2015-ben már sikerült egyszer eljutnom Norvégiába. Akkor, annyira beleszerettem ebbe az országba, hogy azt mondtam, amint alkalom adja rögvest visszatérek. Első alkalommal Bergenbe utaztunk, amelyről azt kell tudni, hogy Norvégia egyik legszebb része. Ennek köszönhetően nagyon magasra is kerültek az elvárásaim a többi régióval kapcsolatban. Mielőtt nekivágtunk Stavangernek kicsit kétkedtem, hogy vajon nem-e okoz majd csalódást ez a része az országnak Bergen után. Miután viszont hazatértem Stavangerből bátran kijelenthetem, hogy cseppet sem okozott csalódást. Sőt! Rádöbbentem, hogy az én kapcsolatom Norvégiával olyan, mint egy távkapcsolat. Tudjátok, a kis szerelmeket kioltsa, a nagyokat pedig még nagyobb lángra lobbantsa. És ez a szerelem nem hogy kialudt volna, de még sokkal nagyobb lángra is kapott! És hogy miért dicsőítem ennyire ezt az országot? A legfontosabb látnivalók továbbra sem az olyan tengerparti városok, mint Stavanger, Haugesund vagy Bergen. Amiért mindenképp megéri ennyit északra utazni az a természet. Végeláthatatlan erdők, szárazföldbe benyúló napsütésben tündöklő fjordok és az egekbe magasló hegyek garantálják azt, hogy senki sem fog hiányérzet nélkül Norvégiából hazajönni. A posztot óvatosan nyisd meg – a képeket látva fenn áll az esélye annak, hogy hirtelen felindulásból veszel egy Norvégiába szóló repülőjegyet.
Tartalom
Érdekességek Norvégiáról és Stavangerről
- Stavanger Norvégia negyedik legnagyobb városa. Több mint 130 000 ember lakik ebben a norvég városban.
- Itt található a legtöbb, egy négyzetméterre eső faházikó egész Európában. 2018-ban több mint 8000 fából épült házat számoltak össze az unatkozó norvégek Stavangerben.
- Stavangerről az első írásos emlék 1125-ből származik. Kezdetben piactérként működött a település. Ma már leginkább a világhírű egyetemeiről ismerik ezt a várost.
- Stavanger a kontinensen és több szigeten is fekszik. A szigetek a következők: Langøy, Sølyst, Grasholmen, Vassøy, Lindøy, Bjørnøy, Roaldsøy, Ormøy, Steinsøy, Engøy, Hellesøy, Tunsøy und Kalvøy, Hundvåg, Buøy, Austre Åmøy.
- 1969-ben pár nappal Karácsony előtt valóban ünnepi hangulat tört ki Stavangerben. Az északi tenger egyik legnagyobb olajmezőjét fedezték fel mindössze 320 kilométerre a parttól. Azóta a városban szinte minden a kőolaj körül forog.
- 2008-ban Liverpoolal egyetemben Stavangert választották meg Európa kulturális fővárosának. A város vezetői azóta igyekeznek Stavangert „nyitott kikötőjű” városként hirdetni. Mit is jelent ez pontosan? Stavanger nyitott az új ötletekre. Ha valami világmegváltó ötleted van, akkor elvileg itt meghallgatnak.
- Stavanger focicsapata, a Viking FK a harmadik legsikeresebb norvég fociklub. Külön érdekesség, hogy még a városi stadiont is a vikingekről nevezték el.
- A London’s The Sunday Times újság a 2,3 kilométer hosszú, Solastranden tengerpartot a világ legszebb strandjának választotta meg. Ez a strand nem csak a fürdőzők és a vízisportok szerelmeseinek a közkedvelt helyszíne, de a történelem rajongói is nagyon szeretik. A parton ugyanis második világháborús épületek találhatók a mai napig.
- A város egy valódi szabadtéri múzeum azok számára, akik kedvelik a grafitiket. Minden évben megrendezik itt a NuArt Fesztivált, ahol egy app segítségével lehet követni az új műalkotásokat a városban.
- Ha nem kedveled a falfestményeket, akkor is találhatsz számtalan más fesztivált Stavangerben. Többek között olyan fesztiválokat rendeznek meg itt, mint a MaiJazz (jazz fesztivál), Gladmat (fesztivál az ínyencek számára). És ez még mind semmi! Hallottál már a norvég sakkmesterről Magnus Carlsenről? Az ő tiszteletére rendszeres sakkfesztivált is rendeznek Stavangerben!
- Stavangertől egy röpke hajóútra található a Lysefjord. Ez a Norvégia egyik legszebb fjordja. Az elején még csak 13 méter mély, de ahogy halad a hajó egyre mélyebbre úgy már eléri az akár 400 méter mélységet is.
- Bár a norvég lányok nem kimondottan csípik mostanság a strandröplapdás szerelést, ennek ellenére Stavangerben egy közkedvelt sportról beszélünk. 2009-ben itt tartották a világbajnokságot ebből a sportból.
- Norvégia legnagyobb bankrablása is Stavangerhez kötődik. Összesen 10 millió amerikai dollár értékű norvég koronát loptak el a tolvajok. Az eseménydús rablásból még film is készült.
Repülőjegy Stavangerbe
Ez az egész utazás legbonyolultabb része. Stavangerbe sajnos a környező repülőterekről már nem repül az egiyk fapados légitársaság sem. Régebben a Wizz Air bepróbálkozott Budapestről és Bécsből is. Viszont az emberek részéről finoman szólva sem volt túl nagy igény és bezárták a járatot mind a két repülőtérről. Hogyan lehet akkor most eljutni Stavangerbe? Több megoldás is van:
- Az első megoldáshoz, amit mi is választottunk el kell autózni, vagy buszozni a lengyel Krakkóba. Lengyelországból rengeteg vendégmunkás utazik Norvégiába és ennek köszönhetően szinte minden fontosabb repülőtér elérhető akár Krakkóból, akár Katowiceből. Ezek a lengyel városok közvetlenül a lengyel-szlovák határ mellett találhatók. Ráadásul mind kettő izgalmas úticél is, szóval érdemes összekötni a két kirándulást. Többek között mi is ennek köszönhetően tudtuk megnézni Oscar Schindler gyárát Krakkóban. Krakkóból Stavangerbe a Wizz Air járataival lehet a legolcsóbban eljutni. Tudom, hogy nem egy ideális megoldás, de ha nincs más, akkor ez is megteszi.
- A második megoldás Wizz Airrel Osloba repülni. A Wizz Air rendszeres járatot működtet Budapest – Oslo, és Bécs – Oslo között. Osloval mindössze egy gond van, hogy 7 óra távolságra található Stavangertől. Sajnos semmivel sem vagyunk előrébb, mint az első megoldásnál és még a drága norvég üzemanyag árakkal akkor nem is számoltunk. Ehhez még hozzájön az is, hogy nem csak el kell jutni Stavangerbe, de vissza is kell érkezni Osloba.
- A harmadik megoldás a pandémia után újrainduló Norwegian légitársaság. A Norwegian járatai átszállós megoldást biztosítanak Budapest, illetve Bécs és Stavanger között Oslo városán keresztül. A legnagyobb hátránya ennek a megoldásnak a drágább repülőjegy. Ha összeszámolja valaki a kiadásokat, akkor egyáltalán nem biztos, hogy megéri ez az opció.
Autóbérlés Stavangerben
Említettem már, hogy mennyire gyűlölöm az autókölcsönzőket? Ha még nem, akkor most élnék a lehetőséggel, hogy megtegyem. Valamiért kezdem azt gyanítani, hogy az összes autókölcsönző szélhámos és mindegyik át akar verni. Pont úgy, ahogy pár éve Cipruson, most is bepróbálkoztak nálam. Egy nagyobb nevű cégnél, a Europcarnál béreltem autót. Ezt dobta a Rentalcars és a Discovercars is a legolcsóbbnak (34,- EUR/nap), ráadásul a cég neve sem csengett rosszul. Utólag bátran kijelenthetem, hogy soha többet nem foglalok rajtuk keresztül! Három módon próbáltak átverni:
- Az autóbérlés ára 135,- euró volt 4 napra. Norvégia áraihoz mérten nem volt túl drága, szóval le is foglaltam. Miután megérkeztem közölték velem, hogy ez csak egy részletfizetés volt és még 70,- eurót hozzá kell fizetnem a teljes összeghez. Mondanom sem kell, hogy kaptak hideget-meleget. Pár perc veszekedés után már nem kellett hozzáfizetnem további 70,- eurót.
- Közölték velem, hogy a 135,- euró adómentes összeg és még ehhez hozzá jön az ÁFA. A foglaláson egyértelműen le volt írva, hogy a foglalási összeg már minden adót tartalmaz. Itt már nagyon bepöccentem és a barátnőmnek kellett csitítania a helyzetet. Végül a pultnál a srác annyira zavarba jött, hogy a bérelt Toyota Yaris helyett egy 4×4-es Peugeot 5008-as kocsit adott nekünk. Legalább valami jó is kikeveredett az egész balhéból.
- A kölcsönző csak 17:00-ig van hivatalosan nyitva, a mi repülőgépünk viszont 16:40-kor landolt. Mire odaértünk az autóbérlő céghez már 17:08 volt. Indulás előtt gondoltam erre a lehetőségre és felhívtam őket, hogy mi a teendő ilyen esetben. Közölték velem a telefonba, hogy ne aggódjak megvárnak késedelmi díj nélkül. Miután haza érkeztünk a számlára rábiggyesztettek még 40,- euró késedelmi díjat. Nem akartam elhinni, amit láttam. Ment is a reklamációs mail, aminek köszönhetően elengedték a késedelmi díjat.
Aki nem olyan dörzsölt róka autófoglalásban, mint én könnyedén az eredeti foglalási összeg dupláját is ott hagyhatta volna náluk. Lényeg a lényeg, mindig minden egyes szóra nagyon oda kell figyelni egy autókölcsönzés során. Norvégiába az autóbérlés elengedhetetlen. Az nélkül ugyanis a lényeges helyekre nem lehet eljutni. Ti tanuljatok az én hibámból: kezdjétek itt az autókölcsönző keresést és ugorjátok át a Europcar céget, bármilyen olcsó ajánlattal is állnak elő.
Hotelek és egyéb szállások Stavanger városában a látnivalók közelében
Stavanger nagyon drága város. Eleve úgy indultunk útnak, hogy ezzel számoltunk. Ráadásul nem is Stavanger volt az úticélunk, hanem a környező természeti látnivalók. Ebből kifolyólag nem feltétlenül a városban kerestünk szállást. Egy Wathne Camping nevezetű helyre esett a választásom, amely ár/érték arányban verhetetlen helynek bizonyult. A kemping közvetlenül a Tysdalvatnet tó partján fekszik és valódi családbarát helynek számít. A kemping területén, feházikók, lakóautók és sátrak találhatók. Aki egy kis magányra vágyik a civilizációtól, az ettől szebb helyet nem találhat. A szálláson kajakot lehet bérelni napi 30,- euróért és garantált a teljes magány, bármelyik tóparton is köt ki az ember. Éjjelente tábortüzet gyújtanak a kemping üzemeltetői, ahol a családok összegyűlnek, a gyerekek egymással játszadoznak és a szülők pedig söreiket kortgyolgatják. Teljes idill. Ami pedig hab a tortán, az a szállás ára. Egy éjszakára 90,- euróba kerül a 4 személyes kempingházikó, saját fürdőszobával és zuhanyzóval. A házak remekül vannak szigetelve, még a hűvösebb éjszakák során sem kellett bekapcsolnunk a fűtést. A konyha tökéletesen fel volt szerelve egy hosszabb ott tartózkodásra is. Igazából nem sok kivetnivalót találtam a szállás minőségében, még a kicsit nagyobb igényű emberek számára is bátran tudom ajánlani.
Pár további szállástipp közvetlenül Stavanger városában, a látnivalók közelében:
A legolcsóbb szállás Stavanger városában: Guesthouse Molegatta 39 – Tökéletes választás azok számára, akik szeretnének közvetlenül Stavanger városában megszállni és nem túl vastag a pénztárcájuk. Az óváros gyalogos közelségre található a szállástól – ráadásul ettől olcsóbb szállást hiába is kerestek a városban.
A legjobb szállás Stavanger városában: Scandic Royal Hotel – Ez a négy csillagos hotel közvetlenül a városközpontban található a legfontosabb látnivalók mellett. Kiváló wellness hotel, amely mindennel el van látva, amire egy skandináv kirándulás során szükségünk lehet. Többek között szauna, medence és konditerem is a vendégek rendelkezésére áll. A szállás ára már tartalmazza a reggelit is.
A Booking.com weboldalán további szállásokat is találhattok az igényeiteknek megfelelően, érdemes itt is körülnézni:
Booking.comLátnivalók Stavanger városában és a régióban
Lysefjord
Kétség kívül a régió legnagyobb látványossága a Lysefjord. Ez a fjord 42 kilométer hosszan terül el és mind két oldalról sziklák szegélyezik. Maga a fjord a legszélesebb részén 1,7 kilométer széles. A hegyek a fjord mentén elérik akár az 1000 méter magasságot is. Érdemes hajóra pattanni és úgy megcsodálni ezt a látnivalót. Mielőtt valaki gondolkodás nélkül lefoglalna egy drága hajókirándulást valamelyik helyi szolgáltatótól, mindenképp nézzétek meg a Kolumbus nevű komptársaság járatait. Ugyanazon az útvonalon közlekedik, mint a többi kirándulóhajó, viszont az ára az egy tizede a szervezett utakéhoz képest. Sajnos elég ritkán közlekednek ezek a kompok, ezért nem árt flexibilisen hozzáállni a szervezéshez. Ha az egyik kompjárat sem felel meg, akkor még mindig ott a lehetőség a szervezett kirándulásra.
Preikestolen
A szikla, amely Norvégia jelképévé vállt. A Preikestolen szirt 600méterrel a Lysefjord felett tornyosodik és mesébe illő kilátást nyújt. Az itt található látnivalók olyan különlegesek, hogy nem fért bele a Stavanger városáról szóló posztunkba. Ezért egy külön posztban foglalkoztunk vele, bővebben itt olvashatjátok az élménybeszámolónkat.
Kjeragbolten
Norvégiában három legendás szikla található. A Preikestolen, a Trolltunga, és nem utolsó sorban a Kjeragbolten. A Kjeragboltent úgy kell elképzelni, mint egy 5 köbméteres viszonyleg gömbölyű követ, amely két sziklafal között beszorult. Az emberek számára egy valóságos bátorságpróba, hogy rá-e mernek állni az 1000 méter magasban található Kjeragboltenre. Az igazán bátrak még akár a bázisugrást is kipróbálhatják a magasból. Sajnos ez nekünk kimaradt, de legalább még mindig van miért visszatérni ebbe a csodálatos országba.
Lysevegen
Ha áthajóztok a Lysefjordon keresztül, akkor Lysebotn falucskájába érkezik meg a hajó. Igazából ebben a faluban semmi különleges nem található. Amiért viszont mindenképp megéri tovább autókázni az a Lysevegen út. Ez Norvégia legkacskaringósabb útszakasza, amely meredeken emelkedik a Kjerag hegységbe egészen 950 méter magasságig. Összesen 27 hajtűkanyar vár az utazókra. Ezeket a kanyarokat leküzdve 650 méter magasan érdemes az Øygardstøl ponton a Kjerag étteremben megállni. Az étteremből bámulatos kilátás nyílik a környező tájra. Figyelem! Az út a hóviszonyoktól függően csak május és október között van nyitva!
Manafossen vízesés
Norvégia 9. legnagyobb vízesése mindössze egy órára található Stavangertől. A vízeséshez egy elég meredek hegyoldalt megmászva lehet feljutni. Bizonyos részeken láncokban kell megkapaszkodni, viszont semmi veszélyesre nem kell számítani. A parkolás ára 30 norvég korona, amelyet önkéntes alapon kell lenn befizetni egy ládikóba. Magyarországon ez az üzleti modell nem hiszem, hogy sokáig működne.
Svandalsfossen vízesés
Ehhez a háromszintes vízeséshez már egy kicsit el kell hagyni Stavanger régióját. Viszont még így is megéri levezetni a 140 kilométer távolságot ezért a lenyűgöző vízesésért. Elsőre az út mellől nem tűnt nagy számnak. Mikor odaértünk át kellett menni az út alatt egy aluljárón keresztül és felmászni egy vaslépcsőn. Ahogy haladtunk egyre feljebb úgy vált egyre inkább ámulatba ejtőbbé a kilátás. A vízesés összesen 180 méter magas, és önmagában a legfelső szinten 40 méter magasból zúdul le a víztömeg. Személy szerint akár órákat eltudtam volna itt tölteni csak azzal, hogy a zuhatagban gyönyörködök.
Sverd i fjell
Az impozáns kardok a sziklában a hafrsfjordi csatának állítanak emléket. Ebben a csatában három fejedelem küzdött a norvég királyi címért. A harcot végül Széphajú Harald nyerte meg és sikerült neki egyesítenie a törzseket. A 10 méter magas kardok mindegyike egy törzset szimbolizál. Széphajú Harald kardja előtérbe került, mivel az ő vezetése mellett egyesültek a törzsek. A helyszín nagyon fotógén, érdemes legalább egy piknikkel készülnötök, amelyet a fjord partján elfogyasztotok a kardok árnyékában.
Graffitik Stavangerben
Pont Norvégiáról nem, hogy milyen sok Graffitit találok majd a házakon. De nem szimpla graffitiket, hanem SZÉP graffitiket. Az ilyen látnivalók számomra többnyire nem túl vonzóak, viszont Stavanger városában még ez is tetszett. A sok tehetséges alkotó remekül lőtte be, a helyszíneket az alkotásaikhoz és a legtöbb témaválasztás is remek szatíra. A legjobb alkotásokhoz térkép is készült. Akiket érdekel az effajta művészet, azoknak érdemes az alapján tájékozódniuk.
Múzeumok: Norvég kőolaj múzeum, Norvég konzerv múzeum, Repülés múzeum Solaban
Stavanger városában több múzeumot is létesítettek. Ezek közül a legfontosabbak a Norvég kőolaj múzeum, Norvég konzerv múzeum, Stavangeri Szépművészeti Múzeum, Repülés múzeum Solaba. Mi nem vagyunk nagy múzeumrajongók, de akit érdekelnek a múzeumok azoknak ezekbe a múzeumokba érdemes elnézniük.
Stavanger katedrális
Stavanger katedrálisát a 12. században építette Reinald püspök. Többször is átépítették. 1272-ben egy tűzvész után gótikus stílusban rekonstruálták. A templom egy teljesen új orgonát kapott. A szószék a mai napig barokkos stílusban díszeleg. Legutóbb 2021-ben egy nagyobb rekonstrukción esett át. A katedrális közvetlenül Stavanger szívében található. Érdemes kimenni a Breiavatnet tóhoz a katedrális elé, ahol hattyúkat és galambokat lehet etetni.
Stavanger óvárosa (Gamle Stavanger)
Faházak, faházak és még több faházikó. Leginkább így tudnám jellemezni Stavanger óvárosát. Hosszú órákat sétáltunk és élveztük, hogy sikerült egy olyan kirándulást összehoznunk Norvégiába, amikor nem havazik, de még csak nem is esik az eső. Ha már ott jártok, akkor mindenképp érdemes a Fisketorget étteremben megállni egy friss halfogásra. Ez az étterem közvetlenül a tengerpart mellett található és a környék lefrissebb fogásait pontosan itt szolgálják fel. Többek között akár a királyrákokat is meglehet kóstolni, ínyenceknek egyenesen kötelező!
Jørpelandsholmen
Erre a szigetre igazából teljesen véletlenül tévedtünk. Az egyik nap előbb végeztünk a megtervezett napi programmal, ezért gyorsan körülnéztünk a szálláshelyünkön található térképen, hogy mit érdemes látni még. Jørpelandsholmen szigete volt a legközelebbi hely a látnivalók listáján, amihez nem kellett egészen visszamenni Stavanger városáig. És, hogy mitől olyan különleges ez a sziget? Szimplán maga a megtestesült nyugalom. A szigeten senki sem lakik, csak kecskék és bárányok szaladgálnak. Egy poros út halad a partjai mentén, ami tökéletes séta a naplementéhez. Az út mellett egy frizbipálya található az unatkozó gyerekek számára. A séta közben pedig kisebb nagyobb fából faragott troll szobrok bújnak meg a zöldellő fűben. Ha szeretnél picit elvonulni a nagyvárosok zajától, épp megtaláltad a tökéletes helyet rá.
Viking falu Avaldsnesben
Ha kíváncsi vagy arra, hogy hogyan is éltek a vikingek Norvégia zord tájain, akkor a látnivalók közül ki ne hagyd Avaldsnes falucskáját. Avaldsnesben egy teljes szigetet a viking életstílusnak megfelelően építettek fel. Rendszeresen viking fesztiválokat tartanak a faluban, ahol a kisgyerekek megküzdhetnek fakardokkal észak harcos népével. Közben viking népdalokat játszanak a jelmezekbe beöltözött zenészek. A belépő ára 130,- NOK a felnőttek számára, 70,- NOK a gyermekeknek.
Térkép a látnivalókhoz:
További fizetős programok és látnivalók Stavanger városában
- 3 órás hajókirándulás a környező barlangokhoz és vízesésekhez – 128,69,- EUR
- Mászd meg túravezetővel Preikestolen szikláját – 98,03,- EUR
- Mászd meg télen túravezetővel Preikestolen szikláját – 98,03,- EUR
- Mászd meg túravezetővel a Kjeragbolten szikláját – 117,63,- EUR
- Kis csoportos motorcsónakos kirándulás a Lysefjordon – 99,55,- EUR
- Mászd meg a Florli Stairs 4444 lépcsőfokát túravezetővel – 206,27,- EUR
- Privát luxusjacht kirándulás a Lysefjordhoz, maximum 12 személy számára – 1495,45
Összegezve
Árszínvonval Stavanger városában (5/5)
Norvégia árai enyhe túlzással a megfizethetetlenül drága és a még ettől is drágább árkategóriákban mozognak. Nincs ez másképp Stavanger környékén sem. Egy ebéd egy olcsóbb étteremben 180-200,- norvég koronába kerül. Fél liter csapolt sör ára 85 korona körül mozog. És, hogy még ezt fokozzam egy csomag Marlboro cigaretta ára 135,- korona. A cigiseknek nem árt előre betárazniuk, ha nem szeretnék eladni a bal veséjüket Skandináviában. Stockholm is drágának tűnt, amikor ott jártunk, de Norvégia még ettől is drágább.
Látnivalók Stavanger városában (5/5)
Bergen és a Hardangerfjord után nagyon erősen kételkedtem, hogy Stavangernek és a Rogalandmegyének sikerül-e felvennie a versenyt. Soha nem tévedtem még ekkorát. Minden egyes megtett kilométeren fantasztikus látnivalók tárultak elénk. Norvégiába nem kell semmi mást tenni egy utazónak, mint autót bérelnie és letérnie a főútról. Egymás után sorba jönnek majd a látnivalók és csak arra fogtok gondolni, hogy mikor lehetne ismét visszatérni Norvégia fjordjaihoz.
Éjszakai élet Stavanger városában (1/5)
Éjszakai élet az NINCS. Persze az egyetemek körül nem lehet unatkozni, de senki se számítson olyan pörgős szórakozóhelyekre, mint például Mykonoson vagy Ibizán. A meglátogatott természeti szépségek után nem is igen vágytunk eszméletlen bulikra. Hullafáradtan belezuhantam a fekhelyemre és rögtön mélyálomra is szenderültem.
Helyi ételek Stavanger városában (5/5)
Szereted a friss tengeri herkentyűket? Akkor a norvég konyhát imádni fogod. A „friss lazac” tábla az éttermek előtt itt valóban frissen fogott lazacot jelent. A királyrákok húsát nem hónapok óta mélyfagyasztóba tárolják. Mindent a kifogás után a lehető leghamarabb elkészítenek az éttermekben. Persze nem lesz olcsó, de ha már ennyit utaztál, akkor egy kis kényeztetés a pocakodnak kijár, nem?
Összegezve (4,5/5)
- Üzemanyag Krakkóba – 75,- EUR, három főre szétszámolva 25,- EUR/fő
- Repülőjegy: Krakkó – Stavanger oda-vissza Wizz Air Discound Clubbal: 25,- EUR
- Autóbérlés: 4 napra, Peugeot 5005 – 135,- EUR, 3 főre szétszámolva 45,- EUR/fő
- Szállás: 4 napra 270,- EUR, 3 főre szétszámolva 90,- EUR/fő
- Bevásárlás élelmiszerüzletben: 120,- EUR, 3 személyre szétszámolva cca. 40,- EUR/fő
- Ebéd a Fisketorget étteremben: 45,- EUR/fő
- Tankolás: 66,- EUR, 3 személyre szétszámolva 22,- EUR/fő
- Autópályadíjak: 70,- EUR, 3 személyre szétszámolva cca. 23,- EUR/fő
- EGYÜTT: 315,- EUR/fő
Semmivel sem volt drágább ez a kirándulás, mint egy balatoni hosszú hétvége, viszont élményben ezerszer többet nyújtott. Néha megéri félre