Skip to content
  • Blog
  • Országok
  • Tippek & Trükkök
  • Szállástippek
  • Kuponok
  • Facebook csoport
  • Rólam
  • Kapcsolat
Menu

TravelHacker

A hivatalos magyar travel hacker oldal.

  • Blog
  • Országok
  • Tippek & Trükkök
  • Szállástippek
  • Kuponok
  • Facebook csoport
  • Rólam
  • Kapcsolat
Hit enter to search or esc to close
TravelHacker / Blog / SAFER – A közelgő természeti katasztrófa, amiről hallgat a világ!

SAFER – A közelgő természeti katasztrófa, amiről hallgat a világ!

Rengeteg veszély fenyegeti a bolygónkat. Némelyik nagyobb, némelyik kisebb. Van, amelyik már megállíthatatlan, mint például a globális felmelegedés. És van, amelyik még megállítható lenne, de az emberi hülyeség sajnos határtalan. Az utóbbi kategóriába tartozik a jemeni Safer nevezetű időzített bomba. Többek közt Egyiptom gyönyörű tengerpartjai évente 13 millió turistát vonzanak az országukba. Ez viszont hamarosan megváltozhat. Most még nem lenne késő a katasztrófa ellen valamit tenni, viszont a világ vezetőinek fel kellene nyílnia a szemeinek. A posztban kifejtem bővebben, hogy az anyagi javaktól elvakult emberiségnek hála milyen természeti katasztrófa fenyegeti bolygónkat Jemenből, a Safer tankhajó miatt.

Tartalom

  • Természeti katasztrófa Mauritius szigetén
  • Jemeni polgárháború
  • Safer tankerhajó
  • Kivitelezhető ez a megoldás?

Természeti katasztrófa Mauritius szigetén

A Mauritius partjainál elsüllyedt MV Wakashio tankerhajó.

Bizonyára mindenki emlékszik még arra, hogy milyen katasztrófát okozott az MV Wakashio hajó 2020. augusztus elején Mauritius szigetén. A tankerhajó fedélzetén születésnapi bulit tartott a legénység és a kapitány azzal szeretett volna kedveskedni a beosztottjainak, hogy irányt változtatott és közelebb ment a parthoz. A part mellett már volt térerő a legénység maroktelefonjain, így kapcsolatba tudtak lépni régen nem látott családtagjaikkal. Viszont a térerőn kívül valami más is jelen van a közeli partszakaszokon – a korallzátonyok. Ezzel a hajó kapitánya nem számolt és az MV Wakashio megfeneklett. A hajó két héten át rostokolt a korallzátonyon és a mauritius-i kormány semmit sem tett, hogy a tankerhajó fedélzetén található kőolajat kiszivattyúzzák. Két hét után a hajó oldala kilyukadt és a csaknem 5 000 tonna kőolaj elkezdett ömleni a tengerbe. Végül is „mindössze” 1 000 tonna kőolaj került a tengerbe, a többit sikerül még időben kiszivattyúzni. De ez az 1 000 tonna is már helyrehozhatatlan természeti károkat okozott. A szigetvilág tengerpartjai megfeketedtek a kőolajtól, állatok tetemeit mossák még a mai napig ki a partra a hullámok, a korallok szinte teljesen elpusztultak… A helyi lakosok emberfeletti erővel próbálták megmenteni azt, amit meg lehetett még több-kevesebb sikerrel. Az ember azt hinné, hogy egy ekkora mértékű katasztrófa felnyitja a világ vezetőinek a szemeit. Sajnos nem így történt.

Jemeni polgárháború

És akkor el is érkeztünk Jemenhez. Megpróbálom a lehető legegyszerűbben összefoglalni, hogy mi is a jelenlegi helyzet ebben az országban. Jemenben 2014 közepe óta tart a polgárháború. A két szembenálló fél a rijádi száműzetésben élő elnököt támogató haderők és a húszi felkelők. Az elnök a Szaúd-Arábia vezette arab koalíció támogatását élvezi. A húszi lázadókat pedi Irán támogatja a háttérből. Az ország nyugati fele a lázadók irányítása alatt áll, a keletit pedig az elnök irányítja. És innen ered a probléma gyökere. A lázadók elfoglalták a Vörös-tenger nyugati partján található kikötővárosokat, többek között Al Hudaydah városát is, ahol Jemen egyik legjelentősebb kikötője található. A lázadóknak a kikötőben sikerült egy nem várt „kincsre” is szert tenniük. Ez a kincs pedig nem más, mint a Safer tankerhajó, ami egy soha nem látott természeti katasztrófa okozója lehet.

Safer tankerhajó

A Safer tankhajó. A kép 1992-ben készült, már akkor sem nézett ki túl jól.

A Safer nevezetű tankerhajóról azt kell tudni, hogy öt éve semmilyen karbantartást sem végeztek rajta, a hajótestet már csak a rozsda tartja össze. Ráadásul nem egy hagyományos méretű tankerről beszélünk, hanem a világ az egyik legnagyobbjáról. Csak összehasonlításképp a Mauritius-on megfeneklett MV Wakashio 300 méter hosszú és 50 méter széles volt. A Safer még ehhez képest is méretes hajó: 360 méter hosszú és 70 méter széles. Ha kiszámoljuk, akkor egy 70%-al nagyobb hajóról beszélünk, mint a mauritius-i megfeneklett tanker. Ez a hajó jelenleg is kinn horgonyzik a kikötőtől pár kilométerre, közvetlenül a nyílt tengeren. A rakománya az utolsó adatok alapján 160 000 tonna kőolaj. Emlékezzünk csak vissza, hogy 1 000 tonna kőolaj milyen pusztítást okozott Mauritiuson és gondoljunk csak bele 160 000 tonna szivárgása mit okozna. Az eddig becsült adatok alapján a tudósok a következő következtetésekre jutottak:

  • 115 jemeni sziget válna lakhatatlanná és veszítené el a teljes biodiverzitását
  • 126 000 ember veszítené el a munkáját, amiből kifolyólag az eddig is Jemenben jelenlévő éhínség nagyon meredek emelkedésbe kezdene.
  • 850 000 tonna hal pusztulna el a szivárgás következtében
  • 969 halfajta a kihalás szélére sodródna
  • 300 fajta korall teljesen kipusztulna
  • 20 ország tengerpartjai szennyeződnének be, köztük akár Ciprus és Görögország szigetei is!
Pirossal jelöltük a várható szennyeződés mértékét, amennyiben a Safer elsüllyedne.

A hajó évek óta nem üzemel, lehorgonyozva, elhagyatottan parkol a kikötőtő közelében. Ezzel az a legnagyobb gond, hogy a nyersolajból robbanékony gázok gyülemlenek fel. Normális esetben biztonsági gázokkal gátolják meg a robbanékony gázok felgyülemlését. Ezt a Safer legénysége jól is kezelte. Ennyi év használaton kívüli állapot után viszont ezek a biztonságigázok elszivárogtak. A Safer jelenleg bármikor felrobbanhat. Elég egy pár nagyobb hullám, egy eltévedt polgárháborús golyó, vagy csak simán egy nagyobb vihar is. A hajótestben már számtalan kisebb-nagyobb kár keletkezett eddig is. Az ENSZ-nek legutóbb engedélyezték a lázadók a hajótest megszerelését, ez viszont csak ideiglenes megoldást nyújt. A valódi megoldás az lenne, ha kiszivattyúznák a hajótestből a kőolajat a szárazföldre.

Kivitelezhető ez a megoldás?

A legnagyobb probléma jelenleg az, hogy kit illet meg a pénz a rakományért. Egyik fél sem hajlandó lemondani az eddig becsült 40-60 millió dollár értékű szállítmányról. Időközben a Koronavírus járvány kitörése óta a kőolaj ára leesett és ez újabb megválaszolatlan kérdéseket vetett fel. A lázadók mindössze annyit szeretnének az ENSZ-től, hogy engedjék meg számukra a kőolaj értékesítését. Ezt viszont a nemzetközi jog bürokráciája nem engedélyezi, ugyanis a lázadó csoport nincs nemzetközileg elismerve, hála az ellenük bevezetett nemzetközi szankcióknak. Az ENSZ egy olyan javaslattal állt elő, hogy a lázadók és az elnököt támogató liga egyenlően ossza el a rakomány árát. Ezt viszont a lázadók elvetették. Természeti katasztrófa ide vagy oda, ők nem hajlandóak osztozkodni a Safer kőolaján…

Közben néhány optimista jel már látszódik, amely a jemeni polgárháború végét jelentheti. Az idő viszont vészesen telik, és a vasfoga már elég mélyen beleharapott a Safer rozsdásodó roncsaiba. Most már ott tartunk, hogy bármilyen megoldás, ami segít a szárazföldre juttatni a kőolajat a Safer tankerhajóról jobb attól, mint a jelenlegi természeti katasztrófa közeli helyzet. Teljesen mindegy, hogy ki kapja meg a pénzt a kőolajért, itt most már sokkal több forog kockán.

Én sajnos még soha nem jutottam el a Vörös-tengerhez, de ódákat hallottam a tisztaságáról és a változatos állatvilágáról, zátonyairól. Nagyon szeretném még így látni, de még inkább vágyok arra, hogy a jövendőbeli unokáinknak is megadassék ez a lehetőség. Mi, átlagemberek jelenleg csak egy dolgot tehetünk. Minél több ember figyelmét felhívjuk erre a nagyon is valós problémára, ez által is ráterelni a médiafigyelmet a Safer hajóroncsra.

Kérlek oszd meg ezt a posztot minél több ismerősöddel, hogy minél nagyobb figyelmet kapjon ez az egész probléma. Most még nem késő. Most még lehet ellene tenni. Mauritius-on is még időben ki lehetett volna szivattyúzni a kőolajat a megfeneklett hajóból, ám a kormány tétlensége miatt ez nem történt meg. A Safer tankerhajónál épp a tétlenség időszakát éljük. Ha felrobbanik a hajó, vagy elkezd szivárogni a kőolaj, akkor már késő lesz…

Tags: Al Hudaydah Jemen kőolaj Safer Tankerhajó Vörös-tenger Yemen
Previous Article Mykonos utazás látnivalók: tippek & trükkök saját szervezésben
Next Article Hogyan tette tönkre Koronavírus a légitársaságok üzleti modelljét?

Related Posts

Maldív-szigetek: melyik a legjobb lakott sziget?

Mielőtt elindultunk a Maldív-szigetekre még egy fontos döntés előtt álltam. A szigetcsoport összesen 1200 szigetből áll. Ebből összesen 164 sziget turistaresort, közel 200 pedig lakott sziget. A szigetek nagy többsége pedig teljesen lakatlan, vagy pedig csupán mezőgazdasági célokra használják ezeket. A mi utazásunkról már írtam egy korábbi posztot, amelyben összefoglaltam azt is, hogy milyen előnyei és hátrányai vannak a lakott szigeteknek. Viszont annyi hasznos információt gyűjtöttem össze az egyes lakott szigetekről egy excel file-ba, hogy úgy éreztem megéri még egy posztot írnom a Maldív-szigetekről. A táblázatot kissé kipofoztam és átírtam olvasható formába. Így született meg ez a poszt is. Ebben a posztban leírom a tényeket, amelyek az egyes szigetek mellett és a tényeket, amelyek egyes lakott szigetek ellen szólnak. A magyar blogok között nem találtam egyetlen posztot sem, amely kitért volna olyan lényeges kérdésekre – hogy milyen az egyes szigetek megközelíthetősége, mekkora a bikini beach ezeken a szigeteken vagy épp milyen a szeméthelyzet – gondolom senki sem szeretne műanyag zacskók között úszni élete legszebb utazásán. Nézzük hát, hogy melyik a legjobb lakott sziget a Maldív-szigetek közül.

Read More about Maldív-szigetek: melyik a legjobb lakott sziget?

Austrian Airlines premium economy vélemény: megéri az árát?

Bár a célom mindig is a lehető legolcsóbb repülőjegyek levadászása, most úgy hozta a sors, hogy megengedhettem magamnak egy kis kényelmet. A Bécs – Los Angeles járat 12 óra hosszúságú repülőút és ez alatt az idő alatt még a világ legtürelmesebb embere is hajlamos besokalni. Én pedig korántsem vagyok a világ legtürelmesebb embere, szóval gondolhatjátok, hogy mennyire szeretek fél napot egy szűk kis székben kuporogni a magam két méter magasságával. Idén valahogy a szokásosnál olcsóbbak voltak a tengerentúli repülőjegy árak és meglepődve tapasztaltam, hogy az economy, illetve a premium economy repülőjegyek között minimális az árbeli különbség. Ha hozzászámoltam volna a feladott poggyász árát, akkor pedig ugyanannyiba került a két osztályra a repülőjegy. Úgyhogy kipróbáltam helyettetek is a különbséget. Összehasonlítom a sima economy osztály szolgáltatásaival. A posztból kiderül, hogy megéri-e a többletkiadást az Austrian Airlines premium economy osztálya. A végső válasz pedig egy kicsit meglepő és csöppet sem egyértelmű. Lássuk!

Read More about Austrian Airlines premium economy vélemény: megéri az árát?

Átszállás a repülőtéren: 10 amatőr hiba, amivel bukhatod az utadat!

Néha egy utazást megszervezni nagyobb móka, mint maga a kirándulás. Vannak viszont olyan esetek, amikor a saját szervezés drámába torkollik. Ilyenkor a szervező elcsúszik egy apró banánhéjon, aminek következtében begyűrűznek az események és végül még csak a repülőtér termináljából sem jut tovább a tapasztalatlan utazó. Ehhez pedig elég egy rosszul megtervezett átszállás is, amely többnyire sima ügy. Ha minden jól megy, akkor az utazó pár óra repülés után kényelmesen megérkezik a transzfer helyszínére. Legfeljebb pár órát vár a csatlakozására és már indulhat is tovább. Kivéve akkor, ha valami váratlan dolog közbe jön. A mostani apró bakik mind-mind olyan hülye hibák, amiket könnyű elkerülni – már ha tud róluk az ember. Én szerencsére ezeket mind megúsztam, de azt száz százalékra kijelenthetem, hogy mindegyik esetnél volt már olyan egyén, aki beleszaladt ebbe a hibába és hatalmas sírás-rívás lett a vége. Ilyenkor pedig nem a légitársaság a hibás, hanem az egyén, hogy nem nézett utána egy adott ország szabályainak. Nézzük a leggyakoribb amatőr hibákat, amiket egy átszállás magában rejt egy külföldi repülőtéren. Akár tapasztalt utazó vagy, akár tapasztalatlan, mindenképp olvasd el ezt a posztot. Lehet, hogy épp a következő utazásod múlik majd ezen.

Read More about Átszállás a repülőtéren: 10 amatőr hiba, amivel bukhatod az utadat!

Viator vélemény: leteszteltük az egyik boszniai utazásukat!

Olyan szerencsés helyzetben vagyok, hogy minden évben, nyár elején az egyik üzleti utamra Dubrovnikba kell utaznom. A sok unalmas úti cél között ez igazi felüdülést jelent. Ráadásul mindig június elejére esik ennek az üzleti útnak a dátuma – ilyenkor pedig már kiváló az időjárás is. A horvátországi környéket már többé-kevésbé sikerült bejárnom, úgyhogy idén erre nem is vesztegettem sok időt. Kipattant viszont a fejemből egy ördögi ötlet. Át kellene ugorni Boszniába megnézni Mostar városkáját. Első pillanatban az autóbérlésre gondoltam, de hamar szembesültem a ténnyel, hogy nem olyan egyszerű az EU-n kívüli országokba átutazni bérelt kocsival. Nem maradt hát más hátra, mint egy szervezett utazás keretén belül meglátogatni a Balkán igazi gyöngyszemét. A Viator weboldalon nagyon gyorsan meg is találtam a számomra legmegfelelőbb csoportos utazást és rögtön le is foglaltam. A posztban részletezem, hogy hogyan sikerült az út, mi az ami tetszett a szervezésben és mi az ami nem. És hogy milyen vélemény alakult ki a fejemben a Viator szervezett útjairól? A posztból megtudhatjátok.

Read More about Viator vélemény: leteszteltük az egyik boszniai utazásukat!

Rólam – bemutatkozás

Üdvözöllek a blogomon! Engedd meg, hogy bemutatkozzam. Adamík Péternek hívnak és hosszú évek óta azzal foglalkozom, hogy megtaláljam a létező kiskapukat az utazás világában. Az elmúlt pár évben megtanultam, hogyan lehet a különböző trükkök segítségével akár teljesen ingyen repülni. 2020-ban megírtam a könyvemet A Nagy Magyar Utazólexikon címmel a különböző utazási trükkökről. Ha te is olcsón szeretnéd bejárni a nagyvilágot, akkor a lehető legjobb helyen jársz. Kellemes olvasást a posztokhoz és ha bármilyen kérdésed lenne, akkor nyugodtan írj rám.
Üdvözöllek a blogomon! Engedd meg, hogy bemutatkozzam. Adamík Péternek hívnak és hosszú évek óta azzal foglalkozom, hogy megtaláljam a létező kiskapukat az utazás világában. Az elmúlt pár évben megtanultam, hogyan lehet a különböző trükkök segítségével akár teljesen ingyen repülni. 2020-ban megírtam a könyvemet A Nagy Magyar Utazólexikon címmel a különböző utazási trükkökről. Ha te is olcsón szeretnéd bejárni a nagyvilágot, akkor a lehető legjobb helyen jársz. Kellemes olvasást a posztokhoz és ha bármilyen kérdésed lenne, akkor nyugodtan írj rám.

Kövess Facebookon!

A legjobb akciós repülőjegyek

Aktuális repülőjegy akciók

Térkép – Úti célok

Autóbérlés tippek & trükkök

travelhacker_autóbérlés_autókölcsönző_tippek_trükkök

Autóbérlés tippek & trükkök: így spórolhatsz rengeteget az autóbérlésen!

Mielőtt megérkezünk a kiszemelt úticélunkra, el kell döntenünk hogyan is fogunk közlekedni a városban, illetve a környéken. Nagy általánosságban, ha csak egy várost szeretnénk felfedezni, akkor nem lesz szükségünk autóbérlésre. Amennyiben viszont már egy vagy két helyet is megszeretnénk nézni a városon kívül, akkor érdemes elgondolkodni az autóbérlésen. Autóbérlés tippek és trükkök következnek, amelyekre ha odafigyelsz könnyen akár több száz eurót is megspórolhatsz. Kezdjük az alapoktól, majd a legvégére jön egy Jolly Joker tipp, melyet Magyarországon egyáltalán nem reklámoznak és azt is elmagyarázom miért nem.

TravelHacker
0Comments

Keresd meg az ideális szállást a nyaralásra!

Találd meg a legolcsóbb autókölcsönzőt!

Itt találod a legolcsóbb repülőjegyeket!

Kapcsolat – jöjjenek az észrevételek!

© Travelhacker.eu - A hivatalos magyar travel hacker oldal.
  • Facebook
  • Instagram
  • Email
  • Vásárlási feltételek
  • Adatkezelés
  • Cookiek
Weboldalunkon cookie-kat használunk, hogy a legrelevánsabb élményt nyújtsuk azáltal, hogy emlékezünk a preferenciáira és ismételt látogatásokra. Az „Elfogadom” gombra kattintva hozzájárul az ÖSSZES cookie használatához.
Cookie beállításokELFOGADOM
Adatvédelmi és cookie-kra vonatkozó szabályzat

Adatvédelmi áttekintés

Ez a webhely cookie-kat használ, hogy javítsa az élményt a webhelyen való böngészés során. Ezek közül a cookie-k közül a szükségesnek minősített sütiket az Ön böngészője tárolja, mivel ezek elengedhetetlenek a weboldal alapvető funkcióinak működéséhez. Harmadik féltől származó cookie-kat is használunk, amelyek segítenek elemezni és megérteni, hogyan használja ezt a webhelyet. Ezek a cookie-k csak az Ön hozzájárulásával kerülnek tárolásra a böngészőjében. Lehetősége van arra is, hogy leiratkozzon ezekről a cookie-król. A cookie-k egy részének letiltása azonban hatással lehet a böngészési élményére.
Szükséges
Always Enabled
A szükséges cookie-k elengedhetetlenek a weboldal megfelelő működéséhez. Ez a kategória csak azokat a sütiket tartalmazza, amelyek biztosítják a webhely alapvető funkcióit és biztonsági funkcióit. Ezek a sütik nem tárolnak semmilyen személyes információt. További információk
Nem szükséges
Nem szükséges sütiknek nevezzük azokat a sütiket, amelyek nem feltétlenül szükségesek a webhely működéséhez, és amelyeket kifejezetten a felhasználói személyes adatok analitika, hirdetések vagy egyéb beágyazott tartalmak útján történő gyűjtésére használnak. A cookie-k webhelyén való futtatása előtt kötelező a felhasználói hozzájárulás. További információk
SAVE & ACCEPT