Mielőtt elindultunk a Maldív-szigetekre még egy fontos döntés előtt álltam. A szigetcsoport összesen 1200 szigetből áll. Ebből összesen 164 sziget turistaresort, közel 200 pedig lakott sziget. A szigetek nagy többsége pedig teljesen lakatlan, vagy pedig csupán mezőgazdasági célokra használják ezeket. A mi utazásunkról már írtam egy korábbi posztot, amelyben összefoglaltam azt is, hogy milyen előnyei és hátrányai vannak a lakott szigeteknek. Viszont annyi hasznos információt gyűjtöttem össze az egyes lakott szigetekről egy excel file-ba, hogy úgy éreztem megéri még egy posztot írnom a Maldív-szigetekről. A táblázatot kissé kipofoztam és átírtam olvasható formába. Így született meg ez a poszt is. Ebben a posztban leírom a tényeket, amelyek az egyes szigetek mellett és a tényeket, amelyek egyes lakott szigetek ellen szólnak. A magyar blogok között nem találtam egyetlen posztot sem, amely kitért volna olyan lényeges kérdésekre – hogy milyen az egyes szigetek megközelíthetősége, mekkora a bikini beach ezeken a szigeteken vagy épp milyen a szeméthelyzet – gondolom senki sem szeretne műanyag zacskók között úszni élete legszebb utazásán. Nézzük hát, hogy melyik a legjobb lakott sziget a Maldív-szigetek közül.
Sequoia Nemzeti Park – Ilyen a legnagyobb fa a világon!
Kalifornia nem csak nagyvárosokból áll. Az Amerikai Egyesült Államok legnépesebb állama még az amúgy is sűrű mezőnyből is kiemelkedik a természeti látnivalók terén. Olyan lenyűgöző nemzeti parkokat találtok itt, mint például a Yosemite Nemzeti Park, A Halál Völgye, Joshua Tree és nem utolsó sorban a Sequoia Nemzeti Park. Ebben a posztban pedig pontosan erről az utóbbiról írok majd. A mamutfenyők a világ legmagasabbra megnövő tűlevelűi. Ezek a lenyűgöző természeti csodák a világ csupán egyetlen részén élnek meg – a Sierra Nevada sivatag nyugati hegyoldalában. Ráadásul ehhez még a magaslatnak is megfelelőnek kell lennie, ugyanis 1200 méter alatt, illetve 2500 méter fölött ezek az óriásfenyők nem találnak tápláló talajra. Ilyen körülmények között egy valóságos csoda már az is, hogy ezek a fenyők a mai napig még léteznek. Az pedig, hogy az embere a saját szemeikkel megcsodálhatják őket még hihetetlenebb dolog. Az Egyesült Államok természetvédői ezt a természeti csodát kellő időben felismerték és 1890 óta a Sequoia Nemzeti Park kiemelt fontosságú természetvédelmi területté vált. Az amerikai utazásaim során minden egyes alkalommal a nemzeti parkok nyűgöznek le a leginkább. Évről-évre pont ezért igyekezek egyet-egyet beiktatni az úti terveimbe. Legutóbb májusban pedig pontosan a Sequoia Nemzeti Park került sorra. Igaz kissé messze található mindentől, de az utazás körülményességét könnyedén kárpótolja a hely semmivel le nem írható varázsa. Az élményeimről a posztban olvashattok tovább.
Látnivalók Paphos városában: tippek & trükkök saját szervezéshez!
Ha az ember felesége egy évtizeden át Cipruson élt, annak meg vannak az előnyei és a hátrányai egyaránt. A legnagyobb előnye, hogy a párom ismeri minden egyes csücskét a szigetnek és könnyedén olyan helyekre is eljuthatok, ahova eszem ágába sem lenne betérni. A hátránya pedig? Nos, mielőtt összeházasodtunk megígértem neki, hogy évente legalább egyszer elutazunk majd Ciprusra. Elég meggondolatlan ígéret volt ez részemről – ugyanis egy idő után már nem sok újdonságot nyújt minden évben ugyanaz a hely. Idén viszont sikerült meggyőznöm a kedvesemet, hogy menjünk a sziget másik felére. Így történt, hogy Larnacát és környékét lecseréltük Paphos-ra. Paphos környékén már többször is jártam, de huzamosabb időt még nem töltöttem itt. Egészen mostanáig. És azt kell, hogy mondjam teljesen más élmény nyújtott, mint a sziget keleti fele. Ha egy mondatban kellene összefoglalnom, hogy mi a különbség a két régió között, akkor a következőképp írnám le. A látnivalók Paphos környékén kétségkívül változatosabbak, a strandok Ayia Napa körül szebbek. Ez viszont egyáltalán nem azt jelenti, hogy Paphos-nak szégyenkeznie kellene strandolás terén. A posztban bővebben kifejtem, hogy mit érdemes tudni erről a régióról, hol érdemes megszállni, és azt is, hogy hova menjetek zsírleszívásra, miután hazatértetek a ciprusi nyaralásotokról. Itt ugyanis olyan finomak ételek, és olyan nagy adagokat adnak – hogy a nyaralásotok után garantáltan nem fértek bele a régi farmeretekbe majd. Vágjunk is bele!
Látnivalók Abu Dhabi városában – Íme az Emírségek fővárosa!
Amióta a Wizz Air repül Abu Dhabi-ba, azóta halogattam az utazásomat a közel-kelet eme népszerű központjába. Amikor viszont a Maldív-szigetekről hazafele sikerült egy ingyenes megállót beiktatnunk Abu Dhabi-ba habozás nélkül ezt az opciót foglaltam. Végül is, így két legyet ütöttem egy csapással. Ráadásul két teljesen eltérő országot is felfedezhetek egy utazás során. Mint később kiderült remek döntés volt így összerakni az utazásunkat, mivel Abu Dhabi-ban jóval több lehetőség rejlik, mint hogy csak simán tranzitállomásnak használjuk a város repülőterét. Igaz, hogy Dubai-hoz képest sokkal nyugodtabb – de ez nem biztos, hogy hátrány. Az összes helyi lakos, akivel beszélgettünk mind egyöntetűen azt állították, hogy Abu Dhabi egy sokkal élhetőbb város. És ki vagyok én, hogy szembe szálljak azoknak az embereknek a véleményével, akik egész életüket ott élték le? Szóval az előzetes felvezetőm alapján már egyértelmű, hogy nekünk is tetszett az Egyesült Arab Emírségek fővárosa. Volt viszont pár dolog, amire érdemes lett volna odafigyelnünk az utazás előtt és még jobban éreztük volna magunkat Abu Dhabi-ban. A posztból megtudhatjátok, hogy mi az ami nagyon tetszett és mi az ami egyáltalán nem. Kifejtem bővebben is, hogy melyik látnivalók túlárazottak Abu Dhabi városában és melyek kihagyhatatlanok. Mindenképp olvassátok el ezt a posztot indulás előtt, rendkívül hasznos lehet!
Dragonpass tagság ingyen – Belépés a reptéri várókba 24 fontért
Korábban már több posztban is foglalkoztam a repülőtéri várókkal. Az úgy nevezett loungeok az utazást teljesen más szintre emelik. Ha az embernek sikerül bejutnia egy-egy ilyen elegáns repülőtéri váróba, akkor onnantól kezdve a várakozás az utazás élvezetes részévé alakul át. A gond csak az, hogy ezekbe a várókba nem olyan egyszerű bejutni a megfelelő hitelkártya, illetve légitársasági tagság nélkül. Mivel az utasok nagy része nem is rendelkezik ilyen kártyákkal, ezért nem is foglalkoznak a repülőtéri szalonokkal. Most viszont találtam egy megoldást arra, hogy miképp lehet mindenféle hitelkártya, vagy egyéb fizetett tagság nélkül 24 fontért bejutni a világon a repülőtéri szalonok többségébe. Igaz, ez az összeg még így sem kevés – de sok helyen bőven megéri kifizetni ezt a díjat. A Bécsi Vienna Lounge pl. alapáron 55 euró lenne, ehhez képest ez pontosan félár. Ha valaki például Londonba, Stockholmba, vagy épp más drága városba utazik, akkor a repülőtéren egy ebéd ára simán meghaladhatja ezt az összeget. Tegyük fel, hogy egy kávét, vagy pár pohárka alkoholt is elfogyasztotok a repülőtéren és már nem is tűnik olyan drágának. Normális esetben önmagában a Dragonpass tagság ára 99 dollár egy évre és ezen felül még pénzért kell megvenni a belépőket az egyes repülőtéri várókba. Ezzel a trükkel megspóroljátok a regisztráció árát. Nézzük hát mi is kell egy Dragonpass tagság megszerzéséhez.
Hátizsákkal a Maldív-szigetekre: A Wizz Air járatával az édenbe!
Augusztus végén kinn sétáltam a kislányommal a városban. Már megszoktam, hogy időről-időre megállítanak emberek és az utazásokról kérdezgetnek. A két leggyakoribb álom úti cél, amely feljön a beszélgetések során az Amerika és nem meglepő módon a Maldív-szigetek. Így történt most is, amikor szóba jött az egyik ilyen beszélgetés során az utóbbi. Ilyenkor mindig el szoktam mondani az embereknek, hogy a Maldív-szigetek valójában nem is olyan drága úti cél. Ha az ember elég időt rászán a repülőjegyek keresésére, akkor akár egy Maldív nyaralás olcsóbbra is kijöhet, mint egy görögországi kirándulás. Ahogy magyaráztam az illetőnek, hogy hogyan tudja saját maga megszervezni az álomutazását hirtelen egy vicces dolgot tudatosítottam: Én úgy okoskodok erről a témáról, hogy még csak én sem jártam végig ezt az utat. Az ilyen embereket pedig én sem szeretem. Szóval hazajöttem, osztottam-szoroztam, pár órát rászántam a repülőjegyek keresésére és le is foglaltam az utazásunkat az édenkertbe. Mivel nem kimondottan szeretem az óriási resortokat és nem is szerettem volna egy kisebb vagyont rákölteni ezért egy helyi lakott szigetet választottunk szállásként. A posztban elmesélem, hogy hogyan repültünk a Maldív-szigetekre és azt is, hogy mire kell odafigyelni a foglalásnál. Részletezem azt is, hogy mi alapján választottunk szigetet. Végül pedig a mocskos anyagiakra is kitérek. Remélem sok embernek hasznos lesz ez a poszt, mivel erről a témáról a magyar weben szinte alig találtam anyagot indulás előtt. Vágjunk is bele, nézzük hogyan utaztunk el egy hátizsákkal a Maldív-szigetekre!
Getyourguide vélemény – Leteszteltük az egyik görög hajóútjukat
Késő délután volt, amikor megszólalt a telefonom. Unott szempárral a képernyőre pillantottam és meglepődve láttam, hogy milyen mail-t kaptam. Nyertem egy 100 eurós Getyourguide utalványt a blogommal, egy olyan versenyen amelyre be sem neveztem. Eleinte azt hittem, hogy rosszul látok. Másodszorra pedig úgy éreztem, hogy valaki csak át akar verni. Végül is megnyitottam az e-mailt és valóban ott volt a csatolmányban az utalvány. Igazából halvány lila gőzöm sincs, hogy a fenébe sorsoltak ki, de ha már így hozta a sors – akkor nem állok ellen az adott lehetőségnek. Mivel épp Görögországban tartózkodtunk, amikor megérkezett ez az értesítés rögtön éltem is a lehetőséggel és lefoglaltam egy hajókirándulást a Jón-szigetek között. Többnyire az ilyen programokat vagy a Viator weboldalán, vagy pedig egyenesen a helyi lakosoknál szoktam lefoglalni. Viszont mivel ezzel a kuponnal ingyenesre jött ki az egész hajókirándulás, ezért nem is oldottam tovább. A posztban privát vélemény következik a Getyourguide programközvezítő oldalról. Bővebben kifejtem, hogy mi az ami tetszett és mi az amivel kimondottan felidegesített az oldaluk. Nézzük!
Wizz Air tagsági: mi a különbség az egyes csomagok között?
Tegye fel a kezét az , aki tudta, hogy már négy fajta Wizz Air tagsági közül válogathatnak az utasok? Bár sok negatívumot el lehet mondani a Wizz Air-ről, de egy biztos: mindenképp pedáloznak az utasokért. Ez remekül látható azon is, hogy hány fajta különböző tagságit vezettek be az elmúlt pár év alatt. Már a gyakran repülő ismerőseim fejében is elég nagy katyvasz van ezekkel a hűségprogramokkal. Ezért úgy éreztem, hogy eljött az ideje annak, hogy górcső alá vegyük az egyes tagságikat. Ebben a posztban összehasonlítom ezeket a programokat és kielemezem, hogy kinek és mikor éri meg befizetni rájuk. Bár a legtöbb olvasó most azt várja, hogy pocskondiázni fogom majd a légitársaságot – ez nem így lesz. Divat köpködni a fapadosokra, hogy mennyire rossz szolgáltatást nyújtanak, ennek ellenére a leghangosabbak veszik meg a legelsőként a repülőjegyet az akciós járataikra. Úgyhogy aki erre számított, az most csalódni fog majd. A légitársaság célja egyértelmű, minél többet utazzanak az emberek a járataival. Ezeknek a programoknak pedig igenis van létjogosultsága. Én konkrétan a négyből két fajta tagságira is előfizettem. A további részletekért kattintsatok a posztra. Ott bővebben kifejtem, hogy melyik tagságit, kinek éri meg megvásárolnia.
Látnivalók Lefkada szigetén térképpel – saját szervezésben!
Miután elhagytuk Kefalonia szigetét a kompunk egyenesen Lefkada felé suhant a hullámok hátán. Kefaloniáról úgy jöttünk el, hogy egy nagyon szép szigetet láttunk, amelyet mindenképp megérte megnézni. Izgatottan vártam Lefkadát, hogy vajon ez is olyan elbűvölő sziget lesz-e. Miután megérkeztünk rögtön érződött Lefkada hangulatán, hogy ez egy teljesen más úti cél. A két sziget között pedig akkora különbség volt, mint amikor egy fine-dining étteremből átcsöppensz egy utcai kifőzdébe. Mind két helyen iszonyú finomat lehet enni, ám teljesen más szájízzel távozol. Utólag, teljes mértékben megértem azokat az embereket, akik a szívük egy darabkáját Lefkadán felejtik a nyaralásuk során. A pörgős életünk itt egy kicsit lelassult és volt időnk megtapasztalni a valódi vidéki görög életstílust. Míg a helyi strandok nem nyerték el száz százalékra a tetszésünket, addig a légkör szinte leírhatatlan volt Lefkadán. Úgy éreztük magunkat, mintha egy romantikus görög mozifilmbe csöppentünk volna. A posztban elmesélem, hogy milyen hely is Lefkada és azt is, hogy melyek a kihagyhatatlan látnivalók a szigeten. Kitérek arra is, hogy melyik strandok tetszettek és melyek nem. Lefkadáról van mit mesélni, szóval vágjunk is bele!
Látnivalók Kefalonia szigetén: saját szervezésben térképpel
Elérkeztünk 2024 nyarához. És ha nyár, akkor nálunk egy dolog biztos: Görögországba utazunk. Sokat vacilláltunk, hogy mi is legyen az idei úti cél. Többek között felmerült Skiathos, Thessaloniki , Kréta, Kefalonia és Lefakada is. És nagyjából ennyi maradt még ki Görögország legfontosabb úti céljaiból – ahol eddig még nem jártunk. Végül a választásunk a repülőjegyek és a dátumok tükrében az utóbbi két úti célra esett. Az idei görög kirándulásunk során bejártuk Kefaloniát, majd utána Lefkadát. Ezzel pedig kipipálhattuk a Jón-szigeteket a képzeletbeli bakancslistánkon. És hogy milyen Kefalonia, milyen látnivalók vannak a szigeten? Szó szerint olyan tengerpartok, amelyeket a legmenőbb utazási katalógusokban találtok csak. A fene gondolta volna, hogy a türkizkék víznek ennyi fajta árnyalata van. Még én férfiként is legalább 5-6 fajtát felismertem. Gondolom a nők minimum kétszer ennyit látnak. Ráadásul a szigeten a természet is gyönyörű. Néhol csak dörzsöltem a szememet, hogy egy-egy tujafa, hogy a fenébe került oda, ahol található. A hegyi kis falvak pedig Görögország legszebbjét nyújtják. Ezt mind képzeljétek el egy görög mértékben hatalmas szigeten és megkapjátok Kefaloniát. A posztban bővebben is elmesélem, hogy mik azok az indokok, amiért beleszerettünk ebbe a csodálatos szigetbe és az is, hogy ennek ellenére valószínűleg miért nem térünk vissza ide mégsem már többé. Nézzük!