Alapjáraton ki gondolná, hogy a tengerparttal nem rendelkező Sevilla izgalmasabb lehet, mint Malaga, vagy Marbella? Pedig bizony, hogy az! Nem kell ide tenger, de még csak egy tó sem. Sevilla óriási meglepetés volt számunkra. Utazás előtt már több embertől is ódákat hallottam arról, hogy mennyire menő egy hely ez az andalúziai város. Viszont álmomban sem gondoltam volna, hogy ez tetszik majd a legjobban az egész körutazásunk során. Amint megérkeztünk Sevillába onnantól kezdve csak ámultam és bámultam. Kicsit úgy is érzem, mintha Sevilla elrabolta volna a szívemet és már soha nem kapnám vissza. Szerencsére azért nem ennyire drámai a helyzet. Spanyolország nincs olyan messze. Bármikor repülőgépre ülhetünk és újra felkereshetjük a várost. Amit minden bizonnyal hamarosan újra meg is teszünk. Addig is olvassátok hasonló élvezettel a beszámolónkat a tapas szülővárosáról, a flamenco származási helyéről és legfőképp Andalúzia varázslatos gyöngyszeméről. Nézzük milyen látnivalók várnak rátok Sevilla városában. A posztból kiderül, hogy miért lett ez a mi új kedvenc spanyol városunk.
Tartalom
Érdekességek Sevilláról
- Sevilla Spanyolország negyedik legnagyobb városa. Méretben csupán Madrid, Barcelona és Valencia előzi meg. Gazdag kulturális öröksége miatt viszont sok embernél könnyedén az első helyre kerül a képzeletbeli népszerűségi listákon.
- A legenda alapján Sevillát maga Héraklész alapította. A régészeti feljegyzések viszont egészen másra utalnak. Sevillát a korai bronzkorban alapították. Az ibériai város kezdetben az ókori Rómához tartozott, majd a vizigótok és később a muszlimok vették át az uralmat a település felett. Végül pedig 1248-ban III. Ferdinánd szabadította fel a várost a keresztény hadjárataival.
- Sevillában található a világ legnagyobb katedrálisa. Méretével még a vatikáni Szent Péter Bazilikát is megelőzi. Az építése sem volt egyszerű, több mint 100 évig elhúzódott.
- Bár igaz, hogy a Dominikai Köztársaság és Spanyolország is azt állítja, hogy ők őrzik Kolumbusz Kristóf földi maradványait, a DNS vizsgálat bebizonyította, hogy az utóbbinak van igaza. A Sevillai katedrálisban található holttest legalább egy része bizonyíthatóan Amerika felfedezőjéhez tartozott.
- Sevillában található a világ legnagyobb fából készült építménye is. A Metropol Parasol a legtöbb embert óriásira nőtt gombákra emlékezteti. Ezért is nevezik a helyiek Las Setas-nak(Gombáknak).
- Sevillára még Los Angeles is felfigyelt és számos hollywoodi blockbustert itt forgattak. Többek között a következő filmeket és sorozatokat : A Trónok harca, Az Arábiai Lawrence, A Csillagok háborúja: A Klónok Támadása, Kéjjel Nappal.
- A 14. században épült sevilla-i Alcazar a legrégebbi palota Európában, amelyet egészen a mai napig még mindig hivatalos célokra használnak. A felső emeletet továbbra is a spanyol királyi család számára tartsák fenn. A királyi család sarjai itt szállnak meg minden egyes alakalommal, amikor a városba látogatnak.
- Sevillának van egy elhíresült mottója is, ami csupán annyi, hogy: NO8DO. Ezt a szöveget a városban több helyen is megtaláljátok. A jelentése csupán annyi, hogy „Nem hagyott cserben”. Bár az eredete nem teljesen tisztázott, a legtöbb régész X. Alfonz kasztíliai királyhoz köti a származását. X. Alfonz így köszönte meg a helyi pór népnek, hogy kiálltak mellette.
- A korai 1500-as években I. Izabella kasztíliai királynő kereskedési monopóliummal hatalmazta fel Sevillát. Ha bárki kereskedni szeretett volna Amerikával, vagy pedig Indiával, akkor 20% adót kellett fizetnie a spanyol városnak. Ezt a monopóliumot 200 éven át fenn is tartotta magának Sevilla.
- És ha már az Indiai kereskedelemről beszélünk, akkor muszáj megemlítenem a kereskedésből fennmaradt archívumot. Olyan sok dokumentum maradt meg ebből az időből, hogy ha kiterítenénk az összeset, akkor egy 9 kilométer hosszú iratot kapnánk. Becslések szerint legalább 100 emberélet kellene ahhoz, hogy valaki végigolvassa az összeset!
- Sevillában található a világon a legtöbb narancsfa. Összesen 25000 narancsfa szegélyzi a város utcáit. Ennek köszönhetően Sevilla kiérdemelte az interneten a „C vitaminban leggazdagabb város” jelzőt. Fogyasztásra sajnos alkalmatlanok ezek a narancsok, ám a sevillaiak illóolajokat és parfümöket készítenek belőlük.
- Akiket érdekelnek a festőművészek, azoknak bizonyára izgalmas lesz a tény, hogy mennyi híres spanyol alkotó született Sevillában. A legismertebbek a következők: Bartolome Esteban Murillo, Alonso Cano, Francisco de Zurbarán és Diego Velázquez.
- Ha nem létezne Sevilla, akkor a világ nem ismerte volna meg Don Quijote kalandjait. A szélmalmokkal harcoló lovag történetét 1588-ban, egy sevillai börtönben vetette papírra Miguel de Cervantes.
- A spanyol sörkorcsolyát, a tapast is Sevillában találták fel. Bár sok ibériai város vitatkozna ezzel a ténnyel, de a sevillai lakosok bizton állítják igazukat. A történet alapján a sevillaiak megelégelték, hogy a legyek állandóan a húsokon mászkálnak, ezért kenyérrel borították le az élelmiszert. Innen pedig a többi már történelem. Egyébként a tapas szó is ehhez a történethez kötődik. Spanyolul a szó jelentése „letakarni”.
- Sevillának Európa egyik legforróbb városa. A település egy rendkívül száraz sivatagban található. Itt mérték Európa egyik legforróbb nyarát is 1946-ban. Ekkor a hőmérő mutatója egészen 47 Celsius fokra mászott fel. Ha tehetitek, akkor ne a nyári hónapokban utazzatok Sevillába!
- A világhírű Carmen című opera is Sevillában játszódik. A műben több látnivaló is szerepet kap Sevilla városából. A legfontosabb helyszínek a következők: Maestranza bikaviadal-aréna, a Plaza del Altozano a Triana negyedben, valamint az Antigua Fabrica de Tabacos, ahol Carmen szivargyárosként dolgozott a történetben.
Saját véleményem és élményeim Sevillából
Az utolsó napjainkat töltöttük Marbellában, amikor úgy döntöttem, hogy ideje lefoglalni a vonatot Sevillába. A terv az volt, hogy visszamegyünk Malagába, leadjuk a bérelt kocsit a kölcsönzőben és vonatra pattanunk. Egy valamivel viszont nem számoltam… A vonatjegyek száma nagyon limitált a Malaga-Sevilla vasútvonalon. Ráadásul ezek a jegyek rendkívül gyorsan elfogynak. Murphy törvénye alapján természetesen a mi vonatunkon sem maradt szabad hely. Egyedül egy hajnali vonattal tudtunk már eljutni az úti célunkra. Morogtam magamban egy sort, majd beletörődtem. Sajnálom kislányom, az apád hülyesége miatt most hajnali 3-kor kelsz majd. Szerencsére Lara baba jól viselte az utat, mi pedig a lustaságom következtében rendkívül korán Sevillába értünk. Nyertünk egy teljes napot a városban, ami végülis egyáltalán nem sült el rosszul.
Ahogy begördült a vonatunk Sevillába rögtön éreztem, hogy ez egy kicsit más lesz, mint az eddigi andalúziai városok. Trianában szálltunk meg, mivel úgy éreztem, hogy számomra az sokkal autentikusabb élményt nyújt majd a városból, mint az óváros hoteljei. Szerencsére a szobánk szabad volt, így rögtön le is rakodhattunk a pakkjainkkal. Erről a negyedről azt kell tudni, hogy a részegen nehezen kimondható Guadalqulvir folyó nyugati partján terül el. Az éjszakai élet egyik közkedvelt úti célja. Aki spanyol señoritákkal szeretne ismerkedni, az a lehető legjobb helyre érkezett. Az esti szórakozás meglepően későn indult be itt, ám aztán rendkívül gyorsan felpörgött. A kocsmákban literszámra csapolták a pultosok a sört és a fiatal spanyol csajok sem voltak szégyellősek, amikor sangriát kellett rendelni. Aki egy hatalmasat szeretne bulizni, annak kifejezetten jó döntés Sevilla.
Trianában, ami mondjuk nem tetszett az az, hogy az utcákon temérdek mennyiségű szemét volt. Malagában és Marbellában szemmel láthatóan a belvárosban sokkal jobban odafigyelnek a tisztaságra. Nem azt mondom, hogy olyan koszos a város, mint Bangkok külvárosai – de azért Közép-Európában ettől nagyobb tisztasághoz vagyunk szokva. A belvárosban azért itt is egy fokkal jobb a helyzet, ám nyugodt szívvel azt sem tudnám tisztának nevezni.
Pár óra pihenés után a nyakunkba is vettük a várost. Ami rögtön feltűnt, hogy nagyon gyerekbarátok az emberek. És ahogy elsőre féltem a nagyvárosi közlekedéstől egy kisbabával, úgy rögtön tudatosítottam, hogy nem lesz ezzel semmi gond sem. Szóval üzenem a családoknak, akik félnek kisbabával nekivágni Spanyolország nagy városainak, hogy nincs mitől tartaniuk. Ahogy beértünk a katedrálishoz gyakorlatilag egy spanyol úti film elevenedett meg előttem. Az egyik sarkon operát énekelt egy pár, a másikon pedig egy helyi hölgy flamencot táncolt a kopogó cipőiben. Körülöttünk lovaskocsik sorakoztak, a kocsisok pedig turistákra vadásztak. Hirtelen megjelent egy csengető villamos is. Szépen sorban feltűntek a helyi látnivalók is és rögtön megértettem, hogy miért magasztalják az emberek ennyire Sevilla városát. Komolyan úgy éreztem magam, mint aki egy másik világba lépett volna át. Minden egyes látványosság pedig csak még elbűvölőbbé tette Sevillát számomra.
A kicsi Lara lányunk is izgatottan gyönyörködött a számára eddig sosem látott újdonságokban. Legjobban két dolog tetszett neki. Az első a flamencot táncoló néni volt, akinek a táncát a mai napig utánozza a drága kislányom. A második pedig az volt ahogy egy ló elvégezte a dolgát az utcán és a kocsis hogyan söpörte össze utána a lócitromot. Szerény véleményem szerint, ettől vannak azért izgalmasabb látnivalók is Sevilla óvárosában, de a gyermeki ártatlanság imádnivaló. A kicsi egyébként remekül bírta a városnézést és a tapasbárokban is mindent megkóstolt. Az apja génjeit örökölte – remek utazó lesz belőle, ha egy kicsit megnő.
Miután kidőlt a kis családom, eljött az én időm, hogy felfedezzem a várost. A csajok elaludtak én pedig nekivágtam Sevilla felfedezésének napnyugta után. Mivel falun születtem ezért nem igazán vagyok hozzászokva a nagyvárosi nyüzsgéshez. Sevillai éjszakai élet pedig nem csak hogy nyüzsgött, hanem egyenesen lüktetett. Séta közben jobbnál-jobb bárok mellett haladtam el és végig csak arra gondoltam, hogy „Na itt kellene innom egy sört”. Persze ha mindenhova betértem volna, ami tetszett akkor egy gyomormosással ébredek a sevillai kórház intenzív osztályán. Út közben észrevettem egy clubot, ahol egy csomó kiöltözött öltönyös ember bulizott. A biztonsági őr rám nézett, és közölte, hogy zártkörű rendezvény. Legbelül mosolyogtam magamban, mivel nem is akartam bemenni, csak épp az ajtó mellett sétáltam el. Igazából a munkámnak köszönhetően rengeteg ilyen puccos rendezvényen vettem már részt és már egyáltalán nem hoznak lázba sem a drága éttermek, sem a kiöltözős partik. Cserébe viszont vettem egy korsó sört és leültem a folyópartra. Ha tehetitek, akkor mindenképp tegyétek ti is ezt – a folyó vizében visszatükröződő Sevilla fényjátéka észveszejtő élményt nyújt. Számomra ez sokkal többet ért bármilyen sznob bulinál.
A következő pár napban bejártuk a legnépszerűbb látnivalók többségét Sevilla belvárosában. A katedrális valóban monumentális volt. A palota sem okozott csalódást. De számomra Sevilla legszebb látványossága határozottan a Plaza de España volt. Már a teret körülölelő parktól is leesett az állkapcsom. De ahogy odaértünk Sevilla legnagyobb látnivalójához szó szerint eldurrant az agyam a gyönyörtől. Ha csak rövid ideig lesztek Sevillában, és nem tudtok mindent megnézni, akkor ezt semmiképp se hagyjátok ki!
Még azt fontosnak tartom megemlíteni, hogy Sevilla milyen nagy város is valójában. Senki se becsülje le a méretét. Én is azt hittem érkezés előtt, hogy pár nap alatt bőven mindent megnézek a városban. Nem tévedtem ilyen nagyot azóta, hogy azt mondtam „Én simán megtudok inni egy egész üveg Jagermeistert egyedül Las Vegas-ban és még nyerek is a kaszinóban.” Maradjunk annyiban, hogy másnap, amikor megnéztem az egyenlegemet a számlámon rögtön rákerestem arra, hogy mennyiért lehet eladni a jobb vesémet. Sevillára visszatérve a városra legalább 4-5 napot szánjatok. Tényleg sok minden van itt. És ráadásul a látnivalók többsége nem csak Sevilla szinten érdekesek, de még világszinten is lenyűgözőnek számítanak.
Utazás Sevilla városába
Sevillába olcsón eljutni egyáltalán nem egyszerű feladat. Sajnálatos módon, amilyen népszerű a város, olyan kevés járat repül ide. A legolcsóbb opció Budapestről és Bécsből is a Ryanair járatai. Valami furcsa oknál fogva az ír légitársaság elég kevés járatot pakolt be erre az útvonalra. Igaz, így kellően magasan tudják tartani az áraikat. Bécsből az Austrian Airlines is repül Sevillába. Ez természetesen a Ryanair árának legalább a kétszeresébe kerül, de jellemzően inkább az ár három-négyszereséről beszélünk.
Ami az árat illeti, Bécsből főszezonon kívül a Ryanairnél el lehet csípni a retúr repülőjegyeket már €50 környékén. Budapestről a kiindulóár egy kicsivel magasabb, jellemzően €70-€80-nál kezdődik. Főszezonban pedig a határ a csillagos ég. Én személy szerint senkinek sem ajánlom, hogy a nyári hónapokban Sevillába utazzon. A 40 Celsius fok árnyékban még a tengerben lubickoláshoz is túl forró számomra – nem pedig városnézésre. Gondoljatok csak bele, hogy mekkora kedved lenne a tűző napon Sevilla sikátoraiban bóklászni és kötelező látnivalók sokaságára vadászni. Nekem semennyi. Úgyhogy kifejezetten örülök neki, hogy a tavaszi hónapokban jártunk itt.
Egy másik megközelítési módja Sevillának a vonatozás. Mi is így jutottunk el ide. Sevillat a legtöbb spanyol nagyvárossal össze is köti a spanyol vasúti hálózat. Mi eredetileg Malagába repültünk, majd onnan vonattal jöttünk át Sevillába és végül innen is repültünk haza. Ennek köszönhetően több spanyol várost is megtudtunk nézni egy utazás során. Az egyirányú Malaga-Sevilla vonatjegy ára €25 volt. Sevilla viszont kicsivel drágábbért könnyedén összeköthető akár Madriddal, vagy pedig Valenciával is. A vonatunk tiszta volt, pontosan érkezett. Nem igazán tudok semmi kivetnivalót sem mondani erre a közlekedési formára. Aki hasonló útvonalon gondolkodik, az itt vásárolhatja meg a vonatjegyeket. Semmiképp se hagyjátok az utolsó pillanatra, ugyanis hirtelen és gyorsan elfogyhatnak a jegyek.
Tömegközlekedés vagy autóbérlés Sevillában
Metró
Sevilla tényleg hatalmas területen terül el, valamelyik látnivalók is elég messze vannak egymástól. Ráadásul a tömegközlekedés is hagy némi kivetnivalót szerény véleményem szerint. A metró legfeljebb arra jó, hogy egyes külvárosi részeiről a városnak bejuss a belvárosba. Sajnos nem sok helyen van megállója a sevillai metrónak. Olyan metróhálózatról, mint amivel London és New York városai rendelkeznek Sevilla lakosai csak álmodozhatnak. A metró a következő órákban üzemel:
- Hétfőtől-csütörtökig: 6:30 – 23:00
- Pénteken: 6:30 – 02:00
- Szombaton: 7:30 – 02:00
- Vasárnap és az állami ünnepeken: 7:30 – 23:00
A két legfontosabb állomás a turisták számára Puerta de Jerez(a belváros) és Nervión(a helyi focistadion). A metró irányjegy ára 2024-ben €1,35 volt. Az egész napos jegy ára €4,50. A havijegy ára pedig €35,30. Aki megtudja magának engedni, hogy egy hónapot maradjon Sevillában, azt irdatlanul irigylem. Természetesen csak a szó legjobb értelmében.
Buszok és villamos
A buszok jelentik Sevilla tömegközlekedésének a legfontosabb részét. Összesen 44 útvonalon közlekednek városi buszok. Ezek közül a járatok közül fontos megemlíteni a 21-es és 32-es buszokat. Ezzel a két busszal juthattok el a Santa Justa vasútállomástól Sevilla belvárosába. Miután pedig bejutottatok Sevilla központjába, akkor a C5-ös járattal közlekedhettek a látnivalók között. Ha valaki tömegközlekedéssel szeretne kijutni Sevilla repülőterére, akkor az EA buszt keresse. Érdemes megemlíteni még a belvárosban közlekedő The Metro-Centro villamosjáratot is. Ez a villamospálya nem olyan rég készült csak el és csupán öt megállója van. Cserébe remek alternatíva a kilométer hosszú gyaloglások után az égő talpakkal szemben.
Taxi
A taxi egyáltalán nem drága Sevillában. A belvárosból a repülőtérre €25-t fizettünk az Uberünkért. Egy átlagos utazás ára pedig 7-9,- euró között mozgott. Az Uber egyébként remekül működik, mindig talált autót és legfeljebb 15 percet kellett rá várnunk. 2024-ben a beszállásnál €1,50-ről indult a taxióra és nagyjából 1 eurót számolt fel kilométerenként. Hétvégente és az állami ünnepeken számoljatok azért egy kicsivel magasabb felárral.
Autóbérlés
Az autóbérlés egy elég nehéz kérdés Sevillában. A forgalom nagy, az utcák szűkek, hatalmas a tömeg is. Ráadásul a látnivalók többsége Sevilla belvárosában található, szóval gyalogosan is tökéletesen megközelíthetőek. Amíg Spanyolország déli partvidékét autóbérlés nélkül csak rendkívül nehezen tudtuk volna bejárni, addig Sevillában ennek pontosan az ellenkezője az igaz. Felejtsétek el az autóbérlést, sokkal egyszerűbb dolgotok lesz bérelt kocsi nélkül. Nem kell méreg drága parkolódíjakat fizetnetek. Nem kell lépten-nyomon a járókelőket kerülgetnetek. És legfőképp nyugodtan ihatjátok a sangriátokat.
Egyetlen egy esetben tudom csak elképzelni, hogy hasznos lehet autót kölcsönözni. Ha ti is több spanyolt várost szeretnétek felkeresni egy utazás során. Ilyenkor azt tanácsolom, hogy csak akkor vegyétek fel a kocsit, ha már befejeztétek a sevillai városnézést. Az utolsó nap beültök a bérelt kocsiba és elindultok a Costa del Sol felé, vagy pedig északra. Így megoldódik az összes probléma, amit egy bérelt autó jelentene Sevillában. A legolcsóbb bérelhető autókat ezen a linken találjátok. A Goldcar és a Firefly cégeket, ha egy mód van rá kerüljétek el, a többi autókölcsönzővel nem szabadna gondnak lennie.
Szállások Sevilla városában a látnivalók közelében
Szerencsére Sevillában sokkal könnyebben lehet olcsó szállást találni, mint például Barcelonában, vagy pedig Marbellában. Viszont kulcsfontosságú a döntés, hogy a város melyik részén szálltok majd meg. A következő térképen kijelöltem turisták szempontjából a két legfontosabb negyedét Sevillának:
Casco Antiguo és Macarena: A kékkel jelölt terület Sevilla belvárosa, a látnivalók többsége is itt található. Ha valaki itt foglal szállást, akkor a legnagyobb előnye ennek a résznek az, hogy könnyedén bejárható gyalogszerrel is. A legnagyobb hátránya viszont az, hogy a szállásárak is sokkal magasabbak, mint a belvárostól távolabb eső részeken. Amit még mindenképp meg szeretnék említeni az az, hogy ez a negyed sokkal tisztább, mint a környező Nervión, vagy pedig Triana. Kevesebb a szemét az utcán, jobban odafigyelnek ilyenre a turisták miatt.
Triana: Mi is ebben a negyedben szálltunk meg és azt kell, hogy mondjam egyáltalán nem bántam meg. Sokkal jobban átéreztem Trianában a sevillai életérzést, mint a kicsit már mesterségesnek tűnő belvárosban. Igaz napközben főleg Centro-ban mászkáltunk. Amikor viszont leszállt az éj leple, akkor Triana sokkal hangulatosabb helynek bizonyult. Az árak összehasonlíthatatlanul olcsóbbak és a metró is remek közlekedési lehetőségnek bizonyult a két városrész között. Ja igen, a metró. Ha Trianában szálltok meg, akkor érdemes Plaza de Cuba vagy pedig a Parque de los Principes metrómegállók közelében szállást keresni. Később még megköszönitek ezt a jó tanácsot.
Ajánlott szállások Sevillában
A legolcsóbb budget szálloda: Micampus Estanislao del Campo, Students Residence
Ez az egyetemi kollégiumi szállás kissé távolabb található Sevilla belvárosától, de semmi olyan, amit ne lehetne pár perc buszozással letudni. Cserébe egy remek értékelésű privát szobát kaptok, saját fürdőszobával és WC-vel. Az utcán könnyedén le lehet parkolni, egy napra csupán €10-ba kerül ez a szolgáltatás. Nagy valószínűséggel ez a legjobb ár-érték arányt nyújtó szállás Sevillában.
Az arany középút: Hotel América Sevilla
Egy tiszta négy csillagos hotelre vágysz közvetlenül a belvárosban reggelivel az árban? Nem zavar, ha egy kicsit többet kell fizetned a megszokott kényelmedért? A Hotel América Sevilla egy nagyon hangulatos kis szálloda, amely az összes fent említett feltételnek megfelel. Ahogy a világ más tájékán, úgy Sevillában is meg kell fizetni a minőséget. Egyben viszont biztos vagyok, hogy ez a hotel senkinek sem okoz majd csalódást.
A legjobb luxus szálloda: Hotel Colón Gran Meliá
A városban összesen 8 öt csillagos hotel található. Az összes luxus szálloda közül pedig a Hotel Colón Gran Meliá még kiemelkedik. A legfontosabb helyi látnivalók pedig csupán pár sarokra találhatók Sevilla legjobb hoteljétől. A tetőtéren található végtelen medence már önmagában elég indok lenne arra, hogy az anyagiakban nem szűkölködő utazók ezt a szállást válasszák. A jaccuzzi és a napágyak a tetőn pedig már csak a hab a tortán. Kiváló minőségi szállás, cseppet sem olcsón. De ha leakarod nyűgözni az anyósodat, hogy pár napig ne idegesítsen – akkor bátran foglald le neki ezt a hotelt. Ennyit megér a nyugalmad, nem?
Amennyiben a fenti szállások közül egyik sem felel meg az ízlésednek, akkor érdemes körülnézned a Booking.com további ajánlatai között is:
Booking.comLátnivalók Sevilla városában
Sevillai katedrális
A Sevillai Katedrális felejthetetlen látványt nyújt minden utazó számára. Ez a világ legnagyobb gótikus katedrálisa. Felkerült még az UNESCO világörökségei közé is. Mint oly sok katedrális Andalúziában, ez is egy mecset helyére épült. 1402-ben kezdték el építeni és 1506-ban fejezték be. A mecset harangtornya viszont megmaradt az átépített székesegyházban is, és ma már ez Sevilla jelképe. A templom hihetetlen méretekkel rendelkezik: 117 méter hosszú, 76 méter az átmérője és 40 méter magas. Ezekkel a méretekkel ez a székesegyház rendelkezik Spanyolország legnagyobb gótikus belső terével.
A katedrálisban érdemes megnézni a következő látnivalókat:
- Jézus Krisztus és Szűz Mária életéről a 45 festményt,
- Kolumbusz Kristóf emlékművét,
- A „Capilla Mayor” nevezetű fából faragott oltárt,
- A „Capilla Real” kápolna sírjait,
- A „Sacristía Mayor” teremben található feszületet
- A „Patio de los Naranjos” narancsfa udvarát,
- A „Biblioteca Colombina” könyvtárat, amelyet Kolumbusz fia hozott létre,
Real Alcázar királyi palotája
Ez a lenyűgöző palota a 10. században épült a Cordobai Kalifátus erődítményeként. Többek között a legendás mór uralkodó, al-Mu’tamid székhelyeként működött. Egészen a XIV. századig számos mór uralkodó választotta ezt a palotát otthonának. Ekkor ugyanis a keresztények visszafoglalták a várost. A Real Alcazár-t pedig átépítették gótikus stílusban arab elemekkel. Ekkor kerültek fel a színes azulejo csempék a padlóra és a mennyezetre is. Az egész palota talán legszebb része a Patio de las Doncellas (Szűz lányok udvara).Összesen 52 márványoszlopból áll. Az oszlopok felett pedig arab mintákkal díszített boltívek találhatók.
A palota legszebb részei a következők:
- Puerta Principal – a díszes bejárat
- Salón de Embajadores – a nagykövetek fogadóterme
- Sala de Audiencias – a tárgyalóterem, amelynek fából faragott mennyezete van
- Los Jardines del Alcázar – a palota egzotikus növényekből álló parkja
A Real Alcazárban több Hollywoodi produkciót is forgattak. Többek között a Trónok Harcát, A Star Wars 2. részét és az Arábiai Lawrence néhány jelentét.
María Luisa park
A María Luisa park Sevilla legnagyobb zöldterülete. Összesen 34 hektáron terül el. Aki metróval szeretné felkeresni ezt a parkot, annak a Prado de San Sebastian megállónál kell leszállnia. Közvetlenül a folyó mellett találjátok, szóval nem lehet eltéveszteni. A legfontosabb szerepét 1929-ben töltötte be, amikor is ez a park volt az Iberoamerikai Kiállítás helyszíne. A parkban számtalan egzotikus növényt találtok, többek között égbe nyúló pálmafákat, zöldellő aloe vera bokrokat, ritka madagaszkári sárkány fákat és kínai hibiszkusz virágokat. A növényeken kívül még több mór építmény is egyben fenn maradt. Aki szereti Portugáliát és a portói Azulejo csempéket az hirtelen a hetedig mennyországban találja majd magát.
A mi személyes kedvencünk a kacsaúsztató tó volt. Vigyetek magatokkal egy kevés madáreledelt (ne kenyeret!) és etessétek meg a vadkacsákat meg a hattyúkat. Csodálatos délutáni program a romantikára vágyó pároknak és a kisgyermekes családoknak is. Aki pedig egy kis kultúrára vágyik, az keresse fel a park keleti felében található régészeti múzeumot. Nekünk ez sajnos kimaradt.
Plaza de España tere
A María Luisa park kétségkívül leglátványosabb látnivalója a Plaza de España. Ez az épület személyes véleményem szerint Spanyolország második legszebb épülete, közvetlenül a barcelonai Sagrada Familia után. A Plaza de España 50 000 négyzetméteren terül el. Az épület ívelt formáját egy csatorna követi. A csatorna kikötőjében bárki bérelhet csónakot és átevezhet a Sevillai Velence egyik sarkából a másikba. A víz fölött összesen négy mór díszítésű híd halad át. Mi nekünk kisbabával ehhez nem sok kedvünk volt a tűző napon, de bizonyára lesz közöttetek valaki, aki bevállalja.
A Plaza de Españán összesen 52 díszes pad található. Mindegyik egyedi kinézetet kapott. A padok csempékkel van kirakva és ezek egy-egy tartományát mutatják be Spanyolországnak. A Spanyol turisták szívesen fotózkodnak le a saját tartományuk padján, miközben büszkén ragyog az arcukon a nemzeti öntudat.
A nyári hónapokban sokszor tartanak itt koncerteket is. Ez idő alatt az épületet lezárják és nem lehet jegy nélkül belépni sem. A belépés ottjártunkkor ingyenes volt. Viszont 2024 márciusában megjelentek olyan hírek, hogy a tömegturizmus lassítása érdekében belépőjegyet vezetnek majd be. A Plaza de España a kötelező helyi látnivalók legelső helyén található – semmiképp se hagyjátok ki!
Barrio de Santa Cruz – Sevilla legelbűvölőbb negyede
A Sevillai Katedrális és a Real Alcazar között található Sevilla legnyüzsgőbb negyede. A középkorban ez volt a helyi zsidónegyed. A templomok is főként zsinagógák voltak. Szerencsére a mai napig nem fogott az idő vas foga az itt található történelmi épületeken. Az utcák olyan szűkek többnyire, hogy az autók nem férnek el. A macskaköves sikátorokban sétálva szó szerint megelevenedik a szemünk előtt a történelem. A legkülönlegesebb utcák a Barrio de Santa Cruz-ban a következők:
- Plaza de Doña Elvira – a narancsfák utcája
- Plaza de Santa Cruz – rózsabokrokkal szegélyzett utcák és egy XVII. századi kovácsolt kereszt
- Plaza de los Refinadores – Don Juan Tenorio, helyi írónak szentelt tér
- Centro de Interpretación Judería de Sevilla – a spanyol zsidóknak szentelt múzeum
- Hospital de los Venerables – spanyol festmények és szobrok tárlata
- Jardines de Murillo – pálmafákkal, szökőkutakkal és csempékkel díszített padokkal teli kert
Convento de San José
A San José del Carmen kolostor Sevilla egyik legszebb temploma. A templom több fajta építészeti stílusban épült. Ennek köszönhetően a sok helyi templomhoz képest teljesen egyedi látványt nyújt. Még annak is érdemes felkeresnie, aki úgy érzi, hogy látta már a világ összes templomát.
Museo del Baile Flamenco – Flamenco Múzeum
Tudtátok, hogy a flamenco is Sevillából származik? Az extravagáns öltözetben, hangosan kopogó fapapucsban hangosan kurjongatók táncot gondolom senkinek sem kell bemutatnom. A flamenco nem csak a táncról, de az éneklésről is szól. Sevillában egy egész múzeumot ennek a táncnak szenteltek. A Museo del Baile Flamenco-ban külön kiállítást kapott a tánc, az ének és a gitár is. Az épületben még egy flamencoiskola is működik. Sevilla legjobb flamencoelőadásait a következő helyeken nézhetitek meg:
- El Palacio Andaluz
- Tablao Flamenco Los Gallos
- La Casa del Flamenco
- La Carbonería
A posztban mi is linkelünk két különleges előadást jutányos áron.
Real Maestranza de Caballería de Sevilla – a helyi bikaaréna
Ez Spanyolország egyik legnagyobb bikaarénája. Összesen 12.500 férőhellyel rendelkezik. A legnagyobb különlegessége az ovális alakja. Spanyolországban ezen kívül egyetlen bikaaréna sem rendelkezik ovális küzdőtérrel. A tetőteret úgy alakították ki az építése során, hogy az árnyékot nyújtson a tűző nap elől. A nézőtéren van egy különleges páholy is, amelyet egyenesen a királyi család számára tartanak fenn. Amíg egy bikaviadalra várakoztok, addig megnézhetitek az arénához tartozó múzeumot is. Ebben a múzeumban a legnagyobb harcokat örökítették meg különböző művészek. Engem az ilyen állatkínzós előadások soha nem hoztak lázba, de biztosan akad közöttetek olyan is, akit érdekel.
Barrio de Triana – Sevilla bulinegyede
Sevilla leghangulatosabb negyede. Több ismerősöm is, aki itt járt, úgy jellemezte ezt a negyedet, mintha teljesen más városban találták volna magukat. Történelmileg Triana egy fazekasnegyedként működött és főként cigányok laktak itt. A helyi lakosok a Guadalquivir folyópartján található agyagból évszázadokon át kerámiaedényeket készítettek. Ennek tükrében cseppet sem meglepő, hogy a mai napig találhatók kerámiaüzletek Trianában. Ezeket főként a következő utcákban találjátok:
- Calle Callao,
- Calle Antillano Campos
- Calle Alfarería
Ha megvettétek már az összes helyi szuvenírt, akkor vegyétek az irányt a folyópartra. Az egész utca teli van csúcsszuper éttermekkel. Üljetek le, gyönyörködjetek a víz lassú sodrásában miközben megrendeltek 6-7 fajta különböző tapast. Ettől kevés hangulatosabb étkezést tudnék Sevillában elképzelni. Ha pedig még nem vagytok teljesen fáradtak, akkor maradjatok estére is Trianában – egy hatalmas buli vár rátok.
Palacio del Marqués de la Motilla
Csupán pár sarokra a Metropol Parasol gombaszerű létesítményétől egy másik történelmi jelentőségű épületet találtok. A Palacio del Marqués de la Motilla a XVII. században épült. Ez a gyönyörű, vörös téglából épült palota Sevilla egyik leginkább alul értékelt látnivalója. Már önmagában a bejárata is kellően impozáns. A pálmakertje és a fából faragott mennyezetű szobái olyan benyomást keltenek az utazókban, akárcsak egy arab országba teleportáltak volna a semmiből.
Archivo General de Indias
Mindig is érdekelt a spanyol kolonizáció? Szereted a történelmet? Már attól izgalomba jössz, hogy megsárgult papírokat böngészel egy levéltárban? Akkor az Indiai Archívum maga a paradicsom lesz számodra. Ezt az irodát III. Károly spanyol király létesítette az uralkodása alatt. Innen igazgatta Spanyolország tengerentúli területeit. Az épület azóta egy hatalmas történelmi látványossággá nőtte ki magát és még az UNESCO világörökség listájára is felkerült. Mi be nem mentünk, csak kintről megnéztük. Viszont biztos vagyok benne, hogy sok történelemrajongó olvasónak ez a hely a nedves álma. A belépés egyébként ingyenes.
Torre del Oro
Ha szó szerint le szeretnénk fordítani eme látványosságnak a nevét, akkor azt jelentené, hogy „Az aranyból készült torony”. A torony 1220-ban épült és egykoron arany csempék borították. A Torre del Oro a várost védő fal része volt. Ebből az őrtoronyból tüzeltek a katonák a Sevillát ostromló seregekre. Ma már múzeumként működik, itt található ugyanis a tengerészeti múzeum. A tárlat főként régi hajómodelleket, tengeri navigációs térképeket és más Spanyolország tengeri múltjával kapcsolatos kiállítási tárgyakat mutat be. Ha nem igazán érdekelnek a múzeumok még akkor is megéri felmenni a legfelső emeletre. A 36 méter magas torony teraszáról ugyanis szenzációs panoráma nyílik Sevillára. A felnőtt belépőjegy ára csupán €3 (2024).
Metropol Parasol
2011-ben adták át Sevilla egyik legfurcsább látnivalóját. Jürgen Mayer, a német építész egy nagyot álmodott és megépítette a „Las Setas” (magyarul gombák) nevű épületet. A nevét onnan kapta, hogy a kinézete hat nagy gombára emlékeztet. Bár kissé távolabb esik a belvárostól, ennek ellenére mindenképp megéri felkeresnetek ezt az épületet. Eme épületnek a tetejéről nyílik ugyanis Sevilla egyik legszebb kilátása. Az épület tetején egy sétány található, ahonnan 26 méter magasból 360 fokos kilátás nyílik Sevillára. Ezen kívül az épületben még találtok egy tapas éttermet is és egy izgalmas kincseket rejtő régiségkereskedést is. A felnőtt belépőjegy ára €15 (2024), itt tudjátok megvásárolni a hivatalos weboldalon.
Seville folyópartja
A városnézésben megfáradt utazók számára közkedvelt pihenőhely a Guadalquivir folyópartja. Az egyik reggel öt óra tájékán a kislányunk úgy döntött, hogy a szülei már kialudták magukat. Gyorsan megreggeliztünk és lesétáltunk megnézni ezt a látványosságot. Az időjárás meglepően csípős volt ilyen korán még. Viszont a látvány szó szerint lehengerlő volt! A helyi lakosok már kora hajnalban a parton edzettek. Volt aki kerékpározott, volt aki futott, volt aki SUP-on egyensúlyozott. Ilyenkor bánom kicsit, hogy nem vagyok egy igazi sportalkat. A parton több éttermet és bárt is találtok. A leglátványosabb része a Punte de San Telmo hídnál kezdődik, elhalad a Torre del Oro tornya előtt és a Puente del Cachorro hídnál végződik. Nekem személy szerint annyira tetszett ez a sétány, hogy még este is visszajöttem. Ilyenkor a folyópartja teljesen más hangulatot áraszt. A sevillai tinik itt iszogatnak, a párok pedig a holdfényben andalognak. A hely teljesen biztonságos még este is, érdemes ilyenkor is kijönni.
A legfontosabb látnivalók Sevilla városában térképen:
Egyéb fizetős programok és látnivalók Sevilla városában
- Sorakozás nélküli belépőjegy az Alcazarba és a katedrálisba angol nyelvű idegenvezetővel – €55
- Fedezd fel Sevilla belvárosát biciklin, tekerj egyet a legszebb látnivalók körül idegenvezetővel – €30
- Fedezd fel Sevilla belvárosát elektromos kerékpáron idegenvezetővel kis csoporttal – €45
- Egész napos szervezett kirándulás Rondába és a környező fehér falucskákba – €79
- Egész napos szervezett kirándulás Caminito del Rey csodálatos sziklaösvényére – €99
- Egész napos szervezett kirándulás Cordobába, belépővel a mecsetbe és a katedrálisba – €99
- Flamenco show a Tablao El Arenal-ban itallal az árban és választható tapas-szal – €43
- Bérelj SUP-ot és evezz egyet Sevilla folyóján egy profi oktató társaságában – €30
- Főzőiskola! Tanuld meg elkészíteni a helyi különlegességeket Sevilla egyik mesterszakácsától – €70
- Belépőjegy a Casa de la Memoria Flamenco showra – €22
- Hőlégballonozás – Nézd meg, hogy hogyan néznek ki a látnivalók felülről Sevilla városában! – €225
- Vitorláskirándulás a Guadalquivir folyón exkluzív étkezéssel és italokkal az árban – €75
- Vitorláskirándulás a Guadalquivir folyón étkezés és italok nélkül – €25
Összegezve
Sevillában az árak jelentősen olcsóbbak, mint például a turisták által hasonlóan felkapott Barcelonában. Aki járt már Valenciában, vagy Alicanteban, az nagyjából tudja, hogy mire számítson. Pár konkrét példa: egy átlagos ebéd ára €13 egy olcsóbb étteremben, egy nagy korsó csapolt sör €2,50, egy csésze kávé €2 volt 2024 januárjában. A szállások is olcsóbbak, mint az előbb említett spanyol nagyvárosban. Arra viszont nagyon oda kell figyelni, hogy mikor foglal az ember. Nagy általánosságban elmondható, hogy az olcsó szállásokat hamar elkapkodják és ha valaki az utolsó pillanatra hagyja a foglalását, akkor már csak a drágábbak közül válogathat.
A legfontosabb látnivalók Sevilla belvárosában és a környékén a következők: Sevillai katedrális
Real Alcázar királyi palotája, Plaza de España tere, María Luisa park, Barrio de Santa Cruz – Sevilla legelbűvölőbb negyede, Museoa de Bellas Artes – Szépművészeti Múzeum, Iglesia Colegial del Divino Salvador, Museo del Baile Flamenco – Flamenco Múzeum, Real Maestranza de Caballería de Sevilla – a helyi bikaaréna, Barrio de Triana – Sevilla bulinegyede, Casa de Pilatos, Museo Arqueológico de Sevilla, Ayuntamiento de Sevilla – a helyi városháza, Palacio de la Condesa de Lebrija – Lebrija grófnő palotája, Santa Paula Kolostor, Archivo General de Indias, Torre del Oro, Metropol Parasol, Seville folyópartja. Ahogy látjátok van itt mit csinálni dögivel. Bármennyi időt is szántok Sevillára, legalább egy-két napot adjatok hozzá extrában. Mi sem érkeztünk mindennel, amit szerettünk volna látni. Túl sok szép helyet rejtenek Andalúzia eldugott kis csücskei.
Ahogy már korábban is említettem a posztban Sevilla nálam szépen csendesen felkúszott az európai éjszakai élet képzeletbeli dobogójára. Simán megelőz olyan európai nagyvárosokat, mint London, Koppenhága, Stockholm, Róma vagy épp Amszterdam. Arenal és Triana a legjobb bulinegyedek Sevillában. A legtöbb éjszakai klub is itt találahtó. A legnépszerűbb szórakozóhelyek a következők: Fun Club(rock és metal), Holiday by Obbio(pop és disco), Terraza Alfonso(szabadtéri szórakozóhely Sevilla legnagyobb parkjában), Jazz Corner (élő jazz koncertek), La Carboneria (a helyiek szerint a legjobb flamenco show), El Rincócillo (Sevilla legöregebb bárja), Dar el Mehdi Teteria (arab hangulatú teaház táncelőadásokkal). Én kifejezetten élveztem Sevilla éjszakai életét, már önmagában ezért is megéri ide utazni.
Mivel Sevillából származik a tapas, ezért cseppet sem meglepő, hogy ez az egyik legnépszerűbb ételtípus. A helyiek is előszeretettel fogyasztják az utcán ülve a kis adagokat a kedvenc ételeikből összekombinálva. Ha rám hallgattok, akkor összekombináljátok a friss zöldségeket az aznap kifogott tengeri herkentyűkkel, rendeltek hozzá pár adag húsból készült tapast és egy olyan kiadós ebédet kaptok, amellyel még a legéhesebb afrikai gyerekek is jól laknának. A legnépszerűbb helyi ételek egyébként a következők: andalúziai gazpacho (hideg paradicsomleves), huevos a la flamenca (paradicsomszószban készült egyedi ételkülönlegesség), rabo de toro (belsősésekből készített lágy zselészerű hús), sült hal az óceánból, Torrijas and dulces de convento(kolostorban készült édességek),és nem utolsó sorban az Andalusian cocido (többnyire babból és csicseriborsóból készült erőleves).
Jöttem, láttam és simán bármikor visszamennék. Legalábbis így tudnám összefoglalni a sevillai utazásunkat. Az egyik helyi kocsmában sörözés közben észrevettem egy spanyol feliratot a falon. Nagyjából annyi volt a jelentése, hogy „Egyszer majd, ha meghalok és a mennyországba kerülök, akkor biztosan a következő gondolatok járnak majd a fejemben: Szép ez e hely, de nem egy Sevilla”. És így utólag visszagondolva nagyon találó volt ez a szöveg. Sevillába könnyű beleszeretni, annyira hangulatos az egész város. Bár túl sok időt nem töltöttünk ott, de nagyon gyorsan otthonosan éreztem magam. Ha belefásultatok a szürke hétköznapok ótvaros mocsarába, akkor nyugodtan foglaljatok egy repülőjegyet Sevillába. Nem fogjátok megbánni. Sevilla nálunk 10/10 – nem csak a látnivalók miatt, hanem a hihetetlenül kedves embereknek hála.