A bakancslista azoknak a dolgoknak a listája, amiket az ember halála előtt meg akar tenni. Mostanság sokat gondolkodtam azon, hogy mi is legyen az első utunk ha lecseng ez az egész vírus őrület. Az egészben az a szép, hogy minél többet vagyok otthon, annál több új ötlet jut az eszembe. Mivel nagy valószínűséggel először csak az európai járatok fognak biztonsággal üzemelni, ezért összeírtam ezeket az utakat. Következzék hét úticél, amelyek nálunk Európán belül a képzeletbeli bakancslista legmagasabb fokaira kerültek:
Tartalom
7. Baltikum túra
Egy balti körutazás Litvánia, Lettország, Észtország országaiban már nagyon régóta körvonalazódik a fejemben. Az összes ismerősöm, aki járt ezekben az országokban, csakis szuperlatívuszokban képes beszélni róluk. Az utazás legegyszerűbben Bécsből megoldható, hála a Lauda járatainak. Ha ügyesek vagyunk és beleférünk a kis poggyászba, akkor már akár 20,- EUR-ból megúszhatjuk a repjegy árát. A terv alapján Vilniusba érkeznénk, innen Rigába buszoznánk, ahonnan szintén busszal Tallinnba folytatnánk az útunkat. Tallinból irány vissza Bécsbe szintén a Lauda járatával.
6. Utazás a Balkánon
Minél többet olvasok a Balkánról, annál izgalmasabbá válik ez az úticél számomra és ezzel együtt egyre magasabbra is kúszik a bakancslista képzeletbeli fokain nálam. Eddig beutaztam már Horvátországot, Montenegrót, Románia egy részét, Szerbiát és Észak Macedóniát. Ezek után az utak után ez csak fokozódott bennem. Egyelőre senki se tudja, hogy a repülőjáratok mikor is indulnak el, de ha a határokat előbb megnyitják, akkor valószínűleg autóval neki vágunk Szerbiának, Bosznia Hercegovinának és Albániának. Amennyiben viszont elindulnak a repülőjáratok akkor Bécsből Boszniába repülünk Tuzlába (vagy pedig Budapestről Szarajevóba), ahonnan busszal Szerbián keresztül Albániába tartunk majd. Albániában az Albán Alpok, illetve Ksamil tengerpartja nálam mindenképp toplistás. Tiranából vissza a Wizzair járatait vehetjük igénybe Budapestre, illetve Bécsbe.
5. Odessza, Dnyesztermenti köztársaság, Kisinyev
Nagyon sok ember lebecsüli a posztszovjet régiót. Önmagában már Odessza is elég izgalmasnak hangzik a Fekete tenger partján a habzó éjszakai élettel, amit kínál. Ezen a kiruccanáson az igazi kaland viszont csak ezután kezdődik majd a Dnyeszter Menti Köztársaságban. Igaz, hivatalosan Moldovához tartozik, ám egyetlen ENSZ-tagország sem ismeri el önállóságát. Valódi időutazás Európa utolsó, ma is kommunista országába. Végső úticélként pedig borozgatva eltöltünk majd pár napot Moldovában. Az útiterv így néz ki: Repülővel Odesszába (Ma már elérhető az összes közeli főbb repülőtérről 10,- EUR\irányonként, hála a z olcsó ukrán munkaerőnek biztosított Ryanair és Wizzair járatoknak), Odesszából 2 óra alatt Tiraszpolba juthatunk 4,- EUR-ért busszal, majd Tiraszpolból 3,- EUR-ért irány Kisinyev. A Moldáv fővárosból a Wizzair biztosít olcsó hazajutást Bécsbe, tagságival már 10,- EUR-ért.
4. Szentpétervár és Helszinki
Alapból Szentpétervárat Moszkvával szerettem volna kombinálni egy utazás során. Viszont az ingyenes vízumlehetőségnek hála és a számomra közeli pozsonyi reptéri járatnyitásnak hála Moszkva hátrább került a listámon. Oroszország többi részébe jelenleg feleslegesen körülményes a vízumintézés, viszont Szentpétervár és Helsinki városa között St Peter Line hajótársaság éjszakai járatot biztosít. Ennek hála egy kellemes hajóúttal összeköthetjük a két várost és egy éjszakára a szállás árát is megspóroljuk. Szentpétervárra Wizzairrel juthatunk el Pozsonyból illetve Budapestről 10,- EUR-tól kezdődően tagságival. A hajóút 4 emberre szétszámolva 30,- EUR\koponya egy négy ágyas kajutában. Helsinkiből haza Bécsen keresztül lehet repülni a cikk írásában 22,99,- EUR a legolcsóbb repülőjegy.
3. Azori szigetek
Az Azori-szigetcsoport Portugáliához tartozik. Sokan az európai Hawaii-ként emlegetik és minden bakancslistán ott a helye. A legöregebb kontinensen belül ennél egzotikusabb helyet keresve se talál az ember. Az utazás átszállással könnyen megoldható Portón, Lisszabonon, illetve London Stansteden keresztül a Ryanair és a Lauda járatait kihasználva. A minimális ár, amiért ezt össze lehet rakni az 40,- EUR\fő de érdemes a jó átszállások miatt kicsivel magasabb összeggel számolnunk.
2. Lofoten Szigetek
A bakancslista írása közben sokat vacilláltam mi is legyen az első úticél és mi a második. Végül egy hajszállal, de a Lofoten-szigetek kerültek a második helyre. Nagyon rég óta csodálom már a lélegzetelállító képeket a norvég csodáról, amelyet ez a szigetcsoport alkot. Ez idáig szörnyen körülményes volt az út ennyire északra Norvégiába. Pár hónapja viszont megjelent a Wizzair foglalási rendszerében a Tromso, illetve Bodo járat Gdansk-ból. Gdansk pedig egyszerűen elérhető Bécsből szintén Wizzairrel. Ennek hála megoldható egy átszállással a lengyel kikötővároson keresztül az út már 40,- EUR-ért. Az igazi kihívás az olcsó autóbérlés megoldása lesz. Ha eljutunk, akkor mindenképp beszámolunk róla.
1. Izland
Izland Európa egyik, ha nem a legizgalmasabb országa. Drámaian változó hegyek, tavak, gejzírek, gleccserek, források, fjordok és még sorolhatnám. Valahogy eddig teljesen kimaradt, ám ami késik nem múlik. A vírus után kevesebb turistával kell majd számolnia a szigetországnak, ez pedig egyet jelent a bevállalós utazó szemszögéből. Jelentős árcsökkenést. Már az izlandi WOW Air légitársaság csődjénél megmutatkozott, hogy milyen változásokat jelenthet a szállások és az autóbérlés árainál a megcsappant turistaszám. Nagy valószínűséggel ez lesz az egyik legjobb alkalom pénztárcabarát módon bejárni Európa északi gyöngyszemét. Reykjavik Wizzairrel megközelíthető Bécsből és Budapestről is. Néha érdemes két egyirányú repjegyet venni a legolcsóbb megoldásért. Számoljunk minimum 40,- EUR-val oda-vissza mindössze egy hátizsákkal az árban.
Összegezve
Európán belül ez a terv egyelőre. Jelenleg még senki ne vegyen repülőjegyet, ha teheti sehova, ugyanis nagy valószínűséggel törlik és aki ebbe beleszalad, az futhat a saját pénze után. A légitársaságok igérgetnek hetet-havat, de egyelőre még senkiről se tudunk, akinek visszatérítette volna a vírus miatti törlések után valamelyik fapados légitársaság a jegyárat. Mindenki kreditben, voucherban, utalványokban próbálja meg elérni, hogy az utasok pénze náluk maradjon. Érdemes kivárni még minimum 1-2 hónapot, és rekord alacsony repjegy árak várnak majd ránk. Amint ez a pont elérkezik, mi a blogon garantáltan figyelmeztetünk rá. Addig is marad az álmodozás, a bakancslista írása és a legtöbb úticél legfeljebb virtuális megtekintése…