Ciprus egy csodálatos szigetország, amely még a tapasztalt utazót is képes meglepni a helyi látnivalók változatosságával. Amikor lefoglaltuk a repülőjegyeket, az első gondolatom az volt, hogy egy Máltához hasonló szigetre utazunk majd. Mint ahogy az előző posztomban Máltáról írtam, enyhén szólva se voltam túlságosan elragadtatva azzal a szigettel. Amikor viszont megérkeztünk Ciprusra a valóság gyakorlatilag sokkolt. A két sziget teljesen más, Ciprus majdnem minden téren jobb választásnak bizonyult. Na de lássuk a medvét, hogy mitől is olyan jó választás Ciprus és azt, hogy milyen látnivalók várnak ránk a szigetén. A következő beszámolót egy olyan ember foglalta össze, aki kilenc évet kinn élt Cipruson.
Tartalom
Mit érdemes Ciprusról tudni mielőtt odautazunk?
Ciprus méretre nagyjából Magyarország egy tizede. Az országot 1974-ben megszállta a török hadsereg, azóta a két nemzeti gyűlöli egymást. Volt szerencsénk meghallgatni a görögöktől és a törököktől is a történelmei leckét arról, hogy mi is történt valójában:
A törökök lakosok szerint:
A Törökök attól tartottak, hogy hozzácsatolják Görögországhoz. Mivel a sziget északi részén jelentős számú török kisebbség élt, akiket a görögök elnyomás alatt tartottak, így Törökország úgy látta jónak, hogy megvédje őket. Úgy döntöttek, hogy 40 000 katonát küldenek Ciprusra és gyakorlatilag napok alatt a fennhatóságuk alá került a sziget északi része.
A görögök lakosok szerint:
Ciprust soha nem szerették volna görög szigetként. A török kisebbség és a görög kisebbség békében éltek. Miután a török hajók kikötöttek Ciprus északi felén gyakorlatilag elfoglalták az ott élő emberek házait, megerőszakolták a nőket és rengeteg embert legyilkoltak. Nem maradt hát másra, hogy az északi görögök hátra hagyják házaikat és délre meneküljenek.
Ezt az ellentétet fontos tudni mielőtt Ciprusra repülünk, ugyanis az ország a mai napig ketté van osztva az ENSZ által kijelölt határon és a két nemzet ki nem állhatja egymást. Ciprus északi felét a Törökök kikiáltották Észak-ciprusi Török Köztársaságnak, amit egyedül Törökország ismer el az egész világon. Az északiak a mai napig háborúban állnak a déliekkel, ám ez csak papíron van így – ugyanis az elmúlt 30 évben egy puskalövés se hangzott el. Valószínűleg ez a probléma már soha nem fog megoldódni – számtalan törekvés volt az újra egyesítésre.
A posztban leírt tények tükrében érdemes arról döntenünk, hogy a déli görög oldalt, vagy pedig az északi török oldalt válasszuk úticélunkként. Ciprus mind két részén találhatóak olyan látnivalók, amiért megéri odautazni.
Repülőjegy Ciprusra
Jelen állás szerint, kétféleképp juthatunk el Ciprusra a legolcsóbban: A Ryanair befészkelte magát Paphos repülőterére, a Wizz Air pedig Larnacát választotta központjának a szigeten. Mind két városba repülnek a fapadosok Bécsből és Budapestről is. Paphos még Pozsonyból is megközelíthető, ha esetleg gondjaitok támadnának a dátumokkal tervezés közben, vagy épp ez a repülőtér található a legközelebb hozzátok. Főszezonban számoljatok nagyjából 100,- euróval egy retúr repülőjegynél. Szezonon kívül viszont könnyűszerrel megcsíphető egy utazás oda-vissza 20,-euróért is már Wizz Air klub tagságival (30-40,- EUR-ért tagsági nélkül) Larnacába, illetve 40,- euróért Paphosba. Amennyiben legalább egy hétre utazunk Ciprusra, akkor már érdemes elgondolkodni a kombinált repülőjegyeken is – pl. Paphosba érkeztek Ryanairrel és Larnacából repültök haza Wizz Airrel. Egy hétnél rövidebb ott tartózkodásnál viszont ezt nem ajánlom.
Jogosan merül fel az olvasóban a kérdés, hogy melyik várost is válassza inkább. Nekünk személy szerint sokkal jobban tetszett Larnaca környéke, mint Paphos vidéke. Paphosnál az ember hiába keresi azt a tündöklő kék tengert, amit a sziget keleti felében találunk. Nem azt mondom, hogy Paphos környékén nincs látnivaló és nem érdemes odautazni, de ha osztályoznom kellene, akkor egy erős közepes úticélt versenyeztetünk egy kitűnővel. Részletesebben a látnivalók pontban kivesézzük Ciprus mind két repülőterét és annak környékét.
Amit érdemes tudni, hogy mind két repülőtér a sziget görög részén található. Ciprus török részére csak úgy repülhetünk, ha üdülési szezonban egy charterjáratra befizetünk. A két görög repülőtérről egyáltalán nem egyszerű átjutni a török részre, ugyanis sok görög sofőr akkora ellenszenvet érez az északiak iránt, hogy nem hajlandó átmenni a határon. Megoldhatónak megoldható, ám számoljunk felárral a transzferért.
Autóbérlés Ciprus szigetén – Most akkor kell autó a látnivalók felkereséséhez vagy sem?
Ha csak az a tervünk, hogy egy hotelben tartózkodunk az egész üdülésünk alatt, akkor könnyedén megoldható fizetett transzferrel is. Választhatunk vagy a Kiwi Taxi, vagy pedig a Sun Transfers szolgáltatások közül. Előnyük, hogy nem kell autót bérelnünk, egy névjegy táblával várnak majd a reptérre érkezve, majd hazafele a hotelünkben felvesznek a járatunkhoz igazított időpontban.
Ha viszont szeretnénk bejárni Ciprus szigetét és megcsodálni a látnivalók sokaságát, akkor az autóbérlés elengedhetetlen. Az autóbuszos közlekedés gyakorlatilag a nullával egyenlő. Érdemes azt is szem előtt tartani, hogy Cipruson az út „rossz” felén közlekednek. Aki még nem vezetett az út másik felén, és bizonytalan önmagában, annak egyáltalán nem ajánljuk az autóbérlést. Ha ennek ellenére mégis úgy döntötök, hogy autót béreltek, akkor biztosítás nélkül semmiképp se indulatjok el. A lehető legolcsóbb autóbiztosításról ebben a posztunkban olvashatsz többet: Autóbérlés tippek & trükkök: így spórolhatsz rengeteget az autóbérlésen!
Miután többször is jártunk már Cipruson és meg is gyűlt a bajunk egyszer az egyik helyi autókölcsönzővel így valóban fokozott óvatosságra szeretnék inteni mindenkit ezen a téren. Érdemes elsőként összehasonlítani az árakat a Rentalcars és a Discovercars weboldalakon, és utána megnézni a véleményeket a kiválasztott autókölcsönzőről pl. a Trustpilot weboldalon. Nekünk a Sixt és a Europcar nem vált be az utazásaink során, de az Avis-szal nem volt semmi gondunk. Autót szezonon kívül már akár napi 20-30,- euróért lehet bérelni. Főszezonban természetesen ez valamivel drágább.
Érdemes tisztázni azt is, hogy milyen szabályok vonatkoznak az autóbérlésre, ha át szeretnénk menni a kölcsönzött járművünkkel a sziget északi részére. A török határon simán átmehetünk a kölcsönzött autónkkal, ám ezt mi egyáltalán nem ajánljuk! Hogy miért is nem? Ugyanis semmilyen biztosítás nem vonatkozik a bérelt autónkra, amint elhagytuk a sziget görög felét. És a semmit úgy értem, hogy még az önrészre szóló CDW se érvényes. Ennek hála a külső biztosítások is érvényüket vesztik.
Igaz a határon kötelezően kell kötnünk egy 20,- eurós biztosítást, ami nekünk egy balesetnél semmire se jó – attól függetlenül, hogy mi voltunk-e a hibásak, vagy se. A valóságban, ha belém hajt egy részeg török az északi oldalon, akkor a határon megkötött biztosítás fedezi az ő kárját, ám az enyém nem. Az autó teljes értékével felelünk ebben az esetben a biztosítónak. Gondolom senki se akar úgy hazatérni a hosszú ideje várt nyaralásáról, hogy egy 15 000,- eurós számlát kell megtérítenie, hazaérkezése után.
Mi a megoldás akkor, ha mégis szeretnénk meglátogatni az északi oldalt egy bérelt autóval? Egy egyszerű trükk. Menjünk el Nicosiába és ott sétáljunk át a határon gyalogszerrel. A török részen béreljünk egy másik autót, és így megoldódott a problémánk. Igaz, egyszerre két autónk lesz bérelve, de legalább nem kell gyomorgörccsel vezetnünk egész nap.
Egy kis érdekesség még az autóbérléshez. Ciprus szigetén rengeteg helyen fel van tüntetve a látnivalók közelében, hogy radarral mérnek, tartsuk be a sebességhatárt. Ez már jó ideje nem igaz. A ciprusiak nagy lázadóként megegyeztek egymás között, hogy nem fizetik be a postával kiküldött radarfotókat, és be is tartották. Jelenleg a radarok sehol se működnek, kivéve akkor, ha egy rendőr megállít miután bemért. Szóval érdemes betartani a sebességhatárokat, de azon nem kell stresszelnünk, hogy utólag kiküldenének egy zsíros csekket a gyorshajtásunkért.
Hotelek és egyéb szállások Cipruson a látnivalók közelében
Mint sok más helyen, Cipruson is a szállás választásra nagyon oda kell figyelni. Mallorcával ellentétben az Airbnb itt hivatalosan engedélyezett, viszont nagyon oda kell figyelni arra, hogy nehogy véletlenül egy lepukkant omladozó házat foglaljunk be távol a tengertől. Gondoljuk át, hogy valójában milyen céllal érkezünk a szigetre:
- Romantikus pároknak – Limassol vagy Konnos beach közelében
- Családoknak – Protaras vagy Paphos
- Bulizni vágyóknak – Ayia Napa
- Történelemrajongóknak – Paphos
- Akik mindössze pihenni szeretnének a parton – Kyrinia vagy Protaras
Egy pár szállástipp mindegyikre:
Ayia Napa budget szállás tipp: Anthea Hotel Apartments
Ayia Napa áraihoz képest egy kifejezetten olcsó apartmankomplexum, amely remek értékeléssel rendelkezik és közel is található minden fontosabb látnivalóhoz. A szálláshoz medence is tartozik.
Ayia Napa luxus szállás tipp: Grecian Park Ciprus
Ciprus görög részének a legelőkelőbb hotelje. Ha Ciprusra érkezel, ettől a hoteltől menőbb helyen nem tudsz megszállni. Ráadásul árban sem oly vészes, és a szállás ára már tartalmazza a reggelit is.
Paphos budget szállás tipp: Panklitos Tourist Apartments
Egyenesen Paphos belvárosában, csupán 700méterre a legközelebbi strandtól található ez a remek budget apartman. A szálláshoz medence és napozóágyak is tartoznak – ha valaki csak lazsálni szeretne.
Paphos luxus szállás tipp: King Evelthon Beach Hotel & Resort
Paphoszban az egyik legjobb 5*-os hotel. Rögtön a tengerparton található saját óceánra néző kinti medencével. Az ára már tartalmazza a svédasztalos reggelit.
Protaras budget szállás tipp: Captain Karas Holidays Apartments
Ez az apartmanhotel Protaras tengerpart melletti utcáján található, pár percre gyalog Ciprus egyik legkiválóbb strandjától. Ez a szállás is privát kinti medencével rendelkezik, gyakorlatilag nem tudunk melléfogni vele, ha ezt foglaljuk be. Még akkor se, ha kicsit magasabbak az igényeink.
Protaras luxus szállás tipp: Constantinos the Great Beach Hotel
Öt csillagos luxus egyenesen Protarasban, Ciprus egyik legjobb strandján. Kell ennél több? A szálláson kinti és benti medencék találhatóak egyaránt, a szálloda szobái a tengerre néznek, egyszerűen nem találunk fogást rajta.
Kyrinia budget szállás tipp: Suluca Homes
Kyrenia legolcsóbban elérhető szállása a Suluca Homes. Mivel a török részen még jobban oda kell figyelni a szállásokra ezért csak jó értékelésű szállást foglaljunk le, ha lehet. A Kyrenia Reymel Hotel minden téren megfelel a budget utazóknak: tiszta, biztonságos és nem találunk éjjel semmiféle csúszómászó meglepetést az ágyunkban.
Kyrinia luxus szállás tipp: Lord’s Palace Hotel Spa & Casino
A török vendéglátás Antalyban és Alanyaban a csúcsra vitte az All Inclusive ellátást. Ezeket a szolgáltatásokat megkaphatjuk Észak Cipruson ebben az 5*-os hotelben. Mesés medencék, menő konditerem és változatos ételek várnak ránk.
A Booking.com weboldalán további szállásokat találhattok az igényeiteknek megfelelően, érdemes itt is körülnézni:
Booking.comMilyen látnivalók várnak rám Ciprus szigetén?
A szigeten a gyönyörű tengerpartokon kívül még számtalan műemlék is található. Összesen 514 templom található, némelyek még az eredeti állapotukban, egy párat mecsetté alakítottak, párból pedig már csak romokat találunk. Ciprus lakossága nagyon hívő keresztény és ez a kultúrájuk szerves részét képezi. Lássuk mik azok a látványosságok, amiket szerintünk nem szabad kihagyni:
Larnaca környékén
Konnos beach
Ciprus görög részének a leggyönyörűbb tengerpartja, a Grecian Park Hotel árnyékában találhatjuk, egy elég meredek lejáró vezet le Konnos tengerpartjához. A tengerpartot eredeti állapotában találjuk, nincsenek büfék, nincsenek éttermek, csak a természet. Ha szeretnéd látni Európa egyik legcsodásabb tengerpartját, akkor Konnos a tökéletes választás. Többet nem is kell mondanom róla, a képek önmagukért beszélnek.
Nissi beach
Amennyiben egy kicsit nyüzsgőbb tengerpartra vágyunk, akkor irány Nissi beach. Egy homokzátony ketté választja a tengert és olyan látvány tárul elénk, ami minden elvárásunkat felül múlja. Ugyanakkor főszezonban készüljünk fel a turistahordákra, amit ez a gyönyörű kék tündöklő víz magához vonz.
Ayia Napa caves
Ayia napa Ciprus Siófokja. Mármint a régi Siófok, amikor még lehetett szabadon bulizni, nem a mostani „nem-szabad-kinn-alkoholizálni” Siófok. Ayia Napa viszont nem csak a bulizás miatt érdekes. Ha már itt járunk, mindenképp érdemes felkeresni a tengeri barlangokat, ahonnan a legmenőbb Instagram fotókat lehet készíteni az egész szigeten.
Ayia Tekla kék temploma
Ha valaki tengerparti esküvőre vágyik, akkor ettől szebb templomot nem fog találni a szigeten. A tradicionális görög templom kék-fehér színei és a tenger türkiz kék vize olyan elegyet alkot, amit nehéz megunni.
Hala Sultan Tekke
Egy autentikus Larnacában található mecset, amely minden utazó számára kötelező. A mecset látogatható olyan személyek által is, akik nem Iszlám vallásúak. Ha még soha nem jártál mecsetben, és szeretnél egy kicsit többet megtudni erről a sokak által méltatlanul rettegett vallásról akkor itt nagyon békés körülmények között megteheted. Ha szerencsénk van, akkor a mecset körüli tóban még flamingókkal is találkozhatunk.
Cavo Greco
A szikla, ahonnan Ciprus legszebb naplementéit lehet látni a Görög oldalon. Autóval könnyen elérhető, így nem kell túrázni, ha fel szeretnénk menni a csúcsra. Út közben érdemes megállni a Love Bridge-nél. Ez a szerelem hídja – egy szikla híd, ami a hajókirándulások közkedvelt látványossága. A híd viszont könnyűszerrel autóval is megközelíthető Ayia Napából és bónuszként még sokkal jobb fotókat is készíthetünk a szárazföldről. Ha már Cavo Greconál járunk, akkor ne hagyjuk ki Ayioi Anargiroi templomját se.
Paphos környékén
Afrodité sziklája
A legenda szerint Afrodité, a szerelem istennője meglátta Ciprust, és egyből beleszeretett. Ezen a ponton lépett a szárazföldre. Ezt a helyet szerelmesek ezrei keresik fel évről-évre, az egyik legromantikusabb hely az egész szigeten. A legenda szerint a párok, akik képesek háromszor közösen körbe úszni a sziklát, akkor örökkön-örökké együtt maradnak.
Edro III hajóroncs
Ki ne szeretné egy szellemhajó roncsait meglátogatni, amit partra vetett a tenger? A hajó megfeneklett, majd oldalra dőlt ez által is remek látványosságot biztosítva az amatőr fotósoknak a tökéletes fényképeik elkészítéséhez.
Troodos hegyvonulat
Ciprus nem csak tengerpartokban gazdag, de hegyekben is. A sziget belseje felé haladva találjuk Troodos hegyeit, ahol télen akár síelni is lehet. Nyáron a hegyekben pedig vízesésekhez túrázhatunk. Szinte már hihetetlen, hogy pár óra kocsikázással mennyivel másabb helyen kötünk ki. Amit még érdemes megnézni Troodos hegységében az Kykkos kolostora, ahol éjszakára akár meg is szállhatunk.
Az Akamas félsziget kék lagúnája
Paphos környékén található legszebb tengerpart. Csak úgy, mint Konnos beach-en, itt se találunk a közelben éttermeket, vagy pedig kávézókat. Egy tengerpart, amely teljes egészében érintetlen. Ajánlott napkeltekor, vagy pedig napnyugtakor ide jönni, hogy tudjunk benne gyönyörködni és elkerüljük a turisták hadait. Ciprus egyik legszebb tengerpartja: ha van egy hely, amit nem szabad kihagyni a látnivalók közül, akkor Akamas az.
Régészeti park és királysírok
A kikötőtől pár kilométerre északra található a Királysírok régészeti park. A földalatti sírok romjai Krisztus előtti negyedik századból származnak. A tengerparti kilátás és az séta az ősi romok között mindenképp kellemes program lehet, főleg a történelem imádói számára.
Az északi török részen
Karpass félsziget
A legtöbb helyi ember úgy emlegeti ezt a részt, mint a serpenyő nyele. Ciprus észak-keleti régiója talán a sziget leggyönyörűbb helye. A görögök rengeteget siratják még a mai napig ezt a helyet azért, mert a törökök kezére került. Ha Cipruson tökéletes naplementére, illetve napkeltére vágyunk akkor megtaláltuk, amit kerestünk. Ha már itt jártok álljatok meg az Andreas kolostorban is, semmiképp se fogjátok megbánni.
Famagusta szellemváros tengerpartja
A török megszállás miatt az ENSZ egy demilitarizált határvonalat hozott létre, ami nem tartozik egyik nemzethez se. Ennek a demilitarizált határvonalnak a legnagyobb elszenvedője Famagusta szellemvárosa, ahol egy 10 pontos tengerpart található. Sajnos az emberi hülyeség áldozatává vált ez a város, ugyanis a lakosainak nagyon gyorsan kellett elhagyniuk hazájukat és azóta is ott állnak üresen az épületek, arra várva, hogy a természet visszavegye azt, ami az övé. Egészen szürreális élmény úgy a tengerben fürdeni, hogy közben az üres épületeket látjuk magunk előtt tornyosulni.
Kyrenia kikötője és teknős partja
Kyrenia Famagustától kulturálisan sokkal érdekesebb hely. Rengeteg jobbnál-jobb étterem vár ránk ebben a kisvárosban. Régebben a kikötőt nagy raktárnak használták az angolok, ám azóta sok víz lefolyt már a szuezi csatornán és szükségtelenné váltak ezek a raktárépületek a kikötőben. A helyiek éttermekké alakították őket, és csodás kulináris élmény vár ránk Kyreniában. Nagyjából 10 kilométerre a városközpontjától található Alagadi teknős partja, ahol kisteknősök kelnek ki a vízbe.
Bellapais apátság
Morfou (Güzelyürt) városkájában találjuk Bellapais apátságát. A romok tetejére felmászni hihetetlen élmény, mintha csak a történelem elevenednek meg a mászásunk közben előttünk. Jutalmunk a mászás végén a kilátás a messziségbe és garantáltan azt fogjuk érezni, hogy megérte azt a pár meredek lépést ez a látvány.
Saint Hilarion kastély
A legenda szerint Walt Disney annyira beleszeretett ebbe a kastélyba, hogy ez alapján mintázta a filmstúdió logójában található várt, amely felett megjelennek a csillagok a filmek bevezetőjében. Mára már sajnos többé-kevésbé csak romok várnak ránk, ám a kilátás itt is lélegzetelállító. Ha Ciprus északi részén járunk, mindenképp vegyük fel a látnivalók listánkra ezt a helyet is.
Miután a törökök megszállták Észak-Ciprust a helyi lakosok nagyon szomorúak lettek. Nem csak a kegyetlenkedések miatt, amit elsínylettek, de azért is mert sokak szerint a szigetük legszebb részét veszítették el. A legszebb strandok valóban északon találhatók, ám az épületekbe és az infrastruktúrába nem sokat invesztáltak a törökök és ez kőkeményen meglátszik. Akinek csak a tengerpart szépsége számít és szereti a török vendéglátást, mentalitást az válassza északot. Viszont nem árt odafigyelni a hotel választásra, ugyanis a 4*-os hotel nem biztos, hogy ugyanazt jelenti északon, mint délen. Aki viszont a görögökhöz áll közelebb és nem szeretne lépten nyomon omladozó épületeket és kóbor kutyákat látni az válassza mindenképp Dél-Ciprust. Lényeg a lényeg, egyik sem rossz választás. Mind két országnak más és más előnyei vannak és mind a kettőt látni kell.
Egyéb fizetős program ajánlatok Ciprus szigetén, ha már a kötelező látnivalók megvoltak:
Paphosz és környéke:
- 3 órás hajókirándulás Paphos-ból a Blue Lagoon-ba, 1 óra fürdéssel – 20,- EUR
- Egész napos sznorkelezős hajókirándulás Paphos-ból a Blue Lagoon-ba – 35,- EUR
- Egész napos kirándulás Troodos hegyeibe látogatással a Kykkos kolostorba – 21,- EUR
- 4 órás 150 lóerős luxus motorcsónak bérlés, személyautó jogsira – 251,- EUR
- Egész napos kirándulás Limassolba és Kurionba – 22,- EUR
- 6 órás hajókirándulás vitorlás kalózhajóval – 39,- EUR
- Ismerkedés a búvárkodással, könnyűmerülés búvárkurzus nélkül – 70,- EUR
- 2 Személyes Jetski bérlés 20 percre – 77,- EUR
- Egy teljes napos kirándulás Észak Ciprusra Famagustába és Salamis-be – 59,- EUR
- 4 órás quad túra Akamas-ba Paphos-ból – 87,- EUR
Ayia Napa – Protaras – Larnaca
- 4,5 órás JEEP safari az Ayia Napa barlangokhoz Ayia Napa és Protaras városából – 45,- EUR
- Ismerkedés a búvárkodással, könnyűmerülés búvárkurzus nélkül – 70,- EUR
- 4 órás hajókirándulás vitorlás kalózhajóval – 35,- EUR
- Egész napos Troodos 4×4-es JEEP safari – 80,- EUR
- 5 órás hajókirándulás a San Antonio II vitorláshajóval – 55,- EUR
- Egy teljes napos kirándulás Észak Ciprusra Famagustába és Salamis-be – 50,- EUR
- Tanuld meg, hogy kell elkészíteni Ciprus legendás sajtját, a Halloumit – 98,- EUR
- Profi fotózás Ayia Napa leggyönyörűbb helyszínein pároknak – 225,- EUR
Összegezve mennyibe is kerül egy egy hetes Ciprusi kirándulás:
Repülőjegy – 20,- EUR Wizzairrel Larnacába
Autóbérlés – Egy hétre 56,- EUR. Két személyre szétszámolva 28,- EUR
Budget szállás Ayia Napában a Pan Marie Apartments-ben – 112,- EUR
Együtt: 160,- EUR/fő/hét – elég jó, nem? 😉
Mint fenn látható Ciprus biztosan nem okoz csalódást látnivalók tekintetében. Mindenki megtalálja azt, amire vágyik. Gyönyörű csajok, isteni ételek, szebbnél-szebb tengerpartok, garantált napsütés. Mi imádtuk Ciprust és bármikor szívesen visszamennénk. Te se vacillálj és foglald le a repülőjegyeket most rögtön, nem fogod megbánni!