Miután elhagytuk Marbellát tovább robogtunk a bérelt járgányunkkal Gibraltár és Tarifa városai felé. Sokan tévesen azt hiszik, hogy a kontinentális Európa legdélebbi pontja Gibraltár. Valójában viszont Tarifa városa még a brit exklávétól is délebbre található. A kettőt egybe kötöttük és így az amúgy is élményekkel teli kirándulásunk még izgalmasabbá vált. Bár annyira soha nem vonzott ez a törpeállam, ennek ellenére nagyon kellemes meglepetésként ért az ország amikor odaértünk. Ahogy az autópályán vezettem a feleségem többet sikítozott, mint a Texasi láncfűrészes című film alatt. Jó néhány esetben volt mit csinálnom, hogy az őrült spanyol sofőröket hogyan kerüljem ki. Már kilométerekről el kezdett körvonalazódni Gibraltár jellegzetes sziklája. Szerencsére sikerült balesetmentesen eljutnunk a célállomásunkra. Az út közben azért számos kérdés körvonalazódott a fejemben. Be lehet menni Gibraltár területére bérelt autóval? Ha nem, akkor hol lehet leparkolni? Mennyibe kerül majd a parkolás egy ilyen fontos helyszínen? Euróval vagy fonttal lehet ott majd fizetni? És még hosszasan sorolhatnám. Végül minden kérdésemre megkaptam a választ és kitapasztaltam, hogy is működik az élet ott. Ebben a posztban össze is foglaltam ezeket az információkat, hogy ti nektek már ne kelljen nyomoznotok. Lássuk milyen látnivalók találhatók Gibraltár városállamában, hogyan tudtok ide eljutni és egyáltalán meg-e éri ideutazni.
Tartalom
Érdekességek Gibraltáról
- Gibraltár a világ 5. legnagyobb népsűrűséggel rendelkező országa. Az ország területe 6,8 négyzetkilométer és a lakossága 33 000 főt számlál. Ezekkel a számokkal csupán Makaó, Szingapúr, Monaco és Hong Kong előzi meg.
- Gibraltár Európa egyik legnagyobb adóparadicsoma. Spanyolországgal ellentétben itt nagyon alacsonyak az adók. Csakúgy, mint a Kanári-szigeteken, itt sincs ÁFA. Létezik viszont egy úgy nevezett importadó, amelynek az értéke 12%. Ezen kívül még 2011-ben bevezettek egy 10 százalékos vállalati adót is, amivel kissé megnyirbálták az adócsaló cégek bevételeit.
- Gibraltárban az emberek nagy része a szolgáltatásokból él. A legjövedelmezőbb szektorok a következők: pénzügyi szektor, tengerészeti szektor és természetesen a turizmus.
- Szereted az online szerencsejátékokat? Akkor nagy valószínűséggel a pénzed egy része Gibraltárban landolt. Mivel az ország egy adóparadicsom, ezért Gibraltár több kaszinónak és fogadóirodának is a székhelye. Több száz helyi dolgozik ebben az ágazatban és ezzel a szerencsejáték a gibraltári gazdaság egyik legfontosabb pillére.
- A gibraltáriaknak saját nyelvük van. Ezt a nyelvet többnyire gibraltareños-nak, vagy llatinos-nak nevezik. Aki beszél angolul és spanyolul is, az többnyire azt állítja, hogy a két nyelv keveréke alkotja ezt a különleges nyelvjárást.
- Gibraltár szikláján él Európa egyedüli vad majom kolóniája. Nagyjából 200-300 egyedből áll és mind a mai napig nincs rá egyértelmű magyarázat, hogy kerültek ezek a majmok erre a sziklára.
- Az egyik görög legenda szerint Gibraltár Herkules egyik oszlopa. A másik oszlopa pedig Ceuta, Spanyolország afrikai exklávéja. A két terület pedig együttesen alkotta a világ végét a görög mitológia szerint.
- Gibraltár Gorham barlangjában az archeológusok egy 24000 éves neandervölgyi ember koponyáját találták meg. 2016-ban az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította ennek köszönhetően Gibraltárt.
- 2013 óta Gibraltárnak a focicsapatát az UEFA is elismeri nemzetközi szinten. A focicsapat a meccseit a saját futballpályáján és az algarvei Estádió-ban játsza fontosság alapján.
- 1969-ben a világhírű John Lennon és Yoko Ono is Gibraltárban házasodott meg. Lennonék azért választották ezt a helyszínt, mivel szerinte kicsi, csendes és „kellően brit”. A szertartás csupán tíz percig tartott. Közvetlenül utána a pár Amszterdamba repült elhálni a nászéjszakájukat.
- Gibraltár nem csak esküvők és a látnivalók terén teljesít jól. Sajnos 1000 főre számítva itt jön ki a legtöbb válás a világon. Ennyi emberből átlagosan 3 házasság végződik válással. Ezzel a számmal pedig beelőzik Oroszországot, a Maldív-szigeteket, Arubát, Belaruszt és még az Egyesült Államokat is.
- Gibraltárban található Európa legdélebbi mecsetje is. Az Ibrahim-al-Ibrahim mecset 1997-ben épült és rengeteg tüntetést váltott ki az Iszlám vallás ellenzői körében.
- Gibraltár csupán 29 kilométer hosszú aszfaltcsíkkal rendelkezik. Ezzel Gibraltár a 3. legrövidebb útszakasszal rendelkező ország a világon. Csupán Tuvalu és az ausztráliai Kókusz-szigetek állnak ettől rosszabbul.
- Gibraltár két James Bond filmben is szerepelt. Ez cseppet sem meglepő annak tükrében, hogy az ország Nagy Britannia részét képezi. A Halálos rémületben című részben itt játszódik az egyik üldözéses akciójelenet. A Csak kétszer élsz-ben pedig itt temetik el James Bond holttestét. Spoiler: Nem is halt meg.
- A hely a fekvésének köszönhetően annyira fontos szerepet tölt be Európában, hogy még Adolf Hitler is meg szerette volna kaparintani. A történelemkönyvek alapján meg is egyezett erről a spanyol Franco tábornokkal a Felix hadművelet keretein belül, aki végül kihátrált az egészből.
- Bár komolyabb feljegyzést nem találtam róla, egyes helyi lakosok szerint régebben az autóroncsokat a szikláról egyenesen a tengerbe gurították a gazdaságos helykihasználás céljából. Ezen kívül a helyi környezetvédők több hajót is elsüllyesztettek azért, hogy egy mesterséges zátonyt alakítsanak ki a tengeri élőlények számára. Sokan külön ezért a mesterséges zátonyért járnak Gibraltárba búvárkodni.
- Gibraltárnak nincs egyetlen folyója vagy édesvizű tava sem. Teljesen száraz ország. A hegy keleti oldaláról lezúduló esővizet földalatti tartályokban gyűjtik össze. Így töltik fel az édesvíz készleteiket a gibraltáriak.
Személyes élményeim és véleményem Gibraltárról
Marbellában ébredtünk. Elég korán volt, magunktól még higgyétek el nem másztunk volna ki az ágyból. Szerencsére ott volt velünk a kislányunk Larácska is, aki úgy érezte, hogy hat órakor már semmi keresnivalónk sincs az ágyban. Felkeltünk, megreggeliztünk és útnak indultunk Gibraltár felé. Marbellából Gibraltár még nagyjából 80 kilométerre található. Ez időben nagyjából 1,5 órát jelent. Az út viszonylag eseménymentesen telt egészen addig, amíg meg nem láttuk Gibraltár legendás szikláját a messziből. Természetesen rögtön szerettem is volna megörökíteni ezt a kilátást.
Az út mellett észrevettem egy „mirrador” feliratot. Bár a spanyol nyelvtudásom még a mordoritól is gyengébb – annyit azért én is értek, hogy ez kilátót jelent. A feleségem rögtön jelezte is, hogy nem túl jó ötlet megállni, elég furcsa vidéken járunk és tuti csak homokosok járnak fel kamatyolni a kilátóhoz. Sebaj, letértem az autópályáról – mi mindent megtesz az ember a blogjáért és az olvasóiért. Még ki sem léptem az autóból de már használt óvszereken kellett átverekednem magam. Na jó, megint igaza volt az asszonynak – de ezt inkább ne mondjátok el neki. Életem végéig ezt kellene hallgatnom. A kilátás viszont tényleg remek volt, ennyit megért ez a kis kitérő.
Gibraltár előtt egy olyan spanyol kisvároson vezetett keresztül az utunk, ahol nem igazán voltak látnivalók. Ez a település La Linea. Ennyi szűk egyirányú kis utcát én még egyetlen városban sem láttam. La Lineának kimondottan rossz kisugárzása volt. Itt az ember már valóban azt érzi, hogy a világ végén jár épp. Az emberekből is legfőképp valamilyen furcsa kisugárzás áradt. Úgy éreztem, hogy mindenki valami rosszban sündörög. Ráadásul a GPS-ünk is teljesen megőrült. Körbe-körbe egy lezárt utcába akart bevinni. Már épp kezdtem arra gondolni, hogy leszarom az egész Gibraltárt, amikor valami csodával határos módon megpillantottuk a határt.
Ekkor jött viszont a fekete leves. A feleségem, Klaudia rám nézett és azt mondta, hogy „Kicsim, te meg fogsz ölni…”. Még csak be sem fejezte a mondatát, de már tudtam, hogy mi történt. Igen, ha túl hosszú ideig élsz együtt egy emberrel, akkor már szinte olvasod a gondolatait. Viszonoztam a tekintetét és félve kérdeztem meg, hogy el-e hozta a kislányunk útlevelét. A válasz egy kínkeserves „Nem, ott maradt az előző szálláson.” volt. Egyetlen egy dolga volt. Egyetlen egy! Hirtelen ott dekkoltunk a gibraltári határon útlevél nélkül. Nem tudtunk mit tenni új megoldást kellett keresnünk. Ekkor született meg a B. terv. Irány Európa legdélibb pontja, Tarifa! Igaz, így buktunk egy éjszakát Gibraltárban, de legalább láttunk egy másik spanyol várost is.
Tarifa szerény véleményem szerint tényleg csak egy egynapos város. De a rászánt időt bőven megéri! Hatalmas orkán erejű szélben sétálhat ki az ember Európa legdélebbi pontjára, a Galamb szigetre. Mivel ilyen rögtönzött ötletként kerültünk mi is csak ide, ezért nem tudtuk, hogy a Galamb szigetre a belépést előre le kell foglalni.
Ráadásul Tarifa Európa legszelesebb városa és a kislányunk nem túl jól viselte a szélvihart. Ezért úgy döntöttek a csajok, hogy beülnek egy étterembe – én pedig egyedül megyek el annyira délre Európában, amennyire csak lehet. A mólón átsétálni már önmagában egy élmény. Ezt még mindenféle engedély nélkül meg lehet csinálni. A fekete leves a sziget kapujánál fogadott: „No entry, only with permit”.
Sebaj, úgy gondoltam, hogy besurranok akkor oldalról a szigetre. Lemásztam egy sziklafalon és megpróbáltam megkerülni a szigetet. Közben azért már dolgozott bennem az adrenalin, mégis csak illegális birtokháborítást követtem el egy idegen országban. Már ott tartottam, hogy bemászok egy nyíláson keresztül a birtokra, amikor megszólalt a józan ész a fejemben: „Ne tedd!”.
Átértékeltem a dolgokat és elindultam visszafele. Ahogy visszamásztam a mólóra rögtön észrevettem, hogy egy rendőrautó érkezett oda. Hála a csöppnyi józan gondolkodásomnak nem lett gond végül. De bele sem merek gondolni, hogy mi történt volna, ha folytatom az utamat. Így jutottam el 20 méter távolságra Európai legdélebbi pontjától. Fogjuk rá, hogy meg volt. Ezek után úgy döntöttünk, hogy visszamegyünk még egy éjszakára Marbellába és másnap adunk egy újabb esélyt Gibraltárnak.
A változatosság kedvéért reggel még korábban keltett minket Lara. Ezúttal szerencsére semmi gond sem volt az útlevelekkel és megérkeztünk Gibraltárba. A határon leparkoltunk és átsétáltunk Nagy Britannia legismertebb tengerentúli területére. Mivel a két napos programunk egy napra rövidült csak, ezért néhány megszorítást is be kellett vezetnünk az úti tervvel kapcsolatban. A módosult utazásunk a következőképp nézett ki végül:
Amint át haladtunk a határon letámadott egy turista iroda az akciós ajánlatukkal: Felvisznek busszal a szikla tetejére és több helyen is megáll majd. Ennek az ára pedig csupán 21,- brit font volt a srác elmondása alapján. Főként azzal érvelt, hogy a felvonóval nem lehet feljutni a szikla tetejére, csak a közepéig (ahol a vad majmok élnek). Mivel két nap helyett csak egyre maradt időnk, ezért úgy döntöttünk, hogy elfogadjuk az ajánlatukat. Amikor viszont fizetni mentünk, akkor a kasszánál 80 fontot ütöttek be kettőnkre. Akárhogy is számoltam kétszer 21 sehogy sem jött ki 80-ra. Amikor rákérdeztem, hogy ez mi akar lenni, akkor a hölgy közölte velem, hogy a hegy egy nemzeti park, amelybe a belépőjegy ára további 19,- font. Ó, hogy rohadnátok meg. Mérgemben már majdnem tovább is mentem, de végül arra jutottam, hogy szeretném látni a többi látványosságot is Gibraltárban – ezért kifizettük a teljes összeget. Felvonóval egyébként 38,- fontba kerülne ugyanez az út. Ez az ár már tartalmazza a természetvédelmi területre is a belépőt. Akit csak a majmok érdekelnek, annak elég a sima retúr felvonó jegyet megvennie (a természetvédelmi terület belépője nélkül), ennek az ára 2024-ben 19,- font volt oda-vissza.
Az, hogy jó döntés-e volt a buszos transzfer csak később vált el és nem is tudok rá egy határozott igent, vagy egy határozott nemet mondani. Sokkal több helyet láttunk így Gibraltárból, viszont a majmokra így csupán csak 20 perc jutott. Ráadásul ez alatt a 20 perc alatt lustán heverésztek a porban, szóval nem volt egy különösen felemelő élmény. A kislányunk viszont pokolian élvezte a majmok látványát. Még a néha-néha hangosan makogó makákóktól is nagyobbakat sikított örömében. A busz nagyjából 4-5 helyen állt meg és voltak valóban pazar kilátók. A barlang is kellően hangulatos volt és még az angyal alakját is könnyedén felfedeztem a cseppkövekben. Végül választhattunk, hogy hol szeretnénk befejezni az utunkat – Gibraltár főutcáján, vagy pedig a határnál. Mi úgy döntöttünk, hogy a főutcán szállunk ki, még nagyon sok mindent meg szerettünk volna nézni Gibraltárból.
Találtunk egy hangulatos kis marokkói éttermet, megebédeltünk és hagytuk, hogy magával ragadjon Gibraltár forgataga. Ahhoz képest, hogy milyen kicsi is ez az ország valóban sokan hemzsegtek a belvárosban. Amúgy annak, aki járt már Londonban rögtön az eszébe jut majd Nagy Britannia Gibraltár láttán. Elég csak a piros emeletes buszokra ránézni, megkeresni a piros telefonfülkéket a városban, vagy szimplán kidobni a szemetet a Nagy Britanniából ismert szemétkosarakba. Néhol már kicsit úgy is jött le, mintha csak erőltetnék ezt a nagy hazafiságot. Nem baj. Elnézzük nekik, mégis csak Gibraltár Európa egyik legkülönlegesebb úti célja.
Még pár órát Gibraltárban tengődtünk, majd végül elkezdett besötétedni. Sajnos sok minden kimaradt, amit még megnézhettünk volna. De hát buktunk egy napot és minden nem fér bele ilyen rövid időbe. Visszasétáltunk a repülőtéren keresztül a határhoz. Az út visszafele nagyon flottul ment. A határon a rendőrök cseppet sem akadékoskodtak. Összegezve nem volt rossz döntés Gibraltárba is elmenni, ha már ott jártunk. Ha rám hallgattok, akkor legalább egy éjszakát maradjatok Gibraltárban. A látnivalók többsége ugyanis nem fér bele egy napba, bármennyire is kicsi Gibraltár.
Utazás Gibraltárba
Gibraltár repülőtere a világ egyik legveszélyesebb repülőterének számít. Még a sokat emlegetett madeirai és korfui repülőtértől is veszélyesebbnek tartják. A legnagyobb veszélyt a hirtelen széllökések és a gyakori turbulencia jelenti. Ez miatt sokszor a járatokat át is irányítják Gibraltárról Malagába. Naponta csupán 4-5 járat száll itt le, azok is csak Londonból és Manchesterből. Szóval, aki repülővel szeretne Gibraltárba utazni, annak mindenhogyan számolnia kell egy átszállással Nagy Britanniában.
Mivel Gibraltár nagyon kis területen terül el, ezért a repülőtér megépítése is trükkös megoldásokat igényelt. Régebben, amikor épp nem volt felszállás vagy leszállás, akkor autók közlekedtek a kifutópályán (ez az út egyébként a Winston Churchill Avenue). Amikor feltűnt egy leszállásra készülő repülőgép rögtön le is zárták a kifutót a gyalogosok és az autók elől. Azóta elkészült egy alagút a föld alatt, aminek köszönhetően az autók már elkerülik a kifutót. A gyalogosoknak viszont mind a mai napig át kell sétálniuk a reptéren keresztül, ha be szeretnének jutni a városba. Ráadásul a kifutópálya egyenesen a tengerbe is belenyúlik. Aki retteg a repüléstől, annak ez a repülőtér maga a lidércnyomás.
Magyarországról a sokkal logikusabb megoldás egy gibraltári úthoz Malagába vagy Sevillába repülni. Mind két város csupán pár órás autós távolságra található Gibraltártól. Bár tömegközlekedéssel is el lehet jutni ide, de az autóbérlés határozottan a legjobb megoldás. Mi az autót Malagában béreltük. Főszezonon kívül nagyon olcsón lehet kocsit bérelni, és sokkal nagyobb flexibilitást biztosít az autó. Én mindig a Discovercars közvetítőn keresztül bérlek kocsit és eddig még nagyobb gondunk sosem volt vele. Malagában a Viber car ajánlata volt a legelőnyösebb számunkra, tőlük béreltünk autót. Végül be is vált a cég.
Gibraltárba egyébként bérelt autóval be lehet hajtani, viszont senkinek sem ajánlom. Annyira nem nagy azért ez az ország, gyalog és tömegközlekedéssel is be lehet járni. Ráadásul Gibraltár Nagy Britannia külterülete, ezért az autóra nem ugyanazok a biztosítási feltételek vonatkoznak, mint Spanyolország területén. Ha véletlenül belétek hajt egy gibraltári Lewis Hamilton, akkor akár az autó teljes értékét is rátok verhetik. Gondolom azért egy hülye balesetért senki sem szeretne tízezer eurókat fizetni. Ez helyett érdemesebb inkább a városállam bejárata előtt a Santa Bárbara parking Gibraltar parkolóban leparkolnotok. Egy napi parkolás valamivel 20 euró alatti összegbe került. Nem azt mondom, hogy ez volt életem legolcsóbb parkolása, De még mindig sokkal kedvezőbb ajánlatnak tűnik, mint egy véletlenül összetört bérelt autó egy idegen országban.
Szállások Gibraltár területén a látnivalók közelében
Gibraltár legtöbb szállása a szikla nyugati oldalán található. Keleten is van pár apartman, de ezeket személyes véleményem alapján jobb elkerülni, ugyanis távol vannak mindentől. A szállás árak meglepően drágák és túlságosan bő választék sem áll a turisták rendelkezésére. Ezen a téren leginkább Monaco-ra emlékeztetett Gibraltár. Ott voltak ennyire elszállva az árak és ilyen kicsi a választék. Nézzük, hogy miből válogathatnak az utazók:
A legjobb spórolós ajánlat: Emile Youth Hostel
A legolcsóbb szállás Gibraltár területén az Emile Youth Hostel. Mi vár rád ezen a szálláson? 6 személyes szobák, közös fürdőszoba és WC a hosztel lakóival. Cserébe Gibraltár szállás áraihoz képest elég olcsón szállhatsz meg a Nyugati strandtól gyalogos távolságra. Se többre, se kevesebbre ne számítsatok – nem hiába ez a legköltséghatékonyabb szállás Gibraltárban.
Az arany középút: Bentley Holiday Apartments – West One
Aki egy kiemelkedő szállásra vágyik, ahonnan a kilátás egyenesen a Gibraltári-szorosra nyílik, az épp megtalálta a számára legmegfelelőbbet. A szálláshoz egy kültéri medence is tartozik, amit a nyári hőségekben minden vendég nagyra értékel majd. Egy csekély összegért cserébe reggelit is lehet kérni az apartmanokhoz. Ja igen, apartmanok. A szállás nagy előnye, hogy afféle átmenetet képez a hotelszobák és a lakások között. Az összes szobában van konyha is. A cigisek pedig külön díjazni fogják majd az apartmanokhoz tartozó óriási teraszt.
A legjobb luxus szálloda: Sunborn Gibraltar
Gibraltár egyetlen 5 csillagos hotelje kicsit trükkösen került a törpeországba. Hogy miért? Mert egy tengerjáró hajón található. A legfontosabb látnivalók nagyon közel vannak ehhez a hajóhoz és ahhoz sem kell taxit hívnotok, hogy bejussatok Gibraltár belvárosába. Mindegyik szobából tökéletes kilátás nyílik a sziklára és a tengerre. A hajó tetőterén egy luxusmedence is található. Senkit ne rémítsen meg a tény, hogy ez a hotel egy hajó fedélzetén található – valódi 5 csillagos élményt kap minden vendég, aki itt száll meg.
Amennyiben a fenti szállások közül egyik sem felel meg az elvárásaidnak, érdemes még körülnézned a Booking.com további ajánlatai között is:
Booking.comLátnivalók Gibraltár törpeállamában
Európa Pont
Gibraltár legdélebbi pontját Európa Pontnak nevezik. Az itt található világítótorony jelezte Európa határait sokáig a hajósok számára. Ma már főként csak turista látványosságként működik. Az mindenképp szimbolikus jelentőséggel bír, hogy itt található Gibraltár Szentháromság temploma és egyetlen mecsetje is. A terület az elmúlt évszázadban jelentős átépítésen esett át. Szerencsére a történelmi jelentőségű látnivalók többségét sikerült Gibraltár vezetőségének megőriznie. Többek között ilyen volt az Apáca kútja földalatti víztározó és a Harding Battery erődítmény. Az Európa Pontról lenyűgöző kilátás nyílik az Algeciras-öbölre és Afrika partjaira.
Gibraltár majmai
Gibraltár talán legnagyobb látványosságát a sziklán élő vad makákók jelentik. Ahogy az egyik helyi taxissal beszéltünk, megtudtuk, hogy a gibraltáriak nagyon csalódottak a majmok miatt. Nem tetszik nekik az, hogy a legtöbb turista manapság már csak a makik miatt érkezik ide. A Gibraltár-Spanyolország határ 13 éven át le volt zárva és csak 1982-ben nyitották meg újra a nyilvánosság előtt. Egészen addig csak hajóval lehetett Gibraltárt megközelíteni és teljesen más célból érkeztek ide az emberek. Persze ma már a majmok hatalmas üzletet is jelentenek eme csöpp kis államnak.
A majmok eredetét egyébként a mai napig homály fedi. Annyit tudni lehet, hogy ez a faj Marokkóban őshonos, szóval valahogyan onnan keveredtek Európába. Létezik egy legenda, mi szerint a briteknek gondoskodniuk kell a makákókról. Ha az utolsó maki is kihalna, akkor a briteknek nem lenne további maradásuk Gibraltárban – mivel még az állatokat sem tudták megóvni.
Aki a majmokat szeretné látni, annak az Upper Rock Természetvédelmi Területet kell felkeresnie. Itt található a majmok barlangja is. Etetni őket szigorúan tilos! Ráadásul ezek a fenevadak harapnak is. Szinte mindennaposak a helyi kórházakban a majomharapásos esetek – bármennyire is cukik ezek az állatok, tartsatok biztonságos távolságot tőlük. Étellel és itallal a kezetekben semmiképp se menjetek közel hozzájuk. Én már Thaiföldön átéltem egy majomharapásos esetet – egyáltalán nem kellemes ezt oldani.
Az Upper Rock természetvédelmi terület
Az Upper Rock Természetvédelmi Terület Gibraltár büszkesége és ezzel egyetemben ez a helyi látnivalók közül az egyik legnépszerűbb is. Az Afrika és Európa között migráló madarak itt pihennek meg, mielőtt átkelnek a Földközi-tenger felett. A Gibraltári-félsziget több mint 40% tartozik ehhez a természetvédelmi területhez. Itt található például a Szent-Mihály barlang és a Forbes-kőbánya is. A Forbes-kőbányában találták meg a világ első női neandervölgyi ősembernek a koponyáját. Teljesen egyedülálló növényvilággal és páratlan állatvilággal rendelkezik ez a hely. Akit érdekel Gibraltár története, annak érdemes megállnia a Heritage Center Caroline Battery-ben is. Itt egy kiállítás vár rátok Gibraltár háborúiról és a legfontosabb történelmi eseményeiről.
A felvonó
A helyi látnivalók közül az egyik legismertebb nevezetesség Gibraltár felvonója. Az Upper Rock természetvédelmi terület a legegyszerűbben a helyi felvonóval elérhető. A felvonó legnagyobb hátránya, hogy csak a szikla közepéig visz fel. Aki a csúcsra szeretne feljutni, annak még hosszú kilométereket kell utána túráznia a hegyoldalban. A felvonót egyébként 1966-ban adták át. 412 méter magasba visz fel. Egyszerre összesen 30 személy fér el a kabinokban. Maga az út csupán hat percig tart, de Gibraltár legszebb kilátását nyújtja. A sziklán van egy kávézó is fenn. Aki kicsit kalandvágyóbb, az visszafele akár a Mediterrán lépcsőkön is lemehet a városba.
O’Hara’s kilátó
Az O’Haara kilátó Gibraltár sziklájának a legmagasabb pontja. A kilátás természetesen innen is lenyűgöző. A kilátó 425 méter magasban található. A nevét Charles O’Haaráról kapta. Ő építette ezt a megfigyelőhelyet, hogy lássák milyen hajók is közlekednek a Gibraltári szoroson keresztül. Mikor elkészült a kilátó, akkor a helyiek nagyon gyorsan rájöttek, hogy az eredeti céljára tökéletesen alkalmatlan. Ennek köszönhetően O’Haara közröhej tárgyává vállt. 1888-ban az eredeti tornyot le is döntötték és elkészült a kilátó mai végső verziója.
A Mediterrán lépcsők
Elég sportosnak érzed magad ahhoz, hogy gyalog menj fel Gibraltár csúcsára? Akkor a Mediterrán lépcsőket mintha csak neked építette volt a Brit hadsereg a 18. században. Ezek a lépcsők Gibraltár városából egészen az O’Haara pontig vezetnek. A táblák alapján nagyjából két óra alatt teljesíthetőek. Persze csak az képes erre, aki megfelelő fizikummal rendelkezik. Mi ennek ellenére ezt nem vállaltuk be. Aki olyan lusta mint én, az válassza inkább a minibuszt, vagy a felvonót. Aki viszont mindenképp meg szeretné nézni a Mediterrán lépcsőket, az válassza inkább ezt az irányt lefelé – higgyetek nekem, sokkal kényelmesebb lesz a dög melegben.
Delfinles
Szeretnéd a családodat egy különleges élménnyel meglepni? Akkor érdemes befizetned Gibraltár egyik delfinlesre szakosodott hajókirándulására. A teljes európai kontinensen itt a legnagyobb esély arra, hogy vadon élő delfinekkel találkozzatok. A kirándulások nagyjából 80 percig tartanak és a hajókat is úgy alakították ki, hogy a lehető legjobb kilátása nyíljon a turistáknak ezekre a tengeri emlősökre. A hajóutak a Marina Bay-ből indulnak. Érdemes viszont időben lefoglalni a jegyeiteket, mivel egy-egy hajóra nagyon hamar elfogynak. Ezt például itt tehetitek meg.
Szent Mihály-barlang (St. Michael’s Cave)
Gibraltár cseppkőbarlangja világszinten előkelő helyet foglal el a hasonló látnivalók listáján. Bámulatos alakzatokat figyelhetünk meg a föld alatt. Ez a sziklaüreg 274 méter mélyen található és egyike Gibraltár 150 barlangjának. Az első feljegyzés erről a helyről idő számításunk után 45-ből származik. A barlang történelme viszont sokkal régebbre nyúlik vissza. Idő számításunk előtt 45000-ben neandervölgyi emberek éltek itt. Egyes legendák alapján a föld alatt van egy titkos járat is, amely 25 kilométer hosszú és egészen az afrikai partokig vezet Marokkóba. Igaz ez nagy valószínűséggel csak egy mese. A barlang a nevét az angyalra emlékeztető cseppkőről kapta. Én többnyire nem ismerem fel, hogy mit ábrázolnak az ilyen alakzatok – de ennél még én is egyértelműen láttam az angyalkát. Aki igazán különleges élményre vágyik, az részt vehet egy koncerten is a barlangban. Összesen 400 férőhely található a föld alatt. A zenei produkciókat pedig csodálatos fényjáték kíséri. Az Upper Rock Nemzeti Park belépője már tartalmazza a barlangba is a belépőt.
A Gibraltar üvegapadlójú kilátója és a Windsor függőhíd
A szikla tetején, nem messze a majmok barlangjától található a Gibraltár Skywalk. Az üvegpadlójú kilátó 340 méter magasban található és lehengerlő látványt nyújt minden irányba. Közvetlenül a kilátó mellett található 71 méter hosszú Windsor híd pedig egy 50 méter mély szakadék két partját köti össze. A két látványosság együtt már önmagában megérdemel egy túrát a hegyoldalba. Az Upper Rock Nemzeti Park belépője már tartalmazza a Skywalk belépőt is.
A mór várrom
Közvetlenül Gibraltár főtere fölött tornyosul az ország egykori legdicsőbb épületének az omladéka, a Mór váré. A várat eredetileg a 8. században építették és a 14. században egy teljes rekonstrukción esett át. Az idők vasfoga már érződik a vár jelenlegi állapotán. Viszont még mindig kellően impozáns látványt nyújt a turisták számára. Sőt, több helyen még látni a falain is a háborúk nyomait. A vár masszív kaputornya maradt fenn tán a legjobb állapotban az egész épületből. Ezzel egyetemben ez a torony a legmagasabb iszlám építmény a teljes Ibériai-félszigeten.
A főutca és a Casemates-tér
A város főutcája kis túlzással a budapesti Váci-utcának felel meg. Itt található Gibraltár központja is. A főutca északi felén találjátok a Casemates-teret. Ez Gibraltár központja, régebben itt zajlottak a nyilvános kivégzések is. Manapság szerencsére ilyen drasztikus eseményeket nem rendeznek már. Nyáron főként szabadtéri koncerteket és kulturális rendezvényeket szerveznek itt a város lakói. Ha végig sétáltok Gibraltár főutcáján a másik irányba, akkor egy kicsit más látnivalók várnak rátok. A főutca déli részen találjátok Szent Mária Római Katolikus Templomát. A templom épülete korábban egy mecset volt. 1502-ben viszont átépítették egy római katolikus templommá. Ezen kívül még itt találjátok Gibraltár kormányzójának a rezidenciáját is. Ez a létesítmény eredetileg egy 1531-ben épült ferences kolostor volt. Ha már itt jártok, akkor vessetek erre az épületre is pillantást.
Gibraltar strandjai
Mivel Gibraltár közvetlenül az Atlanti-óceán és a Földközi-tenger találkozásánál fekszik, ezért jogosan merül fel az emberekben a kérdés, hogy lehet-e itt strandolni. A válasz pedig egy határozott igen! Mindenképp szánjatok arra időt, hogy kipróbáljátok legalább egy strandját Gibraltárnak. Évente több mint 300 napot süt itt a nap, úgyhogy igen nagy kockázatot ezzel nem vállaltok. A legjobb helyi strandok a következők:
- Catalan Bay – Gibraltár egyik legjobb strandja. A homokos partján színes házikók találhatók. Tökéletes helyszín a napozáshoz és ahhoz, hogy elkészítsétek a legszebb Instagram fotóitokat.
- Playa de Levante – Gibraltár leghosszabb strandja. Innen nyílik a legszebb kilátás is Gibraltár sziklájára. A repülőgépek közvetlenül ez fölött a strand fölött haladnak el, pazar látványt nyújtanak.
- Western Beach – Az egyike a kisebb és csendesebb helyi strandoknak. Közel található a belvároshoz, ugyanakkor többnyire csak a helyiek látogatják. A strand gyalogos sétára található a felvonótól.
- Playa de Santa Bárbara – Homokos tengerpart közvetlenül az ország repülőtere mellett. A parton egy fából készült sétány is található. Tökéletes hely egy esti romantikus sétához.
- Camp Bay – Egy sziklás strand, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílik a Parson’s Lodge Battery brit erődre. Ezen a parton találtok egy mesterséges vízesést is. Kiváló hely búvárkodáshoz és sznorkelezéshez.
- Little Bay Beach – Közvetlenül a Camp Bay mellett található, ezért érdemes mind két strandot megnézni. Főként családosok körében népszerű, mivel lassan mélyül a víz és csendes a tenger.
- Sandy Bay – A természet tönkre tette Gibraltárnak ezt a strandját, ám a városállam újra építette. 50 000 tonna homokot importáltak a Szaharából és ez lett Gibraltár leglátványosabb partja, a kötelező látnivalók közé sem véletlenül került fel. Ezen a parton nem kell félni sem a nagy hullámoktól sem az erős áramlástól.
A Sziklába vésett katonai alagutak
A gibraltári katonai alagutak a Földközi-tenger talán legfontosabb katonai létesítménye. Ez az objektum egy valóságos mérnöki csoda. Az alagutak földalatti hálózatát a britek csupán hat hét alatt építették ki. Az alagutakat csakis kézzel ásták. A legfontosabb szerepe az alagutaknak a francia és a spanyol hadseregek ellen jutott. Ezek a csapatok megpróbálták visszafoglalni Gibraltárt a britektől. A legvéresebb csata 1779 és 1783 között zajlott. Az alagutakba ágyúkat helyeztek el a britek és ezzel védték Gibraltárt. Egy ponton már annyi ágyú volt az alagutakban, hogy a puskaportól a katonák nem bírtak lélegezni. Ekkor a harcosok úgy döntöttek, hogy vésnek még egy nyílást Gibraltár sziklájába, hogy onnan jöjjön be a friss levegő. Természetesen, amikor a feljebbvalók meglátták az új nyílást oda is egy ágyút tetettek. A háborút végül a britek többek között a hely stratégiai előnyének hála nyerték meg. A második világháború alatt tovább bővítették még az amúgy is hosszú alagútrendszert a britek. Ma már 51 kilométer hosszan futnak alagutak a föld alatt. Főként NATO fegyvereket tárolnak itt. Az alagutakhoz a belépéshez meg kell vásárolnotok a természetvédelmi területre szóló belépőjegyet.
Alameda: Gibraltár botanikus kertje
A főutca végén, a Southport Gates közelében található Alameda park Gibraltár egyik legszebb nevezetessége. A park dús szubtrópusi növényzettel rendelkezik és a zöldövezet valóban üdítően hat ebben a sűrűn lakott országban. Ezt a botanikus kertet 1816-ban hozták létre. Az eredeti célja alapján arra szolgált, hogy a Gibraltárban állomásozó katonák itt megpihenhessenek. Az Alameda park része egy állatmenhely is. Olyan állatokat találtok itt, amelyeket a rendőrök mentettek meg és a vadonba már nem lehetne őket visszaengedni. Akik szeretik a színházi előadásokat, azoknak érdemes felkeresniük az Alameda szabadtéri színházat is. Néha egész jó színdarabokat láthat itt az ember az elmondások alapján. Az ottjártunkkor sajnos nem volt egy előadás sem. Az Alameda parkba a belépés ingyenes.
A következő térképen megtekinthetitek a legfontosabb látnivalók elhelyezkedését Gibraltár területén:
Egyéb fizetős programok és látnivalók Gibraltár területén
- Hajókirándulás: egy órás delfinles Gibraltár partjai mellett a legszebb helyi látnivalók körül – €29,71
- Nézd meg Gibraltár sziklájának a csúcsát elektromos biciklin túravezetővel – €93,89
- Nézd meg Gibraltár egyetlen szeszfőzdéjét és kóstold meg a helyi gineket (6 fajtát) – €23,77
- Idegenvezetős buszos túra az Európa Ponthoz és Gibraltár sziklájára belépővel a barlangba – €46,35
- Fél napos privát jachtbérlés Gibraltárból maximálisan 6 fő számára – €1039,92
Összegezve
Az emberek döntő része Spanyolországból érkezik Gibraltárba. Ennek tükrében sokan meglepődnek az árakon. Gibraltár nagyjából 20-25 százalékkal drágább, mint a nagyobb dél-spanyolországi városok. Az árak sokkal közelebb vannak Londonhoz, mint például Valenciához. Pár konkrét példa, hogy mi mennyibe került Gibraltárban 2024-ben: egy korsó sör 3,50 ,- GBP, ebéd egy olcsóbb étteremben 15,- GBP, egy kávé 2,50,- GBP, egy McDonald’s menü 8,- GBP. Nem azt mondom, hogy ez a legdrágább hely életemben, de ha az otthoni árakból indulok ki (amelyek az infláció következtében így is már az egekben vannak), akkor Gibraltár határozottan drágább.
A legfontosabb látnivalók Gibraltár területén a következők: Európa Pont, Gibraltár majmai, A természetvédelmi terület, a felvonó, O’Hara’s kilátó, a Mediterrán lépcsők, Delfinles, Szent Mihály-barlang (St. Michael’s Cave), a Gibraltar üvegpadlójú kilátója és a Windsor függőhíd, a mór várrom, a fő utca és a Casemates tér, Gibraltar strandjai, a Sziklába vésett katonai alagutak, Alameda: Gibraltár botanikus kertje. Ezen kívül még több kisebb-nagyobb látnivalót is találtok az országban – de a fenti felsorolás alapján könnyedén készíthettek magatoknak egy remek úti tervet.
Az éjszakai életről nem igazán tudok mit írni, ugyanis még azelőtt elhagytuk a települést, hogy teljesen besötétedett volna. Ennek ellenére azért kifaggattam a helyi lakosokat arról, hogy melyik éjszakai szórakozóhelyeket ajánlják. A következő helyeket emelték ki többen is: Paradise Tiki Bar (Funky zene, coctailbár a Dania beachen), The Gin & Wine Club (Jazz zene, bor és ginbár), The Hendrix (sportkocsma gyakori élőzenével), Dusk Nightclub (A legmenőbb nightclub DJ settekkel), The Ship (az egyik legolcsóbb helyi sportkocsma), The Veranda Bar (Gibraltár legtrendibb bárja). Azért könnyen lehet miből válogatni. Azzal viszont számoljatok, hogy Spanyolország többi városában egy kicsivel olcsóbban kihoztok egy görbe éjszakát.
Az meg van ugye, hogy az emberek hogy utálják az angol ételeket? Akkor képzeld el ugyanezt, csak megfűszerezve az andalúziai ízekkel. A kettő együtt elég furcsa egyveleget alkot. A brit ecetes csipszet itt is megtaláljátok, de szerencsére azért akad pár ehető étel is. A legnépszerűbb gibraltári ételek a következők: Panissa (megsózott krémes keveréke a csicseriborsónak és a sertéshúsnak), Calentita (csicseriborsó-alapú lapos kenyér), Rosto (lassú tűzön főzött, fokhagymával, vörösborral és paprikával átitatott marhapörkölt), Torta de Acelgas (sós pite svájci mangoldból hagymából és fokhagymából), Pescado Frito (Sült hal helyi ízesítéssel), Churros (sült tészta csokoládéöntettel), Queso Fresco (túróra emlékeztető helyi sajt), Gambas al Ajillo (fokhagymával ízesített garnélarák), Tortilla de Camarones (vékonyan megsütött omlett garnélarákokból és lisztből). Összegezve a spanyol ízek továbbra is jók, a brit ízvilágot meg inkább hagyhatnák a fenébe. Ami nem romlott el, azt ne akard megjavítani!
Gibraltár egy nagyon különleges hely. Ettől függetlenül viszont csak ezért nem éri meg átrepülnötök az egész európai kontinensen keresztül. Egyszer jó volt látni. Izgalmas volt átélni hogyan néznek ki a helyi emberek mindennapjai. Viszont akkora nagy durranásnak nem éreztem, mint amilyen elvárásokkal érkeztem ide. Kicsit lehet, hogy én helyeztem túl magasra azt a virtuális lécet. Igaz, ez teljesen szuverén – de nekem a látnivalók például Malagában és Sevillában sokkal jobban tetszettek, mint Gibraltár parányi országában. Röviden összefoglalva tehát: Ha Dél-Spanyolországban jártok és el tudtok jutni Gibraltárba, akkor semmiképp se hagyjátok ki, de egy teljes utazást ne szervezzetek csak ezért a helyért.