Az előző Koronavírus kitöréséről szóló posztunkban összefoglaltuk azt, hogy mi vezetett a helyzet kialakulásához és azt is, hogy mi volt a fapados légitársaságok első reakciója a kialakult helyzetre. Azóta eltelt egy hét és rengeteg dolog változott a légiközlekedés piacán. A héten már több száz járatot töröltek európai légitársaságok. Az ő számukra létfontosságú, hogy ellenőrzés alá kerüljön a vírus terjedése. Lássuk mit reagáltak az egyes légitársaságok a koronavírus körül kialakult helyzetre, hogyan változtattak az árazó algoritmusukon, és mit lehet tenni a már létező foglalásunkkal – ha esetleg úgy döntünk, hogy mégse utazunk.
A fapados légitársaságok elkezdték törölni a járataikat elsőként Olaszországból. Néhány járaton az utak 80% is törlésre került. A törlés viszont csak két héttel a bejelentés után kezdődött meg, így a kötelező kártérítés alól sikerült kibújniuk a légitársaságoknak. Nem kicsit igazságtalan ez a rendszer így az utasok szempontjából. Nagyjából most a következő utastípusokat különböztethetjük meg:
- Az utas, akinek már volt jegye, szeretne utazni a pánik ellenére is, és nem törölték a járatát – Ez az ideális kombináció semmit nem kell oldani, csak el kell repülni.
- Az utas, akinek már volt jegye, szeretne utazni a pánik ellenére is, de törölték a járatát – Itt kapcsolatba kell lépni a légitársasággal és ők INGYEN kötelezően átfoglalnak egy másik járatjukra. A fenti összefoglalóból láthatjuk melyik napokon, melyik városból repülhetünk. Hátránya az, hogy biztosan nem ugyanazon a napon fogunk repülni, amelyiken törölték a járatunkat, mivel aznap már nincs több járat.Számoljunk 2-7nap csúszással minimum, ami a meglévő hotelfoglalásoknál nem kis gondot okozhat.
- Az utas, akinek már volt jegye, nem szeretne utazni a pánik miatt, és törölték a járatát – Nos ő megütötte a képzeletbeli Wizzair jackpotot. Ebben az esetben joga van visszakérni a teljes jegyárat készpénzben, vagy pedig a jegyár 120%-át a Wizzairnél Wizzkreditben, amelyet majd később leutazhat.
- Az utas, akinek már volt jegye, nem szeretne utazni a pánik miatt, viszont a járatát nem törölték – Ő az, aki a legjobban megszívta. Mivel nem utazik el, de a járat időben elindul, ezért nincs joga semmiféle kártérítésre és a jegyárat se kaphatja vissza. Kissé zsarolásnak tünik ez a hozzáállás, ám a légitársaság védi a saját érdekeit. Vagy utazol, vagy a te hibád, hogy nem utaztál és buktad a lóvét is.
Tartalom
Wizzair
A fapados légitársaságok közül a Wizzair reagált elsőként a koronavírus kitörésére. A jegyek iránt szemmel láthatóan megcsappant a kereslet. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az árak olyan sebességgel zuhanni kezdtek mint a hullócsillagok az égből. Most éri csak meg igazán foglalni repülőjegyet márciusra és áprílisra. Aki nem ült fel a pánikvonatra a vírus körül és továbbra is utazni szeretne, akkor ez a tökéletes esély foglalni. Pár konkrét példa (Az árakat Wizz tagságival tüntetem fel):
Budapestről még kapaszkodik a Wizzair minden szalmaszálban, itt még nem szabadult el teljesen az árak körüli armageddon.
- Budapest – Reykjavik (Áprílis 2-11) – 22 680,- HUF
- Budapest – Dubai (Március 19-25) – 29 180,- HUF
- Budapest – Barcelona (Áprílirs 21-25) – 8 880,- HUF
- Budapest – Larnaca (Áprílis 17-22) – 11 180,- HUF
Bécsben még durvább a helyzet, itt már jelentősen érződik a virus jelenléte az országban. Pár konkrét példa:
- Bécs – Liszabon (Március 25 – Áprílis 1) – 29,98,- EUR
- Bécs – Málta (Áprílis 7-11) – 34,98,- EUR
- Bécs – Reykjavik (Áprílis 7-16) – 49,98,- EUR
- Bécs – Valencia (Áprílis 1-3) – 19,98,- EUR
Ahol elsőként lépett a Wizzair az Olaszország volt. Külső szemmel elég érthetlenül ritkította meg a járatait. Vegyük például a milánói útvonalat. Alapból minden nap indított Bécsből és Budapestről is ide járatot a Wizzair. Viszont a vírus kitörése után két héten keresztül semmin se változatott, majd hirtelen a harmadik héttől leredukálták a heti 7 járatot heti 2-re. Hogy miért történt ez? Mert a két héten belüli törlések után kénytelenek lettek volna 250,- EUR/fő kártérítést fizetni az utasoknak. Lefordítva rohadtul nem érdekli őket az utasok egészségi állapota, meg akarták úszni a kártérítést és ugyanakkor el akarták kerülni azt is, hogy fél üres repülőgépek veszteségesen repüljenek az adott útvonalakon. Ugyanezt meglépték a többi olasz uticéllal is: Rómával, Nápollyal, Barival.
Ahogy közelednek a dátumok, úgy fognak kikerülni a rendszerből két hetes pontossággal a járatok egészen addig amíg a vírus el nem tűnik. Ha jelen állás szerint mégis muszáj az olasz úticélokra repülnünk, akkor a következő napokra foglaljunk, ezeket nagy valószínűséggel nem törlik – sőt ezekre a napokra csoportosítsák át a törölt járatokat is az adott hétről:
- Budapest – Róma: szerda, vasárnap
- Budapest – Milánó: hétfő, szerda, péntek, vasárnap
- Budapest – Nápoly: szombat
- Budapest – Bari: hétfő, péntek
- Bécs – Bari: péntek
- Bécs – Róma: hétfő, szerda, péntek, szombat
- Bécs – Milánó: hétfő, péntek
- Bécs – Nápoly: szombat
Ryanair
Ryanairnél mostanság nagyon ráálltak a Wizzair másolására. Bármit is tesz a Wizzair, kis késéssel ők is meglépik. Jelen helyzetben viszont a Ryanair úgy látta, hogy a foglalások csökkenése nem olyan drasztikus mint a Wizzair szerint. Ezért az olasz járatainak „csak” a 25%-át kukázta. A menet itt is ugyanaz volt mint a Wizzairnél: a következő két hétben a járatok menetrendszerint üzemelnek, majd aztán nekiálltak a ritkításnak. Kicsit logikátlanul, néhol a hétfői járatokat, néhől a szerdai járatokat kukázták. Ezzel a lépéssel viszont ők is megússzák azt, hogy kártérítést kelljen fizetniük az utasaiknak a törölt járatok miatt.
Ha megnézük az árazási rendszerüket, akkor viszont elég szembeötlő látvány fogad. Az áraik szinte semmit se csökkentek, és azt sugalják nincs semmi változás a repülési piacon. Ha nagyon optimisták vagyunk akkor is még 1-2 hónap minimum a vírus lecsengéséig és ez már belelóg abba az időszakba amikor az emberek a nyári kirándulásaikat foglalják. Ez a nyári szezon kiemelt fontosságú a légitársaságoknak, ugyanis ilyenkor szedik be a bevételeik legnagyobb részét, ugyanis jóval drágábbért tudják értékesíteni a repülőjegyeiket. Logikus módon még egy darabig tudják tartani az áraikat a mostani szinten, de ahogy fogynak majd az utasok a gépekből úgy el kell kezdeniük csökkenteniük a jegyárakat. Nagy valószínűséggel egy hirtelen törés fog bekövetkezni náluk majd. Ha jegyvásárláson gondolkodsz épp, akkor azt tanácsolom várj még vele pár napot, hetet mindenképp. A nyári kirándulásokra meg még egyáltalán ne is foglalj semmit… lesz itt még hatalmas tüzijáték, amikor elárasztanak minket az olcsó repjegyek.
Michael O’Leary a járat vezérigazgatója ugyanakkor kihangsúlyozta, hogy az ír légitársaság mekkora előnyben van a konkurenciával szemben – szinte minden repülőjük az övék, nincsenek tartozásaik, így a virus nem fogja őket olyan súlyosan érinteni, mint a konkurenciát.
Easyjet
A brit fapados légitársaságok közül a Easyjet lett a koronavírus egyik legnagyobb áldozata. Rengeteg útvonalat működtetnek Olaszország és Európa többi állama között. Tömeges járattörlésbe kezdtek és a munkavállalóik nagyrészét fizetetlen kényszerszabadságra küldték. Elsősorban azokat a járatokat törölték, amelyek Észak-Olaszországba vagy onnan kifelé indulnak. Magyarországról ezzel egyidejűleg viszont egyetlen olasz Easyjet útvonal sincs üzemeltetve. Az utolsó Budapest – Velence útvonalat pár hónap után kukázta a cég, mivel nem volt kellően nyereséges számukra. Bécsből egyetlen egy olasz útvonaluk létezik Nápolyba, ahol a heti 7 járatot lecsökkentették heti 4-re.
A légitársaság mindeközben folyamatosan nyomon követi a vírus terjedésével kapcsolatos híreket, és megpróbálja ahhoz igazítani a működését. Az elsődleges céljük jelenleg a fölösleges költségek lefaragása. Megpróbálják csökkenteni az adminisztratív költségeket. Ezzel egyidejűleg befagyasztották a munkaerő toborzást is.
Norwegian
Norwegian az őrült terjeszkedésének hála hatalmas zűrbe keverte magát. Gyakorlatilag egymás után sorban nyitogatta meg az újabbnál újabb hosszútávú útvonalait a bevételre való tekintet nélkül. Pár hónapja viszont, úgy döntöttek ideje pénzt is termelni. Elkezdték felfüggeszteni a nem profitáló útvonalakat, eladogatni a lízingelt repülőiket. Sőt, a Wizzairtől és a Ryanairtől átvette a megengedett poggyászméreteket is. Ennek hála lassan kezdtek pozitív irányba mozdulni a pénzügyi mutatói a cégnek. A Koronavírus viszont rendkívül rosszkor érkezett a cégnek. A Vírus kitörése után 11 éves mélypontra zuhantak a részvényeik. A gond a cégnél az, hogy rengeteg adóssága van, és ha a repülők a földön pihennek, akkor nem termelnek nyereséget. A hitelt viszont fizetni kell ez idő alatt is és ezzel a kieséssel még a legnagyobbak se számoltak. Nagyjából csődközeli állapot körül mozgott idáig is a cég, most már csak szerencse kérdése ki-e húzza a vírus végéig.
AirAsia
Az ázsiai fapados légitársaságok legjobbja is megsínylette a koronavírus megjelenését a kontinensen. Ugyanakkor megpróbálta a potenciális utazóknak a bizalmát visszaállítani egy All you can Fly csomaggal. Az emberek ezt limitált számban megvásárolhatták nagyjából 106,- EUR értékben és cserébe korlátlan számú repülést hajthatnak végig az AirAsia járataival a következő úticélok között: Ausztrália, Kína, India, Japán, Kórea. Az akciónak már sajnos vége, de érdekes próbálkozás mindenképp arra, hogy visszaállítsák az utazók bizalmát a légiforgalommal szemben és ez mellé még csökkentették is a bevételkiesésüket ez alatt a zűrös időszak alatt.
Flybe
A fapados légitársaságok közül a brit Flybe lett a koronavírus első áldozata. Elég gyorsan lecsapott a kaszás rá, a vírus már csak az „i” betűre tette fel a pontot. A Flybe nem is olyan régen még Budapest városából is üzemeltetett járatot London Southend repterére, ám a kellő profit hiányában törölte a járatot. A legnagyobb gondot számukra a brexitnek hála meggyengült brit font jelentette. Ez a hír főleg Nagy-Britanniát érinti súlyosan, mivel a belföldi járataik 40%-át pontosan a Flybe üzemeltette. Ami tovább súlyosbítja a helyzetet az, hogy fél éve becsődölt a szintén brit Thomas Cook légitársaság is. A cég weboldalán már csak egy üzenet fogad arról, hogy becsődöltek és ne menjünk ki a repülőtérre.
Mindent összevetve egy biztos, további légitársaságok fognak elhullani az elkövetkezendő hetekben és a légiforgalomnak nem kis időbe fog telni, hogy visszatérjen a megszokott kerékvágásba. Az emberek fejében hasonlóan mint 2001 szeptember 11. után megjelent a félelem a légiközlekedéssel szemben. Ha nem muszáj, akkor még egy pár hétig ne foglaljatok sehova se repülőjegyet – a vírus terjedésével a káosz a légiközlekedésben is egyre nagyobb lesz. Amint viszont elkezdenek megjelenni a hírek a vírus visszahúzódásáról, ragadjuk meg az alkalmat és foglaljunk – garantáltan ekkor foghatjuk ki majd a legolcsóbb jegyeket.