Néha egy utazást megszervezni nagyobb móka, mint maga a kirándulás. Vannak viszont olyan esetek, amikor a saját szervezés drámába torkollik. Ilyenkor a szervező elcsúszik egy apró banánhéjon, aminek következtében begyűrűznek az események és végül még csak a repülőtér termináljából sem jut tovább a tapasztalatlan utazó. Ehhez pedig elég egy rosszul megtervezett átszállás is, amely többnyire sima ügy. Ha minden jól megy, akkor az utazó pár óra repülés után kényelmesen megérkezik a transzfer helyszínére. Legfeljebb pár órát vár a csatlakozására és már indulhat is tovább. Kivéve akkor, ha valami váratlan dolog közbe jön. A mostani apró bakik mind-mind olyan hülye hibák, amiket könnyű elkerülni – már ha tud róluk az ember. Én szerencsére ezeket mind megúsztam, de azt száz százalékra kijelenthetem, hogy mindegyik esetnél volt már olyan egyén, aki beleszaladt ebbe a hibába és hatalmas sírás-rívás lett a vége. Ilyenkor pedig nem a légitársaság a hibás, hanem az egyén, hogy nem nézett utána egy adott ország szabályainak. Nézzük a leggyakoribb amatőr hibákat, amiket egy átszállás magában rejt egy külföldi repülőtéren. Akár tapasztalt utazó vagy, akár tapasztalatlan, mindenképp olvasd el ezt a posztot. Lehet, hogy épp a következő utazásod múlik majd ezen.
Tartalom
1. Fapados átszállás
A leggyakoribb hiba a kezdő utazásoknál az, hogy két teljesen független fapados járatot összekombinálnak. Sok esetben pl. Gran Canaria, Malaga, vagy Lisszabon egy milánói átszállással olcsóbbra jön ki, mint egy egyenes járattal Budapestről. Az igazi probléma viszont akkor merül fel, amikor az első járat késik és nem, hogy a Kanári-szigetekre nem jut el az utazó, de ott ragad pl. Milánóban. Amennyiben egy klasszikus légitársasággal utazik az ember (pl. Austrian Airlines, British Airways, Turkish Airlines…), akkor egy ilyen késés után a légitársaság felelőssége, hogy eljuttassa az utast A pontból B pontba. Egy ilyen esetben a légitársaság automatikusan átfoglalja az utasait a következő elérhető járatra. A fapados járatoknál viszont az utas két különálló repülőjegyet vásárolt. Az első út nem függ semmilyen téren össze a másodikkal. Ilyenkor teljes mértékben az utas felelőssége az, hogy elérje a csatlakozását. Ettől függetlenül mi sem vetjük el az ilyen típusú repülőjegyeket. Érdemes viszont egy pár dolgot betartani és ebben az esetben még ha nem is nullára, de minimálisra lehet csökkenteni a rizikót:
- Ha így szeretnétek spórolni, akkor az első járat minél korábban induljon. A fapados járatok többnyire reggel 5:00 és 6:00 között indítják a napjukat. Ezek az első hallásra förtelmesen hangzó hajnali járatok jelentősen ritkábban késnek, mint a később induló gépeik. Egy Ryanair járatnak nagyjából így néz ki a napja reggeltől kezdve: Budapest – London Stansted – Budapest – Málta – Budapest – Barcelona – Budapest. Minden egyes repülőtéren kb. fél órát számolnak a fordulóra. Ebből kifolyólag pedig logikus, hogy minél később indul a járat, annál nagyobb az esélye, hogy előtte valami probléma történik. A késés pedig a nap későbbi járatai során jelentősen felhalmozódik minden egyes állomással.
- 3 órás átszállási idő alatt ne is próbálkozzatok két fapados repülőjegy összekombinálásával. Amennyiben ettől rövidebb idő áll rendelkezésetekre egy átszállásnál, akkor az már jelentősen megnöveli a kockázatot.
- Érdemes arról is tájékozódni, hogy az adott repülőtéren belül újra el kell-e végeznetek a biztonsági procedúrákat. Ez alatt arra gondolok, hogy sok esetben ki kell menni a repülőtér épületéből érkezés után. Ilyenkor nem tudtok az egyik kaputól egyenesen a másik kapuhoz sétálni. Fontos az is, hogy az érkező és az induló járatotok ugyanarról a terminálról indul-e. Ha nem ugyanarról indul, akkor sok esetben még a három órás átszállási idő is kevés lehet.
- Ha két fapados repülőjegyet össze szeretnétek kombinálni, akkor a poggyászt hagyjátok a fenébe. Az utolsó dolog amire ilyenkor vágyik az ember az, hogy várakoznia kelljen a poggyászára. Miután pedig nagy sokára megérkezik a bőröndöd akkor ki kell menned a repülőtér épületéből. Ez után természetesen kezdődhet az egész reptéri procedúra elölről. Igen, újra ki kell sorakoznod a poggyászleadást, újra át kell haladnod az ellenőrzésen. Ha így utaztok, akkor mindenképp elsőbbségi beszállást vegyetek és ne külön poggyászt. Így felvihetitek a repülőgépre a poggyászotokat és jelentősen növelitek az esélyét annak, hogy eléritek a csatlakozásotokat.
- A legbiztosabb megoldás természetesen az, ha egy útból dupla kirándulást csináltok. Tegyük fel Lisszabonba Milánón keresztül a repülőjegy jelentősen olcsóbb, mint egyenesen. Ilyenkor érdemes elgondolkodni azon, hogy pár napot Milánóban töltötök, majd csak utána repültök tovább Portugáliába. Igen, így további költségek merülnek fel az utazással kapcsolatban – de mégis csak két legyet üttök egy csapással. Ráadásul azzal, hogy a csatlakozásotok egy későbbi napra kerül, mint az indulásotok sokkal nyugodtabban indulhattok útnak.
2. Két különböző repülőjegy lefoglalása ugyanannál a légitársaságnál
Ez egy egészen specifikus helyzet. Legutóbb a Turkish Airlines-nál futottam bele egy hasonló helyzetbe. A légitársaság weboldalán Malajziába kerestem repülőjegyet. Az lett furcsa, hogy a Momondo és a Skyscanner is talált egy nagyon jó árú repülőjegyet Kuala Lumpurba. Viszont, amikor a lehető legrövidebb átszállási idővel egyenesen a légitársaságnál próbáltam megvásárolni a repülőjegyet – akkor sehogy sem találtam meg ugyanazt az ajánlatot. Később rájöttem, hogy miért nem jelent meg a repülőjegy. A légitársaság a weboldalán nem ajánlotta fel, mert nem egy repülőjegyről volt szó. Lényegében a Momondo összekombinált két repülőjegyet egy ajánlatba. A teljes út ennek tükrében így nézett volna ki:
- Budapest – Isztambul – Budapest
- Isztambul – Kuala Lumpur – Isztambul
Ezzel elsőre nincs is semmi gond, egészen addig amíg az első járat nem késik. Amint annyit késik az első járat, hogy nem érjük el a másodikat azon nyomba bukta az egész utazás. Ráadásul annyi is elég a drámához, hogy az utas a késés következtében nem érkezik felvenni a poggyászát és újra leadni a pultnál. Hiába repült volna ezzel a kombinációval bárki is azzal a tudattal, hogy a Turkish Airlines átszállást biztosít késés esetén – a gyakorlatban ez semmivel sem több, mint két egymásra fűzött fapados repülőjegy.
Hogy mit lehet ilyenkor tenni? Indulás előtt mindenképp győződjetek meg, hogy egy vagy két PNR számot állított ki a légitársaság. A PNR szám az angol Passenger Name Record (lefordítva kb. annyi a jelentése, hogy „utasnév-nyilvántartás”) rövidítése. Minden egyes repülőjegyfoglaláshoz kiosztanak a légitársaságok egy hatszámjegyű alfanumerikus kódot. Ezzel a kóddal lehet az adott légitársaság oldalán ellenőrizni a foglalásunkat. Amennyiben csak egy PNR kódot kapsz egy ilyen foglalás esetén, abban az esetben biztosítva van az átszállásotok is, mivel egy repülőjegyre került a teljes útvonal. Ha egyenesen a légitársaságnál vásárolsz repülőjegyet, akkor minden esetben csak egy PNR-t oszt ki a rendszer. Viszont ha közvetítőn keresztül vásárolsz és két különböző PNR-t kapsz, akkor kezdhetsz imádkozni, hogy elérd a csatlakozásodat.
3. Átszállás két egymáshoz közeli repülőtéren
A Kiwi.com, a Skyscanner és a többi kereső is előszeretettel jelenít meg olyan találatokat, amelyeknél a tapasztalatlan utazók csak utólag tudatosítják, hogy mekkora hülyeséget is csináltak a foglalásukkal. Képzeld el, hogy épp lefoglalod életed nagy kalandját a Karib-szigetekre egy párizsi csatlakozással a Kiwi.com weboldalon. A repülőjegy ára elsőre rekord olcsónak tűnt és az átszállási idő is szinte tökéletes 3 óra. Hirtelen viszont tudatosítod, hogy mekkora taposóaknára szaladtál rá. A rendszer összepárosított neked egy Ryanair repülőjegyet Párizs Beauvais-ba és egy Air France repülőjegyet Guadaloupé szigetére Párizs Chales de Gaulle repülőteréről. Beauvais és Charles de Gaulle repülőterei picivel kevesebb mint egy óra távolságra találhatók egymástól. A rendszer pedig úgy értékelte, hogy ez a távolság még simán megoldható a 3 órás transzferidő alatt. A gond csak az, hogy ez az idő csak ideális dugó nélküli időben egy óra. Amúgy simán lehet akár kétszer annyi is. Ez pedig már bőven elég ahhoz, hogy lekésd az utasfelvételt. Ezek a keresőoldalak mindig feltüntetik, hogy repülőteret kell-e váltani, vagy sem. De nem egy alkalommal kellett már olyan embereknek segítenem, akik beleszaladtak egy ilyen foglalásba. Szerencsére sikerült is megoldanunk az átszállást egy ilyen elsőre lehetetlennek tűnő helyzetben is. A keresők általában ezeket a repülőtereket párosítják össze egymással:
- London: Stansted – Gatwick – Luton – Heathrow
- Párizs: Orly – Charles de Gaulle – Beauvais
- Isztambul: Isztambul, Sabiha Gokcen
- Brüsszel: Charleroi, Zaventem
- New York: JFK, Laguardia, Newark
- … és még hosszasan sorolhatnám, a lényeget már értitek.
Egy átszállás két egymáshoz közeli repülőtéren elsőre kiváló spórolásnak tűnhet. Valójában viszont egy ilyen utat én személy szerint csak teljesen extrém szituációkban foglalnék. Ha egy mód van rá, akkor köszönöm szépen ezeket a foglalásokat hanyagolom.
4. Átszállás egy indiai repülőtéren
Igaz sok embert elriaszt egy átszállás egy indiai repülőtéren, valójában egyáltalán nem vészes. Ki ne ismerné India nemzetközi légitársaságát, az Air Indiát. Bár a repülőgépeiket mostanság eléggé elkezdték modernizálni, ennek ellenére azért nem sorolnám őket a TOP 10 légitársaság közé a világon. Abban az esetben viszont, ha felbukkanna egy olcsó bangkoki vagy kuala lumpuri repülőjegy, akkor nem haboznék velük utazni. Az egyik ismerősöm is így tett. Amikor megvettük a repülőjegyét, akkor a vízumszabályzatra csak legyintett, hogy valahogy majd lesz. Egészen addig így is volt, amíg el nem érkezett az utazási előtti nap. Akkor ugyanis megpróbálta elvégezni az utasfelvételt. A rendszer pedig könyörtelenül a képébe tolta, hogy addig nem tud becsekkolni, míg meg nem adja a vízum számát. Vízuma pedig nem volt. Ráadásul egy nappal indulás előtt már ha akarta sem tudta volna elintézni a tranzit vízumot. Szerencséjére a repülőtéren be tudták csekkolni őket. Úgyhogy el tudott utazni. Az indiai transzfereknél a szabály nagyjából a következő:
- Ha Indiában szállsz át és egy repülőjegyen szerepel az utad mind két szakasza, akkor nincs szükséged tranzit vízumra. Ilyen lehet például egy Bécs – Új Delhi – Bangkok repülőjegy.
- Amennyiben viszont két különböző repülőjegyet vesz valaki egy indiai átszállással, akkor onnantól kezdve be kell lépnie Indiába és a poggyászát sem rakják át a következő gépre. Ebben az esetben szükség van tranzit vízumra. Ilyen lehet például egy Bécs – Delhi (Air India járat) és ehhez egy külön vásárolt Delhi – Bangkok (Spicejet járat).
Nagyon figyeljetek oda, hogy miképp foglaljátok le a járatotokat egy indiai transzferrel. Ha az utóbbi kategóriába kerültök, akkor nagyon könnyedén sírás lehet az utazásotok vége még közvetlenül az előtt, hogy elkezdődött volna.
5. Átszállás egy szaúd-arábiai repülőtéren
Amióta Szaúd Arábia megnyitotta a kapuit, azóta sorba jelennek meg a különböző légitársaságok Riyadh, Jeddah és Dammam repülőterein. Ráadásul ezek a városok gyakran 20-30 euróért elérhetőek például a Wizz Air járataival. Ez elsőre nem is tűnik rossz ajánlatnak. Mégiscsak egy teljesen egzotikus országról beszélünk, amely pár éve még szinte teljesen elérhetetlen volt az európai átlagember számára. A gond itt is a transzfernél kezdődik. A kiwi.com és a Skyscanner is gyakran jelenít meg olyan átszállásokat, amelyek a fent említett városok egyikéhez kapcsolódik. És hogy mi ezzel a gond? Az, hogy a belépésre Szaúd-Arábiába vízumra van szüksége az utazóknak. Ennek az ára SAR 535, ami nagyjából €140. Ahhoz pedig, hogy valaki Szaúd-Arábiában át tudjon szállni a csatlakozásához is meg kell vennie ezt a vízumot. Köszönjük, azt a pénzt ettől sokkal jobban is el tudjuk költeni. Például Monacoban feltesszük a pirosra, vagy Las Vegasban egy sztriptíztáncosnő bugyijába beleszúrjuk egy dolláros címletekben. Mind két megoldás jobban hangzik, mint az, hogy ezt az összeget kifizessük az araboknak egy olyan vízumért, amire alapból nem is lett volna szükségünk.
Megjegyzés: A nemzeti Saudi Airlines ez alól kivételt képez. Aki velük utazik, az igényelhet egy úgy nevezett „Stopover” vízumot. Ezt itt lehet megtenni.
6. Átszállás egy amerikai repülőtéren
Ó Amerika! Az én „kedvenc” országom. Az út oda ma már szerencsére egyáltalán nem olyan nehézkes, mint pár évtizede. A vízumot felváltotta az ESTA és az utazás a tengerentúlra is jelentősen olcsóbbá vált. Ennek ellenére ezen a listán az Egyesült Államok is kiemelt helyezést érdemelt ki. Hogy miért? Mert, ha valaki az USA-n keresztül szeretne más országba utazni (pl. Mexikóba, Kanadába, Dominikai köztársaságba), akkor az Amerikai Egyesült Államokban nem létezik olyan fogalom, hogy transzfer. Ilyenkor az utasnak ugyanúgy ESTA-ra (vagy adott esetben vízumra) van szüksége.
Tételezzük fel, hogy megérkezel New York Laguardia repülőterére, majd 3 órán belül innen repül a csatlakozásod tovább Cancunba. Az ESTA már eleve megdrágítja az utazást (+21,- USD/fő 2024-ben). Ezen kívül ugyanúgy át kell haladnod a biztonsági ellenőrzésen, mint a többi Amerikába utazó turistának. Volt már olyan alkalom, hogy önmagában erre a procedúrára 2-3 órát kellett várnom. A poggyászodat a legtöbb esetben szintén újra fel kell venned, majd leadnod az indulási pultnál. Szóval kész káosz az egész. Szerencsére ilyen transzfereknél a légitársaság sara, ha lekésed a csatlakozásodat. Ők pedig késés esetén többnyire nagyon ügyesen átfoglalnak a következő járatra az úti célod irányába. Viszont ez jelentős komplikácót jelenthet egy utas számára.
A magyar utazók számára a valódi probléma a 2023-ban bevezetett amerikai vízummentesség korlátozása Magyarország lakossága számára. A magyar lakosok 2023 óta az ESTA-t csupán egyetlen belépésre kapják meg. Ha valaki az USA-ba utazik, akkor ez nem is gond. Megérkezel pl. San Francisco-ba, belépsz az országba az ESTA-ddal, majd pár héttel később távozol – semmi gond sincs az egész folyamattal ilyen esetben. Viszont a fent említett cancuni példánál már sokkal neccesebb a dolog:
- Megérkezel New Yorkba
- Belépsz az Egyesült Államokba pl. New York LaGuardia repülőterén
- Ezzel pedig felhasználtad az ESTA-dat
- Felszállsz a cancuni repülőgépedre és megérkezel Mexico-ba.
- Letelik a nyaralásod és indulnál vissza Magyarországra.
- Viszont az ESTA-d már nem érvényes, mivel az előző átszállásnál már felhasználtad.
- Ilyenkor simán visszautasítják a beszállásodat és foglalhatsz repülőjegyet a következő járatodra.
Persze ezt is meg lehet oldani. Az ilyen utaknál sokkal jobb megoldás a magyar utazók számára a vízum igénylése, mint az ESTA. Igaz, ennek az ára kicsivel borsosabb, de többnyire 10 évre állítják ki és nincs korlátozva a belépések száma sem.
A másik megoldás pedig az ESTA igénylése közvetlenül érkezés után. Ilyenkor viszont könnyedén előfordulhat az is, hogy két hét alatt sem kapod meg az újabb ESTA-t. Ez pedig egy valóságos horror helyzetet idéz elő. Ha beleszaladsz ebbe a hibába, akkor új repülőjegyet kell foglalnod, ráadásul olyat, amely elkerüli az Egyesült Államokat. A magyar utazók pedig nem hiába utaznak a legtöbb esetben az USA-n keresztül – így jön ki többnyire a repülőjegy ára a lehető legolcsóbbra. Képzeld csak el azt a drámát, hogy egy nappal indulás előtt új repülőjegyet kell venned haza Közép-Amerikából. Ilyenkor jobb, ha rögtön eladod a jobb veséd és a májad egy szeletét is.
MEGJEGYZÉS: Írország és Kanada repülőterein előre el lehet végezni az amerikai beléptetést. Ez annyit tesz, hogy az USA-ba már úgy érkezik meg az utas, hogy a belföldi járatok terminálján landol. Ilyenkor nem kell órákat sorakoznia az útlevél és vízum ellenőrzésére.
7. Átszállás egy kanadai repülőtéren
„Sajnálom uram, az ön repülőjegyét nem tudja kiállítani a rendszerünk, nem rendelkezik ETA-val.” Ezzel a mondattal fogadott az Air Canada földi kiszolgálója Los Angelesben, miközben be szerettem volna csekkolni. Mint már korábban megtudtam, az ETA a kandai ESTA megfelelője. Nem bonyolult kitölteni, pár perc alatt kész is van. Egy dolgot viszont nem tudatosítottam. Pont úgy, mint az USA-ban, Kanadában is szükséges a vízum a transzferhez. Hiába, hogy az én úti célom nem Kanada volt, csak tranzitáltam az országban – kénytelen voltam vízumot intézni. Ez után csak bambán bámultam a hölgyre. Ő pedig közölte, hogy ha nincs ETA, nincs beszállókártya – így jártunk. Gyorsan leültünk a mobilunk elé és kitöltöttük a kérvényt, abban reménykedve, hogy hamarosan megadják a hiányzó dokumentumra az áldásukat a kanadaiak. Szerencsére így is történt, pár órával később már a repülőgépen mámorosan pezsgőztünk. Viszont a pultnál a hölgy elmondta, hogy sokan nem voltak ilyen szerencsések. Több embernek új repülőjegyet kellett venniük csak azért, hogy hazajussanak. A mi őrangyalunk ezúttal vigyázott ránk. Ti viszont tanuljatok ebből az esetből: Ha Kanadán keresztül utazol, akkor MINDIG, minden esetben szükséges az ETA. Még akkor is, ha csak átszállsz.
8. „Biztosított” fapados transzfer a Kiwi.com közvetítőn keresztül
Arról már korábban is írtam egy teljes posztot, hogy mi a gondom a Kiwi.com közvetítővel. Ebben a posztban külön kiemeltem, hogy mi a gond a Kiwi.com biztosított fapados transzferével. Akit bővebben is érdekel ez e probléma, az itt találhatja a teljes posztot. Mindenképp érdemes elolvasni, ugyanis nem egy ismerősöm szaladt már bele ebbe a „kamu” ajánlatba.
9. Átszállás egy törökországi repülőtéren
Bár az alcím Törökországot emeli ki, ez a probléma nem csak erről az országról szól. Ha az ember dokumentumai rendben vannak, akkor egy átszállás egy törökországi repülőtéren sima ügy. Egyes országoknak viszont nem elég, hogy az összes belépési dokumentummal rendelkezel, de még egyéb feltételekhez is kötik a beutazást, illetve a tranzitot a területükön keresztül. Törökországba például legalább 6 hónapig érvényesnek kell még lennie az útlevelednek az indulás napjához viszonyítva. Ergó, ha augusztusban repülsz Alanyába és az útleveled még nem járt le – de szeptember végén lejár, akkor a légitársaság jogosan utasíthatja vissza a beszállást. Gondolj csak bele mekkora szívás az, ha meg van a repülőjegyed, kinn vagy a reptéren, van egy érvényes repülőjegyed és mégsem indulhatsz el az utazásodra? Nem egy esetről hallottam már, hogy az utasok így hoppon maradtak. Ráadásul, ha nem visszamondható a szállásod, autóbérlésed vagy bármilyen más foglalásod – akkor azoknak az árát is buktad.
Megpróbálom összefoglalni, hogy melyik országoknál kell az útlevelednek legalább 6 hónapig még érvényesnek lennie indulás előtt. Ez a lista változhat, szóval minden utazásod előtt szigorúan ellenőrizd a beutazási feltételeket az adott országba és egyaránt a transzfer országát is. A poszt írásának a pillanatában a lista a következő:
Kína, Mongólia, Vietnám, Kambodzsa, Laosz, Thaiföld, Malajzia, Szingapúr, Indonézia, Burma, India, Nepál, Pakisztán, Oroszország, Kuvait, Szaúd-Arábia, Bahrein, Katar, Egyesült Arab Emírségek, Omán, Jordánia, Izrael, Egyiptom és Törökország.
10. COVID-19 teszt és oltáskötelezettség
Az ember sokszor már csak úgy gondol vissza 2020-ra és 2021-re, mint egy rossz álomra. Hihetetlen, hogy mennyit változott a világ a koronavírus megjelenésétől kezdve. Elég csak arra visszagondolni, hogy egykor milyen oltási igazolásokra, belépési igazolványokra és tesztekre volt szükségünk az utazáshoz. Szerencsére ma már a világ nagy részén eltörölték a vírussal kapcsolatos beutazási feltételeket. Viszont ma (2024-ben) még mindig vannak olyan országok, amelyeknél ezek a beutazási feltételek megmaradtak. Bár nem hiszem, hogy a következő országok az európai utazók elsődleges úti céljai, de aki valamelyik országba készül a lenti listáról, annak nem árt odafigyelnie:
- Mali
- Csád
- Dél-Szudán
- Közép-afrikai Köztársaság
- Niger
- Irán
- Myanmar
- Kongó
- Angóla
- Togo
- Nauru
- Jemen
- Kamerun
- Antarktisz
A beutazási feltételek állandóan változnak a világon. Ami ma igaz, az lehet, hogy holnap már nem az. Egy biztos, hogy ezekben az országokban nem csak az útlevélre és a vízumra kell odafigyelnie az utazóknak, hanem a COVID-19 szabályokra is még mindig. És ehhez nem kell, hogy ezek a városok a végső úti céljaitok legyenek. Elég ha csak bekerül egy átszállás valamelyik repülőtéren ezekben az országokban. Ha rám hallgattok, akkor bármilyen olcsó is a repülőjegy ezeken az országokon keresztül, inkább elkerülitek őket.
Összegezve
Mindent összevetve utazni még mindig nagyon jó dolog. A szervezésnél viszont nem árt duplán odafigyelnie az embernek. Egy rosszul megtervezett átszállás valamilyen világvégi repülőtéren könnyedén tönkreteheti életed legjobban várt kirándulását. Én ebből kifolyólag sokszor inkább hozzá is fizetek egy repülőjegyhez, csak a lehető legkevesebb kétes átszállással kelljen bajlódnom az út során. Ha a fent leírtakból már csak egy ember is tanul és megússza, hogy botrányba fulladjon az utazása – akkor már megérte megírni ezt a posztot.