Az okostelefonok elterjedése jelentősen leegyszerűsítette az utazás világát . Hirtelen minden egyes információ egy karnyújtásnyira megtalálható. Igaz, ez kiölte az izgalom egy részét, de rengeteg helyzetben felbecsülhetetlen ennek a kis készüléknek a jelenléte az útjaink során. Következzék a TOP 10 Nélkülözhetetlen mobil alkalmazások egy utazás során Android vagy Apple telefonra, amit ha elolvasol garantáltan bővülni fog a mobiltelefonodban az alkalmazáslistád. Higyj nekünk, később még örülni fogsz, hogy feltelepítetted ezeket az appokat!
Tartalom
Közösségi transzfer alkalmazások
Világ életemben gyűlöltem a taxis hiénákat. Nem egyszer azt vettem észre, hogy kihasználják a kiszolgáltatott helyzetemet és pofán röhögve lehúzzák rólam az utolsó nadrágomat is. Aztán ahogy egyre csak fejlődött a technológia, egyre kiszolgáltatottabb helyzetbe kerültek ők. A jól bevált trükkjeik ellen megjelentek a közösségi mobilalkalmazások, amelyekkel pontosan követni tudjuk GPS segítségével az autónk útját hozzánk. Ez után azt is, hogy a lehető legrövidebb útvonalon halad-e az úticélunkhoz. Csak, hogy párat említsek: Bolt, Uber, Lyft, Grab, Cabify. Bővebben itt írtunk róluk, és linkeltünk is pár tippet, hogyan lehet spórolni a használatukkal: Uber, Bolt, Lyft kuponok. Minden utazás előtt ellenőrizd le, hogy ezek a mobil alkalmazások az android telefonodban frissítve-e vannak és a megfelelő kártya adatokat adtad-e meg, nehogy véletlenül a reptéren maradj fuvar nélkül!
A fapados légitársaságok alkalmazásai
Ha valaki az olcsó utazás híve, akkor ezek az alkalmazások szinte már a kötelező kategóriába tartoznak. Munkába menet, az orvosra várakozva vagy bármikor, ha va az embernek két perc szabad ideje – akkor megéri megnyitni és átkattingatni az álmaink úticélját. Minél többet nézegetjük ezeket az úticélokat annál könnyebben formálódhat az elképzelésünk arról, hogy mi is számít jó árnak. Nálam talán a két legtöbbet használt program a telefonomon a Wizzair és a Ryanair alkalmazása. De ezen kívül még telepítve van a Vueling és az Easyjet appja is. Remek megoldás az utasfelvételt ezeken az alkalmazásokon keresztül elvégezni, mivel manapság már a repterek 99%-án elfogadják belépőkapuknál az alkalmazást.
Virtuális bankkártyák:
A virtuális bankkártyák nagyon hirtelen jelentek meg, és a hazai bankokat nem várt pofon érte az újabbnál-újabb virtuális számlák térhódításával. Amit elsőre leszögeznék az, hogy ezek a virtuális bankok nem helyettesítik a klasszikus bankokat. Személy szerint NEM ajánlom ezeken a számlákon a spórolt pénzünket tárolni – saját magam is negatív tapasztalatokkal rendelkezek például a Revoluttal kapcsolatban. Ennek ellenére kitűnő megoldásnak számítanak pénzfelvételkor, kétes fizetéseknél, pénzváltásnál vagy csak szimplán egy biztonsági lépcsőként, hogy fizetéskor a harmadik fél ne férjen hozzá a főszámlánkhoz. Amiket én használok: Revolut, N26, Transferwise és a Monese. Mindegyiknek meg van a saját előnye és hátránya, ám együttesen elegendő keretet nyújtanak a legtöbb országban az ingyenes pénzfelvételhez ATM-ekből.
Tolmács alkalmazások
Ha nem beszélünk idegen nyelvet, akkor az utazás elég bonyolulttá válhat. Emlékszem egyszer Bangkok-ban nem tudtuk elmagyarázni a taxisofőrnek, hogy a pályaudvarra vigyen el minket a repülőtérről. Természetesen rosszul fogta fel és elvitte a világ végére egy lakótelepre és ott rakott ki. A következő sofőrnél már nem bíztam magunkat a véletlenre. A Google Translate-nél kevés hasznosabb alkalmazást tudok elképzelni egy érthetetelen nyelvű országban. Igaz nem mindig pontosan fordít, ám egy kényszerhelyzetben életet menthet. A beírt szavakat lefordítja az általunk megadott idegennyelvre és a hangszóró ikonra kattintva ki is mondja. A Thai kalandra visszatérve, mi is így oldottuk meg a helyzetet. A telefon kimondta hova szeretnénk menni és pár perc múlva oda is vitt a másik taxis.
Ingyenes üzenetváltó alkalmazások
Az SMS-ek kora már lejárt. Jó pár év eltelt már azóta, hogy 159 karakterbe sűrítve kellett elmondanunk a mondanivalónkat. A Whatsappot, Vibert, Skype-ot vagy pedig a Facebook Messenger szolgáltatásait bizonyára senkinek se kell bemutatnom. Amit viszont sokan nem tudnak, hogy milyen hasznos is lehet pl. a Skype külföldön. Ugyanis erre az alkalmazásra valós pénzt tölthetünk fel, így akár hagyományos telefonszámokat is hívhatunk, hihetetlenül előnyös áron. Ráadásul olyan csomagokra fizethetünk elő, mint pl. 3,60,- EUR-ért korlátlan számú perc USA-ba – ami a hazai szolgáltatóknál szoláltatóknál minimum 300x magasabb áron érhető el.
Navigációs alkalmazások
Helyi térkép nélkül soha nem merek elindulni egy útra se. Az első dolgom indulás előtt mindig az, hogy letöltsem az adott úticél térképét. Erre a célre mindenki mást ajánl, ám én az egyszerűbb megoldások híve vagyok. A klasszikus Google maps-en belül le lehet offline módba tölteni a térképeket, és általában ezek a térképek a leginkább frissítettek közé tartoznak. Amennyiben bérlek autót is, akkor a Sygic-et szoktam használni. Igaz ez fizetős, de a kezelése annyira átgondolt, hogy ennél jobb programot el se tudok képzelni. Aki nem szeretne fizetni ezért a programért, annak bátran tudom ajánlani a Maps.me alkalmazás, amely hasonló szolgáltatást nyújt, mint a Sygic, csak nem kell érte fizetni. Érdemes ugyanakkor megemlíteni a Waze online térképeit is, amellyel a lehető leggyorsabban tudjuk a forgalmi dugókat elkerülni.
Alkalmazások szállásfoglaláshoz
Alapból az emberek többsége a Booking.com weboldalat használja szállás foglaláshoz. Az alkalmazásuk nagyon egyszerű, könnyen átlátható – gyakorlatilag pár perc alatt meg tudjuk vele oldani a szállás problémánkat, akár az utolsó pillanatban is. Ugyanakkor az Airbnb sokszor jóval előnyösebb ajánlatot nyújt olcsóbban mint a fent említett konkurens. Ha ezek az alkalmazások megtalálhatóak a telefonodon, akkor nincs is más szállás alkalmazásra szükséged. A Travala appja sokáig hiányzott a mobil alkalmazások közül, azóta viszont már elérhető Android Apple készüléken is, így az utazás még egyszerűbbé vált..
Alkalmazások autóbérléshez
Mivel szinte minden utazásom során bérlek autót, ezért rengetegszer csekkolom, hasonlítgatom az aktuális árakat a kölcsönzőkben. Hogy ne kelljen minden egyes kölcsönzőt egyesével végig kattintgatnom elkezdtem használni a Rentalcars és a Billiger Mietwagen ár összehasonlítókat. Néha az egyik az olcsóbb néha a másik. Ebből kifolyólag mind két alkalmazás állandó lakója a telefonom tárhelyének. Legutóbb 0,75,- Centért találtam a Rentalcars appon bérelhető autót Malagában. Nem rossz ajánlat pár kattintásért, ugye?
Szórakozás – filmek, sorozatok
Az okos telefonok sokkal szórakoztatóbbakká varázsolták a várakozással eltöltött időt a repülőtereken. Ha hosszan kell várakoznom egy átszállás során akkor a Netflix és az HBO GO nem hiányozhat a listánkról. Mind kettőnél létezik ingyenes próbaidő, aminek hála ingyen használhatjuk ezeket az alkalmazásokat addig, amíg akarjuk. A trükkhöz szükségünk van a Revolut alkalmazásra. Az alkalmazáson belül korlátlan számú virtuális kredit kártyát hozhatunk létre. Ha az egyiken véget ér az ingyenes próbaidő, akkor elég egy új virtuális kártyát kigenerálnunk a Revoluttal és ismételten beregisztrálnunk egy következő hónapra. És ez így mehet körbe-körbe. Esetleg érdemes még egy OTG kábelt beszerezni az Android telefonunkhoz így USB kulcsról is tudjuk nézni a filmeket. OTG kábelt például innen tudtuk rendelni.
Szórakozás – játékok
A telefonos játékok régebben nagyon szórakoztatóak voltak várakozás közben. Viszont az okostelefonok elterjedésével, megjelent a Pay2win játék model. Ez annyit tesz, hogy a játékokban csak akkor tudunk tovább jutni egy idő után ha fizetünk érte. Az Android telefonoknak viszont az almás konkurenciával ellentétben van egy piszok nagy előnyük. Könnyedén tudunk egy külső controllert csatlatkoztatni hozzá bluetooth-on keresztül. Ha ez megtörtént akkor akár teljes értékű konzolként is használhatjuk a telefonunkat. A lehetőségek végtelenek: Pl. Crash Bandicoot-ozhatunk az ePSXe emulatorral, GTA Vice City Storiest játszhatjuk a PPSSPP-n, vagy pedig kipörgethetjuk a Super Mario Nintendo DS-es részét a Drastic emulatorral. Ha egy külső controllert szeretnénk beszerezni azt megtehetjük például itt, vagy pedig egy picivel minőségibbet (de drágábbat is) itt.
Szórakozás – Zenehallgatás és Podcastok
Csak úgy, mint a filmnézésnél, a zenehallgatásnál is a streaming felé terelődik a figyelem. A Spotifynak hála bárhol, bármikor elérhetőek a kedvenc slágerjeink mindössze adatkapcsolatra van szükség hozzá. Érdemes az utazási podcastok-ba is belehallgatni Spotify-on. Magyar nyelven három podcast is elérhető a témában: Az Utazási Podcast, a Sztereotrip, a Roadmovie podcast. Ha most nem is utazhatunk, ezeket hallgatva gyakran úgy érezhetjük magunkat, mintha mi is ott lennénk az adott helyszíneken.
Bár némelyik alkalmazás használata számodra teljesen triviálisnak tűnhet, ám sok embernek ez eszébe se jut. Ezek a mobil alkalmazások nem hiányozhatnak egyetlen egy utazás során se a készülékemből, legyen az épp Android vagy Apple telefon.