviéra bármelyik másik városa. Mutatok pár konkrét példát, hogy mi mennyibe kerül 2023-ban: egy McDonald’s menü €10, egy nagy korsó csapolt sör €6,50, egy kapucsínó €3, egy pizza pedig €15-nál kezdődik. Marseille nem olcsó város és igazából ezeket a drága árakat nem sok minden igazolja. Középszerű város, méregdrága árakkal. De gondolom ezt már az előző mondataimból is kiolvastátok, hogy Marseille nem lett a kedvencem.
Személyes tapasztalatom ezen a téren sajnos nincs. Amikor elkezdett besötétedni, akkor egyetlen egy célom volt csak Marseille-ben. Szerettem volna minél előbb lelépni a városból és valamilyen biztonságosabb környékre kerülni. A neten írnak jót is, és rosszat is a város éjszakai életéről. A toplistákon a legjobb helyi bárok a következők: Carry Nation – a szesztilalom témájára felhúzott bár, Le Petit Pavillon – tengerparti koktélbár, Le Bar de la Marine – a klasszikus francia filmeket ebben a bárban forgatták, Queen Victoria – brit hangulatú söröző, Bar La Caravelle – az egyik legöregebb bár, La Dame Noir – vintage koktélbár. A legjobb éjszakai szórakozóhelyek: Baby Club – underground club, Trolleybus – 3 stage-ből álló legendás club, Cabaret Aléatoire – electro, techno zenét játszó club, R2 Le Rooftop – nyílt tetejű táncparkett, Le Molotov – élőzene nemzetközi koncertekkel, le Trash bar – LGBTQ bar.
A legérdekesebb látnivalók Marseille városában a következők: Notre-Dame de la Garde székesegyház, Abbaye Saint-Victor, A régi kikötő, Le Panier utcái, Az Európai Civilizáció Múzeuma, Calanques Nemzeti Park, Château d’If, Történettudományi Múzeum, La Vieille Charité, Nouvelle Major katedrális. A város egy nap alatt kellemes tempóval könnyűszerrel bejárható. A látványosságokat különösképp érdekesnek nem mondanám – Franciaország legtöbb tengerparti nagyvárosában találtok hasonló kikötőt, illetve templomokat is.
A francia ételekkel már kissé túl zabáltam magamat. Évente egy hónapot a régióban töltök, és ugyanaz a 8-10 étel ismétlődik az étlapokon. Az, ami Marseille legnagyobb hátránya, az a legnagyobb előnye is. A rengeteg bevándorlóval a helyi éttermek skálája is sokkal változatosabbá vált. Megjelentek a tunéziai, egyiptomi és különböző arab éttermek. Azzal a ténnyel pedig kevés ember áll le vitázni, hogy a fűszerekhez és a finom ételekhez nem sok nemzet ért úgy, mint ezek az országok. Én igen finom ételeket ettem Marseille-ben, és ezért a helyi konyhára könnyű szívvel osztom ki a maximális pontszámot.
Az őszinte válaszomat szeretnétek hallani? Akkor ne menjetek Marseille-be, csak ha igen muszáj. Ettől a várostól sokkal olcsóbb és szebb úti célokat találtok a világon. Marseille kiváló kiinduló pont egy Provence-i utazáshoz, de sajnos ez minden, amit ez a város tud. Marseille városára 1-2 éjszakánál többet ne is szánjatok, a helyi látnivalók maximum ennyit időt érnek. Béreljetek egy autót és induljatok el a szélrózsa bármelyik irányába és egy csodálatos kirándulás vár rátok. Ha viszont itt maradtok, akkor arra készüljetek fel, hogy nem lesz olcsó és nem feltétlen csak pozitív élményekkel tértek majd haza.