Summary
Megérte Andalúziába utazni? Milyen látnivalók várnak az utazókra Malaga városában? Mennyire drága Dél-Spanyolország? Mindent megválaszolunk!
A sors úgy hozta, hogy az év elején lett egy kis szabadidőm. Rögtön el is kezdtem gondolkodni, hogy érdemes lenne ezt a pár hetet értelmesen kihasználni. Megnyitottam az összes létező keresőt és nekifogtam böngészni az olcsó repülőjegyeket a környező országokba. Meg kell, hogy mondjam minél többet utazik az ember, annál nehezebb a repülőjegy keresése azokba az országokba, ahol még nem járt. Fogynak is bizony az izgalmas, fapadossal elérhető úti célok – első világbeli gondok. Szerencsére Malaga egész olcsón elérhető volt, úgyhogy azonnal le is csaptam a repülőjegyekre. Foglalás közben rögtön az jutott eszembe, hogy Andalúzia egyike azoknak a helyeknek, ahova mindig is el szerettem volna jutni, de valahogy soha nem szántam rá magam, hogy belevágjak. Valamiképp mindig csak elodáztam az utazást és egy könnyebben elérhető úti célt kerestem helyette. Egészen mostanáig! Izgalmas heteket töltöttünk Dél-Spanyolországban és teljesen megújult energiával tértünk vissza a szürke hétköznapokba. De vajon megérte-e ennyit várni ezzel az utazással? Milyen látnivalók várnak az utazókra Malaga városában? Mennyire drága Andalúzia? Erre az összes kérdésre választ részletes kaptok a posztomból. Bienvenido a España!
Tartalom
Érdekességek Malagáról és Andalúziáról
- Malaga a világ egyik legöregebb városa. A várost a föníciaiak alapították idő számításunk előtt 770-ben Malaka néven. Malaga csaknem 2800 éves már!
- Málaga a történelem során a Római Birodalom, az Arab Kalifátus és a Kasztíliai Királyság fennhatósága alatt is állt. A város legfőbb látványosságai (a római amfiteátrum, a városi katedrális és a Gibralfaró vár) pontosan ennek a három kultúrának a jelképei.
- A malagai vár második tornya pénzhiány miatt sosem készült el. Ennek következtében a helyi lakosok azt a csúfnevet aggatták a várra, hogy La Manquita. Ez annyit jelent, hogy „A Félkezű”.
- Az európai nagyvárosok közül Malaga büszkélkedhet a legenyhébb téllel. A város rendkívül kedvező természeti adottságokkal rendelkezik. Északról a hegyek felfogják a hűvös légáramlatokat. Ennek következtében csöppet sem meglepő az a tény, hogy a valaha mért legalacsonyabb hőmérséklet Malagában csupán -4 Celsius fok volt.
- A városban az év 365 napjábül 300-on süt a nap. 50 napot esik az eső. És a többi nap pedig be van borulva az égbolt. A jó időnek köszönhetően Malagában nagyon alacsony a depressziós emberek száma.
- Tudjátok milyen híres művész született Malagában? Pablo Picasso! Picasso a Guiness rekordok könyve alapján a világ legproduktívabb művésze. Összesen 13500 festmény, 100 000 metszett és 300 szobor fűződik a művész nevéhez.
- Szereted a múzeumokat? Malagát imádni fogod! A városban több mint 40 múzeumot találsz. Spanyolországban ettől csupán Madridban találtok több múzeumot.
- Andalúziában, Malaga környékén összesen 7 Michellin csilagos éttermet találtok(2024). Az éttermek a következőek: Restaurante José Carlos García – Málaga; Sollo – Fuengirola; Messina – Marbella; El Lago – Marbella; Nintai – Marbella; Skina – Marbella; Bardal – Ronda.
- Malaga nem csak a történelmi látnivalók városa. A helyszínen tudtam meg, hogy összesen 45 híres, nagy borászat is található itt. Ezen kívül pedig 265 különböző márkájú bor származása kötődik Andalúziához. A legelső borokat még a föníciaiak készítették Malagában. Azóta már a helyiek 3800 hektáron termesztenek szőlőt. Ha a következő három megjelölés egyikét látod az üvegen, akkor biztos lehetsz benne, hogy a bor Malagából származik: D.O. Málaga, D.O. Sierra de Málaga, D..O Pasas de Málaga.
- A város leghíresebb bora a Malaga Dulce. Ezt az édesbort a helyi Moscatel szőlőből készítik. Én imádtam az ízét, de könnyen meglehet, hogy a nagy borszakértők nem tudnák mág csak lenyelni sem.
- Malagában minden nagypénteken szabadon engednek egy foglyot a börtönből. Ez a hagyomány egészen az 1759-es évig nyúlik vissza. Ekkor tört ki ugyanis a pestisjárvány Spanyolországban. Ebben az évben ez a tradíció megszakadt és ezért a börtönben lázadás tört ki a rabok között. A foglyok kijutottak az utcára és Jézushoz fohászkodtak, hogy védje meg őket a járványtól. Miután lecsillapodtak a kedélyek a rabok békésen visszavonultak a celláikba. Azóta a nagypénteki kegyelem már tradícióvá vált.
- A malagai metrók órái 60 másodperc helyett csak 58,5 másodpercig ketyegnek. Ekkor az összes óra 1,5 másodpercre megáll és aztán újraindul. Ezt a megoldást Malaga a svájci óragyártóktól vette át, hogy teljes szinkronban legyen az összes metróóra.
- Ahogy Magyarországon például a szegedieknek is saját tájszólásuk van, úgy Spanyolországban a malagaiknak is. Egyes szavak annyira jellegzetesek erre a régióra, hogy a többi spanyol településen nem is teljesen értik őket.
- Malaga rendkívül híres a tradicionális fesztiváljairól. Mind közül talán a leghíresebb az augusztusi vásár. Ez egyben Spanyolország egyik legnagyobb fesztiválja is.
- Andalúzia messze földön közismert az ízletes konyhájáról. A malagai konyha a hagyományos spanyol ízeket az egzotikus arab fűszerekkel kombinálja. Az andalúziai konyha különösen ízletes lehet azok számára, akik szeretik a tenger gyümölcseit. A helyi halászéttermekben valóban friss napi fogásokat lehet kapni.
Személyes élményeim és véleményem Malagáról
Mivel csak pár napom volt a lehető legolcsóbb repülőjegy megtalálására ezért nem igazán válogathattam az indulási időkben. Csupán egyetlen hajnali 6-kor induló bécsi járat felelt meg árban számomra. Minden egyes alkalommal megfogadom, hogy soha többet nem foglalok hajnali járatot, de sosem tartom be. Kicsit úgy érzem magam, mint egy tinédzser, aki élete első lerészegedése után azt bizonygatja a haverjainak, hogy már pedig ő soha többet nem iszik már. Na persze… Ahogy a tini is részeg lesz a következő buliban, úgy én is ott lesz a következő olcsó fapados járaton hajnalban. De azért most még eljátszom a kemény csávót és megfogadom, hogy nem.
Na szóval valamivel 10:00 után már landolt is rózsaszín gépünk Andalúziában. A járat meglepően tele volt, de szerencsére sikerült kisakkoznom azt, hogy egymás mellett üljünk a feleségemmel és a kislányommal. Gyorsan fel is hívtam a szállást, hogy meg-e kaphatnánk a szobánkat korábban. A válasz pedig egy határozott NEM volt. A takarítónő csak délután fog neki a takarításnak, addig meg találjuk fel magunkat a gyönyörű városukban. Remek ötlet, hogy ez nekem miért nem jutott magamtól eddig az eszembe? Nem baj, megoldjuk – gondoltam.
Szépen lassan elindultunk be a repülőtérről a belvárosba. Szerencsére a tömegközlekedés remekül működik Malaga repülőtere és a belváros között így alig fél óra alatt már a belvárosban szobroztunk mint három hajléktalan. Legközelebb biztosan inkább lefoglalok egy szállást egy nappal korábbi érkezéssel hasonló helyzetben, csak ne kelljen az után csöveznem. Igazából annyira nem is tudtam odafigyelni a városra mérgemben. Egészen addig, amíg le nem ültünk kajálni egy random étterembe. Közben szépen sorban megérkeztek a tapasok az asztalra és kezdtem tudatosítani, hogy Spanyolországban járok. Ezalatt megszólalt a flamenco zenéje a hátam mögött és egy utcai művészlány kopogó cipőinek a hangja csendült fel a füleimben. A fejem fölött a pálmafákon zöld papagájok repdestek. Lassan el is párolgott a mérgem és boldogan tudatosítottam, hogy Andalúziában vagyok.
A szállásunkat szándékosan a belvárosban foglaltam. Az a gondolat motoszkált a fejemben, hogy a lehető legközelebb legyünk a tengerparthoz. Mégis csak azért jön az ember Dél-Spanyolországba, hogy a strandon chillezzen. Miután megkaptuk az apartmanunk kulcsát onnantól kezdve már csak a nyaralásra koncentráltam és ki is kapcsoltam az agyamat. A terv az volt, hogy rögtön be is vásárolunk a legközelebbi élelmiszerben. Út közben viszont annyi gyümölcsüzlet mellett haladtunk el, hogy megkívántam a helyi gyümölcsöket. A Gran Canarián termesztett banán továbbra is a világ egyik legfinomabb gyümölcse. Vettünk még egy láda epret, néhány fürt szőlőt és kiültünk a strandra elfogyasztani. Rendesen furcsa volt télen olyan gyümölcsöt enni, aminek van íze is. A szőlőnek végre volt íze – nem olyan volt, mint az otthoni Tescoban egy COVID-19 fertőzés után.
A parton közben a kislányom összebarátkozott egy másik gyermekkel. Mind a ketten még csak másfél évesek voltak ekkor, szóval csak gügyögtek. Én közben letelepedtem a pokrócunkra és faltam az epret ezerrel. Ez idő alatt megjelentek a kislány szülei is és beszédbe elegyedtünk. Mint kiderült a „kedvenc” országomból, Oroszországból származtak. Ezt a kislány gügyögéséből azért még nem ismertem volna fel. Már készültem arra, hogy hirtelen bejelentik, hogy az eprem mostantól az övék és a pokrócomról is húzzak el. Szerencsére, mint ismét kiderült nem lehet általánosítani. Teljesen jó fejek voltak, és gyorsan összes is barátkoztunk. Azért a kijevi helyzetre nem mert kitérni egyikünk sem. Nagyon haragszom azért, amit a keleti szomszédjainknál művel az országuk, de ennek ellenére ez a család kifejezetten rendes volt.
Miután tovább álltak rögtön tudatosítottam, hogy Andalúzia pontosan miről is szól. Gondtalan heverészésésről a parton, isteni finom kajálásokról a tenger mellett és a komplex életérzésről. A helyi emberekből csak úgy árad a pozitív energia. Komolyan csakis dicsérni tudom az egész várost. Persze, ha nagyon szeretnék el tudnák akadni olyan dolgokban, hogy sok helyen csatornaszag volt, az árak Spanyolország többi régiójához képest kissé magasabbak, vagy pedig a város kiszáradt folyójának a medre csúnya. De mindez eltörpül ahhoz képest, hogy milyen hangulatosak is az éjszaka élettel megtelő tapasbárok, a kocsmákból kiszűrődő zenés koncertek és a történelmi látnivalók Malaga óvárosában. Ha engem kérdeztek, akkor legfeljebb 3-4 éjszaka elég Malagában. Ennyi idő alatt már bőven mindent meg tudtok nézni. Az alatt bőven akad program. Ettől többet viszont felesleges itt tölteni szerény véleményem szerint – Andalúzia túl sok kincset rejt ahhoz. hogy itt leragadjatok.
Utazás Malagába
Malagába repülni nem olcsó dolog. Hiába repüli olyan sok légitársaság ezt az útvonalat a környező repülőterekről, ennek ellenére a kereslet tükrében alig csökken le nagyon olcsóra a repülőjegyek ára. Általánosságban kijelenthető, hogy egy retúr repülőjegy ára €100 alatt már kifejezetten jó fogásnak számít főszezonon kívül. Azért mégis csak az egyik legtávolabbi fapados útvonalak egyikéről beszélünk. Ráadásul rendkívül népszerű a magyar utazók körében is. Főszezonban az árak inkább €200-hoz közelítenek már. Ha €150 körül találtok egy retúr repülőjegyet nyáron, akkor ne is habozzatok tovább, hogy lesz-e olcsóbb. 99,99%, hogy ettől már csak drágább lesz indulásig.
A következő járatokkal juthattok el a környező repülőterekről Malagába:
- Budapest: Wizz Air, Ryanair
- Bécs: Wizz Air, Ryanair, Austrian Airlines
Bécsből az Austrian Airlines járatai nagyjából €300-nál kezdődnek egy retúr jegynél. Személyes véleményem szerint egyáltalán nem éri meg ezt a felárat az osztrák légitársaság. Egy darab csoki és egy fedélzetre felvihető gurulós bőrönd a Ryanairnél is kapható, ráadásul sokkal olcsóbban, mint a „sógorék” jegyárba beleszámított díjáért.
Autóbérlés vagy pedig tömegközlekedés
Elég nagy gondban voltam ezzel a kérdéssel, amikor az utazásunkat szerveztem. Főszezonon kívül nevetséges áron lehet autót bérelni. Egy hétre akár €30 összeg alatt is le lehet foglalni már egy gépjárművet az alap biztosítással. Ez rendkívül csábító volt elsőre számomra. A gond ott kezdődött, amikor ránéztem, hogy hol lehet ingyenesen parkolni az óvárosban. Megkíméllek titeket három óra Google kereséstől: sehol sem lehet ingyen. Ekkor úgy döntöttem, hogy megkeresem a legolcsóbb opciót. Ez 2024-ben €25 volt 24 órára. Azért egy nyaralás költségeit ez a kiadás elég jelentősen meg tudja emelni. Viszont nem szerettem volna csak Malagában maradni az egész utazásunk során. Ezért aztán egy elég kacifántos megoldás jutott eszembe.
A Malagában töltött nyaralásunkat autóbérlés nélkül oldottuk meg. A látnivalók Malaga belvárosában nagyon közel vannak egymáshoz. A repülőtérről a belvárosba egyenes vasúti közlekedés üzemel, azzal is mentünk be. A vonat ára csupán €2,30 egy irányba, ami rendkívül olcsónak számít még világviszonylatban is egy reptéri transzferért. Miután bejártuk a várost visszamentünk a vonattal a repülőtérre. Ekkor béreltünk csak kocsit. Így nem kellett a Malagai parkolással szenvednünk és egy rakat pénzt is megspóroltunk. Malagából pedig Marbellába vettük az irányt, de erről majd egy külön posztba írok bővebben.
Az autót egyébként a Wyber Rent a Car cégnél béreltük. A Discovercars ár összehasonlítónál találtam rájuk, ők ajánlották az adott pillanatban a legjobb ajánlatot. Nem tudok rájuk egy rossz szót sem mondani. Ahogy megnéztem a weboldalukon az áraikat, pont ugyanannyit fizettem is a helysínen. Egy új Peugeot 2008 terepjárót kaptunk. Egy jó tanács, ezt az autót kerüljétek el minél messzebbről, ha 2 méter magasak vagytok. Szó szerint klausztrofóbiás élményeim voltak, mikor beleültem. Ehhez képest még a Ryanair székei is business osztálynak számítanak. Egy szardíniás konzervbe több hely van, mint ebben a kocsiban volt.
Hotelek Malaga városában a látnivalók közelében
A fenti térképen láthatjátok Malaga városát, kijelöltem a legfontosabb látnivalók helyszínét is az óvárosban. A kék körben található negyed véleményem szerint a legjobb helyszín, ahol meg tudtok szállni egy malagai nyaralás során. Hogy miért? Mert innen gyalogos közelségre található a város legjobb strandja és az óváros is egyben. Ráadásul a strand még a legtávolabbi hotelből is csupán pár perc sétára van. Ha máshol találtok szállást nagy valószínűséggel azzal sem lesz baj, de elhelyezkedésileg ettől a negyedtől jobbat nem találtok sehol sem. Igaz, a szállásárak is bőven tükrözik ezt a tényt.
Ajánlott szállások
A legjobb budget szállás – Residencia Universitaria San José
Egy malagai nyaralásnak nem kell feltétlenül drágának lennie. Akik jártak egyetemre, azok bizonyára mosolyogva emlékeznek vissza a kollégiumi éveikre. Malagában ezeket az emlékeket feleleveníthetik a San José egyetem kollégiumi szállásán. A legnagyobb előnye ennek a kolesznak az, hogy egyenesen a belvárosban található. A szobák ára a többi szálláshelyhez képest nagyon csak baráti. Ráadásul a szobádon sem kell osztozkodnod idegenekkel úgy, mint a többi hosztelben. Egyedül a fürdőszoba közös, ezt a békát viszont még le lehet nyelni. Én is szálltam már meg közös fürdőszobájú hotelben, és nem volt semmi különösebb gond sem vele. Röviden összefoglalva ez a szállás: olcsó, központi és főként fiatalos.
Az arany középút – Caleta Homes – Apartamentos Pompidou
Egy tiszta és minőséges apartmant keresel, közel a tengerparthoz? Nem szeretnél több ezer eurót kidobni a szállásra csak azért, hogy jó elhelyezkedése legyen? A Caleta Homes – Apartamentos Pompidou az összes fenti kérdésnek megfelel. Csupán 3 perc sétára található a Malaguetta beachtől és az eddigi vendégek kiemelkedő véleménnyel vannak erről a szálláshelyről. Mi is itt szerettünk volna megszállni, de sajnos az utolsó pillanatban már teltházasak voltak. Szerencsére a szomszéd épületben még találtunk egy hasonló kvalitásokkal rendelkező apartmant. Azt kell, hogy mondjam ettől jobb negyedet nem találhattunk volna Malagában. Nálam 10/10 pont jár érte.
A legjobb luxus szállás – Gran Hotel Miramar GL
Ez határozottan Malaga legmenőbb szállodája, amihez még a legfőbb látnivalók is nagyon közel találhatók. Malaguetta beach egyedüli tengerparti szállodája wellnessközponttal és szezonális medencével várja a vendégeit. A hotel vendéglője egy kiemelkedő minőségű mediterrán étterem. Az egyik este mi is itt vacsoráztunk és még én is megnyaltam mind a tíz ujjamat utána. A strand csupán 10 méterre található a hoteltől, szóval aki fogyókúrázni szeretne a vakációján, az nem ezen a sétán fogja ledobni a kilóit. A szobák ára elég húzós, de aki szereti a luxust, annak ennyit simán megér majd. Nézzétek meg a szálloda fotóit, ezek a képek magukért beszélnek.
Amennyiben a fenti szállások közül egyik sem felel meg az elképzeléseidnek, érdemes körülnézned a Booking.com további ajánlatai között:
Booking.comLátnivalók Malaga városában
Alcazaba vár
Az egykori Granadai Emírségből szinte teljes pompájában fennmaradt Malaga legszebb történelmi épülete, az Alcazaba vár. Az erődítmény a 11. században épült egy római bástya romjain. Mialatt a város muszlim kézen volt, az uralkodók ebből az erődből kormányoztak. A várat szándékosan a hegyoldalba építették. A tenger felől három kör alakú védőfal védi. Ezen kívül számtalan kisebb torony is védte. Három fontosabb torony a mai napig teljes pompájában áll, ezek név szerint a következők: Torre de la Vela, az Arco de Cristo és a Torre del Homenaje. A vár az iszlám építészeti stílus jegyeit viseli. Aki megcsodálja belülről is, az nem fog csalódni. A keleti kultúrára jellegzetes teraszos udvarok egymást váltják a szökőkutakkal és medencékkel. Készüljetek fel egy kiadós sétára ahhoz, hogy a teljes várat bejárjátok. Szinte végig macskaköveken kell haladni, ráadásul rengeteg lépcsőt is meg kell mászni a lehengerlő kilátásért.
Amennyiben Malaga másik várát, Gibralfarot is meg szeretnétek nézni, akkor érdemes a kombinált jegyet megvásárolnotok. Nem csak, hogy kevesebbet fizettek majd, de még csak nem is kell sorban állnotok Gibralfaro kapuinál majd. 2024-ben a belépőjegy ára €3,50 volt egy várba. A kombinált jegy ára €5,50. Itt tudjátok a jegyeket online előre megvásárolni, a hivatalos weboldalon.
Malaga katedrálisa
Ha valaki esetleg nem tudná, hogy hol kezdődik az óváros Malagában – akkor annak elég felnéznie az égboltra és megkeresnie a katedrális tornyát. Malaga másik turisztikailag fontos épülete, a katedrális már spanyol építészeti stílusban épült, a reneszánsz és a barokk jegyében. Aki szereti a freskókat, az garantáltan le lesz nyűgözve Alonso (Nem a Forma 1-es pilóta) Cano „A Szűz anya és a Szentek” festményétől. Az egész katedrális bejárni nem kis feladat, legalább egy órát szánjatok rá. Ha odaértek a kapuihou, akkor tudatosítjátok majd, hogy mennyire hatalmas is ez a épület.
A katedrálisba és a katedrális tetejére külön kell jegyet vennetek. A sima belépő ára a katedrálisba €10, a tetőre pedig szintén €10. A kombinált jegy ára 2024-ben €15. Az árak változhatnak – itt találjátok a hivatalos oldalon az aktuális árakat.
Az óváros
Miután körbejártátok a katedrális minden egyes szintjét, akkor valószínűleg már úgy korog a gyomrotok az éhségtől, mint Micimackónak a Milne könyv 150. oldalán. Ez az a pont, amikor érdemes jobban felfedezni a székesegyházat körülölelő óvárost. Keressetek egy finom tapaséttermet ebédeljetek meg. Tévedjetek el a szűk kis utcácskákban és élvezzétek Andalúzia hangulatát.
Castillo de Gibralfaro
Malaga másik vára ha lehet, akkor még előkelőbb helyet foglal el a látnivalók listáján mint az első. Gibralfaro közvetlenül Alcazaba fölött tornyosul. Ezt az erődítményt szintén a mórok építették. Egykoron egy föníciai világítótorony állt itt. Az erőd is innen kapta a nevét, amely lefordítva annyit jelent, hogy a „világítótorony sziklája”. Andalúzia egyik legfontosabb csatája is itt játszódott le. II. Ferdinánd és a felesége Izabella hadjáratot folytatott a mórok ellen. Három hónapig ostromolták a várat, mire sikerült bevenniük. Ekkor II. Ferdinand úgy döntött, hogy mostantól Gibralfaro lesz Malaga jelképe. Azóta is ezt az erődöt láthatjátok a város zászlóján.
Sajnos a vár egy része az ostromban elpusztult. Ez viszont nem jelenti azt, hogy ne érné meg felkeresni ezt a látnivalók. Az épen maradt várfalakon szó szerint megelevenedik a történelem előttünk. Még ha nem is érdekelnek valakit a bástyák romjai, akkor is megéri ide feljönni a város legjobb kilátásáért. Mi Uberrel mentünk fel a várhoz, viszont sokan az olcsóbb 35-ös buszt válasszák inkább. Aki pedig szeretne egyet túrázni, az akár gyalogszerrel is eljuthat Gibralfaro várához. Ez viszont koránt sem lesz könnyű feladat.
Teatro Romano
Malaga nem csak mór és spanyol város volt, hanem egykoron még az ókori Róma hadjáratai is eljutottak idáig. Ennek őrzik emlékét a római színház romjai. A színház bejáratát nagyon könnyen megtaláljátok – közvetlenül az Alcazaba vár mellett rejlik. Különösen izgalmas lehet azok számára, akik még soha nem láttak hasonló római kori épületet. A sziklákat nagyon gondosan felújították és a malagaiak rendkívüli módon odafigyeltek az autentikusságra. A legtöbb spanyolországi történelmi látványosságtól eltérően a Teatro Romano ingyenesen látogatható. Hétfőnként zárva van, ezt leszámítva viszont minden nap 10:00 és 16:00 között bátran felkereshetitek a Teatro Romanot.
Malagueta strandja
Malaga lakossága a városi strandjára rendkívüli módon odafigyel, ennek köszönhetően ez egy üde színfolt a látnivalók között. A város partja nem véletlenül kapta meg a kék zászlós, legtisztább strandoknak kijáró minősítést. A tengerben bátran fürdőzhettek, a helyiek is nagy örömmel pancsolnak a hullámokban. Malaga legnépszerűbb strandja a Malagueta playa. Azt nem mondom, hogy olyan szép ez a plázs, mint Mallorca vagy Menorca partjai. Ám a kontinentális Spanyolországhoz képest meglepően kellemes volt. Véleményem szerint, nagyon hasonlít Alicante városi strandjához. Aki járt már ott, nagyjából tudja, hogy mire számítson. Mivel ez a beach közvetlenül Malagában található, ezért a napágybérlés, tusolás és az étkezés is könnyedén megoldható.
Chiringuitok a parton
Ha pedig már az étkezést említem, akkor nem mehetek el szó nélkül a strandokon található Chiringuitok mellett. Ezek kisebb, fapadosabb kinézetű étkezdék. Többnyire sokkal olcsóbbak, mint a klasszikus éttermek. Mi több ilyen chiringuitot is kipróbáltunk és egyik sem okozott csalódást. Ha egy kicsit finnyásabbak is vagytok a kajálással, akkor is adjatok egy esélyt ezeknek a falodáknak.
Puerto de Málaga – a helyi kikötő
Ha valahol a helyi látnivalók közül látni, hogy rengeteg pénzt öntöttek bele, akkor az Malaga kikötője. A part mellett húzódó sétány szinte teljes mértékben a kirándulóhajók érkezésére lett kialakítva. A hajók kikötnek, az emberek sétálnak egy kellemeset a móló szélén. Közben pedig változatos éttermek kínálata közül választhatnak. Mi több alkalommal is itt vacsoráztunk és mindig más és más éttermet próbáltunk ki. Volt, amikor az olasz éttermet, volt amikor a görögöt és volt olyan is, amikor az andalúziai ízeket részesítettük előnyben. A kikötő különösen hangulatos sötétedés után. Teljesen biztonságos és egyáltalán nem fogott el tőle semmilyen rossz érzés sem. Nem úgy, mint például Santorini szigetén!
Plaza de toros de La Malagueta aréna
Ha Spanyolország, akkor bikaviadal! Ahogy a legtöbb spanyol városban, úgy Malagában is található egy ilyen célra épített aréna. Én igazából nem díjazom az efféle állatkínzásokat. Ennek ellenére úgy gondoltam, hogy illik megemlítenem azt is, hogy ilyen program is van. Ottjártunkkor nem is volt semmilyen bikaviadal sem az arénában. Aki szeretné ezt is megnézni, az jobban teszi, ha a „Feria de Málaga” fesztivál megrendezése során érkezik a városba. Ennek a fesztiválnak szerves része a bikaviadal is. Hagyományosan augusztusban rendezik. Ezen kívül még rendeznek egy bikaviadalt Picasso emlékére is. Erre minden évben húsvétkor kerül sor.
Mercado de Atarazanas – a városi piac
Szeretnél valami finomat enni? Vagy csak autentikus szuvenírekre vágysz? Akkor vedd az irányt a városi piac felé. Már önmagában az épület kapuja is lenyűgöző. Egykoron a mórok hajógyárként használták ezt az épületet. A kapuja megmaradt a régi hajógyárnak és ezen keresztül lehet bemenni a piacra. Az ablakokon a város legfontosabb történelmi pillanatait láthatjátok. És hogy mit lehet venni ebben a vásárcsarnokban? Többek között friss gyümölcsöt, zöldséget, húst és sajtot. A reggeli órákban frissen fogott halak közül is lehet válogatni.
A malagai múzeumok
Malaga a múzeumok városa, ez kétségkívül igaz. Akik szeretik a kultúra eme formáját, azok garantáltan nem fognak unatkozni Andalúzia központjában. A poszt írásának pillanatában több mint 40 nagyobb múzeum működik Malagában. A legnépszerűbbek közülük a következők:
- Picasso Múzeum – A művész több mint 200 műalkotását mutatja be.
- Carmen Thyssen Múzeum – Főként 19. századi spanyol festmények kiállítása
- Malaga Múzeum – Malaga történetéről szóló tárlat, főként a különböző népcsoportokra koncentrál
Orosz Múzeum – Oroszország történelmét mutatja be…Tudjátok mit? Ezt inkább felejtsétek is el.- Bor Múzeum – A borkészítés rejtelmeit mutatja be. A végén ingyenes borkóstoló vár mindenkire!
- Autó és Divat Múzeum – Több mint 100 különböző gépjárműn figyelhetitek meg az autók fejlődését.
- Revello de Toro Múzeum – Revello de Toro malagai festő és Pedro de Mena vallási témájú festő tárlata
Fontos! A múzeumok többségébe vasárnap ingyenes a belépés. Nagyon sok pénzt meg tudtok így spórolni. Bővebb információt az ingyenes nyitvatartási időkről itt találtok.
Jardín Botánico – a városi botanikus kert
A 19. század végén Loring márkiné kezdeményezése alapján jött létre Malaga északi felében a helyi botanikus kert. Aki szeret egy kellemeset sétálni a mediterrán és a trópusi növények között, az különösen rajongani fog majd ezért a helyért. Ez a lenyűgöző botanikus kert több mint három hektáron terül el. Tele van ritka trópusi növényekkel és egzotikus virágokkal. A parkban több szökőkutat, vízesést és egy szabadtéri kávézót is találtok. Ne hagyjátok ki a 80 fa alatt a világ körül nevezetű tematikus séta útvonalat sem. Ezen az úton a világ minden részéről találtok különleges fákat.
Pompidou központ
Málaga büszkélkedhet a Centre Pompidou első Franciaországon kívüli múzeumával. A Centre Pompidou Párizs egyik legjelentősebb múzeuma, amely modern és kortárs művészeti alkotásokat mutat be. A legfontosabb alkotások Picasso, Max Ernst és Frida Kahlo művei. A Pompidou központ ideiglenes tárlatokat is be szokott mutatni. Ezért könnyen előfordulaht, hogy két különböző ember két különböző időpontban teljesen más kiállítást láthat. Ha megnéztétek a kiállítást, akkor vegyétek az irányt a kikötő melletti sétányra, egyetek egy finom ebédet – mint már fent említettem, nagyon hangulatos kis hely.
A látnivalók egy térképen:
Egyéb fizetős programok és látnivalók Malaga városában
- Idegenvezetős városnézés, tapasszal a történelemre és a helyi szokásokra koncentrálva – €74
- Vesd bele magadat az andalúziai éjszakába: malagai kocsmatúra helyi idegenvezetővel – €16
- Flamenco előadás opcionális vacsorával és borkóstolóval egybekötve – €28
- El Caminito del Rey: Szervezett kirándulás Spanyolország leglenyűgözőbb túrájához – €56
- Városnézés tuk tukkal: Nézd meg a legfontosabb látnivalók többségét Malaga óvárosában – €31,15
- Elektromos biciklibérlés Malagában szervezett idegenvezetéssel egybekötve – €34
- Tanulj meg úgy főzni, mint egy spanyol mesterszakács: paellafőző tanfolyam – €77
- Fedezd fel a mór történelmet egy nap alatt egy kis busszal: 5 lenyűgöző falu és egy kiváló ebéd – €75
- Arab fűrdős élmény Malagában – próbáld ki, hogy milyen egy mór hamamban felfrissülni – €56
- Nézd meg gyönyörű Nerja (Pueblo), Frigiliana, és El Acebuchal településeit szervezett úton – €82
- Bérelj biciklit 1 teljes napra Malaga belvárosában és nézd meg a kötelező látnivalók sokaságát – €18
- Fedezd fel Rondát és Setenil de las Bodegast egy szervezett utazáson Malagából – €63
- Egész napos szervezett kirándulás Alhambrába, opcionális belépővel a Nasrid palotába – €125
- Andalúziai lovasshow flamencotánccal összekötve transzferrel az árban – €35
Összegezve
Malaga meglepően drága volt. Nagyjából olyan árakra készültem, mint a Kanári szigeteken, vagy Alicantéban – de sajnos ezektől a helyektől 20-25% magasabb árakkal találkoztam. Ez az árkülönbség pedig legfőképp a szállás árában mutatkozott meg. Borzasztó nehéz volt olyan szállást találnom, amely nem egy egérlyuk lett volna. Ha pedig nagyobb volt mint Micimackó gödre a Százholdas pagonyban akkor annyira drága volt, hogy úgy éreztem magam, mint egy szomáliai koldus London luxusnegyedében. Szerencsére azért végül minden megoldódott, de ennek ellenére nem sorolnám Andalúziát a kifejezett olcsó úti célok közé. Pár konkrét ár Malagából: Egy pizza – €12, McDonald’s menü – €9, egy nagy csapolt sör €3,50, egy kávé €2. Önmagában az étkezés ára nem vészes, csak ha a teljes képet vesszük, akkor bizony elég mélyen az embernek a zsebébe kell majd nyúlnia.
A legszebb látnivalók Malaga városában a következők: Alcazaba vár, Malaga katedrálisa, Az óváros, Castillo de Gibralfaro, Teatro Romano, Picasso Múzeum, Puerto de Málaga – a helyi kikötő, Museo Carmen Thyssen Málaga, Malagueta strandja, Automovilistico múzeum & de la Moda, Mercado de Atarazanas – a városi piac, Museo de Málaga, Jardín Botánico – a városi botanikus kert, Basílica Nuestra Señora de la Victoria, Pompidou központ. Nem egy Barcelona, de azért Valencia szintjét bőven megüti. Bőven van itt látványosság, unatkozni nem fogtok.
A malagai éjszakai élet csúcs! A leghíresebb clubok Malagában a következők: Sala Gold (A legfelkapottabb club Malagában), Discoteca Anden (A legjobb afterpartyk itt vannak), Sala Wenge, Atlantic (A legpörgősebb house partyk), La Tranca (a legfinomabb tapasbár), Speakeasy – The Pharmacy (a legjobb koktélbár), Antigua Casa Guardia (Picasso kedvenc bárja volt Malagában), ZZ Bar (a legnépszerűbb élő zenés club), La Terrazza Oasis (A legfelkapottabb tetőtéri club), Malaga Palació Hotel – Ático Bar (a legöregebb tetőtéri club). Akár fürdőzni jössz Malagába, akár az éjszakai életért – nem fogsz csalódni.
A leghíresebb ételek Malagában a következők: Gazpachuelo Malagueño (meleg garnélarák leves), Plato De Los Montes De Malaga (több fajta hús és köret egy tányéron), Porra Antequerana (hideg tonhal leves), Fritura Malagueña (pácban kisütött hal), Espeto (grillezett szardíniák), Tarta Malagueña (Malaga édes borából készült édesség), Ensalada Malagueña (krumplisaláta sós tőkehallal tálalva), Almendras Fritas (pirított és sózott mandula), Ajoblanco (hideg földi mandulából készült leves), Pipirrana (helyi saláta tengerigyümölccsel). Az andalúziai konyha világhírű, és azt kell, hogy mondjam nem véletlenül. Jár érte a maximális pontszám.
Malaga nagyjából azt hozta, amire számítottam mind az ételek, mind a látnivalók, mind pedig az éjszakai élet terén.. Reggeltől estig sangiráztunk, tapasbárokban ettünk, közben Spanyolország legszebb épületeiben gyönyörködtünk és élveztük a helyiek vendégszeretetét. A spanyolok imádják a kisgyerekeket! Ebből kifolyólag gyerekes szülőknek is remek választás Malaga. A kicsik a homokos partok játszhatnak, amíg a nagyok az egyik parti chiringito-ban söröznek. Akkor válaszd Malagát a következő úti célodnak, ha szeretnéd kikapcsolni az agyadat pár napra. Én amint felfogtam, hogy hol vagyok már nem is foglalkoztam az otthoni problémákkal. Ezt a stádiumot pedig meglepően könnyedén elértem. Malagát sikerült teljesen bejárnom amíg ott tartózkodtam, de Andalúziából csak egy szeletet kaptam. Van még miért visszatérni ide, azt nyugodt szívvel kijelenthetem.