Ha az ember felesége egy évtizeden át Cipruson élt, annak meg vannak az előnyei és a hátrányai egyaránt. A legnagyobb előnye, hogy a párom ismeri minden egyes csücskét a szigetnek és könnyedén olyan helyekre is eljuthatok, ahova eszem ágába sem lenne betérni. A hátránya pedig? Nos, mielőtt összeházasodtunk megígértem neki, hogy évente legalább egyszer elutazunk majd Ciprusra. Elég meggondolatlan ígéret volt ez részemről – ugyanis egy idő után már nem sok újdonságot nyújt minden évben ugyanaz a hely. Idén viszont sikerült meggyőznöm a kedvesemet, hogy menjünk a sziget másik felére. Így történt, hogy Larnacát és környékét lecseréltük Paphos-ra. Paphos környékén már többször is jártam, de huzamosabb időt még nem töltöttem itt. Egészen mostanáig. És azt kell, hogy mondjam teljesen más élmény nyújtott, mint a sziget keleti fele. Ha egy mondatban kellene összefoglalnom, hogy mi a különbség a két régió között, akkor a következőképp írnám le. A látnivalók Paphos környékén kétségkívül változatosabbak, a strandok Ayia Napa körül szebbek. Ez viszont egyáltalán nem azt jelenti, hogy Paphos-nak szégyenkeznie kellene strandolás terén. A posztban bővebben kifejtem, hogy mit érdemes tudni erről a régióról, hol érdemes megszállni, és azt is, hogy hova menjetek zsírleszívásra, miután hazatértetek a ciprusi nyaralásotokról. Itt ugyanis olyan finomak ételek, és olyan nagy adagokat adnak – hogy a nyaralásotok után garantáltan nem fértek bele a régi farmeretekbe majd. Vágjunk is bele!
Tartalom
Látnivalók Paphos városában és a környékén
Paphos különleges strandjai
Paphos legfőbb vonzerejét a kiváló strandjai jelentik. A legszebb strandok Paphos környékén a következők:
- Alykes beach – Paphos városi strandja, Alykes beach egyike azoknak a strandoknak a világon, ahol egyáltalán nem éreztem azt, hogy hátrány lenne egy nagyváros közelsége. A strand tisztasága kiváló, bátran ajánlom bárkinek az olvasók közül. A partszakasz homokos és a napágyak ára csupán €7,50 két főre.
- Coral bay – 8 kilométerre északra Paphos-tól található Nyugat-Ciprus talán legjobb strandja. Legalábbis számomra a felszereltség és elhelyezkedés tekintetében ez volt az egyik személyes kedvencem. A tenger vize sokkal melegebb ebben az öbölben, mint Paphos városi strandjain. Ráadásul a víz színe is egészen más árnyalatban tündököl. Mi több alkalommal is visszajöttünk ide.
- Kissonerga-öböl – Ha te inkább a magányos tömegmentes strandokat kedveled, akkor válaszd ezt a partot. Igaz, hogy nem találsz itt majdnem semmilyen strand felszerelést sem. Hiába keres itt bárki is vízi sportokat, vagy pedig éttermeket – ez a part szakasz nem erről szól.
- Lara Beach – Ciprus egyik legkülönlegesebb strandja a Lara Beach. Hogy miért? Mert a teknősök ide tojják a tojásaikat, és itt fészkelnek. Ezért különösen óvatosnak kell lennie minden egyes turistának, hogy hova lép. Sokan ezt tartják Nyugat-Ciprus egyik legjobb strandjának, nálam viszont továbbra is Coral Bay vezet.
- Aphrodite Beach – A legenda szerint ezen a strandon született meg Afrodité, a szerelem istennője. Ciprus lakói legalább is itt látták elsőként kimászni a tengerből. A legendát félretéve egy felettébb kellemes kis kavicsos partszakasz, ahol különösen kellemes a sziklák árnyékába elbújni a tűző nap sugarai elől.
- Latchi Beach – Ha csak ezért a strandért autókáztunk volna hosszú órákat északra, akkor azt mondanám, hogy nem érte meg. Valahogy a teljes part olyan kietlen, semmilyen. Igaz, hogy homokos – de én nem éreztem rá a hangulatára sehogyan sem.
- Blue Lagoon – Paphos régiójának másik fontosabb északi strandja. Ez azért már teljesen más szint, mint a Latchi Beach. Erről lenn olvashattok egy külön bekezdést.
Paphos régészeti lelőhelye
Ezen a régészeti lelőhelyen találhatók Paphos legnépszerűbb történelmi leletei – a látnivalók egészen a Római korból származnak. A három leghíresebb látványosság az Odeon (színház), Agora (piac) és az Asklepion (szentély). A 12 üléssorral rendelkező Odeont még ma is használják a nyári zenei fesztiválokra. A színház előtt található római kori piactérnek sajnos ma már csak az alapjai és az oszlopainak egy része maradt fenn épségben. Az Asklepion szentélyből pedig ma már szó szerint csak romokat lehet látni.
A Királyok sírja
A Királyok sírja az UNESCO Világörökség részéhez tartozik. Ez a terület a görög és római korban egy ókori temetkezési helyként szolgált. Nagy valószínűséggel magas rangú tisztviselőket temettek el ezekbe a sírkamrákba. A sírok hatalmas területen találhatók. Érdemes több időt is rászánni, és nem a lehető legforróbb nyári napra időzíteni a látogatást. Az összes sírhely közül egyébként a hármas számú sírhely maradt fenn a legjobb állapotban. Ha nem jut elég időtök mindegyikre, akkor ezt az egyet ki ne hagyjátok.
Agioi Anargyroi temploma
Az Agioi Anargyroi templom 1649-ben épült egy őskori település helyén. A helyi legenda alapján a kolostort két testvér (Szent Kozmosz és Damjánosz) építette. A testvérek az életüket a betegek és haldoklók ápolásának szentelték. Az embereken teljesen önzetlenül, ingyen segítettek. Innen is ered a templom neve, amely magyarul annyit jelent, hogy „fizetés nélküli imaház”. Bár első ránézésre a templom modern külseje nem igazán illik a város látképébe, ám belülről hagyományos ortodox keresztény vallási díszítést találtok. A belépés ingyenes, egy látogatást mindenképp megérdemel ez a csodálatos hely, már csak a történelméből kifolyólag is.
Hajókirándulás az Akamas-öbölbe
Naponta Paphos kikötőjéből több tucat hajó is indul a parton található látnivalók mentén. A legtöbb út legalább 3-4 órás, ám vannak egész napos opciók is. A hajókirándulások többségén ebédet is szolgálnak fel. Ezt egyenesen a hajón készítik el egy grillen. A legnépszerűbb útvonalak északra haladnak a kikötőből. Van olyan hajóút is, amely a sznorkelezésre specializálódik. Van olyan is viszont, amely csak egy laza fürdőzést biztosít. Ha valaki szeretné megnézni a Kék Lagúnát, akkor annak Latsi kikötőjében kell hajóra pattannia. A poszt végén több különböző hajókirándulási lehetőséget is belinkeltem.
Paphos tengerparti sétánya
Paphos tengerparti sétánya a város egyik legfőbb látványossága. Egészen a Louis Phaethon Beach Resort-tól a Paphos erődig el lehet sétálni, úgyhogy közben a látnivalók többsége mellett elhaladunk. A sétány öt kilométer hosszú. Arra, hogy a naplementében gyönyörködjön valaki, ettől keresve sem találna jobb helyszínt. Mi órákon át a part mellett sétáltunk és nem bírtunk betelni vele. Leginkább a sétány északi része tetszett. Ez a kikötőtől egészen a Királyok sírjáig halad, közben pedig meg lehet csodálni Paphos erődjét és a helyi világítótornyot is.
Paphos erődje
Paphos erődje a város jelképévé változott. Ez az ikonikus épület nem a méretével hódítja majd meg a szíveteket. Igaz, hogy nem túl nagy, de a tetejéről remek kilátás nyílik mind a kikötőre, mind pedig a Földközi-tengerre. Az erőd körül egy vizes árok található, ami kifejezetten izgalmassá teszi ezt a helyet. Az erődöt egyébként 1592-ben az oszmánok építették még egy korábbi vár romjaira. Az épület védelmi szerepet játszott a város életében. A belépő ára röhejes €2,50 volt egy fő számára. Arra figyeljetek oda, hogy még a nyári főszezonban is elég korán bezár, ezért érdemes előre tervezni.
Afrodité sziklája
Afrodité sziklája az egyik legismertebb látnivaló Paphos környékén. Manapság a helyiek főként Petra tou Romiou-nak nevezik – ami annyit jelent, hogy „a rómaiak sziklája”. Több legenda is fűződik a helyhez. Az egyik szerint egy római katona, Digenes megmentette Ciprust a szaracén megszállás elől. Egy hatalmas követ dobott a szaracénok irányába, így megakadályozta őket a sziget megszállásában. A másik legenda alapján itt született Afrodité, a szerelem Istennője. A strand kavicsos, de cserébe a víz kristálytiszta. Rendkívül mélyre le lehet látni – ennek köszönhetően közkedvelt part sznorkelezéshez is.
Sterna Borkóstoló
A Sterna Pincészet a Limassol régióban, Kathikas faluban található. A borászat tulajdonosa 55 hektár szőlőültetvényt birtokol. A hely igazi különlegessége, hogy a pincészet egy 2000 éves barlangban tárolja a bort azért, hogy a lehető legegyedibb íze legyen. A borászatban pár euróért részt vehetsz egy valódi borkóstolón. Egy sommelier szolgálja fel az isteni nedűt. Kifejezetten jó szórakozást nyújtott ahogy okoskodhattunk arról, hogy melyik bor jó és melyik nem. Az épületben találtok egy kisebb múzeumot is. Ez különösen annak tetszik majd, akit érdekelnek a borkészítés trükkjei. A belépés ingyenes, csupán a borkóstolóért kell fizetni 5eurót.
Dionüszosz-ház
A Dionüszosz-ház mozaikjai a világ legszebb épségben fennmaradt mozaikjai közé tartoznak. A Földközi-tenger térségében ehhez hasonló egyedi alkotásokat máshol nem is lehet találni. A Dionüszosz-házat a Paphos Régészeti Területén találjátok, és az UNESCO Világörökség részét képezi. A mozaikokat egy helyi paraszt véletlenül fedezte fel szántás közben. Nagy meglepetésére az idő vas foga nem fogott a remekműveken és a többségük épségben fennmaradt. Minden egyes mozaik a görög mitológia egy-egy jelentét ábrázolja.
Edro III hajóroncs
Az EDRO III hajó 2011. december elején hagyta el Limassol kikötőjét. Rodosz felé indult, összesen kilenc fős legénységgel. A Sierra Leone lobogója alatt közlekedő hajó szállítmánya gipszkarton volt. A viharos tengeren viszont zátonyra futott Paphos-nál. A fedélzeten tartózkodó legénységet a Cipruson állomásozó brit hadseregnek kellett kimentenie. Mivel a rakománya veszélyeztette a tenger tisztaságát, ezért 2013 végén teljesen kiürítették. A hajó több mint 2000 tonnát nyom és nagyjából 80 méter hosszú. A sziklákon 12 fokos szögben dőlt meg. A hajóra felmászni életveszélyes, szóval mindenki csak saját felelősségre tegye!
Afrodite Botanikus Kert
Aphrodité fürdője és barlangja az Akamasz-félszigeten közvetlenül Latsi halászkikötője mögött található. A legenda szerint maga Aphrodité fürdött meg itt a barlang vízében. A barlang rendkívül hangulatos, egy öreg fügefa árnyékolja be. A görög mitológia szerint Afrodité ebben a gyönyörű barlangban találkozott szerelmével, Adonisszal. Amikor Adonis vadászat közben megállt inni észrevette Afroditét. Abban a pillanatban bele is szeretett, a többi pedig már „történelem”. Nekem kicsit csalódás volt a hely, valamivel többet vártam azért tőle. Szerencsére a barlangig eljutni egyáltalán nem hosszú és a belépés is ingyenes. Szóval annyira nem bántam meg, hogy megnéztük. De vannak ettől izgalmasabb programok is Cipruson.
Blue Lagoon – Akamas
Vannak olyan látványosságok amelyeket nyugodtan lehúzhattok egy utazás során a listátokról. És vannak olyan látnivalók mint például Akamas, amelyet ha lehúztok a listátokról akkor muszáj lesz még egyszer visszatérnetek Paphos városába. Az Akamas félsziget már önmagában egy természeti csoda. Ennek pedig a koronaékszere a Kék Lagúna. A víz annyira gyönyörű kék színben pompázik, hogy nem hiszem, hogy ettől bárhol is szebbet találtok. A partot pihe-puha fehér homokos strandok alkotják. A lagúnában pedig az élővilág a Földközi-tenger csúcsa. Ennek köszönhetően remek hely sznorkelezéshez is. A legjobb mód arra, hogy ide eljussatok az Latsi városából egy szervezett hajókirándulás. A lagúnához vezető földúton bérelt autóval nem ajánlatos megközelíteni, feltéve ha nem 4×4 meghajtású . A lagúnában az időjárás márciustól egészen szeptemberig tökéletes. Viszont főszezonon kívül sem kell bánkódni, ráadásul ilyenkor már lényegesen kevesebb emberrel találkoztok majd itt.
Érdekességek Paphosról
- Paphos teljes városa az UNESCO világörökség része! Nem csak a látnivalók külön-külön, hanem szó szerint Paphos teljes városa. Annyi ókori épület van olyan kis területen, hogy nem lett volna értelme egyesével felvenni ezeket a listára.
- Az ókorban Paphos volt Ciprus fővárosa.
- Paphos rendkívül népszerű úti cél a házasodni kívánók körében is. Több hotel is külön lagzis csomagokkal csábítja ide azokat a párokat, ahol az ifjú férj eldöntötte már, hogy guillotine alá teszi a fejét.
- Paphos-ban találhatók a világ legrégebbi kútjai. A Kissonergában felfedezett kőkorszaki kutak körülbelül 10 500 évesek.
- A legenda szerint Paphos-ban született Afrodité, a szerelem istennője. A tengerben van is egy szikla, ott ahol először meglátták Afroditét a helyiek. Azóta ez a szikla a szerelmesek sziklája.
- Paphos-ban van egy fa, amelyről az a hiedelem terjedt el, hogy képes az emberek kívánságait valóra váltani. Ezt a fát a kikötőben, közvetlenül katakombák bejáratánál találjátok. A fáról szalagok és zsebkendők lógnak. Ezeket azok az emberek akasztották fel, akik valamit kívánni szerettek volna. A legenda szerint több meddő nőnek is sikerült teherbe esni azután, hogy zsebkendőjét a fára akasztotta.
- Paphos lakossága főként a turizmusból él meg. A környéken négy nagyobb üdülőhelyből áll, amelyek a következők: Kato Paphos, Coral Bay, Latchi és Aphrodite Hills. Mi Kato Paphos-ban szálltunk meg.
- 2017-ben a ciprusi Paphos-t és a dán Aarhus-t választották meg Európa Kulturális Fővárosának.
- A paphosi emberek különösen nagy sportrajongók. A városnak olyan sportokban van nemzetközi csapata, mint például a labdarúgás, a kosárlabda és a röplabda.
- Ciprus történelme több ezer évre nyúlik vissza. A város kikötője a legtöbb feltételezés alapján még egyenesen Nagy Sándor idején épült.
Személyes véleményem és élményeim Paphosból
A mi nyaralásunk már a repülőgépen elkezdődött. Legalábbis rég szórakoztam olyan jól, mint a repülőn. Egy középkorú házaspár ült mellettünk. A pár hölgytagjának pedig finoman szólva is félre állt a kontya. Ennek ellenére az asszony még egy pár felest lenyakalt az út közben. Közben meghallgathattuk a teljes élettörténetüket. Mint kiderült, a férje tehet mindenről. Többek között olyan dolgokat tudtam meg, mint hogy:
- A tinédzser lányuk szégyelli a szüleit, és nem ment el velük kirándulni,
- A nő megcsalta, mert a férjnek csak pénze van, de az ágyban nulla a teljesítménye,
- Ahogy kiderült a férfi is megcsalta az asszonyt a piros szájú Terikével,
- Hazaérnek rögtön el válnak. Sőt, már egyszer be is adták a válópert, de most nem gondolják meg magukat.
- És még hosszasan sorolhatnám, hogy mennyi lucskos hálószobai titokra derült fény…
Szóval a szórakozásom garantált volt. Ha pedig a piros szájú Terike olvassa ezt a posztot, akkor írjon egy üzenetet, lenne hozzá pár kérdésem.
Mivel egy 12 tagú társaság utazott együtt, ezért még indulás előtt lefoglaltuk a taxinkat a Suntransfers közvetítőn keresztül. Küldtek egy 10 pixel x 10 pixeles fotót arról, hogy hol vár majd a taxis – de kb. olyan volt mint tűt keresni a szénaboglyában. Szerencsére aztán egy hölgy megveregette a vállamat és bemutatta a sofőrünket Georgios-t. Georgiosról azt kell tudni, hogy valószínűleg ő a legnagyobb tahó az egész bolygón. Köszönni sem tudott és még csak egy fél mosoly sem hagyta el a száját egy pillanatra sem. Még az ajtót is majdnem nekem csapta. Mikor elbúcsúztunk tőle, akkor már annyira irritált a csóka, hogy oda szóltam neki magyarul: „Remélem soha a büdös életben nem látlak te paraszt.”
Két szállást foglaltunk. Az egyik olcsóbb volt, a másik drágább. Mind kettőhöz tartozott egy hatalmas medence is – ha esetleg lusták lennénk legyalogolni a tengerpartig. A drágább szállásra csak jót tudok mondani. Hatalmas két szobás lakás volt, óriási tágas ebédlővel – minden reggel együtt reggeliztünk itt. Az olcsóbb viszont hagyott némi kivetnivalót – a kelleténél (azaz nullánál) jóval több csótány szaladgált a konyhában. Azzal azért mindenki számoljon, hogy ezek a dögök bárhol előfordulhatnak – még akár egy ötcsillagos hotelben is.
És hogy milyen Paphos és milyenek a helyi látnivalók? Maga a város egy felettébb kellemes kis hely. Teljesen más hangulata van, mint Larnacának, Ayia Napának vay Protarasnak. Már jártam itt korábban is, de még soha nem töltöttem el egy hosszabb nyaralást Paphosban. Szóval most volt időm felfedezni a város minden szegletét. A legnagyobb pozitívumot számomra ebben a városban az éttermek jelentették. Ilyen finom ételeket és ekkora adagokat még soha az életben sehol sem kaptam. Pedig már nem egy országot bejártam. Ciprus keleti felén is hatalmas adagokat adnak, de hogy Paphos még ehhez képest is teljesen más dimenzió. Kefalonián idén nyáron amikor souvlakit rendeltem, akkor egy darab tűzdelt hús került a tányéromra. Itt rögtön három! Szóval aki szereti a bendőjét, és Paphosra utazik, az már most dörzsölheti a tenyerét.
Maga a tengerpart kissé csalódás volt. Nem azért, mert ne lett volna jó ott fürdeni. Hanem azért, mert a víz meglepő módon hűvös volt. Gondolom a sziget nyugati oldalán a nyílt tenger is közre játszik abban, hogy hidegebb a víz hőmérséklete, mint a nyugati felén. Viszont a különbség Ayia Napához viszonyítva Paphos városi strandjain mindenképp érezhető. Maga a part amúgy kellemes, aranyszínű homokos. 2 napágy egy napernyővel 7,50,- euróba került – ami egyes görög szigetekhez képest (Hallod Korfu? Santorini? Mykonos?) kész röhej.
Autót csupán két napra béreltünk, amíg átugrottunk Ciprus keleti felére. Ezt a részét a szigetnek már olyan jól ismerem, mint a volt részeges szomszédom az utat a falusi kocsmába. Felpakoltuk az anyósomat, és megmutattuk neki a sziget legszebb helyszíneit, ahol még sosem járt. Többek között elvittük őt az Ayia Napa tengeri barlangokhoz, ahol megkértem a lánya kezét. Akarhat ettől jobb vőt magának bárki is? Ne válaszoljatok, költői kérdés volt. Közben megálltunk abban a hotelben is, ahol a feleségem éveken át dolgozott. Ott történt az az incidens is velünk, amiről az oldal Facebook csoportjában írtam. Szerencsére épp bőrrel megúsztuk. Nem árt ha az ember odafigyel, hogy ki előtt mit mond.
Paphos környéke egyébként történelmi látnivalók terén még a görög szigetekhez mérten is kiemelkedő. Ennyi ókori romot talán csak Kos szigetén láttam. Más kérdés viszont, hogy ki az a mazochista, akinek 40 fokban kedve támad ókori épületeket nézni. Mi megpróbáltuk. Tényleg rászántuk magunkat. De nagyjából fél óra múlva a kislányunk sírva üvöltött, a keresztlányom pedig akkora durcit vágott be, hogy csak egy jó hideg csavarós fagyival lehetett kiengesztelni mindkettőt. Az ítélet egyértelmű volt, ha ezek az épületek most rögtön összedőlnek, akkor sem töltünk több időt velük.
Számomra egyébként a helyi látnivalók közül a legizgalmasabbnak Paphos hajóroncsa ígérkezett. Nem tudom miért, de valami furcsa oknál fogva különösen érdekelnek a régi hajóroncsok, a növényekkel benőtt vonatkupék vagy épp a hasonló urbex-es látnivalók. Az Edro III hajóroncs pedig bőven beváltotta a hozzá fűzött reményeimet. Sajnos felmászni már nem lehetett a hajóra, ugyanis évről évre nagyobb a dőlésszöge. Simán benne van az is, hogy pár éven belül oldalra fordul a hajó és végleg elsüllyed. Ettől függetlenül eszméletlen jó fotókat lehet a roncs előtt készíteni.
Amit mindenképp érdemes megemlítenem, az az Akamas öböl Ciprus északi felén. Itt található a pazar látványú kék lagúna. Ciprus legjobb tengerpartját nem könnyű megállapítani. Viszont Akamas garantáltan a TOP 3-ban végezne. Mi többnyire Paphos-ban fürdőztünk csak, néha-néha átugrottunk Coral Bay-be. Sajnos Akamas annyira távol van mindentől, hogy csak egyszer jutottunk el oda. Pedig ha tehetném, akkor életem hátralévő részében minden nap ilyen türkizkék vizű strandon szeretnék fürdeni.
Az utolsó nap még a lazára vett úti tervünkbe beszorítottunk egy borkóstolót is Ciprus legjobb borászatában. 5 euróért egy kész show-t rittyentettek számunkra a borkóstoló köré. Igaz nem indult a legjobban, ugyanis a két pincér szinte ökölre ment azért, hogy melyikőjük szolgálja fel majd számunkra a bort. Gondolom ez alapján kapják a fizetésüket is. Ennyire még senki sem akart azért megküzdeni, hogy leitasson – de hát srácok, ha nagyon szeretnétek én egy jó bokszmeccset is simán megnézek. A boraik egyébként eszméletlenül finomak voltak. Kivéve a borból készült pálinkát, amit a mai napig nem tudok hova tenni.
Hazafele még a Ryanair csavart egyet a hazautunkon. Amikor kiértünk a repülőtérre, akkor hirtelen kaptam egy SMS-t, hogy 2 óra késéssel számoljunk. Ebből 2 óra 30 perc lett. Ekkor már azért fohászkodtam, hogy legyen legalább 3 óra a késésből – akkor ugyanis már jár a 400 euró kártérítés egy főre. Vigyázz mit kívánsz mert a végén még teljesül! A repülőn közölte a pilóta a hangosbemondón, hogy még egy órát veszteglünk majd a reptéren, ugyanis lekéstük a slotunkat. Ekkor a légutaskísérő úgy döntött, hogy kinyitja a repülőgép ajtaját. Pechjére elfelejtett egy kart lenyomni és véletlenül félig kiengedte a vészkijárat csúszdáját. Ekkora pánikot nem láttam azóta egy nő arcán, mint amikor szex közben kiszakadt az óvszer. A csajszi arca szó szerint hófehérre változott. Már láttam is a lelki szemeim előtt, ahogy a Ryanair igazgatója – Michael O’Leary épp aláírja a lánynak a felmondását. Miután bebizonyosodott, hogy a csúszda visszaszerelése időigényesebb folyamat lesz, mindenkit szépen letereltek a repülőgépről vissza a reptérre. Én már ekkor tudtam, hogy nagy valószínűséggel a repülőnk csak másnap indul majd el – ami be is igazolódott. Hotelt a légitársaság nem tudott intézni, de megígérték, hogy majd később kártalanítanak. Arról, hogy az eset hogyan végződött, majd egy külön posztban írok (még a mai napig folyamatban van). Másnap szerencsére reggel 8-ra már odaállítottak egy pótló járatot, amely időben el is indult.
Utazás Paphosba
Paphos határozottan a Ryanair repülőtere. Míg a Wizz Air járatai kizárólag Larnacába repülnek, addig a Ryanair inkább Ciprus nyugati oldalára specializálódik. Ez főként azért remek hír, mivel így könnyedén össze lehet kombinálni a larnacai utazásunkat Paphosszal. Sőt, nem egy esetben foglaltam már repülőjegyet a sziget távolabbi repülőterére az előnyösebb repülőjegy ár miatt. Egy szó, mint száz a két repülőtér kényelmes olcsó utazást és szabadon variálható út célokkal várja az utazókat.
Paphos repülőterére a Ryanair egyenes járataival Budapestről, Bécsből illetve Pozsonyból is el lehet jutni. A nyári főszezonban a repülőjegy ára nagyjából 100 euró körül számít jó vételnek. Szerencsére Paphos egész éves úti cél, bőven vannak itt látnivalók télen is. A téli hónapokban is rengeteg turista érkezik Ciprusnak erre a részére. Ez főként a történelmi látnivalóknak köszönhető. Természetesen főszezonon kívül olcsóbbak a repülőjegyek is. A hűvös téli hónapokban csak akkor foglaljátok le 30-40 eurónál drágábbért Paphos-t, ha fix dátumon kell utaznotok.
Autóbérlés Paphoson
Mielőtt autót bérelnétek Paphos-ban, nem árt egy pár fontos dologra rávilágítanom:
- Cipruson az út „rossz” oldalán vezetnek. Míg a görög szigeteken jobb oldalon kell vezetni – addig Cipruson az Egyesült Királysághoz kapcsolódó szoros múlt következtében a bal oldali közlekedés maradt fenn. A ciprusi barátaimat előszeretettel piszkálom minden évben ezzel a ténnyel, gondolhatjátok mennyire szeretik ezt hallgatni.
- Amennyiben a bérelt autóddal azért okozol balesetet, mert véletlenül az út rossz oldalán vezettél, akkor az autón okozott kár teljes összegéért felelsz. Szóval érdemes egy pár kört tenni a bérelt autóval egy kietlen lakatlan területen először, míg megszokjátok a helyi vezetési körülményeket.
- A sziget török felére bérelt autóval semmilyen körülmények között sem ajánlanám, hogy átmenjetek. A török határon kötelezően megköttetnek veletek majd egy biztosítást. Ez fedezi egy baleset esetén a kárt az észak-ciprusi lakos autójában. A te bérelt autódra viszont SEMMILYEN biztosítás sem érvényes. Szóval, ha belehajt az autódba egy részeg török Észak-Cipruson, akkor a bérelt autód teljes értékével felelsz. Gondolom nem szeretnél te sem úgy hazatérni a nyaralásodról, hogy egy 20 000 eurós tételt kell utána majd kifizetned. Ha szeretnéd megnézni Észak-Ciprust, akkor erre a legjobb megoldás az, ha a bérelt autódat Nicosiában a határnál leparkolod – majd gyalog átsétálsz és bérelsz egy másik autót a sziget török felén.
- Cipruson a főbb aszfaltozott utakról tilos letérni bérelt autóval. Ez főként a sziklás föld utakra vonatkozik.
Az autót egyébként a Discovercars weboldalon keresztül béreltük. Cipruson az autóbérlésre érvényes a minél előbb lefoglalod, annál olcsóbb az autóbérlés ára „szabály”. Ezen kívül az autóbérlés ára is dinamikusan csökken a bérelt napok száma alapján. Tehát a napi díj sokkal olcsóbb lesz ha egy hétre béreled ki a kocsit, mintha csak egy napra tennéd ezt. Cipruson az autóbérlés ára rendkívül kedvező. Sokkal olcsóbbra jön ki még főszezonban is, mint például Lefkadán, Szardínián vagy pedig Mallorcán. Az automatikus váltóval rendelkező autók többnyire nem sokkal drágábbak, mint a manuálisak – a baloldali közlekedés tükrében mindenképp megéri azt a pár euró extra költséget a kényelem.
Szállások Paphos városában a látnivalók közelében
Paphos régiója több központi turizmusra felhúzott településből is áll. A négy legnagyobb település a következő:
A legnépszerűbb település Paphoson belül. Kato Paphosnak egész jó strandjai vannak. Mi is ebben a régióban szálltunk meg. Ahhoz képest, hogy városi strandokról beszélünk a parton ott díszelgett a kék zászlót. Ezt a zászlót csak a legtisztább strandok kapják meg. A hátránya, hogy a víz eléggé hideg volt. Nem mintha a 40 fokos forróságban az embernek olyan nagy kedve lenne a forró vízhez. Rengeteg étterem is található itt, bőven volt választék a grúz konyhától kezdve, az olasz éttermeken át egészen az indiai ízekig.
Coral Bay strandja sokkal jobb mint Kato Paphos-é. Coral Bay mint ahogy a neve is mondja egy öböl. Ebből kifolyólag a víz hőmérséklete is sokkal melegebb volt, mint Kato Paphosban. Ráadásul a víz itt még szebb árnyalatokban tündökölt, mint az előbb emlegetett strandokon. Coral Bay legnagyobb hátránya, hogy az éttermek és a hotelek többnyire elég messze találhatók a parttól. Talán egy kezemen megtudnám számolni, hogy hány hotel van 5 perces távolságra Coral Bay-től. Coral Bay strandján csupán egyetlen gyors büfé található. Amely annyira túlárazott és olyan kis adagokat adnak, hogy Etiópiában kinevetnék őket érte.
Ez a település található a legmesszebb a repülőtértől. Aki ide készül, az jobb ha autót bérel – ugyanis a transzferért horribilis árakat elkérnek. Személy szerint én itt csak átutazóban voltam. Amikor úgy döntöttem, hogy utazzunk át a sziget északi felére nem pont erre a kilátásra számítottam. Latsi-ban kietlen, üres, kavicsos strandok találhatók. Ha engem kérdeztek, akkor itt legfeljebb azért éri meg megszállni, mert közel található Akamas-hoz. Ezt leszámítva nem sok pozitívumot találtam Latsi-ban.
Az utolsó kiemelt úti cél Paphos környékén Aphrodite Hills – igaz a legfontosabb látnivalók elég távol találhatók ettől a településtől. Ez a városrész található a legközelebb a repülőtérhez. A strandja szép, ugyanakkor szó szerint a semmi közepén található. Részemről Aphrodite Hills sem egy túl jó döntés nyaraláshoz. Sokkal jobb ötlet vagy Kato Paphos-ban, vagy pedig Coral Bay-ben megszállni, majd onnan autót bérelni. Autóval a part közelében le tudtok parkolni és egy nap a strandon bőven elég ebben a régióban.
Pár ajánlott szállás Paphos városában, a látnivalók közelében:
Spórolós ajánlat – Paphos Gardens Holiday Resort
Kato Paphosban találhatók Paphos városának legjobb strandjai. A Paphos Gardens Holiday Resort csupán pár perc sétára található a plázstól. A medencés hotel remekül fel van szerelve és kiváló értékelésekkel rendelkezik. Aki jól szeretné magát érezni Paphosban, de nem akarja a teljes fizetését egy szállásra elkölteni, annak ez a hotel remek opció lehet.
Az arany középút – Alexander The Great Beach Hotel
Az Alexander the Great Beach Hotel meglepően jó áron lefoglalható, annak ellenére, hogy milyen remek szolgáltatásokat nyújt. Ez a négy csillagos medencés szállás közvetlenül a tengerpart mellett található. Ha nem szeretnél még 10 percet sem baktatni a strandra, akkor ettől jobb opciót keresve sem találsz. És mint már említettem – ezért az árért bőven többet kapsz a pénzedért, mint amit kifizetsz érte.
A legjobb luxushotel – Annabelle
Fényűzésre vágysz? Szeretnéd úgy érezni magad, mint a Fehér Lótusz sorozatban a vendégek? Akkor ez az ötcsillagos polgárpukkasztó luxust nyújtó szállás a legjobb opció számodra Paphosban. Elég ha csak a fotókat megnézed és tudni fogod, hogy mi kerül ennyibe ezen a szálláson. Nem olcsó, cserébe viszont még a szomszéd faluban is irigykednek majd arra, hogy hol jártál.
Amennyiben a fenti hotelek közül egyik sem felel meg az elképzeléseidnek, érdemes még körülnézned a booking.com további ajánlatai között is:
Egyéb fizetős programok és látnivalók Paphos környékén
- Szervezett buszos kirándulás a Blue Lagoon-hoz Paphos-ból hajókirándulással egybekötve – €33
- Fedezd fel Ciprus hegyvidékét: Irány a Troodos borkóstolóval és halloumikóstolóval az árban – €48
- Próbáld ki a búvárkodást előzetes tapasztalat nélkül instruktorok társaságában a nyílt tengeren – €83
- All inclusive hajókirándulás Paphosból Coral Bay-be korlátlan alkohollal és BBQ-vel az árban – €62
- Fél napos quadszafari a lenyűgöző látványt nyújtó Lara bay-be és az Adonis vízeséshez – €60
- 3 fogásos romantikus hajókázás a naplementében – süteménnyel, gyümölcstállal és tűzijátékkal – €62
- Egész napos kirándulás Ciprus északi felére: Irány Famagusta, Varosha és Salamis – €40
- Egész napos Jeepes út Akamas-öbölbe a legcsodálatosabb helyi látnivalóhoz a Kék Lagúnához – €60
- Bérelj ki saját magadnak egy motorcsónakot jogosítvány nélkül Latsi-ban 4 órára – €145
- 3 órás sznorkelezős, csúszdázós hajókirándulás egy üvegpadlójú hajó fedélzetén – €28
- Látnivalók Paphos városán túl: Egész napos szervezett kiruccanás Limassol-ba és Kurrion-ba – €27
- Félnapos hajókirándulás egy valódi kalózhajó fedélzetén welcome drinkkel és ebéddel az árban – €49
- Egész napos kirándulás Nicosia legjobb bevásárló utcájára, ahol minden szuvenírt megkaptok – €28
Összegezve
Ahogy a világon szinte mindenhol, Cipruson is rendkívül megemelkedtek az árak a COVID-19 járvány kitörése és az ukrán-orosz háború kezdete óta. Paphos városa még Ciprus olcsóbb régiói közé tartozik. Ayia Napa, vagy pedig Protaras azért érezhetően drágább volt. Ráadásul ebben a városban kivétel nélkül minden étteremben akkora adagokat adtak, hogy többnyire meg sem bírtam enni. A fenti képen látható árak egy közepesen drága étterem árai. Pár konkrét ár, amit mi fizettünk 2024-ben: kávé – €3,50; nagy csapolt sör €3,-; egy átlagos ebéd cca. €15/fő, egy üveg Coca-Cola €2. Ahogy a Chernobyl sorozatban mondták: „Nem jó, de nem is tragikus”.
A legfontosabb látnivalók Paphos városában a következők: Paphos régészeti lelőhelye, A Királyok sírja, Agioi Anargyroi temploma, Hajókirándulás az Akamas-öbölbe, Paphos tengerparti sétánya, Paphos erődje, Afrodité sziklája, Sterna Borkóstoló, Dionysus háza, Edro III hajóroncs és végül de nem utolsó sorban az Afrodite Botanikus Kert. Paphosban annyi történelmileg fontos látnivaló található, hogy egy hónapra bőven elég lenne. Ha téged is lázba hoznak az öreg épületek omladozó falai, akkor ez a hely maga a mennyország lesz számodra. Viszont akit teljesen hidegen hagynak a római civilizáció fenn maradt emlékei, azokat a kiváló strandok bőven kárpótolják majd. Igaz a sziget keletei fele fürdésre jobb hely, de attól még Paphos-nak sincs oka szégyenkezésre.
Ha a nyári főszezonban éjfélt üt az óra, akkor vegyétek a nyakatokba a várost és irány az Ayiou Antoniou utca – vagy ahogy a helyiek nevezik „BAR Street”. A legfelkapottabb szórakozóhelyek a következők Cliff, Plato, Mr Tippler, Rum and Jam. Miután a legmenőbb bárokban előmelegítettetek, akkor a következő állomás az óváros. Itt aztán tényleg van miből válogatni. Azt ugyanakkor érdemes megemlítenem, hogy senki se számítson Ayia Napa, illetve Protaras szintű nyüzsgésre. Paphos jelentősen nyugodtabb helyszín, mint a keleti partokon található bulivárosok. Cserébe azok a szórakozási lehetőségek, amik közül választani lehet teljesen vállalhatóak. Én remekül szórakoztam minden este és a város ezen a téren sem okozott számomra csalódást.
Ha betérsz egy ciprusi étterembe, akkor egy dolgot mindenképp kóstolj meg – ez pedig a Meze. Ez a helyi ételkülönlegesség a legtöbb ciprusi görög étteremben kapható. Átlagosan €20-€25 euró között mozog az ára. A meze több kis porcióból áll és ennek köszönhetően végigkóstolhatod a legtöbb helyi ételkülönlegességet. Többfajta meze is létezik: pl. halmeze, húsmeze, vegetáriánusmeze. Én ugyan nem vagyok vegetáriánus, de a húsmentes kis falatkák felérnek számomra is egy kulináris orgazmussal. Fontos megemlítenem azt is, hogy a mezehez többnyire legalább 2 ember szükséges. Mi általában hárman osztunk el két adagot és még így is bőven jól lakunk. Ha pedig jobban bele szeretnétek merülni a helyi ételkülönlegességekbe, akkor semmiképp se hagyjátok ki a következő ételeket: halloumi sajt, ciprusi feta sajtos saláta, Kolokythokeftedes (cukkini golyók), Loukaniko (a ciprusi kolbász), Spanakopita (spenótos pite), stifado (marhahúsból készült leves), Moussaka (töltött padlizsán), Kleftiko (lassan sült bárány), Souvlaki (tüzdelt hús), Portokalopita (narancsból készült süti), Soutzoukos (aszalt szőlőbe mártott mogyorós desszert).
Összegezve Paphos azok számára a jobb választás, akiket a látnivalók és a történelem érdekel. Ha nyitott vagy az ország múltjának megismerésére, és szeretnél egy jót strandolni is közben – akkor Paphos nem okoz majd számodra csalódást. Ráadásul ez a nyugati fele az országnak egy csöppet még olcsóbb is, mint a keleti része. Azt azért még egyszer szeretném kihangsúlyozni, hogy Ayia Napában, Ayia Teklán és Protaras-ban azért sokkal szebb és melegebb strandokat találtok. Viszont azon a részen meg nem sok történelmi látnivaló vár rátok. Ízlések és pofonok. Végső soron is ez legyen az ember legnagyobb problémája az életben, hogy a nagyon jó és a szuper jó közül kell választania.